Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 189
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Antarsuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,237
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga DESARET Lexo Postimin
    Ore une nuk po kuptoj po flitet per veri -jug ketu? Se nuk po marr vesh?Mbaj mend qe ne fillim ishte nje italian qe kujtonte ne liber gjith partizanet si cuba e hajdute e frikacake....
    Jo nji italian dosido por nji mjek (dmth intelektual) qe jetoi me ta prej 1943-1948, 24/7, e per fat ka mbajte edhe nji ditar, qe me na sherbye ne me mesue historine e jetueme ( e jo te fallsifikueme prej fitimtareve).


    Labeat:
    HIQE ATE RAMBON GJERMAN SE PO BEHESH BAJAT!
    Ti si puna e strucit, qe meqe mshef kryet ne rane, kujton se nuk e shef kush. E din more bota historine, nuk ka nevoje me rrejt na vedin.
    Prej gjermaneve, partizane e jo-partizane jane dhi ne breke, se kane kene edhe te pregatitun edhe trima, edhe mizore.

    Po te kallxoj nji histori tjeter meqe i paske qejf:

    Ne zonen e veriut per gjat gjith luftes ka pase vetem 1 batalion partizan, i quejtun "P.Rexhepi". Nuk dihet sa vete ka pase, zor se jane ba ma shum se 20-30 vete por i quejshin batalion. Me perjashtem te nji beteje si shtojce e forcave nacionaliste kunder italianeve ne Rec me 8 shtator 1943 (mbas kapitullimit), nuk dihet asnji aksion pervecse ha e pi ne shtepijat e katundareve te Postribes ( zone ne afersi te Shkodres).

    Ka kene nji hajdut pulash ne lagjen Kiras, qe kur u rrit e afruen komunistat (Qazim Cirilami), i cili nji dite pau 2 gjermane tue u la ne lumin Kir. (Shkoder).

    Ju merr armet e i ven perpara deri tek komanda e batalionit partizan, e ju thote jua solla 2 rob gjermane.

    Del komandanti partizan ne pik te vrapit e i sillet:
    " Ca na ke ba mor.. se na more ne qafe, a e din se na vijne gjermanet e na djegun per se gjalli? Shpejt merri e ktheji ku i gjete...."

    Kjo asht histori e vertete, ashtu si edhe fakti qe batalioni partizan nuk bani njiher "bam" per 2 vjet, mgjse gjermanet i kishte 5km larg. Ne qytet hyne mbasi kishin ike gjermanet e me 29 nandor u bane brigade, (gjysa ballista te marrun me zor). ndersa Qazim Cirilamin e kapen gjermanet, e cuen ne kamp perqendrimi diku ne Austri, prej ku u arratis nji dite dimni e u gjet i vdekun ne bore, pak ma larg.

  2. #42
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Labeati Lexo Postimin
    Herojt e mi jane patriotat nacionalista, qe sakrifikuen jeten e pasunine per me zhvillue shtetin e popullin shqiptar, e jo aventurierat qe bashkoi PK Jugosllave per me ba lufte vllavrase, per hir te agjendes te Moskes.
    Ti je kaq injorant sa kujton se cdo "bajraktar" i veriut nuk ka qene vecse injorant, gjakpires, etj etj, stereotipe qe ti kane stammpue ne menyre te pandreqshme ne tru.
    Ti harron se keta bajraktare (qe don me thane flamurtar - perfaqesues i krahines) kane qe njerez patriote qe kane luftue me turq, serbe, qe kane mbrojte kufinin, por edhe njerez te shkolluem ne Universitete Perendimore (perfshi Gjon Markagjoniet) qe kane pase diploma universitetesh e jo si E.Hoxha, M.shehu etj me shkolla te mesme profesionale.
    Ata e kane dijte mire kush jane komunistat e cfare loje bajne... ashtu edhe u vertetue shume shpejt ......

    Ti paske heronj??S'me thua perse heronjte e tu i shpallen lufte Amerikes ne 1941 dhe e kthyen Shqiperine ne koloni te Italise? Keshtu i sherbyen ata interesit kombetar?

    Heronjte e tu? Wow, psh si Gjon Markagjoni themeluesin e "Republikes separatise te Mirdites" qe u formua nga Serbet, u financua nga Serbet, dhe u njoh si shtet i pavarur vetem nga Serbia?? Markagjonin, Ministrin e Brendshem te qeverise kusilinge qe vrau e preu si kafshe mesjete ne Jug vetem e vetem se atje po i behej rezistence pushtimit Italian - lexo Fischer?
    Si Dom Loro Caka qe i shtytur prej Jugosllavise udhehoqi kryengritjen separatiste ne Dukagjin ne 1926 apo si Ahmet Zogu qe erdhi ne pushtet jo me 2 emisare por me 2 ushtri Serbe, dhe qe pasurine e vet e siguroi i ziu per Shqiperi, prandaj iku ashtu fshehurazi me floririn e Shqiperise. Goxha heronj paske pas o Ndue.


    Bajraktaret e tu, kane luftuar Serbin ne emer te vet-prezervimit ashtu si cdo krahine tjeter ka luftuar te huajt, keshtu qe nga ky aspekt jane te gjithe njesoj. Pastaj perse pretendon zotrote se Italiani dhe Gjermani nuk ishin pushtues dhe nuk duheshin luftuar? Gjithe kombet qe u angazhuan ne L2B e mbajne lart ate si nje prej luftrave me patriotike te historive te tyre, kurse vetem ju spurdhiaket dhe mbeturinat barbaro-mesjetare kerkoni ta mohoni ate sakrifice.

    Citim Postuar m par nga Labeati Lexo Postimin
    Shume partizane qe u vrane shumica iken si qeni ne rrush, tue kujtue se po vdesin per interes kombtar, e per barazi etj etj, pa pase idene se ishin thjesht vegla per politiken e PkJugosllave e sovjetike, e se shoket e tyne qe mbijetuen mbas 1944 ose u kthyen ne spiuna, ose hangren njeni-tjetrin, po kurrgja te mire nuk i sollen as popullit e as shtetit shqiptar qe e lane ma keq se e gjeten..
    Se pari tradicionalisht vegla te politikes Sllave kane qene bajraktaret anti-shtet shqiptare. Serbet gjithmone i jane trembur formimit te nje shteti solid dhe te qendrueshem shqiptar (si ai i Hoxhes) dhe historikisht kane pretenduar se shqiptaret kane qene komb i eger dhe i paafte per te ndertuar shtet keshtu qe ata (shqiptaret) duhet te qeveriseshin prej tyre (serbeve). Dhe kete teze te tyre e vertetonin me se miri bajraktaret mesjetare dhe sjellja e tyre fisnoro kanunore, separatiste, anti-shtet, te rreshtuar me siper.

    PK Shqiptare e ndihmuan dy emisare Jugosllave per tu organizuar, qe ishin derguar nga Kominterni dhe jo Serbia. Ndihma e tyre ishte vetem llogjistike, dhe asnje ushtar Jugosllav nuk e shkeli token shqiptare. Partia Komuniste Jugosllave udhehiqej nga nje Kroat e jo serb, dhe kishte miratuar 2 here ne kongreset (me i fundit ne 1941) e saj pavaresine e Kosoves, madje firmosi edhe marveshjen e Bujanit, keshtu qe natyralisht ajo perfaqesonte nje risk te ulet per ceshtjen kombetare, dhe nje aleance te natyrshme per rezistencen shqiptare. Po keshtu eshte kur historine e kombit tend e meson duke kullotur dhite ne maj te malit, apo nga amatore neper faqet e internetit.

    Nuk e kuptoj perse te mpihen ty dhembet kur kumllat e tharta i han te tjeret. Ti je ai qe po u qan hallin partizaneve per fatin e tyre mbas luftes? Po ti sikur po u mohon atyre gjakun e derdhur gjate luftes nga pushtuesi i huaj, por nuk vonon tu zesh ne goje vuajtjet e tyre nen rregjimin komunist? Dmth gjaku i shqiptarit i falet Italianit dhe Gjermanit, por jo Hoxhes?

    A e ke pyetur ndonjehere veten, ti dhe te gjithe sahanlepiresit e xhandarit te huaj si ty, se cili do te ishte fai i Shqiperise sikur ajo te ishte rreshtuar ne kampin humbes te asaj lufte?? Se kush do ti bente balle presioneve per aneksim nga Jugosllavia, kush do te organizonte rezistencen kunder provokacioneve Greke ne jug? Bajraktaret mesjetare qe akoma jetonin me ligjet e viteve 1400?? Ata do tia merrnin Titos Kosoven, dhe do sprapsnin formacionet Greke ne Jug ... ??
    Ndryshuar pr her t fundit nga Zarathustra. : 08-06-2008 m 03:52

  3. #43
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Labeati Lexo Postimin
    Ne zonen e veriut per gjat gjith luftes ka pase vetem 1 batalion partizan, i quejtun "P.Rexhepi". Nuk dihet sa vete ka pase, zor se jane ba ma shum se 20-30 vete por i quejshin batalion. Me perjashtem te nji beteje si shtojce e forcave nacionaliste kunder italianeve ne Rec me 8 shtator 1943 (mbas kapitullimit), nuk dihet asnji aksion pervecse ha e pi ne shtepijat e katundareve te Postribes ( zone ne afersi te Shkodres).

    Kohe te keqija, ku injoranca bajraktaro-xhahile te shet mend dhe histori bashke.


    Bernd Fischer shkruan ....


    The Summer Offensive

    Increased German coercion also took the form of renewed military action against the partisans. Recognizing that the garrison troops that the Germans now had in Albania were not equal to the task, the Germans pulled in some first-class units from Greece. Elements of the Firstand Twenty-fifth Jager Mountain division attacked partisans from the south and in central Albania.
    The Germans drove the partisans away from north-south roads in southern Albania and pinned large groups of partisans against the sea.

    The fighting was quite fierce and was accompained by considerable atrocities- many civilian deaths and many houses burned. Hubert Lanz, commander of the Twenty second corps ordered the evacuation of all Albanians from partisan-controlled areas, but cooler heads prevailed. Still the Germans were clearly having a harder time of it. With better organisation, larger numbers, more supplies coming from Italy, and occasional RAF fighter support, the partisans were able to mount spirited resistance. An indication of the level of partisan sophistication, while the bulk of the partisans forces was being pressures in south, the First Partisan Division was able to initiate its own offensive in central Albania directed against both German positions and against the heart of nationalist/Zogist Albania, Mati and Dibra.......

    ..........The operation called "Fuchsjagd" in German documents, was a failure. The collaborationist Albanian units fought badly, and there were not enough Germans. The offensive was halted on 27 August. The Germans were driven from the town and area around Dibra on 30 August, leaving as many as four hundred dead as well as a considerable amount of equipment, making the two month Battle of Dibra perhaps one of the largest and the most successful partisan operation of the war.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Antarsuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Mosha
    56
    Postime
    2,632
    Faleminderit
    0
    18 falenderime n 16 postime
    Me duket se diskutimi morri per shtrember dhe sejcili i grupuar me intrasigjence ne frontin e vet, hiqet specialist per gjithshka. Shkaqet, pasojat dhe kthesat e nje lufte, tejkalohen aq shume ne hapesire e kohe, sa behet nje mishmash i vertete analizash dhe konkluzionesh. Askush nuk pretendon per nje lufte partizane shembullore, por gjithkujt duhet t'i vije turp nga vetja dhe perballe popullit te vet, nese e bastardon dhe injoron 100 perqind kete lloj lufte te bere nga njerez, qe ne ate kohe nuk dinin se c'ishte nje Enver a Mehmet, nje Beqir apo Ramiz. Nese keta lloj kokash u bene ata qe u bene, nese shume prej atyre partizaneve me shkolle e pa shkolle u bene ata qe u bene me pas, ky nuk eshte kursesi argument historik per paralelizma kohore ne dem te se vertetes. Dhe e verteta eshte ajo qe kane jetuar te gjallet, te vraret dhe te vdekurit me pas, qofte nga arma italiane, gjermane, partizane, balliste dhe alla komuniste. Nuk duhet ngaterruar pra lloji vrases i armes, per te ngaterruar dhe keqinterpretuar ngjarje konkrete ne rrethana konkrete. Kushedi c'ka menduar i mbijetuari i i luftes, Beqiri, kur u vra kafsherisht nga udheheqesi i tij Enver ne te ashtuquajturen paqe ne socializem. Po Mehmeti e te tjere bashke me te, qe u groposen se prapthi nga idhulli i tyre Enver, c'kane menduar? Nejse. Pra ka patur te tille koka me idera dhe instikte te egra qe ne lufte dhe qe me pas i veshen me ca shkollim te perzjere, duke u bere akoma me te rrezikshem ne nje sistem te eksperimetuar aq perbindshem. Historia shqiptare s'ka pse te steket para te vertetave te hidhura apo te embla qofshin. Por kursesi ama kjo histori s'do pranoje subjektivizma dhe interpretime nisur nga interesa, emocione dhe synime qe devijojne ngjarjet. Eshte njelloj sikur ngjarjet e 1997-es ne te ardhmen te bazohen ne ca kujtime Gjinushiane, Cekiane, Cufiane, Nanoiane... qe menjehere filuan te quajne anarshine, vrasjet, shkaterrimet si kryengritje, revolucion etj lajthitje te tilla.
    Pra, ju lutem miq diskutante, sa me larg berjes pershesh te te vertetave ne kohe te ndryshme, sepse akoma me corbe do behet historia dhe askush s'ka per ta preferuar t'i afrohet, jo me ta vere ne goje. Respekt Mondi
    ---------------------------------------------------------------------
    SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
    BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)
    Ndryshuar pr her t fundit nga mondishall : 08-06-2008 m 04:50

  5. #45
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Antarsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,919
    Faleminderit
    0
    3 falenderime n 3 postime
    Nuk e kuptoj perse te mpihen ty dhembet kur kumllat e tharta i han te tjeret. Ti je ai qe po u qan hallin partizaneve per fatin e tyre mbas luftes? Po ti sikur po u mohon atyre gjakun e derdhur gjate luftes nga pushtuesi i huaj, por nuk vonon tu zesh ne goje vuajtjet e tyre nen rregjimin komunist? Dmth gjaku i shqiptarit i falet Italianit dhe Gjermanit, por jo Hoxhes?

    A e ke pyetur ndonjehere veten, ti dhe te gjithe sahanlepiresit e xhandarit te huaj si ty, se cili do te ishte fai i Shqiperise sikur ajo te ishte rreshtuar ne kampin humbes te asaj lufte?? Se kush do ti bente balle presioneve per aneksim nga Jugosllavia, kush do te organizonte rezistencen kunder provokacioneve Greke ne jug? Bajraktaret mesjetare qe akoma jetonin me ligjet e viteve 1400?? Ata do tia merrnin Titos Kosoven, dhe do sprapsnin formacionet Greke ne Jug ... ??

    Si gjithmon, kopeja pasardhse e mbeturinave q t cilt npr dasma kndojn dhe prloten akoma me "Oi jornaja" nuk vonon n kto raste.

    Pyetja sht: Cili do t ishte fati i Shqipris sikur t ishte rreshtuar me kampin humbs t asaj kohe?

    Do, apo nuk do ti, kampi humbs i asaj kohe ishte m pran interesave t tua kombtare sesa kampi i fitimtarve, t cilt, pr hir t s vrtets, t braktisn pa mdyshje nn kujdesin altruist komunist.

    GJITHSESI, n Europn e asaj kohe, me mbshtetjen direkte (t atyre humbsve) pr her t par u formuan dy shtete t reja t cilt kishin ekzistuar vetm si koncepte, SLLOVAKIA dhe KROACIA.


    uditrisht, kto shtete ekzistojn akoma, madje u shpalln t pavarura menjher sapo i erdhi rradha sovjetikve dhe klyshve t tyre t mbetur n Jugosllavi.
    Prektora

  6. #46
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    01-06-2008
    Postime
    8
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Po pra dhe ne dihet qe evropa na ka dashur gjithmone!Nuk e kuptoj pse e kemi vrare mendjen gjith keto kohe.Italia na pushtoi per te na bashkuar me arbereshet,gjermania ishte kalimthi,greqia do te bashkoje jugun me camerine,serbia veriun me kosoven.Keshtu do jemi te lumtur ne familjen e madhe europiane.Per kete aresye eshte se evropa po i ofron serbeve levizje
    pa viza,ngaqe ne na duan me shume!

  7. #47
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Antarsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,919
    Faleminderit
    0
    3 falenderime n 3 postime
    Citim Postuar m par nga imodhjom Lexo Postimin


    ..


    ..

    Sa per organizim te keshilloj te informohesh per Brigaden e pare sulmuese,te Mehmet Shehut,qe haej si e barabart edhe me trupat elite gjermane.


    ..


    Plako, far ke pir ti?

    (Dua dhe un pak)
    Prektora

  8. #48
    Cub Maska e imodhjom
    Antarsuar
    11-03-2007
    Postime
    241
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    .................
    Ndryshuar pr her t fundit nga imodhjom : 09-06-2008 m 19:31

  9. #49
    Cub Maska e imodhjom
    Antarsuar
    11-03-2007
    Postime
    241
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga darwin Lexo Postimin
    Plako, far ke pir ti?

    (Dua dhe un pak)
    shko ne librari se gjen plot.

  10. #50
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Antarsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,919
    Faleminderit
    0
    3 falenderime n 3 postime
    Pyeta pr llojin e pijes q t jep kt gjndje, me zor e kuptova q po flisje pr librari "Florn"..

    mos u mrzit (q e dogjn)
    Prektora

  11. #51
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Antarsuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    388
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Te ishte Darwini gjalle do ja kishte fut vetes me plumb kokes, kur te merrte vesh se paska akoma specie qe ai pretendonte se ishin zhdukur....

    Edhe ti me nick e shkencetarit, je per tu fut ke bunkeri i Hitlerit ose ne ndonje muze te luftes se 2 boterore. Me mire te kjo e fundit se duke pare nje prove te gjalle edhe ata qe mendojne se fashizmi dhe racizmi kane vlera do te ndryshojne menje... E cuditshme me ju drandafillat e zinj ngjani shume me ate Andi Bushatin. Ky i fundit njesoj si ju o nje antikomunist i terbum sa mos i shelo komuniste perpara se e hoqi qafe. Ka te drejte ky Andi se komunizmi i ka vrare babin, mamin, gjyshin ene gjyshen. Edhe ju besoj nga kjo kategori te persekutuaresh vini...
    FLANGO MA NON FLECTO

  12. #52
    Cub Maska e imodhjom
    Antarsuar
    11-03-2007
    Postime
    241
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga darwin Lexo Postimin
    Pyeta pr llojin e pijes q t jep kt gjndje, me zor e kuptova q po flisje pr librari "Florn"..

    mos u mrzit (q e dogjn)
    Plako s'esht forum chit chati ketu,nqs ke ke per te thene ndonje gje te hajrit thuje perndryshe rri rehat,ose shko boj gallat diku tjeter.
    Dhe sa per informacion jam i vetmi ketu qe e ka lexuar librin,per te cilin po flitet,dhe te siguroj qe se kam blere as te librari e as te pasticeri flora.
    Ndryshuar pr her t fundit nga imodhjom : 10-06-2008 m 06:10

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Antarsuar
    23-04-2002
    Postime
    19,368
    Faleminderit
    29
    26 falenderime n 19 postime
    ne lidhje me temen..    ----------


    Msuesja 95-vjeare boton libr-amanetin n kujtim t t shoqit t vrar nga komunistt
    Nga Xhovani Shyti
    Kostaq Stefa, martir i demokracis titullohet libri in memoriam, me 234 faqe, i cili t ofron dy befasira: s pari, moshn e thyer t autores s tij, Eleni Stefa, e cila momentalisht sht 95 vje dhe s dyti, sepse sht prmbushja e nj pengu q asaj i ka vluar brenda vetes pr vite e vite me radh.

    N qendr sht figura e t shoqit, t ndjerit Kostaq Stefa, pushkatuar m 3 mars t vitit 1948 nga komunistt. Kujtime t trishta dhe rrqethse e prshkruajn librin e 95-vjeares Stefa. Nj gjuh e veant q rrjedh, jo vetm nga kultura gjuhsore e autores arsimtare, por edhe nga dhimbja e dashuria e nj gruaje, e cila vuajti persekutimin gjysmshekullor, pas pushkatimit t t shoqit q i la pes fmij.

    Kujtimet e zonjs Eleni nuk jan thjesht e vetm personale, por ngacmojn memorien e t gjith atyre njerzve q provuan tmerret e e genocidit t pamshirshm komunist. N tregimin e jets s saj, t shkrir me at t bashkshortit dhe pes fmijve, zonja e madhe beratase bhet vet ciceroni i dhimbjes familjare, i vuajtjeve dhe privacioneve q iu rezervuan gjat gjith jets. Nga nnshtresa e radhojve t tregimit t saj mson edhe nj her se, pak, shum pak gra mbetn simbole t mbijetess njerzore, duke treguar se, prve atyre q u nnshtruan dhe u vun n shrbim t arms s ish-Sigurimit t Shtetit ekziston edhe nj kontigjent tjetr, ai i t pannshtruarve, i atyre q pranuan privacionet e mdha pr t mos tradhtuar kujtimin e bukur t jets. Njera prej tyre sht edhe Eleni Stefa, apo zonja Leni si vazhduan ta quajn beratasit edhe pas pushkatimit t bashkshortit t saj, Kostaq Stefa, i cili n vitin 1993 mori titullin Martir i demokracis.
    ***
    N hyrje t librit autorja shkruan:

    Kt libr ua kushtoj: bashkshortit tim Kostaq Stefa, intelektualve t nderuar beratas, Hamit Myftiu (ish-deputet), Tajfur Haznedari dhe njeriut t Zotit, Baba Bedri Cakranji, eshtrat e t cilve u gjetn pas 45 vjetsh, m 18 janar 1993, t lidhur me zinxhir kuajsh, t mbyllur me dryn, ashtu si ishin pushkatuar pa faj, m 3 mars 1948, si edhe gjith intelektualve dhe viktimave t pafajshme q e psuan nga tragjedia komuniste shqiptare 1944-1992...

    M tej, n kapitullin haps, dy prej vajzave t t ndjerit, Elda dhe Vitore Stefa (Leka), nj emr i njohur n qarqet intelektuale krijuese e artistike t emigracionit shqiptar, jo vetm si shkrimtare e poete, por edhe si humaniste, citon: Kur nism t hidhnim n letr fjalt e nns son Eleni, Msuese e popullit, dora dhe shpirti na dridhej. Po na dilte para syve portreti i nj ati t dashur dhe t urt, t thjesht deri n madhshti e t dashuruar pas jets, dijes, kulturs; nj bashkshort i respektueshm, i dashur; nj prind q deri n frymn e fundit shpirtin dhe mendjen e pati tek ne, fmijt e tij

    Krimi ndodhi m 3 mars t vitit 1948, kur Kostaq Stefa sapo kishte kaprcyer t 40-at, duke hyr n pragun e burrit t pjekur.

    Na e martirizuan atin ton t shtrenjt at nat marsi. Kishte shtat muaj q na i kishin shkulur nga vatra familjare, duke e hedhur n birucat e errta t Sigurimit t Shtetit, duke e torturuar njerzisht, duke ia br trupin plag Shtpia jon mbeti pa kryefamiljarin e saj, tryezs son i mungonte kreu, nns son, shenjtores son t bukur, Elenit, i pren kraht, sepse e lan pa bashkshortin e dashur, pa shokun e jets, t mendimeve, kshillave dhe mbi t gjitha, pa atin e fmijve t saj, - citojn n kapitullin Shenjtrimi i nj martiri Vitorja dhe Elda, ndrsa n faqet q do t vazhdojn autorja 93-vjeare, Eleni Stefa, do t kujtoj:

    Shtpia e Stefave
    sht nj shtpi e vogl aty n lagjen e bukur Mangalem t qytetit t lasht dhe historik t Beratit, n pragun e s cils hyn dhe doln burrat patriot t fisit Stefa, t cilt u prpoqn dhe luftuan pr Shqiprin, me zemr e shpirt tek liria

    Ndr ta do t shquhej n veanti Gjergj Stefn, q s bashku me t vllain, Kozman, ishte ndr patriott m n z t Sanxhakut t Beratit Prvese nj ekonomist i zoti dhe nj patriot zemrzjarrt, Gjergji ishte edhe nj diplomat i zoti dhe i shkatht. Gjergji drejtonte si kapedan i vrtet nj forc prej 1300-1500 lufttarsh, e cila ishte krijuar n Sanxhakun e Beratit pr t qen e gatshme t prleshej me trupat rregullta t ushtris osmane Gjergji u aktivizua q n ditt e para t krijimit t degs s Lidhjes s Prizrenit pr Beratin dhe u b nj mbshtetje e fuqishme e ksaj lidhjeje. Ai njihej personalisht vet me nj nga prijsit e ksaj lidhjeje, me t ndriturin Abdyl Frashri, i cili e vlersonte shum lart rolin e Gjergji Stefs. Por, figura e shquar e Gjergjit nuk mund t mos binte n sy edhe t t huajve q ndiqnin jetn shqiptare. Kshtu zv.konsulli francez n Janin, Ners, i shkruante qeveris s tij m 1878-n: Shqiptart e Beratit duan ndarjen nga Turqia. Nj rol drejtues dhe komandues luan edhe kapedani trim Gjergj Stefa

    Vllai i Gjergjit, Kozma Stefa, u martua me Marie Kristoforidhin, motrn e t prndriturit mmdhetar Kostandin Kristoforidhi. Nga kjo martes u lindn djemt: Jani dhe Vangjeli

    Kostaq Stefa
    Bashkshorti im, Kostaq Stefa, u lind m 20 maj 1905, nga prindrit e tij Vangjel dhe Parashqevi Stefa, t cilt vazhduan t jetonin n shtpin e madhe t Stefave, n lagjen Mangalem. N periudhn e fmijris s Kostaqit familja e madhe e Stefave ishte nj nga m t pasurat dhe m fisniket e qytetit t Beratit, ndaj dhe atij nuk i mungoi asgj si nga ana ekonomike, por veanrisht nga ana e formimit etiko-kulturor dhe patriotik. Pas prfundimit t shkolls qytetse, duke par rezultatet e shklqyera t t birit, Kostaqit, ati i tij Vangjeli, njeri arsimdashs dhe me kultur t gjer, vendosi q t birin ta oj me studime n Shkolln Teknike shqiptaro-amerikane, q sapo ishte elur n Tiran. Kjo shkoll ishte krijuar me ndihmn e Kryqit t Kuq amerikan, n vitin 1922 dhe deri n vitin 1933, kur Zogu do ndrmerrte hapin prfundimtar pr ta shtetzuar, kjo shkoll u ndihmua nga Kryqi i t Rinjve dhe prmes veprimtarive t ndryshme ndihmuese. Dshira pr t msuar, vullneti dhe zgjuarsia bn q Kostaqi t shklqente si nxns i ksaj shkolle, ku si drejtor, nga viti 1922-1933 do t ishte profesori i prkushtuar amerikan Harry Fultz, emrin e t cilit mban sot kjo shkoll. Duke vlersuar kto rezultate t tij, pas prfundimit t shkolls n vitin 1926, drejtori dhe pedagogu Harry Fultz e emroi at pedagog n kt shkoll. Kostaqi kishte shklqyer n mnyr t veant n gjuhn angleze dhe n vizatim teknik, gj kjo q ndikoi n caktimin e tij si pedagog pikrisht i ktyre dy lndve dhe i gjeografis. Pedagogu njzet e nj vjear e mori me shum pasion profesionin e tij t ri dhe iu prkushtua me gjith shpirt msimdhnies. Ndr nxnsit q ai ka msuar kan qen: piktori i mirnjohur Ibrahim Kodra, dshmori Muhamet Gjollesha, Eqrem Strmasi, Avni Zajmi, Stavro Bojaxhi, Irfan Trshana, ish-kryeministri shqiptar i kohs s komunizmit Mehmet Shehu, Mirush Prmeti, Anton Delhysa, Dhimosten Malo etj

    Ishte viti 1927 kur Kostaq Stefa u zgjodh kryetar i organizats s par Boy Scouts (boj skaut-ve) t Shqipris, q u themelua brenda Shkolls Teknike dhe me nxnsit e saj. PO kt vit ai u ftua n Londr nga organizata homologe Boy Scouts, pr t marr eksperienc nga kjo organizat me tradita t mdha. Pr kt dshmojn dy fletore t trasha, q pr fat i kan shptuar kontrollit q Sigurimi i Shtetit i bri shtpis son mbas arrestimit t bashkshortit tim Kostaq Stefa

    Jeta ime me Kostaqin
    Un, Eleni, u linda n qytetin e bukur dhe historik t Beratit, m 15 qershor 1912, nga prindrit Theodhor dhe Theodhora Jane, t cilve u lindn gjasht fmij. Im at, Theodhori, kndonte shum bukur dhe ishte psallt n nj nga kishat e Beratit. Ai vdiq i ri, kur un sapo kasha mbushur tet vje. Ishte dhjetori i vitit shkollor 1924-1926 (at vit u hap pr t parn her shkolla Normale Femrore n Kor), ku u nisa s bashku me pes vajza t tjera beratase. Ishte mngjes hert, aty nga ora pes, kur iu hipm mushkave t dy qiraxhinjve voskopojar, Naunin dhe Soton, burra me mosh aty tek 44-50 vje, duke udhtuar pr tri dit rresht, rrzs s malit Tomor dhe duke u lodhur n ca hane me kushte jo t plqyeshme. Pas fillimit t Shkolls Normale, kthehesha n Beratin tim do ver, kur kishim pushimet. Kshtu ndodhi edhe at ver t viti 1927, kur n nj nga ato ditt e gzuara, pasi isha mallur me t afrmit e mi, shkova t takoja nj nga miket e mia m t ngushta, shoqen time t fmijris Elpiniqi Stefn, ose si e thrrisnim shkurt Niqin. U takuam dhe pasi shtitm dhe u mallm pak bashk po ecnim rrugs q t shpinte pr te shtpia e saj. Aty, papritur na doli prball vllai i Niqit, Kostaqi. Kishim vite pa u par. Ai ishte larguar nga Berati me vite dhe ja tani, un para syve t tij nuk isha m ajo voglushja q rendte oborrit t shtpis s tij e luante me t motrn, Niqin. Vura re se pr nj ast sikur u shtang. Tani para tij un isha nj zonjushe q kishte hedhur shtat, e veshur bukur, sipas mods, por edhe ai kishte ndryshuar shum. Ishte br nj djalosh i bukur, me flok t dredhura e t ndara n mes, me at hund t drejt, me faqet ku i qndronte nj tis i leht i kuqi, me dy buzt e plota. Eshe ai ishte i veshur bukur, sipas mods, me kostum dhe kravat.

    U prshndetm dhe un nuk i qndrova dot shikimit t tij ngulmues. Na ftoi n shtpi dhe un me Niqin e ndoqm pas.

    N vitin 1932 ne u martuam nprmjet nj dasme t zhvilluar n Tiran, ngaq Kostaqi kishte ndrmend t jetonim aty. Pas martese ai vazhdoi t jepte msim n Shkolln Teknike, kurse un fillova t jepja msim n nj kopsht parashkollor. N vitin 1933 Shkolla Teknike u mbyll, sepse u shtetzua dhe Kostaqi, s bashku me shukun e tij t ngusht, Beqir Hai, fituan bursn pr t vazhduar studimet n Instituto Superiore di Magistero n Firence t Italis. N mbrmjen e 24 marsit 1934, duke u gdhir Dita e Shn Vangjelizmoit (q ishte edhe shenjti i familjes Stefa), un n dhomn lart, e ndihmuar nga nna Parashqevi dhe mamia e qytetit prisja lindjen e fmijs son t par q lindi at nat. Ishte djal. Gzimi ishte shum i madh. Djalin e pagzuam me emrin Alfredo dhe Llazar, sepse, sipas fes ortodokse, fmija duhej t mbante dy emra. Pas lindjes s djalit Kostaqi u kthye prsri n Firence, ku studioi pr tre vjet dhe n vitin 1936 u diplomua me rezultate shum t mira. Tani ai ishte nj pedagog i prgatitur katrciprisht dhe u kthye n Beratin e tij t dashur, me dshirn e madhe pr tiu dhn dituri nxnsve t tij


    Kujtimet e amerikanes Mangerich
    Nj mbasdite t ftoht t javs s par t nntorit 1943 Kostaqi u vonua m tepr se zakonisht. Ne t gjith ishim n merak t madh, sepse ai gjithmon lajmronte kur nuk mund t vinte pr drek. Kshtu q, sapo hyri n shtpi t gjith filluan ti trhiqnin vrejtje. Ai na qetsoi, duke na thn se nuk kishte ndodhur asgj e veant dhe m von na tregoi se nj avion me 30 amerikan, ku bnin pjes edhe infermiere femra, q t gjith ushtarake, kishte rn andej nga Belshi dhe pas disa dit ecjeje n kmb t udhhequr nga korrier partizan priteshin q t nesrmen t mbrrinin n Berat. Ishte vendosur pr shprndarjen e tyre npr baza dhe dy nga infermieret ushtarake amerikane do t strehoheshin tek ne, pr aq sa t vendosej largimi i tyre nga Berati. Ata jan aleatt tan n luftn kundr gjermanit dhe jan n rrezik t madh po ti kapin gjermant ose bashkpuntort e tyre, - na tha Kostaqi.

    T nesrmen n mngjes ai m tha ti bja gati veshmbathjet dhe far do ti duhej pr rrugn shoqruese t amerikanve, q nuk dihej pr sa koh do t zgjaste. Po ashtu, na porositi t gjithve t prgatiteshim pr pritjen e dy infermiereve amerikane, t cilat, me siguri do t kishin nevoj t laheshin dhe duhej t gjenin tek ne nj mjedis lodhs.

    Pr t dhn gjithka sa m realisht, un m posht po citoj pjes nga libri Ikje nga Shqipria, t cilin autorja e tij, Agnes Jensen Mangerich, njra prej infermiereve t grupit q ra bashk me helikopterin n Belsh, togere e ushtris amerikane, ma ka drguar me prkushtim.

    M 8 nntor t vitit 1943, infermierja e ushtris amerikane Agnes Jensen linte pas krahve nj shi t ftoht n Katania, Siili dhe hynte n nj C-53, aeroplan pr transport. Por, ajo dhe 12 infermieret e tjera nuk aritn kurr n Bari, Itali, ku duhej t transportonin ushtart e plagosur, n spitale larg linjave t frontit. Nj stuhi e fuqishme dhe ndjekja nga Messerschshmitt-t gjerman ishin shkaqet e uljes s detyruar t avionit n nj vend t humbur t Shqipris, duke len infermieret, skuadrn e mjekve dhe ekuipazhin e fluturimit t bllokuar dhe t humbur n nj territor t pushtuar nga nazistt. Partizant shqiptar i ndihmuan amerikant e humbur pr t gjetur nj Mision t Inteligjencs Angleze dhe grupi filloi kshtu nj udhtim t gjat dhe t rrezikshm drejt bregut t Adriatikut, gjat javve q ndoqn. Ata kaluan malin e dyt n Shqipri pr nga lartsia, npr stuhi t forta bore, u goditn nga aeroplant gjerman, arritn t braktisnin nj qytet pak aste para se t bombardohej dhe u gjendn n pamundsin pr t br dika. Nj prpjekje pr ti shptuar ata dshtoi, duke u penguar nga forcat naziste.

    Jensen ishte shum e lumtur kur ajo dhe Vilma Lytlle, lindur n Kentucky, u caktuan te shtpia e prkthyesit. Ishte me t vrtet nj fat t strehoheshe n shtpin e dikujt q fliste anglisht. Burri prezantoi veten me emrin Kostaq Stefa.

    Ishte gati duke rn dielli, kur ato arritn n shtpin e rehatshme, dykatshe, t Stefs Dhoma ishte e ngrohur nga nj sob q shprndante n mnyr uniforme ngrohtsin pa at tymin e prodhuar nga oxhaqet. Stefa prezantoi gruan dhe prindrit e tij dhe pastaj ftoi Jensen dhe Vilmn t ndiheshin si n shtpin e tyre. Znj. Stefa, nj grua e dobt me flok t zeza, e cila fliste nj anglishte minimale, ishte msuese n shkolln elementare t Beratit. ifti kishte katr fmij, m i vogli i t cilve ishte vetm tre muajsh. Anglishtja juaj sht e prkryer, - i tha Jensen t zotit t shtpis. - Nuk mund t rri dot pa pyetur veten nse keni ndjekur ndonj shkoll jasht Shqipris?! Stefa buzqeshi: - Po, kam br shkoll n Itali disa vite, por nuk kam studiuar kurr n nj vend ku flitet anglisht.

    Ashtu si Hasani, edhe ai e kishte msuar anglishten n shkolln shqiptaro-amerikane. Por Stefa, ndryshe nga Hasani, e kishte frekuentuar kt shkoll pr katr vjet Shpresoj t mos t t bezdis me pyetjet e mia, por jam kurioze t di pse njerzit ktu kujtuan se ne jemi nj forc pushtuese?, - tha Jensen-i. Njerzit ktu kan pritur nj koh t gjat q amerikant t na drgonin ndihma, n mnyr q ne t luftojm efektivisht gjermant. Kur u hap fjala e ardhjes suaj, t gjith njerzit kujtuan se filloi pushtimi amerikan...

    Dit ankthi
    Ikja e Kostaqit n misionin e caktuar pr shptimin e ushtarakve amerikan n mes t atij dimri t egr t vitit 1943 dhe sidomos rreziku q mbartte ky mision me gjermant q gjendeshin kudo, pr mua n veanti, por edhe pr gjith pjestart e tjer t familjes son ishte nj gjendje ankthi shum e vshtir. Megjithat, kjo ngjarje sikur na bri m t fort dhe m t vendosur

    Nj t shtun Kostaqi ishte n Tiran, sepse Maria, motra e tij e madhe ishte e smur. U kthye t dieln dhe un menjher e kuptova, sa e pash, se ishte shum i mrzitur. Nuk i fola para fmijve, por pasi ata t pest fjetn, mbetm t dy tek dhoma e zjarrit dhe un e pyeta: Maria ishte shum e smur? - Jo, jo. Maria ishte fare mir. Kishte patur nj grip t leht, - mu prgjigj. Po un t shoh t mrzitur, - i thash. Ke t drejt, - m tha. - Po jam i mrzitur se po bhet krdia. Kan filluar me teknikasit dhe Andrea, burri i Marias, m tha se po arrestojn njerz q kan patur t bjn me amerikant, sepse tani q i kemi armiq dreqi e di se po bhet. M tha t kem kujdes, t mos flisja me njeri. Bile ma tha: Kostaq nuk ke mundsi t iksh jasht? Kjo gj m uditi shum dhe iu prgjigja menjher se as q e shkoj npr mend nj gj t till dhe se skam prse t merakosem. Un isha profesor n shkolln e Fultz-it dhe amerikant i shoqrova me urdhr dhe dijeni t plot t partizanve. Ti Andrea, - i thash, - e di si ishte puna. Ai m tha se, nga mnyra sesi po zhvillohen gjyqet, arsyeja dhe drejtsia nuk ekzistojn. Prandaj jam shum i mrzitur, - m tha Kostaqi dhe vazhdoi: Por ti Leni, sido q t vij puna duhet t bhesh shum e fort.

    M 8 shtator 1947, sapo kisha rregulluar fmijt, iu dhash dark dhe po bhesha gati ti vija n gjum, kur ra zilja e ports. Pastaj porta u godit fort si me dika t rnd. Kostaqi, i cili ishte posht duke punuar n dhomn e pritjes, doli dhe e hapi portn. Ndrkaq, un dhe prapa meje katr fmijt dolm posht. Aty ishin tre burra t veshur ushtarak dhe t armatosur. Dgjova njerin q tha: Ti je Kostaq Stefa?, kurse Kostaqi iu prgjigj: - Po, un jam. N emr t popullit je i arrestuar, - foli prsri ai burri. Kostaqi u vesh dhe pasi e prangosn, dy prej tyre e vun n mes dhe qndruan te porta, kurse i treti u ngjit lart dhe filloi t kontrolloj nj baulk u nuk kishte vese lapsa dhe fletore. Pastaj ai zbriti posht dhe s bashku me Kostaqin dhe ata dy ushtarakt e tjer doln n rrug. Un u bra si e marr. Hodha krahve nj xhaket si automat dhe i thash Alfredos: T keqen mamaja, merru ti me fmijt se un po shkoj t shoh ku po e ojn Tain. Dola si e marr npr nat, n errsir dhe rrugt ishin pothuajse t shkreta. Nuk dija nga tia mbaja dhe mora drejtimin nga burgu. Nxitova hapat dhe i dallova nga larg q po ecnin me Kostaqin n mes tyre. I ndoqa nga largsia deri sa i pash q hyn te dega e punve t brendshme, ku dihej se ndodheshin birucat e torturave.

    Prej asaj nate filloi kalvari i mundimshm i jets sime dhe i pes fmijve t mi. Jo, - thoja me vete, - ktu ka nj gabim. Kostaqin duhet ta lirojn sapo t sqarohet puna. Ai sht i pafajshm, pra duhet t vij n shtpi...

    Agjent i amerikanve
    Sa shum gabohesha. Kt e kuptova kur fillova prsri me ecejaket n Degn e Brendshme. Ushqimin q ia oja, kur iu tekej ta pranonin e bnin copa-copa dhe e przienin si me qllim, t gjitha bashk, t kripura dhe t embla. Ndrresat e Kostaqit, q merrja prej tij, ishin gjithmon me shenja gjaku dhe plagsh. At po e torturonin dhe bashk me t edhe familjen e tij. Un isha si peshku pa uj. Nuk dija far t bja. Nuk merrja dot vesh asgj. Kishin kaluar tre muaj q se kisha par Kostaqin. Fmijt e ndjenin shum mungesn e tij.

    Disa dit pasi Kostaqin e kishin kthyer nga Tirana n Berat, m thirrn n Degn e Punve t Brendshme dhe m than se do t takohesha me nj far Arif Selenica, hetues i Kostaqit. Deri n ato aste pr avokat as q bhej fjal. M futn n zyrn ku ishte ai dhe nj burr tjetr me nj makin shkrimi prpara. Hetuesi, nj verdhacuk, m prshndeti e m tha t ulesha me shum mirsjellje, pastaj filloi t m pyeste se si quhesha e far pune bja. Kur i thash msuese, ai u shpreh i bindur se do t merreshim vesh dhe po kt gj ia pohova edhe un. Dgjo, pa m thuaj, sa her ka ardhur Fultz-i n shtpin tuaj?, - vazhdoi t m pyeste. Fultz-i n shtpion ton?! As edhe nj her, - iu prgjigja. Qysh as edhe njher? Po mbledhjet q jan br tek ju me Fultz-in, Ali Orizajn, Selam Tepelenn, Andon Ziun, Gaqi Goxhomanin e t tjer?! Dgjo shoku hetues, Fultz-i n shtpin ton nuk ka qen kurr. N shtpin ton nuk sht br kurr asnj lloj mbledhje, - i thash un. Po Kostaqi na ka thn kshtu. Kto ishin fjalt e tij, - vazhdoi n t tijn hetuesi. Un Kostaqin e kam burr dhe e njoh mir. Nuk e besoj kurr t ket thn gjra t paqna. Ma sillni ktu tia them n sy. Ve n ka lajthitur, - i thash un. Hetuesi shtrembroi fytyrn dhe pastaj m tha: Mir, mir, si t duash, ne e dim t vrtetn. Ti mendohu dhe mbase do t shihemi prsri. Nuk kam t mendoj. E vrteta sht ajo q ju shpjegova, - i thash. Mir, mir, mund t shkosh, - m tha ai
    Vendimi: Dnim me vdekje
    Gjyqi i Kostaqit u b n mesin e janarit 1948. Nj gjyq me dyer t mbyllura, pa avokat mbrojts, nj gjyq ushtarak q drejtohej nga gjyqtari lopar, kapiteni kriminel Bexhet Mema, i cili ishte sjell nga Gjykata Ushtarake e Elbasanit. T gjitha kto i mora vesh nga im vlla Mitaqi, i cili shrbente si ushtarak dhe m tha t prgatitesha pr m t keqen, sepse gjyqi ushtarak me dyer t mbyllura ishte pr at koh nj shenj ogurzez. Sapo mbarova msimin u drejtova nga salla e gjyqit, tek kinemaja e Beratit. Rrugs takova Andon Myzeqarin, kumbarin ton. Me zerin q i dridhej ai m tha: Leni, hajde shkojm pr n shtpi. Gjyqi ka mbaruar dhe u morn vesh edhe vendimet. Duhet t bhesh e fort se Kostaqin e kan dnuar me vdekje, me pushkatim. Mu rrotullua do gj q m rrethonte. Nuk di se si nuk rash n tok. Andoni m vuri krahun dhe m drejtoi pr nga shtpia. Lajmi u prhap si rrufe n t gjith Beratin. Shum njerz rrugs m shikonin dhe ulnin syt me keqardhje. Arrita n shtpi dhe sapo hyra brenda shprtheva n vaj. Alfredoja, Elda, Vitoria ishin aty. Dy t vegjlit, Tina dhe Vangjushi, ishin n kopsht dhe n erdhe. Fmijt rrinin t heshtur dhe mu afruan si t friksuar. Hym n dhomn posht bashk me xha Ndonin, si i thoshin fmijt e mi. Ai i prkdheli dhe filloi tiu thoshte plot fjal t mira, po ashtu edhe mua m tha se nuk duhej t mrzitesha aq shum, pasi duhej menduar pr t br krkesn pr falje n Gjykatn e Lart n Tiran. Pastaj ai u largua dhe un atij njeriu i mbeta mirnjohes pr gjith jetn

    Dnimi i Kostaqit kishte rn si bomb, si nj rrufe n qiell t hapur, sepse askush nuk e priste q ta dnonin me vdekje. far kishte br? Cilin kishte vrar? Cilin mori n qaf? far aktiviteti armiqsor kishte kryer? Me siguri Gjykata e Lart do ta rishikonte kt pun dhe duhej ti falnin jetn

    At nat pr dark erdhi Mitaqi, i cili, pasi m prqafoi fort mori n krah Vangjushin, m t voglin e fmijve, t tjert i puthi, iu dha nj kuti me galeta, tip biskote q ua jepnin n ushtri dhe m tha ti shkruaja nj letr Aranit els, kryetarit t Gjykats s Lart, ku ti krkoja q Kostaqit ti falej jeta. Ai m tha ta shkruaja at nat dhe t nesrmen tia jepja atij, pasi do t shkonte vet n Tiran dhe do t bnte t pamundurn q ajo letr t shkonte atje ku duhej. Shkrova nj letr ku i shpjegoja jetn e Kostaqit, nga familje patriotsh rridhte, se dhe ai vet ishte nj patriot demokrat i vrtet, pastaj i lutesha q t kishte parasysh moshn e tij aq t re, 42 vje dhe pes fmijt, duke i shprehur besimin tim t plot se do ta merrte parasysh lutjen time. Un akoma mendoja se kisha t bja me nj njeri t arsyeshm, nj ish-partizan si vllezrit e mi, me nj njeri q prderisa kishte at post t lart do t vendoste vrtet drejtsin. Ku e dija un e mjera se po i lutesha nj prbindshi, nj krimineli, q padront e tij e kishin vn atje, sepse ishte njsoj si ata dhe se Kostaqi ishte nj nga kurbanet ndr mijra t tjer q dnoheshin si pa t keq nga kta katila t pashpirt dhe se urdhrin e jepte drejtprdrejt diktatori Enver Hoxha.

    Letrn erdhi e mori Mitaqi dhe m tha se do t bnte mos q ajo t bionte n dorn e Aranit els. Le t shpresojm se mund t bhet dika n Tiran, - m tha im vlla dhe u nda me mua, duke m ln pas nj fije shprese. Katr dit pas dnimit me vdekje t Kostaqit, pes burra, nga t cilt njoha vetm nj polic q e kisha par te Dega e Brendshme, trokitn n portn e shtpis pr t br konfiskimin e t gjith pasuris. Nga gjith ajo shtpi e Stefave na lan vetm gjasht lug, gjasht pirunj, nj thik, nja dy tenxhere, nj tigan dhe gjasht pjata. Gjithka e mbylln n dhomn e pritjes, duke e vulosur me dyll t kuq. Ata morn edhe nj or dore t Kostaqit (kjo m von u pa n dorn e policit) si dhe 500 napolona floriri, q kur gjetm letrn e shtetzimit n vitin 1993, nuk rezultonin n asnjern nga dy flett ku ishin shnuar plakat e konfiskuara. Shtpia jon mbeti bosh, por mua tashm nuk m bnte prshtypje asgj녔
    Pabesia
    Pas drgimit t letrs dhe pas konfiskimit t pasuris shpirtin filloi t ma mbuloj nj ankth i madh. Nuk dija far t mendoja. Natyrisht, i vetmi mendim q m sundonte ishte falja e jets s Kostaqit. N vetvete po kuptoja se n Shqipri po vendosej nj diktatur. M kujtohej q s bashku me Kostaqin kisha lexuar nj libr italisht t nj autoreje ruse n mrgim, q titullohej Noi vivi (ne t gjallt). Aty prshkruheshin vuajtjet e familjeve borgjeze, pas triumfit t bolshevikve. Mu kujtua q edhe atje kishin br t njjtat gjra q po prsriteshin tek ne. M kujtohej se kur e kishim mbaruar s lexuari at libr me Kostaqin na ishte dukur si ekzagjerim i ngjarjeve.

    Kaloi edhe muaji shkurt, kur n datn 1 mars 1948 m thirrn n deg. M futn brenda shpejt, pa pritur jasht dhe atje nj oficer m komunikoi se nga Tirana kishte ardhur prgjigjja e Gjykats s Lart dhe se Kostaqit i ishte falur jeta. Nga dnim me vdekje ia kishin konvertuar n 101 vjet burg dhe t nesrmen n drek, n orn 13:00 do ta takoja, pasi m datn 3 ose 4 mars do ti nisnin pr n Burrel.

    Nuk e besoja dot kt lajm dhe as nuk dita ta gzoj aty ku isha, por, pasi falnderova oficerin, u largova dhe kt lajm ua dhash t gjith atyre q takova rrugs. Po ashtu, me t mbrritur n shtpi drgova Alfredon q t lajmronte npr Mangalem ku t donte ai. Pasdite shtpia u mbush plot me njerz q vinin pr urim, duke sjell pasta e llokume, sipas zakonit. At nat nuk m zinte gjumi. Pas gjasht muajve do t takoja Kostaqin, bashkshortin tim t mrekullueshm dhe atin shembullor t pes fmijve t mi.

    N orn 12:30 u nisa pr tek burgu. Nuk m lan t prisja, por n orn 13:00 fiks m thirri nj ushtarak dhe m futi brenda. M erdhi keq se vura re q kishte kangjella nga t dyja ant, t ndara me nj hapsir n mes, por spata koh t mendoja tjetr, sepse u duk Kostaqi, i shoqruar me nj polic, q ndaloi n ann tjetr. U trondita jasht mase kur e pash dhe sa nuk thirra, por arrita ta mbaja veten. Ai ishte tjetrsuar. I zbeht dhe i dobsuar jasht mase. N faqe e mbi vetull kishte dy shenja mavi prej plagsh n shrim e sipr. Dukej i qet dhe m tha: Leni, duhet ti jemi mirnjohs Pushtetit Popullor dhe Gjykats s Lart q m fali jetn. Ne do t na nisin pr n Burrel, kshtu q nesr, bashk me rrobat e tjera, m sill edhe pallton e madhe. Un isha kthyer n nj mumje dhe ende nuk kisha hapur gojn. Fmijt jan mir? Vangjushi, Alfredoja, Elda Viktorja? Tina nesr mbush nj vje. Puthi t gjith nga un. Kujdesu q t ven mir me msimet dhe qndro e fort, - vazhdoi t m thot Kostaqi. M n fund un hapa gojn: Ti ki kujdes veten dhe ruaju, sepse n Burrel sht klima e ashpr. Sa pr fmijt mos u bj merak. Ata jan shum mir dhe n shkoll shkojn fare mir. Ty t duan shum dhe t puthin q t gjith N kt ast ndrhyri polici, i cili tha se kishte mbaruar koha e takimit. Kostaqi m dha shamin me t ciln mbulonte faqen e br plag dhe m uroi shndet. Shtrngoja n dor shamin e tij, ku ishin ende njolla gjaku dhe e putha. Thosha me vete se nuk duhej t dshprohesha, sepse tani Kostaqi do t ishte m i qet dhe do ta merrte veten. Para se t largohesha nga burgu, pyeta se kur do ti nisnin pr n Burrel dhe m than q t pyesnim nesr n mngjes. Kur u ktheva n shtpi gjeta prsri njerz q vinin pr urim.

    N mngjesin e 3 marsit 1948, aty nga ora 10:00 un mora leje pr Alfredon n shkoll dhe e nisa me disa pasta t paketuara mir, q tua jepte policve pr gzimin q morm me rastin e faljes s jets s Kostaqit dhe t pyeste kur do t niseshin pr n Burrel. Alfredoja shkoi, por u kthye shum shpejt. I trembur dhe i alarmuar m tha: Vajta atje, i dhash pastat nj polici dhe e pyeta pr Tain. Ai i mori pastat, ia dha nj tjetri dhe mu kthye e m tha: Pr Kostaq Stefn i keni kto? Thoni rroft Partia, se ai sht pushkatuar sot n mngjes.

    Mbeta si e ngrir, por kolegia ime, Fili Cici, m tha: Leni, mblidhe veten. Shko vet m mir se Alfredoja sht kalama dhe kushedi ka ndonj keqkuptim. Nisu se ta mbaj un klasn.

    Ika me vrap, pa kthyer kokn prapa, por afr pazarit shikoj Ymer Haznedarin, i cili ishte i prlotur dhe m doli prpara. M prqafoi dhe m tha: Leni, moj motr! Na i kan vrar sot n mngjes, Tajfurin (vllain e tij) dhe Kostaqin.

    N ato aste mu nxi do gj rreth e rrotull, por nuk e di se ku i gjeta forcat dhe i thash Ymerit: Un do t shkoj atje! Edhe pse ai kmbnguli q ishte e kot, un vrapova me nj frym drejt degs dhe kur ma prsritn edhe mua t njejtn gj si edhe djalit, Alfredos, nuk di se kam nxjerr nga goja, duke uluritur dhe shar polict, derisa njri nga ata m dha nj pllmb fytyrs dhe un rash prtok

    Nuk e di si u zvarrita deri n shtpi, ku vura ulurimn s bashku me fmijt e mi. Edhe sot e ksaj dite nuk arrij t kuptoj at q ka ndodhur dhe nuk besoj se ka n bot njerz t ndershm q t mund t kuptojn e tiu japin shpjegim veprimeve djallzore t ktyre prmasave

    gazeta tema..

  14. #54
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga darwin Lexo Postimin
    GJITHSESI, n Europn e asaj kohe, me mbshtetjen direkte (t atyre humbsve) pr her t par u formuan dy shtete t reja t cilt kishin ekzistuar vetm si koncepte, SLLOVAKIA dhe KROACIA.

    Kroacia dhe Sllovakia ekzistonin si shtete me perpara, e para ne mbreterine Serbo-Kroato-Sllovene dhe e dyta ne Cekosllavakine e formuar qe prej 1919?

    Aleatet e gjermanise:

    Romania: Rumunet humben territore jo te vogla te Besarabbise dhe Bukovines.

    Hungarezet humben te gjitha territoret qe kishin marre gjate 1938-1941, si dhe disa territore ne Karpate qe iu dhane Ukraines.

    Gjermania vete humbi sudetet dhe mijera gjermane u shperngulen me force nga Cekosllavakia, Polonia, Jugosllavia dhe vende te tjera.

    Kroacia shpetoi fal Titos qe e ri-integroi ne jugosllavi, por mbi disa dhjetra mije Kroate u masakruan nga forcat e Titos si kolaboracioniste. Shumica e tyre ishin kolaboracioniste qe iu dorezuan forcave anglo-amerikane por keto te fundit i rikthyen pas dhe i dorezuan tek partizanet jugosllave. Sic shihet qarte kolaboracionisti u vra dhe u var ne cdo vend pas luftes. Edhe ne Shqiperi nuk mund te ishte ndryshe.

    Shqiperia e pa shume mire ne 1919 se cfare do te thoshte te ishe pasiv ne kohe te keqia. Ne 1919 ne praktikisht u shperbeme si shtet, dhe vetem vetoja e amerikes na shpetoi. Synimet Greke dhe Jugosllave te pas L2B ishin po aq agresive sa kishin qene gjithmone dhe vetem nje idiot beson se Shqiperi nuk ishte ne rezik ndarje ne ate kohe, sidomos kur kjo u provua fare mire gjate provokacioneve greke pak vite me vone. Angazhimi i UNCL ne ate lufte jo vetem qe shpetoi Shqiperine nga nje ndarje e sigurte, por ne fakt e vuri ate perfundismisht ne harten e botes si shtet sovran dhe i pavarur.

  15. #55
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Marre nga Gazeta Tirana Observer.

    M 25 prill 1944, n Sheper t Zagoris u formua nj nga njsit m t mdha dhe m n z t Ushtris Nacionallirimtare, Brigada VIII Sulmuese. N formimin e saj morn pjes partizan e partizane me prvoj lufte dhe q kishin ln gjurm heroizmi e gjaku n Luftn lirimtare gjat viteve 1942-1943. Brigada kishte 962 partizan e partizane, ku midis tyre kishte dhe kuadro t lart. Armatimi saj ishte kryesisht i leht. Detyra e par e Brigads ishte t mbronte Kongresin historik t Prmetit n pes drejtimet m t afrta dhe m t rrezikshme, t cilat Brigada i kreu me prkushtim dhe nder t veant. Kjo Brigad mori pjes n lirimin e disa prej qyteteve m t rndsishm t Shqipris, q nga Gjirokastra e deri Tirana.
    Veprimet kryesore luftarake fillojn n prag t Operacionit t Qershorit 1944 dhe vazhdojn deri m 14 shkurt 1945 n Bosnjn Jugore. Shtrihen n nj periudh kohore prej 383 dit lufte, nga t cilat 266 n Shqipri dhe 117 jasht kufijve shtetror. Kjo Brigad ka kryer afro 113 lloje luftimesh e veprimesh t shkallve taktike si dhe tre operacione taktike-operative. Disa nga luftimet kryesore t ksaj Brigade kan qen: n maj t vitit 1944 mbron pes drejtimet kryesore q mund t rrezikonin Kongresin e Prmetit. N qershor prballon msymjen e prgjithshme armike t Operacionit t Qershorit. N 7 qershor 1944, n Skore kryhet luftimi i par ndeshs nga Batalioni III. N t njjtn dit Batalioni II sulmon dhe dmton rnd nj shtab grupimi luftarak n manastirin e Stavroshqadhs (Greqi). Edhe Batalioni I, po kt dat godet n befasi n Glin nj shtab grupimi t fushuar n adra, duke i shkaktuar shum t vrar. M 11 qershor po Batalioni I, kundrsulmon dhe ndjek deri n kodrat e Doftis nj njsit zbulimi armik. Nj dit m pas fillon faza e par e Operacionin armik t qershorit dhe Brigada kryen manovra mashtruese brenda rajonit t saj, q vazhdoi nga data 23 qershor. Gjat ksaj kohe Batalioni I kryen dy goditje n Kllez e n Stegopull, kurse batalioni II gjat ksaj kohe kryen inkursionin e gjat n territorin grek dhe del n rajonin e Konispolit. N 24 qershor pas dite, Batalioni III kryen n grykn e Klcyrs kundra forcave t Batalionit I t Regjimentit 99 armik, goditjen m t suksesshme, duke shkaktuar 32 t vrar. Nj dit m pas q prej orve t para t mngjesit fillon nj operacion i armikut n zonn e Zagoris. Kto forca rrethojn spitalin me 140 t plagosur dhe gjith popullatn vendase. Fal ndrhyrjes s forcave partizane, krijohet mundsia q ata q ishin t rrethuar, t largohen me sukses.
    Pas 30 qershorit 1944, Brigada kalon e gjitha n Lunxhri dhe spastron krejt zonn prreth qytetit, n mes t korrikut ajo n bashkveprim me Grupin e Par dhe organizon sulmin pr lirimin e Gjirokastrs, me prjashtim t kalas dhe nj garnizoni t vogl n Lazarat. Gjirokastra ishte nj nga qytetet m t mdha t jugut, ajo ishte nj humbje e rnd pr armikun dhe nj fitore e madhe pr shqiptart.
    M von n bashkpunim me Grupin IV, Brigada niset pr pushtimin e Konispolit, shum her kishin tentuar partizant ta lironin kt qytet, por asnjher me sukses. Ky qytet ishte kthyer n nj baz t fuqishme t armikut, prandaj dhe marrja e tij ishte e nj rndsie t veant. Marrja e qytetit bhet e mundur vetm pas tet dit luftimesh t ashpra. Qyteti i Konispolit nuk do t pushtohej m nga forcat naziste.
    Pas lirimit t Konispolit, Brigada niset t marr pjes n lirimin e qytetit t Beratit, lirim q realizohet me sukses. Pas gjith ktyre sukseseve, Brigada kishte arritur nj nivel t lart ushtarak, radht e saj u shtuan me burra e gra, armatimi u shtua n saj t materialeve t kapura nga armiku. Pr kt qllim Brigada u caktua t siguroj mbrojtjen e qytetit t Beratit dhe t Qeveris s re Shqiptare.
    M pas Brigada urdhrohet t marr pjes n bashkpunim me dy batalione n lirimin e qytetit t Lushnjes. Q nga ktu pas nj tjetr suksesi si ai i lirimit t qytetit "lagunar", Brigada niset pr lirimin e qytetit m t madh t Shqipris dhe kryeqytetit, Tirans. Ishte muaji nntor dhe Brigada merr si detyr t sulmoj ann jug-perndimore, si "Tiran e Re", "Selit", "Kazermat" "Ali Riza" e deri n jug-perndim t aerodromit t qytetit. Roli i ksaj Brigade ishte i rndsishm n luftn pr lirimin e qytetit. Ajo ishte Brigada q e pastroi prfundimisht Tirann nga forcat gjermane.
    Brigada pas lirimit t kryeqytetit kalon nn varsi t Divizionit VI dhe merr pjes n luftimet q do t zhvilloheshin jasht Shqipris.
    N dhjetor Brigada kalon kufijt shtetror n Han t Hotit dhe i bashkohet Divizionit VI. N prbrje t ktij divizioni Brigada ndrmori nj sr aksionesh t suksesshme ku arriti deri n Bosnje pr lirimin e Vishegradit.
    Lista e partizaneve te brigades viii
    1. Asim Aliko
    2. Asaf Dragoti
    3. Adem umani
    4. Avdulla Memisha
    5. Aferdita Asqeriu
    6. Andon Thanati
    7. Arta Capo
    8. Adil Gojani
    9. Arshi Abazi
    10. Azem Kamani
    11. Ahmet Ago
    12. Alie Islami
    13. Arif Bufi
    14. Avni Pushaj
    15. Apostol abeli
    16. Arif Shehu
    17. Andromaqi Mustaqi
    18. Arshi Xhaferi
    19. Andrea Pei
    20. Adil Shehu
    21. Asim elo
    22. Abas Kapo
    23. Abas Qamo
    24. Ahmet Jaupllari
    25. Ahmet Rrapi
    26. Aleksi Kallojeri
    27. Abas Dine
    28. Ali Lala
    29. Aleks Kostaqi
    30. Abedin Dosti
    31. Ana Cici
    32. Ali Laimllari
    33. Adil Lako
    34. Arif Tuga
    35. Arsen Lani
    36. Arap Arifi
    37. Asllan Filaj
    38. Adem Malaj
    39. Azbi Xhemali
    40. Adem Elezi
    41. Adem Llakollari
    42. Alim Rushiti
    43. Avdul Gjoleka
    44. Arif Breshani
    45. Abaz Abazi
    46. Asllan eli
    47. Ali Velaj
    48. Ali Manaj
    49. Ajas Lagji
    50. Abedin Caja
    51. Asim eli
    52. Abaz Laze
    53. Aqif Gjoni
    54. Abas Sula
    55. Aleks Spiro
    56. Anastas Proko
    57. Ali Ramadani
    58. Arshi Manaj
    59. Agush Shahini
    60. Ali Ramadani
    61. Arben Azisi
    62. Arshi Lenko
    63. Arshi Lilo
    64. Anton Poi
    65. Axhem ela
    66. Ali Zhupa
    67. Agim metaj
    68. Anastas Gjei
    69. Apostol Thimio
    70. Ali hysh
    71. Ali elaj
    72. Adem Hoxha
    73. Astrit Toto
    74. Ali Shuti
    75. Avdullah Haska
    76. Avni Xhaferi
    77. Arif Quku
    78. Ali Mui
    79. Ali Bire
    80. Avdulla Arapi
    81. Arap Arafi
    82. Ali Qyrdedi
    83. Ahmet Kanani
    84. Bajram Sinoimeri
    85. Bendo Xhelilaj
    86. Beqar Idrizi
    87. Bajram Toi
    88. Besim Aliaj
    89. Bektashi Ymeri
    90. Besim ela
    91. Baftjar Dauti
    92. Bekim Muhametaj
    93. Bashkim uberi
    94. Bashim Baxho
    95. Belua Kamberi
    96. Bajram Zykollari
    97. Beqir Ajazi
    98. Banush Malaj
    99. Besim Kenaj
    100. Brahim Pulaj
    101. Bajram Meaj
    102. Banush Bregasi
    103. Bido Zaaj
    104. Bido Xhaferi
    105. Bejdullah Llakaj
    106. Bejo Zhupaj
    107. Bajazit Maze
    108. Besim Kaleshi
    109. Bido Mehmeti
    110. Bilal Haxhiraj
    111. Bajram Xhaferi
    112. Bajram Saliu
    113. Bilal Bega
    114. Bajram Hoxha
    115. Bajram Bilali
    116. Besho Hitaj
    117. Beqo Kokilaj
    118. ome Dukaj
    119. eriz ela
    120. aush nurellari
    121. une Ormeni
    122. elo Saliu
    123. eriz ela
    124. Damo Gjonaj
    125. Dilaver Xhaferi
    126. Dalip Dalipi
    127. Drita Bushi
    128. Dilaver Bedini
    129. Dajko Ruaj
    130. Dalip Topi
    131. Demir Topi
    132. Dilaver Denaj
    133. Dalip Kavali
    134. Dine Merkuri
    135. Dilaver Bushi
    136. Donika Kamberi
    137. Dule Hoxha
    138. Dilaver erepi
    139. Dino Danushaj
    140. Dalip Karati
    141. Dilaver Poi
    142. Dalip Kalaja
    143. Demir Karati
    144. Dervish Tahiraj
    145. Dalip Haxhiraj
    146. Dervish Liaj
    147. Dajlan Sadiku
    148. Dhimiter Mandili
    149. Dhimiter Harallambi
    150. Dhimiter Caci
    151. Dhimiter Bita
    152. Dhorka Dine
    153. Edip ui
    154. Evgjeni Brisku
    155. Ervehe Pogoni
    156. Enver Godo
    157. Enver Shameti
    158. Emre Nushi
    159. Eqerem Aliaj
    160. Enver Beqo
    161. Elmas Rui
    162. Esma Demi
    163. Enver Memi
    164. Ervehe Fetahu
    165. Estref Sherifi
    166. Estref Spaho
    167. Evanthi Jordani
    168. Esatr Dule
    169. Eleni avo
    170. Elmas Bajrami
    171. Lejda Lenica
    172. Elmas Lamellari
    173. Estref Rui
    174. Emine Meria
    175. Eqerem Hajkaj
    176. Elmas Kaso
    177. Eqerem Hoxha
    178. Elmas Bregasi
    179. Emine Bufi
    180. Eqerem Bakuli
    181. Et'hem Ibrahimi
    182. Eqerem arani
    183. Flamur Nishani
    184. Ferit Malaj
    185. Ferit Hanxhaku
    186. Faik Qazimi
    187. Foto Gogo
    188. Foto Konstandini
    189. Faik Shehu
    190. Ferdi Braja
    191. Foto Shaholli
    192. Faik Durmishi
    193. Fiqiri Leskaj
    194. Ferit Strati
    195. Fuat Brinja
    196. Fadil Abazi
    197. Foto ore
    198. Fane Gogo
    199. Feti Metaj
    200. Fido Rustaj
    201. Feim Zeneli
    202. Foni Dhimpali
    203. Fejzo Bregasi
    204. Flamur Hoxha
    205. Fejzi Pulo
    206. Fejzi Babaramo
    207. Foto Lasko
    208. Hazbi Smokthina
    209. Furdes Sinoimeri
    210. Faslli Vraka
    211. Ferik Balla
    212. Farfuri Busi
    213. Fejzo Binaj
    214. Fejzi Hate
    215. Fejzi Alushi
    216. Fejzi File
    217. Filip Golemi
    218. Fuat Goxhaj
    219. Fejzo Kokoshi
    220. Ferhat Perkazi
    221. Ferit ela
    222. Faik Mullaj
    223. Fetah ela
    224. Ferik ela
    225. Feor Aska
    226. Fejzo Buzmadhi
    227. Gafur ui
    228. Grigor Konomi
    229. Gani Blaca
    230. Gazi ui
    231. Goxho Kondi
    232. Gafur Qyrdede
    233. Gue Pilushi
    234. Galip Berzati
    235. Gazmen Isufati
    236. Gaqo Bashari
    237. Grigor Berii
    238. Gani Toto
    239. Gue Lilaj
    240. Gori Spiro
    241. Gani Kanani
    242. Gole Bashari
    243. Gani Pelushi
    244. Gori Loshi
    245. Gjisho Shametaj
    246. Gjergji Papa
    247. Hazbi Budo
    248. Hamza Tare
    249. Hysni Taipi
    250. Hysen Rakipi
    251. Hajdar Shehu
    252. Halil Merkuri
    253. Hajri Danaj
    254. Handar Koitaj
    255. Hasan Hoxha
    256. Haki Ndoi
    257. Hajrulla Muhametaj
    258. Haber puni
    259. Hajro Allamani
    260. Hasan Dine
    261. Hito Muratllari
    262. Hysen Tahiraj
    263. Hajri Seferi
    264. Halim Muhollari
    265. Hasmin Manaj
    266. Haxhi Haxhiu
    267. Haki Osmani
    268. Hamit Hajdari
    269. Hulo Hashorva
    270. Hamza io
    271. Hajri Petrika
    272. Haki Hodaj
    273. Habip Serjani
    274. Halim Xhaferaj
    275. Hajri Petritaj
    276. Halit Mustaj
    277. Hajri Bregasi
    278. Hajri Serani
    279. Hajri aushi
    280. Hyso Begaj
    281. Haneme Gjondedaj
    282. Halit Shehu
    283. Handar Hazeraj
    284. Handar Ruho
    285. Halim aushaj
    286. Hodo Bushi
    287. Hiqmet Koka
    288. Hava Rushiti
    289. Haxhi Isufi
    290. Harto Nashi
    291. Halim Stolia
    292. Hateme Arapi
    293. Hekuran Seferi
    294. Hasan Latifi
    295. Hami Tahiri
    296. Hamit Llakaj
    297. Hekuarn Kamberi
    298. Hasan Ramadani
    299. Hito Gao
    300. Hasan Kushta
    301. Harallamb Kostaleta
    302. Haxhi Shehu
    303. Hysen Qama
    304. Hamit Pulaj
    305. Hjaredin Dajlani
    306. Hysen Gorica
    307. Hajro Muo
    308. Handar Jonuzaj
    309. Halika ano
    310. Hysni Shega
    311. Halit Alikaj
    312. Hysni Denaj
    313. Haki Musaj
    314. Halit Bano
    315. Haxhire Smokthina
    316. Hysen Bejdullahu
    317. Hysen Dule
    318. Hysen Topi
    319. Hysen Kerri
    320. Hekuran Seferi
    321. Hakan ani
    322. Koo Gjei
    323. Kalo Lelaj
    324. Kosta Kaati
    325. Kudret Hoxha
    326. Kalem Sholla
    327. Koo Xhavara
    328. Ksenofob Naska
    329. Koo Lako
    330. Kamber Muka
    331. Koli Prifti
    332. Koli Gjoka
    333. anan Lalaj
    334. Kristofor Veneti
    335. Kadrie Dine
    336. Koo Vasi
    337. Kozma Dako
    338. Kudret aushi
    339. Koli Dhosi
    340. Koo Bashari
    341. Kristal Janaqi
    342. Koo Gjoka
    343. Koo Stefani
    344. Koo Llongo
    345. Kapo habipaj
    346. Koo Gogo
    347. Kapo aliaj
    348. Kasem emiri
    349. Kanan Lalaj
    350. Kano saliaj
    351. Koco Garo
    352. Koco Lii
    353. Koo Toromani
    354. Koco Pasko
    355. Kristo Nato
    356. Kristo Mustaqi
    357. Koco konomi
    358. Kosta Janali
    359. Koo Theidhori
    360. Kristina Lezhu
    361. Koo kaliva
    362. Kristal Qarri
    363. Kamber Alushi
    364. Kristo Gogo
    365. Kosta avo
    366. Kio Jonidha
    367. Kristina Stefani
    368. Kalo Denaj
    369. Kalo Deraj
    370. Kaso Avdia
    371. Kujtim Ahmeti
    372. Kosta Eksarko
    373. Kalem Sholla
    374. Kozma Dhimo
    375. Kapo leka
    376. Kudret Dalipi
    377. Kristal Rani
    378. Kalo Merkaj
    379. Loli aka
    380. Lefko Reshi
    381. Luan Hamzaraj
    382. Ligor Sevo
    383. Lulo Sinaj
    384. Laze Jaho
    385. Lili Gremi
    386. Luan Angoni
    387. Ligor Lezho
    388. Lesko Lato
    389. Liso Sinanaj
    390. Lavdosh Zani
    391. Lalo Qejvanaj
    392. Loni Goga
    393. Loni Meta
    394. Lale Goci
    395. Lipe Garo
    396. Loli lenko
    397. Lutfi dule
    398. Lele godo
    399. Landro decka
    400. Limone Ceno
    401. Llambi Zdrava
    402. Llambi Ziu
    403. Llapar golemi
    404. Llambrini
    405. Zhona
    406. Llapar Ziu
    407. Llapar Tutulani
    408. Llambi Nikolla
    409. Izmini Duni
    410. Ismet Mullaj
    411. Ismet Sinjari
    412. Ymeer Alushaj
    413. Ismet Birce
    414. Ibrahim Arapaj
    415. Ismet Lena
    416. Ismail Kore
    417. Ibrahim pashollari
    418. Islam Sinaj
    419. Ilvie Cenaj
    420. Isuf Cenaj
    421. Irakli Konomi
    422. Ilmi haxhiu
    423. Ijas Delilaj
    424. Ismail Dine
    425. Ismail Vaqarri
    426. Ilo Mero
    427. Islam Isaraj
    428. Islam Sherifi
    429. Ilo Duri
    430. Ilo Kote
    431. Inajete Dabulla
    432. Izet Velani
    433. Ilo Tefa
    434. Ismail ako
    435. Ibrahim Elamazi
    436. Isa Buzmadhi
    437. Isuf Qamili
    438. Ilo ami
    439. Inajete Karalliu
    440. Isuf Cerila
    441. Isa Xhaferi
    442. Ismail Mustafaj
    443. Izet ifligu
    444. Ihsan Dervishi
    445. Izet Qenaj
    446. Isuf Allamani
    447. Idajl Canaj
    448. Islam Kalemaj
    449. Isuf Breshanaj
    450. Ibrahim eraj
    451. Jani Koi
    452. Jorgo Triha
    453. Jano Vlashi
    454. Jasim Balaj
    455. Orgji Shuli
    456. Jorgo Thano
    457. Jashar ela
    458. Jorgo Sigu
    459. Jemin Puni
    460. Jaho Hoxha
    461. Jae Muaj
    462. Jonus Muho
    463. Jorgo Vito
    464. Jorgo Selo
    465. Jashar Hodaj
    466. Jani Leka
    467. Jashar Aliu
    468. Orgji Bakiri
    469. Jaho Kajo
    470. Janaq Gjei
    471. Jashar Selmani
    472. Orgji Sako
    473. Mihallaq Ziqishti
    474. Muharrem Muho
    475. Mynir omo
    476. Myrteza Gozhita
    477. Murta Llukani
    478. Muharrem Piluri
    479. Malko Lulaj
    480. Miha Toli
    481. Medi Xhelilaj 482. Mesaret Ymeri
    483. Merjeme Sinaj
    484. Mendar Bezhani
    485. Mit'hat Hajdini
    486. Muhamet Kolleshi
    487. Miha Stefani
    488. Mina Kule
    489. Misir Banaj
    490. Malo Xhafo
    491. Muhabet Merkuri
    492. Miha Kromidha
    493. Myslim Gabaj
    494. Mehemet Kokalari
    495. Muhabet Tare
    496. Muharrem Qenaj
    497. Murat Bejo
    498. Meto Porozi
    499. Malo Bregasi
    500. Mustafa Lumari
    501. Mustafa Xhunga
    502. Musa Isufaj
    503. Murat Mahmuatj
    504. Muhamet kamberi
    505. Mehdi Ferhati
    506. Murat Hunga
    507. Memush Saliaj
    508. Miha Stefani
    509. Miti Petushi
    510. Merushe Gjika
    511. Myftar Canaj
    512. Mehmet Koi
    513. Mina Prifti
    514. Mero Veliu
    515. Myfit Gallai
    516. Miro Qesari
    517. Muharrem Jaupi
    518. Mustafa Demiraj
    519. Malo Qazimi
    520. Malo Malaj
    521. Mustehak Habipaj
    522. Maze Jaupi
    523. Maze Jonuzaj
    524. Myfit Sinani
    525. Mevlan Agaj
    526. Marie Dhima
    527. Mustehak Agaj
    528. Merko Merkaj
    529. Masar Metani
    530. Merinaq Brisku
    531. Marie elo
    532. Memo Nexhipi
    533. Myfit Ibrahimi
    534. Maliq Krii
    535. Milo avo
    536. Mio Kushgjini
    537. Myslim Xhani
    538. Mezan Shkurti
    539. Merqez Pula
    540. Marie Brisku
    541. Mehmet Dervishi
    542. Manol Lula
    543. Mean Baze
    544. Mina Luzi
    545. Myslim Sinomeri
    546. Maliq Doganaj
    547. Muhabet Berdaj
    548. Mustafa Kui
    549. Male Banaj
    550. Mustafa Runa
    551. Mustafa Hoxha
    552. Murat Angoni
    553. Milto Gjini
    554. Mete Merkuri
    555. Melfo Zakoi
    556. Manol Besho
    557. Mihal Nako
    558. Murat Toto
    559. Mustafa Axhemi
    560. Murat Brahimi
    561. Mendor Breshani
    562. Myfit Malaj
    563. Osmen Osmeni
    564. Osman Aliaj
    565. Orhan Canaj
    566. Osman Duni
    567. Vollga Dhamo
    568. Vollga Bita
    569. Ormen Ribaj
    570. Omer Mero
    571. Gresti Duka
    572. Gresti Tola
    573. Naun Hadro
    574. Nuri Liti
    575. Nevzat Brinja
    576. Nevruz Miha
    577. Nasho Veneti
    578. Nustret Abedini
    579. Nexhip Saliaj
    580. Nuri Kamberi
    581. Nevruz Lilaj
    582. Naxhi Zhupa
    583. Nuredin Godaj
    584. Nuredin Mullahaj
    585. Namik Abazi
    586. Nevruz Myftaraj
    587. Njazi Hekurani
    588. Nuredin Bejko
    589. Nazmie Caja
    590. Nevrus Leka
    591. Nazire Saliaj
    592. Nevro Bocaj
    593. Nustret Lamaj
    594. Nexhip Velaj
    595. Nuredin Dinaj
    596. Nonda Riga
    597. Neki Gerbi
    598. Niazi Shameti
    599. Nazmi Brinja
    600. Nuri Lui
    601. Niazi Islami
    602. Neki Kamberi
    603. Niko Qiriako
    604. Nexhat Perkazi
    605. Nurdin Bejleri
    606. Namik Mai
    607. Nevrus Mihaj
    608. Nexhi Cane
    609. Nane Prifti
    610. Namik Mai
    611. Nasho Zera
    612. Nevir Duro
    613. Nazik Shyti
    614. Nazik Zeqiraj
    615. Nazik Dedaj
    616. Nail Zylfo
    617. Nuro Habilaj
    618. Nevro Bordaj
    619. Nebi Lamaj
    620. Nako Kosta
    621. Nevruz Kanani
    622. Ndreko Poshnja
    623. Polikseni Opshi
    624. Pano Meksi
    625. Pelivan Sulko
    626. Polikseni Toi
    627. Pano Miho
    628. Panajot Margariti
    629. Petro Prifti
    630. Pasho Pashollari
    631. Pertef Lumani
    632. Pilo Kosta
    633. Pandora Stefani
    634. Peo Luzi
    635. Pllumb Cani
    636. Petrit ipi
    637. Pilo Duka
    638. Pandeli Karoqe
    639. Petrit Prmeti
    640. Pertef Qezari
    641. Petro Xhixho
    642. Pavli Goga
    643. Pavli Nei
    644. Panajot Thanati
    645. Panajot Thimjo
    646. Prenush Qarri
    647. Pelivan Guri
    648. Pertef Kalemaj
    649. Pano Bezhani
    650. Pranjush Leshnja
    651. Pertef Kokalari
    652. Pertef Lumani
    653. Pano Xhixho
    654. Pali Daka
    655. Perlat Tafilaj
    656. Pullumb Manaj
    657. Pashun Bushi
    658. Qazim Kondi
    659. Qamil Malaj
    660. Qazim Boduni
    661. Qefsere Rusi
    662. Qemal Malaj
    663. Qemal Mala
    664. Qerim Islamaj
    665. Qato Kruti
    666. Qemal Toska
    667. Qemal Habipaj
    668. Qemal Bilaj
    669. Qemal Muhametaj
    670. Qazim aushaj
    671. Qani Zikollari
    672. Qerim Sherifi
    673. Qani Bllaca
    674. Qamil Fratari
    675. Qemal ami
    676. Qemal Meo
    677. Qirjako Jonidha
    678. Qerim Bozgo
    679. Qerim Kurteza
    680. Qemal Goxhaj
    681. Rasim Bazo
    682. Retat Rui
    683. Rako Ziu
    684. Rako Caci
    685. Riza Brahimi
    686. Reshat Shahaj
    687. Riza Qorri
    688. Rusem Sylko
    689. Riza Kiptiu
    690. Riza Hoxha
    691. Rustem Toto
    692. Riza Ramadani
    693. Reshat Bejko
    694. Ramazan Sina
    695. Resmi Lelaj
    696. Resmi Leskaj
    697. Riza Rrokaj
    698. Riza Selmani
    699. Esmi Cenaj
    700. Rukie Aliaj
    701. Rushan Durmishi
    702. Ruzhdi Kallarati
    703. Ramazan Llahja
    704. Ram Rapi
    705. Rushan Qazimi
    706. Reshat Kamberaj
    707. Ramiz Ahmeti
    708. Ramis Ormeni
    709. Rahman Perllaku
    710. Rako Keta
    711. Rakip Denaj
    712. Rusem Pashaj
    713. Razo Zeneli
    714. Rushan Bushaj
    715. Rrapo Kemalaj
    716. Refat Grema
    717. Riza Alia
    718. Rustem Pushaj
    719. Refat Lako
    720. Rexhep Panahori
    721. Riza Mehmeti
    722. Sami Aliaj
    723. Sotir Papuli
    724. Sabri Asllani
    725. Selaudin Lale
    726. Stavro Gavrani
    727. Stasi Mosko
    728. Sadik Manaj
    729. Stefan Pelivani
    730. Safet Aliu
    731. Sinap Alushaj
    732. Sotir Galini
    733. Stefan Roshi
    734. Siku Prifti
    735. Sulo Suliu
    736. Sulo Ymeri
    737. Sulo Saliaj
    738. Sai unaj
    739. Sait Jonuzaj
    740. Sali Aliaj
    741. Sali ollaku
    742. Sendin Mezini
    743. Seit Sulaj
    744. Sotir Qirjazi
    745. Sami Allamani
    746. Sulo Shehu
    747. Stavri Flloku
    748. Selman Shena
    749. Sknder Gole
    750. Sejmane Xhafa
    751. Sulo Shehu
    752. Sulo Muhameti
    753. Sabri Dervishi
    754. Sotir Loshi
    755. Selman Murataj
    756. Serjan Puni
    757. Selfo Jonuzi
    758. Sali Vrenozi
    759. Sknder Boi
    760. Sadik Sadikaj
    761. Syrjah Muho
    762. Sefer Hysenaj
    763. Sihat Mustafaraj
    764. Selman Sadikaj
    765. Sefer Pashollari
    766. Sihat Tozaj
    767. Sadush Canaj
    768. Sknder Bejko
    769. Simo Dhamo
    770. Sknder Saliaj
    771. Sinan Alushaj
    772. Sefto Gjoni
    773. Sejdo Sulejmani
    774. Stefan Mako
    775. Stefan Caci
    776. Sorka Kureta
    777. Sofokli Bakuti
    778. Selim Dako
    779. Spiro Mastora
    780. Selvie Isaraj
    781. Sadullah Gucaj
    782. Sotir Mero
    783. Sali Kaso
    784. Safet Zeqiri
    785. Sadik Kamberi
    786. Sulejman Hysenaj
    787. Spiro Partalli
    788. Spiro Rufo
    789. Saliko Panariti
    790. Stavro Babi
    791. Sinap Lizaj
    792. Surja Kasi
    793. Sabri Serani
    794. Sose Hysi
    795. Sedat omo
    796. Sabri Asllani
    797. Sofo Dono
    798. Seit Shehaj
    799. Sali Xhakolli
    800. Selami Isufi
    801. Sefer Filaj
    802. Seldi Mezini
    803. Sknder Dule
    804. Sami Kamberi
    805. Saliko Dautaj
    806. Spiro Ndini
    807. Safet Xhaferi
    808. Stathi Rui
    809. Selman Spahiu
    810. Sami Kokona
    811. Sulo Suli
    812. Sefer Qazimi
    813. Sotir Bitri
    814. Selfo Jonuzaj
    815. Sknder Shehu
    816. Shefiko Qenaj
    817. Salto Ribaj
    818. Selam Hoxha
    819. Sknder Canaj
    820. Sabri Shalsi
    821. Sami Grxhalliu
    822. Shaban Rizvani
    823. Shefqet Hasanbelliu
    824. Shuaip Isufi
    825. Shyqyri Shehu
    826. Sheme ela
    827. Shyqyri Xhani
    828. Shahin Dervishi
    829. Shahin Shahinaj
    830. Shahin Shkurti
    831. Sherif Feimi
    832. Sheme Beqiri
    833. Shefqet Muaj
    834. Shaban Muonga
    835. Shuko Karabolli
    836. Shaqo Tefani
    837. Shyqyri Velaj
    838. Shqezo Habipi
    839. Shaban Isufi
    840. Shefik Durmishi
    841. Shyqyri Xhani
    842. Sheraf Zeko
    843. Shefqet Zeko
    844. Shefqet Xhako
    845. Sherif Hysenaj
    846. Sherif Hasanaj
    847. Shefqet Aliaj
    848. Shamet Shametaj
    849. Sherif Gjonaj
    850. Shefit Lako
    851. Teki Danaj
    852. Tair ela
    853. Tare eli
    854. Tefik Gjishti
    855. Tare Karabolli
    856. Teme Aliaj
    857. Tahir Brahimi
    858. Tase Xhoi
    859. Tefta Neranxa
    860. Teli Qore
    861. Tajar Isufi
    862. Teme Serani
    863. Tase Dhamo
    864. Tase ori
    865. Teli Margariti
    866. Tefik Beqo
    867. Tare eli
    868. Todi Karoqe
    869. Tajar Braushi
    870. Telhat Osmani
    871. Tefik Beqo
    872. Triumf Qerimi
    873. Trendafile Danaj
    874. Timo Suli
    875. Tefta Hasanaj
    876. Teme Bilo
    877. Todi Xharo
    878. Tefta Hasanmema
    879. Thimjo Xhai
    880. Thoma Kallajxhi
    881. Thanas Gjoni
    882. Thimi Dhamo
    883. Thoma Kita
    884. Theofan Nai
    885. Thoma Vangjeli
    886. Theodhora Kita
    887. Thoma Doe
    888. Theodhori Sholla
    889. Thoma Mita
    890. Thoma Nako
    891. Theodhori Jani
    892. Thimjo Gaba
    893. Thanas Gaba
    894. Theodhori Ngjela
    895. Theodhori Mastora
    896. Umberto Gramatiko
    897. Vano Hasanaj
    898. Vangjel Sotiri
    899. Violeta Papuli
    900. Vehap Peshkopia
    901. Velo Brahimi
    902. Veli Aliaj
    903. Veli Meraj
    904. Vasal Kule
    905. Vangjel Mile
    906. Vesel Dervishi
    907. Vasal Papa
    908. Veis Dervishi
    909. Vasil Bao
    910. Vangjel Grazhdani
    911. Vesel Fezga
    912. Vangjel Qafa
    913. Vasil Dhimo
    914. Vasal Ziu
    915. Vasil Sholla
    916. Veri Davidhi
    917. Vasal Kallapolli
    918. Veli Lalaj
    919. Vasal Kote
    920. Vangjel Xhixho
    921. Vasal Poshnja
    922. Vangjel Pako
    923. Veli Branushi
    924. Vangjel Mano
    925. Vasil Kosta
    926. Vangjel Daci
    927. Vasil Plaku
    928. Venetika Tartari
    929. Vangjel Qope
    930. Xhevo Daci
    931. Xhane Goga
    932. Xhemil Xhega
    933. Xhelaudin Canaj
    934. Xhezair Qejvani
    935. Xhelo Dautaj
    936. Xhevit Pelivani
    937. Xhemal Zeneli
    938. Xhelal Beqari
    939. Xhevdet Aliko
    940. Xhelo Habilaj
    941. Xhafer Denaj
    942. Xhevo Memisha
    943. Xheza Musaraj
    944. Xhelal Murataj
    945. Xhemal Velaj
    946. Xhafer Xhaferaj
    947. Xhefka Maksuti
    948. Xhafer Durmishi
    949. Xhevdet Habipi
    950. Xhemal Memo
    951. Xhelil Shameti
    952. Xhefka Xhungo
    953. Xhafer Bano
    954. Xhezo Myrto
    955. Xhafer Llapi
    956. Xhevrie Maksuti
    957. Xhoxhi Zera
    958. Xhelal Murati
    959. Xheto Kaciaj
    960. Xhelal Tahiraj
    961. Xhafer Nallbani
    962. Xhafer Liaj

  16. #56
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-08-2007
    Postime
    7,557
    Faleminderit
    9
    36 falenderime n 32 postime
    O labeat, sht m mir t mos dgjosh shum nj italian q ka ardhur pr t na pushtuar, por t pyessh gjyshrit e tu apo t ndonj shoku se akoma nga ata q kan luftuar q jan gjall.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Antarsuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,237
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Synimet Greke dhe Jugosllave te pas L2B ishin po aq agresive sa kishin qene gjithmone dhe vetem nje idiot beson se Shqiperi nuk ishte ne rezik ndarje ne ate kohe,
    I vetmi rrezik ekzistencial qe i erdh Shqipnis ne at kohe ishte ne vjetet 1945-1948 kur pushtetin praktikisht e mori Partija Komuniste Jugosllave e kryetari i shtetit shqiptar i merrte urdhnat prej perfaqesuesit jugosllav, prej heqjes se doganave me Jugosllavine deri tek pariteti i lekut me dinarin, e deri te perfaqsimi ne OKB nepermjet Jugosllavise.

    Nji "idiot" asht ai qe harron se shteti shqiptar ka ekzistue si mbreteni e pamvarun e antar i Lidhjes Kombeve deri 1939, mandej prap ka ekzistue si shtet juridikisht mbreteni (mbret Viktor Emanueli), e ne kohen e gjermaneve, mbeteni e pavarun si mapare, por ne vend te A.Zogut ishte Regjenca (qe zavendesonte mbretin).

    Nuk ka asnji indikacion se shteti shqiptar do te ishte nda ne cfardo menyre mbas L2B.
    Ti po pate fakte na trego cfare ndarje, prej ku e ku do te ndahej, cili shtet kishte pretendim me marre pjese? Cfare pjese/krahine?
    Perndryshe mos llap kot.... FAKTE qse ke e jo lista veteranesh, qe nuk kan lidhje me temen.    ...sidomos kur kjo u provua fare mire gjate provokacioneve greke pak vite me vone.
    JO, provokacionet greke nuk kane pas apak lidhje me ne... por qeveria komuniste mban pergjegjesine, sepse ne kohen kur ne Greqi forcat monarkise kishin rrethue komunistat partizane greko-maqedonas ne malin e Gramozit ne kufi, qeveria shqiptare nen direktivat jugosllave i furnizonte prej ketej.
    Vete sekretari komunist i PKGreke e kishte shtabin e vet ne qytetin e Korces.

    Prandaj greket tentuen me hy disa qinra metra me mbylle ket vije komunikimi ilegale, qe ishte nderhymje ne konfliktin e jashtem.

    Po te kishin dashte greket me na pushtue, do te kishin sulmue ne pikat ku kane minoritetin e vet e jo vetem ne Mal te Gramozit.

    Njisoj si qeveria e Kolumbise qe sulmoi e vrau kryeterroristin e FARC nja 2 km mbrenda Ekuadorit, e ky e quajti shkelje sovraniteti, ne fakt dolen dokumenta se Ekuadori e Venezuela e financojshin at organizate terroriste.

    boll me propagande bajate se te jane thartue trute....

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Antarsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,362
    Faleminderit
    3
    7 falenderime n 6 postime
    Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Marre nga Gazeta Tirana Observer.

    M 25 prill 1944, n Sheper t Zagoris u formua nj nga njsit m t mdha dhe m n z t Ushtris Nacionallirimtare, Brigada VIII Sulmuese. N formimin e saj morn pjes partizan e partizane me prvoj lufte dhe q kishin ln gjurm heroizmi e gjaku n Luftn lirimtare gjat viteve 1942-1943. Brigada kishte 962 partizan e partizane, ku midis tyre kishte dhe kuadro t lart. Armatimi saj ishte kryesisht i leht. Detyra e par e Brigads ishte t mbronte Kongresin historik t Prmetit n pes drejtimet m t afrta dhe m t rrezikshme, t cilat Brigada i kreu me prkushtim dhe nder t veant. Kjo Brigad mori pjes n lirimin e disa prej qyteteve m t rndsishm t Shqipris, q nga Gjirokastra e deri Tirana.
    Veprimet kryesore luftarake fillojn n prag t Operacionit t Qershorit 1944 dhe vazhdojn deri m 14 shkurt 1945 n Bosnjn Jugore. Shtrihen n nj periudh kohore prej 383 dit lufte, nga t cilat 266 n Shqipri dhe 117 jasht kufijve shtetror. Kjo Brigad ka kryer afro 113 lloje luftimesh e veprimesh t shkallve taktike si dhe tre operacione taktike-operative. Disa nga luftimet kryesore t ksaj Brigade kan qen: n maj t vitit 1944 mbron pes drejtimet kryesore q mund t rrezikonin Kongresin e Prmetit. N qershor prballon msymjen e prgjithshme armike t Operacionit t Qershorit. N 7 qershor 1944, n Skore kryhet luftimi i par ndeshs nga Batalioni III. N t njjtn dit Batalioni II sulmon dhe dmton rnd nj shtab grupimi luftarak n manastirin e Stavroshqadhs (Greqi). Edhe Batalioni I, po kt dat godet n befasi n Glin nj shtab grupimi t fushuar n adra, duke i shkaktuar shum t vrar. M 11 qershor po Batalioni I, kundrsulmon dhe ndjek deri n kodrat e Doftis nj njsit zbulimi armik. Nj dit m pas fillon faza e par e Operacionin armik t qershorit dhe Brigada kryen manovra mashtruese brenda rajonit t saj, q vazhdoi nga data 23 qershor. Gjat ksaj kohe Batalioni I kryen dy goditje n Kllez e n Stegopull, kurse batalioni II gjat ksaj kohe kryen inkursionin e gjat n territorin grek dhe del n rajonin e Konispolit. N 24 qershor pas dite, Batalioni III kryen n grykn e Klcyrs kundra forcave t Batalionit I t Regjimentit 99 armik, goditjen m t suksesshme, duke shkaktuar 32 t vrar. Nj dit m pas q prej orve t para t mngjesit fillon nj operacion i armikut n zonn e Zagoris. Kto forca rrethojn spitalin me 140 t plagosur dhe gjith popullatn vendase. Fal ndrhyrjes s forcave partizane, krijohet mundsia q ata q ishin t rrethuar, t largohen me sukses.
    Pas 30 qershorit 1944, Brigada kalon e gjitha n Lunxhri dhe spastron krejt zonn prreth qytetit, n mes t korrikut ajo n bashkveprim me Grupin e Par dhe organizon sulmin pr lirimin e Gjirokastrs, me prjashtim t kalas dhe nj garnizoni t vogl n Lazarat. Gjirokastra ishte nj nga qytetet m t mdha t jugut, ajo ishte nj humbje e rnd pr armikun dhe nj fitore e madhe pr shqiptart.
    M von n bashkpunim me Grupin IV, Brigada niset pr pushtimin e Konispolit, shum her kishin tentuar partizant ta lironin kt qytet, por asnjher me sukses. Ky qytet ishte kthyer n nj baz t fuqishme t armikut, prandaj dhe marrja e tij ishte e nj rndsie t veant. Marrja e qytetit bhet e mundur vetm pas tet dit luftimesh t ashpra. Qyteti i Konispolit nuk do t pushtohej m nga forcat naziste.
    Pas lirimit t Konispolit, Brigada niset t marr pjes n lirimin e qytetit t Beratit, lirim q realizohet me sukses. Pas gjith ktyre sukseseve, Brigada kishte arritur nj nivel t lart ushtarak, radht e saj u shtuan me burra e gra, armatimi u shtua n saj t materialeve t kapura nga armiku. Pr kt qllim Brigada u caktua t siguroj mbrojtjen e qytetit t Beratit dhe t Qeveris s re Shqiptare.
    M pas Brigada urdhrohet t marr pjes n bashkpunim me dy batalione n lirimin e qytetit t Lushnjes. Q nga ktu pas nj tjetr suksesi si ai i lirimit t qytetit "lagunar", Brigada niset pr lirimin e qytetit m t madh t Shqipris dhe kryeqytetit, Tirans. Ishte muaji nntor dhe Brigada merr si detyr t sulmoj ann jug-perndimore, si "Tiran e Re", "Selit", "Kazermat" "Ali Riza" e deri n jug-perndim t aerodromit t qytetit. Roli i ksaj Brigade ishte i rndsishm n luftn pr lirimin e qytetit. Ajo ishte Brigada q e pastroi prfundimisht Tirann nga forcat gjermane.
    Brigada pas lirimit t kryeqytetit kalon nn varsi t Divizionit VI dhe merr pjes n luftimet q do t zhvilloheshin jasht Shqipris.
    N dhjetor Brigada kalon kufijt shtetror n Han t Hotit dhe i bashkohet Divizionit VI. N prbrje t ktij divizioni Brigada ndrmori nj sr aksionesh t suksesshme ku arriti deri n Bosnje pr lirimin e Vishegradit.
    Lista e partizaneve te brigades viii
    1. Asim Aliko
    2. Asaf Dragoti
    3. Adem umani
    4. Avdulla Memisha
    5. Aferdita Asqeriu
    6. Andon Thanati
    7. Arta Capo
    8. Adil Gojani
    9. Arshi Abazi
    10. Azem Kamani
    11. Ahmet Ago
    12. Alie Islami
    13. Arif Bufi
    14. Avni Pushaj
    15. Apostol abeli
    16. Arif Shehu
    17. Andromaqi Mustaqi
    18. Arshi Xhaferi
    19. Andrea Pei
    20. Adil Shehu
    21. Asim elo
    22. Abas Kapo
    23. Abas Qamo
    24. Ahmet Jaupllari
    25. Ahmet Rrapi
    26. Aleksi Kallojeri
    27. Abas Dine
    28. Ali Lala
    29. Aleks Kostaqi
    30. Abedin Dosti
    31. Ana Cici
    32. Ali Laimllari
    33. Adil Lako
    34. Arif Tuga
    35. Arsen Lani
    36. Arap Arifi
    37. Asllan Filaj
    38. Adem Malaj
    39. Azbi Xhemali
    40. Adem Elezi
    41. Adem Llakollari
    42. Alim Rushiti
    43. Avdul Gjoleka
    44. Arif Breshani
    45. Abaz Abazi
    46. Asllan eli
    47. Ali Velaj
    48. Ali Manaj
    49. Ajas Lagji
    50. Abedin Caja
    51. Asim eli
    52. Abaz Laze
    53. Aqif Gjoni
    54. Abas Sula
    55. Aleks Spiro
    56. Anastas Proko
    57. Ali Ramadani
    58. Arshi Manaj
    59. Agush Shahini
    60. Ali Ramadani
    61. Arben Azisi
    62. Arshi Lenko
    63. Arshi Lilo
    64. Anton Poi
    65. Axhem ela
    66. Ali Zhupa
    67. Agim metaj
    68. Anastas Gjei
    69. Apostol Thimio
    70. Ali hysh
    71. Ali elaj
    72. Adem Hoxha
    73. Astrit Toto
    74. Ali Shuti
    75. Avdullah Haska
    76. Avni Xhaferi
    77. Arif Quku
    78. Ali Mui
    79. Ali Bire
    80. Avdulla Arapi
    81. Arap Arafi
    82. Ali Qyrdedi
    83. Ahmet Kanani
    84. Bajram Sinoimeri
    85. Bendo Xhelilaj
    86. Beqar Idrizi
    87. Bajram Toi
    88. Besim Aliaj
    89. Bektashi Ymeri
    90. Besim ela
    91. Baftjar Dauti
    92. Bekim Muhametaj
    93. Bashkim uberi
    94. Bashim Baxho
    95. Belua Kamberi
    96. Bajram Zykollari
    97. Beqir Ajazi
    98. Banush Malaj
    99. Besim Kenaj
    100. Brahim Pulaj
    101. Bajram Meaj
    102. Banush Bregasi
    103. Bido Zaaj
    104. Bido Xhaferi
    105. Bejdullah Llakaj
    106. Bejo Zhupaj
    107. Bajazit Maze
    108. Besim Kaleshi
    109. Bido Mehmeti
    110. Bilal Haxhiraj
    111. Bajram Xhaferi
    112. Bajram Saliu
    113. Bilal Bega
    114. Bajram Hoxha
    115. Bajram Bilali
    116. Besho Hitaj
    117. Beqo Kokilaj
    118. ome Dukaj
    119. eriz ela
    120. aush nurellari
    121. une Ormeni
    122. elo Saliu
    123. eriz ela
    124. Damo Gjonaj
    125. Dilaver Xhaferi
    126. Dalip Dalipi
    127. Drita Bushi
    128. Dilaver Bedini
    129. Dajko Ruaj
    130. Dalip Topi
    131. Demir Topi
    132. Dilaver Denaj
    133. Dalip Kavali
    134. Dine Merkuri
    135. Dilaver Bushi
    136. Donika Kamberi
    137. Dule Hoxha
    138. Dilaver erepi
    139. Dino Danushaj
    140. Dalip Karati
    141. Dilaver Poi
    142. Dalip Kalaja
    143. Demir Karati
    144. Dervish Tahiraj
    145. Dalip Haxhiraj
    146. Dervish Liaj
    147. Dajlan Sadiku
    148. Dhimiter Mandili
    149. Dhimiter Harallambi
    150. Dhimiter Caci
    151. Dhimiter Bita
    152. Dhorka Dine
    153. Edip ui
    154. Evgjeni Brisku
    155. Ervehe Pogoni
    156. Enver Godo
    157. Enver Shameti
    158. Emre Nushi
    159. Eqerem Aliaj
    160. Enver Beqo
    161. Elmas Rui
    162. Esma Demi
    163. Enver Memi
    164. Ervehe Fetahu
    165. Estref Sherifi
    166. Estref Spaho
    167. Evanthi Jordani
    168. Esatr Dule
    169. Eleni avo
    170. Elmas Bajrami
    171. Lejda Lenica
    172. Elmas Lamellari
    173. Estref Rui
    174. Emine Meria
    175. Eqerem Hajkaj
    176. Elmas Kaso
    177. Eqerem Hoxha
    178. Elmas Bregasi
    179. Emine Bufi
    180. Eqerem Bakuli
    181. Et'hem Ibrahimi
    182. Eqerem arani
    183. Flamur Nishani
    184. Ferit Malaj
    185. Ferit Hanxhaku
    186. Faik Qazimi
    187. Foto Gogo
    188. Foto Konstandini
    189. Faik Shehu
    190. Ferdi Braja
    191. Foto Shaholli
    192. Faik Durmishi
    193. Fiqiri Leskaj
    194. Ferit Strati
    195. Fuat Brinja
    196. Fadil Abazi
    197. Foto ore
    198. Fane Gogo
    199. Feti Metaj
    200. Fido Rustaj
    201. Feim Zeneli
    202. Foni Dhimpali
    203. Fejzo Bregasi
    204. Flamur Hoxha
    205. Fejzi Pulo
    206. Fejzi Babaramo
    207. Foto Lasko
    208. Hazbi Smokthina
    209. Furdes Sinoimeri
    210. Faslli Vraka
    211. Ferik Balla
    212. Farfuri Busi
    213. Fejzo Binaj
    214. Fejzi Hate
    215. Fejzi Alushi
    216. Fejzi File
    217. Filip Golemi
    218. Fuat Goxhaj
    219. Fejzo Kokoshi
    220. Ferhat Perkazi
    221. Ferit ela
    222. Faik Mullaj
    223. Fetah ela
    224. Ferik ela
    225. Feor Aska
    226. Fejzo Buzmadhi
    227. Gafur ui
    228. Grigor Konomi
    229. Gani Blaca
    230. Gazi ui
    231. Goxho Kondi
    232. Gafur Qyrdede
    233. Gue Pilushi
    234. Galip Berzati
    235. Gazmen Isufati
    236. Gaqo Bashari
    237. Grigor Berii
    238. Gani Toto
    239. Gue Lilaj
    240. Gori Spiro
    241. Gani Kanani
    242. Gole Bashari
    243. Gani Pelushi
    244. Gori Loshi
    245. Gjisho Shametaj
    246. Gjergji Papa
    247. Hazbi Budo
    248. Hamza Tare
    249. Hysni Taipi
    250. Hysen Rakipi
    251. Hajdar Shehu
    252. Halil Merkuri
    253. Hajri Danaj
    254. Handar Koitaj
    255. Hasan Hoxha
    256. Haki Ndoi
    257. Hajrulla Muhametaj
    258. Haber puni
    259. Hajro Allamani
    260. Hasan Dine
    261. Hito Muratllari
    262. Hysen Tahiraj
    263. Hajri Seferi
    264. Halim Muhollari
    265. Hasmin Manaj
    266. Haxhi Haxhiu
    267. Haki Osmani
    268. Hamit Hajdari
    269. Hulo Hashorva
    270. Hamza io
    271. Hajri Petrika
    272. Haki Hodaj
    273. Habip Serjani
    274. Halim Xhaferaj
    275. Hajri Petritaj
    276. Halit Mustaj
    277. Hajri Bregasi
    278. Hajri Serani
    279. Hajri aushi
    280. Hyso Begaj
    281. Haneme Gjondedaj
    282. Halit Shehu
    283. Handar Hazeraj
    284. Handar Ruho
    285. Halim aushaj
    286. Hodo Bushi
    287. Hiqmet Koka
    288. Hava Rushiti
    289. Haxhi Isufi
    290. Harto Nashi
    291. Halim Stolia
    292. Hateme Arapi
    293. Hekuran Seferi
    294. Hasan Latifi
    295. Hami Tahiri
    296. Hamit Llakaj
    297. Hekuarn Kamberi
    298. Hasan Ramadani
    299. Hito Gao
    300. Hasan Kushta
    301. Harallamb Kostaleta
    302. Haxhi Shehu
    303. Hysen Qama
    304. Hamit Pulaj
    305. Hjaredin Dajlani
    306. Hysen Gorica
    307. Hajro Muo
    308. Handar Jonuzaj
    309. Halika ano
    310. Hysni Shega
    311. Halit Alikaj
    312. Hysni Denaj
    313. Haki Musaj
    314. Halit Bano
    315. Haxhire Smokthina
    316. Hysen Bejdullahu
    317. Hysen Dule
    318. Hysen Topi
    319. Hysen Kerri
    320. Hekuran Seferi
    321. Hakan ani
    322. Koo Gjei
    323. Kalo Lelaj
    324. Kosta Kaati
    325. Kudret Hoxha
    326. Kalem Sholla
    327. Koo Xhavara
    328. Ksenofob Naska
    329. Koo Lako
    330. Kamber Muka
    331. Koli Prifti
    332. Koli Gjoka
    333. anan Lalaj
    334. Kristofor Veneti
    335. Kadrie Dine
    336. Koo Vasi
    337. Kozma Dako
    338. Kudret aushi
    339. Koli Dhosi
    340. Koo Bashari
    341. Kristal Janaqi
    342. Koo Gjoka
    343. Koo Stefani
    344. Koo Llongo
    345. Kapo habipaj
    346. Koo Gogo
    347. Kapo aliaj
    348. Kasem emiri
    349. Kanan Lalaj
    350. Kano saliaj
    351. Koco Garo
    352. Koco Lii
    353. Koo Toromani
    354. Koco Pasko
    355. Kristo Nato
    356. Kristo Mustaqi
    357. Koco konomi
    358. Kosta Janali
    359. Koo Theidhori
    360. Kristina Lezhu
    361. Koo kaliva
    362. Kristal Qarri
    363. Kamber Alushi
    364. Kristo Gogo
    365. Kosta avo
    366. Kio Jonidha
    367. Kristina Stefani
    368. Kalo Denaj
    369. Kalo Deraj
    370. Kaso Avdia
    371. Kujtim Ahmeti
    372. Kosta Eksarko
    373. Kalem Sholla
    374. Kozma Dhimo
    375. Kapo leka
    376. Kudret Dalipi
    377. Kristal Rani
    378. Kalo Merkaj
    379. Loli aka
    380. Lefko Reshi
    381. Luan Hamzaraj
    382. Ligor Sevo
    383. Lulo Sinaj
    384. Laze Jaho
    385. Lili Gremi
    386. Luan Angoni
    387. Ligor Lezho
    388. Lesko Lato
    389. Liso Sinanaj
    390. Lavdosh Zani
    391. Lalo Qejvanaj
    392. Loni Goga
    393. Loni Meta
    394. Lale Goci
    395. Lipe Garo
    396. Loli lenko
    397. Lutfi dule
    398. Lele godo
    399. Landro decka
    400. Limone Ceno
    401. Llambi Zdrava
    402. Llambi Ziu
    403. Llapar golemi
    404. Llambrini
    405. Zhona
    406. Llapar Ziu
    407. Llapar Tutulani
    408. Llambi Nikolla
    409. Izmini Duni
    410. Ismet Mullaj
    411. Ismet Sinjari
    412. Ymeer Alushaj
    413. Ismet Birce
    414. Ibrahim Arapaj
    415. Ismet Lena
    416. Ismail Kore
    417. Ibrahim pashollari
    418. Islam Sinaj
    419. Ilvie Cenaj
    420. Isuf Cenaj
    421. Irakli Konomi
    422. Ilmi haxhiu
    423. Ijas Delilaj
    424. Ismail Dine
    425. Ismail Vaqarri
    426. Ilo Mero
    427. Islam Isaraj
    428. Islam Sherifi
    429. Ilo Duri
    430. Ilo Kote
    431. Inajete Dabulla
    432. Izet Velani
    433. Ilo Tefa
    434. Ismail ako
    435. Ibrahim Elamazi
    436. Isa Buzmadhi
    437. Isuf Qamili
    438. Ilo ami
    439. Inajete Karalliu
    440. Isuf Cerila
    441. Isa Xhaferi
    442. Ismail Mustafaj
    443. Izet ifligu
    444. Ihsan Dervishi
    445. Izet Qenaj
    446. Isuf Allamani
    447. Idajl Canaj
    448. Islam Kalemaj
    449. Isuf Breshanaj
    450. Ibrahim eraj
    451. Jani Koi
    452. Jorgo Triha
    453. Jano Vlashi
    454. Jasim Balaj
    455. Orgji Shuli
    456. Jorgo Thano
    457. Jashar ela
    458. Jorgo Sigu
    459. Jemin Puni
    460. Jaho Hoxha
    461. Jae Muaj
    462. Jonus Muho
    463. Jorgo Vito
    464. Jorgo Selo
    465. Jashar Hodaj
    466. Jani Leka
    467. Jashar Aliu
    468. Orgji Bakiri
    469. Jaho Kajo
    470. Janaq Gjei
    471. Jashar Selmani
    472. Orgji Sako
    473. Mihallaq Ziqishti
    474. Muharrem Muho
    475. Mynir omo
    476. Myrteza Gozhita
    477. Murta Llukani
    478. Muharrem Piluri
    479. Malko Lulaj
    480. Miha Toli
    481. Medi Xhelilaj 482. Mesaret Ymeri
    483. Merjeme Sinaj
    484. Mendar Bezhani
    485. Mit'hat Hajdini
    486. Muhamet Kolleshi
    487. Miha Stefani
    488. Mina Kule
    489. Misir Banaj
    490. Malo Xhafo
    491. Muhabet Merkuri
    492. Miha Kromidha
    493. Myslim Gabaj
    494. Mehemet Kokalari
    495. Muhabet Tare
    496. Muharrem Qenaj
    497. Murat Bejo
    498. Meto Porozi
    499. Malo Bregasi
    500. Mustafa Lumari
    501. Mustafa Xhunga
    502. Musa Isufaj
    503. Murat Mahmuatj
    504. Muhamet kamberi
    505. Mehdi Ferhati
    506. Murat Hunga
    507. Memush Saliaj
    508. Miha Stefani
    509. Miti Petushi
    510. Merushe Gjika
    511. Myftar Canaj
    512. Mehmet Koi
    513. Mina Prifti
    514. Mero Veliu
    515. Myfit Gallai
    516. Miro Qesari
    517. Muharrem Jaupi
    518. Mustafa Demiraj
    519. Malo Qazimi
    520. Malo Malaj
    521. Mustehak Habipaj
    522. Maze Jaupi
    523. Maze Jonuzaj
    524. Myfit Sinani
    525. Mevlan Agaj
    526. Marie Dhima
    527. Mustehak Agaj
    528. Merko Merkaj
    529. Masar Metani
    530. Merinaq Brisku
    531. Marie elo
    532. Memo Nexhipi
    533. Myfit Ibrahimi
    534. Maliq Krii
    535. Milo avo
    536. Mio Kushgjini
    537. Myslim Xhani
    538. Mezan Shkurti
    539. Merqez Pula
    540. Marie Brisku
    541. Mehmet Dervishi
    542. Manol Lula
    543. Mean Baze
    544. Mina Luzi
    545. Myslim Sinomeri
    546. Maliq Doganaj
    547. Muhabet Berdaj
    548. Mustafa Kui
    549. Male Banaj
    550. Mustafa Runa
    551. Mustafa Hoxha
    552. Murat Angoni
    553. Milto Gjini
    554. Mete Merkuri
    555. Melfo Zakoi
    556. Manol Besho
    557. Mihal Nako
    558. Murat Toto
    559. Mustafa Axhemi
    560. Murat Brahimi
    561. Mendor Breshani
    562. Myfit Malaj
    563. Osmen Osmeni
    564. Osman Aliaj
    565. Orhan Canaj
    566. Osman Duni
    567. Vollga Dhamo
    568. Vollga Bita
    569. Ormen Ribaj
    570. Omer Mero
    571. Gresti Duka
    572. Gresti Tola
    573. Naun Hadro
    574. Nuri Liti
    575. Nevzat Brinja
    576. Nevruz Miha
    577. Nasho Veneti
    578. Nustret Abedini
    579. Nexhip Saliaj
    580. Nuri Kamberi
    581. Nevruz Lilaj
    582. Naxhi Zhupa
    583. Nuredin Godaj
    584. Nuredin Mullahaj
    585. Namik Abazi
    586. Nevruz Myftaraj
    587. Njazi Hekurani
    588. Nuredin Bejko
    589. Nazmie Caja
    590. Nevrus Leka
    591. Nazire Saliaj
    592. Nevro Bocaj
    593. Nustret Lamaj
    594. Nexhip Velaj
    595. Nuredin Dinaj
    596. Nonda Riga
    597. Neki Gerbi
    598. Niazi Shameti
    599. Nazmi Brinja
    600. Nuri Lui
    601. Niazi Islami
    602. Neki Kamberi
    603. Niko Qiriako
    604. Nexhat Perkazi
    605. Nurdin Bejleri
    606. Namik Mai
    607. Nevrus Mihaj
    608. Nexhi Cane
    609. Nane Prifti
    610. Namik Mai
    611. Nasho Zera
    612. Nevir Duro
    613. Nazik Shyti
    614. Nazik Zeqiraj
    615. Nazik Dedaj
    616. Nail Zylfo
    617. Nuro Habilaj
    618. Nevro Bordaj
    619. Nebi Lamaj
    620. Nako Kosta
    621. Nevruz Kanani
    622. Ndreko Poshnja
    623. Polikseni Opshi
    624. Pano Meksi
    625. Pelivan Sulko
    626. Polikseni Toi
    627. Pano Miho
    628. Panajot Margariti
    629. Petro Prifti
    630. Pasho Pashollari
    631. Pertef Lumani
    632. Pilo Kosta
    633. Pandora Stefani
    634. Peo Luzi
    635. Pllumb Cani
    636. Petrit ipi
    637. Pilo Duka
    638. Pandeli Karoqe
    639. Petrit Prmeti
    640. Pertef Qezari
    641. Petro Xhixho
    642. Pavli Goga
    643. Pavli Nei
    644. Panajot Thanati
    645. Panajot Thimjo
    646. Prenush Qarri
    647. Pelivan Guri
    648. Pertef Kalemaj
    649. Pano Bezhani
    650. Pranjush Leshnja
    651. Pertef Kokalari
    652. Pertef Lumani
    653. Pano Xhixho
    654. Pali Daka
    655. Perlat Tafilaj
    656. Pullumb Manaj
    657. Pashun Bushi
    658. Qazim Kondi
    659. Qamil Malaj
    660. Qazim Boduni
    661. Qefsere Rusi
    662. Qemal Malaj
    663. Qemal Mala
    664. Qerim Islamaj
    665. Qato Kruti
    666. Qemal Toska
    667. Qemal Habipaj
    668. Qemal Bilaj
    669. Qemal Muhametaj
    670. Qazim aushaj
    671. Qani Zikollari
    672. Qerim Sherifi
    673. Qani Bllaca
    674. Qamil Fratari
    675. Qemal ami
    676. Qemal Meo
    677. Qirjako Jonidha
    678. Qerim Bozgo
    679. Qerim Kurteza
    680. Qemal Goxhaj
    681. Rasim Bazo
    682. Retat Rui
    683. Rako Ziu
    684. Rako Caci
    685. Riza Brahimi
    686. Reshat Shahaj
    687. Riza Qorri
    688. Rusem Sylko
    689. Riza Kiptiu
    690. Riza Hoxha
    691. Rustem Toto
    692. Riza Ramadani
    693. Reshat Bejko
    694. Ramazan Sina
    695. Resmi Lelaj
    696. Resmi Leskaj
    697. Riza Rrokaj
    698. Riza Selmani
    699. Esmi Cenaj
    700. Rukie Aliaj
    701. Rushan Durmishi
    702. Ruzhdi Kallarati
    703. Ramazan Llahja
    704. Ram Rapi
    705. Rushan Qazimi
    706. Reshat Kamberaj
    707. Ramiz Ahmeti
    708. Ramis Ormeni
    709. Rahman Perllaku
    710. Rako Keta
    711. Rakip Denaj
    712. Rusem Pashaj
    713. Razo Zeneli
    714. Rushan Bushaj
    715. Rrapo Kemalaj
    716. Refat Grema
    717. Riza Alia
    718. Rustem Pushaj
    719. Refat Lako
    720. Rexhep Panahori
    721. Riza Mehmeti
    722. Sami Aliaj
    723. Sotir Papuli
    724. Sabri Asllani
    725. Selaudin Lale
    726. Stavro Gavrani
    727. Stasi Mosko
    728. Sadik Manaj
    729. Stefan Pelivani
    730. Safet Aliu
    731. Sinap Alushaj
    732. Sotir Galini
    733. Stefan Roshi
    734. Siku Prifti
    735. Sulo Suliu
    736. Sulo Ymeri
    737. Sulo Saliaj
    738. Sai unaj
    739. Sait Jonuzaj
    740. Sali Aliaj
    741. Sali ollaku
    742. Sendin Mezini
    743. Seit Sulaj
    744. Sotir Qirjazi
    745. Sami Allamani
    746. Sulo Shehu
    747. Stavri Flloku
    748. Selman Shena
    749. Sknder Gole
    750. Sejmane Xhafa
    751. Sulo Shehu
    752. Sulo Muhameti
    753. Sabri Dervishi
    754. Sotir Loshi
    755. Selman Murataj
    756. Serjan Puni
    757. Selfo Jonuzi
    758. Sali Vrenozi
    759. Sknder Boi
    760. Sadik Sadikaj
    761. Syrjah Muho
    762. Sefer Hysenaj
    763. Sihat Mustafaraj
    764. Selman Sadikaj
    765. Sefer Pashollari
    766. Sihat Tozaj
    767. Sadush Canaj
    768. Sknder Bejko
    769. Simo Dhamo
    770. Sknder Saliaj
    771. Sinan Alushaj
    772. Sefto Gjoni
    773. Sejdo Sulejmani
    774. Stefan Mako
    775. Stefan Caci
    776. Sorka Kureta
    777. Sofokli Bakuti
    778. Selim Dako
    779. Spiro Mastora
    780. Selvie Isaraj
    781. Sadullah Gucaj
    782. Sotir Mero
    783. Sali Kaso
    784. Safet Zeqiri
    785. Sadik Kamberi
    786. Sulejman Hysenaj
    787. Spiro Partalli
    788. Spiro Rufo
    789. Saliko Panariti
    790. Stavro Babi
    791. Sinap Lizaj
    792. Surja Kasi
    793. Sabri Serani
    794. Sose Hysi
    795. Sedat omo
    796. Sabri Asllani
    797. Sofo Dono
    798. Seit Shehaj
    799. Sali Xhakolli
    800. Selami Isufi
    801. Sefer Filaj
    802. Seldi Mezini
    803. Sknder Dule
    804. Sami Kamberi
    805. Saliko Dautaj
    806. Spiro Ndini
    807. Safet Xhaferi
    808. Stathi Rui
    809. Selman Spahiu
    810. Sami Kokona
    811. Sulo Suli
    812. Sefer Qazimi
    813. Sotir Bitri
    814. Selfo Jonuzaj
    815. Sknder Shehu
    816. Shefiko Qenaj
    817. Salto Ribaj
    818. Selam Hoxha
    819. Sknder Canaj
    820. Sabri Shalsi
    821. Sami Grxhalliu
    822. Shaban Rizvani
    823. Shefqet Hasanbelliu
    824. Shuaip Isufi
    825. Shyqyri Shehu
    826. Sheme ela
    827. Shyqyri Xhani
    828. Shahin Dervishi
    829. Shahin Shahinaj
    830. Shahin Shkurti
    831. Sherif Feimi
    832. Sheme Beqiri
    833. Shefqet Muaj
    834. Shaban Muonga
    835. Shuko Karabolli
    836. Shaqo Tefani
    837. Shyqyri Velaj
    838. Shqezo Habipi
    839. Shaban Isufi
    840. Shefik Durmishi
    841. Shyqyri Xhani
    842. Sheraf Zeko
    843. Shefqet Zeko
    844. Shefqet Xhako
    845. Sherif Hysenaj
    846. Sherif Hasanaj
    847. Shefqet Aliaj
    848. Shamet Shametaj
    849. Sherif Gjonaj
    850. Shefit Lako
    851. Teki Danaj
    852. Tair ela
    853. Tare eli
    854. Tefik Gjishti
    855. Tare Karabolli
    856. Teme Aliaj
    857. Tahir Brahimi
    858. Tase Xhoi
    859. Tefta Neranxa
    860. Teli Qore
    861. Tajar Isufi
    862. Teme Serani
    863. Tase Dhamo
    864. Tase ori
    865. Teli Margariti
    866. Tefik Beqo
    867. Tare eli
    868. Todi Karoqe
    869. Tajar Braushi
    870. Telhat Osmani
    871. Tefik Beqo
    872. Triumf Qerimi
    873. Trendafile Danaj
    874. Timo Suli
    875. Tefta Hasanaj
    876. Teme Bilo
    877. Todi Xharo
    878. Tefta Hasanmema
    879. Thimjo Xhai
    880. Thoma Kallajxhi
    881. Thanas Gjoni
    882. Thimi Dhamo
    883. Thoma Kita
    884. Theofan Nai
    885. Thoma Vangjeli
    886. Theodhora Kita
    887. Thoma Doe
    888. Theodhori Sholla
    889. Thoma Mita
    890. Thoma Nako
    891. Theodhori Jani
    892. Thimjo Gaba
    893. Thanas Gaba
    894. Theodhori Ngjela
    895. Theodhori Mastora
    896. Umberto Gramatiko
    897. Vano Hasanaj
    898. Vangjel Sotiri
    899. Violeta Papuli
    900. Vehap Peshkopia
    901. Velo Brahimi
    902. Veli Aliaj
    903. Veli Meraj
    904. Vasal Kule
    905. Vangjel Mile
    906. Vesel Dervishi
    907. Vasal Papa
    908. Veis Dervishi
    909. Vasil Bao
    910. Vangjel Grazhdani
    911. Vesel Fezga
    912. Vangjel Qafa
    913. Vasil Dhimo
    914. Vasal Ziu
    915. Vasil Sholla
    916. Veri Davidhi
    917. Vasal Kallapolli
    918. Veli Lalaj
    919. Vasal Kote
    920. Vangjel Xhixho
    921. Vasal Poshnja
    922. Vangjel Pako
    923. Veli Branushi
    924. Vangjel Mano
    925. Vasil Kosta
    926. Vangjel Daci
    927. Vasil Plaku
    928. Venetika Tartari
    929. Vangjel Qope
    930. Xhevo Daci
    931. Xhane Goga
    932. Xhemil Xhega
    933. Xhelaudin Canaj
    934. Xhezair Qejvani
    935. Xhelo Dautaj
    936. Xhevit Pelivani
    937. Xhemal Zeneli
    938. Xhelal Beqari
    939. Xhevdet Aliko
    940. Xhelo Habilaj
    941. Xhafer Denaj
    942. Xhevo Memisha
    943. Xheza Musaraj
    944. Xhelal Murataj
    945. Xhemal Velaj
    946. Xhafer Xhaferaj
    947. Xhefka Maksuti
    948. Xhafer Durmishi
    949. Xhevdet Habipi
    950. Xhemal Memo
    951. Xhelil Shameti
    952. Xhefka Xhungo
    953. Xhafer Bano
    954. Xhezo Myrto
    955. Xhafer Llapi
    956. Xhevrie Maksuti
    957. Xhoxhi Zera
    958. Xhelal Murati
    959. Xheto Kaciaj
    960. Xhelal Tahiraj
    961. Xhafer Nallbani
    962. Xhafer Liaj
    qenka edhe gjyshi im ketu te kjo lista
    jesht prm ne aliarm
    jeshm more jeshm
    po drita skeshm

  19. #59
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Dua tiu sjell ketu disa paragrafe nga librat me serioze te studiuesve me ne ze te asaj periudhe ne historine Shqiptare.

    Kujtimet e nje officeri gjerman per luften e nacionalisteve shqiptare ne krah te gjermaneve, nga libri i Kuhmel. Kjo u adresohet edhe te gjithe atyre qe akuzojne sot Hoxhen per pederastllek.
    "Albanians had not developed culturally since the time of Scanderbeg in the fifteenth century. They have developed no concept of "state" or "nation", indeed, they had vegetated........... They went on to attack only as long as there was something to steal.” The staff of Twenty-first Corps came to very similar conclusions, blamimng the lack of nation-state traditions for the faliure to sustain an effective security force. SS General, Josef Fitzthum, blamed all these troubles to Albanian officer corps, which he maintained was not only worthless but filled with pederasts." (Kuhmel "Deutschland und Albanien" p.205/p.452


    Hilman ne kujtimet e tij "Nje Anglez ne malet e Zagorise"
    Kur u kthyem ne baze na priste lajmi i keq se Lideri i misionit Britanik ne Shqiperi, Davis ishte kapur nga Gjermanet dhe zevendesi i tij kishte vdekur. Nje pjese e fshatrave te Zagorise ishin djegur nga Gjermanet dhe nga banda Balliste e nje personi te quajtur Ismail Golemi dhe ndihmesit e mi kishin levizur bazen tone nga Shqiperia.
    U largova nga Shqiperia i bindur se mbeshtetja jone materiale, financiare dhe morale per partizanet ishte e drejte. Fatkeqesishit, mbeshtetja jone u vu ne pikepyetje kur ne mbeshtetem edhe grupime te tjera politike. Ne fillim te gjithe u trajtuan njesoj, por kur grupimet e tjera u treguan te pavullnetshem te luftonin Gjermanet, ne vazhduam t'i mbeshtesnim keto grupime moralisht e materialisht, refuzuam qe t'i denonconim publikisht dhe asnjehere nuk folem qarte per sakrificat e shumta te partizaneve. Si rezultat i kesaj politike te mefshte, ndershmeria jone si oficere u pa me dyshim. Nje partizan i thjeshte nuk mund ta kuptonte se megjithe aleancen tone me Rusine, ne nuk mund ta mbeshtesnin komunizmin. Me mbeshtetjen e nje grupi te vetem, ne mund te ofendonim nje pjese te shqiptareve dhe mund t'i fusnim ata ne nje situate te veshtire pas lufte, por perderisa ne kishim ardhur per te inkurajuar rezistencen, ishim te detyruar te mbeshtesnim vetem ata qe benin rezistence. A ishte nje politike driteshkurter apo jo, ajo qe ndoqi Anglia, une nuk mund te them. Partizanet kishin fajet e tyre, por e verteta qendron se ata luftuan, u vrane per te njejtin qellim per te cilin luftonim edhe ne. Kurajon qe ata treguan gjate luftes, deshiren per te fituar, besimin ne vetvete dhe ne ceshtjen e tyre, te gjitha keto me bene te besoj se ata e meritonin qe te udhehiqnin vendin pas lufte".


    Ja se cfare thote Sir Reginald Hibbert ne librin e tij "Albania's National Liberation Struggle".
    Kur u jane furnizuar arme e materiale, levizja partizane ka siguruar rekrute dhe llogaritet se numri i saj eshte rritur nga 6,000 ne 25,000 veta qe nga marsi 1944. Keto forca i kane shkaktuar armikut nje numer te konsiderueshme te vraresh e te plagorsurish, ata kane pasur sukses ne nderprerjen e dy vijave te rendesishme komunikacioni, ne zvogelimin e nxjerrjes se kromit dhe ne hapjen e nje kryeure ne bregdet, ne nje kohe kur armiku eshte vecanersith i ndjeshem ndaj kercenimit te zbarkimit. Keto operacione kane shkaktuar kundermasa te armikut ne nje shkalle te madhe."(Faqja 261; pjese nga nje vleresim informativ i i Kuartierit te Operacioneve te Posacme i dates 22 qershor per Londren.)


    "A general uprising was really the only option, but as the occupation grew longer and the conservation of strength became more and more important, Kupi and the northern chieftans, like the BK, slipped slowly into COLLABORATION. Kupi, like Bajraktari, eventually signed a besa, a nonaggression pact, with the Germans." (Bernd Fischer Albania at War 1939-1944, pg 195) referenca origjinale - CGR (Captured German Records (National Archives), roll T120/340, Nr. 148, Tirana Schliep to Neubacher, 9 November 1944. FO (Foreign Office- Great Britain) 371/48079, R4145/46/G90, McLean Report, 23 February 1945

    Ja cfare thote Harry Fultz sipas arkivave te Office of Strategic Services (OSS) USA.

    Harry Fultz, who headed the Albanian desk at the OSS and had considerable experience with Albania prior to the war, concludes that the Balli Kombetar might have been looking for a reason to break the agreement once it became clear that the organization would have a chance to work with the Germans. (OSS, 154, box, 14, Harry Fultz report to Philip Adams, 24 February 1944.

    Ja dhe cfare thone arshivat angleze per Mustafa Krujen

    "The declarations of Allied states calling for the reestablishment of Albanian independence after the war, had particulary good effect on the resistance, and they frightened Kruja, who held an emergency grand cuncil meeting on Christmas Day to denounce the statements. One of the members made an anti-Italian speech and was immediately arrested". (FO 371/33108 R9044/184/90, FO Minute, December 29, 1942.

    Me tej rekordet gjermane per Krujen.

    "But the principal reason for increased resistance was the successful recruitment policy and the growing organization of the NLM (National Liberation Movement). ......Of particular help to recruitment was Kruja's decision to send government - equiped Dibra bands into southern Albania, where they behavied considerably worse than did the Italians." CGR, roll T120/340, Nr. 1, Tirana Wegner, January 3, 1943. (Wegner ishte oficer Gjerman ne perfaqesine Gjermane ne Shqiperi gjate asaj kohe)

    Gjermani Bernard Kuhmel gjithashtu shprehet keshtu ne librin e tij "Deutschland und Albanien".

    "But Shkodra - particulary important to the Germans, because they planned to leave in that direction - and the area south of the line Puka-Kukes were held - since the end of September - by Muharrem Bajraktari, Gjon Marka Gjoni, Halil Alia, elements of Balli Kombetar, and small groups of Kupi supporters, all supported by the 181st Infantry Division. Most German observers agreed that without the pro-German clans of the northern Albania, the northern route - the only way out - would have been closed to the Germans. (Kuhmel, "Deutscheland und Albanien," p. 430.


    Ja se cfare thote Sir Reginald Hibbert ne librin e tij "Albania's National Liberation Struggle".

    Gjermanet kishin hedhur ne loje disa trupa te klasit te pare, duke perfshire edhe elemente te Divizioneve Malore I dhe XXV, te Divizionit te Kembesorise 297 dhe te Divizionit 104 Jaeger. Situata paraqitet e permbledhur ne nje telegram nga Bari per Algjerin. Nje force prej rreth 15,000 trupash gjermane i deboi partizanet nga rruget veri-jug ne Shqiperine e Veriut dhe i mbertheu me shpatulla nga deti. Luftimet kundermesymese te partizaneve u bene te ashpra per tri jave. Aeroplanet Spitfire te RAF nga bazat ne Itali u thirren nepermjet misioneve te BLO (British Liason Officer) ne jug per te sulmuar kolonat gjermane, duke u dhene keshtu nje mbeshtetje te rendesishme forcave partizane." (Faqja 230 dhe 231; pershkrim nga operacioni gjerman kundra FN ne qershor te 1944)
    Ndryshuar pr her t fundit nga Zarathustra. : 13-06-2008 m 10:48

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Antarsuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,237
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Se pari kisha me ju lute moderatoreve me i heqe postimet absurde me lista njerezish... partizane apo jo se nuk kane lidhje me temen, e nuk kallzojne asgja.

    Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Dua tiu sjell ketu disa paragrafe nga librat me serioze te studiuesve me ne ze te asaj periudhe ne historine Shqiptare.

    Kujtimet e nje officeri gjerman per luften e nacionalisteve shqiptare ne krah te gjermaneve, nga libri i Kuhmel....
    Nqse i beson kujtimet e oficerit gjerman, atehere per me u ba i besueshem, duhet me ju dhane te njajten besueshmeri edhe kujtimeve te mjekut italian.

    Megjithate mjeku italian jetoi non-stop me partizanet ne te njajtat kushte, e jo me rrotacion si oficerat anglez, pervec kesaj pat rastin me i njofte gjate por edhe mbas lufte kur erdhen ne pushtet se cfare mallit ishin.


    [B]"Albanians had not developed culturally since the time of Scanderbeg in the fifteenth century. They have developed no concept of "state" or "nation", indeed, they had vegetated........... They went on to attack only as long as there was something to steal.
    Ky perkufizim per shqiptaret qe ti je dakord (vetem pse te intereson - mendon ti ) asht shum ma rracist se akuza qe ju i bani mjekut italian.
    Gjermani i perkufizon te gjith shqiptaret si njerez te shek 15, dmth edhe partizanet si pjese e kesaj rrace nuk paten si me dale 5 shekuj ma perpara se pjesa tjeter e popullit.

    Italiani jep fakte keq edhe mire per ata qe ka pase kontakt, pa doza rracizmi. Pse ka ma shume kujtime negative vjen prej se i tille ishte ambienti (partizan) ku bante pjese.

    Shif se cfare hipokrit je - shan italianin si rracist, pushtues, mashtrues etj pse shan partizanet, ndersa na bjen te besueshem oficerin gjerman qe shan te gjith kombin e jo vec nacionalistat.


    Hilman ne kujtimet e tij "Nje Anglez ne malet e Zagorise"....
    Anglezit ne malet e Zagorise apo te Martaneshit partizanet e komunistat io kane ndeje "urdhno- si urdhnon" se Anglia i ka mbajte me veshmbathje, armatim, pare e mbeshtetje ajrore, bile edhe kurue i ka ne Bari te Italise.
    Anglezi nuk e ka provue me kene rob e nen urdhna te partizaneve ma xhahila.

    U largova nga Shqiperia i bindur se mbeshtetja jone materiale, financiare dhe morale per partizanet ishte e drejte.
    E drejte per interesin e Anglise por jo te popullit shqiptar qe lufta civile i solli vdekje, djegie fshatnash e ma vone edhe nji rregjim pro-jugosllav qe rrenoi cdo gja te ngritun prej pamvarsise, e po ashtu ju hangri buken e permbysi kupen (edhe deren besa) aleateve anglez e amerikan, per hire te Titos e Stalinit qe edhe i paten krijue.


    Gjermanet kishin hedhur ne loje disa trupa te klasit te pare, duke perfshire edhe elemente te Divizioneve Malore I dhe XXV, te Divizionit te Kembesorise 297 dhe te Divizionit 104 Jaeger. Situata paraqitet e permbledhur ne nje telegram nga Bari per Algjerin. Nje force prej rreth 15,000 trupash gjermane i deboi partizanet nga rruget veri-jug ne Shqiperine e Veriut dhe i mbertheu me shpatulla nga deti. Luftimet kundermesymese te partizaneve u bene te ashpra per tri jave. Aeroplanet Spitfire te RAF nga bazat ne Itali u thirren nepermjet misioneve te BLO (British Liason Officer) ne jug per te sulmuar kolonat gjermane, duke u dhene keshtu nje mbeshtetje te rendesishme forcave partizane."
    Keto pershkruen edhe italiani qe thote qe operacionet gjermani i shpartalluen partizanet qe mezi munden me ike malesh e pyjesh, pra po verifikohen te dhanat e ditarit, e nuk ka si me kene ndryshe se nuk ka pse ai intelektual me shpike ditar per me "erresue" luften partizane 15 vjet mbrapa.

    Kete thash asht mire me u ballafaque datat e ngjarjet, e deri tash vecse asht vertetue ndershmeria e autorit ne paraqitjen e te dhanave, ndersa ana emocionale ndikohet edhe prej natyres njerzore.

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
    Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
    Prgjigje: 302
    Postimi i Fundit: 05-03-2014, 15:58
  2. Prgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
  3. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
    Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  4. Ervin Hatibi
    Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39
  5. Ortodoksia dhe Shqipria
    Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
    Prgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •