Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 83
  1. #1

    Einstein: "Bibla eshte shume femijenore"

    Nje leter qe do te jete pjese e nje ankandi ne Londer kete jave shton akoma me teper zjarr ne debatin e gjate rreth pikepamjeve fetare te fizicistit Albert Einstein. Ne kete leter te shkruar vitin para vdekjes se tij, Einstein hodhi poshte idene e Zotit dhe e shihte ate si nje produkt te dobesise njerezore dhe Biblen si shume femijenore.

    Einstein e pa universin te mbuluar me spiritualitet dhe refuzoi fene e organizuar. Letra ne shitje, shkruar filozofit Eric Gutkind in Janar 1954, sygjeron se pikepamjet e Einstein rreth fese nuk u zbuten me kalimin e kohes.

    Ne leter Einstein tha: "fjala Zot per mua nuk eshte asgje me teper se nje shprehje dhe nje produkt i dobesise njerezore, Bibla nje permbledhje legjendash madheshtore por prape primitive qe prapeseprape jane shume femijenore."

    "Per mua", shtoi ai, "feja jezuite ashtu si edhe gjithe fete e tjera eshte nje misherim i supersticioneve me prej femijesh."


    http://www.msnbc.msn.com/id/24598856/?GT1=43001

    Per Einstein, Zoti krijoi ligje per te shperblyer te miren dhe per te denuar te keqen. Universi i tij nuk eshte i udhehequr nga mendime te mira por nga ligje jomemece.

    A jeni dakort ju me kete pikepamje te Einstein?

    Cfare eshte Bibla per ju?
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  2. #2
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga DeAdA Lexo Postimin
    Nje leter qe do te jete pjese e nje ankandi ne Londer kete jave shton akoma me teper zjarr ne debatin e gjate rreth pikepamjeve fetare te fizicistit Albert Einstein. Ne kete leter te shkruar vitin para vdekjes se tij, Einstein hodhi poshte idene e Zotit dhe e shihte ate si nje produkt te dobesise njerezore dhe Biblen si shume femijenore.

    Einstein e pa universin te mbuluar me spiritualitet dhe refuzoi fene e organizuar. Letra ne shitje, shkruar filozofit Eric Gutkind in Janar 1954, sygjeron se pikepamjet e Einstein rreth fese nuk u zbuten me kalimin e kohes.

    Ne leter Einstein tha: "fjala Zot per mua nuk eshte asgje me teper se nje shprehje dhe nje produkt i dobesise njerezore, Bibla nje permbledhje legjendash madheshtore por prape primitive qe prapeseprape jane shume femijenore."

    "Per mua", shtoi ai, "feja jezuite ashtu si edhe gjithe fete e tjera eshte nje misherim i supersticioneve me prej femijesh."


    http://www.msnbc.msn.com/id/24598856/?GT1=43001

    Per Einstein, Zoti krijoi ligje per te shperblyer te miren dhe per te denuar te keqen. Universi i tij nuk eshte i udhehequr nga mendime te mira por nga ligje jomemece.

    A jeni dakort ju me kete pikepamje te Einstein?

    Cfare eshte Bibla per ju?
    Bibla per mua cfar eshte Deada!!! Hmmmm me padiskutim nje veper njerezore e cila ne vehte ka shum dobesi, si nga ana teologjike ( psh lejon vajzat te shiten per seks) por edhe nga ana shkencore ( psh Dielli krijohet pas Tokes ).
    Sa i perket mendimit te Anjshtajnit nese e kam kuptuar mire ate qe shkruajte ti se Zoti ka krijuar ligjet dhe universi punon ne baze te ketyre ligjeve ( pra nuk nevoitet nderhyrja e Zotit qe te funksionoj universi pasi funksionon shum bukur me ligjet e Zotit ) une jam dakort plotesisht!
    Per mendimin tim Zoti na ka dhene mendjen qe te mendojme dhe llogjikojme dhe ne baze te ketyre dy veprimeve te dallojme te miren nga e keqja!
    Librat fetare jane vetem nje udherefyes se si neve duhet ta ndertojme jeten tone por perseri e them se nuk duhet bazuar ne librat fetare fillimisht nqs se llogjika mendore nuk punon si duhet !!!
    Cdo liber fetar nuk mund te jete i vertete andaj ketu hyn ne pune ate qe thash me pare pra llogjika mendore , cili liber eshte i vertete , cili liber meson rrugen e drejte e cili , keto jane pyetje per te cilat pergjigje nuk mer prej Perendise ( Allahut ) por pergjigje merr prej llogjikes tende!

    Me Respekt GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,882
    Njė nga thėniet mė kuptim plote e fizikantit tė madh ėshtė:" Nuk egziston asgjė e mbinatyrshme. Egzistojnė vetėm fenomene tė pa sqaruara nga njeriu."

  4. #4
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anėtarėsuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar mė parė nga DeAdA Lexo Postimin

    Cfare eshte Bibla per ju?
    Eshte bestselleri me i madh i te gjitha kohrave.
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  5. #5
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Bibla?! ehhh, thjesht konvertim i feve politesiste nė monoteizėm.. Thjesht libėr me pėrralla dhe anektoda.
    Life's too short to remove USB safely.

  6. #6
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Bibla per mua cfar eshte Deada!!! Hmmmm me padiskutim nje veper njerezore e cila ne vehte ka shum dobesi, si nga ana teologjike ( psh lejon vajzat te shiten per seks) por edhe nga ana shkencore ( psh Dielli krijohet pas Tokes ).
    Sa i perket mendimit te Anjshtajnit nese e kam kuptuar mire ate qe shkruajte ti se Zoti ka krijuar ligjet dhe universi punon ne baze te ketyre ligjeve ( pra nuk nevoitet nderhyrja e Zotit qe te funksionoj universi pasi funksionon shum bukur me ligjet e Zotit ) une jam dakort plotesisht!
    Per mendimin tim Zoti na ka dhene mendjen qe te mendojme dhe llogjikojme dhe ne baze te ketyre dy veprimeve te dallojme te miren nga e keqja!
    Librat fetare jane vetem nje udherefyes se si neve duhet ta ndertojme jeten tone por perseri e them se nuk duhet bazuar ne librat fetare fillimisht nqs se llogjika mendore nuk punon si duhet !!!
    Cdo liber fetar nuk mund te jete i vertete andaj ketu hyn ne pune ate qe thash me pare pra llogjika mendore , cili liber eshte i vertete , cili liber meson rrugen e drejte e cili , keto jane pyetje per te cilat pergjigje nuk mer prej Perendise ( Allahut ) por pergjigje merr prej llogjikes tende!

    Me Respekt GV_USA
    GV_USA jam shume dakort me ty qe librat jane thjesht libra dhe edhe pse mund te kene shume informacion te mire ne to qe shume nga ne mund ta perdorim per te arritur dicka me te mire ne jete, prape ngelen thjesht libra. Kam lexuar si nga Bibla ashtu edhe nga Kurani dhe ka shume gjera qe me kane pelqyer ose jo nga te dy keta libra. Megjithate ne fund te dites ngelet perseri ajo cfare mendoj une me sherben mua dhe e jetoj jeten sipas llogjikes time dhe cfare mendoj une qe eshte e mire apo e keqe per mua dhe jo se cfare thote nje liber.

    Edhe pse Einstein nuk ishte shume i dhene mbas fese, nje nder theniet e tij te famshme eshte: "Shkenca pa fene eshte calamene, feja pa shkencen eshte qorre."

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e alproud
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Postime
    292
    une habitem sesi kjo mund te jete prezente ne mendje te njerezve pasi nese logjika apo te qenurit aktiv ne bankat e shkolles pasi eshte veshtire te thuash nese keni mesuar gje ua lejon te thoni gjera te tilla.

    Nese ju konisderoni historine e njerezimit si femijenore, atehere edhe Bibla ben pjese ne kete grup por nese historia e njerezimit, kuptimi mbi jeten, mesimi mbi logjiken dhe karakterin eshte dicka qe ju e konsideroni Bibla do te ishte nje nder librat me me shume influence ne jeten tuaj, libri me i dashur per ju. Ups... me falni nese bera gabim te them gjera te tilla, se mesa shof une asnje nga ju se keni lexuar ate.
    Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

  8. #8
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga alproud Lexo Postimin
    une habitem sesi kjo mund te jete prezente ne mendje te njerezve pasi nese logjika apo te qenurit aktiv ne bankat e shkolles pasi eshte veshtire te thuash nese keni mesuar gje ua lejon te thoni gjera te tilla.

    Nese ju konisderoni historine e njerezimit si femijenore, atehere edhe Bibla ben pjese ne kete grup por nese historia e njerezimit, kuptimi mbi jeten, mesimi mbi logjiken dhe karakterin eshte dicka qe ju e konsideroni Bibla do te ishte nje nder librat me me shume influence ne jeten tuaj, libri me i dashur per ju. Ups... me falni nese bera gabim te them gjera te tilla, se mesa shof une asnje nga ju se keni lexuar ate.
    Cfar te lexoj ?!! Zanafillen ku thuhet se Dielli u krijua pas Tokes ?!! Ahhh e di se per cfar e ke fjalen , ti me thua mua te lexoj Biblen qe thot se "Lukuriqi" eshte zog!!!
    O ti zotni a ke lexuar naj here shkencen ti a jo ?!! Si duket ti ke nevoje per te lexuar shkence pak me shum!!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e alproud
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Postime
    292
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Cfar te lexoj ?!! Zanafillen ku thuhet se Dielli u krijua pas Tokes ?!! Ahhh e di se per cfar e ke fjalen , ti me thua mua te lexoj Biblen qe thot se "Lukuriqi" eshte zog!!!
    O ti zotni a ke lexuar naj here shkencen ti a jo ?!! Si duket ti ke nevoje per te lexuar shkence pak me shum!!

    GV_USA
    lakuriqi,,, eshte shqip per lukuriqi sic e thate ju...

    Une nuk lexoj shkencen, une e perdore, e mesoj ate. Por gjithmone shkenca ka qene e mire per shoqerine nese ajo eshte perdorur per te mire dhe nese njerezit e kane marrur ate si dicka pozitive por asnjehere superiore.

    Cfare ka ndryshuar shkenca ne lidhje me vdekjen? A ka ndodhur ndonjehere qe edhe pse me pasuri te jashtezakonshme te arrije ndonjeri te shtoje me shume dite ne jeten e tij?

    Une ne shkolle, ne universitet jam, ne amerike dhe se besoj se mund te gjej shkolla me te mira se ketu pera te qe une studjoj prandaj sikur keshilla jote eshte si pa vlere kur jepet nga njerez te tille si ju qe as te shkruajne sdine.
    Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,882
    Citim Postuar mė parė nga alproud Lexo Postimin


    Cfare ka ndryshuar shkenca ne lidhje me vdekjen? A ka ndodhur ndonjehere qe edhe pse me pasuri te jashtezakonshme te arrije ndonjeri te shtoje me shume dite ne jeten e tij?

    Une ne shkolle, ne universitet jam, ne amerike dhe se besoj se mund te gjej shkolla me te mira se ketu pera te qe une studjoj prandaj sikur keshilla jote eshte si pa vlere kur jepet nga njerez te tille si ju qe as te shkruajne sdine.

    Pyetje,nė kuptimin e plotė I NJ O R A N T E.Po si more djall me brirė nuk paska bėrė ndryshime shkenca pėr jetėn?Atėherė ē'kėrkon Papa i juaj apo Ai mjekėrroshi tjetėr, tek doktori kur e zė njė apandisit?...Mė e thjeshta?Ikė e mbytu se kot qė jeton more kungull.Dhe e ke pak.Mendohu pa fol.Ty tė ka parė shkolla jo ti atė!

    Mirė qė pasqyrė nuk paski par me sy nė jetėn tuaj,po nuk ju ka rėnė rasti nė ndonjė pellg me ujė tė shikoni veten se kush jeni,apo e kini parė dhe ini trėmbur?Shkoni more korigjohuni se do ju quaj edhe kaposhi kokrra misri dhe do ju haj tė gjithėve.I censuroni edhe kėto rreshta!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 15-05-2008 mė 14:25

  11. #11
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    jam kurioz te di per Kuranin cfar ka then ajnshtajni ?
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  12. #12
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Nje citat nga kjo leter per te cilen po flitet shume keto dite
    ...Fjala Zot pėr mua nuk ėshtė asgjė mė shumė se shprehje dhe prodhim i dobėsisė
    njerėzore
    , Bibla njė koleksion i legjendave tė nderuara, por prapė primitive, tė cilat sidoqoftė
    janė mjaft fėmijėrore. Asnjė interpretim, pavarėsisht se sa i mprehtė tė jetė, nuk mund tė ndryshojė kėtė (pėr mua). Kėto interpretime tė hollėsishme janė tė shumėfishta pėr shkak
    tė natyrės sė tyre dhe pothuajse nuk kanė tė bėjnė asgjė me tekstin origjinal. Pėr mua
    religjioni hebre, si tė gjitha religjionet tjera,ėshtė mishėrim i paragjykimeve fėmijėrore
    ...
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  13. #13
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    Cfare eshte Bibla per ju?
    Sa pėr dijeni, Bibla ėshtė pėrkthyer nė 160 gjuhė, dhe ėshtė botuar mbi 1261 herė.

    Bibla i flet zemrės sė njeriut; duhet lexuar, studiuar e kuptuar duke ecur nė hullinė e traditės.

    Nuk duhet tė harrojmė kurrė se Bibla i kapėrcen kufijtė e kohėrave. Opinionet njerėzore vijnė e shkojnė. Ajo qė sot ėshtė modernizėm, nesėr ėshtė vjetrizėm. Ndėrsa Bibla ėshtė Fjalė e jetės sė pasosur, mbart nė vete amshimin, dmth vlen pėrgjithmonė. Prandaj mund tė themi se duke e mbartur nė shpirtin tonė Biblėn, mbartim nė vetvete amshimin, jetėn qė s’ka perėndim.


    NoName

  14. #14
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga NoName Lexo Postimin
    Sa pėr dijeni, Bibla ėshtė pėrkthyer nė 160 gjuhė, dhe ėshtė botuar mbi 1261 herė.

    Bibla i flet zemrės sė njeriut; duhet lexuar, studiuar e kuptuar duke ecur nė hullinė e traditės.

    Nuk duhet tė harrojmė kurrė se Bibla i kapėrcen kufijtė e kohėrave. Opinionet njerėzore vijnė e shkojnė. Ajo qė sot ėshtė modernizėm, nesėr ėshtė vjetrizėm. Ndėrsa Bibla ėshtė Fjalė e jetės sė pasosur, mbart nė vete amshimin, dmth vlen pėrgjithmonė. Prandaj mund tė themi se duke e mbartur nė shpirtin tonė Biblėn, mbartim nė vetvete amshimin, jetėn qė s’ka perėndim.


    NoName
    Cfar flet Bibla pas Perendine ?!! E di cfar flet Bibla ?!! Nese nuk e di te tregoj une !!!
    Bibla flet se Perendija nuk din se ne cilin grup te gjallesave ben pjese Lakuriqi , dhe gabimisht e vendos midis shpendeve !!!
    Kesaj ti i thua "Bibla i flet zemres se njeriut" ?!!
    Une kisha thene kesaj i thone " Bibla u flet njerezve qe nuk kane lidhje me shkencen" !!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  15. #15
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    Flit me fakte dhe argumente dhe jo broēkulla.

    * * *


    Thėnie pėr Jezusin nga Albert Ajnshtajn:

    * Qė fėmijė, merrja mėsime, si nė Bibėl ashtu edhe nė Talmud. Unė jam hebre, por unė jam i magjepsur nga figura e ndritėshme e Nazarenasit. — Albert Ajnshtajn

    * Jezusi ėshtė tepėr kolosal pėr pendėn e frazeologėve, sado mjeshtra qofshin ata. Asnjė njeri nuk mund ta rregullojė Krishterimin me njė fjalė tė goditur (f.p.f. fjalė tė mirė). — Albert Ajnshtajn

    * Askush nuk mund ta lexojė Ungjillin pa ndjerė praninė e tanishme tė Jezusit. Personaliteti i tij pulson nė ēdo fjalė. Asnjė mit nuk ėshtė i mbushur me njė jetė tė tillė. — Albert Ajnshtajn "What Life Means to Einstein: An Interview by George Sylvester Viereck" The Saturday Evening Post (26 October 1929) p. 17.


    NoName
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NoName : 21-05-2008 mė 23:18

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e alproud
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Postime
    292
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Cfar flet Bibla pas Perendine ?!! E di cfar flet Bibla ?!! Nese nuk e di te tregoj une !!!
    Bibla flet se Perendija nuk din se ne cilin grup te gjallesave ben pjese Lakuriqi , dhe gabimisht e vendos midis shpendeve !!!
    Kesaj ti i thua "Bibla i flet zemres se njeriut" ?!!
    Une kisha thene kesaj i thone " Bibla u flet njerezve qe nuk kane lidhje me shkencen" !!

    GV_USA
    Sic duket ne betonjere punoni gjithe diten dhe kur ktheheni nga shpia doni te merreni me shkence. Asnjehere nuk keni cituar nese e keni lexuar BIBLEN apo jo... Fatkeqesisht sic i thone ne shkoder te gjitha keto i paskeni me te nigjume.

    Lexo, meso dhe kupto por mos flisni pa patur as edhe idene me te vogel, mor flisni me emocione por me logjike sepse nese ju jeni ne favor te shkences duhet te flasesh me logjike. Me fal nese te fyva me kete qe te shpjegova se sic duket kjo eshte me mungesa te medha tek juve.

    Po cfare kalendari perdorni juve??? A mos jeni ju ne vitin 2008 tani,,, nese po, ky eshte viti i 2008-te qekur Jezusi vdiq ne Kryq. Kjo eshte pjese e Bibles. Nese historia eshte nje pjese e besimit tuaj se e tanishmja ka patur nje fillim ajo eshte e shpjeguar ne Bibel me se miri. Ai nuk eshte as krijim letrar, as i perpunuar, as i shkuar nga darvini, as nga ajnshtajni as nga ndonje tjeter shkenctar, biolog, fizikant, apo shkrimtar.

    BIBLA ESHTE LIBER I GJALLE
    Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

  17. #17
    Anėtar Maska e Bond007
    Anėtarėsuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    a ke lexuar naj here shkencen ti a jo ?!!
    Gostivari_usa
    Kot met dvet per cilen shkenc eke fjalen ti ?!
    Injoranca e popullit tė sotem kalon Ē'do kufi.

  18. #18
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Cfar flet Bibla pas Perendine ?!! E di cfar flet Bibla ?!! Nese nuk e di te tregoj une !!!
    Bibla flet se Perendija nuk din se ne cilin grup te gjallesave ben pjese Lakuriqi , dhe gabimisht e vendos midis shpendeve !!!
    Kesaj ti i thua "Bibla i flet zemres se njeriut" ?!!
    Une kisha thene kesaj i thone " Bibla u flet njerezve qe nuk kane lidhje me shkencen" !!

    GV_USA
    Citim Postuar mė parė nga NoName Lexo Postimin
    Flit me fakte dhe argumente dhe jo broēkulla.

    * * *


    Thėnie pėr Jezusin nga Albert Ajnshtajn:

    * Qė fėmijė, merrja mėsime, si nė Bibėl ashtu edhe nė Talmud. Unė jam hebre, por unė jam i magjepsur nga figura e ndritėshme e Nazarenasit. — Albert Ajnshtajn

    * Jezusi ėshtė tepėr kolosal pėr pendėn e frazeologėve, sado mjeshtra qofshin ata. Asnjė njeri nuk mund ta rregullojė Krishterimin me njė fjalė tė goditur (f.p.f. fjalė tė mirė). — Albert Ajnshtajn

    * Askush nuk mund ta lexojė Ungjillin pa ndjerė praninė e tanishme tė Jezusit. Personaliteti i tij pulson nė ēdo fjalė. Asnjė mit nuk ėshtė i mbushur me njė jetė tė tillė. — Albert Ajnshtajn "What Life Means to Einstein: An Interview by George Sylvester Viereck" The Saturday Evening Post (26 October 1929) p. 17.


    NoName
    Me pate dhene reputacion te dobet ! Edhe pse kam mundesine qe te te hakmerem me te njejten menyre, kete pune nuk e bej!
    Hakmarja nuk eshte ves i muslimanit , andaj mos u merzit se ste jap reputacion te dobet !
    Por ajo qe me brengos me shum tek ti eshte se jep reputacion te dobet nje personi qe fol te verteten , pra rrjedhimisht kuptojme qe ti nuk me ke dhene mua rep te dobet por i ke dhene te VERTETES , fakt i cili me detyron te te bej nje pyetje " Keshtu juve respektoni te verteten , duke i dhene reputacion te dobet ?!!"
    Sa per informate ate qe une thash per Lakuriqin eshte e vertete qe sipas Bibles Perendija nuk din se ne cilin grup te gjalleva ben pjese!
    Pastaj nese futemi edhe me thelle ne kete polemik , te gabimeve Biblike do te shikojme se Bibla ne asnje menyre nuk perkrah trinitetin sic pretendoni juve !
    Pra sipas jush Ati=Birin !
    Te shikojme se cfar thote Bibla per kete problematike !

    Sipas gjoni 10:30 thuhet "Unė dhe Ati jemi njė” , ndersa kater kapituj me vone tek versi 14:28 Gjoni na thot " Ju dėgjuat se ju thashė:

    ‘Po shkoj dhe do tė kthehem tek ju’.

    Po tė mė donit, do tė galdonit

    se po shkoj tek Ati,

    sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.


    Tani parashtorhet pyetja a eshte Jezusi i barabarte me Atit ose jo ! Tek versi 10:30 thuhet se jane NJE, ndersa tek versi 14:28 Ati eshte me i madh se Jezusi !!!

    Ndersa per Lakuriqin lexo Levitikun 11:13-19
    “Kėta janė shpendėt qė nuk guxoni t’i hani e duhet t’i mbani pėr tė papastėr: shqiponja, shqiponja kufomėngrėnėse, shqiponja e detit, 14 skifteri dhe ēdo lloj sokoli, 15 ēdo lloj korbi, 16 struci, kukuvajke, gjelaroje, gjeraēine e tė gjitha llojeve; 17 huti, zhytrra, ibisi, 18 mjellma, pelikani, shqiponja qafė shogėt, 19 lejleku, ēdo lloj ēapke, pupci dhe lakuriqi”.

    Mos valle do te thuash se Lakuriqi eshte shpend ?!! Nqs se mendon keshtu , atehere te kisha keshilluar qe ti kthehesh edhe njehere Biologjis ngae para !

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  19. #19
    Anėtar Maska e Bond007
    Anėtarėsuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    Mos valle do te thuash se Lakuriqi eshte shpend ?!!
    Nuk kam di gjer me sot se Lakuriqi qenka Kafsh sipas disave ketu eshte shum e mundshme qe te shendrrohet ne dinosaurus
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bond007 : 22-05-2008 mė 21:05
    Injoranca e popullit tė sotem kalon Ē'do kufi.

  20. #20
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    Desha te sqaroj disa disinformime islamike qe ben Gostivari_usa.

    Ndryshimet midis Kuranit, Bibles dhe Toras jane gjigande. Ata flasin per Zotin e vertete e te gjalle te Abrahamit, Isakut dhe te Jakobit ndersa kurani flet per perendine e Muhamedit, Allahun i cili ndryshon nga Perendia i vertete jo vetem nga emri por edhe nga esenca dhe natyra. Ne Torah dhe ne Ungjill flitet per lajmetaret ose profetet e Zotit qe sillnin fjalen e Tij tek njerezit me shenja e bema qe nuk mund t'i benin njerezit mortale por vetem Perendia i plotfuqishem. Muhamedin e pyeten se c'shenje apo c'mrekulli sillte ai nga Perendia i tij meqe ai pretendonte te ishte pasardhes i profeteve te Toras dhe te Ungjillit (dhe ata gjithnje benin mrekulli me ane te fuqise se Perendise se vertete per te autentikuar veten e tyre qe ishin me te vertete te derguarit e Perendise) por Muhamedi tha qe nuk kishte asnje mrekulli per ta. Prandaj nuk u pranua ai si profet nga komunitet hebreje dhe te krishtera sepse mesazhi i tij ishte komplet i ndryshem nga ai qe ata mesonin nga shkrimet e shenjta, dhe se ai nuk e autentifikoi veten si profet i vertete i Perendise se vertete.

    Mirepo Muhamedi dhe ndjekesit e tij nuk mund ta pranon refuzimin e njerezve dhe ata iu kudervune cdo kundershtari ose te pafeu (qafiri qe i thone myslimanet) me lufte, flake, vrasje, tortura, shpate e persekutim. Shume prej ketyre ngjarjeve jane te shenuara ne hadithin e profetit tend Gostivari_usa dhe ti ben mir t'i lexosh, ne menyre qe edhe ti te mos jesh si shumica e atyre myslimaneve qe ti vete permend, te cilet nuk dine asgje per kete fe.


    NoName

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Albert Einstein
    Nga iliria e para nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 233
    Postimi i Fundit: 03-11-2009, 06:27
  2. Shuki Grifēja president i ardhshėm i Maqedonisė
    Nga Beran nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-03-2009, 19:24
  3. Bisede Gjenish: Ajnshtajn e Tagore
    Nga D@mian nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 10-02-2009, 18:40
  4. Alternativa moderne ndaj fizikes klasike.
    Nga xfiles nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 86
    Postimi i Fundit: 09-04-2008, 04:06
  5. Mė ndihmoni tė zgjidh enigmėn e Einstein
    Nga AdmiraL nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 18-10-2006, 21:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •