Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 100
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anėtarėsuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Faleminderit!
    Sa i perket sqarimit tend, sa un kuptoj, nje konstelacion nuk perbehet vetem prej 3 yjeve, dhe gjithashtu neper dokumentar qe kam pare dhe dokumente te lexuara ne internet, kam verejtur se qe te gjith permendin kuriozitetin e perputhjes se strukturave te ndertuara ne Luginen e Faraoneve, me renditjen e yjeve te rripit Orion, i cili gjendet pikerisht ne konstelacion LEO!


    P.S. Nuk eshte tamam terrorizim...

    Mos e caj koken.Nuk ishte verejtje,po thjesht sqarim.Pikerisht,ta kisha llafin se orioni ekziston si kostelacion dhe eshte figura e mesiperme.
    Ose me mire kjo tjetra,qe ta kuptosh me qarte.
    Orioni eshte "Gjahtari" dhe shihen qarte tre yjet e rripit.Orioni shihet vetem ne vjeshte e dimer,ne qiejt tone.Kurse "luani" dhe "Luani i vogel",jane 2 kostelacione te ndryshme,edhe se jo shume larg nga Orioni.Po per fat te keq teni nuk kam nje fig te ta postoj..Nuk jemi te tere profesionist jo sa te rrojme do mesojme

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Pershendetje antar te forumit shqiptar!
    Pike se pari shpresoj qe z.Darius te mos e mbyll kte teme me arsyetimin se ka materiale te bollshme per Piramidat dhe Egjiptin neper temat tjera te ketij nenforumi!
    saimir sic the thashe dhe ne mesazhin privat (po i pergjigjem ketu dhe atyre qe llomotisin ca ju vjen nga poshte) kur ka 10 tema me te njejtin subjekt nuk ka nevoje per hapje te nje teme te re. Jeni ju te paret qe i shkelni rregullat me te dyja kembet dhe pastaj ju vjen keq qe ju fshihen shkrimet. Duke qene se e kam shume per zemer si subjekt atehere po bej nje perjashtim dhe po e le si teme qe te plotesoje ato qe jane ne forum por nuk duhet perseritur me e njejta gje me tema te tjera.

    Per temen do kthehem me vone dhe dua te sqaroj dicka per Rripin e Orionit dhe korrelacionin qe ka midis tij dhe tuneleve ne Dhomen e Mbretit dhe ate te Mbretereshes.

  3. #23
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga agonny Lexo Postimin
    e Kush po mendon qe i ka ndertu pra!
    Nuk e di, pres ta mesoj, ndoshta nga ju!
    Por e di qe njerez te thjeshte te kohes, nuk e kan bere kte.

    p.s edhe po shoh shum tema bre po fshihen !postime etj
    pse?a e din najkuhs me mu pergjigj,
    Per kte qeshtje, dergo mesazh privat tek ndonjeri prej moderatoreve dhe shpejt do marresh pergjigjen!

    ka shume gjera qe shpjegohen vetem me ane te ndihmes hyjnore ose te ndihmes nga bote te tjera se llogjikisht nuk shpjegohen dot pastaj pse na duket kaq e pabesushme vizita nga planete te tjere kur ne per nje kohe shume te shkurtet kemi arritur maja teknologjie po ato qe mund te kene me mijera vite para nesh ku do jene me teknologjine
    Pajtohem, shum mendim i logjikshem!

    saimir sic the thashe dhe ne mesazhin privat (po i pergjigjem ketu dhe atyre qe llomotisin ca ju vjen nga poshte) kur ka 10 tema me te njejtin subjekt nuk ka nevoje per hapje te nje teme te re. Jeni ju te paret qe i shkelni rregullat me te dyja kembet dhe pastaj ju vjen keq qe ju fshihen shkrimet. Duke qene se e kam shume per zemer si subjekt atehere po bej nje perjashtim dhe po e le si teme qe te plotesoje ato qe jane ne forum por nuk duhet perseritur me e njejta gje me tema te tjera.

    Per temen do kthehem me vone dhe dua te sqaroj dicka per Rripin e Orionit dhe korrelacionin qe ka midis tij dhe tuneleve ne Dhomen e Mbretit dhe ate te Mbretereshes.
    z.Darius,
    Se pari mos me ndroni emrin.
    Per qeshtjen e temes, tashme kam hequr dor, dhe thene me thjeshte - bej qte duash, se ashtu kshtu ti ne fund e ben ate qe ty te duket ne rregull. Tema ime nuk ben perseritje te 10 temave qe ti permende, sepse kjo qeshtje, e ksaj rendesie, nuk pash te kete teme te veqant.
    Perveq kesaj, ju po e beni nen-forumin e fenomeneve paranormale monopol-Darius!
    *nuk lejohet hapja e temave nga te tjere - perveq teje!
    *nuk lejohen postimet me mendime te kunderta!
    *nuk lejohet diskutimi i lire, dhe besa edhe mendimi i lire ne disa raste!
    A e bejne kto 3pika qe permenda nenforumin e paranormales, monopol-Darius apo jo?

    P.S. Qmoj shume punen tende shkencore, dhe gjithmon jam frymezuar nga shkrimet e tua, por moderimi yt eshte i veqant ne menyr te gabuar!

    Pershendetje!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Deep sky
    Anėtarėsuar
    12-07-2008
    Vendndodhja
    anej,knej,gjithanej
    Postime
    134
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Perveq kesaj, ju po e beni nen-forumin e fenomeneve paranormale monopol-Darius!
    *nuk lejohet hapja e temave nga te tjere - perveq teje!
    *nuk lejohen postimet me mendime te kunderta!
    *nuk lejohet diskutimi i lire, dhe besa edhe mendimi i lire ne disa raste!
    A e bejne kto 3pika qe permenda nenforumin e paranormales, monopol-Darius apo jo?

    P.S. Qmoj shume punen tende shkencore, dhe gjithmon jam frymezuar nga shkrimet e tua, por moderimi yt eshte i veqant ne menyr te gabuar!

    Pershendetje!
    Te lumte goja.
    kur ia thashe te njejtat gjera Z.Darius para 2 ditesh,ma fshiu mesazhin duke mu pergjigjur,se po merrem,me e lagu se lagu.
    Une skam asgje kunder moderatoreve,perkundrazi,kam mesuar shume keto vite prej tyre,po menyra e moderimit tuaj,nuk eshte ne perputhje per permiresimin e forumit dhe kjo eshte shume paleze,ose qekemi ne te tjeret budallej e s'kuptojme.Une me Sa1mir-in skemi folur asnjehere per kete gje,po ja qe ai tha te njejtat gjera,qe ju thashe une......po kush do i lexoj keto verejtje kur mesazhet fshihen me preteksin e jashtetemes,dhe jam i sigurte qe e njejta gje do ndodhi dhe kesaj here.....po ne llomotisim e sbejme gje tjeter....apo jo Z Darius?????
    Fjalet e shkruara nga ju


    Duhet tė respektoni mendimin ndryshe!

    Citim Postuar mė parė nga "
    Ajo qė tė bie nė sy nė forumin shqiptar ėshtė larmia e temave pėr diskutim dhe larmia e mendimeve tė ndryshme qė gjen nė ēdo temė. Fakti qė ju merrni pjesė nė kėtė forum duhet tė shėrbejė si njė aprovim indirekt i mendimit ndryshe. Kjo do tė thotė se ju keni vendosur qė tė merrni pjesė nė forum nė mėnyrė qė tė shprehni mendimin tuaj dhe tė lexoni edhe respektoni edhe mendimin ndryshe. Nėse e keni tė vėshtirė tė pranoni mendimin ndryshe dhe mundoheni tė impononi mendimet tuaja me forcė, sinqerisht, ju jeni nė vendin e gabuar. Nuk duhet qė tė hyni fare nė forumin shqiptar por duhet tė debatoni e shoqėroheni me ata shqiptarė qė mendojne njėsoj si ju. Arsyeja pėrse e theksojmė kėtė rregull ėshtė se pjesa dėrrmuese e problemeve nė forum lindin pikėrisht nga mosrespektimi i mendimit ndryshe qė shprehet konform rregullave tė forumit dhe etikės sė tė shprehurit.

    ......dhe ne temat qe kam shqyrtuar,e keni bere disa here kete shkelje

  5. #25
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin

    z.Darius,
    Se pari mos me ndroni emrin.
    Per qeshtjen e temes, tashme kam hequr dor, dhe thene me thjeshte - bej qte duash, se ashtu kshtu ti ne fund e ben ate qe ty te duket ne rregull. Tema ime nuk ben perseritje te 10 temave qe ti permende, sepse kjo qeshtje, e ksaj rendesie, nuk pash te kete teme te veqant.
    Perveq kesaj, ju po e beni nen-forumin e fenomeneve paranormale monopol-Darius!
    *nuk lejohet hapja e temave nga te tjere - perveq teje!
    *nuk lejohen postimet me mendime te kunderta!
    *nuk lejohet diskutimi i lire, dhe besa edhe mendimi i lire ne disa raste!
    A e bejne kto 3pika qe permenda nenforumin e paranormales, monopol-Darius apo jo?

    P.S. Qmoj shume punen tende shkencore, dhe gjithmon jam frymezuar nga shkrimet e tua, por moderimi yt eshte i veqant ne menyr te gabuar!

    Pershendetje!
    Samir tu pergjigja me mp dhe megjithese e kam vdekje te bej llogje neper tema dhe meqe me je drejtuar publikisht atehere po perpiqem te te sqaroj edhe njehere ty dhe te tjeret (nje zot e di sa here e kam bere me pare).

    Tema jote eshte pikerisht ekzistuese ne nenforumin e fenomeneve paranormale (kontrollo temen e mistereve). Nenforumi i fenomeve paranormale qe e ke quajtur monopol timin eshte shume specifik dhe jo i kollajshem per tu administruar. Fatkeqesisht temat aty duke qene te nje natyre te vecante krijojne mundesine dhe per replika qe shpesh perfundojne jashte teme ose e varferojne ate. Nese ne nenforume te tjera si psh ai i Temave Shoqerore ose Shtypi i Dites ose Aktualiteti apo me mire ai i Grupmoshave te Komunitetit, nje menyre e tille komunikimi nuk ndikon per keq, tek nenforumi i paranomaleve kjo gje con ne prishje automatike te temave. E kam patur kete eksperience deri sa arrita ne menyren qe praktikoj. Kete gje jam munduar ta ndaloj me cdo kusht duke paguar dhe nje cmim pasi tek disa antare eshte krijuar pershtypja qe sapo permende me lart. Por duke qene se e kam shume per zemer dhe me modesti duhet ta ve ne dukje qe nuk me mungon njohuria per ta trajtuar atehere jam gati ta paguaj ate cmim dhe te pranoj te quhem si monopolizues ndonese nuk eshte aspak keshtu. Per pikat qe ke permendur:

    1. Hapja e temave eshte e pranueshme brenda natyres se nenforumit dhe kur plotesojne kushtet e nje teme. Kur ndodh qe hapet me nje rrjesht dhe me vone pasohet nga nje koment: Cfare mendoni ju? atehere kjo nuk quhet teme por pacavure. Dhe tema te tilla nuk kam lejuar jo vetem ne kete nenforum por ne asnje tjeter. Ose kur ka nje material ne gjuhe te huaj te cilet antaret skane aspak per borxh te torturohen ta kuptojne. Eshte forum shqiptar dhe si i tille duhet te kete gjera ne shqip.


    2. Asnjehere nuk kam fshire postime me mendime te kunderta por kam fshire postime te: a. perseritura; b. kontradiktore; c. amatoriale


    3. Asnjehere nuk eshte penguar diskutimi i lire dhe i pavarur. Eshte penguar llafollogjia pa hesap dhe boshe dhe mungesa e njohurise. Cdo nenforum ka nje natyre te tijen dhe specifike qe nuk eshte e thene te jete per gjithe antaresine. Ne nenforumin e arkeologjise psh ka nje grup te caktuar qe jane frekuentues te rregullt (mos e ngaterro me lexuesit) te cilet kane njohurine e duhur dhe dine per cfare diskutojne. Ai nenforum nuk e pranon as injorancen dhe as profanitetin. I tille eshte dhe ky i fenomeneve paranormale. Sic eshte dhe ai i mjeksise apo i ekonomise. Jo pa qellim ka shume nenforume ku cdo antar te gjeje veten e tij dhe te marre pjese per aq sa di. Nuk dua absolutisht te fyej asnjerin per injorance apo padituri por thjesht po perpiqem te jem rracional dhe i qarte.


    Sic ta thashe dhe ne mesazhin privat mua si Darius personalisht sme intereson fare gjykimi i disa antareve per menyren e moderimit. Me intereson qe ky nenforum te vazhdoje te jete sa me i lexuar dhe terheqes. Me intereson qe ata qindra antare qe me dergojne mesazhe private te vazhdojne te kenaqen me temat qe lexojne. Mendime kundra per moderim do kete se jane 38 miije antare por deri sa rrespektohet rregullorja (e forumit jo e Darius) atehere per mua kjo eshte e vetmja gje qe ka rendesi.

    Ka dhe nje ane tjeter te medaljes per te cilen une spo te flas me si Darius supermoderatori por si antar aktiv i ketij forumi. Jam lodhur jashtezakonisht shume me pergatitjen e atyre temave. Kam kaluar ore te tera me perkthime, studime dhe gjetje te materialeve dhe perdorur njohurine time per te sjelle dicka ndryshe. Shumica e temave tek Paranormale jane hapur nga une dhe nese i ke lexuar me vemendje duhet ta kuptosh qe nuk eshte informacion qe gjehet kollaj dhe as hartohet kollaj. Dhe per asnje moment nuk mund te pranoj qe temat te 'dhunohen' me komente pa vend, replika jo pse nuk pershendet jo pse pershendet, ...etj etj (qe mos bie ne perseritje). Kjo me ben te jem me i 'ashper' ne mirembajtjen e tij.

    Besoj se u sqarove dhe kuptove se cfare kam parasysh. Per aq kohe sa respektohen ato qe thashe me lart atehere edhe moderimi sdo jete i nevojshem. Po ashtu ne krye te nenforumit te Shkenca dhe Jeta si dhe ai i Fenomeve Paranormale, ka nje lajmerim te vendosur prej meje ne 23 Dhjetor 2007. Do ishte me vend qe perpara se te hapen temat, te lexohet me vemendje se cfare kam thene aty. Nese nuk e gjeni dot atehere mund te klikoni ketu: http://www.forumishqiptar.com/announcement.php?f=194

  6. #26
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    z.Darius,
    Faleminderit per sqarimin e gjeresishem qe e ke bere ktu publikisht, por edhe per ate ne MP. E bera edhe ne MP, por edhe ketu, te kerkoj te falur per sjelljen e ngutur timen, dhe ndoshta ofendimet pa vend. Ky sqarim me ndihmoi te kuptoj shume rreth asaj se pse ende ky forumi i shkences eshte i fresket, dhe asnjeher nuk ka vend per monotoni dhe komente personale dhe ofenduese.

    Tash ti kthehemi temes.
    Shpresoj shume qe ju si moderator ta merrni parasysh kerkesen time qe te bera ne MP.

    Do te kisha dashur te sqaroni ate keqkuptimin tim(apo jo), rreth konstelacionit yjor LEO, dhe konstelacionit tjeter - ORION!
    A eshte fjala per 3 yje(qe formojn rripin ORION), dhe qe eshte pjese e LEO, apo ORION eshte konstelacion ne vete?
    Pastaj kur te keshe mundesi te na bashkangjitesh ndonje informacion shtese rreth misterit te piramidave, sepse e di qe ti nuk ngel mprapa me te tilla gjera kurr..

    pershendetje!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  7. #27
    Shkrimin e meposhtem e kam postuar ne nje tjeter teme por po e postoj edhe ketu.

    Nje i njohuri im skocez, Scott Creighton, qe studion ne menyre te pavarur prej vitesh Piramidat dhe egjyptologjine ka hartuar nje prezantim ku ka paraqitur disa nga teorite e tij ne perputhje me ato te Bauval, Hancock, Anthony West, Childress, Lubitz etj. Eshte relativisht ne moshe te re por me teorine e tij ka revolucionarizuar mendimin alternativ ne lidhje me piramidat. Jane kater pjese relativisht te shkurtra ne powerpoint ose ne flash (po vendos kete te dyten) dhe shpjegimi eshte shume i qarte dhe per ata qe nuk dine mire anglisht.

    Pjesa e Pare

    Pjesa e Dyte

    Pjesa e Trete

    Pjesa e Katert

    Prezantimin e tij ai e ka titulluar The Pyramids of Giza: A Warning from Antiquity. Eshte me shume interes dhe perputhet me linjat e pergjithshme te shume autoreve dhe studiuesve, perfshi ketu dhe ata te egjyptologjise ortodokse. Per te patur nje ide me te qarte mbi ngjashmerine dhe pikat e perbashketa shikoni foton e meposhtme.


  8. #28
    scienceHD
    i/e ftuar

    Arsyeja e inteligjenses se ndertimit te piramidave ne Egjiptin e lashte

    Per here te pare zbulohet misteri nga mbetjet egjiptiane qe sot cilesohen me emrin FREEMASONRY.
    Per arsye kohore po jap fjalen kyēe te pergjigjes: Kabalah - dege e magjise se erret e levruar me precizitet te larte nga prifterinjte Egjiptas te lashte.
    Pyesni konkretisht ne lidhje me ceshtjen dhe do ju sqaroj pas pak...

  9. #29
    Hibernated
    Anėtarėsuar
    14-07-2008
    Postime
    97
    Citim Postuar mė parė nga scienceHD Lexo Postimin
    Per here te pare zbulohet misteri nga mbetjet egjiptiane qe sot cilesohen me emrin FREEMASONRY.
    Per arsye kohore po jap fjalen kyēe te pergjigjes: Kabalah - dege e magjise se erret e levruar me precizitet te larte nga prifterinjte Egjiptas te lashte.
    Pyesni konkretisht ne lidhje me ceshtjen dhe do ju sqaroj pas pak...
    Me turr te madh e ke marr or ti trim !
    Shpresojme qe pasioni yt mos te zgjase sa flaka e nje fije kashte ...

  10. #30
    scienceHD
    i/e ftuar
    po e perseris une realisht jam nder anetaret e vjeter te ketij forumi

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga scienceHD Lexo Postimin
    Per here te pare zbulohet misteri nga mbetjet egjiptiane qe sot cilesohen me emrin FREEMASONRY.
    Per arsye kohore po jap fjalen kyēe te pergjigjes: Kabalah - dege e magjise se erret e levruar me precizitet te larte nga prifterinjte Egjiptas te lashte.
    Pyesni konkretisht ne lidhje me ceshtjen dhe do ju sqaroj pas pak...
    Per here te pare zbulohet misteri nga mbetja egjyptiane me emrin Freemasonry? Ke faqe te tera ne kete nenforum i nderuar qe flasim jo vetem per Freemasonry por edhe per lidhjen e saj qe ne Egjyptin e Lashte. Tjetra, mos e ngaterro Kabalah-ne me magjine e zeze. Kabalah eshte kabalah, magjia e zeze eshte magjia e zeze. Lexo pak me shume temat e nenforumit paranormal qe mos bihet ne perseritje.

  12. #32
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Jo ore burre, Kabalah eshte nuk eshte magji e zeze por do te thote tradite gojore. Po me vika keq se nuk do ta mesosh kete se qenke i perjashtuar.
    Per misterin akoma nuk ka gje te pranuar absolutisht dhe as relativisht shume.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Timianonimi
    Anėtarėsuar
    29-07-2008
    Vendndodhja
    Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
    Postime
    146

    Question

    Citim Postuar mė parė nga FierAkja143 Lexo Postimin
    mos vall shqiptaret e lasht i ndertuan piramidat?....





    teme interesante kte spo ta mohoj
    Pak me vonese po kycem ne kete subforum por do te thoja mos e hiq prej mendjes, kam harruar si quhej ai arebreshi i italise, me duket gjuzepo catapano, qe shkruajti librin "Thoti fliste shqip" ( e kam lexuar ate liber kur isha tinejxher, kam harruar vitin) ne te cilin pohonte se hieroglifet me se lehti deshifrohen me gjuhen shqipe dhe si rrejdhim gjuha shqipe eshte folur ne egjiptin e lashte (bukur dhe ai kishte disa argumente dhe do te ishim krenar sikur te ishte e vertet por pak si veshtire me ja shite kete dikujt tjeter porvec neve shqipetarve )

    Ndoshta dikush e ka dhane ne ndonje subforum kete por ne mosdije po ja percjelli (po rrezikoj ta perseriti se nuk po mund ti lexoj te gjitha forumet) pasi qe po nderlidhet me temen. Nje dokumentar interesant per ata qe nuk e kane pare, ishte ne explorer por mund te gjendet ne youtube:
    vetem kerkoni me keto fjali :

    The Secret KGB UFO Abduction Files

    Me sa kuptova ishte i bazuar ne librin The ISIS project dhe si deshmi i ofron gjeja se disa filma sekret dokumentar te KGB-se te cilet perfaqesusit e programit teliviziv te quajtur Sc-Fi i kane blere ne tregun e zi prej mafise ruse pasi qe shkaterrohet bashkimi sovjetik.

    Ky doukmentar tregon per gjeja se KGB-ja ka be hulumtime ne njeren prej piramidave (kam harruar cilen) dhe ka zbuluar mumjen e osarisit e cila ne te vertet ishte nje alien. Mandej tregon per dhomen e njohurive te cilen gjeja se hulumtuesit rus e gjeten permes radarit ne nje thelsi prej piramides. Gjithashtu ka edhe hipoteza tjera te bera nga ana e shkencetarve sovjetik nen mbikqyrjen e rrepte te KGB-se, mandej zhdukja enigmatike e disa shkencetareve tte perfshire ne kete projekt.

    Sa mund ti besohet kesaj mbetet pikepytje, por definitivisht eshte me intersant se me e shiqua nje film te fantashkences.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 18-09-2008 mė 09:53

  14. #34
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Piramidat u ndėrtuan nga skllevėrit. Mė gjeni 3.000 skllevėr qė tė punojnė pėr financim, dhe nja 3.000 tė tjerė qė tė ndėrtojnė dhe unė do t'a bėj njė piramidė mahnitėse.

  15. #35
    Me 3.000 skllever ti jo nje piramide qe nuk do ndertoje dot po as nje gur 70 ton nuk do levizje dhe ta ngrije 200 kembe siper

    p.s. Mos me thuaj qe edhe ti je me ate teorine qe piramidat u ndertuan me krahe te lire dhe me pyka druri...

  16. #36
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Me 3.000 skllever ti jo nje piramide qe nuk do ndertoje dot po as nje gur 70 ton nuk do levizje dhe ta ngrije 200 kembe siper
    Kėtu dikund nė forum kam lexu i shkrim qė tregonte pėr njė njeri qė kishte gjet "rrjetin e mungesės sė graviteti", siē thuhej nė kohė tė caktuara nė vende tė saktuara nuk kishte gravitet, dhe duke u bazu nė kėto njohuri ndėrtoi i kėshtjellė. Megjithatė kėto gjėra janė nė "foshnjėrinė" e studimit tė tyre. Pėr momentin jam me teorinė e deritashme. Njė gur 70 tonėsh 1000 vetė mund ta ngrijnė pezull me mundim tė madh. Por kur kemi tė bėjmė me shtyerje kjo gjė ėshtė edhe mė e lehtė.

  17. #37
    Eshte provuar dhe kane deshtuar. Jo 70 tonsh po as 20 tonsh dhe u detyruan ta braktisnin me turp. Njeriu per te cilin ti flet eshte nje burre 45 kilogramsh i cili i vetem ka arritur te levizi masive korali me nje peshe shume te madhe dhe ndertoi ate qe sot quhet Coral Castle ne Florida. Askush se ka pare sesi i ka levizur guret, askush se ka ndihmuar dhe askush nuk e di si ja ka dale mbane. Ai vete nuk e tregon sekretin por nje ish fqinj i tij tregonte nje dite qe guret ne pranine e ketij njeriu fluturonin nga toka e qendronin pezull. Antigravitet? Levitim nepermjet tingullit? Nuk e di, sic nuk e di sesi eshte realizuar ndertimi i piramidave. Po per nje gje jam i bindur, ato nuk jane bere me forcen e kraheve.

  18. #38
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Problemi qė flet nė favorin tėnd, ėshtė se njė numėr i madh njerėzish, a kanė hapėsirė tė duhur pėr tė kapur apo afruar gurit?

  19. #39

  20. #40
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Me 3.000 skllever ti jo nje piramide qe nuk do ndertoje dot po as nje gur 70 ton nuk do levizje dhe ta ngrije 200 kembe siper

    p.s. Mos me thuaj qe edhe ti je me ate teorine qe piramidat u ndertuan me krahe te lire dhe me pyka druri...

    O plako a ma percakton dot sesa eshte meridiani qe kalon ne Tirane apo ne vendin ku banon ti, duke mos perdorur aparate qe jane shpikur ketu 200 vjetet e fundit? Kur ta gjesh me saktesi te mjaftueshme deri ne 100 metra gabim atehere do te flasim ndryshe bashke.

    Po te shikojme lashtesine, ne ate periudhe jane bere kryevepra boterore, Si Muri Kinez, Piramidat, Akropuli, Roma etj. Mund te me thoje dikush se keto i kane bere jashtetokesoret? Po kalane e Beratit, Rozafes etj keta te fundit i kane ndertuar?

    Po kanalet vadites ne mes te shkretetires, po tarracat e Babilonise?
    Dhe kur Anjshtanji nxorri teorine e relativitetit shkenctaret e kohes thane qe jane broēkulla, numra koti, sepse nuk arriten dote ta imagjinonin se ēfare kishte bere ai.

    Po e mbyll me shprehjen e Arkimedit: Me gjeni nje pike mbeshtetje qe te leviz token!
    Padyshim qe se ve ne dyshim qe keto vepra i kane ndertuar njerezit! Pse jam kaq i bindur? Sepse deri me sot kete e kane kundershtuar vetem njerezit pa "shkolle" Tek kjo kategori po fus ata qe nuk kane mbaruar histori, arkelogji, dhe mbi te gjitha inxhinjeri.

    Me thoni nje emer shkenctari qe ka te beje me fushen qe e ka kundershtuar idene qe piramidat u ndertuan jo njerezit?


    Po kanalet vadites ne mes te shkretetires, po tarracat e Babilonise?
    Dhe kur Anjshtanji nxorri teorine e relativitetit shkenctaret e kohes thane qe jane broēkulla, numra koti, sepse nuk arriten dote ta imagjinonin se ēfare kishte bere ai.
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Tefsir-(komentim suresh)
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
  2. Libri rijadus salihin
    Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51
  3. Pack: Anėtarė tė qeverisė nuk e duan Evropėn
    Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-08-2004, 15:11
  4. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18
  5. Tregimi i gjendjet vertet, qe ta shenoj ne drame ne gjuhen angleze
    Nga Cutness nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-06-2002, 12:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •