Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Si formatohet kompjuteri? Lexo, shiko me vėmendje.

  Po e tregoje si te formatohet njė PC me CD dhe pastaj te instalohet.


  ************************************************** ***************  Ja njė procedur si ta instalosh Windos XP.


  E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lėshon kompjuterit.

  Kur del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ti klikon ne ENTER pėr me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.

  Kur del si ne foto ti klikon ne F8 pėr me pranuar licensen nga microsofti

  Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė kėtu ti vendos cfar deshiron te besh..

  A deshiron te besh formatimin e PC apo do tė besh particion.


  P.sh..Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone tė reja bėhet kėshtu.


  Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto s'ke partiticion D:\ )
  klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
  masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
  ti prap klikon ne Enter
  dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\

  Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe atėherė mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, p.sh. nėse ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e bėn 15 000 kėshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk ėshtė ne foto)


  Si ta besh atė kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

  Ne foto nuk ka partiticione.

  Ti e nenvizon hapėsirėn e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


  Ateher kompjuteri automatikisht e krijon njė partiticion,
  madhėsia e partiticionit ėshtė aq sa ėshtė i madh hardisku ne kompjuterin tėnd.

  Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjetėr me poshtė dhe shiko..
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [LoTi] : 25-06-2008 mė 12:16
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 2. #2
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atėherė ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

  Unė preferoj NTFS ata qe ėshtė i pari ( Quick ).

  Pershkak se formatimi kryhet me shpejt s'ke nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton ngadal ngadal..

  Kur del si ne foto atėherė kompjuteri e formaton hardiskun tend..

  Tashi kopjohen filet kryesore qe duhen pėr me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

  Aty janė do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

  Cfar kartele te zerit e ke pastaj
  Cfar kartele t'grafikes e ke
  cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

  krejt krto i kontrollon ne fillim qe te ditė cfar duhet te instalohet.

  Windows ka shumė drivera dhe ai i instalon tė gjitha, por nėse pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

  MOS HARRO!

  Pėr gjithė driverat e Windowsit te duhen me shumė se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton pėr gjithė driverat qe jan.
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 3. #3
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Tashi mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.

  Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 4. #4
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pasi te kontrollohen gjithė pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithė drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

  Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri nė fund te instalimit

  Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjetėr more me shumė kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.

  Kur ne kompjuterin tėnd del si ne foto atėherė URIMEEE ti je veē ne finale.


  Per Te Par nese i keni instaluar te gjitthe hardweret


  URIME PC JUAJ U FORMATUA
  URIME PC JUAJ U FORMATUA
  URIME PC JUAJ U FORMATUA
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 5. #5
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Duhet dhe te hapni nje teme se si mund te formatohet nje PC me Windows Vista

 6. #6
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Ky link qe po vendos eshte nje lloj "programi", dhe ju duket sikur po e formatizoni pc tuaj, merreni njehere instalojeni dhe hapeni dhe do ta shikoni se sa lehte behet

  Shkarko Ketu
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 7. #7
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bledari Lexo Postimin
  Duhet dhe te hapni nje teme se si mund te formatohet nje PC me Windows Vista
  po ta lė ty ta hapesh pėr WINDOWS VISTA .)
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 8. #8
  Olsi
  Anėtarėsuar
  13-02-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  31
  Postime
  231
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O loto leje ate logon me be cik reklam te salles. Lol

 9. #9
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga [LoTi] Lexo Postimin
  po ta lė ty ta hapesh pėr WINDOWS VISTA .)
  hahahaha me gjith qef se e mesova vet se si formatohet dhe ishte shume e thjeshte.

  Por ka nje dicka tjeter qe me te thene te drejten e kam lexuar por kam frike ta bej mund ta thuash me ekzaktesisht "duke e tregu dhe me foto" se si mund te krijoje nje particion te trete p.sh une kam C dhe D dua te krijoj dhe nje particion te trete por gjithmone duke e ndare me particionin D pasi particionin C nuk dua ta prek me nje fjale me e nda me e bo ne tre particione si behet tamam ekzaktesisht?

 10. #10
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime nė 19 postime
  Po mua pse s'me del si figurat me lart ?
  Me ti futur cd. ndodh ē'do gje ne menyre automatike pa me dhene mundesine per te zgjedhur krijimin ose jo te nje particioni D.
  Mund te me sqaroje dikush si mund te krijoj particionin D qofte edhe pa bere formatimin komplet?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e valdetshala
  Anėtarėsuar
  15-03-2008
  Vendndodhja
  Pejė-Republika e Kosovės
  Postime
  2,376
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  nuk e di se a e ke konfiguruar BIOS-in qe te startoj nga CD-rom nese po ish dashur qe te dalin ato opcionet si me larte, perderisa Krijimi i particionit iD-se ne kete rast tendin kish mundur te behet me Partition Manager ose Partition Magic kerko ne google..

 12. #12
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime nė 19 postime
  Valdetshala te faleminderit.E provova me "partition magic" dhe nuk me beri pune.
  Ndoshta ngaqe ishte versioni falas, kishte shume funksione po i mungonte ai qe me duhej, krijimi i particionit ( nuk te lejonte perdorimin)

 13. #13
  JUDO Maska e Gogi
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 19 postime
  a mund te formatizohet pa CD kompjuteri?

 14. #14
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gogi Lexo Postimin
  a mund te formatizohet pa CD kompjuteri?
  po behet port o me USB boot ose me ane te network

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mund te te pyes se ku mund te gjej CD e windowsxp, mund ta shkarkosh diku, apo duhet blere?

 16. #16
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Mund ta shkarkosh sigurisht dhe normalisht duhet ta djegėsh ne njė CD.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  mund te me sugjerosh ndonje link ku mund ta shkarkoj plz

 18. #18
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Cilin version te Xp dhe ne ēfarė gjuhe ndoshta mund te te ndihmoje

  Ben mire njehere te shikosh tek faqja zyrtare e microsoft qe ėshtė www.microsoft.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga strange : 15-06-2009 mė 11:37
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  xp profesional ne gjuhen angleze dhe office 2003 ))

 20. #20
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Po te dėrgoj pm
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
  Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 368
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
 2. Ēfarė ėshtė BIOS dhe si ta pėdor atė?
  Nga isak100 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 18:30
 3. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
  Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
 4. Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe...
  Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-08-2003, 12:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •