Close
Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 189
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    7
    O labat a nuk me thua mo, sa toka ,florinja te ka marr reforma mo, pastaj flasim ka apo ska te drejt "doktori''taljan ,se qe thua zoterote te shkelesh mbi gjakun e heronjeve te vendit tend ka vetem nje emer ..........
    i thua moderatorit te heqi ate list me emra, se nuk ka ndonje lidhje me temen,
    po ata partizanet ishin njerez kishin edhe emra ,dhe ata ,nuk e shiten memedheun nuk bashkepunuan me asnje pushtues ,e cliruan vendin pa ndihma te ushtrive te huaja
    ndersa per moralin e tyre (partizaneve)mos e ka ngateruar mavria,se helbete infermjer biri botes dhe nga gjaku qe ka pare e ka len me goditje (mendimi ime )
    se qe thua ti "labat" edhe ne nje nga gazetat shqipetare(nuk me kujtohet me sakesi gazeta ) para ca kohesh nje prap i huaj ne kujtimet e tij ishan shqipetaret dhe i mburr greket nga qe i dhane uzo per te pire kur pak koh me perpara kemi poemen e njohur te carlit qe te gjith e dim se si shprehet per udhetimin neper shqiperi ,po nejse .
    saper babain e Albanos nuk e besoi qe vizita dhe koncerti i tij(Albanos ) te fundit ne Vlore te te mos thot gje ,nuk e besoi se do shum komente
    sa per komunistat besoi se ishin dy lloish ,te paret ishin ata qe i peerkushtuan cdogje atedheut ,ishin ata patriot qe nuk kursyen as jeten e tyre per ta pare Atdheun te lire nga nga bishat e huaja .
    dhe pjesa tjeter ishte ajo me dy fytyra qe vriste naten e qante diten,me ne krye ramiz nano berisha te perciell nga ata bij bushtrash qe e shiten shqiperin dje dhe te njejten loi po bejn edhe sot..................

  2. #62
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Ore Labeat po mire qe e solle kendveshtrimin e italianit po si e mbron si me e pas baba apo axh ?
    Te kishte qene ne dore time do i kisha pushkatuar te gjithe italianet qe te mos ankohej njeri se po u 'vidheshin' armet municionet dhe Kepucet.
    Edhe pushtues edhe shet pordhe pasi ka humbur. Shqiptari duhet te rrinte pa arme e pa kepuce qe ti mbante ish pushtuesi? Hajde mendje hajde.

    Ky 'intelektuali' qe ka shkruar kete liber meritonte te varej ne pemen e pare qe do ja mbante peshen e trupit derisa te jepte shpirt.

    Po perfitoi nga fakti qe shqiptari ka cik zemergjeresi se te kishin qelluar ne doren e ndonje kombi tjeter do ishin asgjesuar nga i pari tek i fundit. Hidhini nje sy statistikave sa italiane u kthyen nga burgjet ruse apo nga kampet Gjermane.

    Italian bukeshkale, nuk jane njerez keta mer ,m-ut kane qene gjithe jeten m-ut kane ngelur edhe sot.
    Hyn gjermani e i pushkaton nga i pari tek i fundit,ky ankohet se nje shqiptar kembezbathur me nje mauzer te vitit 1880 po i merr italianit si placke lufte, ne baze te se drejtes se fitimtarit,karabinen dhe kepucet. Po pse ca po priste qe ti mbanim si padrone ?
    Ne vend te thote falemnderit qe se varen ne litar per krimet ndaj popullit shqiptar hap gojen.

    Jam i mahnitur nga felliqesia ku mund te arrije italiani. E di shume mire c'race e felliqur qe jane po ky liber tregon qe ne rastiste ndonje lufte tjeter me italianet duhen pushkatuar nga i pari tek i fundit,asnje te mos lihet i gjalle.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Ore Labeat po mire qe e solle kendveshtrimin e italianit po si e mbron si me e pas baba apo axh ?
    Italian apo kinez, une mbroj te verteten qe me dale prej vet-indokrinimit historik infantil e me plotesue historine tone ye manipulueme keq, e qe per fat vazhdon edhe sot, keshtu qe shume si puna jote mendojne se dine histori.

    Te kishte qene ne dore time do i kisha pushkatuar te gjithe italianet qe te mos ankohej njeri se po u 'vidheshin' armet municionet dhe Kepucet.
    Edhe pushtues edhe shet pordhe pasi ka humbur. Shqiptari duhet te rrinte pa arme e pa kepuce qe ti mbante ish pushtuesi? Hajde mendje hajde.
    Une nuk habitem se ca do te kishe ba ti me pase gja ne dore... se edhe ti nip i atyne qe pershkruen italiani je... dmth e verteton.
    Kur i kane vjedhe, italianet nuk kane qene pushtues por rob lufte. Ka rregulla nderkombetare per rob lufte, por edhe morale. Edhe ne se jane vjedhe kjo asht ba jo pse kane qene pushtues, po pse kane qene te pambrojtun e te pafuqishem.

    Bjeri i forte te dobetit... kjo nuk na nderon shum, pamvarsisht se komunistet e kane pase parim


    Po perfitoi nga fakti qe shqiptari ka cik zemergjeresi se te kishin qelluar ne doren e ndonje kombi tjeter do ishin asgjesuar nga i pari tek i fundit. Hidhini nje sy statistikave sa italiane u kthyen nga burgjet ruse apo nga kampet Gjermane.
    Partizanet i kane majte per nevoje e jo zemergjanesi. Ndonji prej popullit ndoshta per meshire. Shumica kane punue si skllav per nji cop buk e pa shperblim me mbijetue.

    Doktorin italian e kane mbajte se i ka sherue prej tifos se morrave, pra ka shpetue dhjetra jete partizanesh, e jo pse kane qene burra te mir.
    Italianet e tjere i kane mbajte se kane dijte me perdore artileri, por edhe per me luftue me gjermanet.


    Jam i mahnitur nga felliqesia ku mund te arrije italiani. E di shume mire c'race e felliqur qe jane po ky liber tregon qe ne rastiste ndonje lufte tjeter me italianet duhen pushkatuar nga i pari tek i fundit,asnje te mos lihet i gjalle.
    Po o rrace e paster ariane..... kjo do ta kishte zgjidhe problemit tand (ndoshta edhe komplekset e tua qe shifen ketu)

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Nqse i beson kujtimet e oficerit gjerman, atehere per me u ba i besueshem, duhet me ju dhane te njajten besueshmeri edhe kujtimeve te mjekut italian.
    Ky perkufizim per shqiptaret qe ti je dakord (vetem pse te intereson - mendon ti ) asht shum ma rracist se akuza qe ju i bani mjekut italian.
    Gjermani i perkufizon te gjith shqiptaret si njerez te shek 15, dmth edhe partizanet si pjese e kesaj rrace nuk paten si me dale 5 shekuj ma perpara se pjesa tjeter e popullit..
    Oficeri gjerman i permendur nga historiani Kuhmel, ishte oficer SS qe organizoi dhe udhehoqi divizionin SS Scanderbeg te mbushur me "nacionalista" shqiptare, shumica e tyre bajraktaro mesjetare tamam me mendesi te shek te 15 qe jetonin akoma me kanun, si "trimat" e Halil Alise qe luftuan krah per krah Italianit ne betejen e Gjormit, ata te Markagjonit qe sic e pohojne edhe rekordet gjermane, kane kryer mizori te pashoq ne Jug te Shqiperise, shume here me brutal se Italianet.
    Kujtimet e oficerit gjerman jane "first hand experience" pasi ai u angazhua drejtpersedrejti me "luftetaret" nacionaliste shqiptare dhe aksionet e tyre, e jo me forcat partizane organizimi i te cilave ishte shume here me superior, perderisa sic e pranove edhe vete, Gjermanet sollen ca trupa te klasit te pare nga Greqia per te luftuar forcat partizane, dhe gjermanet humben 400 trupa gjate atij operacioni vetem ne betejen e Dibres, sic e pohon edhe Fischer.


    Kjo deshmi eshte ndryshe nga hamendjet e italianit qe duken qarte kur ai flet per luften e Gerhotit te Divizionit Perugia.

    "Ndërkaq në Gjinokastër ishin pasë grumbullue menjiherë mbas 8 shtatorit komanda e divizionit Perugia dhe shtabi së bashku me nji numër batalionesh në gjendje lufte. Me 13 shtator 1943, rreth 15 mijë partizanë në nji krah dhe 12 mijë ballista në krahun tjetër i afrohen vendqëndrimit të italianëve dhe të dyja palët, ndamas, i japin ultimatum me dorzue armët. Italianët nuk pranojnë kurrsesi. Atëherë ballistat, mbasditen e 14 shtatorit ulen prej maleve dhe i afrohen me hap të shkujdesun kampit italian. Ushtria italiane ka urdhën mos me gjuejt. Të gjithë janë me pushkë për faqe. N’atë moment mjafton nji batare e shprazun prej dikujt dhe të gjitha grykat e zjarrit të italianëve shpërthejnë së bashku. Ballistat lanë nji numër të madh të vramësh, ndër ta edhe Lepenica, shumë kufoma i merr Drinosi me vete. Të nesërmen misionarët baziljan që ishin në Gjinokastër marrin leje për me tërheq trupat e të vramëve."

    Se pari lufta u be ne Gerhot dhe jo ne Gjirokaster, pra duket qarte niveli i detajeve te italianit eshte shume i ulet. Se dyti forcat partizane nuk ishin 15 mije, seps 15 mije ishte gjithe UNCL ne ate kohe, por rreth 2,000 dhe ato balliste pak a shume po kaq rreth 40 ceta. Vetem nje idiot mund te deshmoje per 15 mije partizane dhe 12 mije balliste, kur dihet se ne ate kohe asnje pale prej formacioneve luftarake shqiptare nuk mund te kryente levizje kaq masive trupash. 15 mije banore ne ate kohe nuk i kishte vet Gjirokastra.


    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Shif se cfare hipokrit je - shan italianin si rracist, pushtues, mashtrues etj pse shan partizanet, ndersa na bjen te besueshem oficerin gjerman qe shan te gjith kombin e jo vec nacionalistat..
    Oficeri Gjerman ishte aleati juaj zoteri, kurse italiani duket qarte qe ishte anti-komunisteve. Une nuk e kam permendur ndonjehere fjalen racist ne keto shkrime, une s'kam komplekse inferioriteti si zotrote, por oficeri gjerman sic e thashe edhe me siper fliste prej pervojes se tij me fiset bajraktaro-kanunore qe u angazhuan ne Divizionin SS Scanderbeg luftimet e te cilit ishin shume qesharake dhe i cuan deri ne deshperim oficeret gjermane, aq sa ata i konsideronin trupat shqiptare si njerez te eger, te padisiplinuar dhe pa-evoluar per nga mendesia dhe organizimi social. Me tej ata i akuzojne keto trupa si njerez hajdute dhe imorale, qe hidheshin ne sulm vetem kur kishte dicka per te vjedhur. Keta jane aleatet tuaj qe deshmojne zoteri, gjermanet vete.

  5. #65
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Diktatura menjane, urrejtja per te nuk duhet te na coje ne ekstreme.

    Sa per temen, gjyshi im, vellai i tij kane qene partizane. Fshatin e babit, perfshire shtepine tone i vune flaken se ishte cerdhe partizanesh. Pas luftes, na i moren te gjitha, toka e bageti (xhaxhi me shoke) ama gjaku dhe djersa e atyre viteve nuk hidhet poshte.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Lioness Lexo Postimin
    ...
    Sa per temen, gjyshi im, vellai i tij kane qene partizane. Fshatin e babit, perfshire shtepine tone i vune flaken se ishte cerdhe partizanesh. Pas luftes, na i moren te gjitha, toka e bageti (xhaxhi me shoke) ama gjaku dhe djersa e atyre viteve nuk hidhet poshte.
    Jua paskeni pare hajrin dyfish o Lioness...

    Shqyqyr qe paskan shpetue njerezit se... larqofte nuk do kishim pase kenaqesine me te pase ketu ne forum.


    A mendon ndonjihere mos ta kishin krue kot me gjermanet (dmth mos te kishte mbi fara e kuqe, qe mbollen e edhe plehnuen agjentat jugosllav te Stalinit)... gjyshi jot do ta kishte pase edhe shtepine edhe pronat.

    Te lutem mos me thuj qe gjermanet na kishin pushtu, shtype, shfrytezu e grabite pasurite .... e bla bla bla se asht shum bajate kjo muzike e fyellit me nji bire

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-06-2005
    Postime
    22
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin

    A mendon ndonjihere mos ta kishin krue kot me gjermanet (dmth mos te kishte mbi fara e kuqe, qe mbollen e edhe plehnuen agjentat jugosllav te Stalinit)... gjyshi jot do ta kishte pase edhe shtepine edhe pronat.

    Te lutem mos me thuj qe gjermanet na kishin pushtu, shtype, shfrytezu e grabite pasurite .... e bla bla bla se asht shum bajate kjo muzike e fyellit me nji bire
    E si na qenka bajat kjo? Keshtu sic thua ti i bie qe me e rendesishme eshte te jesh mire nga financat se sa te jesh i lire? Hajde tani fillo shkruaj jo po ca lirie pe ti pas luftes etj. qe ti var bolet perfundimisht mas qafes.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga velo Lexo Postimin
    ... Hajde tani fillo shkruaj jo po ca lirie pe ti pas luftes etj. qe ti var bolet perfundimisht mas qafes.
    Ti paske nji cilsi te mire telepatike qe i parashikon edhe pergjigjet, po nuk asht faji jem qe qenke i tredhun

  9. #69
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga Hero i Popullit Lexo Postimin
    Te ishte Darwini gjalle do ja kishte fut vetes me plumb kokes, kur te merrte vesh se paska akoma specie qe ai pretendonte se ishin zhdukur....

    Edhe ti me nick e shkencetarit, je per tu fut ke bunkeri i Hitlerit ose ne ndonje muze te luftes se 2 boterore. Me mire te kjo e fundit se duke pare nje prove te gjalle edhe ata qe mendojne se fashizmi dhe racizmi kane vlera do te ndryshojne menje... E cuditshme me ju drandafillat e zinj ngjani shume me ate Andi Bushatin. Ky i fundit njesoj si ju o nje antikomunist i terbum sa mos i shelo komuniste perpara se e hoqi qafe. Ka te drejte ky Andi se komunizmi i ka vrare babin, mamin, gjyshin ene gjyshen. Edhe ju besoj nga kjo kategori te persekutuaresh vini...

    Besimi yt është besim fetar.. i nevojshëm, për ty.

    Koncepti yt është koncept i njëjtë me të Lisenkos, pra.. "Bariu me belgjik duke marrë aftësi mendore nga mjedisi, do të sjellë kulturë"

    Darvinizmi flet pikërisht për dizinfektimin nga ju elementët e panevojshëm, të cilët i mban gjallë kjo botë e fundosur në të drejta dhe liri individësh.


    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Zaratustra i 8-nëntorit, një pyetje për ju:

    Përse mendon se hebrenjtë shpëtuan gjallë në Shqipëri?
    Prektora

  10. #70
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Besimi yt është besim fetar.. i nevojshëm, për ty.

    Koncepti yt është koncept i njëjtë me të Lisenkos, pra.. "Bariu me belgjik duke marrë aftësi mendore nga mjedisi, do të sjellë kulturë"

    Darvinizmi flet pikërisht për dizinfektimin nga ju elementët e panevojshëm, të cilët i mban gjallë kjo botë e fundosur në të drejta dhe liri individësh.


    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Zaratustra i 8-nëntorit, një pyetje për ju:

    Përse mendon se hebrenjtë shpëtuan gjallë në Shqipëri?
    Koncepti im mor mbetje e funderinave laboratorike te Geringut dhe Gebelsit, o i njejte me ate te Sartrit, Hemingueit, Brehtit, Pikasos, Remarkut, Orwellit etj... pra antifashizmi dhe lufta ndaj tij. Te jesh fashist do te thote te jesh coban por jo me dhen por me nje tufe budallenjsh. P.sh Franko, Musolini, Hitleri, Pinoceti (gjykoje vet se cfare individesh kane qene) ishin coban te keqij te nje tufe budallenjsh. Po ne ndryshim nga ata barinjte qe permende ti kopene e vet e hodhen ne gremine...
    FLANGO MA NON FLECTO

  11. #71
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Jua paskeni pare hajrin dyfish o Lioness...

    Shqyqyr qe paskan shpetue njerezit se... larqofte nuk do kishim pase kenaqesine me te pase ketu ne forum.


    A mendon ndonjihere mos ta kishin krue kot me gjermanet (dmth mos te kishte mbi fara e kuqe, qe mbollen e edhe plehnuen agjentat jugosllav te Stalinit)... gjyshi jot do ta kishte pase edhe shtepine edhe pronat.

    Te lutem mos me thuj qe gjermanet na kishin pushtu, shtype, shfrytezu e grabite pasurite .... e bla bla bla se asht shum bajate kjo muzike e fyellit me nji bire
    Me fal Labeat, se njihemi vitesh tashme (para se te shkruaje ne forum me nje shqipe gjoja te Fishtes lol) por ketu nuk jam dakort me ty. Levizjet antinaziste s'kishin aq shume te benin me "jugosllavet". Perkundrazi, dihet tashme qe agjentet anglez (dhe amerikane) ishin aktive gjate luftes ne Shqiperi.
    Personalisht, kjo kruajta qe po e quan ti me gjermanet ishte jo vetem domosdoshmeri, por reagim i nevojshem i asaj ideologjie (jo vetem anti-humane, por ne fund te fundit, nga ana pragmatike, humbese.)

    Tani, sa per faren e kuqe, ne fakt fare mortjeje te Leninit, Stalinit & Co, tjeter teme e tjeter mallkim, por le te mos harrojme se mbeshtetja e rezistences anti-naziste ne perendim erdhi si rrjedhoje e perkrahjes anglo-amerikane (psh Itali, France, Greqi etj etj etj) e jo nga "mother Russia."

  12. #72
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Italian apo kinez, une mbroj te verteten qe me dale prej vet-indokrinimit historik infantil e me plotesue historine tone ye manipulueme keq, e qe per fat vazhdon edhe sot, keshtu qe shume si puna jote mendojne se dine histori.



    Une nuk habitem se ca do te kishe ba ti me pase gja ne dore... se edhe ti nip i atyne qe pershkruen italiani je... dmth e verteton.
    Kur i kane vjedhe, italianet nuk kane qene pushtues por rob lufte. Ka rregulla nderkombetare per rob lufte, por edhe morale. Edhe ne se jane vjedhe kjo asht ba jo pse kane qene pushtues, po pse kane qene te pambrojtun e te pafuqishem.

    Bjeri i forte te dobetit... kjo nuk na nderon shum, pamvarsisht se komunistet e kane pase parim



    Partizanet i kane majte per nevoje e jo zemergjanesi. Ndonji prej popullit ndoshta per meshire. Shumica kane punue si skllav per nji cop buk e pa shperblim me mbijetue.

    Doktorin italian e kane mbajte se i ka sherue prej tifos se morrave, pra ka shpetue dhjetra jete partizanesh, e jo pse kane qene burra te mir.
    Italianet e tjere i kane mbajte se kane dijte me perdore artileri, por edhe per me luftue me gjermanet.




    Po o rrace e paster ariane..... kjo do ta kishte zgjidhe problemit tand (ndoshta edhe komplekset e tua qe shifen ketu)
    Degjo mer lal se si eshte historia e thene nga nje bir kur-ve bukeshkale nuk me intereson aspak. Fakti qe ti ke urrejtje ndaj komunizmit e jugoreve eshte problemi jot e kjo nuk te legjitimon aspak te flasesh per histori.

    Gjermani i ekzekutoi e ashtu duhet te kishim bere edhe ne ose te pakten gjyshi dhe vellezerit e tij. E sa per informacion familja ime ka mbajtur nje taljan se perndryshe do e kishte varur gjermani ne dushkun me te afert.

    Italianet u dorezuan tek partizanet sepse i pane me njerezore sesa gjermanet e jo sepse partizanet i zune rob lufte. Ata erdhen vete per rob lufte qe te mos i vriste gjermani.

    Nje i tille duhet te carmatoset urgjentisht i hiqen gjithe gjerat me vlere sepse do i sherbejne luftes per clirim pasi lufta ka kosto edhe ekonomike.
    Per mu duhet te ishin pushkatuar te gjithe,po ata atehere ishin me te civilizuar se une.

    Italianet u mbajten me kusht qe te mos ishin peshe,por te dobishem. Nje lufte e stilit guerrilas nuk mund te mbaje rober sepse pengojne aktivitetin. O do bashkohesh o do vritesh o do lirohesh,ska rruge tjeter.

    Sa per komplekset e mia ,te jesh i sigurte se do e kisha bere nje pastrim te fuqishem jo vetem ndaj pushtuesve po edhe ndaj atyre qe bashkepunuan me pushtuesit. Cdokush qe bashkepunon me armikun duhet asgjesuar. Ska vend per spiune e tradhtare.

    Partizanet ishin 99% popull i thjeshte e as ja ndjente as per komunizem e as per enverin ,po kishte dale te luftonte per atdheun. Pastaj u perdoren, sigurisht ishin 99% pa shkolle e binin pre e propagandes, por eshte fakt i pakundershtueshem qe nuk dolen per Partine por dolen ne mal per ATDHEUN.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-06-2008
    Postime
    8
    Po ca nevoje ka pas fshatari shqiptar per qytetaret italian o labeat?Apo se i ngrinte nje dor jonxhe?Edhe nji her mos ngaterro luften me diktaturen!Se car lidhje ka familja jote me ate italianin mua nuk me duhet!
    Dhe per ty Brari mos ma quaj hero ate azem se nuk ka qene ndryshe nga caushet,nanot salinjt apo tanet e topave te shqiperise.Se naften nuk ja shisja un serbeve.E nuk ulesha un me te mbaruarin arkan ne tavoline!E SA PER DIJENI KA QEN 30 VJEC NE SHKOLLE TE LARTE CUDI PER NJE ANTIKOMUNIST!
    LABEAT HIQE ATE RAMBON GJERMAN SE NA FLLIQE SE EDHE TI SHQIPTAR JE MEGJITHSE MUA ME VJEN TURP PER KETE GJE!

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Hero i Popullit Lexo Postimin
    ..... Te jesh fashist do te thote te jesh coban por jo me dhen por me nje tufe budallenjsh. P.sh Franko, Musolini, Hitleri, Pinoceti (gjykoje vet se cfare individesh kane qene) ishin coban te keqij te nje tufe budallenjsh. Po ne ndryshim nga ata barinjte qe permende ti kopene e vet e hodhen ne gremine...
    Fashizmi ka qene nji ideologji qe u krijue ne nji kohe krizet. Megjithate fashizmi e nacional-socializmi qindrojne shum ma nalt se komunizmi mbasi perpiqen me naltesue kombin e vet, ndersa komunizmi me e shkaterrue, si nocion.

    Te gjith ata emna qe ke permende ma nalt kan qene diktatore, por nuk mund te futen ne nji, thes megjithate krahasue me Stalinin (baben tand shpirtnor), jane dita me naten.

    - Franko. Ka meriten e madhe se zhduku me rranje komunizmin e sponsorizuem prej Moskes, e la Spanjen neutrale ne L2B, duke i kursye keshtu kombit spanjoll vuajtjet e sakrificat, gjithashtu krijoi bazat e Spanjes moderne, nepermjet stabilitetit politik edhe respektit ndaj ligjit.

    - Hitleri. ndoshta ishte psikopat por nacional-socializmi (si ideologji e program), e mori Gjermanine prej poshtenimit, urise e inflacionit ma te madh se sa e ka sot Zimbabwe e Mugabes, ku nji buk kushtonte miliarda marka. Mbrenda 4-5 vjetve Gjermania u cue ne kambe si kombi ma i fuqishem i Europes, me ekonomine ma te fuqishme se Anglia e Franca bashke, me papunesine 0%, me rruget, fabrikat, infrastrukturen ma moderne. Punetoret gjermane ishin te vetmit qe kishin disa jave pushime e blejshin makina personale me kredi.

    - Pinoceti. Zhduku komunizmin e financuem prej BS, nuk lejoi vendin te bahej nji Kube e dyte, perkundrazi, ne saje te tij Kili u kthye ne vendin ma te zhvilluem te Amerikes se JUgut, me te ardhunat ma te nalta per fryme, e demokracine ma funksionale. (sidomos kur e krahason me mjerimin e Kubes komuniste ku po mbyten me qinda vete neper gomone).

    - Musolini. Ishte njeri vizionar, e modern. Krijoi qytete te tana (Bari asht nji shembull) si mbas konceptit liberal e modern arkitekturor qe ende sot jane nder ma te bukurat e Italise. Ekonomia e rendi ishin ne kulmin e vet. Por si diktator anderronte me ringjalle "Impero Romano", e luften e shifte ne funksion te propagandes e ilustrim te ideve te veta utopike, cka edhe solli rrenimin e shtetit.


    Ju qe keni dale avokate te komunizmit, nji sistem qe i rrenon njerezit ekonomikisht, e shpirtenisht... ose nuk keni idene se jeni te lindun kah fundi i viteve 1980-90, ose jeni rrace e tyne e s'mund te shani origjinen prej kah vini.

    Ne kete rast jua kuptoj "hallin"

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga DESARET Lexo Postimin
    Po ca nevoje ka pas fshatari shqiptar per qytetaret italian o labeat?Apo se i ngrinte nje dor jonxhe?
    Se pari jo te gjith italianet kane qene qytetare, ka pase edhe shum fshatare. Megjithate ne pergjithesi italianet jane pas njofte si njerez punetore, qe jua ka ardhe dora, ndersa katundaret shqiptare dihet se jane ma dembelat e parazitet e Europes, keshtuqe kur kane gjete skllav me ja ba punen pa shperblim, pse jo.

    Ndersa per kete mjekun qe ka mbajte ditar, kane pase nevoje te posaçme si specialist i tifos se morrave, qe partizanet i kane pase me shumice... si thuhet "e kane rrite morrin (e madh) per eksport"


    LABEAT HIQE ATE RAMBON GJERMAN SE NA FLLIQE SE EDHE TI SHQIPTAR JE MEGJITHSE MUA ME VJEN TURP PER KETE GJE!
    Une nuk kam heqe e as shtue gja, nqse e ke fjalen per gjermanet qe mbajten at bunkerin ne mes te Tiranes, nuk besoj se jane rrambo, se me mbajte larg nji tufe morracake barkthate te veshun me ndihma angleze nuk asht ndonji merite e madhe.
    Pamvarsisht se mbas luftet u bane trime tue djege , vra e grabite popullin e vet, per fat te keq nuk kishin b... per gjermanet.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Lioness Lexo Postimin
    .......por ketu nuk jam dakort me ty. Levizjet antinaziste s'kishin aq shume te benin me "jugosllavet". "
    Lioness megjithe respektin e vecante, edhe si tifoze e gjermaneve... ketu jam "kondra". (Nuk po ta prish e po te shkruaj ne gjuhe standarte).

    Ne Shqiperi kishte te bente shume me jugosllavet, e ne pergjithesi te gjitha levizjet komuniste ne Europe ishin te drejtuara prej Kominternit (Moskes).

    Se pari deri ne Qershor 1941 (kur Gjermania sulmoi BS), ne Europe praktikisht nuk ka levizje komuniste anti-naziste, mbasi BS e Gjermania ishin aleate. (Pakti Ribbentrop-Molotov).
    Kjo vlen edhe per Shqiperine. Komunistat shqiptare ne 3-4 grupe edhe me direktivat e Kominternit ishin udhezuar mos me levize, kunder fashizmit.

    Bile nje pjese e tyre e shikonin pushtimin italian si pozitiv sepse:
    1) Largoi mbretin i cili i kishte burgosur e ndaluar.
    2) Krijoi kushte per zhvillimin e vrullshem kapitalist (qindra ndermarrje e biznese) ku sipas tyre do te krijohej "proletariati).

    Mirepo mbasi BS u sulmua, Moska ju dha urdher te gjith partive komuniste ne Europe qe te fillonin rezistence kunder fuqive te boshtit sepse tashme ato po rrezikonin BS, qendren e komunizmit.

    Ne vijim te kesaj strategjia, Shqiperia ju la si nen-seksion PKJugosllave, dhe 2 perfaqesues jugosslave me mandat te Kominternit erdhe ne Shqiperi, kontaktuan kreret komuniste, e mbrenda 3-4 muajve i mblodhen bashke, krijuan PKSH e caktuan e keshtu si me "magji" e gjithe tufa e "kuqe" u vu ne veprim per llogari te Moskes e PKJ si kude ne Europe.

    Pati edhe disa qe nuk ishin dakord si Z.Mala, A.Lula, S.premtja qe anonin me shume nga "komunizmi" perendimor, por shumica e tyre ose hengren plumbin mbas shpine simbas udhezimeve jugosllave ose u arratisen.

    Prej fillimit (bile para krijimit) e deri ne 1948 PKSH eshte thjeshte nje nen-seksion i PKJ, ku te gjitha urdherat merreshin prej perfaqesueve jugosllave sikurse e pohon edhe vete E.Hoxha ne librat e vet.

    Tashti une e kuptoj se kishte shume katundare e qytetare shqiptare qe me zellin e patriotizmit rane viktime e propagandes komuniste duke menduar se i sherbejne popullit apo Atdheut, mirepo kjo nuk e ndryshon aspak rezultatin, me apo pa vetedije, ata sherbyen si mjet per shkaterrimin material e kulturor te vendit.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    valla qashtu asht sic po thot labeati..

    labeat.. a i sjell kush po mundi krejt kujtimet e doktorit..?


    thot fajkoi :

    po ata partizanet ishin njerez kishin edhe emra ,dhe ata ,nuk e shiten memedheun nuk bashkepunuan me asnje pushtues ,e cliruan vendin pa ndihma te ushtrive te huaja



    e mor fajkue.. ke te drejte se ata partizanet kishin emra e ishin njerez.. kurse ate pjesen tjeter e ke krejt rren qe e thue pa qellim te keq sepse aq di..

    kur te rritesh e te mesosh ca gjera do e marresh vesh..

    --
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 18-06-2008 më 02:25

  18. #78
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Fashizmi ka qene nji ideologji qe u krijue ne nji kohe krizet. Megjithate fashizmi e nacional-socializmi qindrojne shum ma nalt se komunizmi mbasi perpiqen me naltesue kombin e vet, ndersa komunizmi me e shkaterrue, si nocion.

    Te gjith ata emna qe ke permende ma nalt kan qene diktatore, por nuk mund te futen ne nji, thes megjithate krahasue me Stalinin (baben tand shpirtnor), jane dita me naten.

    - Franko. Ka meriten e madhe se zhduku me rranje komunizmin e sponsorizuem prej Moskes, e la Spanjen neutrale ne L2B, duke i kursye keshtu kombit spanjoll vuajtjet e sakrificat, gjithashtu krijoi bazat e Spanjes moderne, nepermjet stabilitetit politik edhe respektit ndaj ligjit.

    - Hitleri. ndoshta ishte psikopat por nacional-socializmi (si ideologji e program), e mori Gjermanine prej poshtenimit, urise e inflacionit ma te madh se sa e ka sot Zimbabwe e Mugabes, ku nji buk kushtonte miliarda marka. Mbrenda 4-5 vjetve Gjermania u cue ne kambe si kombi ma i fuqishem i Europes, me ekonomine ma te fuqishme se Anglia e Franca bashke, me papunesine 0%, me rruget, fabrikat, infrastrukturen ma moderne. Punetoret gjermane ishin te vetmit qe kishin disa jave pushime e blejshin makina personale me kredi.

    - Pinoceti. Zhduku komunizmin e financuem prej BS, nuk lejoi vendin te bahej nji Kube e dyte, perkundrazi, ne saje te tij Kili u kthye ne vendin ma te zhvilluem te Amerikes se JUgut, me te ardhunat ma te nalta per fryme, e demokracine ma funksionale. (sidomos kur e krahason me mjerimin e Kubes komuniste ku po mbyten me qinda vete neper gomone).

    - Musolini. Ishte njeri vizionar, e modern. Krijoi qytete te tana (Bari asht nji shembull) si mbas konceptit liberal e modern arkitekturor qe ende sot jane nder ma te bukurat e Italise. Ekonomia e rendi ishin ne kulmin e vet. Por si diktator anderronte me ringjalle "Impero Romano", e luften e shifte ne funksion te propagandes e ilustrim te ideve te veta utopike, cka edhe solli rrenimin e shtetit.


    Ju qe keni dale avokate te komunizmit, nji sistem qe i rrenon njerezit ekonomikisht, e shpirtenisht... ose nuk keni idene se jeni te lindun kah fundi i viteve 1980-90, ose jeni rrace e tyne e s'mund te shani origjinen prej kah vini.

    Ne kete rast jua kuptoj "hallin"
    Ti me shkrimet e tua te nyta nuk je vetem nje lokalist dhe nji fashist prej nji bajraku po qenke nje fashit internacional...

    Une nuk fola per Komunizem por per Antifashizem, ti Latrina (po te pagezoj me nje emer te ri ne latinisht) duhet ta bash mire dallimin mes ketyne dy koncepteve...

    Deficenca e juej ne te mendue Latrine (aka. Labeat), arrin kulmin kur thue per Musolinin dhe Hitlerin vizionar dhe modern. Mos ta niej kush, se asht marre bre budallice...

    Ja rinisim me Frankon- Merita e tij arrin kulmin, ne zhdukjen e komunisteve nga mosha 0-deri ne 7 vjec- Per kete hap pak librat o dhoge, ose te pakten merr mundimin te shofesh nje prej pikturave me te famshme te Pablo Pikasos per masakren e Guerrnikes. Aty ke portretin e nje komunisteje radikale 3-vjecare te vrare nga shoket e tu nazi-fashiste...

    Me tej ke baba yt shpirtnor Hitleri... Aq shume bani per Kombin e vet, sa ne fund te luftes qe e nisi vete ky njeri pervers-pederast-sadist-djall me brire, llogariten miliona gjermane te vrare, qindra e mijera qytete dhe fshatra te shkaterrueme dhe ekonomia 0... Fatmireshit Plani Marshall i dha ketij kombi edhe njehere shancin qe ti vinte gishtin kokes. Dhe me te vertete ne Gjermani jane te ndaluar me ligj Partite Fashiste dhe p.sh. n.qse ti Latrina Labeat flet keshtu ne Gjermani per Hitlerin ne ambiente publike, reagimi ma i vogel do te jete ndonje peshtyme ne fytyre..

    Vazhdojme me karagjozin-palaco-dylberin Musolini, qe mori me qaf gjithe kombin italian duke i fut ne aventura dhe duke i poshteruar ata ne Libi, Greqi, Shqiperi, Rusi etj. Aq u poshteruan italianet ne vende t e pushtueme prej tyre sa u krijue nje kompleks i papam. Kete e shpreh dhe ky taliani i motres, qe na e servire ti bashke me ato marrokenet e tjere.. Aq e deshen Italiane Musolinin sa e varen ne litar....

    Pinoceti udheheqesi yt shpirteror, akuzohet per zhdukjen e mijera te rinjve dhe te rejave vetem pse kishin ide te ndryshme nga fashizmi i tij...

    Nderkohe une perseri po te them kush jane antifashistet qe une i lexoj me endje te cilet ndryshe nga ty qe ke lexuar veprat e dulles, flasin per humanizem dhe solidaritet shoqeror. Pablo Neruda, Ernest Heminguey, Gabriel Garcia Marques, Isabell Ailende, Erich Maria Remark, Bertold Brecht, Lorka, Sarter, Camy, Ann Frank denoncojne fashizmin dhe njerez si puna jote si meskin, kompleksaxhinj dhe sadist...

    Edhe ky italiani yt meritonte nje fund si te duces por ja qe ata komuniste apo partizane kriminele jo vetem i falen jeten por edhe e ushqyen me shume se dy vjet...
    FLANGO MA NON FLECTO

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Labeati!!! Po me cudit vertet me revanin e marre kaq skajshem. Po te mbroje si ne fillim nje ditar, do tregoje me realizem. Te them te drejten edhe une, ndonese nuk pajtohem me njeanshmerira vleresimesh te nje kohe, po gjeja aty-ketu te verteta te hidhura, por te verteta ama. Por.... Me pas revani sikur te shkoi shtrember dhe tani besoj, qe edhe ai doktori italian po te te lexonte, do ofendohej me analizat e mepasme. Miqesisht, Mondi

  20. #80
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Sllavet thone keta bajraktaro-evgjitet ....

    Cilet Sllave? Sa ushtare Jugosllave shkelen token shqiptare gjate L2B?? Sa arme e municione i dha Jugosllavia Hoxhes? Me duket mua se ne Shqiperi kishte me shume angleze dhe Fronti mori me shume ndihma materiale nga Anglia sesa nga Jugosllavia. PKSH u formua me ndihmen e 2 emisareve Jugosllave, por lufta u be me ndihmen e armeve dhe avioneve angleze, qe iu dha frontit dhe aspak nacionalisteve. Avionet amerikane fluturuan ne shenje respekti gjate parades qe UNCL beri ne Tirane .... aty nuk kishte asnje Sllav.

    Qellimi i kesaj teme eshte teper i qarte. Ketu nuk eshte synimi thjesht per te minimizuar luften ndoshta me progresiste qe kane bere ndonjehere shqiptaret nder shekuj, por eshte fare qarte nje shpalosje e urrejtjes krahinore qe buron nga simptomat e vet-viktimizimit te disave ne kete forum.

    Te sulmosh partizanet si "coben" duke qene per vete bari me dhi bajraktaro-kanunor atje ne maje te Bjeshkeve te Namuna ku ha pula gure, eshte te qellosh me gure nga shtepia jote prej qelqi. Hidhini nje sy faqes ku eshte botuar ky ditar per te pare se kush jane keta. Kot nuk thone qe keta ikin ne Itali me nallane, po te ngrije deti.

    E verteta eshte se nje prej akteve me progresiste qe beri ushtria e Hoxhes ne ate kohe ishte zhdukja e ndikimeve fisnore dhe mednesive vet-qeverisese qe shume zona kishin ne Shqiperi. Goditja e bajraktaro-mesjetareve i hapi rruge formimit te shtetit me solid shqiptar, dhe nenshtrimit te gjithe shqiptareve nen rregulla dhe ligje te perbashketa. Sot ne veri ndikimi i asaj mendesie qe zhduku Hoxha akoma merr jete njerezish, ne emer te mesjetes. Vet historiani amerikan Fischer e konsideron zhdukjen e bajraktareve mesjetare ne veri si nje zhvillim shume progresist per Shqiperine, dhe si dicka qe Zogu gabimisht nuk arriti ta bej. Por se pari keta bajraktare meritonin plumbin pasi ishin kolaboracioniste me xhandarin e huaj, sic beri cdo komb.

    Duke pasur parasysh levizjet separatiste pro-serbe gjate 1920-1930 si ajo e Mirdites dhe e Dukagjinit, Hoxha nuk kishte asnje alternative tjeter por ti asimilonte keto fise ne shtet, me hir ose me pahir.

    Njeri prej bajraktareve me xhahile ne veri ne ate kohe ishte Preng Cali qe pasi bashkpunoi shpesh here me gjermanet vrau shume partizane ne befasi dhe u angazhua ne luftime te ashpra me ta, vetem e vetem sepse ai nuk pranonte qe batalionet partizane te kalonin ne Vermosh, te cilin ai e konsideronte territorin e tij. Sot shume kerkojne ta nxjerrin Calin si krye demokrat qe luftoi per liri e te drejta, po Cali as emrin e vet nuk shkruante dot e jo me ti bente analizen krahasuese komunizmit dhe kapitalizmit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zarathustra. : 18-06-2008 më 13:59

Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovës
    Nga JONI 1 në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 296
    Postimi i Fundit: 05-03-2023, 21:58
  2. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  3. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  4. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •