Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 189
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga DESARET Lexo Postimin
    Si ta shkruajme historine ne duke mos degjuar te paret tane po duke degjuar pordhet e nje italiani,nipat e te cilit cdo shqiptar aty ne itali e quajne hajdut pa e njohur fare.
    Varet se kush jane te paret e ty, se po qene burrat a bijte e "Ylvijes" qe permend italiani aty ne ditarin e vet, apo servilat e E.Hoxhes qe u prej barij dhish u kthyen ne partizane, mandej roje ndermarrjesh e fuksa lagjesh..... nuk besoj se kane shume kredibilitet

    Hap syte o cun ta them e njehere mos ngaterro luften me diktaturen.
    Po lufta (civile) solli diktaturen, nuk duhet me pase shume tru me kuptue ket gja te thjeshte. Gjithe ai grumbull partizanesh qe mblodhen komunistat ne Jug te vendit ne vitin 1944, nuk kishte qellim (as takat) me luftue gjermanet por me marre pushtetin simbas instruksioneve te jugosllaveve qe kishin kontrollin de fakto e jepshin urdhnat.
    Ket e ka pranue vete Enver Hoxha, neper shkarravinat e veta.

    E ate historin e atij gjermanit hiqe se ke humb
    fare.
    Nuk e kuptoj cka ka te pabesueshme, keto historina kane ndodhe kudo. Psh ne qytetin e Shkodres te vjetrit diftojne se kur u larguen gjermanet me 28 nandor, partizanet qe kishin nja 2 jave qe pritshin neper kodra, filluen me hy ne qytet.

    Nji gjerman i vetem u kthye mbas nja 2-3 oresh me motorrciklete me marre dicka ne ish spitalin, diten per diell e u kthye, pa ju ba aspak vone , ndersa partizanet bajshin sehir pa ja mbajte me nxjerre kryet.


    Te uroj sherim te shpejte!
    Faleminderes (perderisa e thue ti)... kane thane HAPI RRUGEN....

  2. #22
    Prej 1943-1948 bajne 5 vjet e jo 1.5 vjet. Praktikisht te jgith periudhen e luftes se para kapitullimit italian nuk ka pase ndonji organizim te ndieshem partizan, pervec cetes se Pezes, dhe as lufte civile (me Ballin etj). Keto filluen sic e pershkruen me shume saktesi historike libri i masiperm, mbas riorganizimt dhe urdhnave te perfaqesuesve serbe prane PKSH per me i orientue drejt marrjes se pushtetit (mbas luftes) dhe eliminimit te kundershtareve politike.
    Ore lufta ka mbaruar ne 44,aq ka ndejt me partizanet ai.Pastaj per saktesine e datave madhore te interson ty libri?Pse italiani pret te ta thoje,se ka pase serb ne themelim te PK,dhe ku e si eshte cliruar Tirana?Kujton se i ka mbajtur pishtarin luftes ky dhe ishte i kudogjendur?Ky i cop doktor ishte qe i shkonte si bisht cetes e qe sja varte njeri.Dhe 90% te perrallave i ka me te degjume.Sa per organizim te keshilloj te informohesh per Brigaden e pare sulmuese,te Mehmet Shehut,qe haej si e barabart edhe me trupat elite gjermane.

    Gjermanet sikurse dihet iken vete per shkaqe te tjera, se per luften e partizaneve barkthate, kishin ndeje edhe sot e kesaj dite pa ju hy ferre ne kambe.
    Gur gur behet kalaja,nje ferr ne 100 ferra Rusi e 1000 Amerikani,ja ku shkoi dhe Gjermani per lesh.Dhe per ate ferre u shperblyen me 50vjet pushtet ata,imagjino te kishte luftuar Balli me anen qe duhej do na i kishte kursyer ato 50 vjet edhe neve.


    Jo te gjith shqiptaret, mbasi pershkruen komandante ballista qe tue dite se asht me partizanet e priten e ruejten e percollen me bujari.
    Aty,maju.Ballistat ti ben pleh,kur pershkruan nje masaker te njohur kur ballistat shkojne si garipa ti marrin armet Italianeve mbas kapitullimit,dhe keta i zbrazen gjithe fuqine e zjarrit qe kishin.

    Ndersa qe kane qene shume hajduta e te pabese e plackitesa ne ate kohe te turbullt nuk asht aspak cudi, sepse ne vitin 1997 (edhe mbas 50 vjet edukim komunist) kena pa krime shume ma te randa ne Vlone e tjeterkund, ku nipat e atyne hajduteve te L2B, kane djege njerez per se gjalli, tue perdhunue, marre peng, vra e grabite.

    E femijet e ketyne partizaneve e komunistave ishin "komitetet e shpetimit" qe shkaterruen shtetin shqiptar e sollen mijra viktime mbrenda nji viti.
    Shoku te i paske hallin gjetke me duket,se clidhje kane komitetet e shpetimit ketu i zot e merr vesh.


    Jo por partiozanet i mbajten italianet per interes e jo per burra te mire, mbasi mire apo keq kishin ekspertize ushtarake, dijshi me perdore artilerine, ishin mjek inxhiniera, ndersa partizanet me gjith komandantat e vet ishin shumica injoranta, barij malesh, shume shume kacake, pa kurrfare aftesie me perballue ushtri profesionale.

    Kjo asht edhe arsyeja pse mbas luftes deri ne vitin 1950 shumica e italianeve qe kishin profesione, nuk u lejuan me u riatdhesue, pse shteti shqiptar kishte nevoje per ta (si njeres me zanate ), deri sa erdhen ruset qe ja zune vendin.

    Vallaj un se di sa italiane ishin inxhinjera po me sa di une token e punonin mire,dhe ne ate kohe nje italian nderrohej me nje shporte vez.Dhe na fal qe po i shfrytzonim se na kishin ardhur per mik.




    Nuk ka pse me u cudite, se gjermanet kane pase ushtrine ma te pregatitun ne bote, e partizanet brekegrisun nuk kane pase by.the me u mate me ta, as aftesi as armatim.

    Historine e bunkerit ne qender te Tiranes e dijne shume tiranas te vjeter. Nuk e di se sa ore ka rezistue nji apo ma shume gjermane ne at bunker, por di qe shume partizane lane kryet tuj u perpjeke me u afrue.
    Me sa kam ndigjue une, bunkeri ishte rrethue me tela me gjemba ne njifare distance , ku ishin vare granata dore, e kerkuj sia mbante me u afrue.
    Rafi prej italie nuk po conte skuadrilje per nji ushtar gjerman, se ka pase pune ma te randesishme mendoj une.
    Brekgrisur ishin,ska nai turp ketu,se mos vetem partizanet gjith Shqipetaret ashtu ishin.Sa per bunkierin mund te kete ndodhur apo jo kjo ska rendesi,por ky italian s'ka qene deshmitar po e tregon si histori dhe e zbukuron aq shum sa ske ca ti besosh me.

    Shkurt, une mendoj se asht nji liber qe ja vlen me u lexue, eksperience e gjalle vetjake e jo gojdhana apo rrena "veteranesh" . Besoj se na ndihmon ne shqiptareve me rishkrue historine mbi baza faktesh.

    Perderisa permenden data e emna vendesh, njerezish etj. asht kollaj edhe me i verifikue, prandaj nuk ka pse shajme vetem se s'na pelqen.

    Nji dicka vihet re kjarte: Veprimet e partizaneve ne lufte, perputhen krejt me veprimet mbas lufte, me kete vecpj, eliminimin e kundershtareve politike, dhunen ndaj popullsise, pabesine, mashtrimin e njerezve, keto e rrisin besushmenine ndaj autorit.

    Sistemi qe u instalue mbas 1944 kreu krime ndaj ketij populli shum ma te randa se sa ato te "pushtuesve" italian apo gjerman.
    [/QUOTE]

    Ktu e ke gabim,ai liber ne nje pjese shume te madhe perbehet nga histori te treguara por pa qen deshmitare,tamam si perralle.prandaj dhe behet i merzitshem.Kurse ne eksperiancat vetiake esht shume pak objektiv.Sa per rregjimin qe erdhi jam dakort me ty,ishte diktature por lufta duhet pare vec.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Dhe thuhet qe qenka shkrim prej intelektuali! Prej halabaku eshte ky shkrim racist dhe antishqiptar. Nuk kane humbur akoma realistet shqiptare te hedhin te vertetat e embla apo te hidhura qofshin per ate kohe lufte. Na mbeti e shkruara e nje pushtuesi te na beje historine tone? Apo e ndonjerit qe rremon ne historira te tilla, kur ka se ku te rremoje mes popullit te vet, shqiptar.

  4. #24
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Ti Labeat mire qe na solle nje qejnef ketu, por vazhdon ta mbulosh dhe ta mbrosh kete te pegere...
    Mos harro se ky doktori ka qene fashist dhe erdhi ne shqiperi si kolonizator.. I tille mbeti dhe pas luftes si P2-uist dhe fascia nera. Ketu ti na sjell shkrime fashite dhe raciste...


    Ne postimin e meparshem te kam cituar nja tre bibliografi, hidhi nje sy, lexo e p[astaj merru me bejtet e nje morroneje italian
    Ndryshuar për herë të fundit nga D@mian : 05-06-2008 më 13:33 Arsyeja: jo sulme personale
    FLANGO MA NON FLECTO

  5. #25
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin

    prandaj kam lehur kunder demagogve.. se marrin ne qaf popullin..
    kurse te vertetat bejne vec mire..

    E vertete qenka qe shqiptaret qenkan nje tufe me zhele???? E vertete qenka qe shqiptaret e kane ne gen pabesine dhe jobujarine??? Partizanet mos i ngaterro me Enverin dhe Partine. Ata ishin te rinj luftetar antifashist dhe patriot si ato te rezistences ne France, Itali, Hollande etj.. Por qener, zagre, **** qe lehin dhe perbaltin vendin tone ka jashte dhe brenda ne vitet 60 dhe 2000..

    Une di qe jane zhdukur me qindra antikomuniste ne kohen e Dulles (ta nxjerr dhe listen po deshe).
    Po si ka mundesi qe familja e Brarucit dhe ketij Labeatit si antikomuniste qe kane qene na paskan mbijetu dhe na kane nxjerre si trashegimtare keto xhevahire????
    Po me puniste se jo te dy ketu dhe Fahri Balliu ne gazeta nuk kam pare ne jete time...
    Ndryshuar për herë të fundit nga D@mian : 05-06-2008 më 13:34
    FLANGO MA NON FLECTO

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Lebeati o Hero ashtu do shkruj se ashtu e ka msu Prifti i lagjes qe bekote ushtaret italiane e mallkote partizanet shqiptar shka ke me prit prej ati

    kurse brarucin e njofim te tan a i vner ka vjell tan jeten kundra cdo lufte qe kan ba shqiptaret se asht msu me jetu me hunin meth e si ba pershtypje bile bile i pelqe.

    braruci asht i njejti person qe beso se dhe libri i karla delponetes asht i vertet e ashtu duhet te menoj ne lebeati se flliqsina si puna e ktyne e lexojn historin e shqipnis nga botimet e akademive te shkencave Serbe e Greke dhe nga ushtar italine.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  7. #27
    Qyteti pa lum Maska e Damastioni
    Anëtarësuar
    16-07-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    152
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    labeat..

    flmn per shkrimet qe solle..

    a eshte i perkthyer ky liber i doktorit italian ne shqip?
    ne se po si mund te sillet ketu..

    ju tjeret..

    e dini shprehjen dhi e zgjebosur e bishti perpjete..
    asnjeri nga ju qe kini fyer labeatin dhe ndrecen dhe italianin .. . nuk e njihni historin e luftes partizane.. dhe nga qe nuk e njihni habiteni me ato cka thot italiani.. e mbas habise.. turfulloni.. si ai budalli nevrik qe kur e zen mat ne shah.. rremben mbretin e vet.. e fut ne xhep e iken me vrap..

    mua qe e njoh historin e luftes partizane.. keto pak faqe qe lexova nga kujtimet e doktorit.. nuk me habisin fare sepse i kam degjuar nje pjese te ketyre ngjarjeve..dhe italiani.. as nuk shton as nuk pakson.. por eshte krejt origjinal..
    pra ashtu ka ndodhur sic thot italiani.. dhe pik..
    shqiptari i mire e do te verteten.. harbuti turfullon..

    keto lloj menyrash e formash "lufte" beri dhe uck-a e drejtuar nga ca mehmeter te rinj tip limash e daut haradinash.. e ca enveresh .. dezertore qe ikin sa ndjejn rrezikun ne mullaqet e tyre.. sikurse iku qosja e hashim jakupi.. nga ca balluker.. dikur e te kopjuar nga uck-ashet tip selim e azem syl..
    krejt toidhjo gjerat..

    un e di kush eshte doktor ibrahimi ylvija e krejt cka permenden aty..
    pra .. jane krejt te pershkruar ne origjinal..si per mire si per keq..

    ki liber do ket qen i njohur per kupolen e partis punes.. qe ne koh te dulles.. e ata patjeter do ken paguar bollinot e tyre ne italine andreot-iste.. qe tu mbyllej goja ketyre deshmitareve..
    dhe ja kan arritur..

    para ca vjetesh nje nga mevlanet e zones vlor tepelen.. ne luften partizane.. beri nje liber..se si jan kujdesur partizanet shqiptar e laberia si popull per.. italianet e asaj kohe..

    sic duket dervishi.. e dinte cka ka then italiani.. pra duhej ndrequr dicka..

    nejse..

    cuna.. lexoni.. e mesoni.. por me italianin mos u hani.. se ka qen deshmitar aty..

    te kish qen horr ky italiani do kish bere nje liber ku te lavderoheshin enveri me shok.. e do ti kishin dhene nje super vile ne plazh te durrsit qe te kish bere palle gjat 50 viteve enveroiste..
    mirpo italiani.. eshte treguar.. i drejte..
    ka shkruar cka ka pare.. dhe pik..

    labeat..na sill po mujte tjera ose krejt librin..

    konkluzioni..

    horra ishin nje pjese e kapove te luftes partizane.. prandaj dhe.. ben nje m.ut te madh..si ne lufte si pas lufte..
    horra ishin nje pjese e kapove te uck-se..prandaj ben nje m.ut te madh ne lufte e pas lufte..

    enverizmi ne format e tij shtazarake injorante.. vulosi historine e luftes partizane..
    po ai enverizem.. i kopjuar nga enveristet horra te lprk-se kosovare.. vulosi dhe uck-ne..
    prandaj ne votimet e para pluraliste ne kosove..partite qe dolen si.. bartese te uck-izmit enverist.. nuk morren fare vota nga populli ikosoves..
    dhe ne 45 sikur te ishin bere votime pluraliste.. emri i enver hoxhes nuk do ish kujtuar kurere..pra shqiperia nuk do kishte kaluar kalvarin stalinist enverist rankovicist polpotist.. qe perfundoj me.. te turpshmin eksod.. ku shqipot iken drejt atdheut te doktorit italian.. i cili i kish njohur mire.. kapobandat e luftes partizane.. qe u bene zoter absolut te vendit te shqipeve..

    te mesojme nga faqet e librit te italianit.. se na ka thene te verteta e vetem te verteta..





    prandaj kam lehur kunder demagogve.. se marrin ne qaf popullin..
    kurse te vertetat bejne vec mire..
    Më vjen ke që më duhet të të drejtohem me këto fjalë sepse sigurisht je shumë më i vjetër se unë, sepse po i dijke kaq mirë të vërtetat e italianit sigurisht që je bashkëkohas i tij e i din gjërat shumë më mirë se sa ne që i kemi mësuar mbrapsht nga historia. Po ti sigurisht edhe bashkëluftëtarë i uçk - së je se po e dijshe mirë se si kanë ikur haradnajt, limajt, e jasharajt.
    Unë besa mendoj se ti edhe për rilindasit mendon njejtë se bashkë me turqit ke qenë në atë kohë apo jo?
    E vetmja gjë që më pengon është se ti po shkruajshe edhe shqip. Se një shqiptar nuk shkruan gjëra të tilla për djemtë më trima të vendit të vet, sikur atëherë kur e luftuan gjermanin e edhe tash kur e luftuan shkaun.

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Tani ke te besojme ne? Matrapazet e historise dhe brezin e kafeneve dhe parazitllekut, ndoshta pasardhesi me i denje i spurdhiakeve kolaboracionist te asaj kohe, apo kujtimet e nje partizani? O Zot, te gjithe kombet mundohen ti fryjne sa me shume te jete e mundur heroizmin dhe sakrificen e qytetareve te vet, vetem ne ngelem si magjype, njerez pa heronj, pa dinjitet, pa nder.... Anglezi thote se ne shqiperi jane vrare rreth 6,000 gjermane, 3,700 ushtare jane c'varrozur zyrtarisht, 70,000 trupa fashisto-naziste jane mbajtur ne luftime (me statistika 17,000 rober italiane u kthyen ne fund te luftes ne atdhe), aq sa Gjermanet gjate operacionit te Qershorit u detyruan te sillnin trupa speciale nga Greqia, Anglia bombardonte pozicionet Gjermane per hesap te Hoxhes, i hidhte arme atij dhe jo nacionalisteve, Shqiperia e ka emrin ne cdo monument nderkombetar te asaj lufte, dhe Haxhi Lleshi e Mehmet Shehu u nderuan me medaljen e heroit nderkombetar te asaj lufte nga vete Klinton (edhe Enveri do merrte nje te tille por nuk iu dha per te mos ndikuar per keq ne zhvillimet demokratike te asaj kohe ne Shqiperi), ushtria e Hoxhes arriti ne 72,000 vete (me gjithe rezervistet) dhe avionet amerikane fluturonin ne shenje respekti gjate paradave te partizaneve ne Tirane ............. kurse ca alabake e merhume qe jane rritur pa asnje tradite e dinjitet ta bejne gjakun uje, e pastaj shkojne e protestojne e kerkojne demshperblim pikerisht prej atyre qe u mohojne gjakun e te pareve...... magjype hesapi c'pyet..... ja plasi syte e lexo.


    "VLORË -O Lilo, o Lilo Labjaaa!.... Kjo thirrje legjendë e kohës së luftës partizane, shumëkujt i sjell ndërmend filmin mbresëlënës “Malet me blerim mbuluar”. Por, portreti trimëror i vajzës me emrin Lilo dhe i luajtur me mjeshtri nga aktorja e mirënjohur Yllka Mujo, është veçse një pjesëz e një historie të vërtetë të ndodhur diku mes maleve të fshatrave të Vlorës. Heroina e vërtetë e kësaj historie, Ervehe Gorishti është ende gjallë. Thatime, trup vogël dhe me duart që i dridhen nga pesha e viteve teksa shkruan ditarin e jetës së saj, ajo shprehet disi e përhumbur, por me një zë të kumbueshëm: Unë jam Lilo Labja e vërtetë. Teksa pret të festojë 80-vjetorin e lindjes, Erveheja do të kapërcejë kufijtë e legjendës. Ajo dëshiron që heroizmi i një vajze vetëm 18-vjeçare, që u hodh nga shkëmbi i Beunit për të mos rënë në dorë të pushtuesve gjermanë, të kapërcejë trillin e një filmi dhe të mbetet realisht një ngjarje reale e historisë së madhe të luftës së popullit tonë ndaj okupatorëve. Përtej të pabesueshmes dhe fetishizimeve të kësaj lufte, partizania legjendare e njohur nga bashkëkohësit e saj por edhe nga udhëheqësit më të lartë të periudhës së diktaturës, rrëfen me detaje një pjesës të kohës së luftës. Për shumë dekada e deri në ditët e sotme, “Lilo Labja” ka ecur me “këmbët” e një dëshmori rus. E ulur në një nga kolltukët e apartamentit të saj, që ndodhet tek “Tregu i Orizit” në qytetin e Vlorës, veterania e luftës tregon në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, se ndonëse ishte fëmija i vetëm i familjes së Abaz Bazajt nga fshati Gorisht, u hodh në ilegalitet që në moshën 15-vjeçare. Vetëm tre vjet më pas, në luftime e sipër, vajza e bukur dhe e brishtë plagoset rëndë në luftime. Në momentin që gjendet e rrethuar nga nazistët, hidhet nga shkëmbi për të mos rënë e gjallë në duart e pushtuesve dhe për të shpëtuar dokumentet e rëndësishme që komisari ia kishte lënë amanet. Me gjymtyrë të coptuar, ajo dërgohet në spitalin e Gjirokastrës dhe më pas në atë të Janinës në Greqi. Vetëm pas çlirimit të vendit dhe nën kujdesin e drejtpërdrejtë të Enver Hoxhës, Ervehe Gorishti i nënshtrohet një operacioni kirurgjikal në Moskë. Kjo grua e imët që tërë jetën ka hedhur hapat duke rënkuar, flet për shumë pengje në jetën e saj, por njëri është filmi “Malet me blerim mbuluar”.
    Kush është Ervehe Gorishti?
    Jam fëmija i vetëm i Abaz Bazo Bazajt nga Gorishti, dhe Fatimesë, vajzës së bukur nga Berati. Gjyshi im, Mehmeti ishte luftëtar i zoti dhe u vra në luftë me turkun. Nuk dihet se në cilin qytet të Turqisë e ka varrin. Kemi kërkuar por, nuk kemi mundur ta gjejmë dhe t’i sjellim kockat në tokën e tij. Ai njihej jo vetëm në fis, por në gjithë krahinën tonë, si burrë trim dhe luftëtar i vërtetë. Ndërsa babai im, Abazi ishte pjesëmarrës në luftën e 1920-ës dhe gjatë luftës nacionalçlirimtare. Për shkak të aktivitetit të tij u internua për një kohë të gjatë në ishullin e Sazanit. Prindërit e mi lindën katër fëmijë, por jetova vetëm unë. Pas shumë vitesh më vjen para syve imazhi i nënës time, me lotët që i rridhnin faqeve për tre fëmijët që i vdiqën. Sytë e saj mbetën përjetësisht si dy guva të lagura, pasi nuk pati në jetë djalin, rrënjën e shtëpisë, trashëgimtarin e fisit. Unë, vajza e vetme, gjykoj se e kreva detyrën edhe të djalit, dhe ajo gëzohej për këtë fakt.
    Kur jeni aktivizuar me luftën?
    Isha vetëm 15 vjeçe, kur shtëpia jonë u bë strehë e guerilasve dhe më pas e partizanëve. Shihja që hynin e dilnin shumë njerëz që nuk u dihej as emri, pse vinin dhe ku shkonin. Një ditë, unë kuptova gjithçka dhe u gjenda në radhët e rinisë antifashiste dhe shpejt u bëra anëtare aktive e njësiteve guerile të Vlorës. Ne vajzat vlonjate, ishim në radhët e para në demonstratën e parë të vitit 1942. U rrahëm barbarisht me qyta pushkësh teksa kërkonim vëllezërit tanë, djemtë më të mirë të Vlorës që kishte burgosur fashizmi. Meqë kisha rënë shumë në sytë e okupatorëve, dola partizane në Brigadën e 5-të Sulmuese. Kam marrë pjesë në të gjitha luftimet e kësaj brigade, përfshi këtu dhe luftën e njohur të Drashovicës. Hedhja nga shkëmbi më ndau nga luftimet, por jo nga jeta.
    Përse u hodh nga shkëmbi i Beunit një vajzë 18-vjeçare dhe për më tepër, fëmija i vetëm i familjes?
    Kjo pyetje e bërë tani pas 63 vitesh nga çlirimi i vendit, duket paksa e çuditshme. Por, nëse do të ktheheni prapa në kohë, do kuptoni se bëhej fjalë për idealin e partizanëve, të
    luftëtarëve të asaj kohe që jepnin dhe jetën e tyre për të mbrojtur këtë tokë ku kemi lindur. Në janar të vitit 1944, pas vrasjes së Abaz Shehut, drejtimin e brigadës e mori Shefqet Peçi. Në një situatë luftimesh u kërkuan të dilnin vullnetarë 15 veta, dhe unë isha ndër të parët. Përgjegjësi i grupit ishte Babaçe Faiku, me të cilin isha njohur që gjatë kohës që punonim me guerilet. Ndërsa nisëm marshimin për në destinacion, krejt papritur u gjendëm të rrethuar. Plumbat që binin si breshër, i morën jetën mikut tonë Françesko. Ky, një italian që kishte dezertuar nga radhët e ushtrisë italiane dhe që ishte bashkuar me partizanët. Në këtë situatë tepër kritike, mora mitralozin e tij dhe fillova të qëlloja mbi nazistët. Ndjeva se u plagosa në këmbë, por nuk e dhashë veten. Madje, pasi varrosëm italianin, nisëm marshimin drejt Ramicës. Shokët më lidhën këmbën me një këmishë të grisur, kur më thërret komisar Babaçe Faiku. Ai më tha: “Ervehe, merre çantën time dhe nëse unë vritem, do ta dorëzosh në komandë”. Ai ishte anëtari i Qarkorit të Rinisë dhe kishte dokumente sekrete, të cilat nëse binin në duart e armikut, do të sillnin pasoja të rënda për shokët tanë.
    Çfarë ndodhi më pas?
    Megjithëse e plagosur dhe po humbja gjak, udhëtuam gjithë natën dhe më zumë një llogore, ku futëm në grackë një skuadër gjermanësh. Ua morëm pushkët dhe disa kuti konservash, ndërsa unë me dy partizanë u nisëm për tek shkëmbi i Beunit. Brenda pak minutash konstatuam se ishim sërish të rrethuar. E vetmja mundësi shpëtimi ishte të hidheshim nga shkëmbi.
    Vendosët të gjithë ta bënit këtë akt?
    Jo. Shoku që kisha pranë, një djalë i ri në moshë më thotë se duhet të dorëzohemi. Unë kundërshtova prerazi dhe i thashë që të mos e çonte nëpër mend një gjë të tillë. Partizani erdhi me mua në majë të shkëmbit. Unë u hodha poshtë me gjithë çantë. Fati më ndihmoi që të mbetesha gjallë, ndonëse kisha rënë në një lartësi prej 30 metrash. U përmenda në një përrua, mes dhimbjeve të mëdha. Shoku im nuk ishte hedhur nga shkëmbi.
    Kush ju gjeti në përrua?
    Shokët partizanë. Ndonëse nuk e dinin nëse isha gjallë, ata erdhën e më gjetën pas 18 orësh. Megjithëse kisha thyer copë-copë dy këmbët, u tërhoqa zvarrë dhe u fsheha në një zgërbonjë lisi. Ata qanin nga gëzimi. Mbaj mend se para meje ndodhej komisari Babaçe Faiku, i cili u trondit nga skena që pa. Mblodhi kockat e këmbëve të mia dhe më mori mbi kurriz. Komisari më jepte forcë duke më thënë që të mbahesha sepse do të shpëtonim, pasi afër luftonte Brigada e Parë Sulmuese. Për një gjysmë dite udhëtuam nëpër rrugë të thepisura e shkurre, derisa mbërritëm në spitalin partizan të Kuçit. Ndihmën e parë ma dha doktor Vasil Laboviti. Duart e arta të tij më shpëtuan nga vdekja e sigurt. Nga spitali i Kuçit më dërguan në Gjirokastër, ku u mjekova për plot 5 muaj nga doktor Ibrahim Dervishi. Më pas, shokët e qarkorit më dërguan në spitalin e Janinës. Në momentin që dola nga ky spital u ktheva në Korçë, ku u angazhova me Brigadën e 9-të Sulmuese deri në çlirimin e plotë të vendit."

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Per te gjithe injorant amatoret, niperit e sahanlepiresve dhe lavireve te xhandareve te huaj, dua tu kujtoj se ne 17 Dhjetor 1941, Shqiperia nen udheheqjen e gjysherve tuaj i shpalli lufte Amerikes ....


    Historiani Bernd Fischer ne librin e tij "Albania at war" shkruan. (Libri eshte shkruar pak vite me pare dhe eshte rezultat i i nje studimi 10 vjecar te arkivave angleze, italiane, gjermane dhe amerikane. Prof Bernd Fischer eshte konsulent i jashtem i qeverise se sotme amerikane per Ballkanin.)


    "The nationalists, like their counterpartners in Greece and Yugoslavia, were shortsighted in terms of both world affairs and changing realities. They were unaware that anything but unrelenting opposition to the Germans would doom them in the postwar world. In terms of domestic politics, they made the mistake of attempting to protect a social order that the war was rapidly undermining. Many of the BK leaders, Kupi, and the other Geg chieftans constituted the social and political ruling class of the vanishing old order. All of them felt that they could only pursue military operations as long as they could insure adequate protection for this order from enemy reprisals. Failure to insure this protection, they were convinced, would have led to rejection of their leadership by their own society."

    Winter Offensive

    At the beginning of November 1943, when Germans launched their their first antipartisan operations, they estimated that the partisans could master eighteen to nineteen thousand fighters, with various nationalist groups fighting for them controlling perhaps three thousand. By late winter, then, the NLM found itself in considerable difficulty. Those units that had escaped the Germans were short on food, clothing and ammunition. Not only was the British ground effort a disarray, with the loss of drop sights, but even if it were not, the weather would have prevented resupply from the air. Casualty figures were also quite high. Albanian socialist historiography maintains that the partisans lost more than 2000 to death in winter campaign. German figures put the number somewhat higher and report 2239 dead by the end of January, 401 dead in February, and 236 in March, at which point the Germans maintained that the Government was in control of all prefectures except Gjirokastra in south. In an unusually candid moment, Hoxha, writing to Nako Spiru in March, conceded that "the situation is very difficult, very difficult indeed..... But it is precisely under such difficult circumstances that we must try not to lose our bearing". Some british officers had by this point all but written the partisans off.

    But the success of the Germans in the winter campaign proved to be quite momentary, and the partisans to be much more resilient than the Germans, and the British, or many Albanians had anticipated. Despite the German blows the partisans had certain long-term assets. The least tangible, but perhaps the most important, was described by Margaret Hasluck as "discipline, energy, patriotism, and clarity of aim." The partisans goal of reestablishing an independent Albania under a more progressive social system based on equality, which increasily effective propaganda stressed , was something for which many were willing to sacrifice. "

    German summer offensive

    Increased German coercion also took the form of renewed military action against the partisans. Recognizing that the garrison troops that the Germans now had in Albania were not equal to the task, the Germans pulled in some first-class units from Greece. Elements of the First and Twenty-Fifth Mountain Divisions, the 297th infantry Division, and the 104th Jager Division attacked the partisans in the south and central Albania.

    The fighting was quite fierce accompanied by considerable atrocity - many civilian deaths and many houses burned. Hubert Lanz, commander of the Twenty-second Corps ordered the evacuation of all Albanians from partisan-controlled areas. Still the Germans were clearly having a harder time of it. With better organization, larger numbers, more supplies coming from Italy, and occasional RAF fighter support, the partisans were able to mount spirited resistance. Although the partisans suffered heavy casualties, the units were able to avoid the various encircling maneuvers launched by the Germans. As an indication of the level of partisan sophistication, while bulk of the partisans forces were being pressured in the south, the First Partisan Division was able to initiate its own offensive in central Albania directed against German positions and their nationalist allies."

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-06-2008
    Postime
    8
    ???????????????????????????
    Gjith kjo urrejtje ndaj shqiptareve.
    Po me UCK cpaten?
    Ndryshuar për herë të fundit nga DESARET : 05-06-2008 më 12:54

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga DESARET Lexo Postimin
    ???????????????????????????
    Gjith kjo urrejtje ndaj shqiptareve.
    Po me UCK cpaten?
    sic ta thash ne ma siper kto dun me hedh balt mbi cdo lufte dhe cdo sakrifice qe ka ba populli shqiptar

    pse do thush ti? sepse nuk jan shqiptar ene pik.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  12. #32
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Po qe ka bukeshkale italian si pune e ketij italiani (qe shqiptaret dhe partizanet i shpetuan jeten ) me besohet. Por, te kete akoma kelysha sundrash qe te ngrejne lart terrorin fashist dhe okupimin e te ulin dhe te perbaltin gjakun e te rinjve shqiptare kete nuk e kisha degjuar me pare...

    Po si mor kelysha bastarde te perzier me gjak te prishur harruat ata italiane kolonizatore qe dogjen fshatra e qytete e burgosen mijera antifashiste ne burgjet e Tirrenit. Po si mor bukeshkale harruat Boroven dhe mijera njerez te varur ne litare qe luftonin vetem per liri dhe bashkim...
    FLANGO MA NON FLECTO

  13. #33
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Kufizoni sulmet personale, ju lutem!
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga DESARET Lexo Postimin
    O labeat o i lodhur mos ler urrejtjen tende kunder komunizmit te te beje dele o shqipe.Si ta shkruajme historine ne duke mos degjuar te paret tane po duke degjuar pordhet e nje italiani,nipat e te cilit cdo shqiptar aty ne itali e quajne hajdut pa e njohur fare.Hap syte o cun ta them e njehere mos ngaterro luften me diktaturen.E ate historin e atij gjermanit hiqe se ke humb
    fare.Te uroj sherim te shpejte!
    Eh po keta jane alabaket e atij kombi or mik. Kohet jane te keqija, spurdhiaku kerkon te te hiqet si hero, dhe te te mbaje pergjegjes. Italianet ne fakt krijuan edhe nje batalion partizan qe luftoi per ushtrine nacional clirimitare te quajtur "Antonio Gramshi". Ah po kjo s'ka rendesi.

    Problemi me i madh eshte se sot altarin e synojne niperit e ndoshta brezit me parazit dhe regresist te shoqerise shqiptare atij barjraktaro-kanunor. Niperit e Prenk Caleve, Markagjoneve xhahile dhe bajraktareve te tjere mesjterare pa te cilet sic pohoet edhe nga Fischer ne librin e mesiperm, gjermanet nuk do ishin terhequr dot suksesshem.

    Krimet e Markagjoneve ne jug te vendit kur ky ishte minister i brendshem i qeverise italiane kuislinge ishin kaq te medhaja saqe kryeministri Bushati (nqs nuk e kam gabim emrin) kercenoj me doreheqje nqs ai nuk ndalohej prej italianeve. Dhe italianet ne fakt ishin habitur vete me brutalitetin e tij. Lexoni librin e Fischer te bindeni, mund edhe tua citoj.

    Me tej kjo shtrese mesjetaro bajraktare ishte ajo qe sipas Abaz Ermenjit, priste me ankth qe Balli dhe Partizanet te vrisnin njeri tjetrin keshtu qe keta ta kishin rrugen e hapur per pushtet. Vet Abaz Ermenji, nje nga kreret e Ballit Kombetar e lakon mjaft rolin anadollak te ketyre funderinave te mesjetes.

    Abaz Kupit anglezet i jane lutur si krishti qe ky te hidhte ne ere dy ura per ti bere dem gjermanit dhe Abaz Kupi nuk levizi. Lexoni Fischer.

    Ne luften e Gjormit kunder italianeve 15% te forcave italiane ishin perbere nga rekrute prej bajraqeve ne veri, te aferm te ketyre bajraktareve pisanjose dhe anadollake.

    Dhe ju thoni pse vrau Enveri kolaboracioniste? Pse c'kujtoni ju se keta nuk do ta vrisnin Enverin po ta kishin ne dore. Tymin ore do tia nxirrnin. Keta ishin 10 here me kafsherore dhe barbare se Hoxha, po leje se c'thone sot.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Po habitem se sa flake paskan marre disa ketu ne forum, kaq fort ju djeg e verteta....

    Brar librin e plote nuk e kam, une solla prej www.albanovaonline.com ket shkrim.
    Sikurse thote libri asht botue si ditar personal, ne fillim te viteve 1960, e meqe ka kene i bazuem ne ditar ka emra, data e ngjarje te sakta, natyrisht nen pershtypjet e vete personit.

    Per femijet a nipat e "Ylvijes" partizane, kisha me thane mos e shani shum ket italianin, se ndoshta ... si dihet..... keni ADN te perbashket .... nuk i thone pak 1 vit e gjyse me Ylvijen.

    derjans:
    me lexue ma shum e me fole ma pak... kishe mesue diqka, ma mire se me fole badihava.


    Hero i Popullit, Zarathustra e Co...
    krimet qe kane ba partizanet me urdhnat e E.Hoxhes, M.Shehut e instruktorave jugosllave kunder shqiptareve sidomos 1945-1950 ja kalojne italianeve e gjermaneve bashke.

    Pushtimi italian e shteti shqiptar ne periudhen e gjermaneve kane qene lule krahasue me diktaturen komuniste.
    Ka qene fatkeqesi e madhe kombtare ardhja ne pushtet e klikes pro-jugosllave komuniste, e humbja e forcave nacionaliste pro-perendimore.

    Ne pushtet erdhen funderrinat e injorantet, e u zhduken inteligjenca e formueme ne 30 vjet universitete perendimore.

    Sikurse e thote autori i artikullit:

    PLEHANET MOREN PUSHTETIN E MEGJITHESE U MUNDUEN ME BA DICKA PRAPESEPRAPE MBETEN PLEHANE.

    (Une tham se era ju vjen prape edhe nipave te tyne ketu ne forum.)

  16. #36
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga Labeati Lexo Postimin
    Po habitem se sa flake paskan marre disa ketu ne forum, kaq fort ju djeg e verteta....

    Brar librin e plote nuk e kam, une solla prej www.albanovaonline.com ket shkrim.
    Sikurse thote libri asht botue si ditar personal, ne fillim te viteve 1960, e meqe ka kene i bazuem ne ditar ka emra, data e ngjarje te sakta, natyrisht nen pershtypjet e vete personit.

    Per femijet a nipat e "Ylvijes" partizane, kisha me thane mos e shani shum ket italianin, se ndoshta ... si dihet..... keni ADN te perbashket .... nuk i thone pak 1 vit e gjyse me Ylvijen.

    derjans:
    me lexue ma shum e me fole ma pak... kishe mesue diqka, ma mire se me fole badihava.


    Hero i Popullit, Zarathustra e Co...
    krimet qe kane ba partizanet me urdhnat e E.Hoxhes, M.Shehut e instruktorave jugosllave kunder shqiptareve sidomos 1945-1950 ja kalojne italianeve e gjermaneve bashke.

    Pushtimi italian e shteti shqiptar ne periudhen e gjermaneve kane qene lule krahasue me diktaturen komuniste.
    Ka qene fatkeqesi e madhe kombtare ardhja ne pushtet e klikes pro-jugosllave komuniste, e humbja e forcave nacionaliste pro-perendimore.

    Ne pushtet erdhen funderrinat e injorantet, e u zhduken inteligjenca e formueme ne 30 vjet universitete perendimore.

    Sikurse e thote autori i artikullit:

    PLEHANET MOREN PUSHTETIN E MEGJITHESE U MUNDUEN ME BA DICKA PRAPESEPRAPE MBETEN PLEHANE.

    (Une tham se era ju vjen prape edhe nipave te tyne ketu ne forum.)

    Degjo ketu o Ndue.

    Ti po u tregoke shkollen dhe edukimin Korcareve, Gjirokastriteve, Kolonjareve qe kishin ngritur organizata politiko-kulturore deri ne Amerike?
    Dhe nuk eshte faji i askujt qe ty te duket "cudi" se ne na djeg kur nje pasardhes kolaboracionisti spurdhiak ta ben uje gjakun e te pareve, sepse s'ka vete asnje vlere per te ngritur lart.
    Nqs ti nuk ke heronj per tu krenuar dhe histori per te treguar, te pakten ki dy fije dinjitet dhe hesht perpara ketyre qe kemi ne. Nqs tradita jote eshte ajo e lavirllekut ndaj cdo cizmeje te huaj, une nuk kam c'te bej, vecse te hesht per te te mos vene ty ne siklet, pasi te kam bashkombas dhe nuk dua te te ul. Por te ngrihesh ti, me traditen tende prej llumit bajraktaro mesjetar, e te me hiqesh mua si komedian, duke vene ne loje dinjitetin e vetem qe ka pasur Shqiperia ne arenen nderkombetare, dhe qe u vu fal gjakut te atyre partizaneve qe gjyshi yt i luftoi krah per krah me pepinot e Italise, kesaj o ti Ndue i thone - ta shqyesh.

    Paskan bere krime komunistet? Vertet? Te lutem zoteri me thuaj nje vend te pushtuar nga Gjermania qe nuk i VARI kolaboracionistet? Cfare benin te paret e tu diversanti me Hamit Matjanin ne krye kur hynin ne ate vend? Cfare beri Markagjoni me femrat e Mirdites qe i masakroi per kanun, sikur te ishin lope. Ishit te shkolluar ne Europe ju, prandaj shkuat e masakruat edhe arsimtaret qe iu dergonte Enveri per te mesuar shkrim e kendim. Harruat sesi i varet ju Bule Naipin, Persefoni Kokedhimen, sesi i vrate 5 heronjte e Shkodres, e harruat masakren e 4 Shkurtit ku therret mbi 80 shqiptare, sesi keni luftuar krah per krah Gjermanit gjate operacionit te dimrit ku humben jeten mbi 3000 partizane? Harruat sesi masakruat qindra partizane ne kampin e Prishtines, midis tyre edhe disa dhjetra femra? Apo keto jete nuk te hyne ne sy zotrote?

    Por Hoxha ne fakt mori vetem stafeten e krimeve qe JU filluat, ja se cfare barbaresh keni qene - e thote Fischer.

    "As minister of interior, the Italians finally succeded in recruting the Mirdita chief Gjon Marka Gjoni, who would demonstrate considerable ruthlessness in his persuit of the partizans.

    But the Bushati Gonverment lasted only a few weeks. Problems between the premier (Bushati) and Marka Gjoni began immediately, principally with regard to the handling of resistance in the south............

    The cabinet made up primarily of northeners was naturally, unsuccessful in controlling the south, despite Marka Gjoni's extensive use of represive measures. Dozen of villages were burned and hundreds slaughtered. Pariani reluctantly approved of these measures, and Bushati continued to complain. Pariani ultimately fired Bushati."
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zarathustra. : 06-06-2008 më 11:36

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Ja se cfare thote edhe Abaz Ermenji ne librin e tij Historia e Shqiperise.

    "Ballit Kombëtar nuk i erdhi asnjë ndihmë nga t'ashtuquajturit nacionalistë të Shqipërisë së Mesme dhe të veriut. Në dukje, këta linin të kuptohej, ose edhe e thoshin vetë, se e bënin me qëllim që Ballistë e Komunistë të hanin kokat njëri me tjetrin, për t'iu mbetur më në fund fuqia këtyre. Por ky ishte një shpjegim sa për të thënë diçka. Në të vërtetën, sistemi bajraktarist kishte vdekur, dhe krerëvet të veriut s'iu vinte pas askush veçse me rroga, sikurse patën shkuar disa herë pas Italinëvet dhe Gjermanëvet. Por Balli Kombëtar nuk kishte rroga t'iu jepte prandaj s'mundi t'i vinte në ndihmë askush prej atyre. Ato që thonë sot, se gjoja Balli Kombëtar nuk desh të bënte bashkimin, janë prralla n'erë. Balli Kombëtar nuk la çast e rast pa iu bërë thirrje, duke hedhur pas shpine çdo shkak përçarjeje, duke i lutur me tërë vullnesën e atij që ndodhet në të keq. Nuk i erdhi në ndihmë as e ashtuquajtura "Lëvizje e Legalitetit", e cila u formua nën kryesinë e Abaz Kupit në Nëntor 1943, pasi ishte ndezur lufta civile dhe komunistët ndodhëshin të kapërthyer me Ballin Kombëtar. Abaz Kupi deri atëhere kishte qënë antar i Këshillit Nacional-Çlirimtar të komunistëvet. Vetëm kur këta u përleshën me Ballin, ai e ndieu vehten të sigurtë dhe u shkëput prej tyre për të formuar Lëvizjen e Legalitetit, që kishte për qëllim këthimin e Zogut në "fron" të Shqipërisë. Komunistët e përjashtuan zyrtarisht Abaz Kupin prej "Këshillit Nacional-Çlirimtar" në Dhjetor 1943. Por Lëvizja e Legalitetit nuk lozi ndonjë rol në luftën kundër komunistëvet as kundër Gjermanëvet. Ajo u shkreh vetvetiu porsa u mposhtën fuqitë e Ballit Kombëtar. "

    "Italianët me qeverinë kukëll të Mustafa Krujës, kur panë se politika e këtij për afrimin e rrymavet nacionaliste dështoi, vendosën të bënin një operacion të gjerë në jugë për të shtypur bërthamat e qëndresës. Për këtë qëllim dërguan në Vlorë dhe në Berat, dy bazat ngaha do të nisej operacioni, fuqi të mëdha të përbëra prej Italianësh dhe merçenarësh të rekrutuar si milici fashiste në disa malësi të veriut. Nga Vlora fuqitë fashiste u nisën për operacion në drejtim të Mesaplikut. Por tek Ura e Gjormit i priste kumandanti i çetavet të Ballit Kombëtar t'asaj krahine, Hysni Lepenica, i cili i goditi më 1 Jenar 1943, i shpartalloi dhe i bëri të këthehëshin në Vlorë. N'atë betejë mbeti i vrarë edhe kumandari italian i operacionit, kolonel Clementis. "


    Me tej kush mori pjese ne frontin komunist.

    "Gjëja që duhet hedhur kategorikisht poshtë në lidhje me ngjarjet e asaj-kohe është theoria komuniste e luftës së klasëvet, e cila s'u vërtetua gjëkundi në Shqipëri, as në përbërjen e asaj partie as në shkaqet e luftës vëllavrasëse. Sepse ndarja midis atyre që muarën anën e Partisë komuniste dhe të tjerëvet që u lidhën me Ballin Kombëtar nuk u pështet n'asnjë kriter klasësh në kuptimin ekonomik të fjalës. Sepse nuk mund të thuhet që malësorët e veriut, të cilët nuk lëvizën fare, ishin më të pasur nga ata të jugës; ose, në jugë, Orthodoksit, që u bënë përgjithësisht komunistë, ishin më të vobektë nga Myslimanët. Korça, që u tregua qyteti më komunist i Shqipërisë, ishte njëkohësisht edhe m'i pasuri. Është e vërtetë që komunistët tërhoqën n'anë të tyre, duke e magjepsur me ëndërra, një pjesë t'asaj kategorie shoqërore që s'kishte pasur bukë të hante; por pjesa m'e madhe e saj, sidomos fshatarësia, u rreshtua në Ballin Kombëtar. Pati në këtë organizatë mjaft djem të popullit, kurse djem e vajza të bejlerëve e të tregëtarëve të mëdhenj, të cilëvet s'iu mungonte asgjë, u bënë komunistë."

    "Në lëvizjet politike, si në çdo tjetër organizimin njerëzor, kuadrat janë gjithçkaja. Masat e gjera nuk mund të lëvizin dhe nuk mund të çohen n'atë ose në këtë drejtim veçse nëpërmjet të kuadravet. Dhe pikërisht formimit të kuadravet, që janë sistemi nervoz i çdo organizimi njerëzor, Balli Kombëtar s'i dha as më të voglën rëndësi. Ndërsa komunistët pregatitën më parë kuadrat e disiplinuara në djalërinë qytetare dhe mandej mblodhën ndër to fshatarësinë, Balli Kombëtar e nisi punën nga fshatrat për të pasur numrin sa më të madh, dhe kuadrat e çetavet ose të fuqivet t'armatosura të tija qëndruan fshatare gjer në fund. Këto nuk kishin as shkathtësinë, as bindjen, as disiplinën e kuadravet të fanatizuara dhe djaloshare komuniste. Djalëria e Ballit Kombëtar nuk lozi as një rol në drejtimin e masavet fshatarë. Ajo mbeti më fort për të bërë propagandë nëpër qytetet. Nuk i mungonte guximi, por mënyra e organizimit dhe e shtirjes në punë t'energjivet të saja.."
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zarathustra. : 06-06-2008 më 11:30

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Degjo ketu o Ndue.
    Une nuk quhem Ndue, por nqse mendon se me u quejt Ndue ash turp, pervec mjerimit tand difton edhe injorance dhe paragjykimin tand jugo-komunist, prandej gjith grafomania jote nuk ka kurrfare vlere.


    Ti po u tregoke shkollen dhe edukimin Korcareve, Gjirokastriteve, Kolonjareve qe kishin ngritur organizata politiko-kulturore deri ne Amerike?
    Nuk besoj se keto organizata paskan qene pro-komuniste.
    Megjithate meqe keta paskan perkrahe luften partizane, cka i gjeti e ku treten mbas pushtimit komunist?
    pse nuk mbijetoi asnji nderkohe qe ne kohe te Zogut, Italise e Gjermanise kishte me qinda gazeta e organizata te poavaruna?

    Ah se harrova... na prune triskat e frontit, te rinise, te grues e.... demokracine e diktatures.... hajde cfare kombinimi antonim.


    Nqs ti nuk ke heronj per tu krenuar dhe histori per te treguar, te pakten ki dy fije dinjitet dhe hesht perpara ketyre qe kemi ne.
    Herojt e mi jane patriotat nacionalista, qe sakrifikuen jeten e pasunine per me zhvillue shtetin e popullin shqiptar, e jo aventurierat qe bashkoi PK Jugosllave per me ba lufte vllavrase, per hir te agjendes te Moskes.
    Ti je kaq injorant sa kujton se cdo "bajraktar" i veriut nuk ka qene vecse injorant, gjakpires, etj etj, stereotipe qe ti kane stammpue ne menyre te pandreqshme ne tru.
    Ti harron se keta bajraktare (qe don me thane flamurtar - perfaqesues i krahines) kane qe njerez patriote qe kane luftue me turq, serbe, qe kane mbrojte kufinin, por edhe njerez te shkolluem ne Universitete Perendimore (perfshi Gjon Markagjoniet) qe kane pase diploma universitetesh e jo si E.Hoxha, M.shehu etj me shkolla te mesme profesionale.
    Ata e kane dijte mire kush jane komunistat e cfare loje bajne... ashtu edhe u vertetue shume shpejt .....


    Shume partizane qe u vrane shumica iken si qeni ne rrush, tue kujtue se po vdesin per interes kombtar, e per barazi etj etj, pa pase idene se ishin thjesht vegla per politiken e PkJugosllave e sovjetike, e se shoket e tyne qe mbijetuen mbas 1944 ose u kthyen ne spiuna, ose hangren njeni-tjetrin, po kurrgja te mire nuk i sollen as popullit e as shtetit shqiptar qe e lane ma keq se e gjeten.

    Njisoj si antaret e Hamas etj, qe tue hedhe vedin ne ere kujtojne se po i ndihmojme palestinezeve e fitojne xhenetin, ne fakt jane vegla qorre te politikes se Iranit, Sirise etj,.


    per bla-bla-bla... apo ham-ham-ham qe ke vazhdue nuk ja vlen me u marre per shkak se ndoshta "vapa" ka fillue me te krijue iluzione, e kujton se po flet me ndonji bashkekohes te L2B..... jo mor se kam le disa dekada mbrapa....

    Prandej edhe na sherbejne kujtimet e gjalla te persona te lire e jo historianeve te tredhun shqiptare, me rizbulue historine e vertete.

    Nji keshille:
    Mos merr hov shume... se sado nalt te hidhesh, prape .... ne toke ke me ra.

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Degjo ketu o Ndue.

    Ti po u tregoke shkollen dhe edukimin Korcareve, Gjirokastriteve, Kolonjareve qe kishin ngritur organizata politiko-kulturore deri ne Amerike?
    Dhe nuk eshte faji i askujt qe ty te duket "cudi" se ne na djeg kur nje pasardhes kolaboracionisti spurdhiak ta ben uje gjakun e te pareve, sepse s'ka vete asnje vlere per te ngritur lart.
    Nqs ti nuk ke heronj per tu krenuar dhe histori per te treguar, te pakten ki dy fije dinjitet dhe hesht perpara ketyre qe kemi ne. Nqs tradita jote eshte ajo e lavirllekut ndaj cdo cizmeje te huaj, une nuk kam c'te bej, vecse te hesht per te te mos vene ty ne siklet, pasi te kam bashkombas dhe nuk dua te te ul. Por te ngrihesh ti, me traditen tende prej llumit bajraktaro mesjetar, e te me hiqesh mua si komedian, duke vene ne loje dinjitetin e vetem qe ka pasur Shqiperia ne arenen nderkombetare, dhe qe u vu fal gjakut te atyre partizaneve qe gjyshi yt i luftoi krah per krah me pepinot e Italise, kesaj o ti Ndue i thone - ta shqyesh.
    Degjo o Ndoni mos fol pa lidhje,se kur Gjonat,Pjetrat e Nduet shkruanin shqipen,ju as qe e flisnit se mos i ngelej hatri grekut,e leje me te kishit klube kulturore.E mos na trego Korcen e Gjirokastren se Shkodra del e tepron per te dyja.
    Sa per dijeni te ato heronjt e shkodres ke edhe dy Ndoca:Ndoc Mazi, Naim Gjylbegu, Ndoc Deda, Ahmet Haxhia, Hydajet Lezha.Kurse nder mesuesit e vrare ke nje fare Ndrec Ndue Gjoka.Sa fryheni dhe ju,ju a ka ngref menjen Enveri per 50 vjet e tani ju duket vetje kushedi se ca jeni.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-06-2008
    Postime
    8
    Ore une nuk po kuptoj po flitet per veri -jug ketu? Se nuk po marr vesh?Mbaj mend qe ne fillim ishte nje italian qe kujtonte ne liber gjith partizanet si cuba e hajdute e frikacake.Apo e kam gabim e ju po flisni per azemet,caushet.nanot,salinjt,enveret e me radh(se te gjith nje lagje jane)apo jo?

    Labeat:
    HIQE ATE RAMBON GJERMAN SE PO BEHESH BAJAT!

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovës
    Nga JONI 1 në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 296
    Postimi i Fundit: 05-03-2023, 21:58
  2. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  3. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  4. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •