Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-06-2008
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si mund t shtohet volumi i sperms tek meshkujt?

  ishoqi im ka nevoj per shtimin e volumit te spermes. Nese din dikush se ne cmenyre mundet ta shton sasin, cka duhet te konsumon cfar lloj ushqimesh do ti ndihmonin ?
  Pergjigjet ne shqip ju lutem!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2008
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Suzi...ushqime qe ndihmojne jane: Likurizia,okollate,dhe kunguj...
  Po nuk eshte se e zgjidh problemin me kto,thjesht ndihmojne.Problemin e zgjidh me ilae...po deshe emra ilaesh,thuaj...

 3. #3
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga suzi_1000 Lexo Postimin
  ishoqi im ka nevoj per shtimin e volumit te spermes. Nese din dikush se ne cmenyre mundet ta shton sasin, cka duhet te konsumon cfar lloj ushqimesh do ti ndihmonin ?
  Pergjigjet ne shqip ju lutem!!!!!!
  sa me shume cozze e vongole. si i thone shqip?midhje deti me duket.


  kshu thuaji burrit tat,vetem se duhet ta perballosh pastaj

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  'Itlodeum' world
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hall i madh te paska zene! Provo te gjitha llojet e ushqimeve te detit vecanerisht lobster (gafore) dhe midhjet (qe mund t'ia shoqerosh me supe)
  Ndryshuar pr her t fundit nga *Anxhi* : 11-07-2008 m 16:28

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-06-2008
  Postime
  157
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  midhje, karkaleca deti, arra, mjalte.

 6. #6
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Thuaj te haje cokollate.. edhe fruta deti tip midhje !
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 7. #7
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  suzi, cokollata i ben mire trust me.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga suzi_1000 Lexo Postimin
  ishoqi im ka nevoj per shtimin e volumit te spermes. Nese din dikush se ne cmenyre mundet ta shton sasin, cka duhet te konsumon cfar lloj ushqimesh do ti ndihmonin ?
  Pergjigjet ne shqip ju lutem!!!!!!
  vetem duhet nji diagnoz nga Urologu dhe ai dot percakton seksologun dhe hapat per keto ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 9. #9
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Cfare peshe ka burri jot?, nese ben me e dite.

  Mjalti eshte medikamenti me i mire.

 10. #10
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga suzi_1000 Lexo Postimin
  ishoqi im ka nevoj per shtimin e volumit te spermes. Nese din dikush se ne cmenyre mundet ta shton sasin, cka duhet te konsumon cfar lloj ushqimesh do ti ndihmonin ?
  Pergjigjet ne shqip ju lutem!!!!!!
  Po ishte puna per te mbetur shtatzane nuk ka rendesi sasia e spermes por cilesia.
  Varet a jane te shendosha spermatozoidet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ClaY_MorE : 03-08-2008 m 15:31

 11. #11
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Riprodhimi te meshkujt sht i varur nga nj sistem hormonal, q sht specifik vetm pr sistemin e riprodhimit. N pjesn e sukorteksit mund t prodhohet nj sr hormonesh ku m i rndsishmi pr riprodhimin sht gonotropina ose hormonet liruese t gonotropins, t cilat ngacmojn hormonet folikulostimuluese dhe lutinizuese t hipofizs (gjendr e cila prodhon disa hormone dhe ndodhet brenda n tru). Lutemizuesi dhe folikujt ndikojn n qelizat Leidik pr prodhimin e testosteronit si dhe influencojn tubat seminifer. Tubat seminifer dhe qelizat Leidik ndodhen n teste. Pikrisht rregullimi i ktij mekanizmi sjell pasoja pr dmtimin e spermatogenezs. Pra, uljen e nivelit, lvizshmrin ose formn t spermatozoideve, duke u br kshtu problem pr aftsin fekondeuse t mashkullit. Ky mekanizm vepron dhe te femrat pr t mbajtur nj cikl t rregullt t zhvillimit t vezs.
  Mendohet se stresi sht nj faktor q ndikon n shfaqjen e problemeve t sterilitetit te nj mashkull. Si ndikon konkretisht kjo gjendje?
  Gjat praktiks s prditshme sht par se nuk jan t paktat rastet q kur iftet nuk arrijn t ken nj fmij, t’i nnshtrohen nj gjendjeje stresante dhe ta shndrrojn n nj problem psikologjik. ifti sht i stresuar, i preokupuar dhe sht par se kjo gjendje pr fat t keq influencon n sistemin hormonal, duke penguar apo frenuar spermatogenezn ose ovulogjenzens. Prve ksaj, sigurisht stresi i prditshm, puna stresante etj., sht par se veprojn dhe n drejtimin e infertilitetit, sepse stresi ndikon n prodhimin e adrenalins, e cila vepron n sistemin hormonal.
  Sa i prhapur sht problemi i sterilitetit?
  Koht e fundit vihet re nj shtim i rasteve, pavarsisht se nuk ka statistika t mirfillta. Gjithsesi sht par se nse m par konsiderohej se infertiliteti ishte nj problem q kapte 10% t ifteve, ky problem sht rritur n 15-20%. Ka disa faktor q kan ndikuar n shtimin e ktij problemi. T till jan aktiviteti i hershm seksual, shtimi i rasteve t aborteve, smundjet seksualisht t transmetueshme, mnyra e jetess, stresi etj. Pra, jan nj sr faktorsh q kan ndikuar n shtimin e ktij problemi.
  Si trajtohet steriliteti te meshkujt?
  Trajtimi i meshkujve infertil bhet duke prcaktuar n radh t par shkakun. Vetm duke prcaktuar nj diagnoz t qart, mund t bhet trajtimi si duhet i smundjes. Prsa i prket mjekimit, ai konsiston kryesisht n at hormonal dhe bazohet n dhnien e gonotropins. Stimulimi i spermatozoideve bhet n baz t shkalls s spermatogenezs apo aftsive fekonduese q shfaqin n spermogram. Sigurisht iftet q kan probleme t tilla, e kan t nevojshm dhe nj trajtim psikologjik.
  N pamundsi pr t arritur sukses me metodn stimuluese hormonale, mund t prdoret fertilizimi in vitro.

  Analiza

  Nj nga analizat q bhet pr prcaktimin e aftsis fekonduese q ka nj mashkull sht spermograma. Kjo sht unifikuar n vitin 1982. Para ksaj date, vende t ndryshme merrnin pr baz kritere t ndryshme. OBSH n kt vit, mori pr baz nj studim q ishte shtrir n 5 qendra, i cili kishte nj prhapje gjeografike t gjer dhe merrte nn shqyrtim raca t ndryshme. N baz t atij studimi u vendosn dhe kriteret se kur nj mashkull ka probleme me sterilitetin. Kriteret jan orientuese, t tilla q bazohen n: volumin q duhet t jet 2-4 ml, numrin e spermatozoideve q duhet t jet 10 milion dhe m shum, n nj mililitr, n total duhet t jen 40 milion dhe m shum spermatozoid. Lvizshmria, e cila duhet q t jet me lvizje progresive te mbi 15% e spermatozoideve dhe forma duhet t jet ovale n mbi 30 % t tyre.

  Aida Malaj
  "Carpe Diem"

 12. #12
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  I nxehti, i kthen meshkujt ne sterile  Nga mashkulli duhen evituar banjat shume te nxehta, frekuentim i shpeshte i saunave apo pantallonat qe sjellin vape, periudhen qe do lene nje femer shtatzene

  Banja te gjata te nxehta dhe ne menyre sa me te shpeshte, frekuentim i tepruar i saunave apo pantallona shume te ngushta, qe shkaktojne vape, te gjitha keto jane faktore te cilet mund te shkaktojne sterilitet te meshkujt. Ne fakt, qe ne lashtesi, mbahet mend zakoni i vjeter i te mos lenit te bashkeshortit qe te bente banja te nxehta ne periudhen e pragut te shtatzenise per femren e tij. Por duket se tradita te tilla sot po rikthehen me me shume rendesi ne vemendjen e shkences boterore, e cila ka vertetuar se temperaturat e larta ndikojne ne uljen e aftesise pjellore te seksi mashkull.

  Eshte fakt sipas studiuesve, se spermatozoidet jane shume te ndjeshem lidhur me rritjen e temperaturave. Por edhe se mbinxehja e testikujve te organit gjenital mashkullor, mund te pakesoje cilesine e lengut seksual, i cili sherben per te shkaktuar shtatzenine e femres, me pak fjale, ndikon ne rritjen e sterilitetit te mashkullit. Konkretisht, nje studim i Universitetit te Kalifornise, kohet e fundit e ka vertetuar shkencerisht nje teze te tille. Gjate kerkimeve, rezultatet te cilat jane botuar ne revisten zyrtare te shoqerise Nderkombetare te Urologjise, disa meshkuj jane vene ne prove, duke i lene te bejne banja te nxehta dhe te gjata ne temperatura te larta uji, per nje periudhe shume te gjate. Ne fund te studimit, rezultoi se te gjithe pjesemarresit ne nje kerkim te tille, tregonin shenja te sterilitetit mashkullor. Apo fuqi te vogel vepruese te spermatozoideve. Por, per fat te mire, keto efekte kane treguar se ndryshonin menjehere, nese nisnin frekuentimet e temperaturave me te uleta. Dhe tek ata paciente, ne te cilet nuk u arrit dot qe te rikuperohej aftesia vepruese e lengur spermatozoidik per te lene femren shtatzene, iu rekomandua qe te linin me cdo kusht cigaren. Pasi duhet thene qe duhani, se bashku me alkoolin, jane dy faktoret kryesore te cilet ndikojne ne shtimin dhe forcimin e sterilitetit mashkullor ne pergjithesi.

  Nderkaq, sipas Organizates Boterore te Shendetesise, shkaqet e sterilitetit te mashkulli jane infeksionet ose crregullimet e lindura qe cojne ne zvogelimin ose mungesen e spermatozoideve ne ejakulat, levizshmeri te pamjaftueshme te spermatozoideve, ose pakalueshmeri e rrugeve te spermes. Derisa steriliteti te meshkujt para rreth 20 vjeteve ka qene ne rreth 20 per qind te rasteve, sot kjo dukuri eshte ngritur ne rreth 40 per qind te rasteve. Te dhenat me te reja shkencore flasin se numri i spermatozoideve te meshkujt eshte ne renie, ashtu edhe levizshmeria dhe format morfologjike normale te tyre. Shkaku i sakte i renies drastike te fertilitetit te meshkujt ne popullaten e pergjithshme nuk dihet ne teresi. Shkaqet me te shpeshte jane faktoret e demshem te rrethit, ndikimi i menyres se jetes, si dhe veprimi i kushteve te punes.

  Shifra

  20%, treguesi i sterilitetit te meshkujt 20 vjet me pare

  40%, treguesi i sterilitetit te meshkujt ne ditet e sotme

  Shkaqet e sterilitetit mashkullor

  Mungesa e spermatozoideve ne ejakulat

  Levizshmeri e pamjaftueshme e tyre

  Pakalueshmeri e rrugeve te spermes

  Ndikimi edhe i menyres se jeteses

  Veprimi edhe i kushteve te punes

  Se fundmi, edhe temperaturat e larta

  "Koha Jone"
  "Carpe Diem"

 13. #13
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  far do t thot sterilitet n nj ift?

  Me sterilitet kuptohen kushtet me t cilat nj ift nuk arrin t bj nj fmij, mbas nj viti martese, q kryen marrdhnie seksuale pa u mbrojtur. Sipas t dhnave thuhet se sot 15-20% e ifteve n fazn e riprodhimit kan kt problem. Ky sht nj numr i konsiderueshm, n qoft se kemi parasysh faktin se sht n ulje numri i lindjeve, sidomos n vendet e industrializuara. sht e rndsishme t theksohet se nj numr i madh i ifteve q dshirojn t ken nj fmij dhe q nuk arrijn t'a realizojn kt dshir, vjen si pasoj dhe t mentalitetit shum t rezervuar t ifteve. Mendohet se sht shum m e leht t flitet pr nj smundje si: diabeti e hipertensioni, sesa t flitet pr sterilitetin e ifteve. Kshtu lind pyetja: mund ta konsiderojm kt smundje? Nse n realitet e mendojm si smundje, nj gjendje fizike e psikike, q t bn t gjendesh larg nj gjendjeje mirsie n krahasim me vetveten ose me t tjert, prgjigjja sht po. Mendojm n fakt se steriliteti sht nj smundje e vrtete edhe se shum njerz n mnyr t padrejt nuk e konsiderojn si smundje. Kush e ka provuar n shpatullat e veta, nuk mund ta pohoj, q steriliteti sht dika shum e mir, por sht nj shqetsim i dhimbshm. Ather mund t themi se steriliteti sht m shum se nj smundje e shpirtit me t gjitha shqetsimet e ambicies, trishtimit, depresionit, inatit, vetmis dhe n t njjtn koh t impotencs. Pr t gjitha kto q tham m sipr duhet t luftohet pr t fituar, dhe mendojm se kjo arrihet nga shkenca e cila ka ecur shum prpara n kt fush. Pr shembull: steriliteti mashkullor sht praktikisht i trajtueshm dhe teknikat pr t trajtuar sterilitetin femror edhe kur shkaku nuk dihet, jan prmirsuar n mnyr t ndjeshme. Pr kt sht e rndsishme trajtimi i ifteve nga ana mjeksore, t cilt duhet t mbshtesin dhe t ndihmojn iftet q dshirojn gjn m t mueshme dhe t shtrenjt, m t bukur dhe m t thjeshtn t bots n trsi, pr t pasur nj fmij. Sot n bot ekzistojn metoda moderne pr ta prmbushur kt dshir t nj ifti pr t pasur nj fmij. Teknikat m t prparuara t riprodhimit artificial jan katr: Teknika e par dhe m e thjeshta nga t gjitha q aplikohet n periudhn avulatore natyrale, konsiston n futjen n mitr t spermatozoidit m t mir, me ann e nj tubi plastik dhe quhet inseminacion intraureterin. Prdoret n t gjitha raste, n t cilat shkaku i sterilitetit sht i panjohur, ose kur ka nj numr t pakt t spermatozoidit n lngun spermik. Teknika e dyt, sht m e ndrlikuar dhe invasive, sepse kryhet me ann e nj operacioni t laparoscopis. Duhet m prpara t merren vezt nga vezoret dhe pastaj bashk me me spermatozoidet m t mir vendosen brenda n tub (GIFT). Bhet me t njjtat raste q prdoret edhe inseminacioni brenda n mitr dh rezultatet jan m t mira. Por meqense sht nj teknik shum invazive dhe nuk mund ta kontrollosh nse sht kryer fekondimi apo jo, sot mbetet nj teknik pak e prdorshme. Kto dy teknika t fekondimit realizohen n brendsi t trupit t gruas. Teknika e tret, realizohet me marrjen e vezve nprmjet ekografis dhe fekondimi bhet n nj aparatur q quhet "inkubator metaboli" dhe mbas dy ditsh embrionet q jan formuar vendosen n mitrn e gruas (F.I.V.E.T.). Kjo teknik prdoret n rastet kur tubat e gruas jan t mbyllura. Teknika e katrt, konsiston n futjen e nj spermatozoidi n vez e gruas direkt me ann e nj gjilpre t holl, dhe kur sht formuar embrioni futat n mitrn e gruas (ICSI). Kjo sht nj teknik q prdoret n rastet kur ka nj deficit t madh t numrit t spermatozoideve. Rezultatet e ktyre teknikave jan shum t ndryshme, por mesatarisht variojne nga 30-40 % t shtatzanis pr do tentativ me metodat FIVFT ose ICSI. Kjo prqindje varet shum nga mosha e gruas dhe nga kualiteti i qendrs s specializuar.

  * Autori sht Drejtori i Qendrs Ndrkombtare Genesis "GLOB"
  "Carpe Diem"

 14. #14
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Tani me sa di une, me te degjuar kuptohet , qumeshti i koncentruar ben goxha mire. Ka disa emra si psh qumesht panda ne shqip ose Concentrated milk. Eshte ai qumeshti qe eshte i trashe shume dhe zakonisht paketohet ne kanoce te vogla. Thone qe po te pihet shpesh shton sasine e spermes tek mashkulli.
  Nejse, thjesht mendim popullor ky . Per me teper mire eshte te pyetet eksperti.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Mjalte, vaj Ulliri, Dhe vaji i fares se zeze Nigell Sativa per nje jave e merr veten nese perdor dhe arra, bajame etj .

  Shkenctart sot kan zbuluar se kokrra e zez nigella Sativa sht shum e pasur me selen. Mnyra e t ushqyerit ton dhe e europianve sht e varfr me selen kurse mungesa e tij shkakton probleme shndetsore. Seleni jo vetm q sht nj mineral antioksidativ por luan rol t vecant n rregullimin e tajtijes s hormonit mashkullor [testosteronit] dhe n krijimin e spermatozoidve.

  http://mjekesia-profetike.com/forum/showthread.php?t=75

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-12-2007
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mjekesia ky lloj vaji mund ta gjejm ne cdo lloj farmacie apo ne farmaci te vecanta (popullore)githashtu ne form fare ?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga shiu2008 Lexo Postimin
  Mjekesia ky lloj vaji mund ta gjejm ne cdo lloj farmacie apo ne farmaci te vecanta (popullore)githashtu ne form fare ?
  shum gjera gjinden vetem ne vende arabe....per ate te gjith kan synu arabin dhe te mirat e saj duke i qujt te mbrapambetur

  ketu shif qfar bime asht dhe ulja qedel ngakjo perdoret shum per masazha.
  http://fr.wikipedia.org/wiki/Nigelle_cultiv%C3%A9e

  prej qe u ban ministrat mbret popullit asgje sikambet.....

  nga maroku vin shum bim si ula e Argan si sapuni i zi me la trupin si kana per flok si Koholi per sy....

  argan lis sikur nji pema arre qe ka vojin shum te shtrejt ...
  http://fr.wikipedia.org/wiki/Argan
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga shiu2008 Lexo Postimin
  Mjekesia ky lloj vaji mund ta gjejm ne cdo lloj farmacie apo ne farmaci te vecanta (popullore)githashtu ne form fare ?
  Ne Tirane tek xhamia e rruges kavajes jane disa dyqane mbas xhamise majtas kur shkon nga rruga e Kavajes tek rruga muslim Shyri ose shiko tek libraria afer xhamise se Etem Beut.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-12-2007
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Rrofsh (Mjekesia).Kete tip vaji e kam degjuar nepermjet ish dy kolegeve te mi ne pun qe po bisedonin per punen e flokeve, njeri ishte cifut me origjin qe shkonte shpesh ne vendin e tij,po per ate koh si kushtova shum vemendje se floket i kisha mir tani sikur po me trembin pak dhe mu kujtua ky tip vaji kur e lexova nga ti.Un jetoj ne USA po do ta porosis te ma sjellin.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Mos u lodh se ky vaj eshte i shperndare tashme ne gjithe boten.Kerko ne internet me emrin Nigella Sativa dhe ka kompani amerikane qe e bejne.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Objektet fluturuese t paidentifikuara, UFO
  Nga Darius n forumin Fenomene Paranormale
  Prgjigje: 1052
  Postimi i Fundit: 10-04-2014, 09:58
 2. Femrat dhe meshkujt komunikojn ndryshe
  Nga Xhuxhumaku n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 17-04-2009, 10:51
 3. Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 19:14
 4. Meshkujt, frik nga gjinekologu
  Nga Davius n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-02-2007, 11:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •