Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
  1. #1
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767

    Çfarë është nacionalizmi?

    Ju lutem, brenda mundësive më postoni shkurt se cila është ideja juaj për nacionalizmin.

    Si e kuptoni nacionalizmin?

    Çfarë vlere ka për ju nacionalizmi?

    Cilat janë ideologjitë kundërshtuese të nacionalizmit?

    A janë nacionalistë shqiptarët?

    Si e shprehin ata nacionalizmin?

    Në një botë globaliste, a ka ndonjë vlerë të jesh nacionalist?
    Ezekiel 25-17.

  2. #2
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Kombi eshte nje 'familje e madhe' thote kanuni, keshtu qe perqasjet e shqiptareve ne lidhje me kombin detyrimisht duhet te kene elemente jo racionale( nuk do te thote detyrimisht irracionale) ashtu sikunder cdo anetar i familjes ka ne lidhje me familjen.

    Paprekshmeria e familjes eshte detyre e cdo anetari te saj,detyrimisht edhe paprekshmeria e Kombit duhet te jete detyre e cdo shqiptari.

    Kombi eshte nje zhvillim i nocionit te bashkesise e duke qene se perfshin shume individe lidhjet qe cojne tek kombi jane logjikisht me te dobeta se lidhjet qe cojne tek flamuri ,fisi apo familja.

    Problemi qe ngrihet natyrshem eshte pikerisht zhvillimi i lidhjeve ndermjet anetareve te kombit.
    Nese kombi do shihej vetem ne kendveshtrimin e racionalitetit ekonomik apo politik atehere nuk do kishte arsye te ekzistonte per shkak se si racionalizmi ekonomik ashtu edhe ai politik shprehjen me te mire e gjejne brenda shtetit.

    Kombi eshte shprehje e lidhjeve shpirterore mes individeve, ku vlerat e perbashketa kane rolin kryesor ne ushqimin e ketyre lidhjeve e sigurisht qe ne kete prizem kemi nje antagonizem te tij me kristianizmin apo islamin. Vetem nacionalortodoksia per shkak te nacionalizmit qe permban nuk mund te jete ne kundershti me kombin por serisht me kombin qe ngjiz.

    Pra nevoja e mitizimit te kombit eshte jetike per ekzistencen e kombit tone. Transformimi i kombesise shqiptare ne nje perkatesi fetaro-kombetare nuk eshte shpikje e shek 21 por nje nga zbulimet me te medha te Rilindasve. Besoj se diferenca mes 'shpikje' dhe 'zbulim' e jep qartesisht idene time.

    Ne ende nuk e kemi zgjidhur ceshtjen kombetare, keshtu qe lidhja mes shtetit e kombit duhet te jete me e forte se kurre.
    Koha e Rilindasve nuk ka perfunduar pasi arsyeja e ekzistences se tyre lidhet me formimin e shtetit komb e jo me europianizimin apo pasurimin e shqiptareve te RSH-se apo Kosoves.

    Nuk duhet harruar se keta qe po krijojne elemente te rinj shpirterore e duhen pranuar krahehapur , si kunderpeshe ndaj konceptimit materialist te kombit qe perfaqesohet nga ata qe pyesin:
    Cfare po ben kombi per mua? - A thua se kombi eshte Zyra e Punes dhe Asistences Sociale!!!!!!
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  3. #3
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Vetem Lexoni Historit e deshpruara Te disa ,qe e vunë ne plan te Parë Ncionalizmin ,ateher do kuptoni se per qfar behet fjalë...

    Keta te deshpruar jan: Miillosheviqi,Hitleri ....
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  4. #4
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    1.Nascionalizmi eshte pike se pari ta duash vendin tend e te jesh ne gjendje me ddhen cdo gje per te.
    2. Nacionalizmi ka kuptimin ne vlera kombetare e jo ne ato feare e perkatesi partiake apo grupe te interesit te ndryshem.
    3. Nacionalizmi ka domethenje te gjere por primare eshte ta duash kombin tend e vendin tend.
    4.Ideologjit kundershtuese te nacionalizmit jane: te mos i shikojm kombet tjera si armike apo me te ulta si qe kishe bere nazizmi gjerman, po te jetojm nje e ti mbajm ne menyre te mbrendshme idet tona nacionaliste.
    5. Po Shqiptaret jane nacionalist te medhenje por ne kuptimin e mbrendshem e jo ne ate te jashtem.
    6.Shqiptaret mendoj se nacionazlimin e shprehin vetem ateher kur esht ne pyetje atedheu i tyre e asnje here nuk kan ambicie nacionaliste kunder te tjereve.
    7.Ne boten globaliste mendoj qe ka vend per naiconalizem te shprehur ne vlera kulturore e jo ne ambicje tjehtersuese kunder te tjerve.

    Shqarim ky esht mendimi im personale nuk do te thote se eshte e thene te jete keshtu!!!

  5. #5
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Vetem Lexoni Historit e deshpruara Te disa ,qe e vunë ne plan te Parë Ncionalizmin ,ateher do kuptoni se per qfar behet fjalë...

    Keta te deshpruar jan: Miillosheviqi,Hitleri ....
    spo kerkon njeri nga arabiket mendim, ketu mund te flasin vetem shqiptaret.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  6. #6
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Po e nis me nje shprehje te Albert Camus ku thuhet: Nacionalizmi eshte fakti qe na bene te njohur me atdheun tone ne piken kur jemi gati per ta humbur.

    Prandaj jam e mendimit qe Nacionalizmi eshte ideologjia e nxjerre ne menyre ngazelluese nga Shteti, i cili konsiderohet si gje e padiskutueshme per realizimin e aspiratave shoqerore dhe ekonomike.

    Duke u nisur nga ideja e Rousseau mbi Nacione (shqip Komb), arrijme ne perfundimin qe nacionalizmi eshte nderthurja e komplikuar e sjelljeve ideologjike dhe politike qe, (identifikojne ne konceptin e kombit ate te atdheut duke e trasformuar e dobesuar ndjenjen natyrale e morale te partiotizmit sikurse edhe idene politike te nacionalizmit), si vlere supreme etiko-politike dhe etiko-kulturore duke i dhene prestigj Kombit ne menyre aq totalizuese sa qe vetem aty mund te frymezohet levizja politike.

    Nacionalizmin shkurt e konsideroj si mashtrime te pakices (ato qe mbajne ne dore pushtetin) drejt shumices (popullit). E ky i fundit kur degjon fjale te bukura qe i ngrejne vlerat e kapelen harron gjithcka e i bindet komplet...

    Me nacionalizmin bien ne kundershtim idete libertiane, sikurse dhe "Deshira e Utopise"...

    Shqipetaret ne pergjithesi jane te dashuruar me vendin e tyre edhe se shume te deshperuar per ate qe ka arritur vendi deri ne keto momente, duke pasur parasysh qe nje pjese e mire e shqipetareve jane detyruar te emigrojne nga kushtet e keqija qe ky Shtet, ky Komb i ka lene. Te tjeret qe jane ne Shqiperi mezi presin te ikin jashte shtetit. Ata qe rikthehen me nje fare shprese se mund te ndryshojne dicka ne ate komb (te pakten ndryshim i disa ideve) edhe ata zhgenjehen pasi shumica e iniciativave deshtojne.
    Sidoqofte nje here e nje kohe kemi qene nacionaliste perderisa jemi shtet i lire e perderisa sot shyqyr ekzistojne edhe ne Shqiperi disa te drejta themelore.

    Sa per shprehjen e nacionalizmit, perpara shprehej nepermjet rrymes poetike e mund ta veme re ne shumicat e shkrimtareve qe kur ka lindur letersia shqipe e deri ne kohen e komunizmit, apo fshehurazi edhe me mbrapa... Sot nuk shpreh njeri nacionalizem. Sot shikohen vetem njerez qe kane deshire per nje jete te mire, per nje pune te mire por qe ne shumicen e rasteve i duan gjerat gati e jane shume kokeforte per t'u bindur qe ka gjera qe duhen bere me ndihmen e me idete e te tjereve. Sidoqofte nuk besoj se ka Shqipetar qe do me shume mireqenien e zhvillimin e nje vendi tjeter se sa te Shqiperise.

    Ne fund, te them dicka djalo, mos ngaterro globalizimin e nacionalizmin, sepse lufterat me te medhaja te ketij shekulli prandaj kane ndodhur prej globalizimit i cili eshte heqje e kufinjve edhe bashkim i cdo vlere politike, ekonomike, shoqerore e kulturore. Ne globalizim, nacionalizmi sjell kundershti, sjell lufte. Do zgjedhesh se zben o njeren o tjetren. O duhet te ambientohesh e te zhvillohesh duke asimiluar gjerat e vendeve qe bashkepunojne se bashku sikurse edhe ata tujat; ose duhet te qendrosh i izoluar ne menyren tende. Jo per gje por po e shikojme edhe vete qe sot po ndodhin fenomene terroristike me teper se kurre, pikerisht nga levizjet No Global, nga ato qe kundershtojne globalizimin e jane pro identitetit te tyre (qe personalisht s'e vleresoj si qendrim te sakte).
    Ndryshuar për herë të fundit nga Erlebnisse : 18-07-2008 më 13:00
    La vita è bella...

  7. #7
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    spo kerkon njeri nga arabiket mendim, ketu mund te flasin vetem shqiptaret.
    Te flasim drejt Qka nbrrylin je ma shqiptar se Une, ti???

    Nese Flasim per Kontribut Praktik ,ateher ,ti as tek Qorapet e mia te pa lame ,nuk qendron ...Por nese flasim per Pallavra Sporti ,a la Forumiste ...ateher ta Jap Doren

    Sepse te vyen ,te lexosh Liber Voluminoz Historie per Atdhetarizmin Tim...
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 18-07-2008 më 12:58
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  8. #8
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Ti sdi cfare eshte shqiptaria e as e ndjen, ti di vetem c'eshte arabizmi dhe arabizmin ndjen.
    Nuk eshte kontributi islamik ne tokat shqiptare per te cilin flet tema, per arabizma e turqizma ke forumin islamik.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  9. #9
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Hyj, mos bëj lëvizje poshtë brezit, me hile!!
    Të kam thënë, mos e lej shpinë pa themele. Përgjigju sikur nuk jam unë ai që ka hap temën. Për gjona të përgjithshme. (sipas temës) Sikur nuk më njeh. Jo sikur më replikon mua që të më kundërshtosh. (se ktë po bën lol)

    Po gjermon hesapi ti nuk di fair play, fiton debatin me dhunë.
    p.s pastroji PM-të se të kam një pjesë tjetër për të dërgu.
    Ezekiel 25-17.

  10. #10
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Do zgjedhesh se zben o njeren o tjetren. O duhet te ambientohesh e te zhvillohesh duke asimiluar gjerat e vendeve qe bashkepunojne se bashku sikurse edhe ata tujat; ose duhet te qendrosh i izoluar ne menyren tende.
    jo domosdoshmërisht. Shembulli më unikal dhe i bukur në botë është ai hebre.
    Ezekiel 25-17.

  11. #11
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga Julius Lexo Postimin
    jo domosdoshmërisht. Shembulli më unikal dhe i bukur në botë është ai hebre.
    Je i sigurte qe ata nuk kane zgjedhur globalizimin sepse i intereson. Ai i hebrenjve eshte nacionalizem me te vertete, por ama ata nuk kane akoma nje Shtet stabel, si ne te tjeret. Normale qe popullsia hebree duhet te jete pro globalizimit, me gjithe ato shtetas te shperndare si "guret e tares" nga te katra anet e botes. Po nuk qene hebrenjte te globalizuar, kush do jete?! Atyre i leverdis te jene te globalizuar sepse keshtu kane mbeshtetjen e amerikes e vendeve te zhvilluara edhe i kundervihen me kollaj shteteve fqinje, te cilat çuditerisht jane ato me te egrat e qe kundershtojne globalizimin me çdo force. Prandaj mer mik, nqs nuk e ke te sakte idene se ç'eshte globalizimi me mire meso disa gjera e pastaj hajde fol per hebrenjte (globaliz. + nacionaliz.) e per shqiptaret drejt globalizimit.
    La vita è bella...

  12. #12
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Zonjë apo zonjushë...
    Juve thoni:
    Do zgjedhesh se zben o njeren o tjetren. O duhet te ambientohesh e te zhvillohesh duke asimiluar gjerat e vendeve qe bashkepunojne se bashku sikurse edhe ata tujat; ose duhet te qendrosh i izoluar ne menyren tende.
    Hebrenjtë i kanë alternuar të dyja në mënyrën më të mirë të ndryshme.
    Veç në sociologji nuk mund të jesh absolute.

    Çështja është kështu: Hebrenjtë kanë zgjedhur globalizmin pa u asimiluar.
    Por mund të thuash dhe të anasjelltën. dmth kanë zgjedhur nacionalizmin duke u hequr si globalista.
    Ezekiel 25-17.

  13. #13
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Ore vlla deri para nje cike na fole per globalizimin e nacionalizimin e tani ma cove ne ceshtjen e hebrenjve.

    S'eshte nje aspekt i vecante ai qe permbledh globalizimin, prandaj mos ia fut kot ne mes te temes; mos na e trasformo temen sipas qefit tani aman.
    La vita è bella...

  14. #14
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Nacionalizmin shkurt e konsideroj si mashtrime te pakices (ato qe mbajne ne dore pushtetin) drejt shumices (popullit). E ky i fundit kur degjon fjale te bukura qe i ngrejne vlerat e kapelen harron gjithcka e i bindet komplet...

    Era pse kshu ti mi goce, mos i deshen te keqen shqiptareve Rilindasit e Ismail Qemali ?
    A e di ti se Ismail Qemali qe donte Camerine e Shkupin sot do quhej shovinist ?

    Shqipetaret ne pergjithesi jane te dashuruar me vendin e tyre edhe se shume te deshperuar per ate qe ka arritur vendi deri ne keto momente, duke pasur parasysh qe nje pjese e mire e shqipetareve jane detyruar te emigrojne nga kushtet e keqija qe ky Shtet, ky Komb i ka lene.
    Era me fal po cfaj u ka kombi? Ca eshte kombi e cfare eshte shteti? Sic e kam thene tek postimi i pare Kombi nuk eshte Zyra e Punes e Asistences Sociale qe do te ndihmoje ty. Kjo i takon shtetit e politikaneve qe zgjedh ti me voten e lire. Ata shaj, cpune ke me kombin.

    Sidoqofte nuk besoj se ka Shqipetar qe do me shume mireqenien e zhvillimin e nje vendi tjeter se sa te Shqiperise.
    Ate mos e thuaj ti, se ka me qindra mijera qe jane vendosur perfundimisht ne perendim e me shume preferojne nje shqiperi pa buke sesa nje krize totale te perendimit.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    "A e di ti se Ismail Qemali qe donte Camerine e Shkupin sot do quhej shovinist ?"

    kjo eshte pyetje retorike, bazohet ne nje supozim, se Ismail Qemali, - figure historike nga pikepamja e diskutimit - do te ishte i njejti Ismail Qemali nese jetonte sot, i njejti person, me te njejtat parime, te njejtat gjykime e te njejtat veprime... ai do te ishte identiku Ismail Qemali qe njohim. Kjo eshte absurde e pakta. Ne kerkojme te flasim per Ismail Qemalin ne vakum. Ne s'e njohim Ismail Qemalin, sepse se kemi takuar ndonje here dhe as kemi ekzistuar ne fragmente te njejta te historise... atehere si mund te flasim per Ismail Qemalin, identikun?

    Ndoshta kjo pyetje sherben per te bere nje ilustrim, nje carcaf per te projektuar idene, por nqs flasim seriozisht, ne nuk mund te dime se c'do te bente Ismail Qemali sot.

    Nacionalizmi sjell nje popull i intoksikuar ne nje ide... problemi eshte se kjo ide eshte jo-tolerante dhe agresive ndaj atyre qe gjykon si te tjere. Konceptimi i realitetit dominohet prej dikotomise 'ne', dhe 'ata'. Kjo nuk mbaron me ata qe gjykohen fillimisht si 'ata'.

    Nacionalizmi duhet dalluar prej patriotizmit. Patriotizmi ben gjithashtu dikotomine 'ne' dhe 'ata', por kjo ide nuk e dominon sistemin operativ, ose fakultetin e mendjes qe koncepton realitetin. Patriotizmi eshte tolerant kundrejt 'ata'. Fillimisht te dy grupet: patriote, e nacionaliste, futen ne 'ne', por elementi nacionalist vazhdon te dominohet prej te njejtes ide dikotome, 'ne' dhe 'ata'. Kjo dikotomia merr permasa aq te fuqishme sa mjafton ti vesh dikujt parullen 'ata', dhe ja ke arritur qellimit, gjithcka me pas shkon rrjedhshem, eshte natyre e dyte (second nature). Se shpejti patriotet identifikohen si 'ata', prej elementit nacionalist, sepse nacionalizmi nuk prodhon gje tjeter, vecse jo-tolerance, dhe kshtu patriotet shpallen tradhtare te kombit... sepse kjo eshte natyra e mos-tolerances, persekutim perpetual.

    mendoj se 99% e shqiptareve jane patriote, shume pak prej ktyre jane nacionaliste, sdq kjo pjese e vogel nacionalistesh pretendon te kete te drejten te gjykoj te gjithe ata qe NUK jane nacionaliste, si 'ata', ose 'pjesa e problemit', nderkaq qe nacionalistet e shohin veten si 'pjesa qe ka rendesi', 'pjesa e zgjidhjes', pjesa qe 'di se cfare DUHET TE BEJE'. Dikush mund qeshte, pastaj te bente pyetjen natyrale 'kush u'a jep nacionalisteve kete te drejte?'

    kshtu mendoj por mund ta diskutojme

  16. #16
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    per Hyj-Njeriu
    Nuk e di sepse ne shumicen e rasteve me dukesh shume inteligjent edhe njeri qe ka studiuar, por ndonjehere shprehesh ne menyre shume naive, ose ndoshta ne menyren qe ty vetem te pelqen e qe mendon se ajo menyre eshte ajo e sakta e nuk ka tjeter.

    Per sa i perket kohes se Rilindjes e Ismail Qemalit, jane kohe te kaluara e nuk mund te mbahemi gjith jeten ne shpatullat e nje historie qe tashme ka vdekur e eshte vulosur. Si cdo Shtet edhe ai Shqiptar mundohet te heci perpara me kohen sepse sot nuk jemi as ne Rilindje e as ne Pavaresi; sot jemi ne kohe mese Moderne, jemi ne Demokraci per mos thene ne Demokracine Kosmopolite.

    Me thua cfare faji ka kombi. Si ore s'ka faj kombi. Pse nga dalin ata politikane apo qytetaret qe kane te drejten e votes e qe bejne zgjedhje te tilla, a nuk jane valle pjese e atij Kombi?! Prandaj fajin une nuk mund t'ia vej Territorit dmth gurave, tullave, godinave, apo lopes e gomarit ne fshat, ia vej popullit, atij qe formon kombin...

    Shqiperi pa buke apo kriz totale e perendimit, njesoj keq jane, se po qene ato keq jemi edhe ne keq, perderisa shumica e te ardhurave ne Shqiperi mbahet nga perendimi.
    Nuk e di me sa saktesi je informuar ti per keta shqipetaret qe na dashkan Perendimin, por ne nje fare menyre ndoshta kane edhe te drejte, sepse perderisa jetojne e luftojne ne ate vend, dmth qe ai eshte vendi me i mire per ato, eshte vendi qe i ka dhene te mirat e realizimet e gjithckaje, ndryshe nga Shqiperia qe i ka lene jetime neper "atdhete e te huajve".
    La vita è bella...

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Sot ,Ai qe hap nje VendPune per Vllaun e Tij Shqiptar,eshte Heroi dhe Patrioti me i Madhi

  18. #18
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Ore vlla deri para nje cike na fole per globalizimin e nacionalizimin e tani ma cove ne ceshtjen e hebrenjve.

    S'eshte nje aspekt i vecante ai qe permbledh globalizimin, prandaj mos ia fut kot ne mes te temes; mos na e trasformo temen sipas qefit tani aman.
    Jo pra se transformoj temën sipas qejfit.
    Ka shembuj të tillë plot që janë përjashtim nga rregulli.

    Është mirë për shtetet evropiane që të bashkohen në BE. - Jo për Zvicrën.
    Sistemi më i mirë ekonomik është ai i ekonomisë së lirë të tregut. - Jo për Kinën.

    Mua më intereson përjashtimi nga rregulli sepse dua të shoh nëse është i mundur aplikimi i tij në rastin në fjalë. Kapish?

    Në përgjigjen ndaj Hyjit ke të drejtë. Po ai nuk merr vesh se o burrë me namuz. :P
    Ezekiel 25-17.

  19. #19
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    "A e di ti se Ismail Qemali qe donte Camerine e Shkupin sot do quhej shovinist ?"

    kjo eshte pyetje retorike, bazohet ne nje supozim, se Ismail Qemali, - figure historike nga pikepamja e diskutimit - do te ishte i njejti Ismail Qemali nese jetonte sot, i njejti person, me te njejtat parime, te njejtat gjykime e te njejtat veprime... ai do te ishte identiku Ismail Qemali qe njohim. Kjo eshte absurde e pakta. Ne kerkojme te flasim per Ismail Qemalin ne vakum. Ne s'e njohim Ismail Qemalin, sepse se kemi takuar ndonje here dhe as kemi ekzistuar ne fragmente te njejta te historise... atehere si mund te flasim per Ismail Qemalin, identikun?


    Me fal lale po ja futur pordhes fuqishem ketu.
    Ideja qe donte te jepte pyetja eshte se Ismail Qemali ishte Nacionalist, pra ja detyrojme Nacionalisteve kete cope shteti qe kemi. Te hedhesh poshte Nacionalizmin eshte njesoj si te hedhesh poshte Ismail Qemalin, si minimum.
    Ca rendesi ka cfare mentaliteti do kishte sot Ismaili, do ishte apo jo nacionalist ne kete eren e re te modernizimit. Rendesi ka qe Idete e Ismail Qemalit sot do mund te quheshin prej disave edhe Shoviniste.

    Nacionalizmi duhet dalluar prej patriotizmit.
    Sigurisht qe dallohet. Patrioti nuk e rruan per Kombin,por vetem per Atdheun e Kombi e perfshin Atdheun po jo e kunderta. Atdheu eshte nocion ne radhe te pare gjeografik. Une jam rritur ne Athine, jam arvanitas, normal qe atdheu im eshte Greqia. Po ca leshin me duhet mua Patriotizmi i Arvanitasit ?

    Camet quajne atdhe camerine, greket qe banojne tani atje quajne atdhe Camerine, atehere cfare Patriotizmi pordhohet ketu ? Ku Dallon Atdheu i nje Cami nga Atdheu i Karaqipidhasit nga Janina ? Te dy i duan te miren Atdheut.

    Fjala Atdhetari percon nje nacionalizem te gjymtyar e rilindasit e kane perdorur fjalen atdhetari si sinomin i nacionalizem.

    Me thua cfare faji ka kombi. Si ore s'ka faj kombi. Pse nga dalin ata politikane apo qytetaret qe kane te drejten e votes e qe bejne zgjedhje te tilla, a nuk jane valle pjese e atij Kombi?! Prandaj fajin une nuk mund t'ia vej Territorit dmth gurave, tullave, godinave, apo lopes e gomarit ne fshat, ia vej popullit, atij qe formon kombin...

    Moj goce se te dua te miren, pse gjykon per se prapthi. Cfaj te ka kombi moj. Kombi perfshin edhe shqiptarin e Kosoves dhe ate te Amerikes, ca faji kane ata moj goce se Qeveria qe nxjerrin shqiptaret e shqiperise te hap barkun? Pse i ben fajtore edhe ata qe s'hyjne moj goce?

    Fajin verja shtetit ti, verja shqiptareve te shqiperise qe votojne kete apo ate, cdo ti moj goce me fjalen komb.

    dmth qe ai eshte vendi me i mire per ato, eshte vendi qe i ka dhene te mirat e realizimet e gjithckaje, ndryshe nga Shqiperia qe i ka lene jetime neper "atdhete e te huajve".

    Po pse une ca thashe, a nuk thashe se me shume do shqetesoheshin per mireqenien e Kungullistanit ku punojne sesa te shqiperise? Po me shan e njekohesisht me jep te drejte ?! Hej tobe strofulla !!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 19-07-2008 më 13:01
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #20
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Po pse une ca thashe, a nuk thashe se me shume do shqetesoheshin per mireqenien e Kungullistanit ku punojne sesa te shqiperise? Po me shan e njekohesisht me jep te drejte ?! Hej tobe strofulla !!!
    Nuk te dhash ty te drejte, thjeshte kuptoj ato qe mundohen per shtetet e huaja ku punojne e ku jetojne me teper se sa per Shqiperine.

    P. S Mos debato kot sa per te pas te drejte, se s'martohemi fare po qe; u prish dasma:P
    La vita è bella...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •