Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Vetvlerėsimi.

  Koncepti per veten perfshin pergjithesime per cilesite apo tiparet tona dhe vleresime per to. Ju nuk keni thjesht njė pamje, por njė pamje terheqese ose aspak terheqese, ju nuk keni thjesht nje vete, por nje vete pozitive ose negative.

  Ky komponent vleresues i konceptit te vetes, njihet si vetvleresim. Ai lidhet me pranimin e pergjithshem te vetes, me shkallen me te cilen ju ndjeni se jeni njeri me vlere. Ne qofte se keni vetvleresim te larte, atehere ju respektoni, pranoni dhe vleresoni pozitivisht veten tuaj.

  Shumica e njerezve kalon periudha vleresimi te ulet, kur ndjehet inferior, i shkurajuar madje edhe i pa vlere. Kur keto ndjenja zgjasin mund te kete pasoja serioze si ankth, depresion, perdorim i drogave apo i alkoolit te tepruar, ulcera, pagjumesia etj.

  Mund te kete gjithashtu rezultate te uleta ne pune dhe ne shkolle. Kjo kthehet ne nje lloj rethi vicioz. Keshtu psh nje student e fillon ciklin me nje sens te ulet vetvleresimi, qe e ben ate te besoj se do te rrezohet ne provime. Kjo pritshmeri e shtyn te uli perpjekjet dhe nderkohe rritet dhe ankthi i tij. Kombinimi i perpjekjes se ulet dhe ankthit te larte shpie nė deshtim, per te cilen studenti me vetvleresim ul apo fajeson mungesėn e aftesise.

  Nese i veme njerezit me vetvleresim te ulet ne gjendje te keqe shpirterore, do te veme re se, ata do te sjellin ndermend te gjitha kujtimet e hidhura te se kaluares, nderkohe qe njerezit me vetvleresim te larte do ta rregullojne gjendjen e keqe shpirterore duke rikujtuar aspekte pozitive te se kaluares. Nje nga trajtimet me shpresedhenese eshte ai i Banduras, i teorise se "vetėefikasitetit".

  Sipas tij, vetėefikasiteti eshte besim qe ju personalisht mund te krijoni dhe te rregulloni rezultatet tuaja. Ne vend qe te perforcojmė ndjenjen e pėrgjithshme te vetvleresimit, bandura fokusohet ne ndjenjen e vetėefikasitetit lidhur me detyra specifike.

  Fakti qe ne vleresojme veten, perfshin egzistencen e nje komponenti te dyte te vetes, qe rregjistron gjithe informacionin e duhur per vleresimin e shanseve pėr sukses ne nje situate te dhene. Ky eshte komponenti i njohjes.

  Sa shpesh ndjeheni inferior ndaj shumices se njerezve qe njihni?
  A keni menduar ndonjehere se jeni njeri pa vlere?
  Sa shpesh nuk e pelqeni veten?
  Sa besim keni ne pergjithesi ne aftesite tuaja?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 12-06-2008 mė 18:40
  "Carpe Diem"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  I kam provuar te dy shkallet,superioren dhe inferioren. Ne te dyja rastet jame ndjere shume keq. Tek superiore te duket vetja sikur monologon-vepron me vehten dhe kunder saj sepse masa nuk arrin te me kuptoj e jo te me konkuroj.(por pak here ka ndodhur kjo)
  Ndersa ndjenjen e inferioritetit e kam perjetuar akoma me keq,kur te gjitha cilesit negative ja hedh vetes,e padobishme per shoqerin,profesionin etj. Por ka kohe qe keto dy "cilesi" nuk me perkasin. Ndoshta jam kam gjetur barazine ne gjithcka. Jam tip jo shume vullnetar dhe intensiv e kjo shpesh here me ka bere qe shume pasione dhe deshira qe kan pasur mundesi realizimi ti le ne hije sepse dyshoja ne aftesit e mia. por ato pak hapa qe kam hedhur jam gjendur e afte dhe e gatshme per tu bere dikush(mos harrojme qe disa gjera duan dhe moshen e tyre per tu synuar e arritur)

 3. #3
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Njerezit mund te vetevleresojne veten kur synimet e tyre jane te qarta, ku perpjekjet e te cileve nuk kufizohen per te ofruar nje pershkrim njerezor te botes, por nisen si gjurmues mbi udhen e humanizimit dhe punojne per transformime te mundshme.....
  Nje interpretim i botes pa deshire, ndryshimi mbetet i kote : njė ndryshim pa interpretim paraprak eshte nje ndermarrje e verber..

  Vetevleresojme veten tek realizimi i njė bote ku njeriu eshte me shume, ndonese duke patur pak, ku ekzistenca e tij nuk eshte e sunduar nga deshira per te konsumuar, ku " njeriu " eshte qellimi i pare dhe i fundit.... ku njeriu gjen mjetin per t’i dhene nje qellim jetes se tij dhe forcen per te jetuar i lire dhe pa iluzione.
  "Carpe Diem"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •