Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Smundje autoimune q prekin zemrn.

  Ethja rheumatike ndodh pas infeksionit me Streptococcus pyogenes. Supozohet q antritrupat e formuar ndaj proteins M t S pyogenes reagojn me antigjent e indeve njerzore.

  1. Ethja rheumatike
  Faza akute e ethes reumatike prkon me sulmin autoimun mbi prbrsit e indeve pas infeksionit me Streptococcus pyogenes. Nuk dihet se pse ethja rheumatike i ben vaki vetm disa njerzve.

  Faza akute prek trurin, lkurn, kyet, dhe zemrn; n tru preken ganglionet bazale, dhe pamja klinike quhet korea e Sydenham-it (Sydenham's chorea), ose vallja e shn Vitit; prekja e lkurs paraqitet me eritem marginate (erythema marginatum). N zemr preken t treja shtresat: endokardi, miokardi, dhe perikardi. Perikardi mund t mbulohet me nj shtres fibrine. Vegjetacione t vogla formohen nga depozitimi i fibrins mbi valvula, sidomos mbi valvuln mitrale, sidomos n buzn e valvuls. N fazn akute valvulat nuk paraqesin probleme funksionale, d.m.th., ato vazhdojn ta kryejn punn e tyre pa probleme. Vdekja n fazn akute sht e rrall dhe ndodh kur muskuli i zemrs dmtohet shum; n raste t tilla n autopsi do vrehet nekroz e miofibrileve, me infiltrate limfocitesh dhe makrofagsh (trupat e Aschoff).

  Gjith kto ndryshime patologjike n miokard shrohen pa pasoja. N ann tjetr, prekja e valvulave zakonisht ka pasoja afatgjata. Pak nga pak, prekja e valvulave shkakton trashje t tyre, ngjitje t fletve t valvulave, dhe shkurtim t kordave tendine; si pasoj, valvula e prekur bhet stenotike, ose inkompetente, ose t dyja; ky proces zgjat zakonisht disa dhjetra vjet. M shpesh preket valvula mitrale, pastaj ajo aortike, trikuspidale, dhe pulmonare.

  Valvulat e trashura nga ethja rheumatike prplasen me m shum forc; kjo shpie n shkurtim t jets t qelizave endoteliale; s bashku me shtimin e turbulencs t rrjedhs, kjo shpie n depozitim t fibrins mbi valvula; kjo predispozon pr infeksion bakterial, zakonisht nga streptokokt viridans.

  Tabela - Ethja rheumatike.

  Faza akute
  Ganglionet bazale
  Lvizje koreiforme.
  Kyet
  Sinovit fibrinoz akut
  Lkura
  Erythema marginatum, nodula subkutane
  Zemra
  Endokardit (prekje e valvulave me vegjetacione fibrinoze) Myokardit, ulje e aftsis tkurrse, trupat e Aschoff Perikardit (me eksudat fibrinoz)
  Pasojat (ethja rheumatike kronike)
  Valvulat
  Trashje e kuspeve. Trashje e shkurtim i kordave tendine.
  Ngjitje e fletve (kuspeve) t valvulave. Kalcifikim. Rrezik i shtuar pr endokardit bakterial.
  Miokardi
  Funksioni i miokardit rifitohet plotsisht. Disa trupa t Aschoff-it mbeten n miokard.

  M posht do prshkruhet stenoza e valvuls mitrale, si shembull i prekjes t nj valvule nga ethja rheumatike.

  Stenoza sht ngushtimi i vrims t valvuls. Stenoza e valvuls mitrale e bn t vshtir kalimin e gjakut nga veshorja e majt n barkushen e majt. Veshores i duhet t krijoj presione m t larta pr ta pompuar gjakun prtej ngushtimit. Rrjedhimisht, veshorja e majt pak nga pak zmadhohet dhe pson hipertrofi. Si pasoj e hipertrofis, miocitet e veshores t zmadhuar furnizohen me vshtirsi me gjak, dhe prandaj bhen vatra aritmie (fibrilim dhe flutter atrial). Me kalimin e kohs, veshorja e zmadhuar bhet e paaft t pompoj gjak -- tejzgjatja e miofibrileve e bn tkurrjen t paefektshme (pasoj e ligjit Frank-Starling); rrjedhimisht, gjaku lviz ngadal brenda veshores. Fibrilacioni dhe lvizja e ngadalt e gjakut brenda veshores bhen shkak pr formimin e trombeve brenda veshores. Trombet atriale mund t arrijn n barkushe, n aort, dhe pastaj mund t shkaktojn infarkte n tru, veshka, shpretk, gjymtyr, zemr, etj.

  Njkohsisht, rritja e presionit n veshoren e majt shkakton rritje t presionit n venat pulmonare; kjo sjell rritje t presionit n kapilart e mushkris, dhe edem n indin lidhor prreth bronkeve (kjo mund t shihet n egzaminimin me rreze X). Edema peribronkiale pakson epshmrin e mushkrive, dhe prandaj vshtirson frymmarrjen. Pra, mushkria vuan si nga perfuzioni i paksuar dhe nga ajrosja e paksuar. Si pasoj, kapilart pulmonar ngushtohen (sepse hipoksia i ngushton kapilart pulmonar). Kjo shpie n rritje t presionit n arterien pulmonare. Gjithashtu, hipoksia bn q qelizat endoteliale ta humbasin formn e tyre t shesht dhe t rrumbullakosen, t marrin formn e sfers. Kjo shkakton daljen e proteinave n indin lidhor peribronkial. N kt faz, sasia e edems sht aq e madhe saq i smuri mund t vdes "i mbytyr" nga eksudati. Me kalimin e kohs, eksudati proteinik riorganizohet dhe pak nga pak e ngurtson mushkrin. Kjo ndodh sepse eksudatet proteinike n mushkri nxitin aktivitetin e proteazave (sistemi koagulues, sistemi i komplementit, etj.); kjo shkakton inflamacion t pakt, por q me kalimin e kohs e ngurtson mushkrin; n ngurtsimin e mushkris ndikon edhe hipertrofia e medias t arterieve pulmonare, q vjen si pasoj e hipertensionit kronik pulmonar; nga ana tjetr, dalja e eritrociteve n intersticiumin e mushkris dhe glltitja e tyre nga makrofagt u jep mushkrive ngjyrn e ndryshkut (induratio bruna = ngurtsimi boj kafe).

  Rritja e presionit n arteriet pulmonare shpie n mbingarkes t ans t djatht t zemrs; ventrikuli i djatht i mbingarkuar pson hipertrofi, muri i tij trashet, dhe prkohsisht arrin ta pompoj gjakun n presione m t larta; me prparimin e smundjes, ventrikuli i djatht zmadhohet akoma m shum dhe bhet i paaft t pompoj. (Shkaku numr nj i pamjaftueshmris t ans t djatht t zemrs sht pamjaftueshmria e ans t majt.) Kjo shpie n rritje t presionit n veshore dhe n venn cava.

  Rritja e presionit n venn kava t poshtme shoqrohet me vshtirsim t qarkullimit t gjakut (kongjestion) n mli. Nga kjo dmtohen m shum hepatocitet q gjenden prreth kanaleve qendrore (n qendr t gjashtkndshit), t cilat vrasin veten (psojn apoptoz); hepatocitet q jan afr triadave portale e durojn pak m mir kongjestionin. Hepatocitet q ndodhen n pjesn e mesme (midis triadave dhe kanalit qendror) psojn steatoz (grumbullojn lipide t cilat ngecin brenda qelizs). Pamja q merr mlia si pasoj e kongjestionit kronik sht karakteristike: n t shihen zona t kuqe (grumbullim gjaku) dhe zona t verdha (steatoz); n anglisht kjo pamje njihet si 'nutmeg liver'.

  Rritja e presionit n venn kava t poshtme shoqrohet gjithashtu me vshtirsim t qarkullimit t gjakut n gjymtyrt e poshtme; kongjestioni shkakton edem t kmbve dhe shton vshtirson shrimin e plagve n kmb.

  Si prfundim, stenoza mitrale shkakton ndryshime n zemr, mushkri, mli, dhe n periferi. Edhe n rast riparimi t stenozs mitrale me operacion, i smuri prap nuk do ndjehet mir sepse i ka mushkrit t shkatrruara nga fibroza. Operacioni pr riparimin e stenozs mitrale duhet br hret n mnyr q t shmanget dmtimi i mushkrive.

  Tabela 6. Pasojat e stenozs mitrale.

  Valvula
  Rrjedhje turbulente, q shkakton... dmtim t endotelit, q nxit... depozitim t fibrins, q e trash akoma m shum fletn e valvuls, dhe q... predispozon pr endokardit infektiv
  Ventrikuli i majt
  Stenoza mitrale pakson sasin e gjakut q arrin n t
  Atriumi i majt
  Zgjerim dhe hipertrofi e atriumit Fibrilim atrial Tromboz, si pasoj e ngadalsimit t rrjedhs dhe e fibrilimit
  Mushkrit
  Kongjestion i venave dhe i kapilarve pulmonar q shkakton paksim t epshmris, q shkakton vshtirsim t frymmarrjes Edem, fillimisht edem peribronkiale, dhe pastaj edem alveolare; eksudat proteinik; ngurtsim i mushkrive (induratio bruna) Hipoksi, q shkakton tkurrje (ngushtim) t kapilarve pulmonar; kjo shpie n... rritje t presionit pulmonar, dhe skleroz t arterieve pulmonare
  Ana e djatht e zemrs
  Hipertrofi e ventrikulit t djatht Pamjaftueshmri e ventrikulit t djatht Kongjestion sistemik
  Mlia
  Vdekje e hepatociteve pericentrale, steatoz ('nutmeg liver')
  Periferi
  Shenja t mosfurnizimit me gjak Edem e kmbve  2. Inflamacioni pas infarktit dhe sindroma post-kardiotomike.
  12 or pas infarktit, neutrofilt fillojn t infiltrojn fibrat e dmtuara; kjo sht veanti e zemrs - nekroza ischemike tjetrkund nuk shoqrohet me infiltrate neutrofilsh. Prania e neutrofileve t shumta mund ta shtoj dmtimin e zemrs, dhe mund edhe t shkaktoj shpim (perforim). Pas infarkteve ose pas operacioneve n zemr, n gjak vrehen antitrupa kundr indit t zemrs. Disa pacient qllon q prodhojn antitrupa t till pr disa jav rresht; zemra e tyre infiltrohet me limfocite, dhe nganjher sht i nevojshm trajtimi me barna imunosupresive.

  3. Miokarditi eozinofilik.
  Eozinofilia, pavarsisht nga shkaku, mund t shoqrohet me inflamacion t miokardit. Kjo bn vaki gjat n pacientt me infeksione parazitare, ose me leukemi. Nj smundje e afrt sht fibroza endomiokardiale (smundja e Davies), mekanizmi i t cils nuk dihet. Pamja e fibrozs endomiokardiale sht specifike, me fibroz t apeksit t ventrikulit t djatht dhe t murit t pasm t ventrikulit t majt q arrin deri n miokard.

  4. Miokarditi me qeliza gjigante.
  Kjo sht smundje me zanafill t panjohur; prekja e miokarditit nga sarkoidoza ngjan ca me kt smundje histologjikisht.

  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Krijohet zemr bio artificiale

  Studiuesit e Universitetit t Minesots q po prpiqen t gjejn kurime t reja pr smundjet e zemrs kan rritur nj zemr miu n laborator duke prdorur qeliza embrionale.Prfundimet e studimit botuar n revistn Nature Medicine vendosin bazat pr transplantimin e atyre q shkenctart i quajn organe bio-artificiale tek njerzit.

  Ekspertt thon se n gjith botn llogaritet t jen rreth 100 milion njerz zemrat e t cilve nuk arrijn t ushqejn me gjak trupin e tyre. Shum pacient me smundje zemre q kan nevoj pr nj transplant do t vdesin n pritje t nj organi q do ti shptonte jetn. Por studiuesit thon se nse zemra e njeriut mund t krijohet nga organe kafshsh, ata mund t shptojn jet njerzish.

  N eksperimentet e tyre, studiuesit hoqn zemrat e minjve t sapolindur t laboratorit dhe ia hoqn qelizat.

  Studiuesja kryesore Doris Taylor, q drejton Qendrn e Universitetit t Minesots pr Riparimin Kardiovaskular, thot se shkenctarve u mbeti n dor nj mas e bardh proteinash n form zemre q prmbante tuba aty ku kishte pasur en gjaku.
  Dr. Taylor thot se kto skelete zemrash, u mbushn prmes injektimit t disa qelizave q kan aftsin e riprtritjes dhe transformim, pak a shum si qelizat embrionale.

  Brenda pak ditsh, thot Doktoresha Taylor, zemrat e minjve filluan t krijojn qeliza nga jasht.

  "sht shum interesante q me kalimin e kohs zemra i z vendin lnds fillestare dhe n thelb sht sikur qelizat thon q kan vem nevoj pr dika ku t kapen e pastaj vazhdojn t shtohen. Kshtu me kalimin e kohs, qelizat njerzore zvendsojn at mas dhe krijohet nj ekuivalent i zemrs s njeriut".

  Qelizat e reja iu injektuan lnd ushqyese dhe ndaj tyre u prdor nj stimulues kardiak. Pas katr ditsh, studiuesit vun re disa tkurrje n zemrat e minjve.

  Doktoresha Taylor thot se pas tet ditsh, organet eksperimentale filluan t qarkullonin lng leht.

  "Ne ishim n gjendje t demonstronim se nga nj zemr e vdekur s cils ia hoqm t gjitha qelizat dhe i dham jet t re me qeliza t reja. Kshtu pr her t par kemi dika t ngjashme me zemrn q ka anatomin e nj zemre dhe mund t fillojm t rindrtojm inde t tra n vend t nj cope indi n nj en laboratorike".

  Nse kjo metod perfeksionohet n zemra m t mdha do t mund t prftoheshin rezerva t pakufizuara organesh t nevojshme dhe studiuesit thon se prdorimi i qelizave baz t vet pacientit do t sillte si rezultat q nj zemr bio-artificiale ti prshtatej sistemit imunitar t tij.

  Hapi i ardhshm ishte prdorimi i ksaj procedure n nj zemr derri pr t par nse do t funksionoj n nj zemr m t madhe.
  Doktoresh Taylor thot se zemrat bio-artificiale pr njerzit mund t prftohen nga organet e derrit sepse kan pothuajse t njjtn mas. Valvulat e derrave prdoren pr zvendsimin e valvulave t dala jasht prdorimit tek njerzit.

  "Ne shpresojm q t kemi krijuar nj instrumentn q do t ndryshoj mnyrn e t menduarit t njerzve dhe do t krijoj nj shans pr alternativa t reja pr prpunimin e indeve dhe pr pacientt q kan nevoj pr organe".

  Studiuesit n Minesota po punojn me shkenctart n vende t tjera n prpjekje pr t krijuar organe t tjera bio-artificiale, prfshir mushkri, mli, pankreasin dhe veshkat.

  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  5 keshilla per zemer te shendetshme

  Problemet me zemrn mund t jen shkaktar kryesor t vdekjeve n femra dhe meshkuj, por ju nuk keni pse te trembeni duke e pranuar si nj risk tuajin. Edhe pse nuk mund t keni fuqin t ndryshoni disa faktor riskues si historia e familjes, mosha dhe raca, ju keni gjitmon n dor t jetoni me stil.

  Shmangni dmtimet n zemr, duke ln duhanin, bni ushtrime rregullisht dhe hani ushqime t shndetshme. Ja 5 strategjit nga mund t marrsh startin:

  1. Mos pini duhan!

  Nse i bni dalje duhanit, ather keni n dor fuqin e madhe t parandalimit nga infarktet.

  Cilsia e cigareve nuk t jep siguri. Cigaret me prqindje nikotine t ult, jan njsoj riskues si pr ata q nuk e pin duhanin por e marrin n ambientin ku pihet nga t tjert.

  Femrat q pijn duhan jan shum her m t riskuar se t tjerat. Madje kan nj ulje t moshs s infarkteve, mbi 35 vje.

  Por nse vendosni ta lini n moment jeni n koh pr t fituar qoft edhe nj vit jet. Lajm i mir: Nuk ka problem sa vite keni qen duhanpirs i rregullt, ju keni koh pr t fituar.

  2. Ushtrime, ushtrime, ushtrime

  Tashm e dini se ushtrimet gjimnastikore jan m e mira pr ju. Por ende nuk bni asnj: Ushtrimet e rregullta fizike t kombinura me nj jet t organizuar mir, ndihmojn n arritjen e nj peshe trupore normale dhe reduktojn mjaft goditjet n zemr.

  Ato ndihmojn reduktimin e presionit t lart t gjakut, kolesterolit t lart dhe diabetit.

  Kardiologt rekamondojn 30-60 minuta aktivitet fizik, nj mesatare kjo e aktivitetit mendor ditor ose javor n pun.

  Dhe kujtohuni q ktu prfshihen edhe shtitjet n lulishte, me qenin, hipja-zbritja e shkallve, etj. Pra ju kshillohet t mos rrisni kohn e vrapit, por intensitetin fizik t jets.

  3. Ushqime t shndetshm pr zemrn

  Prdorni nj diet t pasur me fruta, perime, drithra, peshk q mbrojn zemrn. Limitoni konsumimin e yndyrnave, si mish, djath, gjalp, qumsht.

  Prdorni grosht dhe thjerzat n vend t mishit.

  Frutat dhe perimet jan parandaluesit kryesor jo vetm t smundjeve t zemrs por edhe t kancerit, shprehet kardoilogt.


  4. Ruani peshn normale

  Si mund ta dini q keni nj pesh t shndetshme? Mbipesha sht e rrezikshme.

  25 kg m shum se normalja sht pesha q ia vlen t shqetsohesh pasi mund t jesh n risk.

  Por llogaritja e peshs nuk sht ideale krahasuar me gjatsin trupore, pasi shum meshkuj kan nj pesh mbi normalen si pasoj e muskujve t zhvilluar, por nuk kemi t bjm me rrezik nga goditjet n zemr.

  Reduktimi i peshs trupore sht prfitues sado i vogl qoft pasi ul n 10 pr qind rrezikun nga ataku.

  5. Bni rregullisht ekzaminime

  Presioni i lart i gjakut dhe kolesteroli i lart dobsojn sistemin kardiovaskular, duke prfshir dhe zemrn.

  Ekzaminiminet e rregullta ju tregojn rrugn se ku t mjekoheni:

  Hipertensioni : Ekzaminimet nisin q n fmijri. Ju duhet ta bni kt t paktn do dy vjet. Presioni normal sht m pak se 120/80.

  Niveli i kolesterolit n gjak . Ju kshillohet testim i rregullt jo vetm t rriturve por edhe fmijve

  Smundjet e zemrs ka raste q shmangen.

  Ndiqni kshillat pr nj stil jete t knaqshm, mos e komplikoni jetn dhe asnjher mos u ndjeni t vethumbur.

  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Vaji i ullirit prmirson smundjet e zemrs

  Shkenctart spanjoll pohojn se vaji i paprpunuar i ullirit shrben si mjekim shtes pr smundjet t zemrs.

  Gjat nj studimi, pacientve me smundje t qndrueshme t zemrs iu kan dhn nga 0.5 dl vaj ulliri pr dy dit.

  Njri grup i pacientve kan marr vaj ulliri natyral, ndrsa tjetri vaj t rafineruar, duke pasur parasysh se vaji i paprpunuar ka m shum fenole, t cilt jan antioksidant t fuqishm.

  Rezultatet kan treguar se vaji natyral i ullirit ka vepruar si anti-inflamator, dhe pr pasoj, nivelet e IL-6 dhe proteins C reaktive kan qen t ulta.

  Kjo ka qen arsyeja q autort e ktij studimi e rekomandojn vajin e paprpunuar t ullirit pr smundjet inflamatore dhe autoimune t zemrs.


  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 5. #5
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Stres n pun? Kujdes zemrn

  Sipas punimit t realizuar nga shkenctart e "University College of London", stresi i akumuluar gjat puns, "minon" shndetin e zemrs, duke vepruar n disa fronte, mbi stilin e jets jo t prshtatshme, favorizon sindromn metabolike, ndikon n sekretimin hormonal t sistemit nervor autonom.

  Nj punim ky, q sht analizuar pas prpunimit t pyetsorve, vizitave dhe ekzaminimeve klinike t nj kampioni prej 10.000 punonjsish publik anglez. Studimi ka zgjatur gati 12 vjet. Shfaqja e smundjeve kardiovaskulare sht vlersuar, duke marr n konsiderat verifikimin gjat periudhs s studimit t infarkteve (fatale apo dhe jo fatale), me dhe pa pranin e angins. Prve ksaj, sht vlersuar dhe shfaqja e faktorve t riskut si, sindroma metabolike, mbipesha, rritja e nivelit t kortisolit n mngjes dhe prbrsve t dmshm, konsumimi i alkoolit, duhanit, mungesa e aktivitetit fizik, ushqyerja e keqe. Rezultatet e studimit kan treguar se, nj pun stresante sht e lidhur drejtprdrejt me rrezikun e smundjeve kardiovaskulare, mbi t gjitha mes punonjsve nn moshn 50 vje. Veprimi i kryer favorizon shfaqjen e sjelljeve "t kqija", ushqyerje e karakterizuar nga nj konsum i pakt frutash dhe perimesh dhe aktivitet i pakt fizik. Studiuesit kan konfirmuar dhe veprimin direkt t stresit mbi sistemin nervor autonom, q rregullon funksionet e muskulit kardiak. Lajmi jo i mir sht fakti se, dhe personat nn 50 vje, pavarsisht se kan rezistenc fizike, prfaqsojn nj grupmosh n rrezik. Sipas autorve t studimit, rezultatet duhet t shrbejn si "sinjal alarmi", n mnyr q t gjendet shpejt nj mnyr e prshtatshme pr t shkarkuar stresin q akumulohet gjat puns s prditshme.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 6. #6
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Tumoret e zemrs

  Katr jan tumoret primare t zemrs pr t prmenden: Miksoma e atriumit t majt, Mesothelioma Rhabdomyoma bn vaki n sindromn de Bourneville, e njohur ndryshe edhe si skleroza tuberoze dhe Fibrosarkoma e zemrs

  A. Miksoma e atriumit t majt sht tumori m i shpesht. Miksoma atriale ka formn e nj sfere e cila varet nga nj bisht; bishti sht i ngulitur n atriumin e majt. Ky lloj tumori mund t shkaktoj bllokim t valvuls mitrale; gjithashtu nga tumori mund t shkputen embole q prfundojn n qarkullimin sistemik. Miksoma atriale mund t mos jet tumor i vrtet; disa autoritete besojn se miksoma atriale s'sht gj tjetr vese nj tromb i riorganizuar.

  B. Mesothelioma sht dy llojesh. Mezotelioma malinje e perikardit sht e rrall dhe ngjan shum me mezoteliomn pleurale, si pr nga paraqitja, ashtu edhe nga prparimi. Mezotelioma rritet rreth e rrotull zemrs dhe vdekja shkaktohet nga shtypja e zemrs. Ndryshe nga mezotelioma pleurale, mezotelioma e perikardit nuk sht e lidhur me ekspozimin ndaj asbestit. Mezotelioma e tufs t His-it sht nj tumor jo m i madh sesa 3 mm; ka shum mundsi q t jet tumor i lindur; mund t shkaktoj vdekje t papritur n t rinjt pr shkak t aritmis.

  C. Rhabdomyoma bn vaki n sindromn de Bourneville, e njohur ndryshe edhe si skleroza tuberoze. Fmijt me sklerozn tuberoze kan prapambetje mendore, epilepsi, zona t papigmentuara n lkur, dhe angiomyolipoma n veshka, angiofibroma n lkur, fibroma periunguale, etj.

  D. Fibrosarkoma e zemrs sht e rrall; fibrosarkoma e zemrs sht invazive dhe jep metastaza ashtu si fibrosarkomat e tjera.


  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 7. #7
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Lidhjet mes depresionit dhe smundjeve t zemrs

  Q prej disa kohsh, shkenctart mendojn se ka nj lidhje t rndsishme mes depresionit dhe smundjes s zemrs. Trajtimi standart pr depresionin ka prfshir shpesh antidepresant dhe psikoterapi. Por nj studim i kohve t fundit n Kanada, i publikuar n Revistn e Shoqats Amerikane t Mjeksis, tregon se pr disa pacient t smur me zemr, ilaet mund t jen m t efektshme se sa seancat kshilluese me psikologun ose psikiatrin.

  Thuhet shpesh se, ajo q ndodh n tru, shpesh her ndikon edhe n zemr. Nj zbulim i Organizats Botrore t Shndetsis i nj dekade m par, sht edhe sot i vrtet: njerzit me depresion kan m tepr prirjen t smuren. N fakt, Organizata Botrore e Shndetsis njofton se numri i vdekjeve t pacintve t moshuar q vuajn nga Depresioni, sht 4 her m i madh se i atyre q nuk jan me depresion, dhe shumica e tyre vdesin nga smundje t zemrs, ose nga hemorragjia cerebrale.

  65-vjeari Edward Pietrantonio ishte me depresion kur psoi infarkt n zemr, 15 vjet m par: “Prjetova vdekjen e nj njeriu shum t afrt me mua, pastaj patm probleme familjare; gjithshka ndodhi prnjhersh dhe pastaj psova goditje n zemr”. Smundjet e tij fizike dhe psiqike ishin tipike pr rreth 300 pacient, t cilt u prfshin n studimin kanadez.

  Njrit prej grupeve ju dhan antidepresant dhe t tjert morn pjes n sesione t prjavshme tek psikiatri. “Dihet prej shum vitesh se depresioni sht shum i prhapur tek pacientt me smundje t zemrs, kshtuq ne donim t’i bnim nj vlersim t dy trajtimeve pr depresionin”. Doktor Francois Lesperance i Universitetit t Montrealit thot se rezultatet ishin t habitshme: “sht sikurse t prpiqesh t trajtosh dy shtje n t njjtn koh. Vshtirsia pr t’u prballur me probleme shoqrore dhe strese dhe n t njjtn koh t vuash nga nj smundje fizike, kjo ishte nj sfid e madhe pr pacientt me smundje zemre", - thot mjeku.

  Nj grup pacientsh morn antidepresantin citalopram, q njihet ndryshe si Celexa dhe Laxapro. Dr. Lesperance thot se ky ilac u zgjodh, ngaq ka rrezikshmri t ult pr t br reaksion me ilace t tjera. Ky sht nj faktor i rndsishm pr pacientt q vuajn nga zemra dhe q mjekohen edhe me ilae t tjera. Antidepresanti ndihmon n lehtsimin e depresionit, duke shtuar nivelin e substancs serotonin n tru. “Antidepresantt, q kan efekt tek sistemi i serotonins n tru, i ndihmojn pacientt me depresion, duke prmirsuar simptomat e smundjes”, thot zonja Lesperanze.

  Studjuesit vun re se kur rritej niveli i serontonins n tru, gjendja psiqike e pacientit prmirsohej. Studimi kanadez, po ashtu arriti n prfundimin se pacientt, t cilt shkonin rregullisht n sesionet e prjavshme me mjekun psikiatr, treguan jo m tepr prmirsim se sa nj vizit e shkurtr tek mjeku, pr nj kontroll minimal.

  Doktor Lesperance thot se studjuesit, megjithat nuk ishin t sigurt prse prmirsimi nuk ishte i ndjeshm: “Biseda pr kto shtje duket se ka qen dicka e vshtir pr pacientt e smur me zemr”. Dr. Lesperance ende beson se sesionet e terapis tek psikiatri jan t vlefshme pr shum njerz dhe se krahasimi i mtjeshm i efektit q kan tek t smurt antidepresantt dhe format t tjera t terapis psiqike, sht i nevojshm.


  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 8. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Vetmia, e rrezikshme pr zemrn e burrave

  Nj studim i “Harvard School of Public Health” ka nxjerr n drit se personat q kan pak miq, bjn pak jet sociale, s’kan marrdhnie t mira me familjart, kan n gjak nj molekul q rrit rreziqet kardiake.

  Studimi ka prfshir 3 267 burra dhe gra mbi 60 vje, t cilt i jan nnshtruar nj kontrolli, ku sht matur prqendrimin n gjak i katr matsve t inflamacionit, prfshi ktu dhe “inteleuchina 6”. Gjat studimit vullnetart treguan pr jetn private, numrin e miqve dhe t t afrmve me t cilt flisnin pr gjithka. Jets s tyre private i sht dhn nj vot, q ekuinvaletohej me nevojn e tyre pr t qen t izoluar. Nga vzhgimet doli se te meshkujt q ishin t mbyllur n vetvete, “interleuchina 6” gjendej n nivele t larta n gjak, q mund t favorizonte n shfaqjen e pllakzave arterosklerotike. Ndrsa te grat situata ishte krejt ndryshe, pasi edhe pse ato preferonin t qndronin vetm, nuk rrezikonin shndetin e tyre.

  "Jeta"
  "Carpe Diem"

 9. #9
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Stresi, rrit me 15 pr qind rrezikun ndaj infarktit

  Shkenctart kanadez kan vrtetuar se 20 prqind e probleme t zemrs, shkaktohen nga ndikimi negativ i stresit.

  Image sht vrtetuar se personat me stres n shtpi ose n vendin e puns rrezikohen 2.7 her m shum nga infarktet. N kt studim morrn pjes 15.000 persona nga 52 shtete. Edhe pse m hert sht vrtetuar se ndikimi i stresit n smundjet e zemrs, ksaj here shkenctart kan gjetur dshmi t reja q e vrtetojnr kt gj. Pas stresit, nj tjetr shqetsim pr kardiakt mbetet niveli i kolesterolit n gjak, i cili rritet 3.25 her m shum, krahasuar me rastet normale, ndrkoh pirja e duhanit rrit rrezikshmrin ndaj infakteve me 2.9 prqind. Faktor t tjer me rrezik pr infarkt jan diabeti dhe tensioni i lart i gjakut.


  marr nga shekulli online
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. Kanceri i gjirit, pse shkaktohet
  Nga s0ni n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 11:29
 2. Smundjet q prekin sistemin trets
  Nga DI_ANA n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 00:42
 3. Disa smundje dhe ilai pr to
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-07-2005, 13:09
 4. Kur dashuria bhet smundje ?
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2005, 16:42
 5. Smundjet me vdekjeprurese ne bote...
  Nga Fiori n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-11-2004, 16:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •