Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50
  1. #1
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Siguria....apo dashuria?!

    Per fat te keq shume nga femrat apo meshkujt ne ditet e sotme preferojne"sigurine" me teper se "dashurine"!
    Eshte bere si nje nevoje e pashmangshme per shume nga ne...Probleme familjare,probleme emigrimi,varferie e shume shkaqe te tjera..

    Ka ardhur nje kohe ku fjala dashuri po fillon te humbe vlerat e saj....shpeshhere disave u duket e pasigurte dhe kerkojne mbas nje zhgenjimi te ashtuquajturen "Siguri"!

    Dikush nuk te terheq fare por megjithate je i/e sigurte me te!
    Aty shikon si papritur dhe me bindje te plote permbledhjen e perspektivave te dashurise dhe te krijimit te nje familjeje te vertete.


    Siguria!

    Sa fjale magjike dhe e kote duket kur dy veta duhen.....Dashuria permbledh rreth saj te gjitha gjerat qe i duhen nje njeriu dhe e gjithe kjo vjen ngaqe ajo nuk ka asgje njerezore,se po te kthehet e tille,do te humbiste nje nga vetite e saj.
    Personalisht do te zgjidhja dashurine sesa sigurine!
    Dhe kjo per faktin qe besoj qe po te flasim gjate dhe te kuptohemi me njeriun qe duam,do mundemi te kuptojme diēka nga shpirti i njeri tjetrit dhe sigurisht do te gjenin sebashku zgjidhjen per te krijuar nje familje me normale nga ē'mund te krijonim duke mbetur te huaj dhe te pakapshem,te ftohte dhe te paprekshem!
    Ndryshe do te na dukej siguria si tradheti ndaj dashurise se vertete,si tradheti ndaj ndjenjave te pastra qe kemi ushqyer gjithmone qe ne momentin qe kemi hedhur hapat e pare ne zemrat e njeri_tjetrit.


    Cili eshte mendimi juaj?!
    Do zgjidhnit nje "siguri jete" pa dashuri,apo do luftonit per nje dashuri te pasigurte?!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 20-06-2009 mė 06:02
    "Carpe Diem"

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    dashuri e pasigurte, kjo do ishte zgjedhja ime.

  3. #3
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Cili eshte mendimi juaj?!
    Do zgjidhnit nje "siguri jete" pa dashuri,apo do luftonit per nje dashuri te pasigurte?!
    Po te ishte vetėm 1 e vetme, do ja beja " kabull", por dashuri te pasigurta mund te jen shume me shume.

    Mendimi ime eshte se, po ta takosh dikend dite e pėr dite, dikur pa te hyre ne qef, se ki qare, por nėse lufton pėr njė dashuri te pasigurt, kurr nuk do te bėheni rahat. Gjithmonė do te kesh frike, se do te tradhtojnė, dhe po ndodhi do te vuash pėr shume kohe.



    Fal Zotit, pėr momentin si jam, s po me ndodh asgjė e keqe ne lidhjen time, s'dua te them se e kam aq te sigurt, por e kam njė lidhje me dashuri.
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Nuk mendoj se ka dashuri te sigurt,kush ma siguron? Besimi? te gjithe me besim nisemi por ja qe shpeshhere pengohemi rruges per arsye te ndryshme. Ndoshta kam kuptuar pyetjen gabim por nuk kam degjuar ndonje dashuri te sigurt,ose te sigurohem nga parandjenjat.
    Them une qe dashuria ime do zgjati per gjithe jeten e ashtu do te jete?E deshiroj por nuk e di,
    jam une e sigurt por ai qe kam ne krah a eshte?????????????????

  5. #5
    Allahu ėshtė mė i Madhi! Maska e Anetar_kastarof
    Anėtarėsuar
    28-03-2008
    Vendndodhja
    Suedi - Gėteburg
    Postime
    323
    Aty ku s'ka siguri po ashtu s'do te ket kurr as dashuri. Aty ku ka siguri, para ose mas, do te ket dhe dashuri.

    Merreni me mend se sa njerez bejn divorc sot vetem per shkaqe sigurie. Burri do gruan, gruaja do burrin (marrezisht), por te qenet te varur ekonomikisht mu ateher nisin intrigat. Edhe, ateher e kuptojn te dy se sa shum duhen.
    Ndersa, ciftet te cilet s'jan te varur ekonomiksht, kushte te mira jetese (te sigurt), deshen o s'deshen, para ose mas, do bien ne dashuri (ose s'lidhen fare, nuk arrijn dot deri te martesa nese aspak nuk ndjejn per njeri-tjetrin).

    Ju ndoshta s'do me besoni kur un ju them kte, se dashuri te perjetshem s'ka pasur, s'ka, e as s'do te ket kurr, por femijet jan ata qe ju mbajn afer njeri-tjetrit, qe ju te ndaleni e te mendoheni: Un s'ndjej me per te, po megjithat m'i ka plotesuar te gjitha kushtet per jetes, dhe jam baba/nen e femijeve te tij/saj.
    Andaj, permes femijeve lind nje dashuri tjeter ne mes cifteve, gje cka asnjeri prej nesh sot (nese ende pa u ber prinder) s'do mund ta marrim me mend.
    Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen mė, andaj mendo shumė herė e fol njėherė.

  6. #6
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Do te zgjidhja dashurine e pasigurte jo vetem per faktin e thjeshte se siguria do te me premtonte nje jete boshe,pa ndjenja dhe emocione,por se me pelqen te luftoj,ta shnderroj dicka te pamundur ne te mundur.
    Elegance is an attitude.

  7. #7
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Dashuri e sigurt nuk mund te ekzistoje????
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  8. #8
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
    Dashuri e sigurt nuk mund te ekzistoje????
    Jo e jo qe nuk ekziston , por nuk do kishte asnje shije !
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  9. #9
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
    Jo e jo qe nuk ekziston , por nuk do kishte asnje shije !
    Perse nuk do te kishte asnje shije?????

    Nje ndjenje kaq te bukur duhet gjithmone ta bazojme mbi Dyshime????
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  10. #10
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
    Perse nuk do te kishte asnje shije?????

    Nje ndjenje kaq te bukur duhet gjithmone ta bazojme mbi Dyshime????
    Ehuha ne flasim po nuk merremi vesh

    E kisha fjalen , ca ngjyrimi do te kishte nje raport ku rrije me mendje te fjetur , gjithmone te njejtat gjera , pfffffffffff.
    Nje raport i permban te gjitha (edhe pse nuk na pelqen, por edhe Dyshimet jane pjese e tij)

    Njeriu kur nuk ka siguri ne jeten e tij, te tjerat hiqini nga mendja pasi asgje nuk mund ta kontrollojme, jeta vjen si vjen dhe ashtu duhet jetuar, normale qe ne duam ne te miren, por kur mesohesh gjithmone te rrish ne gjendje prehje jeta te behet monotone dhe cdo gjeje i iken lezeti, ok Shef
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  11. #11
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Varet ke do quani siguri ne nje dashuri.......................se nje dashuri gjithmon varet nga besimi ose siguria qe te kete nje ecuri.Pa qene e sigurt nuk mund te vazhdoj nje mardhenje.Nuk mund te ecet kuturu pa qene e sigurt ne ate qe do dhe qe ndjen nga kjo lidhje(dashuri).
    Prandaj po ju pyes ke quani ju siguri ne nje dashuri?
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anėtarėsuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Citim Postuar mė parė nga bebushja Lexo Postimin
    Prandaj po ju pyes ke quani ju siguri ne nje dashuri?
    Siguri quhet kur partneri te jep garanci per te ardhmen.Dmth kur flet per nje projekt jete me ty,kur i ben planet ne funksion dhe ne raport me lidhjen me tjetrin.Aty perfshihet besimi dhe dedikimi pa kushte.
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  13. #13
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar mė parė nga Xingaro Lexo Postimin
    Siguri quhet kur partneri te jep garanci per te ardhmen.Dmth kur flet per nje projekt jete me ty,kur i ben planet ne funksion dhe ne raport me lidhjen me tjetrin.Aty perfshihet besimi dhe dedikimi pa kushte.
    pikerishte kjo dashuri eshte me funksionale,,,, apo jo?prandaj do me pelqente nje dashuri e pasuar nga siguria,besimi dhe dedikimi
    te pershendes
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  14. #14
    Wilma Maska e xhuliana
    Anėtarėsuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Ska siguri as ne dashuri dhe asnje lloj tjeter raporti, ne kete jete asgje nuk eshte e sigurt.

    Duke iu permbajtur temes, edhe nese do te zgjidhja sigurine, prap genjehet mendja e njeriut kot se askush nuk te jep asnje lloj sigurie 100%, dhe eshte e drejte qe te jete keshtu pasi kjo gje i perket natyres njerezore ,sepse nuk jemi robote.
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  15. #15
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar mė parė nga xhuliana Lexo Postimin
    ne kete jete asgje nuk eshte e sigurt.

    .
    As Vdekja nuk eshte e Sigurt?????
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  16. #16
    Wilma Maska e xhuliana
    Anėtarėsuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
    As Vdekja nuk eshte e Sigurt?????
    Ne kete rast nuk eshte i sigurte momenti kur ajo vjen!
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  17. #17
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    24-03-2008
    Vendndodhja
    'Itlodeum' world
    Postime
    694
    Asnje dashuri nuk ka siguri, te vetmen siguri qe mund te kesh eshte thjesht karakteri i nje personi. Por te jesh i/e 'sigurt' ne jete me nje njeri dhe te jetosh pa ndier per te eshte njelloj si te ishe nje 'murg'/'murgeshe' i/e burgosur ne manastir.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anėtarėsuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Citim Postuar mė parė nga *Anxhi* Lexo Postimin
    Asnje dashuri nuk ka siguri
    Pse nxitoheni?
    Shihni historite e prinderve tuaj qe i kane ndenjur besnike gjithe kohen njeri-tjetrit.A nuk eshte siguri ajo?Per ate flitet,...po ngaqe shihni perdite telefilma sa andej kendej e humbni raportin me realitetin.Mos shihni tv,shihni me te medhenjte qe ju rrethojne dhe mesoni prej tyre.
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    24-03-2008
    Vendndodhja
    'Itlodeum' world
    Postime
    694
    Citim Postuar mė parė nga Xingaro Lexo Postimin
    Pse nxitoheni?
    Shihni historite e prinderve tuaj qe i kane ndenjur besnike gjithe kohen njeri-tjetrit.A nuk eshte siguri ajo?Per ate flitet,...po ngaqe shihni perdite telefilma sa andej kendej e humbni raportin me realitetin.Mos shihni tv,shihni me te medhenjte qe ju rrethojne dhe mesoni prej tyre.
    Ku t'i gjej? Mbase keni te drejte. Por mendoj se tjeter kohe ka qene atehere. Kishte shume peshe nderi dhe aspak ndienja.

  20. #20
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Nje gje e kam te veshtire te kuptoj une: aty ku ka dashuri te dyaneshme, si mund te kete pasiguri? Mosvalle kjo pasiguria lind ngaqe njera pale dashuron me pak? E si mund te zgjedhesh per nje dashuri,atehere, ku tjetri te do me pak?
    Pse duhet t'a fusni veten ne dilema te tilla? Sa dramatike qe jeni.

    Une besoj qe siguria eshte nje element sh. i rendesishem ne dashuri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blue_sky : 04-06-2008 mė 12:47
    Kam vetem nje limit: qiellin!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria ėshtė virtyti mė i madh
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Koncepti i Dashurisė Kristiane
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  3. Dashuria rilind ēdo ditė
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
  4. Lumi i zjarrtė
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
  5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
    Nga Klevis2000 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •