Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1

    Exclamation Shiten në Jug kaseta me këngë vorio-epiriote

    A ka ngelur ndonje pike patriotizmi tek keta qeveritaret tane qe i lejojne keto gjera?!

    • Artan Hoxha

    Kaseta dhe DVD-i me këngë vorio-epiriote kanë filluar të shfaqen lirisht në vitrinat e pikave të shitjes së albumeve muzikore në disa qytete në jug të vendit. Hedhja në treg e këtij produkti të ashtuquajtur muzikor, duket se është lëvizja e radhës e qarqeve ekstremiste që kërkojnë me këmbëngulje të faktorizojnë egzistencën e një territori imagjinar që e identifikojnë me termin gjeografik, Vorio Epir(Epiri i Veriut). Mesa duket deklaratat e njëpasnjëshme për autonomi të Vorio Epirit, të bëra publikisht kohët e fundit nga një varg përfaqësuesish të pushtetit vendor në Gjirokastër e Himarë, janë duke u kristalizuar me veprime konkrete në terren. Hedhja në treg pa zhurmë e bujë e këtyre kasetave, që më tepër se produkte muzikore me këngë popullore në gjuhën greke, janë të mbushura me tekste të patriotizmit ekstrem helen, ku bëhet thirrje haptazi për rezistencë dhe qëndresë ndaj “pushtuesve shqiptarë” të Vorio Epirit, është në vazhdën e një plani ambicioz që synon helenizimin e jugut të Shqipërisë. Agjensitë ligjzbatuese të sigurisë kombëtare dhe autoritetet shtetërore, në mos janë duke fjetur përballë këtij fenomeni në rritje e sipër, po i mbajnë qëllimisht sytë mbyllur për arsye që mbase do ti mësojmë shumë shpejt.
    Prova
    Gjatë një investigimi në disa qytete në jug të vendit, “Gazeta Shqiptare” siguroi kaseta dhe DVD-i të hedhura në treg, të cilat gjenden lirisht në pikat e shitjes së produkteve muzikore në qytetet e Gjirokastrës dhe Përmetit. Çdo qytetar mund të blejë në pikat e shitjes së prodhimeve muzikore në këto dy qytete, kundrejt një pagese simbolike nga 100 deri 200 lekë, kaseta dhe DVD-i që mbajnë përsipër logon “Këngë Vorio Epiriote” në disa volume. Në paketimin që reklamon këto kaseta, paraqiten titujt e këngëve siç shqiptohen në gjuhën greke por me gërma latine, për tu kuptuar dhe nga ata që nuk dinë të lexojnë me alfabetin cirilik helen. Mes dhjetë këngëve të përzgjedhura për volumin e parë të albumit muzikor “Këngë Vorio Epiriote”, gjen tekste patriotike, ku revokohen një sërë kapedanësh dhe ushtarakësh që kanë luftuar për çlirimin e Vorio Epirit dhe bashkimin me truallin amë, Greqinë. Në disa këngë të tjera, përfshi dhe atë të titulluar “stratiotis”(ushtari, në greqisht) bëhet thirrje e hapur për qëndresë ndaj “armikut” (shqiptarëve) që pretendohet se ka pushtuar trojet e lashta të banuara nga grekët. Nga paraqitja e jashtëme është e vështirë të identifikohet se ku janë prodhuar kasetat dhe DVD-itë me këngë vorio-epiriote, pasi ato nuk kanë logo. Nga investigimi i kryer nga “GSH” rezulton se janë prodhuar në mënyrë pirate nga një studio ilegale në qytetin e Gjirokastrës dhe më pas janë shpërndarë në pikat e shitjes së produkteve muzikore në pothuaj gjithë qytetet e jugut. Agjensitë e sigurisë kombëtare duhet të zbulojnë se kush fshihet pas organizatorëve dhe financuesve të këtyre “produkteve muzikore” që përveç se janë të paligjshme dhe pirate, përcjellin një frymë të theksuar antishqiptare.
    Synimi
    Rasti i fundit nuk është një episod i shkëputur, i kryer nga elementë të parëndësishëm, të cilëve as që ia vlen tu kushtohet vëmendje nga agjensitë ligjzbatuese të shtetit shqiptar. Hedhja në qarkullim e këtyre këngëve popullore “patriotike” vorio-epiriote, është vazhdim i përpjekjeve të njëpasnjëshme të kryera gjatë viteve të fundit, për të faktorizuar dhe kristalizuar një territor imagjinar të identifikuar me termin Vorio Epir, dhe një komunitet inegzistent, të emërtuar si vorioepiriotë. Ky episod ndodh pas tentativës këmbëngulëse për ndërtimin e varrezave-mauzeleum me të rënët e Ushtrisë Greke, të paraqitur si martirë për çlirimin e Vorio Epirit, që dhanë jetën në thellësi të territorit shqiptar, pikërisht aty ku pretendohet se është kufiri i Vorio Epirit. Për të krijuar këto simbole të patriotizmit helen që do të shërbejnë më pas jo vetëm si vende peligrinazhi për brezat e rinj, por dhe si dëshmi historike të së kaluarës, u arrit deri aty sa të zhvarrosen deri dhe eshtra të fëmijëve, pleqëve dhe plakave shqiptare. Jo më kot prej disa vitesh po ushtrohet presion i fortë politik dhe diplomatik për të hapur shkolla në gjuhën greke në shumë zona të jugut, aty ku askush nuk flet greqisht. Ky episod nuk mund të jetë pa lidhje me përpjekjet e vazhdueshme të mbështetura haptazi nga diplomatët e përtej kufirit, për të përfshirë në zona të minoritetit grek rrethe të tëra në jug të vendit. Dy vjetë më parë “GSH” publikoi një investigim që provonte egzistencën e një radiostacioni që transmetonte nga një lokalitet pranë kufirit, në gjuhën greke dhe shqipe. Kjo radio bënte thirrje antishqiptare dhe kërkonte organizimin e gjithë vorioepiriotëve për të kundërshtuar autoritetin e shtetit shqiptar dhe për të çliruar Vorio Epirin. Hedhja në treg sëfundi e albumeve me muzikë popullore vorio-epiriote, mesa duket synon të krijojë dhe konfiguracionin kulturor, për të krijuar përshtypjen se ky komunitet dallon nga pjesa tjetër e kombit shqiptar.

    Gazeta Shqiptare
    Ndryshuar për herë të fundit nga brooklyn2007 : 06-07-2008 më 09:33
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Po mire greket qe jane per tu qi robt, po dhe kta Shqiptaret qe i mbajne neper dyqane qekan bo per me i pushkatu. A po skane Enverin kta tju qije nenen t'ju fuse plumbin, kane kta gallofet qe me rrine si kukulla maje karrigeve. Eh moj nena parti sa po duhesh ne Shqiperi!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Po e humbim jugun , kurr drit mos pafshit o pakurrizor.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  4. #4
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.
    Ne Kosov beheshte pastrim i serbve , poashtu edhe ne Fyrom , aty ku ka shqiptar , ska shans te jetoje nje sllav , patjeter e ka te shese shtepin dhe te ike , mirpo ne jug te Shqiperis , vetem se po shtohet numri i grekeve , asesi te ikin , gjersa ua flet gjuhen dhe ua respekton kulturen , asnjeher ata sdot ikin prej aty . Ata qe flasin greqisht duhet te sulmohet fizikisht , femijet e tyre sguxojn te flasin greqisht , nese flasin greqisht sguxojn te dalin ne rrug , kur shkojn ne shkollat greke duhet te sulmohen non stop , kto ne i kemi praktiku ndaj sllaveve , esht politik per pastrim te teritoreve dhe berje me dije gjith tradhtarve se skan vend ata ne mesin e shqiptarve.
    Duhet nje organizat ekstreme , qe do ti kryje kto pun , se shteti ska plan te mbroje tokat .
    Ti parandalojm gjerat , para se te behet von .
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  6. #6
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Nuk po them te behte ndonje spastrim. Ai/ajo qe eshte greke le te mbetet grek, nese ka ndonje atje, por rrezik dhe me te keqije jane ata qe jane shqiptare dhe behen me grek se greku.

    Une qe dy vite lexoj ne kete forum per kete gje dhe kurre nuk arrita ta kuptoj se pse nuk po ka zgjidhje per te. Diqysh shume interesante kjo fare pune.

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-05-2005
    Postime
    153
    Bashkimi i zgjidhe keto probleme.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Nuk po them te behte ndonje spastrim. Ai/ajo qe eshte greke le te mbetet grek, nese ka ndonje atje, por rrezik dhe me te keqije jane ata qe jane shqiptare dhe behen me grek se greku.

    Une qe dy vite lexoj ne kete forum per kete gje dhe kurre nuk arrita ta kuptoj se pse nuk po ka zgjidhje per te. Diqysh shume interesante kjo fare pune.

    Dhe me te keqij se greku
    We are all Aliens

  9. #9
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    me ne fund une kuptoj plotesisht perse Hitleri shkruajti Mein kampf!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #10
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    Dhe me te keqij se greku

    Paj sipas meje, me i keqi eshte shqiptari/ja qe mohon veteveten dhe i ben dem kombit dhe vendit te vet. Bile me i keq se nje i huaj. Kjo dhe shkencerisht dhe historikisht eshte e vertetuar, dhe eshte e pakundershtueshme...... shikuar nga te gjitha prizmat a?

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.
    Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

    S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

    Gjith te mirat.
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga GjIlAnAsI_cSi Lexo Postimin
    Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..
    that's right
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #13
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Ne Kosov beheshte pastrim i serbve , poashtu edhe ne Fyrom , aty ku ka shqiptar , ska shans te jetoje nje sllav , patjeter e ka te shese shtepin dhe te ike , mirpo ne jug te Shqiperis , vetem se po shtohet numri i grekeve , asesi te ikin , gjersa ua flet gjuhen dhe ua respekton kulturen , asnjeher ata sdot ikin prej aty . Ata qe flasin greqisht duhet te sulmohet fizikisht , femijet e tyre sguxojn te flasin greqisht , nese flasin greqisht sguxojn te dalin ne rrug , kur shkojn ne shkollat greke duhet te sulmohen non stop , kto ne i kemi praktiku ndaj sllaveve , esht politik per pastrim te teritoreve dhe berje me dije gjith tradhtarve se skan vend ata ne mesin e shqiptarve.
    Duhet nje organizat ekstreme , qe do ti kryje kto pun , se shteti ska plan te mbroje tokat .
    Ti parandalojm gjerat , para se te behet von .
    Mendje e kokes te ben hatane. Ne rastin tend, hata te madhe. Nuk le vend/teme ne forum pa sulmuar Jugun. Je bere boze.

    Per temen, Gazeta "shqiptare" mire do bente nqs vertet i dhimbset kjo dukuri, te mos perdorte termin "vorio-epir". Sa here qe e shikoj kete term te perdorur nga mediat tone, me erren syte. Nuk ka "vorio-epir" per shqiptaret. Ta perdoresh kete term vend e pa vend eshte sikur i mban ison ketyre qarqeve ekstreme.

    Gjithashtu, ne djalle te veje qeveria jone qe s'di a s'do t'u vere kufirin te thana ketyre gomarlleqeve duke filluar qe nga ai mirditori i shitur e te tjere me rradhe.

  14. #14
    Duhet bere nje teme e vecante per provokimet e ndyra greke. Perhere nga nje gje e re del. Provokimi i rradhes:


    Ndryshohen lapidarët që përkujtojnë masakrat e Ushtrisë Greke

    Hiqet fjala “grekë” nga memorialët historikë


    Fshihet pllakati i Hormovës e Pacomitit



    E kanë ndryshuar kastile të paudhët se nuk ka qenë e shkruar ashtu siç është tani. Po ja, medemek donin ta bënin më të mirë lapidarin dhe në pllakatin e ri e kanë hequr fare fjalën grek”, na thotë një çoban i vjetër nga Hormova që e hasim në anë të rrugës nacionale, sapo kalon urën e Leklit. Me duart kryq, mbështetur mbi krrabën e gdhendur, çobani hormovitë duket më i sertë nga ç’është në të vërtetë. Kur e pyesim se kush e ka bërë një gjë të tillë, ai mendohet një çast, ngre kokën lartë dhe pa folur asnjë fjalë, bën me shenjë për tej nga i bie të jetë kufiri me Greqinë. Pas pak ndërron mendje dhe thotë:”Xhanëm e kanë bërë grekët?! E kanë bërë këta tanët që për pesë pare bëhen më grekë se grekët”, thotë çobani dhe u fishkëllen fort dhënëve se kanë marrë sipër brinjën që të nxjerrë në fshatin Kodër. Në të vërtetë lapidari i Hormovës, një nga më të mirëmbajturit në vend, të detyron tia hedhësh sytë nëse kalon në rrugën që
    lidh Përmetin me pjesën tjetër të vendit. Lapidari përbëhet nga një fasadë prej afro 10 metrash katrorë, veshur me pllaka guri. Pasi hapim derën e rrethimit me kangjella hekuri ngjisim disa shkallë të vogla dhe ndalemi në platformë. Në pllakatin prej mermeri të bardhë që duket fringo i ri, me përmasa jo më shumë se një metër katror, është shkruajtur me kujdes një tekst që shpjegon se kujt i dedikohet lapidari. Me gërma blu dhe të kuqe është skalitur, “Në kujtim të 217 hormovitëve masakruar pabesisht nga bandat shoviniste në mars të vitit 1914”. Në bën përshtypje ky fakt, madje përpiqemi ta shohim me mosbesim versionin që na dha çobani nga Hormova, por në të vërtetë nuk gjejmë dot diçka më bindëse. Nuk është nevoja të pyesësh shumë në Hormovë për të marrë vesh se si ka qenë teksti përpara se lapidari të rikonstruktohej. Por nuk gjejmë asnjë arsye për të justifikuar ndryshimin e tekstit të mëparshëm të lapidarit dhe heqjen prej tij të fjalës “grek”. Dikush që nuk ka kaluar kurrë më parë nga këto anë, qoftë ky shqiptar apo turist i huaj dhe që nuk e njeh historinë e zonës do të mbetej i befasuar. Vallë cilat banda paskan qenë kaq të përbindshme sa kanë masakruar 217 burra nga një fshat që gati u shfaros i tërë nga faqja e dheut? Mos vallë kanë qenë banda shqiptarësh, nga ndonjë fshati apo zonë që ka pasur mëri me hormovitët, apo kanë qenë të huaj që kush e di çfarë halli i ka degdisur
    në këto skërka, rrëzë malit të thepisur të Golikut?
    Kosina
    Pasi kalon qëndrën e fshatit Kosinë duhet të ecësh nja 300-400 metra nëpër një rrugicë të ngushtë për të dalë në anë të një përroi të vogël. Në një shesh të vogël ku mezi qëndrojnë disa plugje traktorësh të kohës së socializmit rastësisht takojmë Bajram Jaupin. E pyesim se ku është vendi ku ka ndodhur masakra e 25 shkurtit 1914? “Në fund të asaj arrës së madhe, atje afër përroit është varri i përbashkët i 75 burrave të therur me thikë nga shovinistët grekë. Si ka lëvizur njeri që nga ajo kohë. Ca më keq u kanë prishur dhe lapidarin përkujtimor”, na tregon me dorën drejtuar nga pema shekullore Bajrami. Ai është i ardhur në Kosinë prej afro 25-vitesh, por i takoi pikërisht atij si murator që të ndërtonte më 1982 lapidarin përkujtimor për masakrën e 25 shkurtit 1914. “Lapidari ka qenë këtu ku janë plugjet tani, po pas ’90-ës njerëzit i kapi dalldia dhe e prishën atë. Por me ç’kam dëgjuar nga pleqtë e vjetër të fshatit varri i përbashkët duhet të jetë atje tej, nja 100 metra më larg”, thotë Bajrami. Tek vendi që na kanë treguar se duhet të ndodhet varri masiv i masakrës së 25 shkurtit, nuk ka asnjë shenjë apo objekt të veçantë që ta dëshmojë një gjë të tillë
    PACOMITI
    Në atë që mund të quhet qëndra e Pacomitit të bie në sy një lapidar i thjeshtë, i ndërtuar prej betoni, pamja e të cilit as që krahasohet me lapidarin e Hormovës. Në faqen ballore të tij është vendosur një pllakatë mermeri, dhe disa tufa lulesh. Teksti i shkruajtur mbi pllakat është me shumë gabime drejtshkrimore, por ai përmban me saktësi datën e ngjarjes, numrin e viktimave dhe autorët e masakrës. Ata që e kanë ndërtuar këtë lapidar nuk e kanë shmangur autorësinë e masakrës, “shovinistët grekë”. Por një gjë e tillë u ka nxjerrë të tjera probleme. Askush nga titullarët e pushtetit vendor në rrethin e Përmetit dhe në Qarkun e Gjirokastrës nuk ka shkuar ta përurojë. “U prish punë fjala ‘grekë’. Na kanë thënë që po ta heqim do të vijnë ta përurojnë thotë Përparim Turabiu, personi që i kërkoi katër vjetë më parë kryetarit të Komunës, që të mundësonte ndërtimin e një lapidari në përkujtim të masakrës së Kosinës. “Kjo është historia e vërtetë dhe nuk mund ta ndryshojmë se i mbetet hatri dikujt, qoftë ky pushtetar i yni apo i huaj. Vetëm nga fisi im andartët grekë kanë therur si bagëti 13 burra. Dhe po të heqin të gjitha pllakatet përkujtimore do tua lëmë amanet fëmijëve tanë që të mos e harrojnë se çfarë ka ngjarë atë të hënë të 25 shkurtit 1914”,
    thotë me mllëf Turabiu. Lapidari i Hormovës nuk mund ta shtrembërojë dot historinë me pamjen e tij të bukur dhe veshjen me pllaka guri. Vetëm 35 kilometra më tej lapidari modest i Pacomitit, me tekstin e skalitur keq, e shkruar me gabime drejtshkrimore, mbase nuk është aq i bukur sa ai, por dëshmon historinë e vërtetë, kush janë martirët dhe kasapët e saj.

    Gazeta Shqiptare
    Ndryshuar për herë të fundit nga brooklyn2007 : 06-07-2008 më 16:16
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-05-2005
    Postime
    153
    Analiza:
    Leter e hapur Drejtuar z.Ramiz Alia ..

    Dërguar të Sunday, 06 April @ 20:21:51 GMT nga tan

    pilinci9 Shkruan "
    Leter e hapur Drejtuar zotit Ramiz Alia dhe partive vegla te tij.

    Zoti Ramiz Alia.Delegacioni i perfaqesuar nga partite tuaja, me ne krye besnikun tuaj, te bindurin zotin Berisha erdhen shendoshe e mire ne pallatin e njohur ne Bukuresht.

    z. Pellumb G. Pilinci

    Ju e dini shume mire historine e ketij pallati...Delegacioni me Berishen po te vjen si moll e kuqe ne Tiranen e kuqe. Amanetin po ta sjell ne nje cante te mbushur me letra, por eshte ndryshe nga canta e vitit 1986. Canta e 1986-tes, ishte e madhe dhe me letra shume. Ne te kish shume hidherim per shqiptaret dhe Shqiperine. Atje ishte vula e vdekjes per intelektualet, per shqiptaret me gjak shqiptari. Ishte canta e Gorbacovit. Ne te ishin planet e Katovices 1986, kurse ju e quajtet materialin e Gorbacovit, “Katovica 1986“....Canta e sotme e Berishes, canta 2008-te ka me pak letra. Quhet cante-aplikimi, e ne kete cante gjenden letrat per aplikim. Mesazhi eshte teper I qartergjent zgjedhje te parakoshme me nje politike shqiptare me protagonist shqiptar me gjak shqiptari. Letrat ne cante permbajne kushte shume te te ashpra per shqiptaroshkaterruesit:



    - Te largohen partite e Alise, spiunet, imoralet!Ne Bukuresht a e pat fytyren e Sali Berishe dhe shokeve te tij? Po ju bente karshillek me fjale te pa kuptueshme, buzeqeshje cinike, zgerdhirdhje artificiale prej dylli.
    z.Ramiz Alia - Presidenti i fundit komunist
    Partite tuaja zoti Ramiz Alia, e kane nje JO te madhe nga do qe te vene. JO ne NATO! C’fardo teatri dhe levizje te bejne JO-ja e madhe do te jete prona e tyre. Kurren e kurres nuk do t'i leme spiunet, imoralet te firmosin anetaresimin e NATO-s , sepse ai do te perdoret si maske per ti zgjatur jeten rregjimeve kriminale dhe mjerimi dhe vrrasjet qeveritare te popullit te vet do te shtohen.Ne Patriotet Shqiptare jemi kudo. Ne i kemi ftesat e vecanata. Patriotet, sherbetoret e kombit do te te firmosin anetaresimin e Shqiperise ne NATO… dhe mesazhi erdhi si drita e Diellit. Presidenti Bush vizitoi Fushe-Krujen, aty ku ishin shqiptaret. Aty ne Fushe-Kruje ku u prit Skenderbeu, Presidenti Bush tha;"Kosove e Shqiperi, shqiptare cohuni!” “largojini keta qe ju kane sjelle vec mjerim dhe deshperim!“ “Largojini politikanet dhe qveritaret me maska!“ Mesazhi eshte i qarte. Amerika pret zgjedhje te reja, e nje politike te re e te vertet demokrate dhe jo farse. Urgjentisht zgjedhje te reja, me protagonist shqiptare me gjak shiqiptari. Nuk ka rruge tjeter.Zoti Ramiz Alia!

    Materialet qe ju a dergoi Gorbacovi, ju zoti Alia i studiuat per rreth dy vjet me specialist serb te tipit Miladin-Dushan dhe me spiunet e Sigurimit te Shtetit dhe spiun te jashtem. Ju e quajtet "strategji ne dy drejtime". Ju krijuat partit, "te majta, te djathta, te qendres. Ju u bazuat ne strategjine-katoviciane. Ju formuluat programet e themelimit te ketyre partive. Ne krye te ketyre partive emerove te perkedhelurit e regjimit komunist, besniket qe i sherbenin me devotshmeri Sigurimit Vrastar te Shtetit. Ne krye te ketyre partive emerove ata qe perkrahnin strategjine katoviciane. Po te njejtet kryetar, po te njejtet vegla qe ishin dje jane edhe sot, Sali Berisha, Fatos Nano, Neritan Ceka, Sabri Godo, Skender Gjinushi... Shqiperise meme iu shkeputen bijte dhe bijat e saja te urritur, te ushqyerit me tollona. Ata te detyruar lane pas prinderit, gjithe te dashurit e tyre, token trashegim te te pareve, varret e prinderve dhe te te pareve te tyre, vendlindjen e shtrenjte… Vargu i te detyruareve, i te te ikurve, de facto i te debuarave eshte shume i gjate, i pandalshem, i perditshem qysh prej 18 vjetesh pa pushim. Vargu i moshave dhe profesioneve te ndryshme, drejt nje shteti te huaj, pa e ditur as ata vete se ku shkonin dhe c’fare i priste. Ne vargun e gjate edhe krijuesa te shumte, talente, artist, piktor, poet, politikan, shqiptare te vertet qe e donin Atdheun. Shqiptareve qe ju mohua e drejta e krijimit, e drejta e pronesis, e drejta e lirise ne token e tyre.Partit e Ramizit me strategjine e Katovices, iu hapen rrugen atyre, te perkedhelurve, spiunve te regjimit komunist...


    z.Ramiz Alia - sh. Enver Hoxha
    Me pronen dhe gjakun e shqiptareve u pasuruan serbo-greket, spiunet, tipa te fares se Kosta Trebicka, Mihal Delijorgji me shoke. Gjeneral Anastas Janullatosi na hapi edhe varret dhe beri pazar me eshtrat e te pareve tane... , por mjafte me. Ne, ju bejme thirrje z Ramiz Alia te veproni. Mosha bene punen e vete. Vitet e fundit ndoshta duhet t'i gezoshe ne shtepi me te dashurit e tuaj, por ne nuk i leme me kohe lojes tuaj. Koha nuk pret. Z. Ramiz Alia,ju duhet te deklaroni urgjent ne publik dhe te reflektoni kthjellesisht ceshtjet e quajtura nga ju vete si, "strategji-Katovice ne dy drejtime"... Ne te kunderten, nese nuk deklaroheni hapur, shpirti juaj ndoshta nuk do te gjeje qetesi edhe ne banesen e perjetshme. Partite tuaja…, pergjegjesit do te perfundojen ne gjyqin e Hages.

    Une Pellumb Pilinci kam patur fatin e madh te punoj dhe te keshillohem nga patriotet dhe intelektualet si Midhat Frasheri, Ali Kelcyra, Hasan Dosti, Profesor Stavri Skendo, Prefesor Isuf Luzaj. Une kam punuar dhe po punoje per me se 40 vjet ne Europe e Amerike, me progresistat per progresin. Ne rrezuame murin e Berlinit, por kemi per te rrezuar edhe “murin” e Tiranes se kuqe-spiune e do te cojme ne vend amanetin e te pareve tane;- "Bashkimin e Kombit Shqiptar brenda kufijve natyrore". “Begatim dhe mireqenia per te gjithe shqiptaret“. Patriotet e Shqiperise nuk vdesin. Ata nuk shuhen. Ata as shiten dhe as blihen. Misioni i tyre ka qene dhe eshte ne sherbim te Atdheut. Ata kane punuar pa u lodhur per qellimin e madh. Ata jane vigjilent, kane vezhguar dje e vezhgojne dhe sot te gjitha veprimtarit e brendeshme dhe te jashme ne dobi dhe dem te kombit tone. Asnje gje nuk na ka shpetuar dhe shpeton. Ne ishim ne djeni si flinte Enveri dhe veprimtarite e Alise. Ne dime edhe levizjen me te vogel tuajen edhe te klanit tuaj te farses demokratike. Fundi i Katovices shqiptare po afron. I bejme thirrje autoreve dhe aktoreve te kesaj farse ta lehtesojne fundin e tyre duke e nderprer lojen e piste ne kurrize te shqiptareve dhe vullnetarisht te deklarohen dhe te dalin nga skena publike.Fundi eshte afert dhe i sigurt. Mos ja shtoni hallet vetes tuaj!Popull shqiptar! Te keqes po i vjen fundi, ndaj mos e falni gjakun e paster te femijeve te urritur qe u masakruan qellimisht ne Gerdec. Mos e falni gjakun e pafajshem qe si nje ritual periodike ka qysh nga 1990 qe sperkat rruget e shkatruara qellimisht nga antishqiptaret, politikane dhe qeveritar. Kerkoni fajtoret! Maskat po u cirren. Virni me shpatulla per muri! Kerkoni te drejtat tuaja! Kerkoni nje jete me te mire per femijet dhe veten tuaj! Juve tashme nuk jani vetem ne perpjekjen tuaj.

    Emigrant fatkeq i perbuzur ne toke te huaj! Emigrant i viteve te gjata e te pa shpresa te kurbetit! Nena Shqiptare pret brenda kater murreve bosh, e plakur, e thinjur, e munduar nga qeverisjet antishqiptare. Nena koke-ulur pret tek pragu i deres per diten e madhe, diten e "Lirise" diten e bardhe, diten e Buzeqeshjes diten kur ajo te takoj femijet e saje, qe riti me halle, te medha. Femijet e perzene nga partit e Ramiz Alise. Nena Shqiptare pret femijet - emigrant, si c'priti Kruja "Skenderben". Dhe ne e dime se shpirti dhe zemra juaj jane atje ne Shqiperine e vuajtur dhe ju me zi prisni rastin qe ti ndroni fatin Atdheut.Te dashur Vellezer dhe Motra ! A mundet te harrohen dhimbjet tona? A ka mundesi te harohen piramidat e Berishes e te Nanos? Patjeter qe s’munde te harohet 97-at, apo ngjarja e qellimshme e Gerdecit…, por neve ju betohemi se nuk do te kete me riciklime fatkeqsishe por riciklime buzeqeshjesh . Prandaj ne ju bejme thirrje;-“Ngrihuni!”, “Bashkohuni me ne!


    z.Ramiz Alia - z. Sali Berisha
    ” Se bashku ti ndrojme fatin Atdheut! Bashkohuni me ne per nje te ardhme plote shprese per femijet tane!Partia Shpresa Demokrate eshte parti liberale e "Djathte" mbi bazen e parimeve te demokracise amerikane. Ajo eshte dosja e hapur e Shqiperise, eshte realiteti i ndritur i shqiptareve. Eshte shpresa e fundit e Memedheut tone. Qellimi i Partise Shpresa Demokrate eshte qe te marre persiper,me pergjegjesi te plote perpara kombit, misionin e nxjerrjes se Vendit nga kriza ekonomike, politike dhe morale, ne te cilen e kane zhytur politikat antishqiptare te zbatuara nga qeverisjet e derisotme....

    Bshkohuni me ne, motra dhe vellezer! Veri, Jug, Lindje dhe Perendim! Popull shqiptar ngrihuni ne mbrojtje te Shqiperise dhe vetes tuaj! Emigrante, bejeni kete per Atdheun, per familjet dhe femijet tuaj.Brezi i ri do te perfaqesoje Qeverin e re dhe Diplomacine, ai eshte i merseardhur…Pra, Shqiptaret e mi; Le te ngrihemi ne kembe e te hedhim per toke ligesine qe e ka emrin qeveri, qeverine e paligjshme, pjellen e Katovices, te paafte e te korruptuar qeverine e partive te Ramiz Alise. Partia Shpresa Demokrate eshte e vetmja parti, tek e cila te gjithe shqiptaret me gjak, gjuhe e shpirt shikojne simbolin e se ardhmes se ndritur te nje vendi te sfilitur e te zhytur ne papunesi, skamje, korrupsion, degradim moral, te nje vendi ku deri tani jane zhvleresuar vlerat e verteta kombetare, eshte dinigruar dinjiteti i nje kombi nga me te vjetrit dhe faktor i rendesishem historik edhe ne perparimin e shteteve evropiane... Bashkohuni me ne!

    Zoti e bekofte popullin fisnik Shqiptar!
    Zoti e bekofte popullin mik Amerikan!

    Prof. Pellumb Pilinci

    http://shpresademokrate.blogspot.com/

    partiashpresa@aol.com

    "

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Од опасноста на албанска експанзија во грчкиот Епир неодамна предупредил хиерархот на Еладската Црква – митрополит Дринуполски, Погониански и Коницски Андреј (Требелас). Митрополитот повикал да се обрати внимание на тој факт, што на прославата во Приштина CNN покажало големо црвено пано, на кое бил напишан таков лозунг: «Без Косово и Чамерија нема Албанија!» Како контрамерки грчкиот хиерарх повикал да се започне кампањапротив дискриминацијата на грците во Албанскиот (Северен) Епир. «Дајте и ние да побараме за Северен Епир тоа, што албанците побараа за Косово и добија, – автономија за Северен Епир. Веќе дојде време да превземеме енергични дејства за да го спасиме Епир .
    Ja cili esht qellimi i okupatorve grek.
    Perkthim :
    - Per rrezikun e ekspanzionit shqiptar ne Epirin grek beri me dije edhe mitropoliti i kishes greke Drinupoli ..... Mitropoliti kerkoj qe ti kushtohet vemendje faktit se ne festimin ne Prishtin ( te pavarsis) , CNN tregoj nje pankart te madhe me te kuqe ne te cilen shkrunte : " Pa Kosov dhe Cameri nuk ka Shqiperi" , si kundermas hierarku grek kerkoj qe te fillohet kampanj kunder "diskriminimit" te grekve ne Epir (Verior) te Shqiperis . " Te kerkojm edhe ne per Epirin Verior , ate cka e kerkuan shqiptaret per Kosoven dhe qe e fituan" - autonomi per Epirin Verior.
    Vec me ka ardh koha te marrim masa energjike per ta shpetu Epirin "
    .................................................. ............

    E shifni ku esht qellimi i grekve ? Ata po perdorin sulmin si form te mbrojtjes nga kerkesat e realta Shqiptare ne lidhje me Camerin.
    Gjith kjo esht e dukshme , prandaj qeveria shqiptare duhet ta marre shum serioze ket pune , kjo vjen nga goja e nje mitropoliti orthodoks , i cili ka leshu rrenjt edhe ne kishen orthodokse "shqiptare" dhe permes saj vec mo po realizojn keto masa energjike per ta shpetu "Epirin Verior"
    Eh more prift , do vije dita dot jau nxjerrim qimet e mjekrres nje nga nje , se ju skeni lidhje me fe , ju jeni kriminel dhe okupator .
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-05-2005
    Postime
    153
    Besnikeria dhe trimeria e Aga Pronjos se Paramithise.

    Duke lexuar librin e greko-filit William Plomer “The Diamond of Janina” hasa ne disa fakte hstorike interesante per Camerine dhe heroizmin e camerve. Ky palo greko-file qe nuk e fsheh antipatine e tij kunder shqiptarve, kur flet per camerit dhe agallaret e Camerise, si per cudi atij i mbaroin komentet poshteruse per ta. Ne keto pakez rradhe qe po shkruaj, nuk me intereson te merrem me kete greko-file, por dua qe mes fakteve te tij te hedhe drite mbi nje figure kolose te Camerise dhe Epirit. Si per cudi, ne historine e Epirit qe lexojme mes librave te ndryshem te historianve greke, lufta e camerve mohohet me kaq marifet, sa ti arrine pa dashur ne nje konkluzion te gabuar dhe mendon se e gjithe kjo krahine kaq e vjeter dhe e lashte nuk ka ditur te rise trima! Nga ky qendrim i grekve une nuk habitem fare se, i njohe fare mire se c’fare rrace bastardesh jane. Por megjithate, me habit nje fakte se, si historianet tane si Godo, kur ka shkruajtur
    librin e tij Ali Pashai, (sipas mendimit tim cdo fakte ne librin e tij eshte marre krye keput mbi kete liber te ketij fillo-greku) nuk ka dhene asnje pershkrrim te heroizmit dhe perkrahjes se camerve per suliotet?! Te jete valle e gjithe kjo nje rastesi? Mbase!!! Si thoni: a skuqen “historianet” tane nga gjithe ky mohim i qellimshem qe i eshte bere histories se Camerise nga ana e tyre? Ehh..hh sa fakte dhe te verteta per Camerine tone jane groposur per mos ta pare kurre me driten e diellit?!! Sa poshtersira jane bere dhe po behen akoma ne kurrizin e camerve dhe historise se tyre?! Sa perpjekje na duhet te bejme ne camerit per te larguar njehere e pergjithmone mjegullen e harreses qe kane perhapur qellimisht greko-fanariotet e ligje ne bashkepunim me spiunet e shitur nga rradhet tona.



    Gjigandi Aga Pronjua i Paramithise.

    Kryengritjet e shumta te Epir, si kunder Pashait te Janines, por edhe kunder otomanve, kane patur si promotor te tyre agallaret e Camerise. Nje nga figurat me karizmatike dhe me te ndritura qe ka bere emer ne 1790-1820 ka qene dhe Aga Pronjua i Paramithise.
    Pa mbeshtetjen, besen dhe miqesine e agallareve te Camerise, heroizmi i sulioteve nuk do te ishin ky heroizem qe eshte sot.
    Ja se si e pershkruan fillogreku William Plomer heroin, again e Paramithise:
    “85 vjece, nje trup gjigand, me nje mjeker te gjate dhe te bardhe, mbane mbas vetes se tij 11djeme, me i vogli 30 vjece dhe me i madhi 60 vjece, te gjithe gjigande dhe te forte si Aty i tyre” A ka pershkrim me te bukur se ky i portretit madheshtor te agait te Paramithise, Aga Pronjos? Gjenerali 85 vjece Aga Pronjua ishte nje nga udheheqesit me ne ze te Camerise. Ishte mbrojtesi dhe shpetimtari i suliotve kur ata ishin ne ditet e tyre me te veshtira. Ishte miku familjar i familjeve suliote Xhavella dhe Bocarajve, ishte shpetimtari i tyre. Ishte gjenerali me i moshuar i Ali Pashait qe e kishte mbeshtetur ate deri sa Aliu u be Pashai i Janines. Por pangopesia per pushtet e Pashait te Janines ja kishte eresuar kaq shume syte Aliut sa, ai i harroi miqte dhe mbeshtetesit e tij dhe hodhi syte nga pronat dhe kamja e camerve dhe sulioteve. Hodhi syte nga brigjet e detit, aty ky vileshin te ardhura te majme nga tregetia. Ali Pashai, per te realizuar endren e
    tij te vjeter per pushtet dhe para, ndoqi rrugen me te gabuar, armiqesine me camerit dhe suliotet.
    Per realizimin e synimit te tij , Aliu duhet te hiqte qafe dy pengesat kryesore: Suliotet, qe sundonin mbi malet e Camerise dhe ne fushe Agallaret Came si Aga Pronjua dhe Caparajt. Ai e dinte mire; me lufte nuk mund ti perulte agallaret camer, keshtu ai zgjodhi rrugen e tij te preferuar dinakerine -perca e sundo-.Tek tuk, disa agallare te rene nga vahti filluan te ngrynin krye kunder fiseve Pronjo e Caparaj, por duke mos patur mbeshtetien e popullsise came dhe ata deshtuan ne synimin e tyre. Pashai vendosi taksa te renda, te papagueshme mbi krahinen e Camerise, kushdo qe nuk paguante detyrimet e Pashait i konfiskohej pasuria. E gjithe kjo padrejtesi dhe prerje ne bese qe ju be agallarve camer nga Pashai i Janines, zgjoi tek te gjithe camerit zemerimin dhe reagimin e tyre.
    Nga agallaret came u derguan drejt Portes se Larte disa peticione ku ankoheshin per Ali Pashain. Por dovleti i ulur kembekryq ne ciltete e buta te Stambollit, nuk i bene pershtypje ankesat e suliotve dhe camerve. Sulltanit i kishte ardhur koha te hakmerrej kunder kesaj krahine qe deri atehere kishte ruajtur nje lloje pamvaresie dhe i kishin hapur shume telashe perandorise me miqesite e tyre te shumta me anglezet dhe francezet.
    Aliu morri perkrahjen me pashe te Stambollit kunder agallarve camer dhe sulioteve, por humbi mbeshtetjen e gjeneralve te tij came si Aga Pronjua dhe Hasan Capari. Ne vitin 1792 Ali Pashai filloi sulmin kunder sulioteve. Ai nisi drejt Sulit gjithe ushtrin, ku nje pjese te saj e drejtonte djali i madh i tij Muktari, kurse pjesa tjeter drejtohej nga gjenerali i mocem Aga Pronjua i Paramithise. Suli u rrethua si ne dare, 1.500 suliote te udhehequr nga kapedan Xhavella, babai i Foto Xhavelles filluan rezistencen kunder Aliut. Muktari si fillim pati suksese ne sulmet e tij, por me mbrapa u thye nga suliotet. Arsyeja e deshtimit te Pashait te Janinenes ne sulmin e tij kunder Sulioteve, ishte mosemaria pjese ne sulm e Aga Pronjos dhe perkrahesve te tij, duke i dhene mundesi sulioteve qe gjithe forcen e tyre ta drejtonin kunder Muktarit . Pronjua nuk mund te sulmonte miqte e tij dhe keshtu u thye perpjekja e pare e Pashait te Janines kunder Sulit. Ne vitin 1800
    Aliu filloi perpjekjen e dyte kunder Sulit, por kete rradhe, per ta detyruar Aga Pronjon te futej ne lufte kunder Sulit, ai i merre penge djalin e vogel Islam Pronjon dhe e izolon se bashku me Noti Bocarin ne bodrumet e Janines. Sulmi filloi nen komanden e gjeneralit me te besuar te Aliut, Mustafa Zigurin qe u thye keqas nga suliotet dhe humbi jeten nga Foto Xhavella. I terbuar nga humbja, Aliu urdheroi tjeter sulm kunder sulioteve, por kete radhe sulmi do te udheheqej nga Aga Pronjua dhe do te fillonte qe heret ne mengjez me agimin e dites. I mocemi Aga Pronjua, i zene ngushte, fshehtas i dergone mesazh mikut te tij Foto Xhavelles dhe i sugjeron Fotos te sulmoi tre ore perpara se te sulmonte ai.
    Heret ne mengjez, tri ore perpara sulmit te Pronjos, Foto Xhavella me kapedan Dhimo Dragon, sulmuan te paret dhe keshtu morri fund dhe perpjekja e dyte e Aliut per te mposhtur Sulin. Por Pashai i Janines nuk hoqi dore nga mposhtja e Sulit. Ai e rrethoi gjithe Sulin ne nje dare te hekurt ku nuk mund te hynte dhe dilte njeri. Ne Sule, shume shpejte u c’faqe uria. E vetmia shprese per ndihm e Sulioteve, ishte ndihma e Agait te Paramithise. Suli filloi te merrte ndihmat e mbledhura nga Pronjua i Paramithise dhe keshtu suliotet i bene balle rrethimit te gjate te Aliut. E gjithe kjo ndihme per suliotet, nuk mund te kalonte pa rene ne sy te Pashait te Janines. Aga Pronjua i kerkon Aliut te kthehet ne Paramithi, per te “bere siguri” qe suliotet mos te arinin te mernin me ndihma. Kjo ishte nje tjeter loje e Pronjos per ti hedhur hy sive te Pashait. Por Aliu nuk ishte nga ata qe mund ta genjehej per te dyten here. Kur Pronjua u shfaq ne Paramithi, ai pa se
    te gjithe ushtaret e tij te garnizonit ishin zevendesuar me besniket e Aliut, keshtu Pronjos si ngeli me gje tjeter, vetem ti shpallte lufte Pashait te Janines. Aga Pronjua i Paramithise kishte filluar prej kohesh tentativat per nje lufte te perbashket kunder Aliut jo vetem me suliotet, por dhe me dy pashallaret e kercenuar nga Aliu, me Mustafane e Beratit dhe Ibrahimin e Delvines. Ne Korrik te 1804, kunder Pashait te Janines u formua nje lige e fuqishme.
    Kur Aliu morri veshe ngritjen e kesaj Lige, filloi menjehere intrigat kunder kokes udheheqse te Liges. Aliu filloi te ngrinte kunder Ibrahimit dhe Mustafai vasalet e tyre dhe te dy keta pashallare kur e pane se ju rrezikoheshin cifligjet dhe haremet e braktisen marrveshjen dhe u bashkuan me Aliun. Te vetmit qe i qendruan besnik marrveshjes ishin suliotet dhe agallaret Came. Aga Pronjua i Paramithise, pamvarsisht se Aliu po i mbante penge djalin e vogel, nuk i braktisi suliotet dhe i qendroi besnik deri ne funde marrveshjes. Aliu, duke pare qendrimin e pa lekundur te Pronjos dhe mbeshtetjen e tij per suliotet, Pashai sulmoi Paramithine. Camerit nen udheheqien e Aga Pronjos dhe te mbeshtetur nga 300 suliote, me ne krye te tyre kapedanet Foto Xhavella dhe Dhimo Draku e thyen sulmin e Pashait te Janines. Pas18 muajsh lufte te ashper e intrigash te shumta kunder Liges, Pashai i Janines arriti ti mposhte camerit dhe suliotet . Ketu mbaron dhe rezistenca e
    fundit e Camerise kunder Ali Pashait te Janines. Cameria dhe Suli rane perfundimisht nen sundimin e Aliut. Jo shume kohe me vone, kur Sulltani e pa qarte qellimin final te Ali Tepelenes qe luftonte per nje Epir te pavarur dhe shqiptar, i shpalli lufte Kara Aliut te Janines dhe filloi luften kunder tij. Ali Tepelenes i duhej mbeshtetja dhe trimeria e cameve dhe sulioteve, per kete ai u ktheu atyre gjite zoterimet e tyre. Suliotet u kthyen perseri ne Sul, kurse agallaret came u bene perseri zoter te tokave te tyre. Ata, duke pare qarte qellimin final te Ali Tepelenes, mbeshteten fuqimisht luften e tij kunder osmanve. Aga Pronjua u be perseri Gjeneral i Aliut dhe me 11 djemte e tij vazhdoi luften kunder osmanve deri ne diten e fundit. Gjenerali tjeter i Aliut, cami Hasan Capari u be dipllomat per mardheniet me jashte i Ali Tepelenes. Mencuria dhe besnikeria e ketij cami e ngriti larte ne syte e te huajve Ali Pashain e Janines. Kurse suliotet me ne krye
    Noti Bocarin dhe Foto Xhavellen u lidhen fuqimisht me Ali Tepelenen deri diten e fundit te tij. Kjo miqesi e re dhe e fuqishme mes Ali Pashait dhe Sulioteve u celebrua ne Janine dhe me martesen e dyte te mamas se Foto Xhavelles, Moskos, ku dor-zenes u be Luani i Janines.
    Kjo eshte e verteta e heroizmin te Aga Pronjos se Paramithise dhe mbeshteies se tij per suliotet .

    Nga Arber Thesproti

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga GjIlAnAsI_cSi Lexo Postimin
    Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

    S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

    Gjith te mirat.
    lol

    punt e hallkut jan gjithmon ma te kollajta se punet e tuja lol
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2008
    Postime
    107
    nuk marr vesh ca gjera ketu......
    pse greku e do jugun e shqiperise???
    te jete per bukuri nuk ma do mendja se greqia vete ka vende dhe ishuj te bikur,te jete per pasuri nuk ma do mendja..apo e do ndoshta per naften a ku ta marr vesh une!!!!
    ata qe jetojne ne juge te japin nga nje ide se per cfare greqia e don jugun e shqiperise......

  20. #20
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin


    Postuar më parë nga GjIlAnAsI_cSi
    Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

    S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

    Gjith te mirat.
    lol

    punt e hallkut jan gjithmon ma te kollajta se punet e tuja lol
    Ajo ishte vetem si ide e pare, e nese nuk do askush dhe vete mundem ta zgjidh kete pune, ne fund te fundit. .. pa problem

Tema të Ngjashme

  1. Rruga epiriote
    Nga Qerim në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 02:21
  2. Shqiptarët, si shitën tokën e Mbretëreshës
    Nga Xhuxhumaku në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-10-2005, 21:44
  3. Lituanezja:"Shqiptarët më shitën e blenë tri herë rresht"
    Nga Shijaksi-London në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 13-05-2005, 12:18
  4. Rikthimi i Familjes Mbreterore
    Nga Tigrimelara në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 161
    Postimi i Fundit: 08-07-2002, 02:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •