Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-07-2007
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Akti dhe Statuti i Themelimit te nje Fondacioni.

  Me ndihmoni me permbajtjen e Aktit te Themelimit dhe Statuin e tij per nje fondacion cfaredo.

 2. #2
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Fondation
  Droit établissement d'intérźt public ou social créé par voie de donation ou de legs

  Fondacion
  E drejtė ndėrrmarrjeje e interesit publik ose social e krijuar me tė ardhura tė falura ose tė trashėguara.
  Statut
  En droit administratif, ensemble de textes qui réglementent la situation (d'une collectivité)

  Statuti
  Nė tė drejtė administrative, bashkėsia e teksteve qė rregullojnė situatėn ( e njė kolektiviteti)
  Association
  Groupement permanent de personnes mettant en commun leurs connaissances ou leur activité dans un but non lucratif

  Shoqatė
  Grupim i pėrhershėm i personnave qė mbledhin sė bashku njohuritė e tyre ose aktivitetin e tyre nė njė qėllim jo fitimprurės.
  Pėrkufizimet janė marrė nga fjalori frėngjishtes Encarta nė linkun e mėposhtėm : http://fr.encarta.msn.com/encnet/fea...onaryhome.aspx

  Sipas pėrkufizimeve te termave, rrjedh qė askush nuk mund t'ju ndihmojė indirekt pėr shtjellimin e kėsaj ēėshtjeje. Qė tė ndėrtohet statusi i njė fondacioni apo njė shoqatė duhet tė vihet si pikėnisje qėllimi i tij. Nė bazė tė kėtij qėllimi ndiqen ligjet e kushtetutės tė vendit ku ndodheni dhe mė pas formulohen rregullat dhe detyrimet e fondacionit apo assoiacionit.

  P.sh. Unė do krijoj njė fondacion me qėllim qė tė hap diku njė kopėsht. Kam tė ardhura tė trashėguar se jam trashėgimtare e familjes mbretėrore (lol). Pėr tė krijuar kėtė fondacion do bazohem:
  • Sė pari (pas tė ardhurave) tek ligji mbi vendosjen e fėmijės jashtė familjes sė tij.

  • Sė dyti do zgjedh njė rrymė pedagogjie (aktive, tradicionale, libertare etj ose mund tė bėj njė pėrzierje pedagogjisė sipas aktiviteteve).

  • Sė treti do zgjedh anėtarėt e fonacionit, vendndodhjen e zyrave tė fondacionit dhe vendodhjen e kopėshtit qė do hap.

  • Sė fundmi do pėrcaktoj detyrimet qė ky fondacion angazhohet tė pėrmbushė si dhe arsyen pėrse zgjodha tė hap kopėsht fėmijėror dhe jo kėnd lojrash pėr fėmijė.


  Tė gjitha kėto i shėnoj nė status si dhe shtoj rregulloren pėrkatėse dhe mė pas e validoj ligjėrisht. Nėse institucionet ligjore pėrkatėse e miratojnė, jam ok. Krijoj fondacionin tim dhe e quaj : Elna & co nga forumi shqiptar .

  Ky ėshtė mendimi im.

  Elna!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 18-05-2008 mė 07:15

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  37
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga derdusha Lexo Postimin
  Me ndihmoni me permbajtjen e Aktit te Themelimit dhe Statuin e tij per nje fondacion cfaredo.
  Ne vija te trasha, me sa mund te mbaj mend ketu;
  1. Qellimi i fondacionit
  2. Qeveritare/joqeveritar
  3. Kushtet per tu bere antar (a ka mundesi kushdo te behet antar apo duhet te jete pjese e nje rrace/ideje politike/fetare)
  4. Pagesa vjetore per secilin antar (qe antaret i japin fondacionit)
  5. Burimet financiare qe do te kete fondacioni

  Mire eshte te futesh ne faqet e internetit te shume grupeve dhe te shikosh se c'fare kane renditur ata dhe pastaj ne baze te fondacionit i cili do te hapet atehere mund ta pershtatesh.
  beqar

Tema tė Ngjashme

 1. Statuti i Shkodres
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 22-12-2014, 11:32
 2. A ka konspiracion kundėr Shqipėrisė?
  Nga BARAT nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. “Do t’ia dalim”, Veliaj ēel zyrtarisht fushatėn e G99-s.
  Nga toni007 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 24-09-2010, 14:59
 4. erjon velia,si zhduku 300 mije euro
  Nga flor1 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 13:33
 5. Gjilani
  Nga cod3r nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •