Close
Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 331 prej 331

Tema: Danel Cana

 1. #321
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  KOLLA

  Si hollė je veshur, shum hollė!
  Fustani si cipa e qepės.
  Temperaturė kishe dhe kollė,
  Ja nxore tė fshehtat vetes.

  Ku-ku, khė-khė, e shkreta kollė.
  Dhe njerzit nga ty kthenin kokėn.
  I tejdukshėm fustani i hollė,
  Tė shihnin “Parajsėn dhe portėn”.
  @cana

 2. #322
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  PARLAMENTI KAFSHĖVE
  ( fabula )

  Si krye parlamentari,
  Mė nė fund u zgjodh Gomari.
  - Njerzit duhen falenderuar,
  Nga samari kam shpėtuar.

  Kemi shpėtuar nga samari,
  Edhe unė, edhe kali.
  Ka njė dekret presidenti,
  Apo se di parlamenti?

  Fol Balash, edhe pohoje,
  Kėtė kohė a e shpresoje?
  - Mendoj ta fshijmė historinė,
  Ē’kemi qėnė, tė gjith e dimė.

  - Kėtė seancė parlamentare,
  Ja kushtojmė Dhisė Manare.
  Ta harroj Ujkun gėrdallė,
  Sotė rri vetėm nė stallė.

  Kohė e mirė erdhi, them unė,
  Dhe Zagarėt s’kan mė punė.
  Iku koha qė tė rendin,
  Sotė ndihmojnė parlamentin.

  Ja pret Dėrri, me gėrrhitje:
  - Kjo ja vlen njė duartrokitje.
  Ne s’kullosim si nga hera,
  Sotė kemi fushat me plehra.

  Ngrihet Miu, lavdėrohet:
  - Popullsia jonė po shtohet.
  Maēoku tė rrij nė hije,
  Kemi bėr “pakt” miqėsie.

  Jemi nė njė organizatė,
  Ushqimi na vjen nga lartė.
  Fol moj Skile, ti si thua?
  A pin ujė hilet e tua?
  - Qė tė them ca tė vėrteta,
  Sotė ka ardhur ndryshe jeta.
  Ky modernizim nė faktė,
  Na ka dembelosur pakė.

  Them tė aprovojmė ca ligje,
  Tė ketė vėnd edhe pėr hile.
  Po lashė zanatin e vjetėr,
  Kotė qė mė quajnė Dhelpėr!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 25-07-2018 mė 07:25

 3. #323
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  LE TĖ NGRIJĖ ACAR

  Le tė bjerė dėborė mbi tokė,
  Le tė bėhet Antraktikė.
  Nga hakmarja e natyrės,
  Njerėzimi tė ketė frikė.

  Qielli le tė hedhė dėborė,
  Akulli tokėn ta mbuloj.
  E liga po mbretėronė,
  Njerėzimi ka nevojė.

  Le tė zbardhet, si nė pole,
  Dhe nė vendet mė tė nxira.
  Tė vras mėndjen njerėzimi,
  Dhe mė pas tė mbijė e mira.

  Do hakmerret rėndė natyra...
  Ujė dhe akull mbi kėtė tokė.
  Njeriu lidhi tė mirėn...
  Tė keqen e bėri zot.

  Natyra tė fal mėkate,
  Syri i saja nuk gabon.
  “Mos i prish ligjet e mia”,
  Ēdo ditė paralajmėron.

  Le tė ngrijė acar mbi tokė,
  Mėndje prishurit tė ngrijė.
  Tė ēahet si arra gungė,
  Edhe brėnda ti pėrpijė.

  O njeri, ngrehu mė kėmbė!
  Gjer tani je hequr zvarrė.
  Zot Natyra tė ka bėrė,
  Dhe Ajo do tė tė marrė.

  Ngrihesh kundėr Nėnės kokės,
  Dhe mallkimi do tė ndjek.
  Me ato qė i bėn Botės,
  E vė Botėn nė siklet.

  Pa ktheje kokėn nga qielli,
  Ai do tė flasė me ty.
  Shiko, ėshtė mėzitur Dielli.
  Me tė shihu sy mė sy.

  Pėr Tokė, pėr Diell betohu,
  I kam simbolet e mia.
  Janė njė e tė pa ndara,
  Kėtu lindi njerėzia.

 4. #324
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  SI S’GJETA NJĖ MASKĖ

  Si nuk gjeta njė maskė edhe unė!
  Kush mė ndihmon tė gjej, se e dua!
  Ta ngjis nė fytyrė dhe tė mbaroj punė.
  Ndihmoni, se ndershmėria u mbarua.

  Njė maskė mė duhet, asgjė mė shumė,
  Ta zgjedh, qė njerėzimin ta mashtroj.
  Kur bota bėhet karnaval, s’prish punė!
  Kur njerėzimi luan, mė tė keqen lojė!

  Kur pushtetari del i maskuar,
  Mė thoni, unė kė duhet tė besoj?
  A tė besoj ca deputet tė degjeneruar,
  Qė vetes i thonė, politikan me pėrvojė?

  Jo, nė valle me maska nuk merret vesh,
  Se kush ėshtė partneri qė tė vė nė lojė.
  Tallen, argėtohen dhe ti vetėm qesh.
  Dhe nė paē fytyrė, tjetri do tė maskoj.

  Ėshtė koha pėr maskė, ju lutem ku ta gjej?
  Njė fytyrė ėngjėlli, tė dal ku tė dalė.
  Bota do mė dashuroj, s’ka ku tė vejė!
  Pa le tė fshihet pas saj edhe njė djall!

  Vetėm me maskė sot mbaron punė.
  Nė do tė jesh “dikushi” nė jetė.
  Prandaj vendosa, tė maskohem dhe unė.
  Kur nuk tė duan te jesh i vėrtetė.
  @cana

 5. #325
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  E VĖRTETA LAKURIQ

  Unė e dua tė vėrtetėn, le tė jetė lakuriq.
  E kam dashur gjithė jetėn, tė vėrtetėn dhe e dua.
  E kam parė edhe tė vuaj, po nuk jam trishtuar hiē.
  Gėnjeshtra i ngriti kurthin, ashtu si ma bėri mua.

  Nuk e quaj tė pėrdalė, gjithė bota me tė tė flerė,
  Le tė ziejnė gojėt e liga, e vėrteta di tė dalė.
  Kur mė vjen e mė rri pranė, mė mėson tė rroj me nderė.
  Nuk e besoj ēfarė thot bota, s’ka tė vėrtet tė pėrdalė.

  Unė e dua tė vėrtetėn, ajo kėtė e di mirė,
  Edhe botės ja kam thėnė, botės ja tregon me vepra.
  Mė vjen keq, njė pjesė e vogėl, janė pak, pėr njerėzinė.
  Pak e duan, e ēmojnė, pjesa tjetėr janė gėnjeshtra.

  E vėrteta lakuriq, po ta prekėsh ėshtė e hidhur.
  Me zor del nga shpell e errėt, pik e shkėmbit qė pikon.
  I braktisur, i vetmuar, kur ke etje pret ta mbledhėsh.
  Ta mbash mbi buzėn e tharė, ėshtė ilaēi qė shėron.
  @cana

 6. #326
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  TURIZMI

  Zbritėn nga malet, nga malet me borė,
  Mėsuan gjithė jetėn zile dhe kėmborė.
  Dikush tetė-vjeēare, dikush me merita,
  Sa lejonte koha dhe kooperativa.

  Ndryshoj sistemi, iku komunizmi,
  Erdh demokracia dhe kapitalizmi.
  Dhe kooperativa nuk ėshtė mė e jona,
  U bėnė fshatarėt, tė gjithė me prona.

  Dhe disa qė s’kishin pronat i rrėmbyen,
  Rrėmbyen bregdetin, nė biznes e kthyen.
  O burra turistėt, ti sjellim kėtu.
  Tu marrim paratė, ti pėrzėm me hu.

  Dale mor tė gjorė, turizmi ka rregulla,
  S’mund ta hash byrekun me petė tė pa pjekura!
  Dhe Cjapi kopesė, nuk vlen sa njė zile,
  Turizmi nuk shitet si qumėsht me kile!

  Dhe qumėshtin nga dhija, ta marrėsh, ta zjesh,
  Ndryshe, miku im, tė zė militencė!
  Nuk ėshtė turizmi, si prodhime fshati,
  O merre si dua, o ik nga inati!

  Do vijnė shum tė huaj, aty nė bregdet,
  Po duhet dhe gjuha, qė tė merresh vesh!
  Po duhet tu sillesh, shum i kulturuar,
  Ata s’janė tė krrabės, po jan tė shkolluar.

  Ti o biznesmen, o pronari ynė,
  Pazaret nuk bėhen, me tė shkelur synė!
  Se tė vjen fadroma e ligjit tė shtetit,
  Ti rrafshon tė gjitha si rėra e detit.

  Artin e mikpritjes, ti duhet ta dish,
  Turistin e huaj, ne e quajmė mik.
  Ja qė erdhi koha pėr Shqipėrin tonė,
  Sjellje e kulturuar ne na zbukuron.
  @cana

 7. #327
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  DJALIN NĖ GJUNJ E ULE

  Palė e flokut sėrė-sėrė,
  Lum nėna qė tė ka bėrė.
  Seē tė ndrinin ato llėrė,
  Syri si flori i tėrė.

  Faqeja si napolon.
  Trėndafil qė kutėrbon.
  Dil nė dritare tė shohmė,
  Je e vogėl a s’tė njohmė?

  Trėndafil, mbreti mbi lule,
  Djalin nė gjunjė e ule.
  Kur erdhi tek penxhereja,
  Sikur e qėlloi rrufeja.

  Ska rrufe qė mė djeg mua,
  Vetėm ata sytė e tua.
  Me sy e vetull mė vretė,
  Si dielli kur ēau retė.
  @cana

 8. #328
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  SI PUTH TI

  Si puth ti, ėshtė poezi,
  Dhe mister i pa zbuluar!
  Puthjen tėnde, unė se di!
  Por tė ngroh, kur fle zbuluar.

  Si puth ti unė nuk e di,
  Po dhe ti s’di si puth unė!
  Kur mė shtėrngon e mban nė gji,
  Gjith natėn tė lė pa gjumė!

  Imagjinoj puthjet e tua,
  Dhe ėmbėlsinė qė kanė ato.
  Nė mė pyetėsh se ēfarė dua,
  Tė puth nė buzė kur thua PO.
  @cana

 9. #329
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  MĖSO DHE TI O BOTĖ

  Edhe pse kam njė zemėr tė ngrohtė, atė askush se do.
  Kjo botė e vogėl ku jetojmė, nga errėsira s’po del dot.
  Edhe pse gjysma ėshtė natė, gjysma digjet nė diell,
  Edhe tani, kjo zemėr pret dhe zemėr dotė, s’ po gjej.

  Njė gur tė ftohtė nė zemėr kanė dhe prapė gjejnė ngushėllim.
  Dhe zemra ime, gjithmon e ngrohtė, nė jetė s’po gjen shpėrblim.
  Se me dėshirė askush se mbanė, mbi kokė njė gurė tė zi.
  Dhe pse nė jetė, gurė shpirtin kanė, tė ftohtė tė thellin gji.

  Ah, unė i gjorė, mė kotė thėrras dhe forca po mė lė.
  E kokėn kthej nga natė e errėt, mė kot, nuk duket gjė.
  Sikur njė shekull tė ishte jeta, prapė nuk kam ēe dua!
  Se bota qark, mė la mėnjanė, s’mė do, s’mė pėrfill mua.

  Sikur ky shpirt tė kthehej ujė, ky ruzull dot se mban.
  S’do ishte lum, as det s’do ishte, do ishte Oqean.
  Rrezet e diellit kur tė binin, mbi tė nuk rrinin dot,
  Nė Oqeanin si pasqyrė, derdhur lumenj me lot.

  Ēdo ditė njė plagė mbi trup tė hapet, mėso ti o Botė!
  A u pėrpoqe njė ditė ti mbyllėsh, edhe nuk munde dotė?
  Mė kotė dhimbja niset nga polet, si njė Ajzberg gjigand.
  Nuk mund gjithė botėn ta trondisė, lundron nė Oqean.
  @cana 2018

 10. #330
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  MOS E DUAJ ENVERIN

  Unė nuk e dua aspak Enverin,
  Mė besoni aspak.
  Po dua sistemin qė ai ndėrtoi,
  E sotmja mė mbyt si lak.

  Nuk pata fatin tė isha komunist,
  Askush nuk mė pranonte.
  Dhe aq mė tepėr si Enverist,
  Koha atėherė e donte.

  Sistemin popullor qė pėrmbysėn,
  Enveri e ndėrtoi.
  Ata qė ndryshe mendonin,
  Tė gjithė i persekutoi.

  Unė nuk e doja aspak Enverin,
  Po kush mė pyeste mua!
  Por jam i lumtur qė jetova atė sistem,
  Tani sa shumė e dua.

  Tani kuptoj, kush na ka dashur,
  Mua dhe vėndin tim.
  Si ujqėr tė urritur u vėrsulėn,
  Shikojmė veē shkatėrrim.

  Unė kurrė se desha Enverin,
  Le tė thonė ē’tė donė!
  Sistemin nuk e mohoj dot!
  Ishte Enveri jonė.

  Gjithkush lė gjurmė e histori nė popull,
  Populli thotė njė fjalė.
  Mund tė quhet Diktator, sa tė doni,
  Po kurrė tradhėtarė.

  E ku ka shtet pa diktatur, mė thoni?
  Ndryshe s’ka demokraci!
  Edhe shteti mė i pėrparuar,
  Mban ushtri dhe polici.

  Sotė, del populli, lufton nė rrugė,
  Atė e quajnė liri!
  Kur ndesh me policinė e shtetit tėnd,
  Quhet anarshi.

  Mė besoni, se desha Enverin
  S’do ta dua kurrė.
  Pėr sistemin dhe vėndin qė ai bėri,
  Pėr mua qėndroi si BURRĖ.
  2018 @cana

 11. #331
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  MIDIS DY SISTEMEVE

  E kaloi gjysmėn e sistemit tė pėrmbysur.
  I premtoi popullit, se do tė sillte begatinė.
  Tė pa sigurtė ndjehemi, nga mėngjesi nė tė ngrysur.
  Veē shohim qeveritar, qė shtojnė, e shtojnė pasurin.

  Tetėdhjet pėrqind e shqiptarėve u persekutuan,
  Punonin nė fshat, kooperativa, pėrballeshin me urin.
  Kur ai sistem u pėrmbys, pėrsėri njė pakicė fitoj.
  Vetėm ata, qė ai sistem i burgosi pėr politik.

  E pėrmbysėn atė sistem, pėr tė ngritur njė tė ri.
  Me parrulla e thirrje se e robėronte njerinė.
  Se do kishin si udhė-rrėfyes tė ēmuarėn LIRI!
  Do tė ēliroheshim nga ankthet, busull kishin barazin.

  Shkatėrruan gjithēka qė ishte ngritur mė parė.
  Fabrikat, uzinat, shkatėrruan edhe ushtrinė.
  Popull jetim, o burra, kush tė iki sa mė parė!
  Duar tė pa dukshme, zgjaten, gllabėrojnė vėndin tim.

  Dhe unė,me tė tjerė popull, pėrsėri i varfėr mbeta.
  Ne qė u rritėm me lakra nė sistemin komunist.
  Ne qė, bukėn e misrit tė mykur s’na e kurseu jeta.
  Kthehemi sotė tė dėnuar, tė grupimit “Enverist”.

  Ktheji sytė, shikoje o popull, ti deshe drejtėsi!
  Interesat e tua dhe tė vėndit janė tradhtuar.
  Kapi pėr fyti, janė tė gjallė, mos i mbaj nė sofėr.
  Hapi sytė, pa le tė jetė drejtėsi e vonuar.
  @cana

Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •