Filmat fantastiko-shkencorė kanė bėrė qė kompjuterat tė shihen si aparate tė komplikuar me njė teknologji tė ngatėrruar pėr tė mėsuar, pėr tė cilėn duhet njė inteligjencė jashtetokėsore. Nė tė vėrtetė tė mėsosh tė punosh me kompjuter ose mė mirė tė detyrosh kompjuterin tė bėjė atė qė do ti, s’ka asgjė me tė vėshtirė se sa tė detyrosh automobilin tė ndjekė njė rrugė tė caktuar apo tė qepėsh njė model nė njė makinė qepėse.
Pjesėt pėrbėrėse tė kompjuterave ndahen nė dy kategori:
• Hardueri (Hardware), - pjesėt fizike tė kompjuterit.
• Softueri (Software), - instruksionet qė kontrollojnė aktivitetin e kompjuterit.
Hardueri i kompjuterit ėshtė i pėrbėrė nga tre ose mė shumė pjesė kryesore, tė lidhura me anė tė kabllove.
Softueri ndahet nė dy kategori.
Nė tė parėn hyjnė sistemet operative (operating systems). Ata kontrollojnė sjelljen e kompjuterit dhe softuereve tė tjerė qė veprojnė nė tė. Njė sistem i tille operativ ėshtė MS-DOS (Microsoft Disk Operating System).
Nė kategorine e dytė hyjnė programet e aplikuara (Applications programs). Grupi i programeve tė aplikuara quhet paketė programesh. Paketat e softuerit zakonisht janė tė ndėrtuara pėr qėllime tė caktuara, si p.sh. redaktori i tekstit, po ato mund tė projektohen pėr plotėsimin e detyrave tė ndryshme.
Njė nga paketat softuerike mė tė pėrdorura nė kėto momente ėshtė paketa Windows, e kompanise Microsoft.