Close

Rezultati i Sondazhit: Ciles kategori i takoni?

Votues
70. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Syte Amber (prej Mjalti)

    8 11.43%
  • Syte e Kaltert

    8 11.43%
  • Syte e Kafte

    21 30.00%
  • Syte Gri apo te Hirte

    5 7.14%
  • Syte e Gjelbert

    19 27.14%
  • Syte Lajthi

    4 5.71%
  • Tjeter

    5 7.14%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
  1. #-19
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592

    Llojet e ngjyrave te Syve

    U mundova me perkthy shume shkurte prej nje siti por qellimi i temes eshte me shume per ketu antaret apo shqiptaret ne pergjithesi ciles kategori te ngjyrave i takojne.

    Nga ana shkencore njihet keto lloje te ngjyrave tek njerezit:

    Syte Amber (prej Mjalti)

    Syte Amber jane ngjyre solide qe kane nje dukshmeri te forte prej ngjyres se Verdhe/Ari dhe ngjyrim te lehte prej Bakri. Ndryshe ky lloje quhet edhe "Syte e Ujkut" per shkak se ky lloje eshte shume i pranishem te Ujqerit.


    Syte e Kaltert

    Ngjyra e Kaltert permban perberje te vogel melanie ne stromen e irisit, shkenctaret mendojne se ngjyra e kaltert ka filluar te perhapet para 8.000-10.000 vjete ne Detin e zi te sotshem (Kaukaz).


    Syte e Kafte

    Syte e Kafte eshte lloji me i perhapur tek njerezit , kane perberje te madhe melanie ne stromen e irisit , ky lloje eshte me se paku pranishem ne vendet baltike , Filande dhe Estoni.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 04-08-2008 mė 19:38

  2. #-18
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Syte Gri apo te Hirte

    Syti Gri kane me pak Melanine se Syte e Kaltert, Syte gri ne zonen e irisit kane nje permbatje te vogel prej ngjyre verdhe dhe kafe. Ky lloje eshte i pranishem me se shumti ne vendet Baltike, Rusi dhe Filande.


    Syte e Gjelbert

    Eshte ngjyra me e pazakonte tek njerezimi qe perben vetem 1-2% ne Bote, Sipas shkenctareve Ngjyra e Gjelbert eshte si rezultat i mutacioneve brenda strukturave te Melanise.


    Syte Lajthi

    Eshte lloje ngjyre e perzier mes ngjyres se kafte, gjelbert dhe verdhe, sipas disa studiuesve mendohet se ngjyra lajthi eshte si shkak i perzierjes mes ngjyres kaltert dhe kafte.

  3. #-17
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Kafen kam une.. sy kot.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  4. #-16
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Sipas antropologut me te famshem Carleton Stevens Coon (qe ka studiuar 1067 shqiptar kryesisht Gegė ne vitin 1930):

    17% pėrqind e Gegėve kanė sy tė kaftė tė pastėr, dhe 7% tė pastėr tė ndritshėm. 50% kanė kombinim tė irisit gjelbėr-kaftė (lajthi) dhe 20% kaltėr-kaftė. Nga sytė me ngjyrė tė pėrzier, 30% janė tė pėrzier nė tė errėt dhe 48% kryesisht nė tė ndritshėm, pjesa e mbetur pothuaj njėlloj.

  5. #-15
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Kam sy dyngjyresh, te kafte dhe te gjelbert, te gjithe me thon se me ndryshon ngjyra varesisht nga ambienti i jashtem se cka shikoj, psh, naten gjithmon i kam te kafte, ndersa diten kur shikoj ne gjelberim ose dicka te tille, i kam te gjelber, kam qene edhe ne spital reth kesaj ceshtje, dhe mjeku me tha se gjithcka eshte normale dhe e regullt.
    Sui generis

  6. #-14
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga RaPSouL Lexo Postimin
    Kam sy dyngjyresh, te kafte dhe te gjelbert, te gjithe me thon se me ndryshon ngjyra varesisht nga ambienti i jashtem se cka shikoj, psh, naten gjithmon i kam te kafte, ndersa diten kur shikoj ne gjelberim ose dicka te tille, i kam te gjelber, kam qene edhe ne spital reth kesaj ceshtje, dhe mjeku me tha se gjithcka eshte normale dhe e regullt.
    I ke ngjyre lajthi nvaret edhe prej kohes (ne ambientin e jashtem), dimrit me shume te rijne te kafta, kurse veres si te verdha, gjelbert te mbyllte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 05-08-2008 mė 11:42

  7. #-13
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
    I ke ngjyre lajthi nvaret prej edhe kohes (ne ambientin e jashtem), dimrit me shume te rijne te kafta, kurse veres si te verdha, gjelbert te mbyllte.

    Ashtu ėshtė dicka, mirėpo nė fillim si cdonjeri ke dyshime reth ndonje sėmundje, mirėpo gjithcka ishte nė regull nė atė kohė kur isha pėr nė kontroll..

    Pra ngjyrė lajthi.
    Sui generis

  8. #-12
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Syt i kam si grupi i par, sy-ujku!
    Life's too short to remove USB safely.

  9. #-11
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Bebzat e syve te mi jan te rrethekuara me te kaft, mirpo e gjelberta dominon, pra po them te gjelbert.

  10. #-10
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Une kam pire uj pusi afer nje mineres(xehrore) dhe mund te them syt e mi jane me shume te art se sa ngjyre kafe....'hajt e mos u tallni me syt e kreksit...)
    Nje dit po e pate ne rruge nje njeri me sy te tille dijeni se ai njeri eshte vete kreksi....
    Desha te shtoja se vetem diten me dielle te forte jane te artė syt e mi dhe posa perendon dielli ndryshojn, behen te erret, pa ngjyre fare...;
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 05-08-2008 mė 16:17

  11. #-9
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Bebzat e syve te mi jan te rrethekuara me te kaft, mirpo e gjelberta dominon, pra po them te gjelbert.
    atehere Zeu_s edhe ti i paske te perzier pra Lajthi...Ngjyra e gjelbert osht shume i rralle kjo ngjyre eshte me e perhapur te Irlandez dhe Skocezet.

    Kam harruar me fut edhe nje lloje tjeter ngjyre perzierje qe eshte kalter-gjelbert:


    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 05-08-2008 mė 16:48

  12. #-8
    Syte midis grise dhe bluse, por le te themi gri. Dmth jam me origjine nga Finlanda apo Rusia?!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  13. #-7
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Syte midis grise dhe bluse, por le te themi gri. Dmth jam me origjine nga Finlanda apo Rusia?!
    shikoje mire mbase i ke Kalter-Kafte ...kjo ngjyra gri eshte me shume e perhapur ne vendet Baltike me pak Filande e Rusi kurse vendet tjera shume rralle.

  14. #-6
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
    atehere Zeu_s edhe ti i paske te perzier pra Lajthi...Ngjyra e gjelbert osht shume i rralle kjo ngjyre eshte me e perhapur te Irlandez dhe Skocezet.
    Paj me ta thene te drejten s'po e di as une se ēfar lloji te syve kam, i ngjajne me shum atyre syve Amber, vetem se jan me te erret se ata syte amber qe i paska ai/ajo ne foto te pare dhe kan pak me teper ngjyre te gjelbert anash dhe e kafta ne mes eshte me e erret. Sy te quditshem kam une .

    Ps.: m'shtine me u que e me i kshyre edhe nihere n'pasqyre, hehehhe

  15. #-5
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    I ki syt e shkrun, a ke nie pėr kta a jo, se llaken femnat mas syve tshkrun, edhe une qashtu diqysh i kom.

  16. #-4
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Paj me ta thene te drejten s'po e di as une se ēfar lloji te syve kam, i ngjajne me shum atyre syve Amber, vetem se jan me te erret se ata syte amber qe i paska ai/ajo ne foto te pare dhe kan pak me teper ngjyre te gjelbert anash dhe e kafta ne mes eshte me e erret. Sy te quditshem kam une .

    Ps.: m'shtine me u que e me i kshyre edhe nihere n'pasqyre, hehehhe
    hahahah Zeu_s hiq mos e ki merak se ngjyra lajthi ma shume mbizotron knej ka anamorava plus i kom njof 5 veta nga Dardana dhe krejt pi ktynve i kam pas ngjyre lajthi.

    Une e pershkrova ma heret se syte lajthi marrin 3 forma ngjyrash kafta, verdhe dhe gjelbert vetem se nvaret prej ambienit te jashtem...naten zakonisht rrijne kafta, diten pa diell (p.sh gjate dimrit ose edhe vjeshtes) marrin ngjyre te kafte te celur, gjate pranveres-veres marrin ngjyre te gjelbert dhe verdhe/te arte (nese dielli eshte ma i forte syte marrin ma shume ngjyre verdhe apo si te arte).

    Ajo ngjyra Amber osht e afert me Lajthin vetem se kjo Amber nuk ka prezence te ngjyres se gjelbert.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 05-08-2008 mė 17:54

  17. #-3
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Ashtu me regjione nuk mundesh me u bazue (Anamorava dhe Gallapi deri frik nuk jan martue mes veti, une jam i Gallapit me gjysh e gjyshe, me sterrgjysh e sterrgjyshe etj.) se p.sh. gjyshi im ka sy te kaltert dhe ka floke bjond mbyllur, une ashtu te perzier me te gjelbert dhe te kaft me floke geshtenje (si femije kisha edhe une floke bjond) ndersa djali im ka sy te kaltert dhe ka floke bjond sikur gjyshi im.

  18. #-2
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    I ki syt e shkrun, a ke nie pėr kta a jo, se llaken femnat mas syve tshkrun, edhe une qashtu diqysh i kom.
    hahahahha, llaken valla, na kemi sy deportues/shpues, e shumices se femnave iu pelqen kur ti shikosh ashtu tepertej ne sy, apo ?

  19. #-1
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    hahahahha, llaken valla, na kemi sy deportues/shpues, e shumices se femnave iu pelqen kur ti shikosh ashtu tepertej ne sy, apo ?
    hahahah magnet se jo mahi LOL

  20. #0
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    hahahah magnet se jo mahi LOL
    pasha ni zot po, edhe ēka asht ma interesant qe na e bajme kete pa qellim , mirpo pasojat ..... e diktojme menihere qe u dhez zjermi n'tjetren ane, hehehhehehe

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 26-09-2009, 12:57
  2. Njesimi i Zotit (llojet) dhe Bazat e Besimit - Me shprehje te Ibn Tejemijes
    Nga tulipanonero nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2009, 16:36
  3. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
    Nga Davius nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
  4. Psikologjia e ngjyrave
    Nga ORIONI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 03:16
  5. Llojet e Mortgage-ve dhe aplikimi per kredi
    Nga R2T nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 12-09-2003, 15:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •