Close
Faqja 5 prej 11 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 210
 1. #81
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Disa nga mrekullitė (mu’xhizet) e Muhammedit a.s. janė: Kur’ani, pėrgjysmimi i hėnės, dhėnia e selamit nga ana e gurėve, rrjedhja e ujit prej gishtėrinjve tė tij… "  " Nuhu a.s. ka jetuar 950 vjet. "  " Djemtė e Ademit a.s. janė quajtur Kabil dhe Habil. "  " Besėlidhja mes Allahut dhe tė gjithė shpirtrave tė njerėzve quhet Mithak. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #82
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Ndoshta e keni ditur kete ose jo , fotografia e me poshtme poashtu paraqet nje mrekulli te Kuranit.
  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 3. #83
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Islami dhe Shkenca !!

  Njeriu i parė qe ka thene se Bota rrotullohet dhe qe ka matur Diametrin e Tokes,Nuk eshte Galileu,por Biruni
  Ebu Beker Muhamed bin Zekrija eshte i Pari qe ka bere Operacionin e Syrit

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 09-12-2008 mė 11:25
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #84
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  " Iddeti i gruas qė i vdes burri, ėshtė katėr muaj e dhjetė ditė. "


  " Engjėjt nuk hyjnė nė atė shtėpi qė ka qen dhe fotografi (me figura). "


  " Gruaja gjatė kohės sė hajdit dhe nifasit e ka tė ndaluar: namazin, prekjen e mushafit, qėndrimin nė xhami dhe marrėdhėniet intime me bashkėshortin. "


  " Gruan e martojnė katėr gjėra: bukuria, prejardhja, pasuria dhe feja. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #85
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Islami dhe Shkenca !!

  "I pari qe e ka Perkufizuar Qarkullimin e Vogel te Gjakut nuk eshte William Harvay,por Ibn Nefisi"  "I pari qe e ka zbuluar Mikrobin nuk eshte Pasteri,Por Ak-Shemsedini"


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 02-01-2009 mė 15:35
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 6. #86
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  SİSTEMİ İ VEĒANTĖ FTOHĖS İ GAZELĖS

  Ajri i kondicionuar na mbron nga i nxehti nė verė. Sidoqoftė, njerėzit nuk janė tė parėt qė zbuluan sistemin ftohės. Shumė krijesa kanė nė trupat e tyre sistemin ftohės qė vepron si njė kondicioner.

  Ne mund tė sjellim si shembull gazelėn, njė lloj antilope afrikane. Si shumė kafshė tė tjera, kjo kafshė duhet tė vrapojė pėr tė mbijetuar, sepse nuk ka mekanizėm tjetėr mbrojtės. Ky vrapim i shpejtė e rrit temperaturėn e trupit tė saj. Kjo ėshtė shumė e rrezikshme pėr gazelėn, sepse me rritjen e temperaturės sė trupit, rritet edhe temperatura e trurit. Me qėllim qė njė gazelė tė mbijetojė, truri i saj duhet tė jetė mė i freskėt se trupi. Kėshtu qė ju mund tė pyesni veten se si vepron ajo?

  Pėrgjigjja e kėsaj pyetjeje na ēon nė faktin e krijimit.

  Truri i njė gazele ftohet nga njė sistem ftohės i vendosur nė anėn e djathtė tė kokės. Gazelat dhe kafshė tė tjera tė shpejta zotėrojnė disa kanale frymėmarrjeje. Qindra vena tė vogla gjaku shpėrndajnė gjakun e grumbulluar nė kėto kanale. Ajri qė thith gazela, e ftoh kėtė zonė dhe kėshtu, gjaku kalon nėpėrmjet kėtyre venave tė vogla, tė cilat pastaj bashkohen nė njė enė gjaku tė vetme qė ēon gjakun nė tru. Nė sajė tė kėtij sistemi, gazela nuk ndikohet nga rritja e nxehtėsisė ndėrsa vrapon.

  Ju duhet tė keni arritur nė pėrfundimin se njė sistem i tillė i pėrkryer nuk mund tė ketė ardhur nė ekzistencė rastėsisht, sepse mungesa e kėtij sistemi, qė kėrkohet pėr ftohjen e trurit, do tė thoshte ngordhje pėr gazelėn qė nė vrapimin e saj tė parė.

  Sistemi ftohės i gazelės provon pėrsosmėrinė e krijimit tė kėsaj gjallese. Me fjalė tė tjera, struktura e trupit dhe organet e tij nuk mund tė vinin nė jetė me kalimin e kohės, siē pretendojnė evolucionistėt.

  Tė gjitha krijesat kanė njė strukturė organizmi qė pėrbėhet nga disa sisteme, tė cilat nuk mund tė funksionojnė nėse mungon qoftė edhe njė pėrbėrės i vetėm. Kjo provon se gjallesat nuk kanė ardhur nė jetė si rezultat i rastėsisė, por janė krijuar nga Allahu. Kjo ėshtė mė se e qartė pėr ata qė i kushtojnė vėmendje kėsaj ēėshtjeje dhe pėdorin menēurinė e tyre.

  Allahu thotė nė njė ajet kuranor:


  “... Zoti i lindjes dhe pėrėndimit dhe i gjithēkaje tjetėr ndėrmjet tyre, nėse jeni prej atyre qė pėrdorin arsyen.” (Esh-Shu‘ara’: 28)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 20-12-2008 mė 11:06
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #87
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Disa Qudira ne Mes te Shkretetires!!!

  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #88
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Muhamedi a.s na ka Paralajmruar!!!

  "Do te dalin Pije Alkoolike me Emra te Ndryshem ,do te quhen Hallall"(Imam Ahmedi)  "I gjithe Shqetesimi i Njeriut do te jete Ushqimi, Nderi i tij Malli,Kibla e tij Ferma,ndersa Feja e tij Paraja"(Sulemi)

  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #89
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Dega mė e madhe e imanit ėshtė fjala “La ilahe il-lallah”.  " Dega mė e vogėl e imanit ėshtė tė largosh pengesėn nga rruga. "  " Nėse nga namazi na largon gjumi apo harresa, duhet ta kompensojmė. "  " Njohėsi mė i mirė i hallallit dhe haramit nė mesin e ashabėve ka qenė Muadh ibn Ubejdullah. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #90
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Muhamedi a.s na ka Paralajmruar!!!

  Paraqitja e automobilėve. =>Hadith- Kjo ėshtė diēka shumė e mahnitshme pėr tė cilėn na ka lajmėruar – Muhamedi s.a.v.s. ku ka thėnė: "Para fundit tė jetės sė umetit tim, do tė kėtė njerėz tė cilėt do tė voziten ne ulėse komode ngjashėm me ato tė shtepisė. Do te vijnė ashtu para derės sė xhamisė,ndersa gratė do t’i kenė tė zhveshura .  Paraqitja e televizionit dhe shkurtimi i kohės . =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thotė: "Nuk do tė vij Dita e Kijametit para se tė hyj nė qdo shtėpi njė trazirė(fitne)". Shumė dijėtar e identifikuan kėtė me televizionin , sepse ėshtė pothuajse e vetmja gjė qe ka hyrė nė qdo shtepi dhe rreziku i tij kunder qdo vlere njerezore ėshtė i qartė , edhe pse nga ai ka dobi por sherri ėshtė shumė me i madh se sa hajri. Kjo nuk ka te bėjė me vetė televizionin , sepse ai ėshtė vetem njė gjė e ngurt , por ka te bėjė me programet qe emetohen nė te. Sa i perket shkurtimit tė kohės - Muhamedi s.a.v.s. thotė: "Nuk do tė ndodh Kijameti para se tė shkurtohet koha , njė vit nė tė do tė jetė sa njė muaj , njė muaj sa njė javė , njė javė sa njė orė dhe njė orė sa njė ndezje e zjarrit…". Koment: Shkurtimin e kohės , sipas komentimit tė shumė dijetarėve , ka pėr qellim kalimin e njė largėsie te madhe pėr njė kohė te shkurt , siq ndodh nė kohėn tonė me shpikjen e automjeteve , aeroplaneve etj ,. Prandaj ne ketė menyrė edhe e pėrshkroj Muhammedi s.a.v.s.

  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #91
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Gjumi i thellė, nė tė cilin njeriu ėshtė i pavetėdijshėm, ėshtė njė nga gjėrat qė prishin abdestin."  " Engjėjt ndėrrohen nė kohėn e namazit tė sabahut dhe tė ikindisė. "  " Pejgamberi i parė qė do tė jetė i veshur nė Ditėn e Gjykimit, ėshtė Ibrahimi a.s. "  " Namazi nė Haremin e Qabesė ėshtė 100.000 herė mė i vlefshėm se namazi nė xhamitė e tjera."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #92
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Muhamedi a.s Ka Paralajmruar!!!

  Lumi Eufrat do te zbulon njė kodėr me arė dhe zbulohen minerale

  Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre transmetojnė hadithin: "Gati ėshtė Eufrati tė zbulojė njė thesar me ar, ai qė prezenton aty, mos tė marrė nga ai asgjė" Nė njė hadithė tjeter thuhet: "Nuk do tė ndodhė Kjameti derisa tė mos zbulojė eufrati njė kodfėr me arė, pėr tė cilin do tė luftojnė njerėzit, dhe nga 100 njerėz do tė vriten 99-tė, e secili do tė thotė Ndoshta unė do tė shpėtoi". Kjo kodėr do tė zbulohet pasi tė shterret lumi, ose zbuluesit e mineraleve do ta zbulojnė atė thesarė, ose pasi ti ndryshohet drejtimi i rrjedhės sė lumit pėr shkaqe tė ndryshme e pastaj ai ta zhveshė kodren nga dheu nėn tė cilėn fshehet ari,. Lumi Eufrat buron nė Turqi e kalon nėpėr Irak afer Bagdadit

  Koheve te fundit verehen disa perpjekje te autoriteteve turke qe te kontrollojn dhe te studjojn qeshtjen e ketij lumi dhe ne menyre artificiale po mundohen qe ta shterrin qe me pastaj te shofin se mos po gjejne kete koder me ari.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 16-01-2009 mė 13:36 Arsyeja: Me lejen e Fisnikut nderhyra ne kete postim
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #93
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Emri tjetėr pėr namazin e akshamit ėshtė “vitri i ditės”. "  " Xhamia e parė nė Islam ėshtė xhamia Mesxhidul-Kuba. "  " Popullit Themud i ėshtė urdhėruar qė nuk guxonin ta thernin lopėn. "  " Popullit Benu Israil i ėshtė urdhėruar ta therin lopėn. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #94
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Numri I Profetėve


  Numri I pejgambereve nuk dihet me saktesi . Thuhet se jan 124 mij .Nga keta 313 apo 315 jan resul. Gjasht nga keta jan me te medhenje. Keta quhen Ulul adham (te lart e te medhenje)

  Ata jan: Ademi a,s,Nuhu a,s ,Ibrahimi a,s ,Musai a,s,Isai a,s dhe Muhamedi a,s.


  Nga profetet jan te permendur 33 dhe ata jan:

  Ademi,Idris,Shit,Nuh,Hud,Salih,Ibrahim,Lut,Ismail, Ishak,Jakup,Isuf,Ejup,Shuajip,Musa,Harun,Hėder.Jus habinNun,Iljaz,Eleza,Dhulkifl,Shemun,Islmail,Junuz BinMeta,Davud,Sulejman,Llukman,Zekerijja,Jahja,Uze ir,Isa bin Mejrem,Dhulkarnejn dhe Muhamed a,s.

  Ne Kuran jan permendur vetem emrat e 28 prej tyre . Shiti ,Hezri,Jusha ,Shemun dhe Ismaili nuk jan njoftuar. Nga keta 28 emra Dhulkarnejni dhe Uzeri nuk dihet me siguri nese kan qenė Pejgamber apo jo.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #95
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Nė xhami hyhet me kėmbė tė djathtė, kurse dilet me tė majtėn. "  " Nė WC hyhet me kėmbė tė majtė, kurse dilet me tė djathtė. "  " Ebu Sufjani ka qenė prijėsi i Kurejshėve nė Uhud. "  " Qabenė e kanė ndėrtuar Ibrahimi a.s. dhe Ismaili a.s. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  39
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shqiptoni sa mė shpesh fjalėn Allah

  Shqiptoni sa mė shpesh fjalėn Allah
  Vander Hoven, njė psikolog nga Hollanda, shpalli zbulimin e tij tė ri nė lidhje me efektin e tė lexuarit tė Kuranit dhe pėrsėritjen e fjalės "Allah", si tek njerėzit e sėmurė, ashtu edhe tek ata normalė. Profesori hollandez e konfirmon gjetjen e tij me studime dhe kėrkime tė aplikuara nė shumė pacientė pėr njė periudhė kohore mbi tre vjeēare. Disa prej pacientėve tė tij nuk ishin muslimanė, tė tjerė nuk flisnin arabisht, por u mėsuan tė shqiptojnė fjalėn "Allah" nė mėnyrė tė qartė; rezultati ishte fantastik, veēanėrisht pėr ata qė vuajnė nga mėrzitja dhe tensioni. E pėrditshmja arabe "El Uatan" shkruan se psikologu ka deklaruar: "Muslimanėt qė mund tė lexojnė arabisht dhe rregullisht Kuranin, mbrojnė veten e tyre nga sėmundjet psikologjike. Psikologu zbuloi se shqiptimi i ēdo shkronje tė fjalės "Allah" ka njė efekt tė veēantė dhe tė papėrsėritshėm mbi organizmin."

  Shqiptimi i shkronjės "A", bėn kontrollin e sistemit tė frymėmarrjes.

  Shqiptimi i shkronjės sė dytė "L e dyfishuar" nė arabisht, me gjuhėn qė prek pjesėn e sipėrme tė nofullės, krijon kėshtu njė pauzė tė shkurtėr dhe pastaj duke e pėrsėritur tė njėjtėn pauzė nė mėnyrė konstante, lehtėson procesin e frymėmarrjes.

  Shqiptimi i shkronjės sė fundit, e cila ėshtė shkronja "H", bėn njė lidhje midis mushkėrive e zemrės dhe pėr rrjedhojė, ky kontakt bėn kontrollimin e rrahjeve tė zemrės.

  Ajo qė ėshtė mė e habitshme nė kėtė studim ėshtė fakti se ky psikolog nuk ėshtė musliman, por ėshtė i interesuar nė shkencat islame dhe bėn kėrkime pėr ato qė quhen "sekrete tė Kuranit tė shenjtė".

  Allahu i Madhėruar thotė: "Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundur qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė vetet e tyre, derisa t'u bėhet e qartė se ai (Kurani) ėshtė i vėrtetė." Fusilet, 53.  Shkėputur nga e pėrditshmja arabe "El Uatan"

 17. #97
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Muhamedi a.s Ka Paralajmruar!!!

  Paraqitja e fitneve(Sprovave) nga lindja (Azia)
  *
  Shumica e fitneve qė janė paraqitur te muslimanėt kanė lindur nė lindje, atje ku del briri i shejtanit, ashtu siē ka lajmėruar Pejgamberi i mėshirės [salallahu alejhi ve selem].

  Transmeton ibn Umer r.a se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut [salallahu alejhi ve selem] duke thėnė i kthyer nė anėn e lindjes: “Vėrtet fitneja ėshtė atje, fitneja ėshtė atje, ku del briri i shejtanit”. (transmeton Buhariu dhe Muslimi), ndėrsa nė transmetimin e Muslimit (koka e kufrit ėshtė atje, ku lindė briri i shejtanit)-ka pėr qėllim lindjen.


  Azia

  Transmeton ibn Abasi r.a se Pejgamberi [salallahu alejhi ve selem] ka bėrė lutje: O Zot na beko nė sain dhe muddin tonė (mjete matėse), bekoe Shamin dhe Jemenin tonė. Njė njeri nga njerėzit: tha: “O Pejgamber i Zotit! Edhe nė Irakun tonė” tha: Atje ėshtė briri i shejtanit, lindin fitnet dhe mosbereqeti ėshtė nė lindje.

  Palestina
  Ibn Haxheri thotė: Fitneja e parė burimin e kishte nė lindje, e qė ishte shkak pėr pėrqarjen e muslimanėve, kėtė e dėshiroi shejtani, dhe e gėzoi atė, poashtu bidatet kanė lindur nė atė anė.

  Nė Irak u paraqitėn Havarixhėt, Shiat, Revafidėt, Batinitė, Kaderitė, Xhehmitė, Mu’tezilėt.
  Pastaj shumė tė thėna tjera qė janė mosbesim kanė dalur nga ana e lindjes, nė anėn e Mexhusve Persian, siē janė: Zerdeshtijetu, Manevijetu, Mezdekijjetu, Hinduizmi, Budizmi, sė mbrami Kadijanit dhe Behait e qė nuk janė edhe tė fundit, e sekte tjera shkatėrruese.

  Gjithashtu paraqitja e Tatarve nė shekullin e shtatė hixhri ishte nga lindja, nga duart e tyre u bė shkatėrrim, tė kėqia dhe vrasje e madhe siē ėshtė shkruar nė librat e historisė.

  Deri mė sot lindja ishte burimi i tė kėqiave, bidateve, lexhendave dhe ateizmit.
  Qendra e ateizmit ishte Rusia, Kina, e qė tė dyja janė nė lindje, poashtu dalja e dexhallit dhe xhuxh-mexhuxhve do tė jet nga lindja, lusim Allahun s.v.t. tė na mbrojė nga fitnet qė janė paraqitur dhe ato qė ende nuk kanė dalė.
  Nė kėtė rast detyrohem qė tė pėrmendi se disa fitne qė kanė ndodhur janė nga shenjat e kijametit pasiqė i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] i ka pėrmendur si shenja tė kijametit, siē ėshtė beteja e siffinit dhe paraqitja e Havarixhėve.
  Prandaj do tė flasė shkurtimisht pėr disa fitne tė mėdha tė cilat kanė qenė shkak pėr pėrqarjen e muslimanėve dhe ndodhjen e tė kėqiave tė mėdha.

  Poashtu mund ta kuptojm edhe luftrat e fundit qe behen ne Irak,palestin etj..


  Irak

  briri i shejtanit-fuqia e shjetanit dhe pasuesit e tij, ose dielli ka bri. Dhe thuhet se shjetani e afron afron kokėn e tij me diellin qė t’i bėhet sexhde atij kur adhuruesit e diellit e adhurojnė. (shih fet-hul bari- 13/46)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 27-01-2009 mė 11:41
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 18. #98
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  "Njeriu i Parė qe ka vdekur ne siperfaqen e Tokes ka qen Habili ,djali i Ademit a.s"  "Nė betejėn e Uhudit, Ebu Duxhane ka bajtur shpatėn e Pejgamberit a.s. "  " Tri ajete janė shpallur pėr alkoolin. "  " Ajeti i parė i shpallur pėr ushqimin, ėshtė nė suren El-En’am. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 19. #99
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Disa Foto te Quditshme!!!

  Nje Koicidenc Egersirash!!


  Nje Pamje Egersirash!!


  Nje Rentgen Befasues (Thika ne Kokė)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 11-02-2009 mė 11:46
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 20. #100
  studente Maska e miska
  Anėtarėsuar
  26-12-2006
  Vendndodhja
  Mos me kerko larg, kur me ke shum afer..
  Mosha
  31
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mrekullia hyjnore na vėrteton neve

  Rezultate studimesh mahnitėse

  Mrekullia hyjnore na vėrteton neve se pėrveē bukurisė, edhe forma e pemėve dhe perimeve nuk ėshtė bėrė pėr kot!  I lartėsuar qoftė All-llahu. Nė emėr tė All-llahut fillojmė…

  Studimet nė lidhje me trupin e njeriut dhe ushqimin pėrmendin faktin se forma e ēdo peme, bime apo perimi tregon pjesėn e trupit pėr tė cilėn ėshtė e dobishme… Ja disa shembuj:

  Karrotė e prerė pėr sė gjėri; i pėrngjan bebzės sė syrit; dhe me tė vėrtetė, studimet kanė vėrtetuar se karrota ėshtė shumė e dobishme pėr shikimin.


  Shtresė domate e kuqe, e cila ka katėr zgavra, sikurse zemra e cila ka ngjyrė tė kuqe si dhe katėr zgavra. Tė gjitha studimet bashkėkohore vėrtetojnė se domatet janė ushqim i zemrės dhe gjakut.

  Tufa e rrushit i pėrngjan formės sė jashtme tė zemrės, dhe ēdo kokėrr rrushi i pėrngjan njė qelize tė gjakut. Tashmė studimet tregojnė se rrushi ėshtė i shėndetshėm pėr zemrėn, e poashtu edhe pėr gjakun.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Where there is love..there is life.!!

Faqja 5 prej 11 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •