Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Exclamation Shiten n Jug kaseta me kng vorio-epiriote

  A ka ngelur ndonje pike patriotizmi tek keta qeveritaret tane qe i lejojne keto gjera?!

  • Artan Hoxha

  Kaseta dhe DVD-i me kng vorio-epiriote kan filluar t shfaqen lirisht n vitrinat e pikave t shitjes s albumeve muzikore n disa qytete n jug t vendit. Hedhja n treg e ktij produkti t ashtuquajtur muzikor, duket se sht lvizja e radhs e qarqeve ekstremiste q krkojn me kmbngulje t faktorizojn egzistencn e nj territori imagjinar q e identifikojn me termin gjeografik, Vorio Epir(Epiri i Veriut). Mesa duket deklaratat e njpasnjshme pr autonomi t Vorio Epirit, t bra publikisht koht e fundit nga nj varg prfaqsuesish t pushtetit vendor n Gjirokastr e Himar, jan duke u kristalizuar me veprime konkrete n terren. Hedhja n treg pa zhurm e buj e ktyre kasetave, q m tepr se produkte muzikore me kng popullore n gjuhn greke, jan t mbushura me tekste t patriotizmit ekstrem helen, ku bhet thirrje haptazi pr rezistenc dhe qndres ndaj “pushtuesve shqiptar” t Vorio Epirit, sht n vazhdn e nj plani ambicioz q synon helenizimin e jugut t Shqipris. Agjensit ligjzbatuese t siguris kombtare dhe autoritetet shtetrore, n mos jan duke fjetur prball ktij fenomeni n rritje e sipr, po i mbajn qllimisht syt mbyllur pr arsye q mbase do ti msojm shum shpejt.
  Prova
  Gjat nj investigimi n disa qytete n jug t vendit, “Gazeta Shqiptare” siguroi kaseta dhe DVD-i t hedhura n treg, t cilat gjenden lirisht n pikat e shitjes s produkteve muzikore n qytetet e Gjirokastrs dhe Prmetit. do qytetar mund t blej n pikat e shitjes s prodhimeve muzikore n kto dy qytete, kundrejt nj pagese simbolike nga 100 deri 200 lek, kaseta dhe DVD-i q mbajn prsipr logon “Kng Vorio Epiriote” n disa volume. N paketimin q reklamon kto kaseta, paraqiten titujt e kngve si shqiptohen n gjuhn greke por me grma latine, pr tu kuptuar dhe nga ata q nuk din t lexojn me alfabetin cirilik helen. Mes dhjet kngve t przgjedhura pr volumin e par t albumit muzikor “Kng Vorio Epiriote”, gjen tekste patriotike, ku revokohen nj sr kapedansh dhe ushtaraksh q kan luftuar pr lirimin e Vorio Epirit dhe bashkimin me truallin am, Greqin. N disa kng t tjera, prfshi dhe at t titulluar “stratiotis”(ushtari, n greqisht) bhet thirrje e hapur pr qndres ndaj “armikut” (shqiptarve) q pretendohet se ka pushtuar trojet e lashta t banuara nga grekt. Nga paraqitja e jashtme sht e vshtir t identifikohet se ku jan prodhuar kasetat dhe DVD-it me kng vorio-epiriote, pasi ato nuk kan logo. Nga investigimi i kryer nga “GSH” rezulton se jan prodhuar n mnyr pirate nga nj studio ilegale n qytetin e Gjirokastrs dhe m pas jan shprndar n pikat e shitjes s produkteve muzikore n pothuaj gjith qytetet e jugut. Agjensit e siguris kombtare duhet t zbulojn se kush fshihet pas organizatorve dhe financuesve t ktyre “produkteve muzikore” q prve se jan t paligjshme dhe pirate, prcjellin nj frym t theksuar antishqiptare.
  Synimi
  Rasti i fundit nuk sht nj episod i shkputur, i kryer nga element t parndsishm, t cilve as q ia vlen tu kushtohet vmendje nga agjensit ligjzbatuese t shtetit shqiptar. Hedhja n qarkullim e ktyre kngve popullore “patriotike” vorio-epiriote, sht vazhdim i prpjekjeve t njpasnjshme t kryera gjat viteve t fundit, pr t faktorizuar dhe kristalizuar nj territor imagjinar t identifikuar me termin Vorio Epir, dhe nj komunitet inegzistent, t emrtuar si vorioepiriot. Ky episod ndodh pas tentativs kmbngulse pr ndrtimin e varrezave-mauzeleum me t rnt e Ushtris Greke, t paraqitur si martir pr lirimin e Vorio Epirit, q dhan jetn n thellsi t territorit shqiptar, pikrisht aty ku pretendohet se sht kufiri i Vorio Epirit. Pr t krijuar kto simbole t patriotizmit helen q do t shrbejn m pas jo vetm si vende peligrinazhi pr brezat e rinj, por dhe si dshmi historike t s kaluars, u arrit deri aty sa t zhvarrosen deri dhe eshtra t fmijve, pleqve dhe plakave shqiptare. Jo m kot prej disa vitesh po ushtrohet presion i fort politik dhe diplomatik pr t hapur shkolla n gjuhn greke n shum zona t jugut, aty ku askush nuk flet greqisht. Ky episod nuk mund t jet pa lidhje me prpjekjet e vazhdueshme t mbshtetura haptazi nga diplomatt e prtej kufirit, pr t prfshir n zona t minoritetit grek rrethe t tra n jug t vendit. Dy vjet m par “GSH” publikoi nj investigim q provonte egzistencn e nj radiostacioni q transmetonte nga nj lokalitet pran kufirit, n gjuhn greke dhe shqipe. Kjo radio bnte thirrje antishqiptare dhe krkonte organizimin e gjith vorioepiriotve pr t kundrshtuar autoritetin e shtetit shqiptar dhe pr t liruar Vorio Epirin. Hedhja n treg sfundi e albumeve me muzik popullore vorio-epiriote, mesa duket synon t krijoj dhe konfiguracionin kulturor, pr t krijuar prshtypjen se ky komunitet dallon nga pjesa tjetr e kombit shqiptar.

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 06-07-2008 m 09:33
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,849
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Po mire greket qe jane per tu qi robt, po dhe kta Shqiptaret qe i mbajne neper dyqane qekan bo per me i pushkatu. A po skane Enverin kta tju qije nenen t'ju fuse plumbin, kane kta gallofet qe me rrine si kukulla maje karrigeve. Eh moj nena parti sa po duhesh ne Shqiperi!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Po e humbim jugun , kurr drit mos pafshit o pakurrizor.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.
  Ne Kosov beheshte pastrim i serbve , poashtu edhe ne Fyrom , aty ku ka shqiptar , ska shans te jetoje nje sllav , patjeter e ka te shese shtepin dhe te ike , mirpo ne jug te Shqiperis , vetem se po shtohet numri i grekeve , asesi te ikin , gjersa ua flet gjuhen dhe ua respekton kulturen , asnjeher ata sdot ikin prej aty . Ata qe flasin greqisht duhet te sulmohet fizikisht , femijet e tyre sguxojn te flasin greqisht , nese flasin greqisht sguxojn te dalin ne rrug , kur shkojn ne shkollat greke duhet te sulmohen non stop , kto ne i kemi praktiku ndaj sllaveve , esht politik per pastrim te teritoreve dhe berje me dije gjith tradhtarve se skan vend ata ne mesin e shqiptarve.
  Duhet nje organizat ekstreme , qe do ti kryje kto pun , se shteti ska plan te mbroje tokat .
  Ti parandalojm gjerat , para se te behet von .
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Nuk po them te behte ndonje spastrim. Ai/ajo qe eshte greke le te mbetet grek, nese ka ndonje atje, por rrezik dhe me te keqije jane ata qe jane shqiptare dhe behen me grek se greku.

  Une qe dy vite lexoj ne kete forum per kete gje dhe kurre nuk arrita ta kuptoj se pse nuk po ka zgjidhje per te. Diqysh shume interesante kjo fare pune.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-05-2005
  Postime
  155
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bashkimi i zgjidhe keto probleme.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Nuk po them te behte ndonje spastrim. Ai/ajo qe eshte greke le te mbetet grek, nese ka ndonje atje, por rrezik dhe me te keqije jane ata qe jane shqiptare dhe behen me grek se greku.

  Une qe dy vite lexoj ne kete forum per kete gje dhe kurre nuk arrita ta kuptoj se pse nuk po ka zgjidhje per te. Diqysh shume interesante kjo fare pune.

  Dhe me te keqij se greku
  We are all Aliens

 9. #9
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  me ne fund une kuptoj plotesisht perse Hitleri shkruajti Mein kampf!

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Dhe me te keqij se greku

  Paj sipas meje, me i keqi eshte shqiptari/ja qe mohon veteveten dhe i ben dem kombit dhe vendit te vet. Bile me i keq se nje i huaj. Kjo dhe shkencerisht dhe historikisht eshte e vertetuar, dhe eshte e pakundershtueshme...... shikuar nga te gjitha prizmat a?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Problemi i jugut do te zgjidhej vetem me dergimin e rreth 100 kosovareve ne ate zone, per dy ose tre vjet. Ishin shuar krejt Bollanot atje.
  Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

  S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

  Gjith te mirat.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 12. #12
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga GjIlAnAsI_cSi Lexo Postimin
  Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..
  that's right

 13. #13
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Renea Lexo Postimin
  Ne Kosov beheshte pastrim i serbve , poashtu edhe ne Fyrom , aty ku ka shqiptar , ska shans te jetoje nje sllav , patjeter e ka te shese shtepin dhe te ike , mirpo ne jug te Shqiperis , vetem se po shtohet numri i grekeve , asesi te ikin , gjersa ua flet gjuhen dhe ua respekton kulturen , asnjeher ata sdot ikin prej aty . Ata qe flasin greqisht duhet te sulmohet fizikisht , femijet e tyre sguxojn te flasin greqisht , nese flasin greqisht sguxojn te dalin ne rrug , kur shkojn ne shkollat greke duhet te sulmohen non stop , kto ne i kemi praktiku ndaj sllaveve , esht politik per pastrim te teritoreve dhe berje me dije gjith tradhtarve se skan vend ata ne mesin e shqiptarve.
  Duhet nje organizat ekstreme , qe do ti kryje kto pun , se shteti ska plan te mbroje tokat .
  Ti parandalojm gjerat , para se te behet von .
  Mendje e kokes te ben hatane. Ne rastin tend, hata te madhe. Nuk le vend/teme ne forum pa sulmuar Jugun. Je bere boze.

  Per temen, Gazeta "shqiptare" mire do bente nqs vertet i dhimbset kjo dukuri, te mos perdorte termin "vorio-epir". Sa here qe e shikoj kete term te perdorur nga mediat tone, me erren syte. Nuk ka "vorio-epir" per shqiptaret. Ta perdoresh kete term vend e pa vend eshte sikur i mban ison ketyre qarqeve ekstreme.

  Gjithashtu, ne djalle te veje qeveria jone qe s'di a s'do t'u vere kufirin te thana ketyre gomarlleqeve duke filluar qe nga ai mirditori i shitur e te tjere me rradhe.

 14. #14
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Duhet bere nje teme e vecante per provokimet e ndyra greke. Perhere nga nje gje e re del. Provokimi i rradhes:


  Ndryshohen lapidart q prkujtojn masakrat e Ushtris Greke

  Hiqet fjala “grek” nga memorialt historik


  Fshihet pllakati i Hormovs e Pacomitit  E kan ndryshuar kastile t paudht se nuk ka qen e shkruar ashtu si sht tani. Po ja, medemek donin ta bnin m t mir lapidarin dhe n pllakatin e ri e kan hequr fare fjaln grek”, na thot nj oban i vjetr nga Hormova q e hasim n an t rrugs nacionale, sapo kalon urn e Leklit. Me duart kryq, mbshtetur mbi krrabn e gdhendur, obani hormovit duket m i sert nga ’sht n t vrtet. Kur e pyesim se kush e ka br nj gj t till, ai mendohet nj ast, ngre kokn lart dhe pa folur asnj fjal, bn me shenj pr tej nga i bie t jet kufiri me Greqin. Pas pak ndrron mendje dhe thot:”Xhanm e kan br grekt?! E kan br kta tant q pr pes pare bhen m grek se grekt”, thot obani dhe u fishkllen fort dhnve se kan marr sipr brinjn q t nxjerr n fshatin Kodr. N t vrtet lapidari i Hormovs, nj nga m t mirmbajturit n vend, t detyron tia hedhsh syt nse kalon n rrugn q
  lidh Prmetin me pjesn tjetr t vendit. Lapidari prbhet nga nj fasad prej afro 10 metrash katror, veshur me pllaka guri. Pasi hapim dern e rrethimit me kangjella hekuri ngjisim disa shkall t vogla dhe ndalemi n platform. N pllakatin prej mermeri t bardh q duket fringo i ri, me prmasa jo m shum se nj metr katror, sht shkruajtur me kujdes nj tekst q shpjegon se kujt i dedikohet lapidari. Me grma blu dhe t kuqe sht skalitur, “N kujtim t 217 hormovitve masakruar pabesisht nga bandat shoviniste n mars t vitit 1914”. N bn prshtypje ky fakt, madje prpiqemi ta shohim me mosbesim versionin q na dha obani nga Hormova, por n t vrtet nuk gjejm dot dika m bindse. Nuk sht nevoja t pyessh shum n Hormov pr t marr vesh se si ka qen teksti prpara se lapidari t rikonstruktohej. Por nuk gjejm asnj arsye pr t justifikuar ndryshimin e tekstit t mparshm t lapidarit dhe heqjen prej tij t fjals “grek”. Dikush q nuk ka kaluar kurr m par nga kto an, qoft ky shqiptar apo turist i huaj dhe q nuk e njeh historin e zons do t mbetej i befasuar. Vall cilat banda paskan qen kaq t prbindshme sa kan masakruar 217 burra nga nj fshat q gati u shfaros i tr nga faqja e dheut? Mos vall kan qen banda shqiptarsh, nga ndonj fshati apo zon q ka pasur mri me hormovitt, apo kan qen t huaj q kush e di far halli i ka degdisur
  n kto skrka, rrz malit t thepisur t Golikut?
  Kosina
  Pasi kalon qndrn e fshatit Kosin duhet t ecsh nja 300-400 metra npr nj rrugic t ngusht pr t dal n an t nj prroi t vogl. N nj shesh t vogl ku mezi qndrojn disa plugje traktorsh t kohs s socializmit rastsisht takojm Bajram Jaupin. E pyesim se ku sht vendi ku ka ndodhur masakra e 25 shkurtit 1914? “N fund t asaj arrs s madhe, atje afr prroit sht varri i prbashkt i 75 burrave t therur me thik nga shovinistt grek. Si ka lvizur njeri q nga ajo koh. Ca m keq u kan prishur dhe lapidarin prkujtimor”, na tregon me dorn drejtuar nga pema shekullore Bajrami. Ai sht i ardhur n Kosin prej afro 25-vitesh, por i takoi pikrisht atij si murator q t ndrtonte m 1982 lapidarin prkujtimor pr masakrn e 25 shkurtit 1914. “Lapidari ka qen ktu ku jan plugjet tani, po pas ’90-s njerzit i kapi dalldia dhe e prishn at. Por me ’kam dgjuar nga pleqt e vjetr t fshatit varri i prbashkt duhet t jet atje tej, nja 100 metra m larg”, thot Bajrami. Tek vendi q na kan treguar se duhet t ndodhet varri masiv i masakrs s 25 shkurtit, nuk ka asnj shenj apo objekt t veant q ta dshmoj nj gj t till
  PACOMITI
  N at q mund t quhet qndra e Pacomitit t bie n sy nj lapidar i thjesht, i ndrtuar prej betoni, pamja e t cilit as q krahasohet me lapidarin e Hormovs. N faqen ballore t tij sht vendosur nj pllakat mermeri, dhe disa tufa lulesh. Teksti i shkruajtur mbi pllakat sht me shum gabime drejtshkrimore, por ai prmban me saktsi datn e ngjarjes, numrin e viktimave dhe autort e masakrs. Ata q e kan ndrtuar kt lapidar nuk e kan shmangur autorsin e masakrs, “shovinistt grek”. Por nj gj e till u ka nxjerr t tjera probleme. Askush nga titullart e pushtetit vendor n rrethin e Prmetit dhe n Qarkun e Gjirokastrs nuk ka shkuar ta pruroj. “U prish pun fjala ‘grek’. Na kan thn q po ta heqim do t vijn ta prurojn thot Prparim Turabiu, personi q i krkoi katr vjet m par kryetarit t Komuns, q t mundsonte ndrtimin e nj lapidari n prkujtim t masakrs s Kosins. “Kjo sht historia e vrtet dhe nuk mund ta ndryshojm se i mbetet hatri dikujt, qoft ky pushtetar i yni apo i huaj. Vetm nga fisi im andartt grek kan therur si bagti 13 burra. Dhe po t heqin t gjitha pllakatet prkujtimore do tua lm amanet fmijve tan q t mos e harrojn se far ka ngjar at t hn t 25 shkurtit 1914”,
  thot me mllf Turabiu. Lapidari i Hormovs nuk mund ta shtrembroj dot historin me pamjen e tij t bukur dhe veshjen me pllaka guri. Vetm 35 kilometra m tej lapidari modest i Pacomitit, me tekstin e skalitur keq, e shkruar me gabime drejtshkrimore, mbase nuk sht aq i bukur sa ai, por dshmon historin e vrtet, kush jan martirt dhe kasapt e saj.

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 06-07-2008 m 16:16
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-05-2005
  Postime
  155
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Analiza:
  Leter e hapur Drejtuar z.Ramiz Alia ..

  Drguar t Sunday, 06 April @ 20:21:51 GMT nga tan

  pilinci9 Shkruan "
  Leter e hapur Drejtuar zotit Ramiz Alia dhe partive vegla te tij.

  Zoti Ramiz Alia.Delegacioni i perfaqesuar nga partite tuaja, me ne krye besnikun tuaj, te bindurin zotin Berisha erdhen shendoshe e mire ne pallatin e njohur ne Bukuresht.

  z. Pellumb G. Pilinci

  Ju e dini shume mire historine e ketij pallati...Delegacioni me Berishen po te vjen si moll e kuqe ne Tiranen e kuqe. Amanetin po ta sjell ne nje cante te mbushur me letra, por eshte ndryshe nga canta e vitit 1986. Canta e 1986-tes, ishte e madhe dhe me letra shume. Ne te kish shume hidherim per shqiptaret dhe Shqiperine. Atje ishte vula e vdekjes per intelektualet, per shqiptaret me gjak shqiptari. Ishte canta e Gorbacovit. Ne te ishin planet e Katovices 1986, kurse ju e quajtet materialin e Gorbacovit, “Katovica 1986“....Canta e sotme e Berishes, canta 2008-te ka me pak letra. Quhet cante-aplikimi, e ne kete cante gjenden letrat per aplikim. Mesazhi eshte teper I qartergjent zgjedhje te parakoshme me nje politike shqiptare me protagonist shqiptar me gjak shqiptari. Letrat ne cante permbajne kushte shume te te ashpra per shqiptaroshkaterruesit:  - Te largohen partite e Alise, spiunet, imoralet!Ne Bukuresht a e pat fytyren e Sali Berishe dhe shokeve te tij? Po ju bente karshillek me fjale te pa kuptueshme, buzeqeshje cinike, zgerdhirdhje artificiale prej dylli.
  z.Ramiz Alia - Presidenti i fundit komunist
  Partite tuaja zoti Ramiz Alia, e kane nje JO te madhe nga do qe te vene. JO ne NATO! C’fardo teatri dhe levizje te bejne JO-ja e madhe do te jete prona e tyre. Kurren e kurres nuk do t'i leme spiunet, imoralet te firmosin anetaresimin e NATO-s , sepse ai do te perdoret si maske per ti zgjatur jeten rregjimeve kriminale dhe mjerimi dhe vrrasjet qeveritare te popullit te vet do te shtohen.Ne Patriotet Shqiptare jemi kudo. Ne i kemi ftesat e vecanata. Patriotet, sherbetoret e kombit do te te firmosin anetaresimin e Shqiperise ne NATO… dhe mesazhi erdhi si drita e Diellit. Presidenti Bush vizitoi Fushe-Krujen, aty ku ishin shqiptaret. Aty ne Fushe-Kruje ku u prit Skenderbeu, Presidenti Bush tha;"Kosove e Shqiperi, shqiptare cohuni!” “largojini keta qe ju kane sjelle vec mjerim dhe deshperim!“ “Largojini politikanet dhe qveritaret me maska!“ Mesazhi eshte i qarte. Amerika pret zgjedhje te reja, e nje politike te re e te vertet demokrate dhe jo farse. Urgjentisht zgjedhje te reja, me protagonist shqiptare me gjak shiqiptari. Nuk ka rruge tjeter.Zoti Ramiz Alia!

  Materialet qe ju a dergoi Gorbacovi, ju zoti Alia i studiuat per rreth dy vjet me specialist serb te tipit Miladin-Dushan dhe me spiunet e Sigurimit te Shtetit dhe spiun te jashtem. Ju e quajtet "strategji ne dy drejtime". Ju krijuat partit, "te majta, te djathta, te qendres. Ju u bazuat ne strategjine-katoviciane. Ju formuluat programet e themelimit te ketyre partive. Ne krye te ketyre partive emerove te perkedhelurit e regjimit komunist, besniket qe i sherbenin me devotshmeri Sigurimit Vrastar te Shtetit. Ne krye te ketyre partive emerove ata qe perkrahnin strategjine katoviciane. Po te njejtet kryetar, po te njejtet vegla qe ishin dje jane edhe sot, Sali Berisha, Fatos Nano, Neritan Ceka, Sabri Godo, Skender Gjinushi... Shqiperise meme iu shkeputen bijte dhe bijat e saja te urritur, te ushqyerit me tollona. Ata te detyruar lane pas prinderit, gjithe te dashurit e tyre, token trashegim te te pareve, varret e prinderve dhe te te pareve te tyre, vendlindjen e shtrenjte… Vargu i te detyruareve, i te te ikurve, de facto i te debuarave eshte shume i gjate, i pandalshem, i perditshem qysh prej 18 vjetesh pa pushim. Vargu i moshave dhe profesioneve te ndryshme, drejt nje shteti te huaj, pa e ditur as ata vete se ku shkonin dhe c’fare i priste. Ne vargun e gjate edhe krijuesa te shumte, talente, artist, piktor, poet, politikan, shqiptare te vertet qe e donin Atdheun. Shqiptareve qe ju mohua e drejta e krijimit, e drejta e pronesis, e drejta e lirise ne token e tyre.Partit e Ramizit me strategjine e Katovices, iu hapen rrugen atyre, te perkedhelurve, spiunve te regjimit komunist...


  z.Ramiz Alia - sh. Enver Hoxha
  Me pronen dhe gjakun e shqiptareve u pasuruan serbo-greket, spiunet, tipa te fares se Kosta Trebicka, Mihal Delijorgji me shoke. Gjeneral Anastas Janullatosi na hapi edhe varret dhe beri pazar me eshtrat e te pareve tane... , por mjafte me. Ne, ju bejme thirrje z Ramiz Alia te veproni. Mosha bene punen e vete. Vitet e fundit ndoshta duhet t'i gezoshe ne shtepi me te dashurit e tuaj, por ne nuk i leme me kohe lojes tuaj. Koha nuk pret. Z. Ramiz Alia,ju duhet te deklaroni urgjent ne publik dhe te reflektoni kthjellesisht ceshtjet e quajtura nga ju vete si, "strategji-Katovice ne dy drejtime"... Ne te kunderten, nese nuk deklaroheni hapur, shpirti juaj ndoshta nuk do te gjeje qetesi edhe ne banesen e perjetshme. Partite tuaja…, pergjegjesit do te perfundojen ne gjyqin e Hages.

  Une Pellumb Pilinci kam patur fatin e madh te punoj dhe te keshillohem nga patriotet dhe intelektualet si Midhat Frasheri, Ali Kelcyra, Hasan Dosti, Profesor Stavri Skendo, Prefesor Isuf Luzaj. Une kam punuar dhe po punoje per me se 40 vjet ne Europe e Amerike, me progresistat per progresin. Ne rrezuame murin e Berlinit, por kemi per te rrezuar edhe “murin” e Tiranes se kuqe-spiune e do te cojme ne vend amanetin e te pareve tane;- "Bashkimin e Kombit Shqiptar brenda kufijve natyrore". “Begatim dhe mireqenia per te gjithe shqiptaret“. Patriotet e Shqiperise nuk vdesin. Ata nuk shuhen. Ata as shiten dhe as blihen. Misioni i tyre ka qene dhe eshte ne sherbim te Atdheut. Ata kane punuar pa u lodhur per qellimin e madh. Ata jane vigjilent, kane vezhguar dje e vezhgojne dhe sot te gjitha veprimtarit e brendeshme dhe te jashme ne dobi dhe dem te kombit tone. Asnje gje nuk na ka shpetuar dhe shpeton. Ne ishim ne djeni si flinte Enveri dhe veprimtarite e Alise. Ne dime edhe levizjen me te vogel tuajen edhe te klanit tuaj te farses demokratike. Fundi i Katovices shqiptare po afron. I bejme thirrje autoreve dhe aktoreve te kesaj farse ta lehtesojne fundin e tyre duke e nderprer lojen e piste ne kurrize te shqiptareve dhe vullnetarisht te deklarohen dhe te dalin nga skena publike.Fundi eshte afert dhe i sigurt. Mos ja shtoni hallet vetes tuaj!Popull shqiptar! Te keqes po i vjen fundi, ndaj mos e falni gjakun e paster te femijeve te urritur qe u masakruan qellimisht ne Gerdec. Mos e falni gjakun e pafajshem qe si nje ritual periodike ka qysh nga 1990 qe sperkat rruget e shkatruara qellimisht nga antishqiptaret, politikane dhe qeveritar. Kerkoni fajtoret! Maskat po u cirren. Virni me shpatulla per muri! Kerkoni te drejtat tuaja! Kerkoni nje jete me te mire per femijet dhe veten tuaj! Juve tashme nuk jani vetem ne perpjekjen tuaj.

  Emigrant fatkeq i perbuzur ne toke te huaj! Emigrant i viteve te gjata e te pa shpresa te kurbetit! Nena Shqiptare pret brenda kater murreve bosh, e plakur, e thinjur, e munduar nga qeverisjet antishqiptare. Nena koke-ulur pret tek pragu i deres per diten e madhe, diten e "Lirise" diten e bardhe, diten e Buzeqeshjes diten kur ajo te takoj femijet e saje, qe riti me halle, te medha. Femijet e perzene nga partit e Ramiz Alise. Nena Shqiptare pret femijet - emigrant, si c'priti Kruja "Skenderben". Dhe ne e dime se shpirti dhe zemra juaj jane atje ne Shqiperine e vuajtur dhe ju me zi prisni rastin qe ti ndroni fatin Atdheut.Te dashur Vellezer dhe Motra ! A mundet te harrohen dhimbjet tona? A ka mundesi te harohen piramidat e Berishes e te Nanos? Patjeter qe s’munde te harohet 97-at, apo ngjarja e qellimshme e Gerdecit…, por neve ju betohemi se nuk do te kete me riciklime fatkeqsishe por riciklime buzeqeshjesh . Prandaj ne ju bejme thirrje;-“Ngrihuni!”, “Bashkohuni me ne!


  z.Ramiz Alia - z. Sali Berisha
  ” Se bashku ti ndrojme fatin Atdheut! Bashkohuni me ne per nje te ardhme plote shprese per femijet tane!Partia Shpresa Demokrate eshte parti liberale e "Djathte" mbi bazen e parimeve te demokracise amerikane. Ajo eshte dosja e hapur e Shqiperise, eshte realiteti i ndritur i shqiptareve. Eshte shpresa e fundit e Memedheut tone. Qellimi i Partise Shpresa Demokrate eshte qe te marre persiper,me pergjegjesi te plote perpara kombit, misionin e nxjerrjes se Vendit nga kriza ekonomike, politike dhe morale, ne te cilen e kane zhytur politikat antishqiptare te zbatuara nga qeverisjet e derisotme....

  Bshkohuni me ne, motra dhe vellezer! Veri, Jug, Lindje dhe Perendim! Popull shqiptar ngrihuni ne mbrojtje te Shqiperise dhe vetes tuaj! Emigrante, bejeni kete per Atdheun, per familjet dhe femijet tuaj.Brezi i ri do te perfaqesoje Qeverin e re dhe Diplomacine, ai eshte i merseardhur…Pra, Shqiptaret e mi; Le te ngrihemi ne kembe e te hedhim per toke ligesine qe e ka emrin qeveri, qeverine e paligjshme, pjellen e Katovices, te paafte e te korruptuar qeverine e partive te Ramiz Alise. Partia Shpresa Demokrate eshte e vetmja parti, tek e cila te gjithe shqiptaret me gjak, gjuhe e shpirt shikojne simbolin e se ardhmes se ndritur te nje vendi te sfilitur e te zhytur ne papunesi, skamje, korrupsion, degradim moral, te nje vendi ku deri tani jane zhvleresuar vlerat e verteta kombetare, eshte dinigruar dinjiteti i nje kombi nga me te vjetrit dhe faktor i rendesishem historik edhe ne perparimin e shteteve evropiane... Bashkohuni me ne!

  Zoti e bekofte popullin fisnik Shqiptar!
  Zoti e bekofte popullin mik Amerikan!

  Prof. Pellumb Pilinci

  http://shpresademokrate.blogspot.com/

  partiashpresa@aol.com

  "

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Од опасноста на албанска експанзија во грчкиот Епир неодамна предупредил хиерархот на Еладската Црква митрополит Дринуполски, Погониански и Коницски Андреј (Требелас). Митрополитот повикал да се обрати внимание на тој факт, што на прославата во Приштина CNN покажало големо црвено пано, на кое бил напишан таков лозунг: Без Косово и Чамерија нема Албанија! Како контрамерки грчкиот хиерарх повикал да се започне кампањапротив дискриминацијата на грците во Албанскиот (Северен) Епир. Дајте и ние да побараме за Северен Епир тоа, што албанците побараа за Косово и добија, автономија за Северен Епир. Веќе дојде време да превземеме енергични дејства за да го спасиме Епир .
  Ja cili esht qellimi i okupatorve grek.
  Perkthim :
  - Per rrezikun e ekspanzionit shqiptar ne Epirin grek beri me dije edhe mitropoliti i kishes greke Drinupoli ..... Mitropoliti kerkoj qe ti kushtohet vemendje faktit se ne festimin ne Prishtin ( te pavarsis) , CNN tregoj nje pankart te madhe me te kuqe ne te cilen shkrunte : " Pa Kosov dhe Cameri nuk ka Shqiperi" , si kundermas hierarku grek kerkoj qe te fillohet kampanj kunder "diskriminimit" te grekve ne Epir (Verior) te Shqiperis . " Te kerkojm edhe ne per Epirin Verior , ate cka e kerkuan shqiptaret per Kosoven dhe qe e fituan" - autonomi per Epirin Verior.
  Vec me ka ardh koha te marrim masa energjike per ta shpetu Epirin "
  .................................................. ............

  E shifni ku esht qellimi i grekve ? Ata po perdorin sulmin si form te mbrojtjes nga kerkesat e realta Shqiptare ne lidhje me Camerin.
  Gjith kjo esht e dukshme , prandaj qeveria shqiptare duhet ta marre shum serioze ket pune , kjo vjen nga goja e nje mitropoliti orthodoks , i cili ka leshu rrenjt edhe ne kishen orthodokse "shqiptare" dhe permes saj vec mo po realizojn keto masa energjike per ta shpetu "Epirin Verior"
  Eh more prift , do vije dita dot jau nxjerrim qimet e mjekrres nje nga nje , se ju skeni lidhje me fe , ju jeni kriminel dhe okupator .
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-05-2005
  Postime
  155
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Besnikeria dhe trimeria e Aga Pronjos se Paramithise.

  Duke lexuar librin e greko-filit William Plomer “The Diamond of Janina” hasa ne disa fakte hstorike interesante per Camerine dhe heroizmin e camerve. Ky palo greko-file qe nuk e fsheh antipatine e tij kunder shqiptarve, kur flet per camerit dhe agallaret e Camerise, si per cudi atij i mbaroin komentet poshteruse per ta. Ne keto pakez rradhe qe po shkruaj, nuk me intereson te merrem me kete greko-file, por dua qe mes fakteve te tij te hedhe drite mbi nje figure kolose te Camerise dhe Epirit. Si per cudi, ne historine e Epirit qe lexojme mes librave te ndryshem te historianve greke, lufta e camerve mohohet me kaq marifet, sa ti arrine pa dashur ne nje konkluzion te gabuar dhe mendon se e gjithe kjo krahine kaq e vjeter dhe e lashte nuk ka ditur te rise trima! Nga ky qendrim i grekve une nuk habitem fare se, i njohe fare mire se c’fare rrace bastardesh jane. Por megjithate, me habit nje fakte se, si historianet tane si Godo, kur ka shkruajtur
  librin e tij Ali Pashai, (sipas mendimit tim cdo fakte ne librin e tij eshte marre krye keput mbi kete liber te ketij fillo-greku) nuk ka dhene asnje pershkrrim te heroizmit dhe perkrahjes se camerve per suliotet?! Te jete valle e gjithe kjo nje rastesi? Mbase!!! Si thoni: a skuqen “historianet” tane nga gjithe ky mohim i qellimshem qe i eshte bere histories se Camerise nga ana e tyre? Ehh..hh sa fakte dhe te verteta per Camerine tone jane groposur per mos ta pare kurre me driten e diellit?!! Sa poshtersira jane bere dhe po behen akoma ne kurrizin e camerve dhe historise se tyre?! Sa perpjekje na duhet te bejme ne camerit per te larguar njehere e pergjithmone mjegullen e harreses qe kane perhapur qellimisht greko-fanariotet e ligje ne bashkepunim me spiunet e shitur nga rradhet tona.  Gjigandi Aga Pronjua i Paramithise.

  Kryengritjet e shumta te Epir, si kunder Pashait te Janines, por edhe kunder otomanve, kane patur si promotor te tyre agallaret e Camerise. Nje nga figurat me karizmatike dhe me te ndritura qe ka bere emer ne 1790-1820 ka qene dhe Aga Pronjua i Paramithise.
  Pa mbeshtetjen, besen dhe miqesine e agallareve te Camerise, heroizmi i sulioteve nuk do te ishin ky heroizem qe eshte sot.
  Ja se si e pershkruan fillogreku William Plomer heroin, again e Paramithise:
  “85 vjece, nje trup gjigand, me nje mjeker te gjate dhe te bardhe, mbane mbas vetes se tij 11djeme, me i vogli 30 vjece dhe me i madhi 60 vjece, te gjithe gjigande dhe te forte si Aty i tyre” A ka pershkrim me te bukur se ky i portretit madheshtor te agait te Paramithise, Aga Pronjos? Gjenerali 85 vjece Aga Pronjua ishte nje nga udheheqesit me ne ze te Camerise. Ishte mbrojtesi dhe shpetimtari i suliotve kur ata ishin ne ditet e tyre me te veshtira. Ishte miku familjar i familjeve suliote Xhavella dhe Bocarajve, ishte shpetimtari i tyre. Ishte gjenerali me i moshuar i Ali Pashait qe e kishte mbeshtetur ate deri sa Aliu u be Pashai i Janines. Por pangopesia per pushtet e Pashait te Janines ja kishte eresuar kaq shume syte Aliut sa, ai i harroi miqte dhe mbeshtetesit e tij dhe hodhi syte nga pronat dhe kamja e camerve dhe sulioteve. Hodhi syte nga brigjet e detit, aty ky vileshin te ardhura te majme nga tregetia. Ali Pashai, per te realizuar endren e
  tij te vjeter per pushtet dhe para, ndoqi rrugen me te gabuar, armiqesine me camerit dhe suliotet.
  Per realizimin e synimit te tij , Aliu duhet te hiqte qafe dy pengesat kryesore: Suliotet, qe sundonin mbi malet e Camerise dhe ne fushe Agallaret Came si Aga Pronjua dhe Caparajt. Ai e dinte mire; me lufte nuk mund ti perulte agallaret camer, keshtu ai zgjodhi rrugen e tij te preferuar dinakerine -perca e sundo-.Tek tuk, disa agallare te rene nga vahti filluan te ngrynin krye kunder fiseve Pronjo e Caparaj, por duke mos patur mbeshtetien e popullsise came dhe ata deshtuan ne synimin e tyre. Pashai vendosi taksa te renda, te papagueshme mbi krahinen e Camerise, kushdo qe nuk paguante detyrimet e Pashait i konfiskohej pasuria. E gjithe kjo padrejtesi dhe prerje ne bese qe ju be agallarve camer nga Pashai i Janines, zgjoi tek te gjithe camerit zemerimin dhe reagimin e tyre.
  Nga agallaret came u derguan drejt Portes se Larte disa peticione ku ankoheshin per Ali Pashain. Por dovleti i ulur kembekryq ne ciltete e buta te Stambollit, nuk i bene pershtypje ankesat e suliotve dhe camerve. Sulltanit i kishte ardhur koha te hakmerrej kunder kesaj krahine qe deri atehere kishte ruajtur nje lloje pamvaresie dhe i kishin hapur shume telashe perandorise me miqesite e tyre te shumta me anglezet dhe francezet.
  Aliu morri perkrahjen me pashe te Stambollit kunder agallarve camer dhe sulioteve, por humbi mbeshtetjen e gjeneralve te tij came si Aga Pronjua dhe Hasan Capari. Ne vitin 1792 Ali Pashai filloi sulmin kunder sulioteve. Ai nisi drejt Sulit gjithe ushtrin, ku nje pjese te saj e drejtonte djali i madh i tij Muktari, kurse pjesa tjeter drejtohej nga gjenerali i mocem Aga Pronjua i Paramithise. Suli u rrethua si ne dare, 1.500 suliote te udhehequr nga kapedan Xhavella, babai i Foto Xhavelles filluan rezistencen kunder Aliut. Muktari si fillim pati suksese ne sulmet e tij, por me mbrapa u thye nga suliotet. Arsyeja e deshtimit te Pashait te Janinenes ne sulmin e tij kunder Sulioteve, ishte mosemaria pjese ne sulm e Aga Pronjos dhe perkrahesve te tij, duke i dhene mundesi sulioteve qe gjithe forcen e tyre ta drejtonin kunder Muktarit . Pronjua nuk mund te sulmonte miqte e tij dhe keshtu u thye perpjekja e pare e Pashait te Janines kunder Sulit. Ne vitin 1800
  Aliu filloi perpjekjen e dyte kunder Sulit, por kete rradhe, per ta detyruar Aga Pronjon te futej ne lufte kunder Sulit, ai i merre penge djalin e vogel Islam Pronjon dhe e izolon se bashku me Noti Bocarin ne bodrumet e Janines. Sulmi filloi nen komanden e gjeneralit me te besuar te Aliut, Mustafa Zigurin qe u thye keqas nga suliotet dhe humbi jeten nga Foto Xhavella. I terbuar nga humbja, Aliu urdheroi tjeter sulm kunder sulioteve, por kete radhe sulmi do te udheheqej nga Aga Pronjua dhe do te fillonte qe heret ne mengjez me agimin e dites. I mocemi Aga Pronjua, i zene ngushte, fshehtas i dergone mesazh mikut te tij Foto Xhavelles dhe i sugjeron Fotos te sulmoi tre ore perpara se te sulmonte ai.
  Heret ne mengjez, tri ore perpara sulmit te Pronjos, Foto Xhavella me kapedan Dhimo Dragon, sulmuan te paret dhe keshtu morri fund dhe perpjekja e dyte e Aliut per te mposhtur Sulin. Por Pashai i Janines nuk hoqi dore nga mposhtja e Sulit. Ai e rrethoi gjithe Sulin ne nje dare te hekurt ku nuk mund te hynte dhe dilte njeri. Ne Sule, shume shpejte u c’faqe uria. E vetmia shprese per ndihm e Sulioteve, ishte ndihma e Agait te Paramithise. Suli filloi te merrte ndihmat e mbledhura nga Pronjua i Paramithise dhe keshtu suliotet i bene balle rrethimit te gjate te Aliut. E gjithe kjo ndihme per suliotet, nuk mund te kalonte pa rene ne sy te Pashait te Janines. Aga Pronjua i kerkon Aliut te kthehet ne Paramithi, per te “bere siguri” qe suliotet mos te arinin te mernin me ndihma. Kjo ishte nje tjeter loje e Pronjos per ti hedhur hy sive te Pashait. Por Aliu nuk ishte nga ata qe mund ta genjehej per te dyten here. Kur Pronjua u shfaq ne Paramithi, ai pa se
  te gjithe ushtaret e tij te garnizonit ishin zevendesuar me besniket e Aliut, keshtu Pronjos si ngeli me gje tjeter, vetem ti shpallte lufte Pashait te Janines. Aga Pronjua i Paramithise kishte filluar prej kohesh tentativat per nje lufte te perbashket kunder Aliut jo vetem me suliotet, por dhe me dy pashallaret e kercenuar nga Aliu, me Mustafane e Beratit dhe Ibrahimin e Delvines. Ne Korrik te 1804, kunder Pashait te Janines u formua nje lige e fuqishme.
  Kur Aliu morri veshe ngritjen e kesaj Lige, filloi menjehere intrigat kunder kokes udheheqse te Liges. Aliu filloi te ngrinte kunder Ibrahimit dhe Mustafai vasalet e tyre dhe te dy keta pashallare kur e pane se ju rrezikoheshin cifligjet dhe haremet e braktisen marrveshjen dhe u bashkuan me Aliun. Te vetmit qe i qendruan besnik marrveshjes ishin suliotet dhe agallaret Came. Aga Pronjua i Paramithise, pamvarsisht se Aliu po i mbante penge djalin e vogel, nuk i braktisi suliotet dhe i qendroi besnik deri ne funde marrveshjes. Aliu, duke pare qendrimin e pa lekundur te Pronjos dhe mbeshtetjen e tij per suliotet, Pashai sulmoi Paramithine. Camerit nen udheheqien e Aga Pronjos dhe te mbeshtetur nga 300 suliote, me ne krye te tyre kapedanet Foto Xhavella dhe Dhimo Draku e thyen sulmin e Pashait te Janines. Pas18 muajsh lufte te ashper e intrigash te shumta kunder Liges, Pashai i Janines arriti ti mposhte camerit dhe suliotet . Ketu mbaron dhe rezistenca e
  fundit e Camerise kunder Ali Pashait te Janines. Cameria dhe Suli rane perfundimisht nen sundimin e Aliut. Jo shume kohe me vone, kur Sulltani e pa qarte qellimin final te Ali Tepelenes qe luftonte per nje Epir te pavarur dhe shqiptar, i shpalli lufte Kara Aliut te Janines dhe filloi luften kunder tij. Ali Tepelenes i duhej mbeshtetja dhe trimeria e cameve dhe sulioteve, per kete ai u ktheu atyre gjite zoterimet e tyre. Suliotet u kthyen perseri ne Sul, kurse agallaret came u bene perseri zoter te tokave te tyre. Ata, duke pare qarte qellimin final te Ali Tepelenes, mbeshteten fuqimisht luften e tij kunder osmanve. Aga Pronjua u be perseri Gjeneral i Aliut dhe me 11 djemte e tij vazhdoi luften kunder osmanve deri ne diten e fundit. Gjenerali tjeter i Aliut, cami Hasan Capari u be dipllomat per mardheniet me jashte i Ali Tepelenes. Mencuria dhe besnikeria e ketij cami e ngriti larte ne syte e te huajve Ali Pashain e Janines. Kurse suliotet me ne krye
  Noti Bocarin dhe Foto Xhavellen u lidhen fuqimisht me Ali Tepelenen deri diten e fundit te tij. Kjo miqesi e re dhe e fuqishme mes Ali Pashait dhe Sulioteve u celebrua ne Janine dhe me martesen e dyte te mamas se Foto Xhavelles, Moskos, ku dor-zenes u be Luani i Janines.
  Kjo eshte e verteta e heroizmin te Aga Pronjos se Paramithise dhe mbeshteies se tij per suliotet .

  Nga Arber Thesproti

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga GjIlAnAsI_cSi Lexo Postimin
  Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

  S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

  Gjith te mirat.
  lol

  punt e hallkut jan gjithmon ma te kollajta se punet e tuja lol
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-06-2008
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk marr vesh ca gjera ketu......
  pse greku e do jugun e shqiperise???
  te jete per bukuri nuk ma do mendja se greqia vete ka vende dhe ishuj te bikur,te jete per pasuri nuk ma do mendja..apo e do ndoshta per naften a ku ta marr vesh une!!!!
  ata qe jetojne ne juge te japin nga nje ide se per cfare greqia e don jugun e shqiperise......

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin


  Postuar m par nga GjIlAnAsI_cSi
  Ata 100 Kosovaret spo kan b.. me ba dicka n'Mitrovic e leje ma me i qu n'Shqiperi..

  S'duhet Kosovar ktu , ktu duhet nje Enver.. i ri .. qe ja heq koken pa medu 2 her atyre qe shesin/ndegjojn kaseta/kenge per greket..!

  Gjith te mirat.
  lol

  punt e hallkut jan gjithmon ma te kollajta se punet e tuja lol
  Ajo ishte vetem si ide e pare, e nese nuk do askush dhe vete mundem ta zgjidh kete pune, ne fund te fundit. .. pa problem

Tema t Ngjashme

 1. Rruga epiriote
  Nga Qerim n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 02:21
 2. Shqiptart, si shitn tokn e Mbretreshs
  Nga Xhuxhumaku n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-10-2005, 21:44
 3. Lituanezja:"Shqiptart m shitn e blen tri her rresht"
  Nga Shijaksi-London n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-05-2005, 12:18
 4. Rikthimi i Familjes Mbreterore
  Nga Tigrimelara n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 02:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •