Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Durrs, trashgimia n rrezik

  Shkarkimet e drejtuesve t Monumenteve t Kulturs kan krijuar nj kaos n administrimin e trashgimis

  Shkarkimi nga detyra i drejtores s Drejtoris Rajonale t Kulturs Kombtare n Durrs ka nxjerr n pah nj problematik t mpreht q v n diskutim mbrojtjen e vlerave t trashgimis kulturore n qytetin e lasht dhe zonat prreth nga institucionet shtetrore. Problematika ka mbrritur deri te Kryeministri Sali Berisha, i cili nuk ka reaguar ende ndaj situats kritike t krijuar n Durrs, ndrsa kritikohet nj prej antarve t kabinetit t tij pr qndrime t pabazuara q prekin specialistt n dm t mbrojtjes s vlerave dhe kundrshtim t ligjit. Brenda pak muajsh, ky sht lirimi i dyt nga detyra i drejtuesve t ksaj drejtorie rajonale br nga ministri i Kulturs Ylli Pango. Strumbullari i shkarkimeve sht Torra Veneciane dhe synimi i Pangos pr ta liruar at nga qiramarrsit aktual me t cilt shteti ka nj kontrat t rregullt, pavarsisht se n kushte u realizua ajo. Vitet e fundit, shkarkimet e drejtuesve t Monumenteve t Kulturs kan prsritur situatn e shefave t policis s portit n detyr, duke i dhn drejtoris s Kulturs imazhin e nj vendi pllumbash. Kjo sht shfrytzuar edhe nga firma ndrtimi n Durrs, t cilat t penalizuara me pezullim punimesh nga drejtoria e kan denoncuar at n prokurori pr vonesat q, sipas tyre, u kan shkaktuar humbje ekonomiko-financiare. Pr shkak t informalitetit dhe keqmenaxhimit t nntoks muze, Durrsi, gjat 17 viteve t fundit, i sht nnshtruar nj masakre me efekte shkatrruese t parikthyeshme n emr t modernizimit t qytetit. Aktualisht, me ligjin e ri, atributet administrative pr dhnien e lejeve i jan hequr strukturave t Durrsit, duke u centralizuar n funksionet e Agjencis s Shrbimit Arkeologjik. Duke e par me pozitivitet kt reform t ndrmarr, arkeologia Brikena Shkodra, e emruar n krye t Drejtoris Rajonale t Mbrojtjes s Monumenteve t Kulturs n Durrs n fund t janarit, thot pr gazetn se pjesa m e madhe e zbulimeve t bra gjat dy dekadave t fundit sht varrosur n themelet e pallateve t cilat ajo i etiketon "monstra t kulturs kombtare". Pr tju prgjigjur nevojave t Durrsit antik dhe pasurive t tij, Shkodra krkon ndryshimin e organiks n t ciln mungojn specialistt e mirfillt dhe fillon t realizoj hartn dixhitale t monumenteve, duke pasqyruar n t edhe objekte me vlera historike t paprfshira n mbrojtje deri tani. Puna e nisur prej saj u ndrpre n mes vetm 3 muaj pas emrimit. Motivimi i shkarkimit nga ministri i Kulturs, Ylli Pango, ishte mosprmbushja e detyrave funksionale sipas krkesave t ligjit. Lirimi nga detyra bhet pa u njoftuar Instituti i Monumenteve t Kulturs dhe as drejtuesja Shkodra, s cils nuk i lihet mundsia t prballet me paknaqsin dhe pretendimin e ngritur ndaj saj pr moskryerje t detyrave funksionale, ka prbn shkelje t Kodit t Puns. Megjithat m 5 maj, e liruar nga detyra, Shkodra i drejton ministrit Ylli Pango nj relacion mbi prmbushjen e detyrave funksionale t titullarit t Drejtoris Rajonale t Kulturs Kombtare Durrs, ku kundrshton motivimin e shkarkimit dhe rendit punn e br gjat 3 muajve n detyr, "jo aq pr t ruajtur vendin e puns, sa pr t mbrojtur dinjitetin profesional". Ndrsa sht liruar nga detyra, arkeologia Brikena Shkodra sht komanduar n vendin e saj, m 13 maj, Edlir Trpo, ish-punonjs i Institutit t Hidrometeorologjis.

  Firmat e ndrtimit dhe trashgimia kulturore


  "do pallat sht nj shkelje flagrante e ligjit pr trashgimin kulturore", - thot pr "Shqip" arkeologia Brikena Shkodra. Por ata q i ndrtojn pallatet jan ngritur kundr vlerave kulturore dhe atyre q i mbrojn ato, n emr t pragmatizmit t thjesht. Reagim i pritshm prej tyre dhe tepr i njohur n Durrs, ku problemi mes subjekteve ndrtuese dhe institucioneve q duhet t mbrojn nntokn muze, sht i hershm dhe shpesh ka ln vend pr abuzime dhe afera korruptive. Durrsi i sotm sht ndrtuar e rindrtuar disa her mbi vetveten, qytetin e vjetr, veanrisht qendra e tij. Kshtu, q ngado q t grmosh pr t ndrtuar do t hassh objekte t mesjets apo antikitetit q toka me fanatizm i ka ruajtur. N nj loj si macja me miun, firmat ndrtuese prpiqen t mbyllin sa m shpejt themelet pr t mos nxjerr n drit objektet e zbuluara, ose shpesh ndr vite kan rn n ujdi me drejtues t arkeologjis lokale dhe qendrore pr t vazhduar t patrazuar punimet. Bllokimi q iu b rasteve m t fundit dhe kundrprgjigjet e shpejta dhe t befasishme kan krijuar nj situat t re n Durrs. Kur nuk funksionojn marrveshjet e kundrligjshme, gjendet nj tjetr mnyr pr t reaguar. N fundin e dhjetorit t vitit t kaluar, firma ndrtuese "Fama" u denoncua pr dmtimin e materialit arkeologjik q u gjet gjat grmimeve t bra prej saj pr hapjen e themeleve t nj pallati. Me gjith kallzimin ndaj firms, punimet nuk reshtn. T mbshtetura nga persona t fuqishm q nuk dalin n sken, me gjith shkeljen e ligjit dhe dmtimit masiv t vlerave t zbuluara, firma kaloi n veprime t tjera. Denoncon pr dm ekonomik kreun e Institutit t Monumenteve t Kulturs, Lorenc Bejko, pr shkak t voness n kthimin e prgjigjes. Fakti q ligji ishte pr miratim n Kuvend dhe zona arkeologjike n Durrs sht n ndryshim pasi n t nuk jan prfshir shum zona t rndsishme, mbshteste vonesn. Ndrkaq, nj tjetr firm, ajo "Millonai", e cila grmoi pa survejimin e specialistve t arkeologjis, ndshkohet me mas administrative. Pas nj periudhe shum t gjat n mosaplikimin e gjobave nga Atelieja e Mbrojtjes s Monumenteve t Kulturs, pr firmn q po ndrton prball Drejtoris s Policis pritet nj gjob 50 milion lekshe (t vjetra). Firma hedh n gjyq drejtorin. E pyetur pr kto raste, Shkodra thot se nuk gjen prgjigje tjetr prvese: "U kemi prekur n kallo njerzve q fshihen pas firmave t ndrtimit". Madje dhe shkarkimi i saj, i pamotivuar, lidhet me faktin se ajo preku interesa t fuqishme, ndrkoh q nuk mundi t realizoj urdhrin verbal, t pambshtetur n nj shkres zyrtare dhe as n ligj, pr lirimin e Torrs Veneciane, e cila sht shndrruar n nj tjetr objekt ogurzi pr drejtuesit e pabindur.  Torra Veneciane q pret koka drejtuesish


  Pas Olti Deliallisit, arkeologia Brikena Shkodra sht e dyta kok q pritet pr Torrn q qndron krenare n krye t shtitores bregdetare "Taulantia". Forma e saj i mundson nj pamje t plot nga deti dhe qyteti, duke e br dhe shum t preferuar nga turistt e huaj dhe vendas q vizitojn Durrsin. Nj kafe te Torra dhe nj fotografi n bedenat e saj jan kujtime q dokush q vjen n Durrs krkon ti marr me vete pas largimit. Ky pozicion e ka kthyer monumentin historik n qendr t vmendjes. Shkodra thot se ka hezituar mjaft para se t merrte drejtimin e Drejtoris s Monumenteve t Kulturs n Durrs, detyr e propozuar nga kolegt e saj, Iris Pojani dhe Lorenc Bejko. Ajo thot se hezitimi kishte t bnte me traditn q po krijohej n kt drejtori pr shkarkimin dhe emrimin e titullarve dhe frikn se dhe ajo do t prfshihej n t njjtn situat t pabazuar n argumente. Prtej prplasjes s krijuar nga zbatimi i detyrs me firmn e ndrtimit, problemi sht pikrisht Torra dhe kokat e turkut q priten. N zbatim t nj urdhri verbal, jozyrtar, m 12 shkurt t ktij viti, pak koh pas emrimit, Brikena Shkodra bn zgjidhjen e njanshme t kontrats me qiramarrsin e objektit Torra Veneciane. Krkess s saj pr t nxjerr jasht objektit qiramarrsin, policia i prgjigjet negativisht, duke e argumentuar kt ligjrisht. Po ashtu dhe Inspektorati i Ndrtimit. N kto rrethana, qiramarrsi vazhdon rregullisht aktivitetin, si dhe t shlyej detyrimet e tij ndaj shtetit. Ndrkaq, titullari i Dikasterit t Kulturs Shqiptare vazhdon t kmbngul pr ti vn drynin objektit kulturor me do kusht. Shkarkimi i Shkodrs nga t gjitha gjasat sht pjes e ksaj detyre t pakryer, t ciln e ka marr prsipr drejtuesi i ri, t cilit i mbahet peng emrimi deri n prmbushjen e detyrs. N shkresn ankimore q i sht drejtuar Kryeministrit Sali Berisha, ngrihet shqetsimi i kmbnguljes s padrejt dhe antiligjor i ministrit Pango pr lirimin e ktij objekti, ndrsa pr nj objekt tjetr t rndsishm, Muzeut Rajonal Arkeologjik t Durrsit, siguria e t cilit sht n rrezik pr shkak t mospagimit s rojeve t shrbimit dhe situats s paqart administrative, me gjith relacionet e bra, nuk ka asnj reagim. N Durrs, pas ktyre lvizjeve t vazhdueshme me strumbullar Torrn, t gjith jan kureshtar t din se cili do t jet fati i mtejshm i kulls s rrumbullakt dhe cilt do t jen qiramarrsit e ardhshm.

  Gazeta Shqip
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  teme e bukur por e ngritur nga nje gazete anti-shqip-tare.. qe ska hall torrash e kalash e arkeologjish.. por te ndonje mafiozi qe do i jet prishur.. kartabianka .. per te ndertuar mbi arkeologjine.. magazet e gratacielat e supermarketet e veta..

  torra smund te shohe me detin e as nga deti smund ta shohe kush me torren..
  nje dyzin gjigandesh te shemtuar jane ndertuar 30 metra perballe torres e buz detit.. dhe ja kan mbyllur pamjen.. vizitorit e shetitorit apo xhiro-beresave.. durrsake e te huaj.. qe duke kaluar bri torres te shohin detin apo duke vark-uar ne det te shohin torren..

  durrsaket as diellin smund ta shohin me kur dalin tek torra.. sepse atje tujte horizonti.. kur dikur mbremjeve shihej dielli duke u zhytur nen det.. ka humbur..
  nje gardh gigjand shum katshesh te shemtuar e kan zhdukur ate thesar..pra ate pamje qe ishte krenaria e durresit..
  askush nuk foli.. te gjithe jan te kenaqur e mburren se kan babin mafioz ndertimi e se kan tani benza e apartamente me nga 7 dhoma..e mobilje italane.. e soxhorno e ca llafe tjera qe i mesuan bilbil..
  pra e ka marre ferra uraten me kohe..

  me te drejte thote ajo brikena shkodra se..mbi pasurite arkeologjike te durresit eshte ndertuar e rindertuar disa here..

  po te prishesh nje shtepi te vjeter ne lagjet e vjetra te durresit padiskutim pritet nje thesar arkeologjik te dale ne drite..

  ne vitet e ppsh-se ( duhet te kene qene vitet 1960-70 besoj) u prishen ca dyqane e shpi te vjetra ne qender per te ndertuar pallatin e kultures aleksander moisiu..
  sapo rane kazmat e para aty dolen thesare arkeologjike 2000-3000 vjecare..
  nuk e di cdo jete debatuar aso kohe por megjithate pallati i kultures u ndertua dhe me la m.ut me shu.rre i lan ca gure nen themele te pallatit te kultures kinse po i ruajme arkeologjine..
  pak me tutje u prish nje shpi.. pak vite me vone.. e dolli.. e famshmja mozaik.. qe u quajt.. bukuroshja e durrsit.. po pak me tutje.. pun disa metrash.. u prish shkolla e vjeter e durrsit dhe dolli.. nje mrekulli me kolonada mermeri ne forme rrethore.. e keshtu me radhe kudo ku u vu kazma e nshn-ve te pARTIS SE PUNES DOLLEN.. thesare arkeologjike..

  pra ppsh prishi shtepi te viteve zogiste e para zogiste dhe dolen arkeologji mrekullira.. por ppsh vazhdoj punen e saje.. duke i masakruar monumentet kulturore 2mij e 3 mij vjecare per te ndertuar pallate te shemtuara per te strehuar falangat cobanore te sjella ne durres sikurse ne tirane nga trevat "marksisto" leninoisto stalinste manush myfisto hysni kapoisto enveriste sulo gradeco iste.. qe vinin ne durres e tirane per te "permirsuar" biografine e popullates qe ppsh e mendonte si pak borgjezo revizioniste.. qe duhet shendoshur me bajga te trevave cjapore xhelato-kerbacore,,

  erdhi demokracia.. u krijua nje mafie e re.. me e ndyre se ajo proletarja enveroiste..

  tash jo kazma por buldozeret rrafshuan c-u dolli para e poshte e larte e prapa.. per te ndertuar perandorine e tyre shum katshe,..
  dhe sot eshte vone per te permirsuar dicka..

  as populli as inteligjenca durrsake as arkeologet..nuk u ndjene..
  mafia ndertuse cau perpara e e beri te veten..  cfar eshte dashur..

  qe ne vitet zogiste.. eshte dashur qe..

  qyteza e vjeter durrsake e ndertuar amatorisht.. mbi rrenojat 2000-3000 vjecare.. te durrsit antik.. pran skeles detare.. qe ne vitet 1800-1900 te mbetej sic qe.. dhe nje durres i ri te ndertohej ne kodrat e rashbullit deri ne shijak.. e pastaj dal nga dale me ndihmen e arkeologve te huaj e vendas.. te hapej pellembe per pellembe nentoka duke i zhvendosur me kujdes gur pas guri gjerat e banoret e athershem gradualisht te zhvendoseshin ne qytetin e ri.. mbas qafes se rrashbullit..

  do ruhej pra dhe arkeologjia por dhe keneta e durresit e cila ka qene nje eldorado e faunes e flores dhe e gjithckaje te vlefshme qe krijon mema natyre.. ne mijvjecare..

  dhe do kishim.. ne se dhe ppsh mbas 19945-ses.. do ta ndiqte kte linje.. nje gjigand arkeologjik te zbuluar e te pa masakruar qe fillonte nga torra buz detit e deri ne ujrat e kenetes.. nga porto romano e deri ne ur te dajlanit.. dhe turizmi nderkombetar.. ashtu sikurse thone..se nuku duhet vdekur pa pare paris e rrome.. do fusnin dhe durresin antik ne mrekullite e botes..

  gabim i madh i shtetit zogist.. gabim i pafalshem i shtetit enverist..dhe krim per shtetin post komunist.. pra per qeverrite pd-iste apo ps-iste.. kjo eshte..

  pra si durresi qe u masakrua ashtu dhe cdo qytet tjeter .. po bastardohet nen buldozerin mafioz te ndertusve..

  se fundi mbasi e gerdeci-zoje berishen..mire deri ne rrz.. edvin kodheli po realizon planin e tij per te betonizuar e oksigjen-asgjesuar.. tiranen..
  dhe mir u a ben..
  vet e kan votuar gozillen qe po ju a shkrumbon mushkerite me squfur e dioksid e plumb..

  dhe durrsakve mir u a ben mafia e ndertimit..

  sqen te zote ta mbrojne pasurine e tyre ne asnje kohe..

  vet i votojne kryemafiozet..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 19-05-2008 m 05:31

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e klaus fisher
  Antarsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  aty ku mbaron hapesira
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E vetmja gje per te cilen nuk mund te vendosin durrsaket eshte qeveria!Klani berishian ne kete legjislature te fituar zgjedhjesh eshte kthyer ne pushtet me i uritur se kurre. Dhe e keqja eshte se nje klan shume i vogel-POTHUAJ VETEM DJALI DHE VAJZA E TIJ- kane monopolizuar GJITHCKA!Menjehere pas fitimit te zgjedhjeve u be e qarte kjo per te gjithe te djathtet se sofra ishte shtruar VETEM PER KLANIN E NGUSHTE TE SALIHIT !Me nje babezi te papare i jane versulur me sy te erresuar pjeses se mbetur te pasurise se popullit , pa u ndalur PARA ASGJEJE! As para jeteve njerezore(kujto perlyerjen e Shkelzenit ne Gerdec) ,as para shkaterrimit te vlerave te antikitetit Durrsak. Ngopet ariu me milingona-e tilla ndoshta i duken NORDIKUT keto gjera

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 09:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 3. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Emigrantet, rrezik per sigurine kombetare
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-11-2004, 12:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •