Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 100
 1. #1
  Djaloshi me top... Maska e Coli-i-vogėl
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Shkodėr
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si u ndėrtuan piramidat nė Egjiptin e lashtė?

  Gjithmone kam qene pasionant pas objekteve madhore, si: piramidave, sfingave, statuja induse, qe nganjehere mendoja se keto nuk i ka ngritur dore e njeriut, por nje fuqi mbinatyrore! Po lexoja per Egjiptin e lashe dicka, dhe kuptohet se fjale PIRAMIDE ishte ne cdo resht dhe me lindi ideja te hap kete teme dhe te pyes: Valle si jane te ndertuara ato objekte gjigande, qe edhe sot shkenca ende nuk ka arritur t'i deshifroj duke mos harruar zhvillimin tekniko/teknologjik te asaj kohe!
  V.F.L.P.

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Coli ke bere nje pyetje qe spo i jep dot pergjigjen nje shkence e tere

  Ose me sakte disa mendojne se ja kane dhene kur kane thene qe piramidat u ndertuar me litare, hunj dhe forcen e kraheve Materialet per kete gje jane te shumta dhe nese kontribojne te gjithe ne teme mbase arrihet te jepet nje pasqyre e mjaftueshme per te mesuar me shume. Une po te flas shkurtimisht fare dhe me pas gradualisht tema mund te pasurohet.

  Sipas egjyptologove Piramidat (po marr si shembull Piramiden e Madhe te Gizes ose ate qe ne e njohim si Piramida e Keopsit) eshte ndertuar vetem me krah nga njerezit dhe me ndihmen e hunjve dhe litareve. Koha qe jepet per ndertimin e saj eshte rreth 20 vjet. Kjo piramide ka 2.3 milione blloqe guri me nje peshe mesatare prej 2.5 ton (ndersa ne brendesi te saj ka blloqe guri qe shkojne nga 70 ton ne 200 ton) dhe i bie qe cdo 2-3 minuta eshte transportuar, spostuar, latuar, ngritur dhe vendosur nje masiv i tille per 20 vjet rrjesht pa pushim. Pjesa derrmuese e ketij informacioni vjen nga Herodoti i Halikanasit i cili vizitoi Egjyptin rreth vitit 450 p.e.s. dhe ka lene nje pershkrim te Piramides se Madhe ne librin qe ka shkruar. Nga shoqeruesit egjyptiane atij ju tha se per ndertimin e piramides eshte dashur nje force prej 100 mije sklleverish te cilet kane punuar dite e nate per 20 vjet per te ndertuar piramiden. Sipas po te njejtit burim te Herodotit qellimi i ndertimit ishte perdorimi i saj si varr per Faraonin Khufu (apo sic i thone greket, Keops).

  Tani ky eshte informacioni qe qarkullon kryesisht ne rradhet e egjyptologjise dhe qe mbrohet me force dhe fanatizem prej tyre. Egjyptologjia eshte nje shkence qe e perjashton veten nga shkencat ekzakte apo shkencat e tjera qe bazohen fuqimisht ne proven shkencore. Si rezultat eshte e hapur per spekullime. UNe sdua te te helmoj trurin me prova dhe teori te tjera qe rrezojne shumicen e pretendimeve te egjyptologeve si per vjetersine e piramidave, si per menyren e ndertimit dhe sidomos per qellimin e ndertimit te tyre. Por mund te them kete gje qe ta kesh te qarte qe ne fillim. Piramidat (Sidomos ajo e Gizes) qe thuhet se u ndertuar si varre nuk jane aspak varre dhe asnje faraon nuk eshte varrosur ne to. Kete kije parasysh kur nderton mendimin tend per menyren sesi u realizuan piramidat.

  Ne menyren e ndertimit mendimi kryesor i egjyptologeve eshte qe blloqet e gurit jane transportuar mbi hunj, te terhequr me litare dhe me pas jane vendosur gradualisht duke u levizur neper platforma te pjerrta te cilat vazhdonin te lartoheshin ne menyre progresive me lartimin e vete piramides. Tani sesi arriten egjyptianet e lashte te perputhnin blloqe kaq masive guri ne menyre perfekte aq sa as tehu me i holle i briskut nuk mund te futet midis tyre dhe si arriten te ruajne nje plan te total te bazes se piramides ne shmangie vetem prej 10 cm (persosje teknologjike te cilen ne e kemi arritur vetem kohet e fundit me perdorimin e lazerit) kete nje zot e di dhe egjyptologet qe e pertypin midis dhembeve. Po ashtu nje pjese e madhe e gureve jane transportuar ne distanca qe shkonin nga 60 milje (100 km) deri ne 90 milje (145 km) dhe sipas egjyptologeve per transportimin e tyre jane perdorur anije ose trape te cilet qarkullonin neper lumin Nil. Tani se cfare anije apo trape kane qene ato te cilat ishin ne gjendje te mbanin nje peshe te tille ate perseri vetem egjyptologet mund ta thone dhe duke e pertypur akoma me keq neper dhembe. Ky eshte informacioni me i pergjithshem qe ekziston. SHiko fotot e meposhtme te cilat tregojne ndertimin e plaftormes se pjerret dhe menyren e levizjes se gureve.

  Po ashtu tek tema Mistere ne nenforumin e Fenomeneve Paranormale (diku nga mesi i temes) ka nje diskutim per misterin e piramidave dhe po ashtu eshte dhe nje video qe mund ta ndjekesh.)

  Ose me mire videon po e postoj ketu si link dhe si player qe ta shikosh vete. Eshte ne anglisht.  Ja dhe fotot me poshte
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  O Coli i vogel,

  Kjo teoria e deri tanishme eshte rrexuar nga Davidovith, nje hulumtues amerikan, i cili ka dhen provat se keta guret qe i shofim ne piramida nuk jane gur te vertete por nje lloje cimenti me nje formul ende te pa njohur por eshte e sigurt se se pari te gjithe keta gur me pare ishin te lengte si ciment qe jan forcuar me kohen.
  Materiali eshte me baz nga fosilet qe kan mbetur pas zhdukjes se detit ne kete regjion dhe keto fosile ndertuesit e piramidave(imohtepi, zbulues i formules) i kan bluar keto fosile dhe i kan perzie me uje e qe iu kan shtuar nje materiel tjeter qe ende askush nuk e ka zbuluar por e sigurt eshte se piramidat jane te ndertuara nga nje lloje cimenti, si ato blloqet ne bosnje...

 4. #4
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Zbulohet misteri i Piramidės sė Keopsit

  Struktura gjigante u ndėrtua pėrmes njė skeleje tė brendshme

  Zbulohet misteri i Piramidės sė Keopsit

  Arkitekti francez, Jean Pierre Houdin, e ka ilustruar teorinė e tij pėrmes teknologjisė kompjuterike tredimensionale

  Falė pėrmasave tė pabesueshme tė blloqeve shkėmbore, saktėsisė me tė cilėn janė vendosur, zgjidhjeve tė pabesueshme inxhinierike dhe lartėsisė sė strukturave, piramidat prej shekujsh kanė lėnė pa fjalė ekspertė, studiues e shkencėtarė. Aq madhėshtore janė kėto vepra tė dorės sė njeriut, sa mes dhjetėra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas tė cilave janė ndėrtuar nga qenie tė ardhura prej shumė larg planetit tonė. Ndėr piramidat, mė e madhja dhe mė mbresėlėnėsja ėshtė ajo e Keopsit, e ndėrtuar 4 mijė e 5 qind vite mė parė, qė mat 250 metra gjerėsi dhe 136 lartėsi. Mė shumė se tė tjerat, mbase pėr shkak tė pėrmasave, ka fshehur brenda saj enigmėn pėr metodat qė janė pėrdorur pėr ta ndėrtuar.

  Teoria mė e pranueshme e shihte ndėrtimin e saj tė realizuar pėrmes njė skele tė jashtme, e cila zgjatej nė formė spiraleje, duke u ngjitur lart pėrgjatė gjithė gjatėsisė sė mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartėsisė sė piramidės, deri sa mbėrrinte nė kulmin e saj. Fakti ėshtė qė egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndėrtimit qė pėrdorėn pėr ta realizuar kėtė kryevepėr.

  Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bėrė publike teorinė e tij nė Paris, egjiptianėt kishin arritur ta realizonin kėtė vepėr madhėshtore duke "pėrdorur njė skelė tė brendshme nė formė spiraleje, deri nė kulmin e strukturės" sė piramidės. Jean Pierre Houdin u mbėshtet pėr tė ngritur kėtė teori mbi njė seri studimesh tė hollėsishme tė kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, tė cilat u krahasuan me tė gjitha parametrat e epokės: vegla prej bakri e guri (egjiptianėt nuk e njihnin hekurin), materiale tė pėrdorura (blloqe graniti tė mbėrritura nga Asiani, qė ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gėlqerorė, e harta tė ndryshme).

  Pasi arriti tė bindte industrinė "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencėn teknike, arkitekti francez, pas tetė vitesh studime tė detajuara, paraqiti teorinė e tij tė ilustruar, falė sistemeve tredimensionale industriale. Nė film, i cili prej dy ditėsh mund tė shihet nga kushdo nė internet, tentohet tė vėrtetohet se ndėrtimi i piramidės sė Keopsit zgjati jo mė shumė se 20 vjet, pra gjatė periudhės nė tė cilėn ky faraon mbretėroi (2538-2516).

  Duke shfrytėzuar nė favorin e tyre pjerrtėsinė e zonės ku u ndėrtua piramida, egjiptianėt (tė cilėt sipas Houdin janė edhe inxhinierėt e parė nė historinė e njerėzimit) fillimisht ndėrtuan njė skelė tė parė nga jashtė, e cila u pėrdor pėr ta ēuar piramidėn deri nė lartėsinė 43 metra. Mė pas u vazhdua me njė tjetėr skelė, e cila ngrihej pėrgjatė mureve deri nė kulmin e saj. Skela ishte e hapur te kėndet, nė mėnyrė qė tė mundėsohej rrotullimi i masave shkėmbore, qė transportoheshin deri lart. Kėto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese nė ujėrat e Nilit, mė pas pėrdoreshin rula tė drunjtė, tė tėrhequr nga njerėz.

  Skela, e cila rrotullohej pėrreth strukturės nė kahun e kundėrt tė lėvizjes sė akrepave tė orės, ngrihej me njė kėnd 7 deri 8 pėr qind, gjė qė u jepte mundėsinė njerėzve tė transportonin pėrmes saj masat shkėmbore. Nė kėtė ēast skela e jashtme doli jashtė funksionit dhe u ēmontua.

  Paralelisht ecnin punimet pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, e dukshme edhe nė ditėt e sotme, e cila do tė pėrdorej mė pas pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė faraonit mbi bazėn e piramidės. Nė kėmbė mbahej nga pesė struktura graniti, tė cilat u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.

  Tė dhėnat e Jean Pierre Houdin u hodhėn nė njė kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi njė model virtual pėr tė vėrtetuar teorinė e arkitektit pėrmes sistemeve kompjuterike tredimensionale. Pėr kėtė u nevojit rimodelimi i gjithė piramidės dhe integrimi i shumė parametrave: pėrmasat apo pesha e gurėve, forca ngritėse e tėrheqėse etj. Skuadra e vėnė nė dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi kėtė projekt. U pėrdor edhe mikrogėrmimi, njė teknikė qė zbulon ndryshimet e dendėsive tė materialeve, nga e njėjta kompani qė zbuloi edhe boshllėqet nė brendėsi tė piramidės.

  Jean Pierre Houdin ka ndėrmend qė shumė shpejt ta provojė edhe nė vend teorinė e tij, sigurisht pa pėrdorur mjete qė do ta dėmtonin strukturėn.

  gazeta-shqip

 5. #5
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kush i ndertoi Piramidat e Egjiptit?

  Pershendetje antar te forumit shqiptar!
  Pike se pari shpresoj qe z.Darius te mos e mbyll kte teme me arsyetimin se ka materiale te bollshme per Piramidat dhe Egjiptin neper temat tjera te ketij nenforumi!

  Bota eshte e mbushur plot e perplot mistere, prej te cilave misteri i menyres se ndertimit te Piramidave dhe i qellimit te ndertimit te tyre, eshte nder me te rendesishmit.

  Kjo teme, ka si qellim diskutimin e pyetjeve te mia ne vazhdim, dhe fakteve interesante qe do te postoj.

  Shikoni me vemendje foton me poshte:

  Nese vereni me kujdes, dy vija te terhequra ne veri-lindje dhe veri-perendim, nga kendet e piramides kane quditerisht formen e deltes perfekte qe lumi Nil formon ne grykderdhjen e tij ne Mesdhe!
  Per ta bere kte ne kohen qe "mendohet" qe piramidat jane ndertuar, dhe per ta bere ne menyre precize, do te ishte dashur nje pe i terhequr me milje te tera gjatesi, nga pikat e permendura paraprakisht, per ne vend-ndertimin e piramidave!
  Si u be nje hesap nje gjeometri kaq precize ne kohen kur "nuk kishte" mjete vezhgimi nga hapesira?

  Shikoni me vemendje foton ne vazhdim:

  Objekti me ngjyre te zeze ne figuren paraprake, tregon piramiden, dhe tani shikoni: orientimi preciz me polin e veriut(krahasojeni me kompasin ne kendin e poshtem te anes se djathte), nuk mund te jete rastesi!
  Te kujtojme qe ne ate kohe "nuk kishte" kompas, dhe nje gje e tille duket...absurde!!

  Vazhdon...
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 6. #6
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Shikoni me vemendje foton ne vazhdim:

  Kjo eshte nje foto e piramides se famshme te Gizes dhe fqinjes se saj, pare nga Sphinxi ne mbremjen e solsticit veror!
  Dhe siq e shikoni, dielli qendron ne largesi te njejte nga te dy piramidat.
  Rastesi?
  Per ta bere kte, egjiptasit e vjeter duhet te dinin daten e sakte te solsticit veror, dhe si pasoj te dinin gjatesin e sakte te vitit - 365.25, serish, nje fakte i zbuluar vone pasi qe civilizimi egjiptas kishte kaluar!
  Fotoja e dyte:

  E pare nga hyrja e piramides se madhe, lindja e diellit dhe perendimi i tij ne diten e solsticit dimeror, paraqet nje saktesi tjeter gjeometrike.
  Qe nga lindja e diellit qe lind pikerisht ne pjesen e pasme te kokes se Sphinxit, e deri ne perendim te tij, ai pershkon me saktesi tere kokes e tij.
  Rastesi tjeter?
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-07-2008
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po i tregoj disa gjera te piramidave:

  Egjiptianėt e lashtė i ndėrtonin piramidat, varret, tempujt dhe pallatet me materiale ndėrtimi mjaft tė qėndrueshme. Megjithė tėrmetet, luftėrat dhe kapriēot e natyrės, momumentet arkitekturore egjiptiane duken pėrtej tokės, njė atribut pėr kėtė civilizim madhėshtor. Ndėrtimi i piramidave kėrkonte njė shkallė tė lartė aftėsish nė fushėn e arkitekturės dhe inxhinierisė. Pėrveē piramidave, ndėrtesat egjiptiane ishin tė zbukuruara me piktura, imazhe tė gdhendura prej guri, hieroglife dhe statuja tri-dimensionale. Arti tregon historinė e faraonėve, pėrėndive, njerėzve tė thjeshtė, botėn natyrale tė bimėve, zogjtė dhe kafshėt. Bukuria dhe madhėshtia e kėtyre vendeve nuk mund tė krahasohen. Si ka mundėsi qė egjiptianėt e lashtė arrinin tė ndėrtonin kėto struktura masive duke pėrdorur rregulla primitive? Kjo mbetet ende njė mister. Piramidat spektakolare, tė cilat e kanė bėrė Egjiptin tė famshėm, janė njė prej mrekullive mė tė vėrteta tė botės. Njė prej mistereve mė tė lashtė nė Egjipt, ka tė bėjė me ndėrtimin e piramidave. Si ishte e mundur qė njerėzit nė periudhėn e Gurit, tė lėviznin blloqe kaq tė mėdha guri? Egjiptianėt lanė mijėra vizatime nga jeta e tyre e pėrditshme nė Mbretėrinė e Vjetėr. ēuditėrisht nė asnjė prej tyre nuk tregohet se si janė ndėrtuar piramidat.

  Piramida ėshtė njė varr nė tė katėr anėt me gurė, qė simbolizon malin e shenjtė, orovatjet universale tė njerėzimit pėr tė arritur parajsat. Besimet e lashta nė ngjitjen e shpirtit njerėzor te Zoti, ėshtė qėllimi kryesor pas ndėrtimit tė piramidave. Edhe sot, piramidat janė metafora pėr kėrkimet e njerėzimit.  Piramidat e para

  Periudha e piramidave fillon gjatė Mbretėrisė sė Vjetėr (2650-2134 para Krishtit), kur piramidat e para u ndėrtuan nga Mbreti Djoser nė dinastinė e tretė. Ndėrtimi i tyre vazhdoi deri nė vitin 1640 para Krishtit. Gjatė dinastisė sė parė dhe tė dytė, mbretėrit egjiptianė varroseshin nė varre tė vjetėr prej balte.Tė vdekurit vendoseshin pėr t'u prehur nė njė dhomėz nėntokėsore nė fund tė njė kulle.

  Mbreti Djoser ndėrtoi njė administratė tė fuqishme me bazė nė qytetin Memfis, jo shumė larg qytetit tė sotėm Kajro. Njė nga zyrtarėt e tij ishte njė arkitekt i famshėm dhe i shkolluar, i cili kishte projektuar Piramidėn Step, varrin e njė faraoni nė Saqqara , qė ngjasonte me rrugėn e njė ylli nė qiell. Ky lloj varri zėvendėsoi origjinalet e vjetėr mastaba, me gropėn e varrit nė qendėr.

  Nė dinastinė e katėrt, faraoni Snefru ndėrtoi piramidat e para tė vėrteta gjeografikisht nė Dahshur, nė jug tė Saqqara-s. Ai filloi me lėmimin e dy piramidave ekzistuese, qė ishin ndėrtuar nga paraardhėsit e tij. Mė pas Snefru ndėrtoi dy piramitat e tij.

  Piramidat e ndėrtuara gjatė dinastisė sė pestė kishin nė pėrbėrje gurė, mbeturina dhe plithare (tulla prej balte) dhe lyheshin me gėlqere. Kur gėlqerja binte, pjesa mbushėse mes tullave rrezikonte tė shkrihej.  Piramidat e fundit

  Piramidat e fundit u ndėrtuan rreth Dahshur-it dhe Haware-s nga mbretėrit e Mbretėrisė sė Mesme (2040-1640 para Krishtit). Megjithė pėrpjekjet e konsiderueshme pėr tė fshehur hyrjen pėr nė varre, si dhe pėrpjekjet pėr tė zbrapsur grabitėsit me leje kalimi false, arkitektėt dėshtuan tė parandalonin plaēkitjen e piramidave. Si rezultat i kėsaj, piramidave njėmijė vjeēare po u vinte fundi. Eksperimenti pėr tė siguruar udhėtimin e mbretėrve nė pėrjetėsi, doli i jo i suksesshėm. Pėr kėtė arsye faraonėt e Mbretėrisė sė Re iu pėrkushtuan ndėrtimit tė varreve nė Luginėn e Mbretėrve. Nė njė zonė tė largėt pėrtej Nilit, nga Luxor dhe Karnak , ata shpresonin t'i shpėtonin fatit tė keq tė paraardhėsve tė tyre.  Tempujt egjiptianė

  Pėr njė periudhė tė gjatė, egjiptianėt ndėrtuan shumė tempuj pėrgjatė lumit Nil. Dy prej tempujve mė tė njohur janė Karnak dhe Luxor . Kėto struktura pėrshtypjelėnėse, me kolonat dhe portat e tyre gjigande, u ndėrtuan pėr tė nderuar pėrėnditė vendase dhe kombėtare. Tempujt u vendosėn aty ku pėrėnditė dhe energjia e tyre hyjnore mund tė jetonin tė veēuar nga ēdo gjė tjetėr e botės. Sipas njė legjende egjiptiane, tempulli i parė u formėsua nė njė breg toke, e cila lagej nga nga deti i hershėm i quajtur Nun. Forma e parė me jetė, qė u duk nė atė vend, ishte njė bimė tė cilėn e solli falkoi Hours. Njė tjetėr variant pėr kėtė histori, e pėrshkruan lulen e lotusit si lulja e parė nė tė cilėn u shfaq dielli. Pas kėsaj u krijuan qeniet njerėzore. Ky moment u quajt Rasti i Parė (First Occasion). Nė shenjė mirėnjohjeje egjiptianėt nisėn tė ndėrtojnė tempuj pėr tė nderuar dhe kujtuar pėrėnditė. Projektimi i tempullit tė parė u bė nga pėrėnditė dhe ēdo tempull qė ndėrtohej vinte si njė kopje e tė parit. Projektimi inkurajoi pėrėnditė qė tė sillnin forcė hyjnore nė rrafshin e tokės. Klerikėt punonin nė tempuj duke udhėhequr ritualet ditore nė nder tė pėrėndive dhe faraonėve, tė cilėve u kushtoheshin kėto tempuj.


  Kete e kam marre ne nje faqe interneti.

 8. #8
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Fakte tjera te quditshme:

  *Edhe pse egjyptasit mbanin shenime per qdo gje qe benin, qdo luft qe zhvillonin, qdo mbret qe kishin..etc, ata kurr nuk lane te deshmi se ishin vete ndertues te piramidave!

  *Edhe pse ata nuk kishin zbuluar ende as rroten, ne nje menyre, ata arriten te benin transportimin e blloqeve gjigande prej guri, me peshe prej 2 tone e me teper secila!Dhe kishte kaq shume blloqe...saqe, po ti benim te gjitha blloqet bashke, dhe ti formsonim ato ne blloqe me perimeter 0.80m, do te mjaftonin per te pershkuar boten ne 2/3 e gjatesis ekuatoriale!

  *Eshte interesant edhe fakti se piramida eshte e ndertuar ne te dy anet saktesisht ne gjeresin gjeografike prej 31 shkall, dhe kjo i bie qe te jete saktesisht ne qender te te gjithe mases tokesore te botes!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 9. #9
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Fotoja e pare:

  Tregon yjet kryesore te rripit te ashtuquajtur Orion.

  Tani, shikoni diagramin tjeter me poshte:

  Tregon pozicionimin e 3 piramidave kryesore ne luginen e faraoneve...dhe jo rastesishte perputhet me radhitjen e yjeve te rripit Orion, qe permendem me larte!!
  Rastesi??
  Koha qe mendohej se piramidat ishin ndertuar(rreth 3000 vjet me pare), nuk perputhet saktesisht me yjet e Orionit, por nese kthehemi prapa ne kohe, kur yjet ne qiell - rripi Orion, qendronin ne proporcion te njejte me piramidat ne Egjipt, ateher ne kohe-mates na del viti 10,500 p.L.K!!!!!!

  Fakt tjeter qe perkrah vjetersin e piramidave, eshte edhe Sphinxi. Nese shikojme proporcionin e kokes se tij, dhe trupit te luanit, verejme me lehtesi se trupi i luanit nuk perputhet me madhsin e kokes njerzore, por me koken e vertete te tij, qe do te duhej te ishte - koke luani!
  Pra kjo d.m.th se koka e njeriut i eshte ndertuar kohe me vone.
  Deshmia per vjetersin e Sphinxit vjen nga gerryerjet qe i jane shkaktuar nga forca e ujit, por hapesira ku sphinxi gjendet, nuk ka pasur uje qysh 10,000 vjet p.L.K!!!

  P.S.Mos te harrojme faktin qe rripi i Orionit gjendet pikerisht ne konstelacionin yjor te Luanit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sam1r : 05-08-2008 mė 19:21
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 10. #10
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ne rregull, por disi nuk i ha me keto shpjegimet klasike rreth ndertimit dhe qellimit te piramidave,qfare ti postove..
  Me fal nese ofendohesh, por qellimi i temes eshte tjeter, dhe lus moderatorin te fshij kte postimin!
  Me respekt,
  sam1r
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 19-09-2008 mė 14:42
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 11. #11
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Un tanime perfundova me pjesen time te pyetjeve, dhe ju lus qe ti bashkoheni diskutimit rreth asaj se, a ka mundesi qe nje civilizim me nivel shume primitiv zhvillimi teknologjik e shkencor - civilizimi egjiptian i kohes, te kete ndertuar kso struktura masive, shume precize gjeometrikisht, dhe te percjellura nga rastesi qe lidhen me astronomin!

  Pershendetje!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  e Kush po mendon qe i ka ndertu pra!
  p.s edhe po shoh shum tema bre po fshihen !postime etj
  pse?a e din najkuhs me mu pergjigj,

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Anėtarėsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
  Fotoja e pare:


  P.S.Mos te harrojme faktin qe rripi i Orionit gjendet pikerisht ne konstelacionin yjor te Luanit!

  Pergezimet e mia per temen,interesante.Une i adhuroj ata njerez qe diten te kuptonin aq shume gjera, ne cdo fushe se shkences,dhe astronomia ka si djep Egjiptin e vjeter.
  mos ma merr per keq,po doja te korigjoja per dicka. Orioni eshte vet kostelacion ,dhe Alnitak,Alnilam e Mintaka jane yjet qe perbejne "rripin e tij" Luani s'ka te beje me te,po per kuriozitet po te them se dhe vete egjiptianet arriten te shikonin dicka tjeter pervec rripit....Shpaten e cila eshte ajo nebuloza e kuqe(M42) qe shihet,sapo poshte rripit te orionit.ne ato kohera qielli ishte shume me i erret,dhe disa mrekullira,mund te shikohenin pa veshtiresi.


  P.s .....ahaha edhe ju te" terrorizuar "nga fshirja e temave
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Deep sky : 05-08-2008 mė 20:26

 14. #14
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ka shume gjera qe shpjegohen vetem me ane te ndihmes hyjnore ose te ndihmes nga bote te tjera se llogjikisht nuk shpjegohen dot pastaj pse na duket kaq e pabesushme vizita nga planete te tjere kur ne per nje kohe shume te shkurtet kemi arritur maja teknologjie po ato qe mund te kene me mijera vite para nesh ku do jene me teknologjine

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  mos vall shqiptaret e lasht i ndertuan piramidat?....

  teme interesante kte spo ta mohoj

 16. #16
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Misteret jan te bukur dhe ndjellin interes,per aq kohe sa ngelen si te tilla!

  Kam degjuar qe,keto piramida,krijoheshin per te strehuar varret e perandoreve & brenda saj,fusnin ushtar te paisur me nje sasi te konsiderueshme ushqimesh,gje kjo qe do t`i servirej perandorve,qe sipas egjiptjaneve,pas vdekjes shndrroheshin ne mumje!!

  Sa e vertet eshte kjo ?!
  Feel the pump √

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  Dj te them te drejten personalisht nuk jam ndodhur atie qe te pergjigjem me saktesi 100%. Por me sa kam lexuar neper libra, kjo eshte e vertet.

 18. #18
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Deep sky Lexo Postimin
  Pergezimet e mia per temen,interesante.Une i adhuroj ata njerez qe diten te kuptonin aq shume gjera, ne cdo fushe se shkences,dhe astronomia ka si djep Egjiptin e vjeter.
  mos ma merr per keq,po doja te korigjoja per dicka. Orioni eshte vet kostelacion ,dhe Alnitak,Alnilam e Mintaka jane yjet qe perbejne "rripin e tij" Luani s'ka te beje me te,po per kuriozitet po te them se dhe vete egjiptianet arriten te shikonin dicka tjeter pervec rripit....Shpaten e cila eshte ajo nebuloza e kuqe(M42) qe shihet,sapo poshte rripit te orionit.ne ato kohera qielli ishte shume me i erret,dhe disa mrekullira,mund te shikohenin pa veshtiresi.

  P.s .....ahaha edhe ju te" terrorizuar "nga fshirja e temave
  Faleminderit!
  Sa i perket sqarimit tend, sa un kuptoj, nje konstelacion nuk perbehet vetem prej 3 yjeve, dhe gjithashtu neper dokumentar qe kam pare dhe dokumente te lexuara ne internet, kam verejtur se qe te gjith permendin kuriozitetin e perputhjes se strukturave te ndertuara ne Luginen e Faraoneve, me renditjen e yjeve te rripit Orion, i cili gjendet pikerisht ne konstelacion LEO!
  Gjithashtu fakti se sphinxi me pare ishte teresisht LUAN, dhe jo gjysem njeri, tregon se eshte ndertuar per te simbolizuar, ose ndoshta...per te treguar origjinen e ndertuesve te tyre!?
  Por sidoqoft te gjithe gabojn, dhe ti ke me shume njohuri nga keto gjera, je nje profesionist, per dallim nga un - nje i apasionuar pas mistereve, asgje me teper..

  P.S. Nuk eshte tamam terrorizim...
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 19. #19
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga FierAkja143 Lexo Postimin
  mos vall shqiptaret e lasht i ndertuan piramidat?....

  teme interesante kte spo ta mohoj
  Per piramidat e Egjiptit...nuk te garantoj!
  Mirepo qe nuk ka dikund ne trojet shqiptare, ndonje piramid te varrosur mileniume me pare, nuk kisha thene.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 20. #20
  Leader Maska e Ribery
  Anėtarėsuar
  10-02-2008
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pergezime Sam1r per temen, shume interesante  Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
  Fakte tjera te quditshme:

  *Edhe pse egjyptasit mbanin shenime per qdo gje qe benin, qdo luft qe zhvillonin, qdo mbret qe kishin..etc, ata kurr nuk lane te deshmi se ishin vete ndertues te piramidave!

  *Edhe pse ata nuk kishin zbuluar ende as rroten, ne nje menyre, ata arriten te benin transportimin e blloqeve gjigande prej guri, me peshe prej 2 tone e me teper secila!Dhe kishte kaq shume blloqe...saqe, po ti benim te gjitha blloqet bashke, dhe ti formsonim ato ne blloqe me perimeter 0.80m, do te mjaftonin per te pershkuar boten ne 2/3 e gjatesis ekuatoriale!

  *Eshte interesant edhe fakti se piramida eshte e ndertuar ne te dy anet saktesisht ne gjeresin gjeografike prej 31 shkall, dhe kjo i bie qe te jete saktesisht ne qender te te gjithe mases tokesore te botes!
  nga keto fakte qe dhe, si dhe tjerat te bashkangjitura me foto, ndertimi i piramidave ne Egjipt permbushe kriterit per tu quajtur taman mister

  gjith ēka mund te them eshte " no comment" !!

  Be the change you want to see in the world!

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tefsir-(komentim suresh)
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
 2. Libri rijadus salihin
  Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 11:51
 3. Pack: Anėtarė tė qeverisė nuk e duan Evropėn
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-08-2004, 15:11
 4. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18
 5. Tregimi i gjendjet vertet, qe ta shenoj ne drame ne gjuhen angleze
  Nga Cutness nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2002, 12:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •