Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Gjithka q duhet t dini pr 45 organet dhe pjest e trupit tuaj!

  Funksioni q kryejn ato n organizm. Bashkveprimi i tyre me njri-tjetrin

  sht shum e rndsishme pr t gjith ne q ta njohim sa m mir trupin ton. Kjo do t na ndihmonte mbi t gjitha pr mnyrn se si duhet t veprojm kur ndjejm nj dhimbje diku, pasi do t dallonin se nga cili organ vinte. Nj informim i mir pr trupin do t ishte edhe nj mnyr m e mir pr kurimin e smundjeve. Trupi i njeriut sht si nj makin dhe shum gjra funksionojn si nj zinxhir.
  Njeriu sht nj primat dykmbsh q i prket llojit gjitar t Homo sapiens (latinisht “njeri i ditur” ose “njeri i menur”) nn familjen e homicideve. Njeriu ka nj tru tejet t zhvilluar t aft pr arsyetim abstrakt (prnxjerrs), gjuh dhe brendashikim. Kjo, s bashku me nj mbajtje t drejt t trupit q liron gjymtyrt e tij t siprme pr prdorimin e sendeve, e ka lejuar njeriun t prdor gjersisht vegla m shume se do lloj qenieje tjetr.
  Si pothuaj t gjith primatt, njeriu sht nga natyra i shoqrueshm. Sidoqoft, njeriu sht mjeshtr n prdorimin e sistemeve t komunikimit pr vet-shprehje dhe shkmbim mendimesh. Njeriu sht qenia m e koklavitur e zhvillimit natyror. Anatomia e njeriut si krijes n tok dallon shum krahas krijesave t tjera edhe pse ka ngjashmri n pjes t veanta me ndonj grup t krijesave t cilat jetojn n tok. N suplememtin e sotm t gazets “Albania” ju do t msoni gjithka pr organet e trupit tuaj si: ku jan t vendosura, si prbhen, si bashkveprojn me njri-tjetrin etj. Jan plot 45 organe t cilat prvese kryejn nj funksion specifik n organizm kan bashkveprim edhe me organet e tjera. Elementi m dallues, nga krijesat tjera n tok, sht struktura e tij trupore si ajo e sistemit skeletor ashtu edhe ajo e sistemit muskulor e nervor q mundsojn qndrimin e tij n dy gjymtyr, pra n pozit vertikale, n kmb. Kt veti mund ta arrijn disa kafsh pr nj koh t caktuar, por nuk sht veti e tyre, sepse edhe pse ndoshta sistemi i tyre muskular prqendrohet n zhvillimin e vet pr lvizje vertikale (ose t inicuar vertikale) prap se prap sistemi skeletor dhe nervor mbeten t till q dshmojn pr nj qndrim horizontal.

  far ka n trupin e njeriut

  Qelizat

  N trupin e njeriut ka afrsisht 100 trilion qeliza. do minut vdesin rreth 300 milion prej ktyre qelizave. N qoft se organizmi i trupit nuk do t’i zvendsonte n mnyr t vazhdueshme ato, t gjitha qelizat e trupit do t vdisnin pr 230 dit.

  Uji

  Uji prbn rreth 69 pr qind t trupit t njeriut. Nse nga nj njeri me pesh 73 kg do t largohej i gjith uji q prmban trupi i tij, ather ai do t peshonte vetm 29 kg.
  Elementet
  N trupin e njeriut, prve ujit, ndodhen edhe shum lnd t tjera. Nj njeri me trup normal prmban aq yndyr sa pr t prodhuar shtat kallpe sapuni, sheqer aq sa pr t mbushur nj kavanoz, krip sa pr t mbushur gjasht kripore, karbon sa pr t prodhuar 9000 lapsa plumbi, fosfor sa pr t prodhuar 2200 fije shkrepse, hekur sa pr t br nj gozhd 25 mm, nj lug squfur dhe 30 gram metale t tjera.

  Gjaku

  Nse qelizat e gjakut do t vendoseshin njra pas tjetrs, ato do t formonin nj varg me gjatsi 96500 km, pra aq t gjat sa pr t’i rn rreth e qark, bots m shum se dy her. Koha q i nevojitet nj rruaze t bardh t gjakut pr t shkuar nga zemra n kok, sht 10 sekonda, ndrsa nga kmba n kok 1 minut. Kshtu, brenda nj dite, kjo rruaz e bardh gjaku bn 1000 vajtje-ardhje n trupin e njeriut. Mendohet se marrja e gjakut mnjanon shqetsime t ndryshme n trupin e njeriut. Kshtu, dihet q mbreti Frederik, pr t’u qetsuar, prpara betejs, merrte gjak. Ndrsa Luigji i XIII-t, brenda 6 muajve, ka br 47 marrje gjaku nga trupi i tij.

  Lkura

  Trashsia e lkurs s trupit t njeriut ndryshon sipas vendit. N kapakt e syve, kjo trashsi, sht vetm 0.5 mm, ndrsa n shputn e kmbs arrin gati 0,5 cm. N do 250 cm2 lkur ka 19 milion qeliza, 60 qime, 90 qeliza yndyrore, damar me nj gjatsi prej 570 cm, 650 qeliza t djersitjes dhe 19 mij qeliza ndjesore. Lkura sht ajo pjes e trupit q z m shum vend dhe, megjithat, peshon vetm 2.7 kg. Nga trupi i njeriut, gjat jets s tij, bien mesatarisht rreth 18 kg lkur.
  Muskujt
  Kur marrim nj laps, n kt veprim marrim pjes t paktn 12 ifte muskujsh, kur hedhim nj hap, 200 ifte, kur rrudhim vetullat, 43 ifte dhe kur buzqeshim, 17 ifte muskujsh. Pesha e muskujve t nj burri sht sa 40 pr qind e peshs s tij, ndrsa te gruaja kjo arrin n 35 pr qind. Muskuli m i madh n trupin e njeriut sht muskuli “glutaeus maximus” (muskuli i t ulurit), ndrsa muskuli m i vogl “musculus tensor tympany”, q ndodhet brenda veshit.

  Zemra

  Zakonisht zemra jon bn 60-70 rrahje n minut, mesatarisht rreth 2-3 miliard rrahje gjat gjith jets. Zemra pompon gjakun n nj rrjet damarsh, (ensh gjaku), me nj gjatsi t prgjithshme prej 120 mij km. Gjatsia e ktij rrjeti e rrethon botn tre her. Sa m e madhe q t jet mosha e nj njeriu, aq m e ngadalt sht rrahja e zemrs s tij. Zemra e nj foshnje bn 130 rrahje n minut, e nj fmije tre vjear 100 rrahje dhe zemra e nj 12-vjeari 90 rrahje n minut.
  Kockat
  Para lindjes dhe n fmijri kockat jan t buta. Forcimi i tyre vazhdon deri n moshn 25 vje. Fmijt e porsalindur kan 350 kocka, t cilat, me kalimin e kohs, bashkohen midis tyre. N trupin e nj njeriu t rritur ndodhen 206 kocka dhe skeleti i tij peshon 76 kg. Kockat prbhen 70 pr qind nga lnd minerale dhe 30 pr qind nga material organik, qeliza t gjalla.

  Rritja

  Trupi i njeriut n do nat rritet afrsisht 1 cm, gjatsi t ciln e humbet ditn. Rritja gjat nats shpjegohet me faktin se trupi, duke qen i shtrir i shmanget veprimit t forcs s gravitetit mbi disqet e krceve t skeletit. Krkimet dhe zbulimet e fundit tregojn se fmijt e porsalindur, 63 ditt e para, nuk rriten, por pas 63 ditve, fillojn t zgjaten nga 1 cm do dit. Kjo sjell si pasoj nevojn e shtimit t vrullshm t qelizave dhe, nga kjo, fmijt kan nj uri t prhershme dhe pr kt bhen grindavec. N kt periudh prindrit duhet t jen mjaft t kujdesshm.

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Sistemet
  Skeleti
  Muskulatura
  Qarkullimi i gjakut
  Sistemi nervor
  Sistemi trets
  Frymmarrja
  Intuita
  Lkura
  Shqisat
  Shikimi
  Dgjimi
  Nuhatja
  Shija
  Prekja

  Pjest e trupit
  Koka
  Syri
  Buzt
  Flokt
  Veshi
  Hunda
  Dhmbi
  Goja
  Gjuha
  Qafa
  Trupi
  Kraharori
  Barku
  Shpina
  Prapanica
  Gjymtyrt
  Shpatulla
  Krahu
  Dora
  Gishti
  Gjuri
  Kmba
  Lkura


  ANATOMIA E ABDOMENIT
  Pozita anatomike e abdomenit
  Nn kafazin e kraharorit dhe
  Mbi zgavrn e komblikut (pelvis)
  Nuk ka mur kockor
  Ka mjaft muskuj dhe fasha
  Organet abdominale
  Lukthi (stomak)
  Mlia (hepar) dhe fshikza e tmthit (gall bladder)
  Shpretka (spleen)
  Pankreasi (pancreas)
  Zorra e holl
  Zorra e trash
  Veshkat dhe ureteret
  Peritoneumi
  Cipa mbshtjellse e zgavrs s barkut
  Ka dy flet:
  Peritoneumi parietal
  Peritoneumi visceral
  Nuk i mbulon t gjitha organet abdominale
  Retroperitoneumi - pjesa e abdomenit e pambuluar me peritoneum
  1. Ezofagu (ESOPHAGUS)
  Organ gypor
  Shtrihet nga fundi i faringut e deri te hyrja n lukth
  Prfshin regjionin e qafs dhe kafazin e kraharorit
  Prfundon n zgavrn e barkut - n lukth
  sht organ i but
  Anatomikisht i vendosur prapa trases
  Prapa tij ndodhet aorta torakale dhe boshti kurrizor
  Bn pjes n organet e tretjes

  2. Lukthi (STOMACH)
  Organ zgavror
  I vendosur n ann e majt t abdomenit, menjher nn diafragm
  Ka formn e dardhs s kthyer posht
  Ka katr pjes:
  Kardia
  Fundus
  Trupi
  Pilorusi
  Ka dy ngushtica - sfinktere
  Sfinkteri ezofageal
  Sfinkteri pilorik
  Pjesa e jashtme - e lmuar
  Pjesa e brendshme - e rrudhosur
  Furnizohet me gjak nga arteria gastrike - deg e trungut celiak
  Funksioni i lukthit
  Organ i tretjes
  Prodhon acid (thartir)

  3. Zorra e holl (SMALL INTESTINES)
  Organe t zgavrta, vazhdojn prej lukthit
  Jan t lokalizuara n pjesn e prparme t abdomenit
  Jan shum t gjata – 150 cm prafrsisht
  Pjest prbrse t zorrs s holl
  Zorra dymbdhjetgishtore - duodenumi
  Jejunumi
  Ileumi
  Duodenumi
  Pjesa fillestare e zorrs s holl
  E gjer dhe e shkurtr
  Ka katr pjes:
  Pjesa e siprme sht e vendosur anash lukthit
  Pjesa zbritse sht trsisht retroperitoneale n pjesn e pasme t saj derdhet tmthi. Ky vend duket si nj e ngritur n mur dhe e prmban nj sfinkter (ngushtues) q quhet sfinkteri i Odit (the sphincter of Oddi)
  Pjesa horizontale
  Pjesa ngritse sht pjesa prfundimtare e cila vazhdon me Jejunum
  Jejunumi dhe ileumi
  Jejunumi
  M i shkurtr (2/5 e zorrs)
  Muri m i trash
  M i gjer (4 cm)
  Ka rrudha rrethore
  I vendosur lart - ana e majt
  Ileumi
  M i gjat
  Muri m i holl
  M i ngusht
  Nuk ka rrudha rrethore
  I vendosur posht - ana e djatht
  Zorra e holl prfundon me valvuln ileocekale
  Furnizohet me gjak nga arteria mezenterike e siprme

  4. Zorra e trash (LARGE INTESTINE - COLON)
  Pjesa prfundimtare e organeve t tretjes
  E ngjashme me zorrn e holl, por dallon me:
  Shirita (tenie)
  Fryrje (haustra)
  Pjest e zorrs s trash
  Zorra qorre - cecum
  Krimbthi - appendix
  Pjesa ngritse - ascending colon
  Pjesa trthore - transverse colon
  Pjesa zbritse - descending colon
  Pjesa sigmoide - sigmoid colon
  Zorra e drejt - rectum
  Anusi - anus
  Zorra e trash prfundon me dy ngushtica - sfinktere:
  T vullnetshm
  T pavullnetshm

  5. Mlia (LIVER)
  Organi m i madh n organizm
  Pjesa m e madhe e saj ndodhet n ann e djatht, menjher nn diafragm
  Merr formn e diafragms
  Bie n kontakt me organet si:
  Lukthi
  Duodenumi
  Fshikza e tmthit
  Zorra e trash
  Ka dy faqe:
  Faqen diafragmatike
  Faqen viscerale
  Pjesa e pambuluar me peritoneum - zona e zhveshur (bare area)
  Npr zonn e zhveshur prcillen infeksionet dhe tumoret nga mushkria e djatht
  Ka katr lobe anatomike:
  Lobin e djatht
  Lobin e majt
  Lobin katror dhe
  Lobin bishtor (mbi portn e mlis)
  Furnizohet me gjak prmes arteries s prbashkt t mlis (deg e trungut celiak)
  Funksioni i mlis
  Prpunimi i lndve t ndryshme t organizmit
  Prodhimi i faktorve t koagulimit
  Detoksikimi i helmeve
  Prodhimi i vrerit

  6. Fshikza e tmthit (GALLBLADDER)
  sht organ i vogl
  I vendosur n faqen viscerale t mlis
  Prbhet nga:
  Fundi (fundus)
  Trupi (body)
  Qafa (neck)
  Qndron n marrdhnie t ngusht me mlin, pjesn e trthort t zorrs s trash (transverse colon) dhe me zorrn dymbdhjetgishtore (duodenum)
  Furnizohet me gjak prmes arteries s fshikzs (cystic artery)
  Vreri tmthit
  Prodhohet n mli dhe fshikz t tmthit
  Nga mlia mblidhet nga kanali i majt dhe i djatht i mlis (right and left hepatic ducts)
  Kto dy kanale bashkohen dhe formojn kanalin e prbashkt t mlis (common hepatic duct), i cili pasi t bashkohet me kanalin e fshikzs s tmthit (cystic duct) merr emrin kanali i prbashkt i tmthit (common bile duct)
  Ky kanal pastaj shkon deri te pjesa e pasme e duodenumit ku derdhet bashk me kanalin kryesor pankreatik (main pancreatic duct)

  7. Shpretka (SPLEEN)
  E vendosur n ann e majt t abdomenit
  Shtrihet nga brinja e IX e deri te brinja e XI
  Bie n kontakt me lukthin, veshkn e majt dhe zorrn e trash
  Ka dy faqe:
  Faqen viscerale
  Faqen parietale
  Hyrja n shpretk - ilium
  N prerje ka ngjyr t kuqe t mbyllur
  117
  8. Pankreasi (PANCREAS)
  Organ tek i vendosur n zgavrn e barkut
  Anatomikisht lokalizohet nn lakesn e madhe t lukthit, anash shpretks dhe mbi duodenum
  Pankreasi prbhet prej tri pjesve kryesore:
  Koks (head)
  Qafs (neck)
  Trupit (body)
  Bishtit (tail)
  N mes t pankreasit shtrihet kanali kryesor pankreatik (main pancreatic duct)
  Kanali kryesor pankreatik derdhet s bashku me kanalin e prbashkt t vrerit n duodenum
  Dmtimi i pankreasit shkakton diabetin

  9. Veshkat (KIDNEYS)
  Jan organe ifte
  T vendosura n retroperitoneum, n dy ant e zgavrs s barkut
  Anatomikisht lokalizohen n pjest ansore t pasme t abdomenit
  Veshka e majt sht e vendosur prapa shpretks, pankreasit dhe lukthit, ndrsa e djathta prapa mlis dhe fshikzs s tmthit
  Veshkat
  Kan formn e fasules
  Prbhen prej dy shtresave:
  Korteksit (kores)
  Medules (palces)
  Jan t mbshtjella me nj shtres yndyrore dhe me nj kapsul (cip e cila shkolitet)
  Nga pjesa e mesme e saj dalin kanalet e urins - ureteret
  Furnizimi i veshkave me gjak
  Veshkat ushqehen nga arteriet renale – jan deg e drejtprdrejt e aorts abdominale

  10. Ureteret (URETERS)
  Jan poashtu organe ifte, gypore
  Shtrihen nga hyrja n veshka e deri te hyrja n fshikzn e urins
  Ato anatomikisht jan t vendosura n pjest ansore t trupit dhe n fund dalin prpara
  Kan mure t holla dhe elastike, shrbejn pr prcjelljen e urins deri n fshikz

  11. Gjndrrat mbiveshkore (ADRENALS - GLANDULA SUPRARENALIS)
  Jan organe ifte
  T vendosura mbi veshka, n t dyja ant
  Jan t vogla dhe kan ngjyr portokalli
  Kane form afrsisht trekndshe

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ANATOMIA E KAFAZIT T KRAHRORIT

  12. Kafazi i Kraharorit
  I vendosur n pjesn e mesme t trupit; mes qafs (neck) dhe barkut (abdomen)
  Me barkun e ndan diafragma
  Me qafn ka komunikim direkt
  Ndrtimi i kafazit t kraharorit
  Skeleti
  Brinjt (ribs)
  Drrasa e gjoksit (sternum)
  Pjesa torakale e shtylls kurrizore
  Organet:
  Trakea (trachea)
  Bronket (bronchi)
  Mushkrit (lungs)
  Zemra (heart)
  Ent e gjakut (blood vessels)
  Pjesa torakale e ezofagut
  Pleura (pleura)
  Perikardi (pericardium)
  Brinjt (ribs)
  Organe ashtrore
  Shtrihen prej vijs s mesme t shpins deri te vija e mesme e prparme
  Jan 12 pal brinj
  Nuk lidhen direkt pr drrasn e gjoksit, por prmes krceve
  Ndahen n:
  Brinj t vrteta (true ribs)
  Brinj t rrejshme (false ribs)
  Brinj t lira (floating ribs)
  Hapsirat ndrbrinjore (intercostal spaces)
  Hapsirat n mes brinjve
  Ndrtohen nga:
  Muskujt ndrbrinjore (intercostal muscles)
  Arteriet dhe venat (intercostal arteries and veins)

  13. Drrasa e gjoksit (sternum)
  I vendosur n pjesn e mesme t prparme
  Komunikon me ashtin kularthor (clavicle - collar bone) dhe me brinjt
  Prbhet nga doreza (manubrium), trupi (corpus) dhe zgjatimi ksifoid (processus xiphoideus)

  14. Pleura (PLEURA)
  Pleur quhet cipa mbshtjellse e mushkrive
  Prbhet prej dy pjesve (fletave):
  Pleura parietale
  Pleura viscerale
  Mes tyre gjendet lngu pleural
  Pjest e pleurs
  Varsisht nga regjioni t cilin e mbulon, dallojm disa pjes t pleurs:
  Brinjore (costal)
  Diafragmale (diaphragmatic)
  Mediastinale (mediastinal)
  Cervikale (cervical, cupula)
  Hapsira mes dy pleurave (t majt dhe t djatht) quhet mediastinum

  15. Trakea (TRACHEA)
  Organ gypor
  Nga pjesa e poshtme e laringut e deri n nivel t unazs s IV torakale
  E vendosur prpara ezofagut, pas harkut t aorts dhe brenda arterieve carotide
  Prfundon me “udhkryq”- bifurkacion, ndahet n dy an dhe vazhdon me bronket kryesore
  Ndrtohet prej krcave me form gjysmrrethi dhe nj cip lidhore
  Pjesa e brendshme e mbuluar me mukoz
  Mukoza ka qeliza me fije (cilie) q mundsojn nxjerrjen e sekretit (glbazs) nga rrugt e frymmarrjes
  Shum e ndjeshme n ngacmime dhe reagon me provokimin e refleksit t kolls
  200
  16. Bronket (BRONCHI)
  Organe gypore, ifte, shtrihen n t dy ant e mushkrive
  Fillojn nga bifurkacioni i trakes
  Degzohen nga bronket kryesore e deri te alveolat
  Bronket kryesore ndodhen jasht mushkrive, ndrsa degt e tjera jan brenda mushkrive
  Bronku kryesor i djatht sht m i pjerrt se sa bronku kryesor i majt
  Jan t mveshura me mukoz t holl e t ndjeshme, si dhe jan t pasura me qeliza me cilie (fije)
  Sekreti bronkial sht produkt i gjendrrave bronkiale dhe krijohet me qllim t lagies s rrugve t frymmarrjes
  Bronket kan fije muskulore t cilat i ngushtojn ato dhe kto fije reagojn n barna t ndryshme, pluhur, substanca alergjike, etj
  Pjesa prfundimtare e bronkeve quhet alveole dhe sht pjesa m e rndsishme, sepse ktu kryhet procesi i frymmarrjes

  17. Mushkrit (LUNGS)
  Jan organe ifte t vendosura n t dy ant e kafazit t kraharorit
  Kan form konike dhe konsistenc sfungjerore
  Prbhen prej 5 lobeve dhe 4 faqeve
  Lobet dhe faqet e mushkrive
  5 lobe, 3 n mushkrin e djatht dhe 2 n t majtn
  Mushkria e djatht:
  Lobi i siprm
  Lobi i mesm
  Lobi i poshtm
  Mushkria e majt:
  Lobi i siprm
  Lobi i poshtm
  4 faqe:
  2 faqe brinjore
  faqen diafragmale
  faqen mediastinale
  Hilusi mushkror
  Gjendet n faqen mediastinale t mushkrive
  Pjes ku hyjn bronket dhe ku hyjn e dalin ent e gjakut
  Nga pas hyn bronku, prpara arteria, posht dalin venat
  Prrreth hilusit gjenden gjndrrat hillare

  18. Perikardi (PERICARDIUM)
  Cip mbshtjellse e zemrs
  Dy fletza:
  Perikardi visceral dhe
  Perikardi parietal
  N mes tyre sht hapsira perikardiale e mbushur me nj sasi t vogl lngu
  Grumbullimi i sasive t mdha t lngut (apo gjakut) n kt qesk shkakton tamponadn e zemrs
  Zemra (HEART)
  Organ muskulor i vendosur n kafazin e kraharorit
  Anatomikisht lokalizohet n pjesn e poshtme t mediastinumit t perparm.
  Ka forme konike dhe madhsin e grushtit t nj t rrituri.
  Luan rolin e pompes n organizm.

  19. Zemra (heart)
  Prbhet prej katr zgavrave:
  Dy parabarkushe (atriume)
  Dy barkushe (ventrikuj)
  Parabarkushet (atriumet)
  Jan dy, e majta dhe e djathta
  Ndodhen n pjesn e siprme t zemrs
  N atriumin e djatht derdhen vena cava superior dhe vena cava inferior, t cilat sjellin gjakun pa oksigjen nga i gjith organizmi
  N atriumin e majt derdhet vena mushkrore (pulmonary vein), e cila sjell gjakun e oksigjenuar prej mushkrive
  Barkushet (ventrikujt)
  Jan gjithashtu dy, e majta dhe e djathta
  Ndodhen n pjesn e poshtme t zemrs
  Prej ventrikulit t djatht del arteria mushkrore (pulmonary artery) dhe e drgon gjakun e paoksigjenuar n mushkri
  Prej ventrikulit t majt del aorta e cila e shprndan gjakun e oksigjenuar n tr organizmin
  Septumi (septum)
  Mes atriumeve dhe ventrikujve ndodhet muri i cili quhet septum
  Muri q ndan atriumet quhet septum interatrial, ndrsa ai q ndan ventrikujt quhet septum interventrikular
  N mes atriumeve dhe ventrikujve gjendet muri ndars q quhet septum atrioventrikular dhe n mes t ktij septumi ndodhen valvulat (valves)
  Valvulat (valves)
  Valvulat jan fletza t cilat e mbyllin dhe hapin kt ndarse
  Valvula atrioventrikulare e djatht i ka tri fletza, derisa valvula atrioventrikulare e majt i ka dy fletza Kjo valvul quhet edhe valvul mitrale
  N skajet e ktyre valvulave kapen muskuj t imt t quajtur muskujt papillar (papillary muscles) dhe shrbejn pr hapjen e tyre
  Edhe n aort dhe arterien mushkrore ka valvula
  Arteriet koronare (coronary arteries)
  Jan degt e para t aorts
  Dy jan kryesore dhe pastaj degzohen n deg m t imta
  Arteria e majt koronare (left coronary artery)
  Arteria e djatht koronare (right coronary artery)
  Furnizojn me gjak muret e zemrs
  Mbyllja e ndonjrs prej tyre shkakton infarkt

  20. Mediastinumi (MEDIASTINUM)
  Pjesa e mesme e kafazit t kraharorit, n mes t dy pleurave
  Ndahet n:
  Mediastinumin e prparm
  Mediastinumin e pasm
  Zemra dhe harku i aorts ndodhen n mediastinumin e prparm
  Trakea, ezofagu dhe ent e gjakut ndodhen n mediastinumin e pasm

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ANATOMIA E KOKS
  21. Koka (HEAD)
  Pjest kryesore t koks:
  Kafka
  Fytyra
  Skeleti i koks:
  Skeleti i kafks - skull:
  Prbhet prej 8 eshtrave
  sht trsisht i mbyllur
  T gjitha kockat lidhen me veti me lidhje t fort - suture

  22. Truri
  Z pjesn m t madhe t koks
  Peshon mesatarisht 1300 gr
  I mbshtjell me cipa trunore:
  Cipa e fort - dura mater
  Cipa e marimangs - arachnoidea
  Cipa e but - pia mater
  Rrethohet nga lngu truro-shpinor (likuor cerebrospinalis)
  Pjest e trurit
  Truri i madh
  Truri i vogl
  Trungu trunor
  Truri i madh - cerebrum
  Pjesa m e madhe e trurit
  Dy hemisfera: e majta dhe e djathta
  Katr lobe: frontal, parietal, temporal dhe okcipital
  Sulkuset dhe giruset
  Struktura t njjta
  Qendra e t folurit (Broca’s)
  Truri i madh n prerje trthore
  Dallojm kto pjes:
  Koren trunore
  Masn e bardh
  Kapsuln e brendshme (internal capsula)
  Funksionet e trurit t madh
  T menduarit
  T folurit
  Ndjeshmria
  T shikuarit
  Sistemi i emocioneve
  Rregullimi hormonal i organizmit
  Koordinimi i lvizjeve t ekstremiteteve
  Truri i vogl - cerebellum
  I vendosur n pjesn e pasme t poshtme t kafks
  Nn trurin e madh (lobin okcipital) dhe prpara ponsit
  Dy pjes: t majtn dhe t djathtn
  Druri i jets (arbor vitae)
  Qendrat pr lvizjen e pjesve t trupit dhe ekuilibr
  Trungu trunor - brain stem
  Vazhdon nga palca kurrizore - neper foramen magnum
  Nn trurin e madh dhe prpara trurit t vogl
  Tri pjes:
  Palca e zgjatur - medulla oblongata
  Ura - pons
  Truri i mesm - midbrain
  Ura - pons
  Dalin nervat kranial (12 nerva kranial)
  Qendrat pr frymmarrje dhe pun t zemrs
  Dmtimi shkakton vdekje t menjhershme

  23. Palca kurrizore - MEDULLA SPINALIS (SPINAL CORD)
  Prgjat pjess s pasme t trupit; brenda kanalit t shtylls kurrizore
  Fillon n rrz t qafs dhe shtrihet deri te unaza e dyt lumbale (e belit)
  Dallojm 3 pjes - varsisht nga regjioni
  E mbshtjell me cipa: dura, arachnoidea dhe pia
  Noton n lngun truro-shpinor
  Palca kurrizore
  Dalin grshetime t shumta nervore
  N prerje trthore ka masn e prhim dhe masn e bardh
  Form t fluturs
  Fijet nervore shkojn n tru dhe prpunojn informacionet

  24. Fytyra - face
  Skeleti
  Organet
  Indet e tjera t buta
  Skeleti i fytyrs:
  Nofulla e siprme - maxilla
  Nofulla e poshtme - mandible
  Eshtrat e hunds - nasal bone
  Eshtrat e mollzave - zygomatic bone
  Qiellza e fort - palatine bone
  Pjest prbrse t fytyrs
  Nnt zgavra:
  Gropzat e syve
  Zgavrat e hunds
  Sinuset maksillare
  Zgavra e gojs
  Kanalet e jashtme t veshit
  Balli sht pjes e kafks edhe pse sht i dukshm n pjesn e prparme t fytyrs
  Ndrtohet nga ashti ballor (frontal)

  25. Syt - EYES
  Jan t vendosur n gropzat e syve
  1/3 e siprme e fytyrs, nn ashtin ballor dhe mbi maksille
  Mbulohen me kapakt e syve (palpebra)
  Pjest e syrit
  Bebza e syrit - pupilla (pupil)
  Ylberi - iris
  T bardht e syve - sklera
  Kornea
  Thjerrza - lens
  Lngu i syrit - vitreous humor
  Retina
  Vazhdon me nervin optik (nervin e t pamurit)
  Strukturat mbrojtse t syrit: qerpikt dhe lott

  26. Hunda - NOSE
  1/3 e mesme t fytyrs
  Balli, goja, syt dhe sinusi maksillar
  2 kocka dhe 6 krca - krijojn dy zgavra
  Ka tri pjes:
  Rrnjn - radix
  Shpinn - dorsum
  Kraht - allae
  Qime, receptore t nuhatjes dhe en gjaku (locus Hasselbach)

  27. Goja - MOUTH (ORAL CAVITY)
  1/3 e poshtme e fytyrs
  Dhmbt, harqet palatinale, pjesn gojore t faringut, tonsillat, muskujt prtyps, dyshemeja, qiellza e fort dhe ajo e but
  N t sht e vendosur gjuha
  Gjuha - tongue
  Organ muskulor
  Ka receptort e shijes n siprfaqe, tri lloje
  Ka dy pjes:
  Rrnjn
  Trupin

  28. Vesht - EARS
  Pjesn ansore t koks, 1/3 e mesme e fytyrs
  Lapra e veshit, kanali i jashtm i veshit, membrana timpanike, veshi i mesm dhe veshi i brendshm
  T ndrtuar nga krcat dhe lkura
  Prpara sht e vendosur gjendrra parotide (parotid gland)
  Madhsi t ndryshme, form afrsisht t njjt (anomalit e lindura)
  Membrana timpanike - tympanic membrane
  Cip e holl
  E tendosur
  Prcjell dridhjet e zrit n kockat e veshit t mesm Te veshi i brendshm krijohet ndjesia e dgjimit

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 5. #5
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ANATOMIA E QAFS

  29. Pozita anatomike e qafs
  Pjesa q lidh kokn me kafazin e kraharorit
  Kufijt:
  Posht - kafazi i kraharorit
  Lart - koka
  Prpara lart - mjekra
  Prpara posht - gropa jugulare
  Prapa lart - protuberantia oipitalis superior
  Prapa posht - unaza e VII-t e qafs
  Anatomia e qafs
  Ka form cilindrike te t gjith, madhsi t ndryshme nga personi n person
  Ndr strukturat anatomike m t rndsishme t qafs jan: laringu dhe nj pjes e trakes, nj pjes e ezofagut, arteria karotide, muskuli sternokleidomastiod (parzmokularthothimthak), pjesa qafore e palcs kurrizore, etj.
  Zonat e qafs
  Anatomikisht ndahet n katr zona kryesore:
  Zona e prparme e qafs (anterior neck area)
  Zona e muskulit sternokleidomastoid (sternocleidomastoid muscle area)
  Zona ansore e qafs (lateral neck area)
  Zona e pasme e qafs (posterior neck area)
  Zona e prparme e qafs (anterior neck area)
  Kufijt:
  Tehu i poshtm i mandibules - lart
  Skaji i prparm i muskulit sternokleidomastoid (SCM) - anash
  Gropa jugulare - posht
  Trekndshat:
  Trekndshi i siprm nngjuhor (suprahyoid triangle)
  Trekndshi i poshtm nngjuhor (infrahyoid triangle)
  Prmbajtja e trekndshave
  Trekndshi suprahyoid prmban: muskuj, gjendrra pshtymore, en gjaku dhe nerva
  Trekndshi infrahyoid prmban: laringun, nj pjes t trakes, arterien karotide t prbashkt, venn jugulare dhe nervin vagus

  30. Laringu (LARYNX)
  Kufijt:
  Ashti nngjuhor (hyoid) - lart
  Trakea - posht
  Faringu (fyti) - prapa
  Gjendrra mburojore (tireoide) - prpara
  Tufa e enve t gjakut dhe nervi vagus - anash
  Madhsia varet nga mosha dhe gjinia
  Mollza e Adamit (Adam’s apple)
  Ndrtimi i laringut
  Katr krca t lidhura mes
  Muskuj t vegjl, en gjaku dhe nerva
  Krca m e madhe - tireoide
  Krca m e rndsishme - epiglotike
  Laringu n prerje trthore
  I hapur gjithmon
  Organ i frymmarrjes dhe i formimit t zrit
  Telat e zrit - vocal cords
  Pal muskulore dhe fletza

  31. Faringu - PHARYNX
  Shtrihet nga koka e deri te pjesa e mesme e qafs
  Organ gypor, me gjatsi 13 - 15cm
  Kufijt:
  Baza e kafks - lart
  Ezofagu - posht
  Zgavra e hunds, zgavra e gojs dhe hyrja n laring – prpara
  6 unazat e para t qafs - prapa
  Ent e gjakut dhe nervi vagus - anash
  Pjest e faringut
  Tri kate:
  Nazo-faringu - pjesa hundore e faringut
  Oro-faringu - pjesa gojore e faringut
  Laringo-faringu - pjesa laringeale e faringut
  Vetm laringo-faringu sht pjes e qafs, dy t tjerat jan pjes t koks
  Funksioni i faringut
  Tonsilla e tret
  Unaza aldeyer
  Kryqzimi i rrugve t frymmarrjes dhe t tretjes

  33. Gjndrra tiroide - THYROID GLAND
  Gjndrra m e madhe me sekretim t brendshm
  E vendosur n pjesn e prparme t mesme t qafs
  Ka dy lobe:
  Lobin e majt - left lobe
  Lobin e djatht - right lobe
  Ngushtica e tiroides - isthmus
  Raportet e tiroides
  Prpara - muskujt dhe fashat e qafs
  Prapa - tufa e enve t gjakut dhe nervi vagus
  Brenda - pjesrisht krcen trioide t laringut, e pjesrisht krcat e trakes
  Funksioni i tiroides
  E but dhe elastike
  Mund t rritet dhe t preket n siprfaqe

  34. Gusha endemike
  Prodhon hormone t rndsishme pr rritje
  Arteria karotide e prbashkt (common carotid artery)
  En e madhe gjaku - deg e aorts
  Arteria e majt dhe e djatht karotide (deg e drejtprdrejt e aorts)
  Kufijt:
  Prpara - muskuli SCM
  Prapa - zgjatimet ansore t unazave t qafs
  Anash - vena jugulare e brendshme
  Prapa arteries dhe vens gjendet nervi vagus - tufa vazo-nervore
  Degt e arteries carotide
  N nivelin e krces tiroide ndahet n:
  Arterien carotide t brendshme (internal carotid artery) - jep degt pr kokn
  Arterien carotide t jashtme (external carotid artery) - jep degt pr fytyrn
  Arterie n t ciln preket pulsi
  Zona sternokleidomastoide
  Anash zons s prparme dhe prpara zons ansore t qafs
  Pjesn qendrore e ka muskuli STERNOCLEIDOMASTOID (SCM)
  Nn t ka fasha, nj pjes e arteries carotide, vens jugulare dhe nervit vagus
  Zona ansore e qafs (lateral neck area)
  Pas muskulit SCM dhe prpara muskulit trapezius
  Ka fasha, en gjaku dhe nerva
  Plexus brachialis - paraliza t duarve te fmijt
  Vena jugulare e jashtme + vena jugulare e brendshme = vena cava superior (vena zgavrore e siprme)
  Zona e pasme e qafs (posterior neck area)
  Prpara - buza e prparme e muskulit trapezius
  Lart - protuberantia oipitalis posterior
  Posht - vija q kalon npr unazn e VII-t
  Muskuj, en gjaku dhe nerva

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 6. #6
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ANATOMIA E EKSTREMITETEVE
  Ekstremitetet (extremities)
  Ekstremitetet e siprme (upper extremities)
  Ekstremitetet e poshtme (loer extremities)
  Ekstremitetet e siprme
  Ndrtohen prej:
  Eshtrave
  Muskujve
  En gjaku
  Nerva
  Ndahen n tri regjione:
  Krahu (arm)
  Parakrahu (forearm)
  Shuplaka (palm)

  36. Dora
  Pjes e skajshme e trupit
  Vazhdon nga shpatulla dhe prfundon me gishtrinj
  Eshtrat e dors
  Humerusi
  Radiusi
  Ulna
  Eshtrat e nyjs s dors
  Eshtrat metakarpal
  Falangjet
  Muskujt e krahut
  Muskuli m i zhvilluar - muskuli biceps
  Muskujt e tjer: muskuli brahialis, korakobrahialis
  Muskuli triceps - pjesa e pasme
  Muskujt e parakrahut - 8
  Siprfaqsor dhe t thell
  Venat siprfaqsore t dors
  Dy vena kryesore:
  Vena cefalike (cephalic vein)
  Vena bazilike (basilic vein)
  Vena kubitale (cubital vein)
  Shrbejn pr dhnie t injeksioneve dhe intervenime t tjera terapeutike
  Arteriet e dors
  En gjaku q ushqejn strukturat e dors
  Arteria kryesore - arteria brahiale (brachial artery) - vazhdim i arteries aksillare
  N regjionin e brrylit ndahet n dy deg:
  Arterien radiale (matet pulsi)
  Arterien ulnare
  Shuplaka (palm)
  Kockat e shuplaks
  Muskujt siprfaqsor dhe t thell
  Arteriet e shuplaks

  37. Kmba (leg)
  Pjesa e poshtme e skajshme e trupit
  Fillon nga regjioni inguinal dhe prfundon me gishtrinjt e shputs
  Ndahet n tri regjione:
  Kofsha
  Nngjuri
  Shputa
  Eshtrat e kmbs
  Femuri
  Patella
  Tibia
  Fibula
  Kockat e nyjs s shputs
  Kockat metatarzale
  Falangjet
  Muskujt e kofshs
  Muskuli m i madh - quadriceps femoris
  Muskuli sartorius, aduktor magnus, iliakus, gracilis, pektineus, vastus lateralis etj
  Muskuli biceps femoris prapa
  Arteriet e kofshs
  Arteria femorale - dega m e madhe
  Jep deg prrreth femurit
  Venat e kofshs
  Vena femorale
  Muskujt e nngjurit
  Muskujt e prparm: tibialis anterior, ekstenzor etj.
  Muskujt e pasm: gastroknemius, soleus
  Arteriet e nngjurit
  Arteria poplitea
  Arteria e prparme tibiale
  Arteria e pasme tibiale
  Venat e nngjurit
  Vena safena - vena m e madhe e kmbs
  Shputa
  Kockat e shputs
  Muskujt e shputs
  Arteriet e shputs

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 7. #7
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ANATOMIA E KOMBLIKUT

  Pozita anatomike e komblikut
  Pjesa e tret e trungut trupor
  Nn zgavrn e barkut (abdomen)
  Ndahet prmes peritoneumit
  Eshtrat e komblikut
  Unaz ashtrore
  Tri eshtra:
  Iliak
  Ishiadik
  Pubik
  Ngjiten n sakrum
  Prpara - simfiza pubike
  Strukturat e komblikut
  Muskuj
  En gjaku dhe
  Organe
  Prmbajtja e komblikut mashkullor
  Fshikza urinare (urinary bladder)
  Prostata (prostatic gland)
  Zorra e drejt (rectum)
  Anusi (anus)
  Qeskat farore (seminal vesicle)
  Prmbajtja e komblikut femror
  Fshikza urinare
  Vagina (vagina), qafa e mitrs (cervix) dhe mitra (uterus)
  Vezoret (ovaries)
  Zorra e drejt
  Anusi

  38. Fshikza urinare (URINARY BLADDER)
  Nj qesk muskulore
  I ngjan nj trekndshi
  Ka trupin, bazn dhe majn
  E fiksuar n maj dhe baz
  Dy hyrjet e ureterve
  Nj dalje pr ureter
  Madhsia dhe pozita - varen nga sasia e urins
  Raportet e fshikzs urinare
  Meshkujt:
  Lart - zorrt
  Posht - prostata
  Prpara - simfiza pubike
  Pas - qeskat farore (vezikulat seminale)
  Femrat:
  Lart - zorrt, mitra
  Posht - uretra
  Prpara - simfiza pubike
  Pas - muri i prparm i vagins, qafa e mitrs

  39. Uretra (URETHRA)
  Organ gypor
  Shtrihet prej fshikzs urinare deri te hapja e jashtme
  Zbraz urinn prej fshikzs
  Uretra mashkullore sht m e gjat se ajo femrore
  Rndsia klinike

  40. Perineumi (PERINEUM)
  Pjesa e but e fundit t komblikut
  Muskuj dhe fasha
  Mban organet e komblikut
  Perineumi mashkullor dhe femror
  Femrat:
  Klitorisi
  Buzt e mdha e t vogla t vagins (labia minora and majora)
  Uretra
  Vagina
  Anusi
  Meshkujt:
  Skrotumi
  Rrnja e penisit
  Anusi

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 8. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  41. Organet seksuale mashkullore
  T gjitha organet q marrin pjes n shumimin seksual te meshkujt
  Prfshijn:
  Qeskat skrotale (scrotum)
  Testiset (testes)
  Penisi (penis)
  Qeskat farore (seminal vesicles)
  Epididimisi
  Ductus deferens
  Kanalet ejakulatore (ejaculatory ducts)
  Prostata (prostatic gland)
  Uretra mashkullore
  Skrotumi dhe testiset
  Skrotumi:
  Qesk lkurore
  Mban testiset
  Testiset:
  Gjendrra seksuale mashkullore
  T vendosura n skrotum
  Form vezake
  Prodhojn sperm dhe hormonet seksuale mashkullore (testosteroni)
  Prodhojn spermatozoid
  Epididimisi, ductus deferens dhe vezikula seminale
  Epididimisi:
  I vendosur mbi testise
  Ktu piqen spermatozoidet
  Vazhdon me ductus deferens
  Ductusdeferens:
  Gyp i holl
  Shkon nga testiset deri te vezikulat seminale
  Bart spermn e pjekur
  Vezikulat seminale (qeskat farore):
  Gjendrra t vogla
  N pjesn e pasme t fshikzs urinare
  Prodhojn lng spermatik
  Gyp barts - shoqron ductusin deferens
  Kanalet ejakulatore dhe prostata
  Kanalet ejakulatore:
  Ductus deferens + kanali i vezikuls seminale
  Kalojn npr prostat
  Zbrazen n ureter
  Prostata:
  Gjendrr me madhsi dhe form t gshtenjs
  Nn qafn e fshikzs urinare
  Uretra kalon npr mes
  Ka dy kapsula q e rrethojn
  Mund t rritet, sidomos n pleqri
  Penisi dhe uretra mashkullore
  Penisi:
  Organ urinimi dhe shumimi
  Ka tri pjes:
  Rrnjn
  Trupin dhe
  Kokn (glans)
  Trupi ka en t shumta gjaku
  Uretra kalon npr mes t penisit
  N kok hapet uretra
  Uretra mashkullore:
  Ka tri regjione:
  Prostatike - npr prostat
  Membranoze - kalon perineumin
  Sfungjerore - npr penis

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 9. #9
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  42. Organet seksuale femrore

  T gjitha organet q marrin pjes n shumimin e femrs
  Ndahen n:
  Organe t jashtme seksuale - bregu i turpit (mons pubis), klitorisi, buzt e mdha dhe t vogla, gjendrrat e Bartolinit
  Organe t brendshme seksuale - vagina, mitra, tubat uterine dhe vezoret
  Organet e jashtme seksuale femrore
  Bregu i turpit - pjes e siprme, e mbuluar me qime, mas yndyrore nn t
  Klitorisi - organ i ngjashm me penisin te meshkujt, mes buzve t vogla, formon nj t ngritur
  Buzt e mdha e t vogla - pal lkurore, rrethojn uretren dhe hyrjen n vagin, buzt e medha kan qime, t voglat e rrethojn klitorisin
  Gjendrrat e Bartolinit - gjendrra t vogla, mes himenit dhe buzve t vogla, mbajn t lagur hyrjen n vagin
  Organet e brendshme seksuale femrore
  Vagina:
  Organ gypor muskulor
  N hyrje - himeni (cipa e virgjris)
  Pas plcitjes mbesin karunkulet himenale
  Shtrihet deri te qafa e mitrs
  Formon nj pal t pasme - bazn pr sperm
  Mitra (UTERUS)
  Organ muskulor i zgavrt
  Mbi fshikzn urinare, anash ka vezoret, sipr ka zorrt
  E lidhur me lidhse
  E shtypur nga para - prapa
  Ka tri shtresa:
  Perimetrium - peritoneumi e mbshtjell
  Miometrium - shtres e muskujve
  Endometrium - ndryshime ciklike mujore
  Ka katr pjes:
  Qafn - cervix
  Ngushticn - istmus
  Trupin - corpus
  Fundin - fundus
  Ka dy brir ansore - vazhdojn me tubat uterine
  Tubat uterine (UTERINE TUBES)
  Organe ifte, gypore
  Anash mitrs
  Shkojn deri te vezoret
  Prcjellin qelizat vez nga vezoret deri te mitra
  Prcjellin spermn deri te qeliza vez
  Kan katr pjes: infundibulum (hinka), ampula (zgjerimi), istmus (ngushtica) dhe pjesa brenda murit t mitrs (intramurale)
  Fekondimi ndodh n pjesn ampulare
  Vezoret (OVARIES)
  Organe ifte
  T vendosura n pjesn e pasme t lidhses ansore t mitrs
  Prodhojn qelizat vez dhe hormonet seksuale femrore

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 2. Shitja E Trupit
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-07-2004, 14:02
 3. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 10-02-2004, 09:52
 4. "kamionet" Mikroskopik Te Trupit Tone
  Nga ari32 n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-08-2002, 14:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •