Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  T gjitha kshillat pr t ruajtur shndetin nga vapa.

  Kujdesi q duhet t tregoni pr fmijt dhe t moshuarit. 10 rekomandime pr t pasur nj lkur ngjyr okollate

  Ndrsa termometrat tregojn do dit temperatura t larta dhe meteorologt konstatojn se nj situat e till do t vazhdoj edhe n ditt q vijojn, specialistt e mjeksis pran Ministris japin kshillat pr t mbrojtur shndetin nga vapa. Me rikthimin e temperaturave t larta mjekt trheqin dhe nj her vmendjen, sidomos pr moshat n rrezik, pr t respektuar kto rregulla t thjeshta dhe mjaft efikase q shmangin pasojat shndetsore t t nxehtit. Sektori i promocionit n Ministrin e Shndetsis dhe shrbimi i Edukimit dhe Promocionit t Shndetit kan hartuar udhzime dhe fletpalosje t shprndara n qendrat shndetsore jo vetm t Tirans si dhe t publikuara n faqen online t Ministris s Shndetsis www.moh.gov.al. Konsumoni sa m shum lngje, pavarsisht aktivitetit fizik, por gjithnj duke pasur parasysh rekomandimet e mjekut. Nse mjeku ka kshilluar q t mos merret nj sasi e madhe uji pr arsye shndetsore, ather kshillohuni me mjekun tuaj pr sasin q duhet t prdorni. Mos konsumoni lngje me prmbajtje kafeine, alkooli, apo sasi t mdha sheqeri, gj q do t sillte humbje lngjesh nga organizmi. Evitoni gjithashtu prdorimin e lngjeve shum t ftohta, q mund t shkaktojn dhimbje stomaku. Evitoni qndrimet pr nj koh t gjat n ambiente me temperatur t lart dhe lagshtir t madhe. Evitoni qndrimet n plazh dhe n rrezet e diellit n intervalin mes ors 11.00 dhe 17.00. Prdorni kapele pr mbrojtjen e koks dhe t qafs. Qndroni brenda, nse sht e mundur n ambiente me ajr t kondicionuar. Rekomandohen banja t freskta do dit ose disa here n dit (sidomos pr fmijt). Vishuni me rroba t lehta, t lirshme dhe me ngjyra t elta. Mos lini fmij vetm n makina t mbyllura, t parkuara. Kujdes t veant pr popullatat n risk, fmijt, t moshuarit, t smurt kronik me probleme kardiovaskulare t hipertensionit dhe diabetikt. Vizitoni fmijt dhe t rriturit me probleme t shndetit periodikisht.
  Pasojat
  Pasojat m t shpeshta q mund t vijn si rezultat i temperaturave t larta jan: Goditja nga dielli si rezultat i qndrimit t gjat nn rrezet e tij; Djegia e lkurs nga rrezatimet e forta diellore, si edhe kanceri i lkurs; Intoksikacionet pr shkak t ushqimeve; Rndimi i disa smundjeve t zemrs e tensionit. Goditja nga dielli manifestohet me: djersitje, humbje t lngjeve t organizmit, dhimbje koke, marrje mendsh, ulje t presionit t gjakut, rnie t aftsive mendore e fizike. Pr t evituar nj goditje t till, specialistt kshillojn t: Evitoni qndrimet pr nj koh t gjat n diell; Evitoni lvizjet gjat orve 11-14 t mesdits kur rrezet e diellit jan m t forta; Prdorni adra dhe kapele, kur ju duhet t lvizni gjat dits; Vishuni sa m leht, prdorni veshje pambuku; Pini sa m shum lngje; Gjat dits freskohuni her pas here me uj; Frekuentoni plazhet. Pr ata q frekuentojn plazhet: Ekspozohuni gradualisht n diell dhe jo menjher; Prdorni kremrat mbrojts t lkurs; Qndroni nn adra; Pini sa m shum lngje. Ndrsa pr helmimet ushqimore mjekt kshillojn t lani me uj t pastr e t rrjedhshm t gjitha frutat dhe zarzavatet. Gjithashtu produktet ushqimore duhet t ruhen n vende t freskta dhe t konsumohen ushqime t sapoprgatitura. T smurt q vuajn nga smundje t ndryshme t zemrs e t tensionit duhet t jen t kujdesshm e t konsultohen her pas here me mjekun specialist.


  Kshilla pr fmijt
  Fmijt t mbahen n ambiente t freskta dhe me lagshtir normale
  Krevati i fmijs t vendoset n nj knd t dhoms t mbrojtur nga korentet e ajrit dhe rrezet e diellit
  T bhet ajrimi i herpashershm i dhoms
  Temperatura e ambientit ku rri fmija t jet 24-25 grad celsius
  N munges t mjeteve ftohse t bhet freskimi i dhoms me uj her pas here dhe vendosja e arafve t lagur n dritare pr t freskuar dhe lagshtuar ajrin
  Rekomandohen q fmijt t shtitn n ajr t pastr, n vende ku ka gjelbrim, larg zhurmave dhe tymrave gjat orve t para t mngjesit deri n 9.30 dhe pas ors 18.00
  Rekomandohen banjat e freskta disa her n dit dhe ushqyerja me gji pr m t vegjlit disa her n dit
  Nuk rekomandohet q nna ti jap gji fmijs kur sht e nxeht (nga rruga ose nga puna)
  T konsumohen ushqime t freskta, t pastra, t prpunuara mir termikisht dhe t ruajtura n kushte t prshtatshme frigoriferike
  T prdoren fruta dhe zarzavate t freskta t lara me uj t bollshm
  T mos prdoren ushqime dhe lngje t konservuara
  T prdoret uj higjenikisht i pastr
  Ent e gatimit dhe ushqimit t fmijs t lahen dhe ruhen n vende t pastra
  Ushqimet e fmijs duhet t blihen n dyqane n kushte frigoriferike t ruajtura mire

  Kshilla pr t moshuarit
  T evitohen qndrimet n ambientin e jashtm n periudhn m t nxeht t dits
  T bhen shtitje n ajr t pastr dhe n vende me gjelbrim n periudhn m t freskt t dits
  T prdoren kapele pr t mbrojtur kokn dhe qafn
  T prdoret diet ushqimore me zarzavate t prpunuar mir termikisht (t gatuara me vaj misri ose ulliri)
  T evitohet prdorimi i yndyrave shtazore (gjalp, dhjam) dhe krips s teprt
  T prdoren lngje (uj higjenikisht i pastr, lngje frutash t freskta, supa)
  Pr t moshuarit nuk rekomandohen banja dielli, por frekuentimi i vendeve malore
  T eliminojn udhtimet e gjata
  T prdorin produkte ushqimore t kontrolluara higjenikisht
  T bjn kontroll periodik tek mjeku dhe t prdorin mjekimin e rekomanduar


  10 kshilla pr lkur okollat
  Prpara se t niseni, prdorni nj krem paraprgatitor
  Lyeni trupin me krem prpara se t shkoni n plazh
  Pini shum lngje pr tu hidratuar
  Luftoni celulitin edhe n plazh
  Mbani gjithmon syze dielli
  Mbroni flokt me vajrat e duhur
  Pastroni lkurn tuaj
  Mbroni lkurn e fytyrs
  Merrni rrezet kur jeni duke lvizur
  Mos harroni kremin e pas diellit n fund t dits


  Prgatiti: Jonida Tashi

  T rejat nga shkenca
  Xheli aloe vera kundr djegies
  Xheli, gjalpi dhe mjalti Aloe vera, jan disa nga prgatitjet shtpiake t cilat shfrytzohen pr mjekimin e djegieve. Prdorimi i xhelit me aloe vera ka dhn rezultate mira kundr djegieve t lkurs, pasi ajo jo vetm q sht freskues, por rigjeneron edhe lkurn e djegur. Edhe pse eksperimentime t tilla nuk rekomandohen pa udhzimin e mjekut (sepse pr shembull, gjalpi mund ta rrit rrezikun pr infeksion), megjithat ekzistojn fakte se mjalti mund t jet i dobishm pr shkak t veprimit t tij anti-bakteror dhe kundr inflamacionit, gj q ndihmon n prtritjen e indit. Rezultatet e dhjetra studimeve t reja, kan treguar se mjalti ndikon shum m mir n lkurn e djegur sesa kremrat e ndryshm.
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Si t mbrohemi nga virusi i Polianit


  Stina e vers me temperaturat e larta q e shoqrojn dhe higjiena jo e mir, shton rrezikun pr shfaqjen e virusit gastro-enteriteve virale sezonal. Bhet fjal pr t njjtin virus q prej disa ditsh ka alarmuar qytetin e Polianit. Mjekt trheqin vmendjen q do rast t trajtohet me kujdes, sepse mund t jen ngjitse dhe t krijojn formn e nj epidemie. Gastro-enteriti sht inflamacioni i aparatit trets q prfshin: stomakun, zorrt e holla dhe ato t trasha. Prandaj shpesh kjo konsiderohet si “ftohje stomaku”. Kjo smundje mund t shfaqet n do periudh t vitit, por gjat sezonit t temperaturave t larta merr formn e nj epidemie. Arsyeja e numrit t lart t rasteve shpjegohet me faktin q temperaturat e larta krijojn terren t prshtatshm pr zhvillimin e mikrobeve q shndrrohen n patogjene pr aparatin trets. Po ashtu mungesa e kushteve higjien-dietetike krijon terren pr shfaqjen e gastro-enteriteve me natyr joinflamatore. Shkaqet e gastro-enteritit mund t jen t ndryshme. Kryesisht ato kan shkaqe virale, bakteriale (E.coli, salmonela, shigella, etj.), parazitare (lambia) dhe ushqimore. Simptomat prfshijn diarren e ujshme dhe t vjellat. Personi i infektuar mund t ket dhimbje koke, ethe, krampe abdominale (dhimbje barku), t lokalizuara m tepr n pjesn e poshtme t barkut. N rastet e gastro-enteriteve me natyr virale si shenj smundjeje, prve atyre q prmendm m lart, bashkngjitet dhe temperatura q n disa raste mund t jet e lart. Gastro-enteriti viral i sezonit sht ngjits. Viruset q e shkaktojn at prhapen nprmjet kontaktit me persona t infektuar.
  Gastro-enteriti
  N mngjes, njeriu i prekur nga “gastroenteriti” ngrihet i sklldisur dhe n mbrmje z shtratin. Gastroenteriti sht nj infeksion i faqeve ansore t tubit digjestiv dhe ndodh si shkak i nj “agresioni” q n t shumtn e rasteve shkaktohet nga nj mikrob. Gastroenteriti sjell t prziera dhe t vjella, sepse stomaku dhe zorrt mbrohen kundr ktij mikrobi q ka hyr n trup, duke dashur ta nxjerrin jasht at. Kshtu, zorrt kontraktohen dhe ne ndjejm spazma e ngre q shpesh e shoqrojn kt smundje. Pr kt gjendje, shkak mund t jen shum lloj mikrobesh. N helmimet ushqimore (intoksikacionet) bhet fjal shpesh pr salmoneln apo kolibakteret. Pr shembull, kshtu ndodhi dhe me shum persona q u helmuan nga qoftet t cilat ishin t ngrira dhe t infektuara. N kto raste, gastroenteriti vazhdon disa dit. Ethet jan t shpeshta dhe trajtimi me antibiotik mund t jet i nevojshm. Epidemit sezonale q shpesh vijn n nj koh me gripin dhe infeksionet e tjera virale nga rrugt e frymmarrjes jan prgjithsisht jo malinje. Shprndarja e infeksioneve varion n funksion t tipit t virusit, por edhe sipas trupit t njeriut, organizmit dhe moshs s tij.
  Fmijt
  Gastroenteritet tek fmijt jan shum t shpeshta. Ata shtrohen n spitale, pasi gastroenteriti u shkakton dehidratim , pra humbje t ujrave n trupin e tyre. Ky sht dhe rreziku i ktyre infeksioneve q shprndahen me lehtsi n ambientet kolektive si erdhet, kopshtet, shkollat, etj. Refleksi m i mir sht q prindrit tu japin fmijve lngje pr hidratim, t cilat gjenden n farmaci. Kto produkte t fabrikuara duhen pasur gjithnj n shtpi, pasi lejojn q t zvendsojn tek fmijt lngjet dhe kriprat minerale q kan humbur gjat smundjes. Kto smundje jan mjaft shqetsuese pr shkak t t vjellave dhe t dhimbjeve t forta t barkut. Pr kto dhimbje mjekt rekomandojn q t prdoren ilae kundr spazmave pr ti lehtsuar dhimbjet e barkut. Tek personat me shndet t mir smundja zgjat zakonisht 2-3 dit dhe pastaj gjithka hyn n fazn normale. Vetm ato forma q zgjasin apo q provokojn ethe, kan nevoj pr tu konsultuar. Nse kemi tendenc pr t vjella duhet t kemi refleksin q t pini rregullisht gjat dits lngje dhe t zgjedhni pr t ngrn ushqime si karota, qulli i orizit, etj. Nse n plan t par sht diarreja, kshillohen fermentet laktike t qumshtit. Sipas rasteve, mund t kemi nevoj pr ilae kundr spazmave pr t qetsuar dhimbjet abdominale; pr paracetamol kundr etheve, dhimbjeve trupore apo dhimbjes s koks; pr ilae kundr t przierave apo t vjellave, si dhe ilae pr ngadalsimin e tranzitit t ushqimit n zorr, nse diarreja sht shqetsuese.
  Ushqimet
  Njerzit mund t infektohen nprmjet ushqimeve dhe pijeve ose ujit t kontaminuar. Ushqimet mund t kontaminohen nga vet personat me gastro-enterit viral, sidomos kur nuk respektohet nj higjien e rregullt personale. Po ashtu, uji i pijshm, q bhet burim prhapje t viruseve. Gjithsesi, tani q sht periudha e plazhit, shpesh nuk respektohen kushtet higjien-dietetike dhe ushqimi shndrrohet n kt mnyr burim i gastro-enteriteve. Nuk ka grupmosha m t rriskuara, dokush mund t infektohet, por disa viruse prekin nj grup specifik moshe. Megjithat fmijt, t moshuarit dhe personat q kan nj sistem imunitar t dobt sigurisht jan “viktimat” e para t gastro-enteriteve. Problemi kryesor q shkaktojn gastro-enteriteve lidhet me humbjen e lngjeve t organizmit, t cilat duhen zvendsuar nprmjet solucioneve fiziologjike. Dehidrimi mund t jet i gradave nga m t lehta deri tek ato m t rnda. Kuptohet q format e rnda shkaktojn ndrlikime serioze, q mund t shkojn deri n anemi, apo te personat e moshuar probleme kardiake si pasoj e humbjes s natriumit dhe kaliumit. Kto kripra jan mjaft t rndsishme pr shndetin e zemrs.
  Trajtimi
  Hapi i par n trajtimin e gastro-enteritive virale sht parandalimi i humbjeve serioze t lngjeve (dehidrimi). Ky trajtim mund t filloj q n shtpi. N kto raste rekomandohet marrja e solucioneve dehidruese n formn e trisolit. Nj paket tretet n litr uj t pastr. Ndrsa prsa i prket trajtimit me medikamente, rekomandohet q t nisin pas 72 orsh, koh e mjaftueshme q organizmi t jet “vetpastruar” nga toksinat e mundshme q mund t ndodhen n t. N rastet e gastro-enteriteve inflamatore, q jan kryesisht me natyr bakteriale mund t prdoren antibiotikt. Ndrsa n rastet q nuk i prgjigjen mjekimit apo q kan kaluar n faz dehidrimi t rnd, natyrisht krkohet trajtim i specializuar n spital. dokush mund t reduktoj shansin e marrjes s infeksionit nprmjet nj higjiene t mir personale dhe larjes s shpesht t duarve. Gjithashtu, duhen dezinfektuar siprfaqet e prekura me pastrues me baz klori, si dhe eliminimi i ushqimeve t dyshuara pr kontaminim. Natyrisht tani q sht periudha e plazhit duhet q t tregohet kujdes n gatimin, ruajtjen e ushqimeve q mund t merren me vete. Kujdes duhet treguar n ujin e pijshm dhe personat q kan depozita n shtpi duhet t’i derdhin her pas here dhe t’i lajn.

  Simptomat
  Diarre e ujshme
  T vjella
  Dhimbje koke
  Ethe
  Dhimbje stomaku
  Kputje trupi
  Temperatur
  Munges oreksi
  Dhimbje gjymtyrsh dhe muskujsh

  Kshilla
  Hapi i par n trajtimin e gastro-enteritive virale sht parandalimi i humbjeve serioze t lngjeve

  Refleksi m i mir sht q prindrit tu japin fmijve lngje pr hidratim, t cilat gjenden n farmaci

  Kujdes duhet treguar n ujin e pijshm dhe personat q kan depozita n shtpi duhet t’i derdhin her pas here dhe t’i lajn

  Duhen dezinfektuar siprfaqet e prekura me pastrues me baz klori, si dhe eliminimi i ushqimeve t dyshuara pr kontaminim

  Duhet q t tregohet kujdes n gatimin, si dhe ruajtjen e ushqimeve q mund t merren me vete n plazh  Prgatiti: Jonida Tashi

  T rejat nga shkenca
  Fekondimi artificial pa duhan
  Femrat t cilat dshirojn t mbesin shtatzna n mnyr artificiale, duhet ta ndrpresin duhanin para se t marrin kt hap. Ky sht kriteri m i ri n Britanin e Madhe, nga nj numr i madh kriteresh t cilat duhet t’i plotsojn femrat nse dshirojn t ken nj trajtim t mirfillt. Ekspertt pohojn se kjo sht pr shkak se “pse t kalohet npr trajtime t shtrenjta dhe traumatike, nse jeni duke br dika e cila e rrezikon gjith procedurn”.
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  30 dit plazh n vit pr t kuruar reumatizmn


  Kshillat si duhet ta kurojm kt smundje

  Mjekt rekomandojn 30 dit plazh n vit pr t gjith personat q kan probleme me reumatizm. Sipas tyre, rra, (n veanti rra e pastr), sht tepr efikase pr kurimin e ksaj smundje. Kshilla numr nj e specialistve sht q, t gjith personat q kan probleme me kt smundje, duhet t shfrytzojn n maksimum, rrn gjat orve t mngjesit dhe t pasdites, pasi n drek temperatura sht shum e lart dhe sht e pamundur q trupi ta duroj at. Ndrkoh, pas nj studimi t kryer me 200 atlet, pr 2 vjet studiuesit kan dal n nj rezultat: Sporti i bn mir kockave. Disa ushtrimeve t kombinuara kan treguar se sporti i bn mir forcimit dhe kalcifikimit t kockave. Vihet re q njerzit q nuk merren me sport kan nj shkall t lart plogshtie, e cila vjen si shkak i mosmarrjes me sport. Ndrkoh q kta persona shpesh vuajn nga smundje t kategoris reumatizmale, duke sjell probleme t dukshme pr shndetin. Gjithashtu, t gjith pacientt q vuajn nga reumatizma, nuk duhet ta pin asnjher ajin n nj en metali, por vetm plastike ose prej druri. Madje mjekt rekomandojn q edhe vet aji t mos zihet n nj en metali, por qelqi apo porcelani. N kt rast, sapo t keni pir as gjysmn e gots, dhimbjet kan tendenc pr t pushuar. Kompresa n vendin e dhimbjeve sht n t shumtn e rasteve qetsuesi numr nj q ndalon dhimbjen. Por pr reumatizm afatgjat, megjithat mjekt rekomandojn pirjen e produkteve bimore si dhe kompresat n vendet m t theksuara me reumatizm. Gjithashtu dy vitamina jan shum t rndsishme pr trupin e njeriut dhe ndihmojn shum n shmangien e problemeve reumatizmale, ato jan vitamina C dhe A.
  Smundja
  Reumatizma, e cilsuar ndryshe edhe si smundja e moshs s tret, ka lidhje t ngusht me vendbanimin e personave t prekur. Sipas specialistve, kjo smundje n vendin ton sht shum e prhapur, pr shkak t klims dhe kushteve t puns dhe banimit. Kurat m t mira, sipas mjekve specialist, jan barishtet. N farmacit bimore, ekzistojn bim t Perndimit q jan t shumta pr sa i prket llojeve. Przierje bimve q tregtohet sht tretur n alkool bimsh 39 grad dhe quhet Schenden Bitter dhe bashk me t edhe nj lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe dhe sht e prbr nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula Officinalis, q ndryshe n gjuhn e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjethet t ngjashme me t.
  Shkaqet
  Shkaqet e smundjeve reumatizmale jan t prgjithshme dhe lokale, shpjegojn reumatologt duke pohuar se, shkaqet lokale, pra t pjesve t ndryshme t trupit, jan t shpeshta gjat artrozs. Sipas tyre, sa her q sforcohet nj nyj, duhet t mendohet pr rrezikun e dmtimit t saj, sidomos ato me natyr sportive dhe profesionale nga mikrotraumat, kjo mundsi shtohet n rast se kemi t bjm me nj anomali anatomike t fituar apo t lindur, e cila ndikon fuqishm mbi artroz. Ndrsa ndr shkaqet e prgjithshme, specialistt prmendin moshn, e cila prbn nj faktor etiologjik, ku artroza sa vjen e theksohet. Ndrkoh, faktori gjenetik, pra trashgimia, sipas mjekve, ndikon sidomos n formn e artrozs s gishtave t kmbve dhe t duarve, ku viktim e ksaj, sipas tij, jan sidomos femrat. Po ashtu klima e ftoh ndikon shum n rndimin e artrozs poliartikulare, e cila prek duart dhe viktim jan sidomos grat pas t 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofrazn, por te grat edhe mbipesha sht faktor negativ pr smundjet reumatizmale.
  Kremrat
  Kremrat q jan t prbr me kto lloj bimsh, kan nj prdorim shum t leht, me to lyen lkurn, n pjesn ku ke dhimbje para se t vsh kompresn e lagur me Scheden Bitter. Pr kompres merret nj garz n madhsi t vendit ku e keni dhimbjen dhe e lagni me kt lloj tretjeje bimsh. M pas e vendosni n vendin e dshiruar dhe e mbshtillni me qese najloni duke e shtrir mir n mnyr q t mos deprtoj ajri e as t lagen apo ndoten rrobat. Por pr m tepr kjo mnyr prdoret pr t mbajtur nxehtsin, sepse po deprtoi t ftohtit, ather kompresa duhet t hiqet, sepse n vend t kuroj, ajo shkakton dme. Pr t ruajtur ngrohtsin dhe pr t mos lvizur kompresa, duhet ta mbshtillni garzn me qese najloni edhe me nj cop t leshit apo t pambukt dy apo trefish dhe ta lidhni me ndonj shami apo dika elastike q t mos lviz kompresa.
  Analgjetikt
  Analgjetikt jan ilae q lehtsojn dhimbjen pa e ulur inflamacionin. Ato jan shum efektive n uljen e dhimbjeve t lehta dhe jo shum t forta, t ngjashme me at t dhimbjes s koks ose t dhmbit. Ato nuk kan efekte ansore si ilaet e tjera. Analgjetikt japin efekt shpejt zakonisht brenda nj ore. lirimi nga dhimbja zgjat zakonisht nga katr deri n tet or. Kto ilae funksionojn duke penguar drgimin e sinjaleve dhe dhimbjes n tru ose duke penguar vet trurin q t marr sinjale. Acetaminophen prbrsi aktiv q ndodhet tek analgjetikt m t prdorur. Prfshi ato q nuk kan aspirin n prbrjen e tyre si: Anacin, Execedrin, dhe Tylenol.
  Sporti
  Specialistt kshillojn q duke u marr me sport t paktn dy her n jav, i bn mir kockave, jo vetm duke i forcuar ato, por edhe duke ndihmuar procesin e kalcifikimit, mjaft i domosdoshm pr njeriun. Madje, kjo sht nj ndr mnyrat kryesore pr t mbajtur sa m larg vetes, reumatizmin. Jo pak, por tridhjet dit n vit, mjekt rekomandojn plazh, pr t gjith personat q kan probleme me reumatizmin. Sipas tyre, sht shum e rndsishme, q ato t shtrihen n rrn e plazhit n mngjes dhe n dark. Ndrkoh q prdorimi i bimve jeshile sht shum i kshillueshm. Ato duhet t zihen pr rreth 20 minuta dhe m pas do t pihen pr t lehtsuar dhimbjet reumatizmale. aji duhet t zihet n nj en porcelani dhe jo metalike.


  Kshilla
  Bni plazh do vit dhe e rndsishme sht q t shtriheni n rrn e mngjesit dhe pasdites
  Mjekt rekomandojn 30 dit plazh n vit pr t gjith personat q kan probleme me reumatizmin
  Bni dy her n jav ushtime gjimnastikore
  Merrni here pas her, (nj her n dy ose tre muaj) tableta multivitamin
  Jetoni n ambiente q nuk jan t ftohta
  Pini sa m shum arja me bim jeshile
  Prdorni uj mineral
  Hani sa m shum fruta me vitamin C dhe A
  Sa her q ndjeheni t lodhur prdorni paracetamol ose medikamente t tjera pr prmbajtje paracetamoli

  Prgatiti: Jonida Tashi

  T rejat nga shkenca
  Bikarbonati i natriumit dhe noti
  Nj studim britanik i realizuar me nnt notues profesional ka treguar se bikarbonati i natriumit n uj vepron si nj mjet erogjen. Notuesit e kan kaluar shum m shpejt distancn prej 200 metrash, pasi kan marr nga 300 mg bikarbonat natriumi pr kilogram peshe trupore, n krahasim me marrjen e placebos. Shpjegimi i mundshm i ksaj sht ndikimi i bikarbonatit n baraspeshn acido-bazike t organizmit dhe eliminim e acidit laktik.
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Banjat e diellit, t dobishme pr veshkat


  Banjat e diellit veprojn mir n punn e veshkat. Krahas me zgjerimin e enve t gjakut t lkurs, zgjerohen edhe ent e gjakut n veshka. Nse shtohet djersitja n lkur, nuk ka ndonj ndryshim n funksionin e veshkave, por kur nuk shtohet djersa, banjat e diellit shkaktojn rritjen e puns s veshkave duke shtuar nxjerrjen e urins dhe bashk me t, edhe t lndve e tjera q prmban urina. sht vn re se veprimi i rrezeve t diellit nuk shkakton ndonj dm mbi veshkat, jo vetm kur ato jan t shndosha, por edhe kur jan t smura. Klima e nxeht prgjithsisht ka nj ndikim t mir n funksionimin e veshkave. Banjat e ajrit bhen 1-2 or n dit, veanrisht n smundjet e gurve t veshkave dhe fshikzn e urins. Ato (veshkat) as q i hetojm, e pr do dit filtrojn 180 litra lngje (prej t cilave 179 litra reabsorbohen, e vetm 1 litr hidhet jasht prmes urins). Kur veshkat jan t shndosha, ato mund t’i prshtaten mnyrs son t jetess, prkatsisht shtimit t sasis t ushqimit (nse nuk tejkalohet jasht mase), nuk ndikon negativisht n punn e tyre. Problemet paraqiten vetm ather kur veshkat smuren. Kur nuk kryejn m funksionin e tyre t filtrimit dhe t djegies t substancave t dmshme, thuhet se fjala sht pr insuficiencn (pamjaftueshmrin). Simptomat jan: lodhje, tretje e vshtirsuar, anemia paraqitet m von, kur smundja t jet n fazn m intensive.
  Ushqimi
  Kur smundja t jet n fazn fillestare, artikujt e vetm ushqimor q duhen prjashtuar jan: gjalpi, mishi, sallamet, sepse me rastin e tretjeve t tyre prodhohen n sasi m t mdha thartira t urins. Meq veshkat nuk munden m t’i largojn kto substanca helmuese, ekziston rreziku i helmimit. M von nse prparon smundja, duhen zvogluar n mnyr drastike pemt dhe perimet. N kto raste, ndihm t madhe paraqesin prodhimet ushqimore pa albumina. T smurt nga veshkat q jan n dializ duhet t marrin shtesa sasiore, sepse organizmi ka nevoj pr energji t shtuar. T vetmit artikuj ushqimor q nuk duhet t konsumohen jan: fasulja, bananet, arrat, kumbullat e thara, sepse mund t shkaktojn problem me zemrn. Po ashtu, duhet marr sa m pak lngje.
  Uji
  Njeriu humb prafrsisht 2-3 litra uj n dit nprmjet shkarkimit t mbeturinave trupore dhe djerss. Veshkat duhet t shkarkojn t paktn 280 miligram n dit pr t pastruar trupin nga mbeturinat helmuese. Kur veshkat shkarkojn acidin urik dhe uren, dy lnd helmuese, kto jan t shkrira n uj. Nse ju nuk pini uj t mjaftueshm, mbeturinat nuk pastrohen si duhet dhe mund t krijojn gur n veshka. Uji prmban kripra t shkrira. Kriprat rregullojn shprndarjen e ujit n trup. Nse nuk pim uj aq sa duhet, ne dehidratohemi dhe na merr etja. Kriprat grumbullohen n nj pik dhe trupi merr ujin e qelizave pr t shkrir kt grumbullim. Kjo sjell keqfunksionimin e veshkave, sepse pavarsisht nga sasia e ujit t marr, ato duhet t shkarkojn t paktn 280 ml n dit pr t pastruar trupin nga mbeturinat helmuese. Uji sht element ky pr kryerjen e reaksioneve kimike gjat tretjes dhe metabolizmit t ushqimit. Ai pron elemente dhe oksigjen n qeliza nprmjet gjakut, si edhe ndihmon rregullimin e temperaturs trupore nprmjet djersitjes.
  Veshkat
  N trupin e njeriut ekzistojn dy veshka, t vendosura n regjionin e mesit nga t dy ant e shtylls s kurrizit, nn ann e poshtme t brinjve. Ato kan ngjyr t kuqe-kafenjt e form si kokrr fasuleje dhe madhsi sa nj grusht. Prmes veshkave nga organizmi nxirren tepricat e ujit dhe produktet e fundit t metabolizmit. Funksioni kryesor i veshkave sht q nga gjaku t mnjanohen produktet e fundit t metabolizmit, e gjaku i pastruar t kthehet n trup. do minut, prmes arterieve t veshkave, n veshka hyn rreth nj litr gjak (nj e pesta e tr gjakut q pompohet nga zemra). Pasi t pastrohet, gjaku kthehet prapa, prmes venave t veshkave. Veshkat posedojn sistem t komplikuar pr filtrim. N do veshk ekzistojn rreth nj milion njsi, t quajtura nefrone. do nefron prmban nj filtr t vogl t quajtur glomerul, i cili sht i lidhur me kanalthet. Teprica e ujit s bashku me produktet hedhse ndahet nga gjaku me nj proces t quajtur filtrim dhe shkon n kanalthe. Nse humbet njra veshk, veshka tjetr zmadhohet q ta kompensoj funksionin e veshks q mungon.
  Substancat n gjak
  Veshkat e kontrollojn nivelin e shum substancave n gjak. Me kt ata e ruajn prmbajtjen konstante t gjakut (homeostaza). Veshkat e ruajn ujin e trupit dhe e mbajn at n nivel q sht i nevojshm pr vijimin normal t funksioneve t organizmit. I mbajn vlerat normale t natriumit, kaliumit, kalciumit, fosforit dhe mineraleve tjera, q merren me ushqimin e jan t rndsishme pr organizmin. Ata prthithen prmes veshkave n qoft se jan n tepric. Urea dhe produktet tjera hedhse krijohen gjat shprbrjes s proteinave, t marra me ushqim (p.sh.mish). Kreatinina sht produkt hedhs i muskujve. Produktet hedhse si jan urea dhe kreatinina hidhen prmes veshkave. Nse funksioni i veshkave sht i zvogluar, niveli i tyre n gjak rritet. Niveli i kreatinins n gjak sht tregues pr funksionin e veshkave. Shumica e produkteve hedhse jan toksike nse rritet niveli i tyre n gjak. Veshkat normale marrin pjes edhe n krijimin e disa hormoneve t rndsishme. Kta hormone marrin pjes n rregullimin e tensionit t gjakut, n krijimin e rruazave t kuqe t gjakut n palcn kockore dhe n prthithjen e kalciumit nga zorrt.


  Prgatiti: Jonida Tashi

  T rejat nga shkenca/ Mngjesi kontrollon peshn trupore

  Shkenctart amerikan nga Universiteti Commonwealth i Virginias, kan pohuar se ushqimi i mngjesit sht faktor shum i rndsishm pr humbjen e disa kilogramve. Duke studiuar 96 femra t trasha pr nj periudh kohore prej tet muajsh, hulumtuesit kan vrejtur se pr ta zvogluar peshn e tyre, m t prira kan qen pjesmarrset t cilat gjysmn e kalorive t tyre i kan konsumuar q n mngjes. Prkundr ksaj, duket se mungesa e ushqimit n mngjes nxit m shum dshirn pr ushqim dhe n kt mnyr e rrit peshn trupore.
  "Carpe Diem"

 5. #5
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Rreziqet q na kanosen nga deti, dielli dhe rra


  N fillim mund t duket mrekullia vet: deti, dielli, rra, nj shezlong dhe nj adr me ngjyra. Pushimet jane ato q ke pritur, nj koh e vrtet relaksi, q mund t’i prish ndoshta vetm nj shi i paparashikuar. Apo edhe vet ai det, ajo rr edhe ai diell. Sepse, pikrisht aty n mes t asaj q t ngjan me nj mrekulli, fshihen edhe rreziqet. Mund t digjesh pr shembull: ngjyra okollat, aq e lakmuar, rrezikon t mos arrihet dot dhe n vend t saj ta gjesh veten me flluska apo djegie. Por mund edhe t infektohesh, dhe nuk sht aspak e vshtir q kjo t ndodh. N rr, n uj, madje edhe aty, n shezlong duke marr rrezet e arta t diellit. Pasojat q mund t shfaqen jan disa probleme t vogla shndetsore q lidhen me lkurn, t cilat vijn nga njohuria e dobt e njerzve q kan pr shndetsin n prgjithsi, por dhe nga disa faktor patologjik t cilt e dmtojn rnd lkurn. Shum prej ktyre problemeve varen nga faktori mjedis, lidhja diell-det-rr.
  Infeksionet
  Gjat pushimeve n plazh lkurs mund ti shfaqen disa infeksione. Dielli krahas efektit pozitiv q influencon n shndetin e njeriut mund t bhet shkak pr disa patologji kutane, q vijn nga ekspozimi pa kriter ndaj rrezeve ultra violet dhe sidomos ato infra t kuqe, t cilat hasen nga ora 10 e mngjesit deri n orn 16 pasdite. Pr kt, shpesh kshillohet mbrojtja ndaj ktyre rrezeve duke evituar kshtu qndrimin pr or t gjata n diell dhe prdorimin e produkteve mbrojts. Patologjia m e shpesht n kto raste sht dermatiti solar si dhe combustoni i grads s par, q manifestohet me skuqje, nxehje, dhimbje t lkurs. Kjo sht e theksuar tek fmijt dhe lkurat me m pak melanin (biondt). Nj rrezik tjetr q haset gjat ekspozimit ndaj rrezeve ultraviolet, apo infra t kuqe sht edhe acarimi i nishaneve, si dhe pigmenteve t tjera t vogla t lkurs. Kto t fundit, jan elemente t dyshimt pr melaunoma (tumor malinj pigmentit melanin) duke aktivizuar kshtu qelizat malinje t ktyre elementve. Ky sht nj problem pr t cilin sht folur shum nga mjekt dermatolog dhe onkolog.
  Deti
  Deti ve knaqsive t shumta q na fal rrall her mund t bhet shkak edhe pr dalje e elementve alergjik t lkurs. Kto element vihen n dukje tek njerzit n formn e purrave t kuqe t vogla q shpesh provokojm kruajtje dhe bezdisin personin. Kto dermatite alergjike mund t lindin gjat kontaktit t lkurs n uj, me ndonj alg apo bim tjetr ku ai/ajo person ka alergji ndaj ktyre agjentve bimor. Shkak pr shfaqjen e ktyre dermatiteve alergjik bhen lnd t ndryshme kimikate, t sjella n dete nga lumenjt apo prrenjt q derdhen aty. Ve t tjerave nuk prjashtohen gjithashtu edhe infeksionet purulente t lkurs. Kto lnd prve fenomeneve kutane, influencojn n mbylljen e poreve t lkurs (kur bien n kontakt me lkurn) duke favorizuar kshtu shfaqjen e folikuliteve apo rrall her edhe furunkulave. Rreziku m i madh pr shfaqjen e tyre ndodh nse mbas daljes nga deti nuk bhet shplarja e shpejt.
  Rra
  Edhe nga rra n plazhe mund t merren disa infeksione t lkurs kryesisht ato mukotike q i marrim n rr, apo n ambiente t tjera t plazhit, qofshin ato sportive apo gjetiu, ku persona t smur me epidermofite t kmbve kan lshuar mucetat. Si infeksion m t rndsishm mykotik mund t prmendim epidermofitin e kmbve. Ky infeksion merret edhe nga veshja e shapkave t plazhit t personave t tjer q kan kt patologji. Smundja shkaktohet nga agjent infeksioz mykotik t quajtur epidermofitone, q jan t llojeve t ndryshm dhe ndodhen n lkurn e ktyre personave. Epidermofitia e kmbve paraqitet me skuqje n mes t gishtrinjve, rrjepjen dhe kruarje t tyre. N rastet kur smundja avancon mund t infektohet e gjith shputa dhe anash kmbs. Kta t smur lshojn bashk me petza t holla t vogla t lkurs s kmbve t smura dhe micele epidermafitonesh n tok, shapka, shezlonge etj.
  Njollat
  Njollat e zbardhura (Pityriasis versicolor) sht nj tjetr infeksion mykotik siprfaqsor q mund t merret edhe n plazh dhe shkaktohet nga nj agjent mykotik i quajtur malassezia furfur. Kjo smundje e lkurs paraqitet me njolla t zbardhura mbi lkurn e shpatullave, gjoksit, krahve dhe qafs. Mund t gjendet n vatra t vogla t veuara apo dhe t bashkuara q marrin formn e harts. Nganjher kto vatra jan m t pigmentuara se lkura e shndosh. Disa njerz kto njolla ose vatra i quajn gabimisht si munges vitaminash duke e konfonduar si vitiligon. Edhe pse studimet mbi kt dermatoze mykotike nuk kan formuar ende karakterin kontagjoz (infektiv), prsri mendohet se kt infeksion mund ta marrsh n plazh gjat fshirjes s trupit me peshqir “kolektiv” apo shezlonge. Gjithashtu, nj mundsi tjetr jan dhe dyshet e shpeshta tek persona seborroike, duke e br kshtu lkurn t prshtatshme pr t marr pitirosporonet.
  Kruajtja
  Si prfundim vlen t prmendet dhe nj infeksion tjetr q mund t merret n plazh. sht fjala pr scabies (kruarje e lkurs) e shkaktuar nga sarcoptes (acarues). Scabie sht nj parazit mjaft i vogl q nuk shihet me sy. Infektimi bhet nga fjetja n jastkt (ndoshta dhe t pastra), por q kan fjetur nj or ose nj nat m par persona t infektuar me kt parazit, duke i lshuar kto t fundit n araf. Personi “viktime” mund t infektohet menjher sapo shtrihet pr t fjetur n kto jastk. Smundja manifestohet me t kruara t shumta t trupit kryesisht n bark, krah, siprfaqe, ku lkura sht m e holl. N kto zona dalin purra t vogla t kuqe sa koka e gjilprs ifte-ifte. Kruarja dhe shqetsimi prej tyre ndodh kryesisht natn. T gjitha kto patologji t lkurs q prmenden m sipr duhen pasur parasysh nga do person q shkon pr pushime n plazh, n mnyr q ti shmanget ktyre infeksioneve apo afeksioneve t lkurs, duke mos u larguar kshtu nga plazhet me patologji t ktilla.


  Prgatiti: Jonida Tashi

  T rejat nga shkenca
  Fitosterolet dhe acidet Omega-3 ulin yndyrat n gjak
  sht i njohur veprimi i fitosteroleve n zvoglimin e kolesterolit n organizm dhe po ashtu dihet ndikimi pozitiv i acideve omega-3-yndyrore n profilin e lipoideve n gjak. Shkenctart austriak kan testuar ndikimin e kombinimit t ktyre dy substancave te 60 pacient me hiperlipidemi (nivel t lart t yndyrave n gjak). Kombinimi i fitosteroleve (2 g/dit) dhe acideve omega-3-yndyrore (1.4 g/dit) sht treguar shum efikas. Pas tri javsh niveli i prgjithshm i LDL-kolesterolit (“kolesterolit t keq”) ka qen m i ult pr 13 pr qind, ndrsa vlerat e HDL-kolesterolit (“kolesterolit t mir”) jan ngritur pr 9 pr qind.
  "Carpe Diem"

 6. #6
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Grykt, kujdesi q duhet t tregoi n stinn e vers


  Lngjet e ftohta, kondicionert, mikrobet e ndryshme q qarkullojn n kt periudh jan kta disa nga shkaktart e shfaqjes s problemeve me grykt gjat stins s vers. Mjekt trheqin vmendjen q me shfaqjen e shqetsimeve t para t drejtoheni te specialisti, sepse mostrajtimi n koh mund t shfaq ndrlikime serioze. Rnia e rezistencs s imunitetit, korrentet e ajrit, konsumimi i pijeve t ftohta, apo qndrimi nn kondicioner apo ventilator, ndikojn n acarimin e grykve q n gjuhn mjeksore njihen me emrin faringite, por dhe rrugve t siprme t frymmarrjes. Faktor pr acarimin e faringiteve jan dhe mikrobet dhe viruset e ndryshme, q temperaturat e larta u krijojn terren t prshtatshm, pr t’u shumuar dhe shndrruar n patogjen pr organizmin. Natyrisht ulja e rezistencs s mukozave te personat e predispozuar bn q t shfaqen t tilla probleme. Sipas mjekve, m t prekurit nga kto probleme jan ato grupmosha q kan sistem imunitar t dobt, pr kt arsye fmijt jan kontingjent m i rriskuar dhe m i prekur nga faringitet (fmijt e moshave 2-6-10 vje). Ka raste q jan forma akute, por ka dhe raste riakutizimi t formave kronike, q kur krijohen kushte t prshtatshme rishfaqin simptomat.
  Shenjat
  Shenja kryesore sht dhimbja e fytit, ndryshime t timbrit t zrit (ngjirje t zrit), kputje trupore. Fmijt e vegjl mund t mos pranojn ushqimin, pr shkak t dhimbjes s fytit. N disa raste, si n ato me natyr virale apo mikrobiale mund t shfaqet temperatura q sht zakonisht jo shum e lart (subfebrile 37.5-38 grad). Parandalimi sht kompleks. Ai prfshin kujdes n ruajtjen e nj ambienti me lagshti dhe temperatur t prshtatshme. Po ashtu duhet treguar vmendje n mnyrn e veshjes, duhet kujdes n qndrimin n ambiente me ajr t kondicionuar. Por ashtu rekomandohet nj ushqim i pasur me vitamina dhe kripra minerale, q ndihmojn n forcimin e sistemit imunitar. Natyrisht nevojiten kontrolle dhe ndjekje e vazhdueshme nga mjeku specialist otorino-laringolog, n mnyr q problemet t diagnostikohen dhe trajtohen n koh, sidomos i personave q kan kaluar m par probleme t tilla.
  Trajtimi
  Trajtimi bhet n varsi t shkaktarit. Kshtu n rastet virale, lihet t bhet cikli i vet nn kontrollin e vazhdueshm t mjekut specialist. N kto raste jepen ushqime dhe pije t ngrohta, rekomandohet vitaminoterapi pr t rritur rezistencn e organizmit. Ndrsa n rastet kur shkaqet jan mikrobiale dhe shoqrohen me temperatur, rekomandohen antipiretikt pr uljen e temperaturs dhe antibiotik pasi t jet br m par nj kultur fyti, pr t prcaktuar llojin e mikrobit shkaktar. Po ashtu rekomandohen vitaminoterapi, kryesisht vitamin C si dhe kalcium, q ndikojn n rritjen e rezistencs s organizmit. N mjeksin popullore prdorimi i manit t zi sht nj mnyr pr trajtimin e faringiteve. Manat prmbajn rreth 9 pr qind sheqer, acide organike, tanin, kripra t ndryshme etj. N ditt e ngrohta t vers ato prdoren pr t shuar etjen. Pekmezi (shurupi i manave) prdoret n stomatitet dhe faringitet. N kto raste lyhet goja dhe gryka me pekmez, sidomos n dark para fjetjes. Pekmezi prdoret gjithashtu n mjekimin kundr anemis, duke u dhn fmijve ose t rriturve nga 2-3 lug gjelle n dit. Manat e papjekura prdoren pr luftimin e krimbave parazitar t aparatit trets.  Kshilla

  Kujdes n ruajtjen e lagshtirs s ajrit n ambientin ku jetoni

  Ajroseni shpesh ambientin ku qndroni

  Pini sa m shum lngje dhe konsumoni ushqime t pasura me
  vitamina

  Tregoni kujdes n mnyrn e veshjes

  Shmangni korrentet e ajrit

  Qndroni larg kondicionerve apo ventilatorve

  Konsultohuni me mjekun specialist pr do shqetsim

  Faringu
  Shtrihet nga koka e deri te pjesa e mesme e qafs
  Organ gypor, me gjatsi 13-15 cm
  Kufijt
  Baza e kafks - lart
  Ezofagu - posht
  Zgavra e hunds, zgavra e gojs dhe hyrja n laring - prpara
  Gjasht unazat e para t qafs - prapa
  Ent e gjakut dhe nervi vagus - anash
  Pjest e faringut
  Tri kate
  Nazo-faringu - pjesa hundore e faringut
  Oro-faringu - pjesa gojore e faringut
  Laringo-faringu - pjesa laringale e faringut
  Vetm laringo-faringu sht pjes e qafs, dy t tjerat jan pjes t koks
  Funksioni i faringut
  Tonsilla e tret
  Unaza aldeyer
  Kryqzimi i rrugve t frymmarrjes dhe t tretjes


  Prgatiti: Jonida Tashi


  T rejat nga shkenca

  Rrezet ultravjollc dhe mbrojtja nga to

  Jo t gjith kremrat pr diell ofrojn mbrojtje t njjt kundr rrezeve ultravjollc t diellit. Ekzistojn rrezet ultravjollc UVA, UVB dhe UVC. Rrezet UVC nuk mund ta kalojn shtresn e ozonit dhe nuk mund t arrijn te ne, pr kt arsye jan t panevojshm kremrat pr mbrojtje nga kto rreze. Rrezet UVB mund t shkaktojn djegien nga dielli dhe mund t nxisin zhvillimin e kancerit t lkurs. Shkenctart besojn se rrezet UVA jan t padmshme pr lkurn ton, mirpo ekziston nj hipotez se ato mund t deprtojn shum m thell se rrezet UVB, dhe mund t’u ndihmojn atyre pr t shkaktuar kancer. Pr ta mbrojtur lkurn nga rrezet UVA zgjidhni llojet e kremrave q n etiket shkruajn “me spektr t gjer”. Ndrsa pr t’u mbrojtur nga rrezet UVB zgjidhni kremrat me faktor m t lart se 15. Gjithashtu, pr t pasur mbrojtje m t sigurt nga rrezet e diellit duhet q: t qndroni nn hije nga ora 11 e paradites deri n orn 15 t pasdites, t prdorni kremra me faktor t lart (mbi 15) dhe mos u digjni n diell, n periudhn e rrezikshme t dits (nga ora 11 deri n orn 15) mbulojeni lkurn me dika, mbani syze dhe kapel.
  "Carpe Diem"

 7. #7
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Helmimet ushqimore, si mund t’i parandalojm n ver


  Stina e vers dhe temperaturat e larta q e shoqrojn at, shtojn rastet e helmimeve ushqimore. Pasojat jan dehidrim deri n toksikacione t shkalls s rnd, shpesh serioze dhe pr jetn e pacientit. Kur nje pjestar i familjes tuaj ankon pr t vjela dheose heqje barku t shoqruara me rritje t temperaturs, kjo prbn at q quhet helmim ushqimor. Nga vet emri duhet t kemi parsysh q edhe shkaqet jan t shumllojshme (n varsi nga ushqimi q ka ngrn i smuri). Shenjat kryesore jan: t vjella, heqje barku, temperatur, dobsi, zverdhje t lkurs, djers. N raste t tilla rekomandohet q t smurit ti bhet lavazh (shprlarje) duke i dhn lngje. Kto lngje duhet t jepen shpesh e nga pak. Gjithashtu, duhet t eliminohen ushqimet e thata pr 4-6 or. Smundjet diarreike akute shkaktohen nga agjent patogjen, si baktere, viruse ose protozoar dhe mund t zhvillohen si shqetsime t lehta t zorrve e deri n smundje t rrufeshme, q vn n rrezik jetn. Dekadat e fundit sht arritur veimi i agjentve etiologjik specifik dhe numri i tyre vjen duke u shtuar. Disa nga shkaktart e smundjeve diarreike dhe helmimeve ushqimore jan disa mikrobe dhe viruse. (T tilla jan escherichia coli enterotoksigjene, clostridium perfingensm staphylococus aureusm. Viruset coxsackie, viruset echo dhe rotaviruset, etj). Shkaktart ndodhen n ajr, uj dhe ushqime t kontaminuara, kafsh shtpiake dhe t egra bartse t ktyre mikrobeve, njerz t smur, ose barts t tyre. Insektet mund t jet transportues pasiv, sidomos pr viruset. Periudha m e favorshme pr prhapjen e tyre sht stina e vers dhe sidomos periudha korrik-tetor.
  Rruga e infektimit
  Kto lloj infeksionesh pothuajse gjithmon merren nga goja, zakonisht nga glltitja e ushqimit ose pijeve t helmuara. do prodhim ushqimor sht nj burim potencial pr infektimin e njeriut. Burim pr helmimin e ushqimit ose pijes mund t jen njerz mbarts pa klinik, por burimi kryesor i infeksionit t njeriut sht rezervuari i gjer i salmonelave n kafsht e ulta. Incidenca e lart e infeksionit t prpunimit t ushqimeve dhe t prodhimit t tyre n sasi t mdha shtojn rrezikun e infektimit t njerzve. Mishi kontaminohet me shum rrug, por m t zakonshmet jan infeksioni natyror i vet kafshve t prdorura si mish dhe i gjith pajisjeve q prdoren gjat therjes ose prpunimit. Vezt ose produktet e vezve duke prfshir vezt e thata ose t ngrira jan gjithashtu burim i zakonshm infeksioni. Nga speciet e ndryshme t kafshve, shpezt shtpiake duke prfshir pulat, gjelat e detit, rosat dhe vezt e produktet e vezve prbjn nj rezervuar t gjer t infeksionit dhe burimin m t shpesht pr infektimin e njerzve. Esht e rndsishme t theksohet q temperaturat e larta shkatrrojn shumicn e mikrobeve, por temperaturat e ulta mund t mos pengojn zhvillimin e tyre. Disa nga mikrobet mund t qndrojn shum gjat dhe n pluhur. Gjithashtu ushqimi ose pijet mund t kontaminohen nga minjt, macet, insektet ose parazit t tjer, q strehojn kto mikroorganizma.
  Ushqimet
  Ushqimet mund t rikontaminohen pas prgatitjes s tyre nga pajisjet e kuzhins apo personeli i kuzhins (mbarts mikrobesh). Ushqimi mund t rikontaminohet nse pas gatimit lihet t ftohet pr nj koh t gjat sidomos n periudhn e vers. Por nuk duhet t mendohet se ushqimi i futur n koh n frigorifer nuk kontaminohet dhe nuk shkakton helmim. Nj shembull i qart sht stafilokoku aeurus q quhet ndryshe “helmimi ushqimor” klasik. Helmimi ndodh nga enterotoksina e prodhuar m par n produktet ushqimore, ndrsa vet stafilokoku mund t jet larguar nga ushqimi. Ky lloj helmimi dallon nga t gjith t tjert, sepse shfaqet me shum t vjella, diarre, temperatur t lart dhe shenjat shfaqen brenda nj periudhe t shkurtr q nga koha e marrjes s ushqimit deri n shfaqjen e shenjave t para. Meq helmimi ndodh nga toksina, mjekimi me antibiotik nuk ka efekt.
  Trajtimi
  Trajtimi sht i lidhur ngusht me stadin e smundjes dhe llojin e mikrobit. Zvendsimi i lngjeve dhe kriprave minerale sht kushti i par. N format e lehta dhe kur nuk ka t vjella, marrja bhet nga goja. N format m t rnda, me temperatur, t vjella t shumta, diarre dhe dhimbje barku, mjekimi bhet intravenoz me perfuzione (serume) q mund t arrijn disa litra n 24 or, elektrolit, kortikoid dhe antibiotik. Duhet theksuar q jo do helmim krkon prdorim antibiotiksh. Antibiotikt e prdorur pa kriter mund t zgjasin dekursin e smundjes. Ndrsa kortizonikt jepen n raste t veanta. Duhet t kihet parasysh se edhe disa dit ose jav pas kalimit t smundjes, pacienti eliminon mikrobe, prandaj trajtimi i zgjatur i tyre ka shum rndsi. E vetmja mnyr pr t parandaluar helmimet ushqimore sht zbatimi i rregullave higjienike dhe teknologjike n prgatitjen e ushqimit. Mbrojtsja m e rndsishme sht higjiena vetjake. Duhet t tregohet mjaft kujdes n restorante, fast-foode dhe n konsumimin apo prgatitjen e prodhimeve t detit.

  Simptomat
  T vjella
  Heqje barku
  Temperatur
  Dobsi
  Zverdhje t lkurs
  Djers

  Kshilla
  Lani me uj t pastr e t rrjedhshm t gjitha frutat dhe zarzavatet
  Ruani produktet ushqimore n vende t freskta
  Konsumoni ushqime t sapoprgatitura
  T smurt q vuajn nga smundje t ndryshme t zemrs e t tensionit duhet t jen t kujdesshm e t konsultohen her pas here me mjekun specialist

  Prgatiti: Jonida Tashi


  T rejat nga shkenca
  Studimi, vera e kuqe aleate kundr helimeve ushqimore


  Vera e kuqe sht aleate kundr helmimeve, q shkaktohen si nga bimt ashtu dhe nga mishrat. T paktn ky sht prfundimi i nj studimi t kryer pran universitetit t “Missouri-Columbia”. “Studimi yn sht paksa i ndryshm nga t tjer q jan kryer deri m sot, q kan treguar se nse konsumon sasi t moderuara t vers s kuqe dhe gjithmon gjat vakteve ka veti mbrojtse mbi sistemin kardiovaskular. Duke u nisur nga ky tip studimi, kemi pyetur veten, nse vera e kuqe i bn mir zemrs, far efektesh mund t ket mbi sistemin gastro-intestinal?”,- ka deklaruar nj nga autort e studimit. Studiuesit kan matur n kt mnyr se si varion prqendrimi i baktereve si: Escheria coli, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes, Helicobacter pylori, nse shoqrohen vakte me ver. Ata kan zbuluar se prqendrimi i ktyre baktereve, disa prej t cilve prgjegjs t infeksioneve t rnda ushqimore, sht i pakt n sistemin gastro-intestinal t atyre q kan pir ver. Sipas shkenctarve, prdorimi i vers ul pH gastrik dhe liron, pas procesit t metabolizmit, nj polifenol q ndodhet te rrushi, q ka veti antioksidante dhe antibakteriale. Kombinimi i ktyre dy elementve do ta bnte m t vshtir mbijetesn e baktereve n traktin gastro-intestinal dhe ka veti mbrojtse mbi organizmin.
  "Carpe Diem"

 8. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  35 smundjet q prekin shndetin e njeriut n stinn e vers


  Temperaturat vazhdimisht t larta, shkaktojn nj ulje t nivelit t kujdesshmris s trurit dhe dobsim t madh t kujtess njerzore. Jo vetm dimri na bn t ankohemi dhe t zm shtratin prej smundjeve. Por edhe stina e vers, ka “avazet” e saj. Sipas ekspertve, ato po shtohen edhe m tepr n kuadrin e ngrohjes s prgjithshme globale, e cila po na sjell do vit stina verore edhe m t nxehta se t tjerat. N suplementin e sotm t gazets “Albania”, ju do t njiheni me 35 smundjet dhe patologjit q shfaqen gjat ksaj stine. Gjithashtu, n suplementin e sotm ju do t gjeni rekomandimet, kshillat dhe kujdesin q duhet t tregoni pr kto smundje, pr t evituar problemet. Ndrsa pr t gjith pyetjet ju mund t na shkruani n adresn ton t e_malit:albania.shndetsia@gmail.com. do stin vere, nuk kalon pa shfaqur patologjit e saj t zakonshme te njerzit, por edhe t tilla t reja pr do vit. N kt kuadr, krkuesit e Kolegjit “Imperial” n Londr kan studiuar rastet e smundjeve tipike q shfaqen nn t nxehtin e madh. E para n listn e tyre sht astma, e cila njihet edhe si vshtirsia e qarkullimit te ajrit n rrugt e frymmarrjes. Po kaq problematike n stinn e vers jan edhe dhimbjet e koks si dhe smundjet e zemrs.
  Stina e vers
  Stina e vers sht nj nga periudhat m t paraplqyera pr njeriun. Megjithat, edhe kjo stin ka ndikimet e veta n shndetin e njerzve, e veanrisht problemet q lidhen me ndryshimet klimatike q ndodhin gjat ksaj periudhe. sht e njohur prej t gjithve se gjendja shndetsore e popullsis n prgjithsi varet shum nga ndryshimet fizike t mjedisit atmosferik, pra ndotjes s ktij mjedisi, pa nnvlersuar edhe faktort e tjer me ndikim. Shmangia e vetive fizike t ambientit nga kornizat normale ka pr pasoj nj numr m t madh t smundjeve, ose ndikon n shfaqjen e patologjive t ndryshme. Kjo fillimisht si pasoj e reagimit t organizmit t njeriut ndaj hyrjes s substancave t jashtme n brendi t tij. N situata t ktilla organizmi reagon ndaj ktyre substancave dhe bhet i ndjeshm ndaj tyre. Nj “sulm” i dyt i tyre bn q reagimi i organizmit t jet m i shpejt dhe m i fort. N kt rast kemi t bjm ose me nj funksion mbrojts duke formuar bazn e rezistencs s organizmit ose me nj funksion t dmshm q shkakton shfaqjen e ndonj smundjeje. N vendet e industrializuara ekziston nj rritje e shpeshtsis s ktyre smundjeve q n fakt jan reagim i organizmit ndaj ndryshimeve n ambient. Niveli i tyre sht m i lart n zonat urbane se n ato rurale apo ato m me lartsi mbidetare m t lart. Kjo do t thot se kemi t bjm me nj ndikim t dukshm t ndotjes s ambientit n intensitetin e shfaqjes s smundjeve t ktilla t njohura si alergji. Dikujt i bie t fikt, nj tjetrit i dhemb gjoksi, dikush ka t dridhura, diku sht br nj aksident, pra t gjitha kto situata krkojn ndihmn urgjente mjeksore. Vet fjala urgjence vjen nga anglishjta (emergency) q do t thot veprim i shpejt pr ndihm.

  Kshilla, pr t qen n form gjith vern
  Vera imponon rregulla t forta edhe pr linjat e trupit. Nga njra an joshin ushqimet kalorike, nga ana tjetr rrobat e banjs krkojn trup t bukur dhe t rregullt. Por si mund t realizohet dika e till? Ja, rregullat q vendosin dietologt pr kt sezon t nxeht:
  Prpiquni t ruani t njjtin racion ditor. Mund t tregoheni maniak, vetm pas lngjeve dhe frutave
  Pini sa m shum uj natyral apo t gazuar. Kshillohet dhe pak limon ose mente, sipas preferencs
  Prdorni sa m shum sallata t freskta me perimet e stins, vese prdorni sa m pak vaj
  N restorant, porosisni peshk ose mish me garnitur perimesh dhe n vend t makaronave merrni fruta deti
  Hani sa m shum fruta, por mos e privoni veten dhe nga akulloret
  Lvizni sa m shum, bni sa m shum shtitje, not dhe aktivitet fizik
  Mos i lini pas dore lngjet. Uji sht ndihmsi m i mir pr ti shptuar vaps, sepse vera sht stina q than m tepr lngjet e trupit
  Pini sa m shum edhe lngje t tjera natyrale (qumsht, aj, lng supe)
  Shmangni ushqimet e rnda dhe hani sa m shum perime, sallata dhe fruta. Lajini me kujdes
  Dilni sa m pak n diell mes orve 10.00-16.00. sht mir q t smurt me tension, fmijt dhe t moshuarit t mos dalin fare jasht n kto orare
  Mbani sa m shpesh kapele dhe syze dielli
  Vishni rroba t lehta dhe t pambukta, q t’ju pin djersn

  Si t mbrohemi nga temperaturat e larta
  T mos dilet jasht n periudhn nga ora 10:00 deri 17:00 pa nevoj, ndrsa rekomandohet q njerzit t lvizin vetm n ort e mbrmjes
  Gjat ktyre temperaturave tropikale shmangen aktivitete t rnda, duke prshir sportin, veanrisht n periudhn m t nxeht t dits
  T vishen veshje t lehta dhe me ngjyra t hapua, syze dielli dhe kapele n kok. Gjat qndrimit t domosdoshm n t hapur, rekomandohen pushime m t shpeshta nn hije
  T pihen s paku dy litra lngje dhe ato uj jo t gazuar, uj mineral, lngje, aj dhe sup. Ndalohet rreptsisht konsumimi i ushqimeve me yndyr dhe mblsirave
  Qytetart duhet t’u shmangen pijeve alkoolike, pijeve q prmbajn kafein, pijeve tepr t ftohta;
  Shpesh t kontrollohet tensioni i gjakut dhe menjher t vizitohet mjeku n qoft se paraqitet dhimbje koke, mundime ose humbet sasi m e madhe e ujit nga organizimi
  Rekomandohet q vozitsit t cilt duhet t bjn relacione m t gjata t nisin n mngjes, ose n ort e pasdites
  Rekomandohet q fmijt, t moshuarit, t smurt kronik dhe grat shtatzna t qndrojn m shum n hapsira t mbyllura, t klimatizuara, ndrsa obligimet e domosdoshme t`i kryejn deri n orn 10 t mngjesit, ose pasdite pas ors 17
  Veanrisht t disiplinuar duhet t jen t smurt kronik e sidomos ata me smundje t zemrs, neurologjike, t smurt me diabet, t smurt me smundje t mushkrive t bardha dhe t tjera. Pr t gjitha ndryshimet n gjendjen shndetsore sht e domosdoshme t konsultohen me mjekun.

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 9. #9
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Smundjet verore dhe trajtimi

  1. Goditjet astmatike
  Temperaturat e larta jan t rrezikshme pr ata q marrin frym me vshtirsi, pasi ato e thajn ajrin dhe e ashprsojn at. T gjith ata q vuajn prej ksaj smundjeje, sapo vjen stina e vers, nisin njkohsisht edhe stinn e “vuajtjeve” t tyre. Prandaj, ekspertt japin kshilln kryesore ndaj ktyre pacientve, q t mos dalin n asnj mnyr gjat pikut t vaps n stinn e nxeht t vers. Pasi ata rrezikohen t psojn atake t forta astmatike, t cilat mund t’i ojn edhe drejt vdekjes. Studiuesit kan arritur n prfundimin se shkalla e lart e lagshtirs, shkakton probleme t mdha n rrugt e frymmarrjes si edhe n lngjet e kockave. Viruset respiratore bhen edhe m agresive n temperatura t larta. Astma bronkiale sht nj smundje alergjike e bronkeve dhe rrugve t frymmarrjes. N pjesn m t madhe, n gati 80 pr qind t rasteve, shkaqet prgjegjse pr shfaqjen e smundjes ndodhen n ajr dhe prcaktohen me an t provave t alergjis. N nj pjes t vogl, gati n 20 pr qind, smundja nuk ka shkaktar prgjegjs t dukshm. Por mund t ndodh q faktor shkaktar t ndodhura n mjedisin e jashtm ta shprthejn pr her t par dhe ta ngacmojn vazhdimisht smundjen gjat ecuris s saj n mnyr t vazhdueshme. Prve ksaj, t gjitha astmat bronkiale jan t njjta pr sa i prket mekanizmave q jan prgjegjs pr ndryshimet q ndodhin n epitelin bronkial (mukozn q mbshtjell bronket). Si rezultat, t gjitha astmat bronkiale jan smundje alergjike t rrugve t frymmarrjes. Shkaktart alergjik n ajr m t shpesht jan mikroorganizmat, q ndodhen te pluhurat e shtpis dhe polenet e ndryshme. Por ajo mund t shkaktohet dhe nga substanca t ndryshme t prejardhura nga kafsht shtpiake, mykrat e ambienteve t brendshme, por dhe t jashtme, alergjent e tjer q gjenden te ilaet dhe ushqimet, viruset e ndryshme q kapin rrugt e frymmarrjes (t ftohurat e zakonshme). N faktort e jashtm futen dhe cilsia e ajrit si: lagshtia, presioni atmosferik, tymrat dhe ndotsit e ndryshm, faktor kta q zn nj pesh t rndsishme n rndimin e gjendjes shndetsore t astmatikve.

  Kshilla parandaluese
  Mbajini fmijt n vende t ajrosura mir
  Eliminoni lagshtirn, sidomos n dhomat e gjumit
  Eliminoni ambientet e pa ajrosura mir dhe me myk
  Ushqeni me gji fmijt, t paktn deri n moshn 1 vje
  Shmangni sterilitetin e tepruar n rritjen e fmijve
  Shmangni mbiprdorimin e detergjenteve
  Shmangni prdorimin e ushqimeve q prmbajn alergjent
  Shmangni ekspozimin ndaj poleneve t luleve
  Grat shtatzna nuk duhet t qndrojn n ambiente me tym duhani
  Fmijt e vegjl nuk duhet t qndrojn n ambiente ku pihet duhan
  Ndjekja te mjeku specialist dhe zbatimi me prpikmri i rekomandimeve t tij

  2. Dehidratimi
  Dehidratimi i organizmit ndodh ather kur trupi nuk merr lngje t mjaftueshme. N stinn e vers si pasoj e temperaturave t larta pothuajse t gjith njerzit jan t rrezikuar nga dehidratimi. Azilet pr shembull, jan t detyruara t mbajn nj en me uj t ftoht pran krevatit t do pacienti. Megjithat, mund t ket probleme t tilla si: nuk jepen lngje t mjaftueshme, ose pacienti nuk mundet ose nuk do t pij lngje, ose i duhet ndihm. Nse nj i moshuar nuk pi lngje aq sa duhet, ai mund t dehidratohet. Si rrjedhim ai mund t kt infeksion, pshtjellim, dhe/ose plage n trup. Shenjat jan: goj tepr t that, lkur tepr t that, sy t futur thell, gjuh t trashur, pshtjellim t pashpjegueshm dhe/ose prgjumje t pashpjegueshme. Shumica e ekspertve kshillojn t pini t paktn 8-10 gota uj n dit nse peshoni 75 kg. Pr do 11 kile mbipesh, duhet t shtoni nj got uji. Pini m shum nse jetoni n klime t nxeht ose nse lvizni shum. Nse hani fibr me shumic (buk, drithra, etj.), duhet gjithashtu q t pini m shum uj. Shpesh, uji thirret “elementi ushqyes i harruar”. Pas ajrit, megjithse shum rrall i njihet merita, uji sht elementi m i rndsishm jetsor pr shndetin dhe jetn e njeriut. Mund t jetojm pa ushqim pr pothuajse dy muaj, nse kemi shndet t plot, por mund t rrojm vetm pak dit pa uj. Uji pron elementet ushqyes nga ushqimet q ham si edhe mineralet q drejtojn rrugn e ktyre elementeve, oksigjen n qelizat trupore, si edhe ndihmon rregullimin e temperaturs trupore me an t djerss. Njeriu humb prafrsisht 2-3 litra uj n dit nprmjet shkarkimit t mbeturinave trupore dhe djerss. Veshkat duhet t shkarkojn t paktn 280 miligram n dit pr t pastruar trupin nga mbeturinat helmuese. Kur veshkat shkarkojn acidin urik dhe uren, dy lnd helmuese, kto jan t shkrira n uj. Nse ju nuk pini uj t mjaftueshm, mbeturinat nuk pastrohen si duhet dhe mund t krijojn gur n veshka.

  Uj i pamjaftueshm
  Nse nuk pini sasin e duhur t ujit pr t plotsuar nevojat tuaja trupore ju mund t keni kto pasoja:
  Probleme tretjeje
  Lkure t thate dhe z t ngjirur
  Ngadalsim t organeve trupore
  Probleme me mbajtjen e ujit
  Dhimbje muskujsh
  Dhimbje kyesh
  Rritje e toksinave (helmeve) n trup
  Metabolizm i dobt i yndyrave t trupit
  Dhjam t teprt
  Muskuj t dobt dhe form t keqe trupore
  Kapsllk t prhershm


  3. Tensioni i lart i gjakut
  Tensioni i lart i gjakut sht nj smundje, q bhet mjaft serioze gjat stins s vers. Me rritjen e temperaturs, sistemi kardiovaskular sht i pari q preket, pasi aorta dhe venat e tjera ngushtohen dhe shkaktojn probleme me shndetin. Hipertensioni sht nj prej smundjeve shum t rrezikshme gjat periudhs s vers. Edhe m serioze smundja bhet te personat q paralelisht vuajn edhe nga smundje t tjera kronike. Pr t gjith kta t smur shum e rndsishme sht shmangia e ekspozimit n diell gjat pikut t vaps, pasi mund t psojn infarkte ose kriza t rnda, q ojn n humbjen e jets. Pr t lehtsuar disi kt problem, mjeksia popullore vjen n ndihm me kurat e prftuara nga bimt natyrore. Nj mnyr mjaft e suksesshme pr uljen e tensionit t lart t gjakut, sht lngu i limonit. Hipertensioni arterial sht ngritja e presionit n ent e gjakut. Shenjat e smundjes shfaqen gradualisht. Presioni arterial, n fazat fillestare, lkundet me ngritje e zbritje dhe m von stabilizohet me shifra t ngritura. Me zhvillimin e mtejshm t smundjes shfaqen dhimbjet e koks, marrja e mendve, rregullimi i gjumit, shpejtimi i ritmit t pulsit si dhe dobsi e prgjithshme. Thellimi i gjendjes s hipertensionit mund t sjell edhe ndryshime n zemr, e cila fillon t zgjerohet. Kjo smundje nganjher shoqrohet me arteriosklerozn e enve t gjakut, q nuk l pa prekur ent koronare q ushqejn zemrn, ngushtimi i t cilave shkakton dhembje n zonn e zemrs, vshtirsi n frymmarrje gjat sforcimit fizik. N t gjitha kto smundje t shkaktuara nga hipertensioni, lngu i limonit jep rezultate shum t mira, ndaj dhe mjekt popullor kshillojn q kjo agrume t konsumohet sa m shpesh pr parandalimin e tyre. Ekspozimi n diell n ort m t nxehta gjat dits, i personave q vuajn nga hipertensioni dhe n veanti i atyre q prve saj vuajn edhe nga smundje t zemrs, mund t shtoj rrezikun e e krizave dhe t infarktit.
  Simptomat
  Hipertensioni zakonisht zhvillohet pa shum ndrlikime, por n raste t tensionit t lart paraqet kto simptoma:
  Dhimbje koke
  Marramendje
  Dhimbje dhe ndjenje rndese n gjoks
  Pagjumsi
  Urinim i shpesht
  Etje e madhe
  Dobsi muskulore dhe humbje ekuilibri.
  Rekomandime
  Humbisni peshn e teprt
  Shtisni
  Lini duhanin
  Kontrolloni stresin
  Mbani regjim t rregullt ushqimor
  Preferoni frutat dhe zarzavatet
  Rregulloni temperaturn e shtpis

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 10. #10
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  4. Tromboza
  Temperaturat e lart gjat stins s vers bhen shkak pr shfaqjen e trombozave dhe ishemive. Pr t parandaluar rrezikun e goditjeve nga dielli duhet t kihen parasysh rregullat dhe kshillat kryesore q japin mjekt. Ndrkoh q m t rrezikuarit nga temperaturat e larta jan t moshuarit, sidomos ata q kan probleme me zemrn dhe fmijt. Mjekt rekomandojn t pini sa m shum lngje pr t shmangur dehidratimin e organizmit, e pr rrjedhoj, pr t luftuar trombozat. Kshilla mbrrin nga kirurgt e shoqris italiane t kirurgjis vaskulare dhe endovaskulare, q shpjegojn se si me an t djerss arrihet nj prqendrim m i madh i rruazave t kuqe t gjakut dhe t trombociteve, duke shtuar rrezikun pr shfaqjen e trombozave dhe ishemive te personat e predispozuar. “Patologjit e vjetra zakonisht prkufizoheshin si ‘inspissatio sanguinis’”,- shpjegon Domenico Palombo, kirurg vaskular dhe predisent i Sicve. Sipas tij, te personat e predispozuar kjo gjendje favorizonte zhvillimin e trombozave venoze dhe arteriale. Faktort predispozues prfaqsohen nga disa smundje hematologjike, si shtimi i trombociteve dhe ai i rruazave t kuqe t gjakut, pr t kaluar te problemet q shfaqen me koagulimin, konjunktivitet e shkaktuar nga smundjet e imunitetit dhe tumorale. N veanti, trombozat arteriale jan m t fshehura. Jan t shumt studimet q mbshtesin rolin e “inspissatio sanguinis” n shfaqjen e ktyre trombozave. Kjo sht arsyeja q gjat ksaj periudhe t vitit krkohet nj kujdes i jashtzakonshm pr parandalimin e ktyre problemeve. Nga analizimi i t dhnave t mbledhura nga rastet klinike t paraqitura ndr vite, ka rezultuar se ekziston nj lidhje e ngusht mes nxehtsis dhe shtimit t numrit t rasteve me kt patologji.
  Rregullat antitromboz
  Pini vazhdimisht uj, deri n 2 litra n dit, n mnyr q t arrini ta bni gjakun m fluid
  Nse djersini shum, prdorni prbrs t krips
  Shmangni ekspozimin n diell gjat orve m t nxehta
  Mos praktikoni aktivitete fizike intensive, sidomos nse dielli sht i nxeht
  Mos e teproni me ushqime dhe preferoni perimet, frutat dhe brumrat
  Pr personat e predispozuar kshillohet prdorimi i antikoagulantve, por gjithmon nn rekomandimin e mjekut specialist

  5. Zemra
  Problemet me zemrn mund t jen shkaktar kryesor t vdekjeve n femra dhe meshkuj, por ju nuk keni pse te trembeni duke e pranuar si nj risk tuajin. Edhe pse nuk mund t keni fuqin t ndryshoni disa faktor rriskues si historia e familjes, mosha dhe raca, ju keni gjithmon n dor t jetoni me stil. Shmangni dmtimet n zemr, duke ln duhanin, bni ushtrime rregullisht dhe hani ushqime t shndetshme. Ja pes strategjit nga mund t’ia nisni: Mos pini duhan! Nse i bni dalje duhanit, ather keni n dor fuqin e madhe t parandalimit nga infarktet. Cilsia e cigareve nuk t jep siguri. Cigaret me prqindje nikotine t ult, jan njsoj rriskues si pr ata q nuk e pin duhanin por e marrin n ambientin ku pihet nga t tjert. Femrat q pin duhan jan shum her m t rriskuar se t tjerat. Madje kan nj ulje t moshs s infarkteve, mbi 35 vje. Tashm e dini se ushtrimet gjimnastikore jan m e mira pr ju. Por ende nuk bni asnj: Ushtrimet e rregullta fizike t kombinuara me nj jet t organizuar mir, ndihmojn n arritjen e nj peshe trupore normale dhe reduktojn mjaft goditjet n zemr. Ato ndihmojn reduktimin e presionit t lart t gjakut, kolesterolit t lart dhe diabetit. Prdorni nj diet t pasur me fruta, perime, drithra, peshk q mbrojn zemrn. Limitoni konsumimin e yndyrave, si mish, djath, gjalp, qumsht. Prdorni fasulet dhe thjerrzat n vend t mishit. Frutat dhe perimet jan parandaluesit kryesor jo vetm t smundjeve t zemrs por edhe t kancerit, shprehet kardiologt. Ruani peshn normale. Mbipesha sht e rrezikshme. Bni rregullisht ekzaminime. Presioni i lart i gjakut dhe kolesteroli i lart dobsojn sistemin kardiovaskular, duke prfshir dhe zemrn.
  Ekzaminimet e rregullta ju tregojn rrugn se ku t mjekoheni.

  6.Infrakti
  Mbi 25 pr qind t njerzve q vdesin nga sulmi n zemr, nuk kan simptoma paralajmruese, si sht dhimbja e gjoksit. Nuk mund t mbshtetemi n mendimin se, “nse kam sulm n zemr, mjekt do t m shptojn dhe do t m japin barna, sepse disa njerz nuk arrijn n spital, vdesin n shtpi”. Pr kt arsye, parandalimi duhet t filloj hert. Infarktet n zemr ndodhin kur nj ose m shum arterie t zemrs bllokohen, duke zvogluar ose ndrprer rrjedhn e gjakut q t arrij n nj pjes t caktuar t muskulit t zemrs. Ato zakonisht paraprihen nga formacionet e depozitimit t yndyrave ose pllakave yndyrore brenda murit t arterieve, duke br q t formohen mpiksjet e gjakut (trombt) t cilat e mbyllin arterien. Nse furnizimi me gjak ndrpritet disa minuta, pason vdekja. Nj prej veprimeve q duhet t bni pr ta parandaluar sulmin n zemr sht ndryshimi i ushqimit.
  Duhet t merrni t gjitha ushqimet, por dominues duhet t jet ushqimi vegjetarian, i prbr nga pemt dhe perimet e freskta, t cilat prmbajn vitamina dhe minerale.
  Merrni nj lug vaj ulliri n dit bashk me sallat dhe prdorni m shpesh mishin e peshkut, i cili prmban acide t shumta yndyrore omega-3, q zvoglojn kolesterolin dhe si rrjedhoj, edhe rrezikun pr smundje kardiovaskulare.
  Disa vez n jav nuk jan t ndaluara. Edhe mishi lejohet, por pa dhjam dhe n sasi m t vogl. Po ashtu mund t merren n sasi jo t teprt edhe arrat, bajamet, lajthit dhe shqemet, por n kokrra t plota. Kontrollimi i porcionit do t ndihmoj q t keni n dor peshn tuaj. Kur t gatuani mos hidhni gjysmn e orizit n tenxhere, por duhet ta matni at. Shmangni lngjet e ftohta dhe ushqimet e kripura. Nse mund t braktisni disa kafshime, keni krijuar barrier ndrmjet jush edhe ushqimit. Jeni t ngopur, por nuk jeni aq sa t keni nevoj t shkopsitni pantallonat.

  7. Qarkullimi i gjakut
  Lng i kuq n vena i domosdoshm pr jetn tek njerzit dhe kafsht e rendit m t lart q mbart oksigjen, lndt ushqyese etj. prbrenda trupit dhe mban n marrdhnie me njri-tjetrin qelizat aktive dhe indet e trupit; ndonjher quhet kshtu edhe lngu me funksion t ngjashm tek kafsht e rendit m t ult. Lidhja e vazhdueshme q mundson gjaku midis qelizave aktive dhe indeve t trupit furnizon indet me energji dhe lejon daljen e materialeve te padobishme, prfshir acidin karbonik, t cila kalojn nga indet ne gjak. Normalisht zbret do 24 or prafrsisht dy deri tre litra lngje n zorr nga ushqimi dhe pijet. Prve ksaj krijohen do 24 or gjasht deri shtat litra lngje n kanalin midis stomakut dhe zorrs nga gjndrat e pshtyms, stomaku, pankreasi, tmthi dhe zorra e holl. Pjesa m e madhe e lngjeve thithet nga muri i zorrs thell n zorrn e holl dhe kalon pastaj n gjak. Pirja e nj deri n dy gota uji esll n mngjes sht kuruese, sepse te gjitha helmet q jan formuar natn ne gjak pastrohen. Sekrecionet e shum gjndrave t trupit kalojn nprmjet gjakut n indet e ndryshme q jan t destinuar t influencojn. Gjithashtu qarkullimi i gjakut luan rol themelor n mbajtjen konstante t temperaturs s trupit n pjes t ndryshme t tij. Nga neuroprcjellsi katekolamin varet kontrolli i trysnis s gjakut. Gjaku sht me ngjyre te kuqe, viskoz, opak, alkalin (n reaksion) e me nj er t dobt por karakteristike. Prbhet nga nj likuid transparent, ngjyr t verdh t hapur i quajtur plazma ose liquor sanguinis, n t cilin ”notojn” nj numr i pafund qelizash apo trupzash, qelizat e bardha dhe t kuqe e plateletet e gjakut.  8. Dhimbja e gjoksit
  do person me mosh 40 vje e lart, q ankohet pr dhimbje gjoksi duhet t krkoj ndihmn mjeksore, sepse kto dhimbje mund t ken origjin nga smundje t zemrs q prbjn dhe nj urgjenc mjeksore t padiskutueshme, neurologjike (nervore), dhimbje t muskulaturs (mialgji), pr shkak t smundjeve t mushkrive. Dhimbjet e gjoksit, t shkaktuara nga smundje t zemrs kan kto karakteristika: shtypse, shpuese, grryese, shtrnguese.
  Ato gjithashtu shoqrohen me shenja dytsore si: ndjenjn e friks, djers trupore, zbehje. Kohzgjatja e dhimbjes mund t jet 2-10 minuta, por mund t jet edhe m e zgjatur, me ndrprerje ose jo. Masat q duhet t merrni n kt rast sht t bni pushim absolut, duke ndrprer do lloj aktiviteti, qoft fizik apo mendor. Angina sht nj dhimbje gjoksi ose nj shqetsim i cili ndodh kur muskuli i zemrs nuk merr mjaftueshm gjak. Angina mund t ndihet si nj dhimbje shtrnguese n kraharor. Dhimbja mundet, gjithashtu, t ndodh ose t prhapet edhe n shpatulla, krah, qaf, gryk ose n shpin. Shum njerz me angina pektoris kan smundje t arterieve koronare, me ngushtim t arterieve si rrjedhoj e aterosklerozs. Kur arteriet jan ngushtuar rrjedhja e gjakut pr n zemr reduktohet. Format m t shpeshta t angines jan angina e qendrueshme dhe ajo e paqndrueshme. Nj form m pak e hasur sht angina q sht quajtur angina variant (e luhatshme). Angina e qndrueshme sht dhimbja e gjoksit apo shqetsimi i cili ndodh kur zemra sht duke punuar m shum se zakonisht. Dhimbja e angins s qndrueshme kalon kur personi qndron, qetsohet, apo merr medikamentin pr anginn. Ilaet e angins, si jan nitritet, ndihmojn n zgjerimin dhe qetsimin e arterieve. N kt mnyr mund t shkoj m shum gjak pr n zemr. Angina e paqndrueshme sht nj gjendje shum e rrezikshme e cila krkon nj trajtim urgjent. Angina e paqndrueshme sht nj shenj q tregon se infarkti i miakordit mund t ndodh shpejt. Angina e paqndrueshme mund t ndodh pa shtim t aktivitetit fizik. Kjo angin nuk lehtsohet nga t qndruarit n qetsi ose mjekimi. Angina variant shkaktohet nga nj spazm n nj arterie koronare. Spazma shkakton ngushtim t mureve t arterieve. Ky ngushtim i arterieve pakson ose ndalon rrjedhjen e gjakut pr n zemr. Diagnostikostikimi i angins bazohet n anamnezn personale, familjare egzaminimin fizik dhe rezultatet e testeve t ndryshme kryesisht EKG-s. Kur ilaet dhe ndryshimi i stilit t jets nuk e kontrollojn anginn, ather mund t nevojiten procedura t posame. Angioplastika dhe byipass-i i arterieve koronare jan dy procedurat m t zakonshme q prdoren pr t trajtuar

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 11. #11
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  9. Hemorragjia cerebrale
  N kushtet normale djersa q nxjerrim gjat motit t nxeht na mban t freskt kur ajo avullohet nga siprfaqja e lkurs. Megjithat, n ditt jashtzakonisht t nxehta, ose kur e ushtrojm trupin m shum se ’duhet, ky sistem mund t mos funksionoj dhe temperaturat e trupit mund t rriten n nivele shum t rrezikshme. Kjo on n hemorragji cerebrale. Gjithashtu mund t shkaktoj dhimbje koke, marrje mendsh, ngr t muskujve, por mund t ket dhe rrezik pr jetn. Kjo mund t jet veanrisht e rrezikshme kur simptomat shfaqen shum shpejt, nse ne nuk u kushtojm vmendje shenjave m t hershme, dhe me shum pak paralajmrim. Njihet ndryshe nga populli edhe me fjalt i ra pika ose i plasi gjaku n tru. Kryesisht ndodh n moshat mbi 60 vje, por njihen raste edhe n moshat e reja. Shenjat kryesore q i smuri paraqet jan: nuk flet (nuk mund t shqiptoj dot asnj fjal), ose nuk i kuptohen fjalt (belbzon); Nuk lviz gjymtyrt (dorn ose kmbn); Trheqja e muskujve t fytyrs t asaj ane q nuk lviz dorn ose kmbn; Urinon dhe defekton n mnyr t pavullnetshme; T dridhura t pjesshme ose n t gjith trupin; T vjella. N kt situat nse i smuri ka t vjella sht mir q t bhet kthimi i koks n ann e majt me qllim q t mos bllokohen rrugt e frymmarrjes dhe t hiqen protezat kur ato jan. Kur i smuri ankon pr t vjella, dhimbje koke, t dridhura, ’rregullime t tensionit dhe t ritmit t zemrs, duhet patjetr t bj vizit mjeksore pr ti paraprir paralizs. T kontrollohet rregullisht tensioni tek t smurt me tension t lart sidomos tek ata me trashgimi familjare t smundjes dhe t mos abuzohet me mjekimin. Nj mjekim i rregullt i tensionit t lart t gjakut dhe i rregullimeve t ritmit t zemrs do t parandalonte nj situat t till.

  10. Diabeti
  Diabeti sht rregullimi i metabolizmit q reflektohet n paraqitjen e sasis jonormale t glukozs n gjak, si pasoj e rezistencs s qelizave t gjakut ndaj insulins, apo si pasoj e sasis s vogl t insulins s sekretuar nga pankreasi. Jan dy gjendje q mund t shkaktohen nga diabeti i sheqerit, hiperglicemia (niveli i lart i glukozs) dhe hipoglicemia (niveli, i ult i glukozs). Terapia e ilaeve mund t parandaloj prparimin e mtejshm t diabetit tek miliona njerz, t cilt kan nj stad t lart t rrezikshmris t smundjes, shum studime sugjerojn mnyrat e duhura pr ta. Gati 5 pr qind e popullsis s bots sht e smur me diabet, dhe gati 7 pr qind jan paradiabetik. Kjo lloj smundje zhvillohet zakonisht n mosh madhore dhe tek pacientt, t cilt kan nivel t lart t sheqerit n gjak, sepse qelizat e tyre jan br rezistente ndaj insulins, hormoni q stabilizon ngritjen e sheqerit n gjak. N Evrop, 8.4 pr qind e moshs madhore t popullsis jan diabetik dhe 60 milion jan paradiabetik. Pas nj sr studimesh dhe testimesh t kryera n pacient n mbar botn, rezulton se t smurt me diabet kan m shum mundsi dhe jan m t ekspozuar se nj njeri i shndetshm, t preken nga nj smundje e dyt, e cila prgjithsisht sht shum e kushtueshme pr t’u kuruar, ku mund t prmenden smundjet e ndryshme t zemrs apo dmtime t veshks.

  Simptomat
  Pacienti ha shum
  Pi shum uj
  Urinon shpesh
  Humbet pesh
  Mund t ket kriza t ketocidozs diabetike

  Ja disa kshilla kundr diabetit
  Ecni sa m shum, pr shembull duke shkuar m kmb n shkoll
  Hani n mnyr t shndetshme e duke pir sa m pak lngje frutash t konservuara, pasi ato kan shum sheqer
  Qndroni sa m pak ulur para televizorit, kompjuterit apo video-lojrave
  Bni aktivitet t rregullt fizik dhe duke fjetur sa m shum
  Hani medoemos mngjes

  11. T fiktit
  Gjendja e t fiktit ose Lipotomia karakterizohet nga humbja e papritur e vetdijes. Arsyeja e shfaqjes s saj sht ulja e presionit t gjakut, pr shkak t zgjerimit t enve periferike, me pasoj uljen e presionit t gjakut dhe mosfurnizimin sa duhet me gjak i trurit. Gjendja e t fiktit mund t parandalohet nse me shfaqjen e shenjave t para: marrje mendsh, djers t ftohta, probleme me shikimin dhe tharje t gojs, pacienti qndron shtrir, merr lngje dhe qndron n vende t freskta. Lipotimia sht ulja e tensionit t gjakut n shifra posht 60 mmHg. Shkaqet jan: smundjet e gjakut, smundjet e zemrs, stresi nervor. Ndrsa shenjat jan: djers n t gjith trupin, dobsi e menjhershme sa i smuri gati rrzohet, humbje e ngjyrs s lkurs etj. N kto raste i smuri duhet t shtrihet dhe ti ngrihen kmbt m lart se sa koka duke i vendosur disa jastk ose duke prdorur dika tjetr pr momentin. N qoft se i smuri fillon ta marri veten mund ti bni nj kafe. Mjekt kshillojn konsumimin e sa m shum lngjeve pa prmbajtje kafeine, alkooli dhe sheqeri; qndrimin n ambiente me ajr t kondicionuar; banja t shpeshta me uj t vakt; veshje me rroba t lehta me ngjyra t hapura dhe daljen n ort e mngjesit e t mbrmjes. Shqetsimet e para t vaps shfaqen menjher pas ekspozimit n diell t koks dhe qafs, kur jan t pambrojtura, duke shkaktuar sipas mjekve, dhimbje koke shum t forta, skuqje t fytyrs, dhimbje t syve, humbje ndjenjash, konvulsione, shqetsime nervore dhe jo rrall vdekjen.
  Kshillat
  Evitimi i daljeve n ort e pikut, ktu duhet pasur parasysh 10 paradite deri n 15-16 pasdite
  Prdorimi i lngjeve, i ujit n radh t par dhe i lngjeve q vjen nga frutat e freskta
  Po kshtu sht m se i nevojshm edhe prdorimi i perimeve t stins
  T eliminohet prdorimi i lngjeve q prmbajn sheqer dhe kafein
  Ndrsa pr sa i prket ushqimit duhet t eliminohen yndyrat dhe t konsumohen perimet
  T tregohet kujdes me higjienn nevojitet rritja e saj
  Nevojitet shmangia e mjediseve t ndotura
  sht e domosdoshme evitimi i ujit t depozitave


  12. Goditja nga dielli
  Kjo sht gjendja m e rnd q mund t shfaqet dhe prbn nj rast urgjent. Kjo ndodh kur aftsit fiziologjike, t termorregullimit nuk prballojn rritjen e madhe t temperaturs trupore. N kto kushte mund t ndodh q organizmi t mos reagoj dhe t oj deri humbje t vetdijes dhe probleme m serioze pr jetn. N kto raste krkohet trajtim n spital, por n pritje i smuri duhet t freskohet i smuri, t lirohet nga rrobat, t freskohet m uj t freskt, si dhe t vendosen akull ose rroba t lagura m uj t ftoht n pulse. Goditja nga dielli shfaqet menjher ose pas ekspozimit n diell t koks dhe qafs kur kto jan t pambrojtura Shenjat jan: dhimbje koke shum t fort, skuqja e fytyrs, t vjella, humbja e ndjenjave, t dridhura. T prekurit duhet t largohen nga qndrimi n diell, duhen vn kompresa t ftohta n ball dhe kye dhe nevojitet pushim absolut n vend t freskt.

  Shenjat e goditjes nga dielli
  Dhimbje koke shum t forta, skuqje t fytyrs, dhimbje t syve dhe humbje ndjenjash, konvulsione, eksitim nervor, jo rrall ndodh vdekja
  Trajtimi
  Bhet largimi i menjhershm i t goditurit nga dielli dhe vendoset n nj vend me hije, t freskt dhe t ajrosur. I vendosen kompresa t ftohta n kok, fytyr dhe n qaf, i jepet t pij lngje t freskta
  Parandalimi
  T mbrohet koka me kapele si dhe t evitohen qndrime pr nj koh t gjat nn rrezet e diellit, sidomos n ort e nxehta t dits

  Kshilla pr t moshuarit
  T evitohen qndrimet n ambientin e jashtm n periudhn m t nxeht t dits
  T bhen shtitje n ajr t pastr dhe n vende me gjelbrim n periudhn m t freskt t dits
  T prdoren kapele pr t mbrojtur kokn dhe qafn
  T prdoret diet ushqimore me zarzavate t prpunuar mir termikisht (t gatuara me vaj misri ose ulliri)
  T evitohet prdorimi i yndyrave shtazore (gjalp, dhjam) dhe krips s teprt
  T prdoren lngje (uj higjenikisht i pastr, lngje frutash t freskta, supa)
  Pr t moshuarit nuk rekomandohen banjo dielli, por frekuentimi i vendeve malore
  T eliminojn udhtimet e gjata
  T prdorin produkte ushqimore t kontrolluara higjenikisht
  T bjn kontroll periodik tek mjeku dhe t prdorin mjekimin e rekomanduar

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 12. #12
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  13.Neuroza
  Si rezultat i rritjes s problemeve sociale (stresit) sht shtuar shpeshtsia edhe e nj smundjeje q quhet neuroz. Kjo smundje nuk njeh mosh dhe quhet si nj ankth ose stres nervor. Ajo vjen si rezultat i nj mbingarkese nervore ose emocionale. M t predispozuar pr kt smundje jan njerzit e ndjeshm ndaj faktorve sociale (puna, shoqria dhe familja). Kjo smundje ka prirje t bhet kronike. N qoft se nj pjestar i familjes suaj, kryesisht moshat e reja, paraqet n mnyr t papritur, t menjhershme, por edhe n mnyr graduale kto shenja:
  mpirjen e gjymtyrve(duarve dhe koks) ose gishtave, t dridhura, shtangim ose ngrirje t fytyrs, duarve, gishtrinjve, trupit, marrje fryme, dhimbje gjoksi, t rrahura t shpeshta t zemrs, prirje pr t mos folur e prgjigjur ndaj pyetjeve, ankim, ka raste pa baz, pr dhimbje koke, pagjumsi ose shikim ndrrash t frikshme ai vuan nga neoruza. N kto situata mund t matni tensionin arterial, mos krijoni situata dramatike, mundsisht me t smurin duhet t qndroj vetm nj person dhe familjart e tjer t largohen nga dhoma, pasi sa m shum njerz t grumbullohen aq m shum zgjat kriza. Prania e shum personave nuk e ndihmon t smurin prkundrazi e keqson krizn. N qoft se shenjat e msiprme nuk jan shoqruese t ndonj smundje tjetr t vrtet si pr shembull: epilepsi, diabet etj. ather kemi t bjm me at q quhet neuroz (stres nervor), q vjen nga shkaqe t ndryshme sociale. Prpiquni q t minimizoni sa m shum problemet sociale, faktori kryesor n shrimin e neurozs.

  14. Reumatizma
  Smundjet reumatike fillojn von t mjekohen, por sipas mjekve kjo smundje nuk duhet t neglizhohet pr t parandaluar prkeqsimin e saj. Ekspertt kan njoftuar se personat me smundje reumatike zakonisht e fillojn mjekimin shum von, ndrsa nganjher kjo sht arsye e mos njohjes s smundjes. Personat me njtje t dhimbshme t njrs ose disa nyjave, duhet ta vizitojn reumatologun n afat kohor prej gjasht javsh nga paraqitja e simptomave. Po i njjti rekomandim i kushtohet edhe atyre t cilt kan nyje t shtangura pr s paku gjysm ore pas zgjimit nga gjumi n mngjes. Sipas rezultateve t disa hulumtimeve t fundit, vetm 64 pr qind e pacientve t smur nga artriti reumatoid mjekohen n mnyr t rregullt, ndrsa pjesa tjetr nuk i prcjellin rekomandimet mjeksore dhe nuk e prdorin terapin m rregull.

  15. Artriti reumatik
  Artriti reumatik shoqrohet me inflamim t kyeve, n mnyr t till q kur i prek i ndjen t njtura dhe t dhembin. Vet kyet mund t dhembin pa i prekur dhe mund t kesh vshtirsi kur t’i lvizsh. Megjithat inflamacioni i kyeve sht simptom tipike. Ajo ndryshon te njerz t ndryshm. Te disa dhimbjet vijn e ikin, te disa jan t vazhdueshme dhe mund t rriten me avancimin e smundjes. Me avancimin e smundjes shfaqen disa simptoma t ngjashme me ato t gripit. I smuri ndjehet i dobt, nuk ka oreks dhe mund t shoqrohet edhe me ngritjen e temperaturs. Gjat ksaj periudhe delikate i smuri pson humbje n pesh dhe bhet anemik. Nj n do pes pacient ka gunga t vogla nn lkur tek brrylat ose n pjes t tjera t trupit.
  Venat varikoze trashgohen brez pas brezi dhe ato nuk mund t eliminohen plotsisht. N rast se personi ka pun t rnd, ose mban pesha t rnda gjat dits, rishfaqja e damarve sht e shpejt, madje edhe n t njjtat vende, ku mund t jet kryer ndrhyrja kirurgjikale. Kryesisht ato zhvillohen n moshn 20 deri 30-vjeare, pas ksaj moshe shfaqja e varieve sht m e vogl. Specialistt rekomandojn q kmbt t trajtohen do dit me xhel freskues t masazhohen nga specialist her pas here dhe t trajtohen me medikamente t ndryshme sipas porosive t mjekve. Trajtimet ndikojn n funksionimin e rregullt t organeve t brendshme si dhe rregullojn lvizjen e muskujve, n rastet kur vuani nga gjymtyrt e poshtme. Smundja e varieve sht e trashgueshme. Madje ajo kalon nga brezi n brez dhe n kt rast shfaqja e simptomave dhe shenjave t para nis q n adoleshenc, pikrisht n kohn kur trupi i njeriut nis t ndryshoj. Kjo smundje nuk “kursen” as meshkujt, madje sipas specialistve, ata kan edhe dhimbje m t mdha se femrat dhe n shumicn e rasteve t operuarit meshkuj mbajn rekord. Pr t parandaluar kt fenomen sht e rndsishme q fmijt t drgohen her pas her tek specialistt, n mnyr q ai t kshilloj edhe veprimet e duhura q duhet t ndiqen. N rast se venat shfaqen, ato nuk mund t hiqen plotsisht prvese t trajtohen her pas here. Mjekt ua rekomandojn xhelin freskues t gjith personave q ende nuk kan probleme me variet, por q e din q n familjen e tyre ka plot raste t tilla.

  16. Dhimbjet e koks
  N ditt e prditshme t jets dhimbja e koks sht nj nga smundjet q prballemi m shpesh. N ver koha e nxeht, alkooli i teprt q pihet, gjith lodhja e palarguar e dimr-vers, paksim i oksigjenit, ankesa nga grykt, hundt, vesht, tensioni i lart, dhimbjet e mezit dhe gjymtyrve shfaqin dhimbje t koks n kto dit t nxehta vere. N t gjith vendet e botes me recet dhe pa recet prdorimi i ilaeve ndrpret dhimbjet. Si do funksion i ilaeve pr smundje t tjera dhe aspirina ndikon nq uljen e temperaturs dhe largimit t dhimbjes s koks. Por aspirina nuk duhet prdorur n do dhimbje koke sidomos n kto dhimbje q sjell koha e nxeht e ksaj stine. Dhimbja e koks si funksion i vetm sjell me t bashk dhe smundje t tjera. N ditt e nxehta shfaqet e teprta t dhimbjes s koks rrjedhin si pasoj e migrens, nxehtsia e kohs, rritja e tensionit. Tensioni i lart sht nj smundje sistematike dhe ndikon shum n dhimbjet e koks. N ort kur koha sht shum e nxeht duhet treguar kujdes duke qndruar n vende t mbyllura (hije). Sidomos pr fmijt dhe t moshuarit sht shum e domosdoshme.
  Pirja e ujit t pijshm rregullisht. Personat q vuajn nga tensioni dhe migrena duhet ti pin ilaet n kohn e caktuar dhe gjithashtu duhet t kalojn n nj kontroll rutin. Duhet t marrin shpesh mendime nga kirurgt. Personat q vuajn nga diabeti, q kan probleme me ushqimin, personat e shndosh, femrat shtatzn, t smurt q vuajn nga zemra, prdoruesit e drogs dhe personat q kan qndruar pr nj koh t gjat nn dritn e diellit (n t nxeht) jan persona q u shfaqet m
  shpesh dhimbja e koks.
  Kshilla
  Duhet treguar kujdes pr pirjen e t paktn 2 litrave uj n dit
  N koh dreke duhet qndruar n vende t mbyllura (me hije)
  Duhet t visheni me rroba t holla t pambukta
  Duhet t prdorni kapele dhe ombrell


  17. Sinusiti
  Shpesh do dhimbje koke trajtohet thjesht me nj aspirin dhe sapo dhimbja kalon, ashtu bie edhe interesimi pr diagnostikimin e sakt t saj. Dhe dhimbjet e koks kan shkaktar t shumt, duke filluar nga ftohja, sinusiti e deri tek dhimbjet e forta t migrens. Diagnostikimi i sakt ka shum rndsi, pasi vetm kshtu mjekt mund t ndrhyjn n kohn e duhur pr parandalimin e keqsimit t gjendjes shndetsore. Pas diagnostikimit t sakt, ilai m i mir kundr simptomave t sinusitit sht provuar t jet ai i grupit t ilaeve triptan, q e largojn menjher dhimbjen e koks, por njkohsisht shkaktojn marrje mendsh. Sinusiti sht nj infiamacion akut ose kronik i nj nga hapsirave(seno)t pran hunds. Sipas vendndodhjes dallojm 4 lloje sinusitesh: Sinusit t maxiles; sinusit t frontales; sinusit t etmoidales; sinusit t sfenoidales. Sipas prhapjes smundja mund t jet mono ose bilaterale. Kur infiamacioni kap m shum hapsira(seni), quhet Polisinozit. Nga ana klinike kto konsiderohen si bllokime t ktyre hapsirave duke mos lejuar daljen e lngut q formohet gjat infektimit q quhet Essadato (me nj prbrje proteinike, i pasur me mukopolisakarid dhe qelizave ematike). Por mund t’i kemi edhe t llojit me formim ose jo t “puss” (material me linfocite t vdekura).
  Kshilla
  Evitoni diellin n pikun e vaps
  Mbani gjithmon syze edhe n dimr edhe n ver
  Prdorni sa m shum ushqime me fibra pr t evituar sinuzitin
  N rast se ju fillojn dhimbje sht mir q t konsumoni menjher kafe
  Evitoni zhurmat e larta, t magnetofonit, televizorit
  Pr t’u qetsuar qndroni n qetsi t plot dhe n nj ambient t mbyllur dhe n errsir pr t paktn 30 minuta

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 13. #13
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  18. Migrena

  Migrena sht dhembje koke periodike n lidhje t ngusht me ndryshimin e shtypjes s ajrit. Migrena identifikohet sipas dhembjeve pulsive pas syve apo n ball, t shoqruar me mundime, ndjeshmri ndaj drits dhe zrave, e ndonjher edhe dshtimi i fushs s t parit. Pr t zbutur dhembjen, do t’ju ndihmojn analgjetikt nga grupi i ergotaminave apo antireumatikve josteroid, ndrkaq tretmani i akupunkturs do t zbus dhe ul intensitetin e dhimbjes s koks. Migrena shpesh sht e lidhur edhe me ushqimin, p.sh. konsumimi i alkoolit, okollats dhe t disa llojeve t djathrave t yndyrshm. Prandaj, shmanguni alkoolit dhe prodhimeve t tilla ushqimore, aq m par kur shkaktohen ndryshime t motit dhe t shtypjes s ajrit.
  Migrena sht nj smundje neurologjike me dhimbje pulsative t koks e shoqruar me nause, vjellje, ndjeshmri ndaj drits, zrave dhe ndaj aromave. Smundja fillon me simptom prodromale, gjysm deri nj or para dhimbjes s koks, me eufori, depresion, lodhje, puls t shpejtuar, anoreksi. Pastaj vijon dhimbja e fort e koks n t shumtn e rasteve vetm nga njra an, por jo gjithnj. Gjat aktiviteteve trupore keqsohen simptomat. Shpesh shoqrohet dhimbja e koks me nause, vjellje, fotofobi dhe fonofobi. Faktort t cilt ndikojn dhe shkaktojn dhimbje koke jan: stresi, ndryshimi i bioritmit, mungesa e gjumit, ushqimi (djathi, okollata, aji, bananet, lajthia, arra, bajamja), alkooli, droga, ndryshimi atmosferik si dhe ndryshimi hormonal tek femrat. Mendohet se migrena shkaktohet nga lirimi i nj substance kimike t quajtur serotonin ose 5HT n gjak, q shkakton ndryshime n ent e gjakut n tru. Se far ndodh me saktsi sht ende e paqart, por nj numr shkaqesh jaa identifikuar, t cilat ndryshojn nga personi n person. N m t shumtn e rasteve ndodh nj kombinimin faktorsh q ojn n kriz, ku mund t prfshihen faktor ushqyes si okollata, fruti i portokallit, limoni, brumrat, djathrat, alkooli (veanrisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime t prpunuara.


  19. Helmimet ushqimore
  Stina e vers dhe temperaturat e larta q e shoqrojn at, shtojn rastet e helmimeve ushqimore. Pasojat jan dehidrim deri n toksikacione t shkalls s rnd, shpesh serioze dhe pr jetn e pacientit. Smundjet diarreike akute shkaktohen nga agjent patogjen, si baktere, viruse ose protozoar dhe mund t zhvillohen si shqetsime t lehta t zorrve e deri n smundje t rrufeshme, q vn n rrezik jetn. Dekadat e fundit sht arritur veimi i agjentve etiologjik specifik dhe numri i tyre vjen duke u shtuar. Disa nga shkaktart e smundjeve diarreike dhe helmimeve ushqimore jan disa mikrobe dhe viruse. (T tilla jan escherichia coli enterotoksigjene, clostridium perfingensm staphylococus aureusm. Viruset coxsackie, viruset echo dhe rotaviruset, etj). Shkaktart ndodhen n ajr, uj dhe ushqime t kontaminuara, kafsh shtpiake dhe t egra bartse t ktyre mikrobeve, njerz t smur, ose barts t tyre. Insektet mund t jet transportues pasiv, sidomos pr viruset. Periudha m e favorshme pr prhapjen e tyre sht stina e vers dhe sidomos periudha korrik-tetor.
  Kto lloj infeksionesh gati gjithmon merren nga goja, zakonisht nga glltitja e ushqimit ose pijeve t helmuara. do prodhim ushqimor sht nj burim potencial pr infektimin e njeriut. Trajtimi sht i lidhur ngusht me stadin e smundjes dhe llojin e mikrobit. Zvendsimi i lngjeve dhe kriprave minerale sht kushti i par. N format e lehta dhe kur nuk ka t vjella, marrja bhet nga goja. N format m t rnda, me temperatur, t vjella t shumta, diarre dhe dhimbje barku, mjekimi bhet intravenoz me perfuzione (serume) q mund t arrijn disa litra n 24 or, elektrolit, kortikoid dhe antibiotik. Duhet theksuar q jo do helmim krkon prdorim antibiotiksh. Antibiotikt e prdorur pa kriter mund t zgjasin dekursin e smundjes. Vera e kuqe sht aleate kundr helmimeve, q shkaktohen si nga bimt ashtu dhe nga mishrat. E vetmja mnyr pr t parandaluar helmimet ushqimore sht zbatimi i rregullave higjienike dhe teknologjike n prgatitjen e ushqimit. Mbrojtsja m e rndsishme sht higjiena vetjake. Duhet t tregohet mjaft kujdes n restorante, fast-foode dhe n konsumimin apo prgatitjen e prodhimeve t detit.

  20. Faringitet
  Lngjet e ftohta, kondicionert, mikrobet e ndryshme q qarkullojn n kt periudh jan kta disa nga shkaktart e shfaqjes s problemeve me faringitet gjat stins s vers. Mjekt trheqin vmendjen q me shfaqjen e shqetsimeve t para t drejtoheni te specialisti, sepse mostrajtimi n koh mund t shfaq ndrlikime serioze. Po. Rnia e rezistencs s imunitetit, korrentet e ajrit, konsumimi i pijeve t ftohta, apo qndrimi nn kondicioner apo ventilator, ndikojn n acarimin e faringiteve, por dhe rrugve t siprme t frymmarrjes. Faktor pr acarimin e faringiteve jan dhe mikrobet dhe viruset e ndryshme, q temperaturat e larta u krijojn terren t prshtatshm, pr t’u shumuar dhe shndrruar n patogjen pr organizmin. Natyrisht ulja e rezistencs s mukozave te personat e predispozuar bn q t shfaqen t tilla probleme. Natyrisht jan ato grupmosha q kan sistem imunitar t dobt, pr kt arsye fmijt jan kontingjent m i rriskuar dhe m i prekur nga faringitet. (fmijt e moshave 2-6-10 vje). Ka raste q jan forma akute, por dhe raste riakutizimi t formave kronike, q kur krijohen kushte t prshtatshme rishfaqin simptomat. Shenja kryesore sht dhimbja e fytit, ndryshime t timbrit t zrit (ngjirje t zrit), kputje trupore. Fmijt e vegjl mund t mos pranojn ushqimin, pr shkak t dhimbjes s fytit. N disa raste, si n ato me natyr virale apo mikrobiale mund t shfaqet temperatura q sht zakonisht jo shum e lart (subfebrile 37.5-38 grad). Parandalimi sht kompleks. Ai prfshin kujdes n ruajtjen e nj ambienti me lagshti dhe temperatur t prshtatshme. Po ashtu duhet treguar vmendje n mnyrn e veshjes, duhet kujdes n qndrimin n ambiente me ajr t kondicionuar. Por ashtu rekomandohet nj ushqim i pasur me vitamina dhe kripra minerale, q ndihmojn n forcimin e sistemit imunitar.
  Kshilla
  kujdes n ruajtjen e lagshtirs s ajrit n ambientin ku jetoni
  ajrosje e ambientit ku qndroni
  pini sa m shum lngje dhe konsumoni ushqime t pasura me vitamina
  tregoni kujdes n mnyrn e veshjes
  shmangni korrentet e ajrit
  qndroni larg kondicionerve apo ventilatorve
  konsultohuni me mjekun specialist pr do shqetsim

  21. Ftohja e stomakut
  Stina e vers me temperaturat e larta q e shoqrojn dhe higjiena jo e mir, shton rrezikon pr shfaqjen e gastro-enteriteve virale sezonal. Mjekt trheqin vmendjen q do rast t trajtohet me kujdes, sepse mund t jen ngjitse dhe t krijojn formn e nj epidemie. Gastro-enteriti sht inflamacioni i aparatit trets q prfshin: stomakun, zorrt e holla dhe ato t trasha. Prandaj shpesh kjo konsiderohet si “ftohje stomaku”. Kjo smundje mund t shfaqet n do periudh t vitit, por gjat sezonit t temperaturave t larta merr formn e nj epidemie. Arsyeja e numrit t lart t rasteve shpjegohet me faktin q temperaturat e larta krijojn terren t prshtatshm pr zhvillimin e mikrobeve q shndrrohen n patogjene pr aparatin trets. Po ashtu mungesa e kushteve higjieno-dietetike krijon terren pr shfaqjen e gastro-enteriteve me natyr joinflamatore. Shkaqet e gastro-enteritit mund t jen t ndryshme. Kryesisht ato kan shkaqe virale, bakteriale (E.coli, slamonela, shigella, etj.), parazitare (lambia) dhe ushqimore. Gastro-enteriti viral i sezonit sht ngjits. Viruset q e shkaktojn at prhapen nprmjet kontaktit me persona t infektuar. Njerzit mund t infektohen nprmjet ushqimeve dhe pijeve ose ujit t kontaminuar. tani q sht periudha e plazhit, shpesh nuk respektohen kushtet higjieno-dietetike dhe ushqimi shndrrohet n kt mnyr burim i gastro-enteriteve.
  Nuk ka grupmosha m t riskuara, dokush mund t infektohet, por disa viruse prekin nj grup specifik moshe. Megjithat fmijt, t moshuarit dhe personat q kan nj sistem imunitar t dobt sigurisht jan “viktimat” e para t gastro-enteriteve. Hapi i par n trajtimin e gastro-enteritive virale sht parandalimi i humbjeve serioze t lngjeve (dehidrimi).

  Simptomat
  diarre e ujshme
  t vjella
  dhimbje koke
  ethe
  krampe abddominale (dhimbje stomaku)
  kputje trupi
  temperatur
  munges oreksi
  dhimbje gjymtyrsh dhe muskujsh

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 14. #14
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  22. Koliti
  Gjat stins s vers mund t ndodh rishfaqja e problemeve me kolitin spastik. Koliti spastik ose sindroma e zorrs s irrituar sht ndr patologjit m t shpeshta q haset rndom n punn e prditshme t mjekve gastroenterolog. Kjo smundje prfaqson nj rregullim t mirfillt t motoriks normale t zorrs, si pasoj e gjendjeve emocionale, diets (intolerancs ndaj disa ushqimeve si ushqimeve t skuqura, alkoolit, qumshtit, okollatave, lngut t domates, kafes etj.), hormoneve t tubit trets, toksinave t mikrobeve t ndryshme. Stresi emocional, sipas specialistve, sht nj ndr faktort kryesor q shkakton tek personat q vuajn nga koliti n fazn akute t smundjes kontraksione t zorrs, 10 her m t fuqishme se n personat e shndosh. Prdorimi pa kriter i kondicionerit, temperaturat e larta dhe mbi t gjitha ndryshimi i mnyrs s ushqyerjes ndikojn n shfaqjen e problemeve t kolitit spastik. Mjekt rekomandojn q personat q vuajn nga kto probleme t ndjekin nj stil jete t shndetshme, t shmangin abuzimet me ushqimet dhe korrentet e ajrit pr t shmangur rishfaqjen e shenjave t kolitit spastik. Sipas mjekve, shpeshher gjat ksaj stine jan t shpeshta rastet e acarimit t simptomave. Arsyeja qndron te klima, mnyra e ushqyerjes dhe gjendja psikologjike, t cilat mendohet t jen ndr faktort kryesor q ndikojn n shfaqjen e ksaj patologjie. Kshtu korrentet e ajrit, abuzimi me ventilatort dhe kondicionert bhen shkaktar i kolikave abdominale. Po ashtu, negativish ndikojn edhe ushqimet dhe pijet e ftohta, q krijojn spazma n aparatin trets me pasoj probleme pr kolitin spastik. Nga ana tjetr, i nxehti tenton t ul dhe ngadalsoj lvizjen intestinale q ndikon n shfaqjen e problemeve me kolitin q karakterizohet me kapsllk t alternuar me diarre. Po ashtu nj nga faktort kryesor q ndikon n shfaqjen e problemeve sht abuzimi me menyn. Gjat stins s nxeht konsumohen ushqime t skuqura, me erza, ushqime t nxehta, fast-foode dhe t pasura me kalori. T gjitha kto ushqime ndikojn n gjith aparatin trets, duke sjell probleme dhe pr kolitin. Prve ksaj, disa fruta dhe perime, q jan tipike pr stinn ndikojn n acarimin e kolitit spastik, t tilla si: mollt, kumbullat, domatja, etj.
  Simptomat e smundjes
  Dhimbje barku
  Kapsllk ose diarre
  Fryrje e barkut
  Gurgullima t zorrve
  Rndimi n stomak
  Ndjenjn e rrem t defekimit
  T prziera apo t vjella

  Ushqimet q nuk duhen konsumuar
  Ushqimet e skuqura
  Alkooli
  Qumshti
  okollata
  Lngu i domates
  Kafeja
  Lngjet e gazuara
  Lakrat
  Mollt
  Kumbullat
  Bizelet
  Fasulet
  Duhani


  23. Smundjet e zorrve
  Produktet ushqimore paraqesin faktor t rndsishm n bartjen e smundjeve ngjitse t zorrve. Rndsi m t madhe kan produktet me prejardhje shtazore, q mund t paraqesin mjedis ideal jo vetm pr qndrimin e agjentit, por edhe pr shumimin e tij. Vera llogaritet si stin n t ciln numri i smundjeve ngjitse t zorrve rritet. Nga ky grup i smundjeve m t shpeshta jan: enterokoliti akut (zemra), helmimi me ushqim, dizenteria, hepatiti virusal A, salmonelozat, etj. Sipas numrit t t infektuarve, smundjet e zorrve zn vendin e par n rangimin e smundjeve infektive. Arsyet pr shfaqjen e ktyre smundjeve mund t jen t ndryshme, por n t shumtn e rasteve jan agenst infektiv si bakteret, viruset dhe parazitt. Megjithat shkaqet e infektimit mund t jen edhe kimike, nutritive, metabolike dhe psikogjene.
  Kto smundje shfaqen gjat gjith vitit, por dukshm m shpesh hasen n muajt e vers. Smundjet ngjitse t zorrve veanrisht jan t shpeshta tek foshnjat dhe tek fmijt e moshs parashkollore, duke prbr mbi 60 pr qind t smundjeve ngjitse t zorrve n prgjithsi. Smundje m e shpesht ngjitse e zorrve sht enterokoliti akut, zemra q dominon ndaj smundjeve t tjera me gjithsej 70 pr qind t rasteve. Smundjet ngjitse t zorrve prcillen nprmjet ujit, ushqimit dhe kontaktit t drejtprdrejt. Uji ka rol t rndsishm n shfaqjen dhe prcjelljen e smundjeve ngjitse t zorrve.
  Produktet ushqimore paraqesin faktor t rndsishm n bartjen e smundjeve ngjitse t zorrve. Rndsi m t madhe kan produktet me prejardhje shtazore, q mund t paraqesin mjedis ideal jo vetm pr qndrimin e agjentit, por edhe pr shumimin e tij. Mnyra e tret e prcjelljes s smundjes ngjitse t zorrve sht nprmjet kontaktit. Kjo mnyr sht shum e shpesht dhe e pranishme dhe mund t shkaktohet nprmjet kontaktit direkt dhe indirekt.

  24. Salmonela
  Ditt e nxehta, paralajmrojn shtimin e rasteve me smundjen e salmonels. Shkaktar sht nj mikrob q shumohet n temperatura t larta. Me termin salmoneloz prfshihen t gjitha infeksionet q shkaktohen nga bakteret e gjinis s salmonelave, t cilat paraqesin forma klinike t ndryshme duke filluar me bakteremin, si ndodh me ethen tifoide, paratifon dhe infeksione me lokalizime jasht zorrs, si: n kocka, zemr deri n rastet kur infeksioni sht i lokalizuar vetm n tubin trets, duke shkaktuar enterokolit. Kto jan smundje infektive, q shkaktohen nga bakteri i salmonels. Salmonelat jan baktere gram negative. Shumica e tyre ngordhin n temperaturn 55 grad celsius pr nj or, ndrsa n 60 grad pr 15-20 min. Por n disa raste ato mund t’u rezistojn temperaturave t larta, sidomos kur jan n mjedise q prmbajn proteina si: mishi, veza etj. Shumica e salmonelave ngordhin n pH acid. Salmonelat mbijetojn n akull pr nj periudh t gjat kohe. Rreziku ekziston gjat gjith vitit, por n fakt probabiliteti pr shfaqjen e ksaj smundjeje sht gjat stins s vers, pr shkak t faktit q ky bakter n temperatura t larta gjen terren t shumohet dhe prhapet m shpesh gjat ditve t nxehta, favorizuar kjo dhe nga mungesa e kushteve higjieno-sanitare. Ve ktij fakti, mungesa e higjiens n gatimin e ushqimeve, apo akulloreve, pijeve t ftohta, bn q kjo smundje t jet mjaft e shpesht gjat stins s vers. Fakti q salmonela sht nj mikrob q mund t gjendet kudo, e bn t pamundur mbrojtjen komplet prej saj. Gjithsesi rekomandohet shmangia e kontaktit me persona t smur, respektimi i nj higjiene t mir personale dhe larjes s shpesht t duarve. Kujdes duhet treguar n prgatitjen e ushqimeve si akulloret, vezt dhe mishi, q tham q sht terren i prshtatshm pr vendosjen e salmonels. Gatimi duhet t bhet n temperatura t larta. Rekomandohet gjithashtu trajtimi me kujdes i do episodi diarreik q zgjat n koh, n mnyr q t shmangen ndrlikimet e mundshme q mund t shfaqen.
  Shenjat
  Diarre e ujshme
  T vjella ose t prziera
  Dhimbje koke
  Dhimbje stomaku
  Kputje trupi
  Temperatur
  Munges oreksi
  Dhimbje gjymtyrsh dhe muskujsh

  25. Diarret infektive
  Diarret infektive mund t hasen n do mosh. Rndsia e tyre lidhet me rrezikun e dehidratimit q mund t ndodh sidomos te fmijt dhe t moshuarit. Ato mund t shfaqen n form sporadike apo endemike. Diarret infektive jan t lidhura pothuajse vetm me rregullimin e sekretimit dhe t thithjes. Ato m shpesh jan akute dhe m rrall subakute dhe kronike. Smundje q shfaqet me dalje jasht t shpeshta e si uj, heqja e shpesht e barkut. Para nj shekulli diarreja ka qen smundja m e prhapur kryesisht tek t rriturit, kjo pr shkak t keq ushqyerit dhe mnyrs s jetess. Diarreja sht smundje infektive q duhet kuruar medoemos. Diarreja shkaktohet nga bakteret, viruset dhe parazitt. Larja rregullisht e duarve parandalon diarren. Afro 2 milion fmij n bot vdesin do vit nga diarreja. Varfria, kushtet e kqija higjienike dhe uji i ndotur i prdorur pr t pir shikohen si shkaktart kryesor t ksaj smundjeje. Por nj studim i ri i kryer n Pakistan tregon se larja rregullisht e duarve pakson rastet e vdekjes, madje edhe n situata t rnda. N familjet ku larja e duarve kryhej rregullisht, rastet e diarres u paksuan 50 pr qind. Studimi tregon se simptomat shfaqen si pasoj e pirjes s ujit t ndotur, apo keq ushqimit. Me gjith kto kushte t vshtira, n vetvete burim smundjesh, gjat studimit u vu re se vetm si rrjedhim i larjes rregullisht t duarve, rastet e diarres u paksuan dukshm.
  Simptomat
  Jashtqitje t shpeshta pr gjat gjith dits
  Zverdhje t lkurs n t gjith trupin
  Ethe dhe n disa raste edhe temperatur
  Jashtqitja n t gjitha rastet sht n trajtn e ujit.


  26. Hepatiti A
  Stina e nxeht shton riskun pr shfaqjen e hepatitit A. Kjo pr shkak t temperaturave t larta dhe mungess s kushteve higjieno-sanitare q jan m t theksuara gjat stins s vers. Mnyra m e shpesht e transmetimit sht nprmjet ujit t pijshm, prandaj smundja merr leht prmasat e epidemis. Hepatiti A sht nj infeksion viral sistemik q prek kryesisht mlin, duke shkaktuar dmtime inflamatore dhe shkaktohet nga virusi i hepatitit A. Grimca virale e ruan aftsin infektuese n temperatura mbi 60 grad pr nj koh t gjat n gjak, si dhe sht mjaft rezistent ndaj klorinimit. N fakt ky lloj hepatiti mund t jet i pranishm gjat gjith vitit, por gjat vers shtohet incidenca pr shkak t temperaturave t larta dhe mungess s kushteve higjieno-sanitare etj., q jan shkaktart e shfaqjes s ksaj smundjeje. I vetmi burim infeksioni sht njeriu i smur, i cili eliminon virusin n mjedisin e jashtm me materialet fekale. Rruga kryesore e transmetimit sht ajo fekalo-orale dhe favorizohet nga kushtet e kqija higjieno-sanitare. Prhapja kryhet kryesisht nprmjet ujit t infektuar nga fekalet, por edhe nga prdorimi i perimeve, zarzavateve q nuk i nnshtrohen prpunimit termik ose q nuk pastrohen mir si dhe nga akulloret ose ushqimet e prgatitura me uj t pazier ose me uj t ndotur. Smundja ka nj periudh inkubacioni 15-50 dit, e cila sht dhe periudha preikterike. N kushtet e vendit ton, sht e domosdoshme zierja e ujit t pijshm dhe prdorimi sa m pak i ushqimeve q shiten n rrug ose n kushte higjieno-sanitare jo t rregullta. Po ashtu sht e domosdoshme t tregohet kujdes n konsumimin e akulloreve gjat stins s vers, q mund t prodhohen apo ruhen n kushte jo t prshtatshme higjienike. Prdoret dhe imunoprofileksia aktive, vaksina kundr hepatit A q i nnshtrohen personat e rrezikuar ata q nuk kan kaluar hepatitin A, q jan n zona endemike dhe q kan pasur kontakt me t smur me hepatit A.

  Shenjat
  Dobsi dhe kputje trupore
  T prziera dhe t vjella
  Dhimbje barku n zonn e mlis
  Temperatur
  Diarre;
  Fee n ngjyr t bardh
  Urin e errt
  Zverdhje e lkurs
  Dhimbje kyesh etj

  27. Hepatitit kronik
  Hepatititi kronik sht nj pezmatim i mlis. N rastet e hepatitit kronik, pezmatimi i mlis vazhdon pr gjasht muaj. Kto inflamime mund t jen t lehta, por n disa raste ato mund ta shkatrrojn mlin. Ato mund t bhen shkak edhe pr cirrozn n mli. Viruset q shkaktojn hepatit kronik japin edhe format e shfaqjes s tij, si Hepatit B dhe C, Hepatit D, Hepatit A. Hepatiti C sht infeksion viral i mlis i padallueshm klinikisht nga hepatiti B, por shkaktohet nga nj virus i vetm RNA. Lnda ngjitse gjendet n gjakun e pacientit t infektuar. Ajo prhapet kur gjaku i infektuar futet n kanalet e gjakut t nj njeriu tjetr. Hepatiti A sht smundje e leht, q kalon n m t shumtn e rasteve n mnyr inaparente. Shrohet pa asnj lloj problemi. Shum rrall mund t shkaktoj komplikacione tek foshnjat dhe fmijt. Hepatiti B sht nj smundje ngjitse q prek mlin. Ai shkaktohet nga nja mikroorganizm i quajtur virus i hepatitit B, q transmetohet nprmjet gjakut dhe raporteve seksuale. N fakt virusi sht prezent n gjak dhe n t tjera lngje biologjike, n mnyr t veant n sperm dhe n sekrecionet vaginale t personave t smur ose mbarts kronik. Kta persona edhe n munges t smundjes, prmbajn agjentin infektiv dhe mund t’ua transmetojn personave t tjer.

  Simptomat
  Dhembje barku
  Ethe
  Lodhje ose molisje
  Humbje oreksi
  Ndjenjn e vjelljes
  Zverdhjen dhe urinn e errt

  28. Myku n lkur
  Stina e nxeht shton problemet e smundjeve mykotike t lkurs. Pr mjekt, “faji” sht i klims s nxeht dhe t lagsht, q prbn nj faktor risku pr marrjen e infeksionit. Njihet fakti q klima e nxeht dhe e lagsht prbn nj faktor risku pr marrjen e infeksionit. Prve ksaj, plazhi dhe pishinat ndikojn n shfaqjen e formave t caktuara t mykut t lkurs. N prgjithsi smundjet mykotike prekin gati njlloj t gjith ata q ekspozohen ndaj faktorve shprthyes. Preken t dy sekset, por m tepr seksi mashkull sesa femr. Kjo shpjegohet me faktin se kto t fundit jan m pak t ekspozuara ndaj ambienteve q favorizojn kto infeksione, si p.sh., aktivitetet sportive, higjiena jo e prsosur, mnyra e veshjes etj. Pr sa i prket moshs, smundjet mykotike t lkurs takohen m tepr tek t rriturit e m pak te fmijt. Faktort predispozues pr shfaqjen e smundjes mund t’i klasifikojm n t jashtm dhe n t brendshm. Ndr faktor t jashtm mund t prmendim: prdorimi i rrobave t prbashkta, si kpuc, pantofla, kapele, rroba sintetike t ngushta, kpuc plastike, t cilat krijojn mikroklim t disfavorshme dhe e bjn lkurn m t ndjeshme ndaj infeksionit. Ndr faktor t brendshm, m kryesori sht mosha, pasi vihet re se prevalenca e ktyre smundjeve rritet me rritjen e moshs. Faktor t tjer t brendshm jan dhe disa smundje: diabeti, mbipesha, pacientt q trajtohen me kortizonik imunosupresore (pr smundje t tjera).
  Mjekimi
  Mjekimi medikamentoz duhet t realizohet vetm nga mjeku specialist dermatolog q n shfaqjen e shqetsimeve t para, n mnyr q t parandalohen shfaqja dhe mbivendosja e infeksioneve dytsore
  N format e lehta mund t prdorim vetm mjekimet lokale, ndrsa n format e avancuara sht i kshillueshm mjekimi sistematik pr dy jav i shoqruar me mjekime lokale
  sht i kshillueshm q mjekimi lokal t vazhdoj 1-2 muaj pr t parandaluar prsritjen
  Gjithashtu rekomandohet q dhe pas trajtimit, pr larje t prdoren shampo dhe detergjent q prmbajn antimykotik

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 15. #15
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ekzema
  Ekzema sht pezmatim i lkurs q shkakton purra t kuqe n lkur, e bn lkurn t that dhe me luspa q zakonisht shkaktojn kruajtje t madhe. M t prekur prej saj jan fmijt. N lkurn e pigmentuar, pezmatimi paraqitet me ngjyr si m t purpurt ose ngjyr kafe dhe lkura e vrazhd mund t jet si nj karakteristik dominuese. Purrat mund t pikojn dhe lkura mund t formoj kore. Ekzema ka tendenc zhvillimi te fmijt e moshs pas 2-4 mujore. Te shum fmij ekzema prmirsohet me rritjen e moshs. Edhe pse nuk i dihet shkaktari, zakonisht kt ekzem e lidhin me smundjet alergjike (atopike) t astms dhe alergjis “hay fever”. Ekzema atopike (alergjike) paraqitet te foshnjat. Shpesh shfaqet s pari n faqe t cilat nisen t pezmatohen dhe t thahen. Lkura mund t jet e skuqur ose n lkurn e pigmentuar paraqiten hije t purpurta, ngjyr kafe ose bile edhe t bardh. Mund t zhvillohet n ball dhe lkur t koks. Krahas me rritjen e foshnjs, ekzema ka tendenc zhvillimi n trup, dhe n duar nga ana e prparme e brrylave dhe n kmb prapa gjunjve. Gjithashtu mund t paraqitet edhe rreth nyjeve t dors dhe t kmbs. N fmijri t mvonshme ekzema zakonisht m rrall paraqitet n fytyr, por purrat mund t paraqiten prapa veshve dhe rreth syve. Ekziston nj shoqrim mes ekzems dhe konditave t tjera alergjike, por n shumicn e rasteve nuk sht gjetur ndonj alergji e dukshme ndaj fardo substance q mund ta shkaktoj ekzemn.
  Simptomat
  Kruajtje n lkur
  Lkur e skuqur
  Flluska t vogla n lkur
  Njolla t mbuluara me shtresa lkur
  Lkura sht e that


  30. Kallot e kmbve
  Ecjet me orar t zgjatur, q qndrojn pr nj koh t gjat n kpuc t mbyllura, krijojn edhe shqetsime. Kto situata mund t shfaqin probleme me kmbt, sidomos me gishtat e kmbve. Prandaj, duhet treguar kujdes i vazhdueshm pr to, sepse ndrlikimet mund t shkojn deri aty sa t jet i nevojshm trajtimi mjeksor, si dhe ndrhyrja kirurgjikale n raste t veanta. Specialistt rekomandojn nj trajtim dy her n dit m uj t ngroht, pr t stimuluar qarkullimin e lirshm t gjakut dhe qetsimin e muskujve t kmbs. Edhe masazhet jan t kshillueshme pr trajtimin e kmbve, qoft edhe vet n kushtet e shtpis me nj krem t zakonshm hidratues, duke e shprndar at n t gjith gjatsin e kmbve, pa prjashtuar edhe putrat. do stin sjell shqetsimet tipike pr kmbt. Jo vetm stina e vjeshts dhe e dimrit ku jemi “t detyruar” t mbajm kpuc t mbyllura, por edhe stina e vers, dhe sidomos periudha e plazhit mund t krijoj probleme. T gjith do t dshironin kmb t bukura, supersensuale me nj lkur tejet t ndritshme. Megjithat, sipas specialistve kremrat, cilat do qofshin nuk e kan efektin e dshiruar, nse nuk shoqrohen me trajtime speciale. Pastaj duhen edhe ushtrime fizike. Duhen hequr pastaj edhe ca ushqime q cilsohen si armiku m i madh i lkurs s lmuar. Por edhe nse i bn t gjitha kto celuliti nuk mund t ik vrtet. Pr fat t keq asnjher plotsisht. Mund t zbutet efekti “lkur portokalli”, mund t mos shquhet nga larg, mund edhe t bhet gati i padukshm dhe t vihet re vetm nse lkura shtrngohet me dor.

  31. Infeksionet e duarve dhe kmbve
  Infeksionet e ndryshme dhe papastrtit hyjn n organizmin ton nprmjet duarve jo t lara. Pr kt arsye pr disa smundje thuhet se jan smundje t duarve. Duart duhet q t lahen sa m shpesh, sidomos para prgatitjes s ushqimit, para marrjes s ushqimit si dhe kur kujdesemi pr fmijt. Kujdes duhet treguar jo vetm pr duart, por edhe pr gishtat, thonjt, kmbt, rrobat. Jo vetm mbajtja pastr, por edhe trajtimi i vazhduar t siguron nj jet t shndetshme. N mnyr t veant trajtohen kmbt, sepse gjymtyrt e poshtme jan n pun gjat gjith dits, dhe nse nuk arrihet t ekuilibrohen mir forcat, rrezikohet akumulimi i tensionit n kta muskuj. Masazhi rehabilitues lejon t lehtsohet pas plagve apo operacioneve kirurgjike. Pr shrimin dhe rikthimin n normalitet sht e nevojshme kura e nj fizioterapeutisti. Duart dhe kmbt ndjehen dhe realisht jan m t ftohta se pjest e tjera t trupit, sepse vrshimi i gjakut sht ai qe i jep nxehtsi trupit, dhe nse sht me pakic n kto vende, ather temperatura do jet m e ult se normale. Disa njerz vetvetiu djersitin shum tek duart dhe kmbt sepse gjndrat e djerss aty i kan hiperaktive. Kur arteriet jan t ngushtuara n duar e kmb, duart dhe kmbt, vihet n veprim sistemin simpatik dhe fillon djersitja.

  Kshilla pr trajtimin e kmbve dhe duarve
  Mos i mbani kmbt n kpuc m shum se tri or
  Trajtoji do dit me uj t ngroht dhe zbuts
  Gjat vers sht mir q prdorni vetm shapka ose sandale, n mnyr q kmbt t ajrosen sa m shum
  Burrat jan m problematik n smundjet e gishtave t kmbve
  Morthi, sht smundje q u krijohet zakonisht atyre njerzve q i veshin orapet e lagura ose nuk u djersitin kmbt


  32. Riniti alergjik
  N stinn e vers, konjuktivitetet, bllokimi i hundve, dhimbja e koks, kolla gjat nats, jan shqetsimet kryesore te personat e predispozuar pr t pasur probleme me alergjit. N stinn e nxeht kjo patologji prek gati 15 pr qind deri 20 pr qind t popullsis. Bhet fjal pr nj smundjeje inflamatore kronike e mukozs s hunds, q n fazn akute mund t kurohet fare mir me medikamente antihistaminike. Por jo t gjith din se pr t qetsuar simptomat mund t prdoret nj substanc antioksidante e zakonshme: Vitamina C. N fakt, kjo substanc ka veti natyrale antihistaminike, t cilat jan evidentuar dhe m par nga nj sr studimesh t ndryshme. Kshtu sht par se vitamina C mund t veproj n qetsimin e procesit t inflamacionit, q rrjedh nga reaksioni alergjik. Ekspertt kmbngulin se pr t’u mbrojtur nga riniti alergjik, mjafton t konsumohet rregullisht rreth 90 miligram vitamin C n dit (75 pr grat), q mund t gjendet fare leht te frutat e freskta dhe perimet me gjethe t gjelbra. Por jo gjithmon dieta mund t garantoj marrjen e sasis s nevojshme t ktij oksidanti. Pr kt arsye, s shpejti do t hidhet n treg nj produkt i ri, “ESTER C”, q do t garantoj “ushqyerjen” n mas t organizmit me vitamin C, duke qen mjaft e tolerueshme pr stomakun dhe dhmbt.

  33. Pickimet e mushkonjave
  Prve vitaminave t shumta t ka fruti i bananes, ka edhe veti t tjera. Kshtu, sipas specialistve, pickimet e mushkonjave, skuqja, kruarja dhe enjtja largohen me banane. Para se t shikoni pjesn ku ju ka pickuar mushkonja, mjekt kshillojn q t frkoni pjesn e infektuar t vendit me pjesn e brendshme t lkurs s bananes. Sipas mjekeve popullor, prdorimi i lkurs s bananes n kt mnyr zvoglon efektin e njtjes dhe t t kruarit. Bananet kan nivel t lart t vitaminave B, t cilat ndihmojn pr t qetsuar sistemin nervor. Banania prdoret si ushqim diete kundr rregullimeve t zorrve pr shkak t prbrjes s saj t but dhe cilsis lehtsuese. Ajo sht fruta e vetme e paprpunuar q mund te hahet pa shqetsim n rastet e smundjeve kronike. Ajo gjithashtu neutralizon acidin e tepruar dhe redukton imitimin me lyerje te stomakut.

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 16. #16
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Infektimi i syve
  Disa smundje kan sezone t caktuara. Alergjia dhe infektimi i syve m s shumti prhapet gjat stins s pranvers dhe vers. Faktort e ktyre stinve, si nxehtsia, rrezet e diellit dhe pluhuri mund ta prkeqsojn kt smundje, prve faktorve t tjer t shumt. Nj nga simptomat e para t alergjis s syve sht kruarja q ndihet n sy, skuqje dhe fryrje t qepallave s syrit dhe shtim i sekrecioneve (lotve). Kur n mjedis ndodhen shkaktar t ksaj smundjeje, mund t ndodh ajo q quhet alergji kronike. Kjo alergji sjell reaksione n qepallat e syrit, zgjerim t fryrjes dhe krijimin e zonave t infeksionit kronik. T tjera simptoma kronike jan skuqja e syve e shoqruar m dhimbje dhe ndjenj thatsie n sy. Simptomat n hund: teshtima t prsritura, sekrecione ujore, hunda e bllokuar, kruajtje. Simptoma n sy: kruajtje, skuqje, fryrje, lotim, bezdi n drit. Simptoma t lkurs: kruajtje, fryrje, skuqje. Simptoma shum t pranishme pothuaj n t gjitha smundjet: irritimi i shpejt dhe lodhja. Shkaktart e ksaj smundjeje jan disa lnd q gjenden n mjedis, t cilat shkaktojn reaksion me syrin, sidomos me konjunktivn(qepallat) q prmban qeliza si basophili dhe mastcellsi, q sjellin sekretimin e lndve q shkaktojn reaksionet infektive dhe alergjike shtes, si histamina, ose q shkaktojn alergji t vonuar dhe kronike. Ka raste kur alergjia shkaktohet n sy nga prdorimi i lenteve t kontaktit, i pikave q hidhen n sy dhe i lndve kozmetike. Alergjia shkaktohet nga mjedisi: pemt, barrat, pluhuri, kafsht shtpiake, parfumet dhe ajri i ndotur. Nxehtsia dhe rrezet e diellit shtojn alergjin e syve. Stina e vers sjell ngrohtsin dhe rrezet e diellit dy faktor q ndikojn n shtimin e alergjis. Lentet e kontaktit dhe pikat q hidhen n lente jan nj nga shkaktart e alergjis s syrit. Pr t shmangur alergjin e teprt, prdoren pika pa lnd konservuesve, si dhe duhen ruajtur lentet q t mos ndoten, duke u pastruar sipas udhzimeve t prdorimit t tyre. Rol luajn edhe faktort e stins s vers n prhapjen e ksaj smundjeje. Tashm dihet q alergjia shtohet me rritjen e temperaturs s nxehtsis, me forcimin e rrezeve t diellit dhe me shtimin e pluhurave n ambient, ka shton thatsin e syrit dhe shtimin e infeksioneve.

  Kshilla pr t mjekuar njtjen e syve
  Fjetja e nj gjumi t thell qetsues pr prmirsimin e shndetit n prgjithsi dhe t shndetit t syve n veanti
  Paksimi i konsumimit t krips, sepse kripa thith ujin q depozitojn indet, sidomos indet e qepallave
  Prija do mngjes hert e nj gote uj t ftoht pr t nxitur sekrecionet e veshkave dhe t zorrve
  Kompresa me aj t ftoht n mngjes dhe para gjumit pr lodhjen e syve
  Masazhim i posam pr syt dy her n jav
  Prdorimi i nj maske pr syt nj her n jav
  Pastrimi ditor i kapakve t syve ndihmon n rrallimin e mundsive pr t’u prekur nga kjo smundje
  Larja e duarve fillimisht dhe m pas e kapakve me sapun acidik
  Mosfrkimi i syve kur t kruhen
  Prdorimi i garzave ose i pambukut mjeksor pr t pastruar qepallat e syve. Mund t prdoren edhe pomada t ndryshme sipas kshills s mjekut, t cilat shrbejn pr pastrimin e syrit

  35. Infeksionet e veshit
  Infeksionet e veshit jan t pranishme jo vetm tek t vegjlit por edhe tek t rriturit. Kjo vjen si pasoj e pakujdesive, n rastet kur dika edhe sado e vogl qoft l pasoja n shndetin tuaj. Shkak pr shfaqjen e infeksionit t veshit sht edhe n larja n ujin e papastr n det apo edhe n pishina. Edhe pse n fillim mund t vihen re komlikacione t lehta, mos trajtimi i tyre mund t bhet shkak i infeksioneve t tjera q mund t kalojn nga veshi n organe t tjera. Prandaj efektet e ktij infeksioni n shndet mund t jen tepr t rnda. Nj nga kto infeksione sht krijimi i mykut n vesh, si nj pezmatim i ktij organi. Pjesa m e madhe e ktyre komplikacioneve, shfaqen si pasoj e mbledhjes s mikrobeve t ndryshme n zona t caktuara t kanalit t veshit n pjesn e jashtme. T gjitha kto shkaktohen nga lagshtia e teprt, e pasur me mikrobe q hyjn n vesh. Shqetsuese gjendja mbetet sidomos pr ata persona t cilt frekuentojn pishinat, ku kto t fundit jan dhe m t rrezikshme n kt drejtim.
  Shfaqja e ksaj smundjeje mund t kapet shum leht q n fazat e saj fillestare, sepse shfaqet q n fillim me simptoma t dukshme. N kto kushte jan shum t pakta rastet kur mund t jet krijuar myku n kanalin e veshit dhe t mos kuptohet shpejt nga pacienti. Kjo, pasi mbledhja e infeksionit n zona t caktuara, duke bllokuar kanalin e veshit bn q t shfaqen menjher dhimbje t forta t veshit. Dhimbje t cilat vijn duke u shtuar gradualisht dhe nse lihen pa trajtuar, ather mund t kalojn dhe n infeksione t forms s rnd, t cilat duan nj kujdes shum t veant trajtimi. Pacienti ndjen nj zhurm si gumzhitje e cila shtohet gjithnj e m tepr. Po ashtu fillon edhe kruarja e veshit, si dhe shtimi i sekrecioneve t lngta q mbajn er t keqe dhe t rnd.

  Simptomat
  njtje e veshit
  Pezmatim i kanalit
  Dhimbje e fort
  Vshtirsi n t dgjuar
  Dhimbje koke
  Temperatur e lart
  Sekrecione

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. Zahir Q. Pajaziti
  Nga Llapi n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 01-08-2015, 17:04
 2. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Sheikh Muhamed Nasuridin Albani
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 11:01
 4. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 07:01
 5. Standartet demokratike t Kosovs
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-11-2005, 06:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •