Close

Rezultati i Sondazhit: Ciles kategori i takoni?

Votues
70. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Syte Amber (prej Mjalti)

    8 11.43%
  • Syte e Kaltert

    8 11.43%
  • Syte e Kafte

    21 30.00%
  • Syte Gri apo te Hirte

    5 7.14%
  • Syte e Gjelbert

    19 27.14%
  • Syte Lajthi

    4 5.71%
  • Tjeter

    5 7.14%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 56
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anėtarėsuar
    29-02-2008
    Postime
    366

    Smile

    me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje me te madhe te njerezve me sy te zinj sesa lajthi apo geshtenje.

    Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.

  2. #22
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
    me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje te madhe te njerezve me sy te zinj.

    Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.
    Me sa e di une, sy te zi nuk ka, ata jan sy te kaft mbyllur, nje e kaft shum e erret.

  3. #23
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anėtarėsuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    une i kam syt gri apo hirt siq e ka then hapsi i temes , por me pelqejn tej mase syt e kalter , femrat sykaltroshe kallna pas tyre
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  4. #24
    i/e larguar Maska e Gloria83
    Anėtarėsuar
    24-09-2005
    Vendndodhja
    Askund
    Postime
    184
    Syte e mij ndryshojne sipas gjendjes shpirterore, per momentin jane gri e hapur ,cka do te te thote qe jam pak e merzitur ,dhe kjo reflektohet edhe tek syte.Pastaj kur jam happy behen jeshil, blu te shkruar etj.

  5. #25
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anėtarėsuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Kafe shume e erret...ne fakt duken te zeza sterr kshuqe nuk e kuptoj pse shkencerisht nuk ka nje ngjyre te tille. Nuk shof ndonje kafe un ne pasqyr.
    As qe du me dit!

  6. #26
    E Humbur Maska e elsaa
    Anėtarėsuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
    Kafen kam une.. sy kot.
    Sa te perbashketa kemi ne te dy lol Le qe shumica e shqipetareve syt e kafe i kane .
    As mua nuk me pelqen ngjyra e syve te mij , por ketu ku jetoj me thone se i kam syt e bukur , sepse ketu ska sy kafe apo te zinje , te gjithe me sy blu te shplam jane . Dhe kane filluar te me pelqejne syte e mi
    Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

  7. #27
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    i kam kafe me jeshile...
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  8. #28
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Duke u bazuar nė tė dhėnat e Karltun Kunit qė jep pėr Gegėt, ngjyrat e syve duhet tė kenė kėtė pėrqindje:

    26,88% gjelbėr-kaftė, anon kah e gjelbėrta

    17% sy tė kaftė

    16,8% gjelbėr-kaftė, anon kah e kafta

    12,32% gjelbėr-kaftė me pjesėmarrje tė barabartė

    9,6% kaltėr-kaftė anon kah e kaltėrta

    6% kaltėr-kaftė anon kah e kafta

    5% sy tė gjelbėr

    4,4% kaltėr-kaftė me pjesėmarrje tė barabartė

    2% sy tė kaltėr

  9. #29
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Tek Gegėt e gjelbėrta duket mė e pėrhapura, duke pėrfhsirė formėn e pėrzier dhe tė pastėr.

  10. #30
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Ali Baba ku i more ato statistika? ai nuk thote cila ngjyre anon vetem permend qe 50% e shqiptarve Gege kane sy Gjelbert-Kafte (ose Lajthi).

  11. #31
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
    me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje me te madhe te njerezve me sy te zinj sesa lajthi apo geshtenje.

    Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.
    E para Lajthia prej Geshtenjes ka dallim se Geshtenja behet fjale per ngjyren e Kafte te celur kurse Lajthia eshte per Gjelbert-Kafte dhe pak influence te verdhe.

    Ne fakt nuk e di pse tek ajo Web-i nuk i ka futur ngjyren e zeze, por ta dish syte e zi jane shume pak te perhapur tek shqiptaret as 2%, kjo ngjyre me shume eshte te zezaket, mongolet etj.

    Dhe shiko edhe njehere pasqyre mos i ki kafte te mbyllun Irisin jo Puplen (ajo gogla e vogel mes syrit) se edhe gjithe keto ngjyra ndahen nen 3 kategori: Te celur, normale dhe te mbyllur...mbase i ke kafte te mbyllur.

  12. #32
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ali Baba ku i more ato statistika? ai nuk thote cila ngjyre anon vetem permend qe 50% e shqiptarve Gege kane sy Gjelbert-Kafte (ose Lajthi).
    Lexo mirė aty, dhe e sheh.

  13. #33
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Lexo mirė aty, dhe e sheh.
    http://carnby.altervista.org/troe/12-13.htm
    Seventeen per cent of Ghegs have pure brown eyes, and 7 per cent pure light ones. Half the group has green-brown iris combinations and 20 per cent blue-brown. Of the mixed eyes, 30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even. The Ghegs are, therefore, thoroughly mixed, or almost completely intermediate, in eye color, with the blond element or elements slightly more important than the brunet. The darkest eyes are found in Dukagin, and in Malsia Jakova, on the border of Old Serbia; there 25 per cent of eyes are brown. Elsewhere there is little regional differentiation

    -------------------------------------------

    vetem se aty kur thote prej syve te perzier (Gjelbert-Kafte, Kalter-Kafte) se 48% jane te shendritshme eshte fjala per influencen e ngjyres se verdhe me mase me te madhe ne te dyjat kategori per ato duken me shendritshme.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Alma07
    Anėtarėsuar
    20-05-2007
    Vendndodhja
    ktu ku nuk duhet
    Postime
    282
    Une i kam te kalter,,e shume vete me thone ktu qe nuk jam shqiptare,,,....

  15. #35
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    2% sy tė kaltėr
    Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.


    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61416

  16. #36
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.
    Llapi, Gallapi dhe Drenica janė ndėr rajonet mė bjonde dhe mė sykaltėra ndėr shqiptarė, edhepse tė paeksploruara deri mė tash nga antropologėt.

    Problemi tjetėr ėshtė qė nė rajone tjera, mund tė ketė mė shumė sykaftė duke e kompenzuar mungesėn nė kėto tri rajone.

    Pastaj edhe kėto tė dhėnat e Karltun Kunit janė vetėm orientuese. Ku ka pas aj koh me jav kqyr syt krejt shqiptarėve nja ka nja?

  17. #37
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    vetem se aty kur thote prej syve te perzier (Gjelbert-Kafte, Kalter-Kafte) se 48% jane te shendritshme eshte fjala per influencen e ngjyres se verdhe me mase me te madhe ne te dyjat kategori per ato duken me shendritshme.
    Nė fakt kėtu duhet tė bėhet kombinimi.

    30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even. Dark-mixed dmth tė pėrzier por tė errėt dmth qė shkojnė kah e errėta. Pastaj Lightmixed qė shkojnė kah e ēelta, pastaj "pjesa e mbetur barabar".

    Tash kėtu pėrfshiehn tė gjithė "mixed" edhe kaltėr kaft edhe gjelbėr kaft.

    Gjelbėr-kaft janė "half of the group" por ia shtova 6% dhe u bė 56% sepse ashtu dilte llogaria, sepse 6% mbeteshin mangut kur i mblidhja tė gjitha pėrqindjet. Ia shtova kėtė 6% pikėrisht kėtij kombinimi sepse ky ėshtė pėrcaktuar si "Half of the group" pėrderisa tė tjerėt janė pėrcaktuar me numra tė saktė.

    Tash nėse tė gjelbėr-kaftė kemi 56%, dhe meqenėse kjo ėshtė ngjyrė e pėrzier, dhe meqenėse ngjyrat e pėrziera ndahenė si mė sipėr:

    30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even.
    Kjo tė sjell deri te llogaria ime mė lart.

  18. #38
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Sy gri kam une, por edhe mua si Rapsoul sipas drites me ndryshon edhe ngjyra, duke u bere here-here bojeqielli e here-here jeshile.
    La vita č bella...

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Eh une e shkreta i kam ngjyre kafe
    do kisha qejf ti kisha ngjyre te kalter
    se mos me thot njeri qe te vej kontaktlinsen se nuk i duroj dot

  20. #40
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.


    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61416
    Coon gati 85% shqiptar te Kosoves nuk i ka studiuar vetem ne Malsine e Gjakoves, ketu eshte harta e tij ne zonat ku i ka studiuar:
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 07-08-2008 mė 07:47

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 26-09-2009, 12:57
  2. Njesimi i Zotit (llojet) dhe Bazat e Besimit - Me shprehje te Ibn Tejemijes
    Nga tulipanonero nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2009, 16:36
  3. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
    Nga Davius nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
  4. Psikologjia e ngjyrave
    Nga ORIONI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 03:16
  5. Llojet e Mortgage-ve dhe aplikimi per kredi
    Nga R2T nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 12-09-2003, 15:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •