Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216

    Frikė ndaj vetvetes !

    Frika me e madhe qe keni nga vetja juaj ne lidhje me anen psikologjike te menduarit dhe pse?
    Jepni disa mendime apo shembuj nese ju ka ndodhur ! Si mund ti shmangeshit ketyre “ideve” te nderlikuara





    Per hapesen e temes
    Nese nuk jeni ne gjendje te hapni nje teme (prej dy fjalish) te formuluar apo krijuar prej jush, atehere nese nuk beni dot pa kopjuar, ju keshilloj qe heres tjeter te shkruani adresen nga e keni marre.
    Kesaj here nuk po e mbyll temen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 23-06-2008 mė 09:51
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Teme interesante biligoa,
    personalisht shume here jam trembur nga vetja, kur shikohesha ndonjehere ne pasqyre, (jo se jam i shemtuar te kuptohemi) por se si me dukej, i fusja dridhmat vetes.....

    Sa here qe shoh thelle thelle brenda vetes trembem nga ajo qe shoh.

    ē'fare shoh do thuash ti, eh, keto mendime te errta qe rrine si llumi ne fund te shpirtit nuk jane gjera per tu bere publike .

    Si mund ti shmangemi?
    Duke mos iu shmangur fare, duke pranuar ate qe jemi.

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga biligoa Lexo Postimin
    Frika me e madhe qe keni nga vetja juaj ne lidhje me anen psikologjike te menduarit dhe pse?
    Jepni disa mendime apo shembuj nese ju ka ndodhur ! Si mund ti shmangeshit ketyre “ideve” te nderlikuara
    Askush nuk e njeh shumė mirė vetveten. Midis vetėdijes dhe nėnvetėdijes ka hapėsira tė panjohura qė ėshtė vėshtirė tė hyhet pėr ti deshifruar. Qė tė mund tė kuptoht njė pjesė sipėrfaqėsore e tyre duhet paguar " pishina" e ndonjė psikanalisti/teje. Pra tė shkund xhepat. Po rėndėsi ka tė mbahet nėn kontroll ajo qė njohim (vetėdija) qė tė mos trembemi shumė nga ajo qė nuk njohim ( pavetėdija).

    Mendimi im ky!

    Elna.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
    Askush nuk e njeh shumė mirė vetveten. Midis vetėdijes dhe nėnvetėdijes ka hapėsira tė panjohura qė ėshtė vėshtirė tė hyhet pėr ti deshifruar. Qė tė mund tė kuptoht njė pjesė sipėrfaqėsore e tyre duhet paguar " pishina" e ndonjė psikanalisti/teje. Pra tė shkund xhepat. Po rėndėsi ka tė mbahet nėn kontroll ajo qė njohim (vetėdija) qė tė mos trembemi shumė nga ajo qė nuk njohim ( pavetėdija).

    Mendimi im ky!

    Elna.
    Tani, nje njeri i sinqerte me veten nuk ka nevoje per nje psikanalist te kuptoje veten, sepse ne fund te fundit nje psikolog per sa e shoh une, eshte thjesht nje pasqyre ku ne shohim veten, nese ne behemi pasqyra e vetvetes nuk ka nevoje te shkundim xhepat.

    Mendimi ik ky , lol.

  5. #5
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anėtarėsuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    dhe un jam dakort me ixin sa per elnen..
    si mun te merremi ose raportohemi me boten kur nuk dim ala cfar jemi ne?
    un mendoj shum mire cfar jam dhe kush jam dhe me te mirat e te kqijat e mija i tregohem botes pa asnje frik se si thot dhe ky ixxi (eshte i mir aman) e pranoj ate qe jam..
    mos luj se sta quj

  6. #6
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Tani, nje njeri i sinqerte me veten nuk ka nevoje per nje psikanalist te kuptoje veten, sepse ne fund te fundit nje psikolog per sa e shoh une, eshte thjesht nje pasqyre ku ne shohim veten, nese ne behemi pasqyra e vetvetes nuk ka nevoje te shkundim xhepat.

    Mendimi ik ky , lol.
    Psikologu dhe psikanalisti nuk janė njėjtė.

    Sa pėr nėnvetėdijen, sado i sinqertė tė jesh atė nuk e sheh dot nė haptazi. Shumė gjėra janė "gdhendur" nė ne tėrthorazi dhe ekzistojnė ndoshta pa e ditur ne vetė se ekzistojnė. Provoje hipnozėn dhe flasim .

    Pėrshėndetje

    Elna!

  7. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    une vajta nje here tek nje psikoanalist, edhe ne fund te vizites e rraha pastaj ika ne shpi hengra makarona.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
    Psikologu dhe psikanalisti nuk janė njėjtė.

    Sa pėr nėnvetėdijen, sado i sinqertė tė jesh atė nuk e sheh dot nė haptazi. Shumė gjėra janė "gdhendur" nė ne tėrthorazi dhe ekzistojnė ndoshta pa e ditur ne vetė se ekzistojnė. Provoje hipnozėn dhe flasim .

    Pėrshėndetje

    Elna!
    po njesoj jane aman, te ndihmojne te kalosh problemet psikologjike, me menyra te ndryshme po thelbi i njejte eshte.

    Tani, hipnozen do e provoj, por vetem ate regresive dhe do i filmoj me video sepse nuk kam besim se mos me bejne pyetje per te cilat nuk do doja te pergjigjesha, jam i ndergjegjshem per anet e erreta te cilat nuk do doja ti merrte vesh njeri.

    Mjafton ta shohesh veten nga pikpamja e nje personi tjeter, me avantazhin se ti e kupton mjaft mire ate qe ndjen, dhe ku ka me mire se sa vete-analize?

    Nuk kam per te shkuar ndonjehre tek psikanalisti apo psikologu sepse ne muhabet e siper me siguri do shkembenim rolet, une do pyesja e ai do pergjigjej.
    Ne fakt gjynaf qe kam humb kot per psikolog.

  9. #9
    Edhe une jam kurioze per hipnozėn. Tė shoh nėse do e krijoj njė mundėsi tė tillė pėr dy vitet e ardhshme nėpėrmjet formacionit.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2007
    Postime
    119
    Frik nga vetvetja ka ai person qe e njeh shum mir veten e tij dhe i di mangesit e tij,ne kete grup hyjne me shum per mendimin tim njerezit e sinqerte,sidomos ato te mbyllur ne vetvete.
    Njera ane si ta luftosh bej sa me shum para,paraja te jep nje force qe cdo njeri do ta linte friken pas.

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga shiu2008 Lexo Postimin
    Frik nga vetvetja ka ai person qe e njeh shum mir veten e tij dhe i di mangesit e tij,ne kete grup hyjne me shum per mendimin tim njerezit e sinqerte,sidomos ato te mbyllur ne vetvete.
    Njera ane si ta luftosh bej sa me shum para,paraja te jep nje force qe cdo njeri do ta linte friken pas.
    nuk esht ashtu shiu, eshte fakt qe paraja te jep siguri, por jeta sjell aso situata, qe paraja aty ska far vlere, per me thjeshtezu shume kjart, ke shum filma , ku mund ta shohesh, se si veprojne milionerat. TAni mos me thuaj se ata jane veq filma, sepse jane personazhe tipike reale, te ndertuara ne menyr shume komplekse

    tek frika, nderlidhet shume karakteri i njeriut, me thjesh temperamenti i tij.
    ja nje shembull, ke par njerez, qe kan fiksim setren dhe kravaten dhe nuk e heqin gati as kur te flejne , ata njerez prej kompleksit te jen te regullt, te drejt...jane shume te mbyllur dhe mund te reagojne papritur ne situata ndryshme
    e bera nje pershkrim shum te thjesht...


    une personalisht kam kaluar shume situata te jashtezakonshem ne jete, vetem mund te them, se me se shumti i frikohem vetes ndaj vetes---- suicide!
    ne ket rast, duhet shikuar ndonje fotografi, qe ke afer, ajo te shpeton.

Tema tė Ngjashme

  1. Dinamo "E Madhe"
    Nga Qerim nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 313
    Postimi i Fundit: 20-01-2012, 17:47
  2. Si T’i Ndihmosh Vetvetes Nė Raste Fatkeqėsie Dhe Pikėllimi
    Nga Gimi3 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 19:08
  3. “Saimir”, ose Shqipėria “jashtė vetvetes
    Nga WaRrIoR nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 03:31
  4. C'mendoni per egoizmin
    Nga huggos nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-12-2003, 06:34
  5. Vetvetes
    Nga Jola nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-03-2003, 19:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •