Ke temperaturė? Ja pėrse
Tė dridhura, dhimbje kockash, ftohtė dhe rraskapitje. Nėse termometri i kalon 37 gradė celsius ėshtė temperaturė. Por e ē’lloji? Manifestimet e kėtij shqetėsimi janė tė shumta dhe tė ndryshme. Ngritja e temperaturės sė trupit ėshtė bashkuar me shkaqe tė tjera dhe ėshtė njė sirenė alarmi pėr tė kuptuar ē’po ndodh me organizmin. Ja shkaqet mė tė shpeshta dhe kurat mė tė mundshme.

NĖ KĖRKIM TĖ SHKAKTARĖVE

E FTOHURA

Si manifestohet?
Manifestohet me disa “vija” temperaturė qė ikėn nė pak ditė.

Simptomat
Shoqėrohet me hundė tė zėna dhe dhimbje koke.

Ēfarė duhet bėrė?
Nėse temperatura vazhdon pėr disa ditė shko tek mjeku. Temperatura bie kur fillon tė “mundet” i ftohti.

DHIMBJE GRYKE

Si manifestohet?
Manifestohet me temperaturė 38ŗC e vazhdueshme si ēdo acarim nė rrugėt e frymėmarrjes.

Simptomat
Shoqėrohet nga dhimbje fyti nė bajame dhe faring. Vėshtirėsi nė gėlltitje.

Ēfarė duhet bėrė?
Nėse temperatura ėshtė e lartė drejtohu tek mjeku qė do t’ju japė qetėsues.

GRIP

Si manifestohet?
Temperaturė qė zgjat 4-5 ditė rreth 39ŗC.
Simptomat
Ka dhimbje kockash, rraskapitje, kollė

Ēfarė duhet bėrė?
Nėse temperatura ėshtė shumė e lartė drejtohuni tek mjeku. Qėndroni shtrirė dhe pini shumė lėngje.

ACARIME KRONIKE

Si manifestohet?
Temperaturė e ulėt dhe konstante pėr periudha tė gjata

Simptomat
Varirojnė sipas sėmundjes dhe nuk janė tė lehta pėr t’u dalluar

Ēfarė duhet bėrė?
Nė situata tė tilla shumė delikate, vetėm mjeku ėshtė nė gjendje tė japė ilaēet e duhura.

PROBLEME REUMATIKE

Si manifestohet?
Temperaturė konstante pėr njė kohė tė gjatė, por pak e lartė.

Simptomat
Dhembje nė gjymtyrė e vena.

Ēfarė duhet bėrė?
Mjeku mund tė sugjerojė pėrdorimin e asteroideve.

MELINGJIT

Si manifestohet?
Temperaturė qė ulet e ngrihet shpesh

Simptomat
Depresion e probleme neurologjike

Ēfarė duhet bėrė?
Drejtohuni mjekut.

NXEHTĖSI

Si manifestohet?
Nxehtėsi: temperaturė e lartė pėr dy ditė qė normalizohet me zhdukjen e afsheve. Tipike verore.

Simptomat
Djersitje, humbje e vetėdijes dhe e orientimit. Pini shumė ujė, lėngje frutash me gllėnjka tė vogla.

Ēfarė duhet bėrė?
Mjeku mund tė sugjerojė kripėra minerale.

ALERGJI

Si manifestohet?
Temperaturė e ulėt dhe e vazhdueshme, qė zgjat derisa tė mos eliminohet baza e alergjisė.

Simptomat
Dhimbje koke, hundė tė bllokuara.

Ēfarė duhet bėrė?
Mjeku kėshillon sprej tė hundės.

MALARJA

Si manifestohet?
Temperaturė qė zgjat me javė madje edh pėrtej 40ŗC dhe pas 48 orėsh temperatura normalizohet.

Simptomat
Asnjė.

Ēfarė duhet bėrė?
Kura bazohet nė ilaēe tė shumta, me efekt eliminues tė agjentit infektues.

HEPATITI A

Si manifestohet?
Temperaturė rreth 38 ŗC, hipėn e zbret nė mėnyrė graduale

Simptomat
Lodhje, marramendje, vjellje, zverdhje, jashtėqitje tė bardha, urinė e errėt.

Ēfarė duhet bėrė?
Qėndro nė qetėsi dhe merrni ilaēe tė sugjeruara nga mjeku.

PĖRSE TEMPERATURA PREK MĖ SHUMĖ GRATĖ?

Uretra e gruas ėshtė mė e shkurtėr dhe pambrojtur dhe muskujt dėmtohen nga lindja, shtatzėnia, menopauza. Mjafton tė kujtojmė dobėsitė muskulore tė organeve gjenitale qė prek shumė gra shtatzėna apo pas lindjes dhe s’duhet tė lėmė pas dore sepse shpesh ka nevojė pėr rehabilitim.
Tek mashkulli ekziston njė gjėndėrr e prostata, qė e bėn uretrėn mė tė mbrojtur e tė fortė. Por ky avantazh bie pas moshės 50 vjeē.

PĖR ĒFARĖ BĖHET FJALĖ?
Nė ndryshim me atė qė mendohet, temperatura ėshtė njė simptomė pozitive qė tregon se organizimi po mbrohet nga sulmi i njė agjenti tė jashtėm. Shumė baktere, nė fakt nuk u mbijetojnė temperaturave tė larta mbi 40 gradė celsius. Dhe sjellin rėnien e hekurit nė gjak dhe manifestohet me temperaturė.

MUND TĖ STRESOJĖ ORGANIZIMIN
Temperatura ėshtė simptomė qė vė nė provė tė fortė organizmin: kur temperatura ngrihet, shtohet konsumi i energjive, oksigjenit dhe anhidrideve karbonike. Jemi nė njė situatė stresi qė mund tė jetė e dėmshme, nėse zgjat shumė.

Nėse godet fėmijėt
Tek fėmijėt temperatura e trupit ėshtė gjithmonė pak gradė mė shumė se tė rriturit. Prandaj mos u shqetėsoni nėse ngrihet pak vija. Por mbajeni nėn kontroll.

Shkaqet kryesore
Veē dhimbjes sė fytit, dhimbjes sė veshit dhe gastroenteriteve, temperatura mund tė shfaqet dhe pėr motive tė tjera. Nė tė porsalindurit mund tė shkaktohet njė ngjitje natyrale e peshės, tipike pėr ditėt e para tė jetės qė mund tė sjelli djersitje. Bėhet fjalė pėr temperaturė etjeje qė ėshtė shumė e lartė pėr disa ditė. Nėse pas tre ditėsh zhduket temperatura e lartė pėr t’i lėnė vendin njollave tė kuqe nė tė gjithė trupin por jo nė fytyrė bėhet fjalė pėr tė ashtuquajturėn sėmundje e gjashtė. Nėse shfaqen pika tė kuqe qė bėhen si qese tė mbushura me ujė jemi pėrballė varicelės.

Ē’tė bėjmė?
Pėr tė ndihmuar efektin e antitemperaturės mbajeni fėmijėn zhveshur dhe nėse duhet kaloni njė sfungjer tė lagur nė trup. Kėshtu ftohet sipėrfaqja e trupit dhe lehtėsohet shpėrndarja e tepricės sė nxehtėsisė.

Kur t’i drejtohesh mjekut?
- Nėse temperatura i kalon 39ŗC.
- Nėse shfaqen pika ose njolla tė kuqe.

"Telegrafi"