Close

Rezultati i Sondazhit: Ciles kategori i takoni?

Votues
70. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Syte Amber (prej Mjalti)

  8 11.43%
 • Syte e Kaltert

  8 11.43%
 • Syte e Kafte

  21 30.00%
 • Syte Gri apo te Hirte

  5 7.14%
 • Syte e Gjelbert

  19 27.14%
 • Syte Lajthi

  4 5.71%
 • Tjeter

  5 7.14%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 56
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Smile

  me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje me te madhe te njerezve me sy te zinj sesa lajthi apo geshtenje.

  Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
  me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje te madhe te njerezve me sy te zinj.

  Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.
  Me sa e di une, sy te zi nuk ka, ata jan sy te kaft mbyllur, nje e kaft shum e erret.

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  840
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une i kam syt gri apo hirt siq e ka then hapsi i temes , por me pelqejn tej mase syt e kalter , femrat sykaltroshe kallna pas tyre

 4. #24
  i/e larguar Maska e Gloria83
  Anėtarėsuar
  24-09-2005
  Vendndodhja
  Askund
  Mosha
  34
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Syte e mij ndryshojne sipas gjendjes shpirterore, per momentin jane gri e hapur ,cka do te te thote qe jam pak e merzitur ,dhe kjo reflektohet edhe tek syte.Pastaj kur jam happy behen jeshil, blu te shkruar etj.

 5. #25
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Talking

  Kafe shume e erret...ne fakt duken te zeza sterr kshuqe nuk e kuptoj pse shkencerisht nuk ka nje ngjyre te tille. Nuk shof ndonje kafe un ne pasqyr.
  As qe du me dit!

 6. #26
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Kafen kam une.. sy kot.
  Sa te perbashketa kemi ne te dy lol Le qe shumica e shqipetareve syt e kafe i kane .
  As mua nuk me pelqen ngjyra e syve te mij , por ketu ku jetoj me thone se i kam syt e bukur , sepse ketu ska sy kafe apo te zinje , te gjithe me sy blu te shplam jane . Dhe kane filluar te me pelqejne syte e mi
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 7. #27
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime
  i kam kafe me jeshile...
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 8. #28
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Duke u bazuar nė tė dhėnat e Karltun Kunit qė jep pėr Gegėt, ngjyrat e syve duhet tė kenė kėtė pėrqindje:

  26,88% gjelbėr-kaftė, anon kah e gjelbėrta

  17% sy tė kaftė

  16,8% gjelbėr-kaftė, anon kah e kafta

  12,32% gjelbėr-kaftė me pjesėmarrje tė barabartė

  9,6% kaltėr-kaftė anon kah e kaltėrta

  6% kaltėr-kaftė anon kah e kafta

  5% sy tė gjelbėr

  4,4% kaltėr-kaftė me pjesėmarrje tė barabartė

  2% sy tė kaltėr

 9. #29
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tek Gegėt e gjelbėrta duket mė e pėrhapura, duke pėrfhsirė formėn e pėrzier dhe tė pastėr.

 10. #30
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ali Baba ku i more ato statistika? ai nuk thote cila ngjyre anon vetem permend qe 50% e shqiptarve Gege kane sy Gjelbert-Kafte (ose Lajthi).

 11. #31
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
  me vika keq qe syte e zinj bekan pjese ne kategorine tjerter , kur dihet se ne shqiperi ka nje perqindje me te madhe te njerezve me sy te zinj sesa lajthi apo geshtenje.

  Megjithate kam patur rastin te shikoj dike qe kishte nje sy me ngjyre te jeshilte dhe nje sy me ngjyre te kafet dhe ngjyrat nuk i ndryshonin sipas motit.
  E para Lajthia prej Geshtenjes ka dallim se Geshtenja behet fjale per ngjyren e Kafte te celur kurse Lajthia eshte per Gjelbert-Kafte dhe pak influence te verdhe.

  Ne fakt nuk e di pse tek ajo Web-i nuk i ka futur ngjyren e zeze, por ta dish syte e zi jane shume pak te perhapur tek shqiptaret as 2%, kjo ngjyre me shume eshte te zezaket, mongolet etj.

  Dhe shiko edhe njehere pasqyre mos i ki kafte te mbyllun Irisin jo Puplen (ajo gogla e vogel mes syrit) se edhe gjithe keto ngjyra ndahen nen 3 kategori: Te celur, normale dhe te mbyllur...mbase i ke kafte te mbyllur.

 12. #32
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ali Baba ku i more ato statistika? ai nuk thote cila ngjyre anon vetem permend qe 50% e shqiptarve Gege kane sy Gjelbert-Kafte (ose Lajthi).
  Lexo mirė aty, dhe e sheh.

 13. #33
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Lexo mirė aty, dhe e sheh.
  http://carnby.altervista.org/troe/12-13.htm
  Seventeen per cent of Ghegs have pure brown eyes, and 7 per cent pure light ones. Half the group has green-brown iris combinations and 20 per cent blue-brown. Of the mixed eyes, 30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even. The Ghegs are, therefore, thoroughly mixed, or almost completely intermediate, in eye color, with the blond element or elements slightly more important than the brunet. The darkest eyes are found in Dukagin, and in Malsia Jakova, on the border of Old Serbia; there 25 per cent of eyes are brown. Elsewhere there is little regional differentiation

  -------------------------------------------

  vetem se aty kur thote prej syve te perzier (Gjelbert-Kafte, Kalter-Kafte) se 48% jane te shendritshme eshte fjala per influencen e ngjyres se verdhe me mase me te madhe ne te dyjat kategori per ato duken me shendritshme.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Alma07
  Anėtarėsuar
  20-05-2007
  Vendndodhja
  ktu ku nuk duhet
  Postime
  284
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Une i kam te kalter,,e shume vete me thone ktu qe nuk jam shqiptare,,,....

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  2% sy tė kaltėr
  Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.


  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61416

 16. #36
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.
  Llapi, Gallapi dhe Drenica janė ndėr rajonet mė bjonde dhe mė sykaltėra ndėr shqiptarė, edhepse tė paeksploruara deri mė tash nga antropologėt.

  Problemi tjetėr ėshtė qė nė rajone tjera, mund tė ketė mė shumė sykaftė duke e kompenzuar mungesėn nė kėto tri rajone.

  Pastaj edhe kėto tė dhėnat e Karltun Kunit janė vetėm orientuese. Ku ka pas aj koh me jav kqyr syt krejt shqiptarėve nja ka nja?

 17. #37
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  vetem se aty kur thote prej syve te perzier (Gjelbert-Kafte, Kalter-Kafte) se 48% jane te shendritshme eshte fjala per influencen e ngjyres se verdhe me mase me te madhe ne te dyjat kategori per ato duken me shendritshme.
  Nė fakt kėtu duhet tė bėhet kombinimi.

  30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even. Dark-mixed dmth tė pėrzier por tė errėt dmth qė shkojnė kah e errėta. Pastaj Lightmixed qė shkojnė kah e ēelta, pastaj "pjesa e mbetur barabar".

  Tash kėtu pėrfshiehn tė gjithė "mixed" edhe kaltėr kaft edhe gjelbėr kaft.

  Gjelbėr-kaft janė "half of the group" por ia shtova 6% dhe u bė 56% sepse ashtu dilte llogaria, sepse 6% mbeteshin mangut kur i mblidhja tė gjitha pėrqindjet. Ia shtova kėtė 6% pikėrisht kėtij kombinimi sepse ky ėshtė pėrcaktuar si "Half of the group" pėrderisa tė tjerėt janė pėrcaktuar me numra tė saktė.

  Tash nėse tė gjelbėr-kaftė kemi 56%, dhe meqenėse kjo ėshtė ngjyrė e pėrzier, dhe meqenėse ngjyrat e pėrziera ndahenė si mė sipėr:

  30 per cent are dark-mixed, and 48 per cent predominantly light, the rest nearly even.
  Kjo tė sjell deri te llogaria ime mė lart.

 18. #38
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Sy gri kam une, por edhe mua si Rapsoul sipas drites me ndryshon edhe ngjyra, duke u bere here-here bojeqielli e here-here jeshile.
  La vita č bella...

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Eh une e shkreta i kam ngjyre kafe
  do kisha qejf ti kisha ngjyre te kalter
  se mos me thot njeri qe te vej kontaktlinsen se nuk i duroj dot

 20. #40
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Ndoshta ndoshta, vetem se ne kete regjionin tone une shoh shum shpesh (ma shpesh se vetem 2%) Shqiptar me sy te kaltert dhe me floke bjond te qelur, bjond te mbyllur dhe te kafta, nga ta dominojne ata me sy te kaltert dhe floke bjond mbyllur gati te kafta (shiko foton ne link poshte, vajza e vogel). Veē 2% po me duket teper pak, disi nuk po ma mbush mendjen qe jan aq pak, mirpo me duhet te them qe nuk e di se si qendrojne "hesapet" ne regjioet e tjera.


  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61416
  Coon gati 85% shqiptar te Kosoves nuk i ka studiuar vetem ne Malsine e Gjakoves, ketu eshte harta e tij ne zonat ku i ka studiuar:
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 07-08-2008 mė 07:47

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 12:57
 2. Njesimi i Zotit (llojet) dhe Bazat e Besimit - Me shprehje te Ibn Tejemijes
  Nga tulipanonero nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 16:36
 3. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
  Nga Davius nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
 4. Psikologjia e ngjyrave
  Nga ORIONI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 03:16
 5. Llojet e Mortgage-ve dhe aplikimi per kredi
  Nga R2T nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-09-2003, 15:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •