Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 82
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  TIRANE (21 Tetor)

  - Prpara largimit, Klosi u sht prgjigjur me rradh pyetjeve t antarve t komisionit, duke u kujtuar atyre vazhdimisht se nxjerrja e dokumentave nga SHISH, prbn shkelje t ligjit. I pyetur nse sheh ndonj lidhje me faktin q Hajdari rezultonte se lider i dyte i kryengritjes, gj q n informacionin e dyt nuk figuron, me vrasjen e Hajdarit, Klosi tha se ky sht nj spektakl q bhet n interes t PD. I pyetur nse ka akses SHISH n krkesn pr heqjen e imunitetit t liderv t opozits, dy dit pas ngjarjeve t 14 shtatorit, Klosi e mohoi nj gj t till. Ngjela krkoi nga Klosi sqarime, se prse ky i fundit nuk ndodhej n Shqipri gjat 11-13 shtatorit. "Kam shkuar n Ohr, dhe e kam dgjuar n rrug at q kishte ndodhur. Kam qen 11-13 kam qen n Ohr pr probleme personale. Pasi asgj nuk ndodhi n datn 10, nga ana tjetr nuk kisha informacion se kur do t ndodhte vrasja e Hajdarit, ndaj nuk ndodhesha n Tiran. Un e kam br detyrn time, q konvergon me prfundimet e Gjykats pr kt vrasje" - deklaroi Klosi.

  anjo/mr (BalkanWeb)
  TIRANE (21 tetor)

  - Kryetari i Komisionit parlamentar t hetimit t SHISH Spartak Ngjela, akuzoi drejtorin e komanduar t SHISH Petrit Myftari, se po ndrhyn n sovranitetin e shtetit. "Do t'i krkoj kryeministrit shkarkimin urgjent t tij" - tha Ngjela. Sipas tij, kan qne n pikpyetje parlamentarizmi dhe fjala e lir. "Ne krkojm t ndrtojm sistemin, kurse ata krkojn t mnajn t gjall krimin. Ne nuk do ta cnojm shrbimin, por do shptojm politikn dhe shtypin nga "gjma" e madhe". Ngjela parashikon nj t ardhme t shklqyer. SHISH-it do t'i hiqet drejtimi nga nj parti, po denoncohen monstruozitete. Ai siguroi se "Komisioni nuk prishet nga largimi i 3 antarve, pasi me Kushtetut, Parlamenti duhet t'i zvendsoj ata me 3 deputet t tjer. anjo/mr (BalkanWeb)  TIRANE (21 tetor)

  - Fatos Klosi dhe antart socialist t komisionit parlamentar braktisin salln e mbledhjes.

  Pas leximit t nj letre t drejtorit t komanduar t SHISH Petrit Myftari, i cili krkoi t'i jepet fund publikimit t dokumentave sekrete ne media, anetari i komisionit Gazmir Bizhga, ka protestuar dhe sht larguar nga Komisioni. Pas ksaj, antart socialist t komisionit parlamentar t hetimit t SHISH, krkojn largimin nga mbledhja t prfaqsuesit e medias. Gjat gjith seancs, ata kan trhequr vmendjen pr dokumentat sekrete q po publikohen n media. Pas krkess pr largimin e medias, q nuk u pranua nga pjesa tjetr e komisionit, socialistt dhe bashk me ta edhe Klosi, braktisn salln.

  anjo/mr (BalkanWeb)
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 2. #42
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  A eshte e drejte dalja e sekreteve te SHISH

  Duke lexuar interpelancen e djeshme ne gazten "Koha Jone" pashe se shume deputet donin me doemos ta shkaterrojne Fatos(h) Klosin dhe me nje mllef te madh te mbledhur qe nga vrasja e Azemit po shfryne mbi ish-shefin e SHISHit.Duke dashur te shkaterrojne Klosin grupi opozitar me Ngjelen ne krye po perpiqet ta godasi ate dhe ta nxjerri te fajshem sa me shpejt te jete e mundur me sa me pak prova, pasi edhe ata vete e dine qe keto nxjerrje ne shesh te sekreteve jane shume te demshme.
  Per endimin tim tani Ngjela duhet ti beje nje pyetje vetes "A ja vlen barra qirane?" qe per te godit Klosin (nuk e di nese ka gisht ne ate krim te shemtuar apo jo F Klosi) te shkatrroje komplet sherbimin e inteligjences tone?Sepse midis te keqijave duhet te zgjedhim ate me te voglen dhe Ngjela per mendimin tim duhet te jete i ndergjegjshem qe perpara ka kreun e inteligjences,nje nga njerzit qe di me shume se cdo shqiptar tjeter dhe per ta futur ne kurth duhen vite me rradhe pasi edhe nqs Klosi ka gisht ne vrasjen e Azemit ai eshte profesionit eshte i zanatit .
  Prandaj une kam arritur ne konkluzionin qe Komisioni Ngjela duhet ta mbylle kete kapitull perpara se ta coje vendin ne nje humnere tani qe kemi hedhe edhe hapin e pare per ne familjen e madhe uvropiane

 3. #43
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime
  mendoj se duhet te behet edhe nje lloj teatri qe ne te ardhmen sigurimi shqiptar te mbroj Shqiperine me informacjone nga te huajt e jo te veproje si sigurim i partive politike.
  Pajtohem plotesisht qe bara nuk ja vlen qirane , dhe se tani te gjith e dine se cfare sigurimi shterore ka pasur shqiperia dhe se cfare do duhet te kete.
  Mbi te gjitha sekreti eshte sekret vetem ateher kur nuk tregohet .

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Interviste/ "Nano do te me fuse ne burg"

  Anila Basha/ -Z.Klosi ju keni qene sot prezent ne sallen e Kuvendit ku me deshiren dhe vullnetin e tij deponoi z.Berisha. Cila eshte pershtypja juaj per ato cka tha Berisha?

  -Pershtypja eshte vertete shume e keqe. Shpresoja qe z.Berisha te ishte te pakten nje here serioz para nje komisioni zyrtar te parlamentit dhe qe normalisht duhet te kishte argumenta per ato akuza t-_-_. Nderkohe qe degjova akuza te vjetra madje qe ne fillim tha qe jane akuza qe jane thene qe 5 vjet me pare qe atehere kur SHIK ende nuk e kishte filluar aktivitetin tamam. Une them, gjithe qendrimi i Berishes ndaj SHIK ka qene nje qendrim i paramenduar, nje qendrim me synime politike. Vertet nuk me pelqeu, m'u duk nje deklarate e nje kryetari partie te opozites bere perpara simpatizanteve te vet, qe t'u mbushte mendjen qe gjithcka qe ka ndodhur eshte faji i SHIK, gjynah qe SHIK-u ka penguar krijimin e kesaj klime kaq te mire qe eshte lene pas marreveshjes qe eshte bere. Nuk me besohej qe te ishte ky niveli i liderit te opozites, niveli i nje ish-presidenti te vendit.

  -Ju thoni qe nuk e besoni dot, por Berisha pohoi se keto gjera i ka thene dhe here te tjera gjate ketyre 5 vjeteve...

  - Ne te njejtin nivel ka qene. Une thashe qe kete rradhe meqenese vete kishte kerkuar te dilte para nje komisioni parlamentar, qe ai te kishte vertete argumenta, te ishin argumenta serioz...

  -Pse prisnit kete gje?

  - Po e prisja se e mori vete iniciativen. Normalisht me keto gjera qe i kish thene 100 here erdhi aty per te bere vetem nje show gazetaresk.

  -Megjithate ju nuk patet mundesi te reagonit. Si e zgjidhet kete problem mes akuzave te Berishes dhe nderhyrjeve tuaja?

  -Mua komisioni m'i ka shkelur te gjitha te drejtat e mia. Komisioni hetimor duhet te punoje sipas procedurave te kodit te procedurave penale, ne te cilat une konsiderohem si i akuzuar dhe duhet te kem te drejten te marr pjese ne te gjitha procedurat qe ben komisioni. Duhet te kem te drejten te marre pjese ne pyetjet e deshmitareve ashtu sic behet ne te gjitha proceset. Por edhe sot une e pashe qe nuk kishin qejf as te me linin ne salle. Kjo ishte cudia me e madhe. Megjithate une hyra aty dhe e kalova kete pozicion. Qejf do kisha t'i beja nja dy pyetje Berishes.

  -Cfare pyetjesh, mund t'i beni ketu?

  -Pyetje kishte plot. Te me tregonte nje argument, nje fakt per gjithe ato gjera qe tha, nje vetem. T'i thosha cfare ke sjelle me vete, cfare ke qe mund t'i argumentosh ketyre njerezve qe vertete ajo qe po thua eshte e vertete. Ato ishin deklarata dhe natyrisht asnje nga komisioni nuk u kujtua t'i thoshte "zoteri ne keto i kemi degjuar, na jep provat per keto gjera".

  -Megjithate ai nxorri nje fotografi te nje shtepie...

  -Ai nxorri nje fotografi te nje shtepie te djegur te dikujt qe eshte vrare ne Fier. Dhe ate e nxorri si argument per te thene qe ja: SHIK-u e ka bere dhe kete, SHIK-u e ka vrare dhe kete person, SHIK-u ka dashur te djege dhe Fierin. Per kete ngjarje eshte diskutuar shume. Per te ka nje raport te hollesishem ne Fier. Eshte nje problem policor dhe ka nje raport te hollesishem, jane bere diskutime, jane bere analiza, jane nxjerre pergjegjesite. SHIK nuk ka gisht absolutisht dhe nuk mund te kete.

  -Berisha po i referohej shefit te komisariatit te Fierit, i cili po te pyetej do te pohonte se presioni eshte bere nga SHIK-u dhe nga ju personalisht?

  -Ai shefi i komisariatit eshte pergjegjes per te gjitha ato qe ndodhen. Te pakten nga raportet e policise. Une do te kisha shume qejf qe se bashku me Berishen dhe komisarin te vinim ne telvizionin tuaj dhe te diskutonim se si eshte problemi. Le ta kete burrerine ta beje kete gje per te thene se si eshte e verteta.

  -Si eshte e verteta ne fakt?

  -E verteta eshte nje histori policie qe s'kam pse ta tregoj une se edhe mund te gaboj ne detaje dhe nuk dua ta bej nje gje te tille, por raportet jane te qarta ne polici. Mund te lexohen e te rilexohen. Pra ai kujton nje histori dhe do ta tregoj tani e ta perdori si argument kunder meje. Te tilla jane "argumentat" e zotit Berisha.

  -Z.Berisha tha qe SHIK-u eshte organizator i diteve me destabilizuese te vendit, pasi beri nje paranteze te ngjarjeve...

  -Kjo eshte filozofia e tij. Eshte e qarte qe tani do te duhet nje koke turku. Pse? Eshte diskutuar shume. Dhe opinioni publik vertete e ka bere kete pyetje qe eshte me e natyrshmja qe lind: Ku ishim deri tani? U be nje marreveshje e forcave politike dhe po trumbetohet. Tani kemi nje situate te mrekullueshme, tani po na pranojne ne Evrope e keshtu me rradhe. Pra kush ka qene fajtori qe te gjitha keto ndodhen kaq vone. Duhet gjetur nje fajtor. Berisha natyrisht nuk mund ta mbaje per vete fajin dhe mendon se po gjen SHIK-un. Shpresojme qe SHIK-ut mund t'ia hedhim. Materialet e SHIK-ut konsiderohen enigmatike, jane sekrete. Nga ana tjeter SHIK-u nuk eshte pergjigjur per akuzat qe jane bere deri tani. Tani jo. Jam nje qytetar i zakonshem dhe kam te drejten qe te mbrohem. Dhe do te doja t'i jap pergjigje disa gjerave. Avash avash ato gjera qe nuk jane thene deri tani. Natyrisht duke ruajtur ate qe quhet sekret shteteror, sepse une e di se c'eshte ai, por do t'u jap pergjigje shume gjerave.

  -Berisha tha ne nje stentence qe une me Nanon nuk kam folur per amnisti. Nderkohe qe jane arrestuar shume veta dhe askush nuk eshte denuar nga gjykata duke lene te kuptohej qe te gjitha keto ngjarje jane bere nga strukturat e SHIK-ut?

  -Kjo eshte nje nga fatkeqesite e vendit. Kane ndodhur shume ngjarje, te pakten qe nga koha qe kam qene une ne krye te SHIK-ut, jane bere dhe tentativa per te gjetur fajtore, per te denuar fajtore dhe une ia ve fajin politikes, e cila e ka pare te udhes qe te mos i coje gjerat deri ne fund.

  -Pse?

  -Duhet nje analize e thelle. Kjo eshte quajtur me komode nga politikanet. Une te shpetoj ty, ti me shpeton mua dhe problemi ecen me tutje. Neqoftese do te ishte mbajtur nje qendrim serioz ndaj te gjitha ngjarjeve te rendesishme qe kane ndodhur, une jam i sigurte qe nuk do te ishim sot ketu ku jemi. Kane ndodhur ngjarje shume te medha. Une them eshte djegur Kryeministria, Parlamenti, u dogjen institucionet...

  -Berisha ju akuzoi juve dhe njerezit tuaj?

  -Berisha me akuzon mua sot, sepse e ka pasur gjithmone rrugen e hapur. Akoma me mire sot, sepse s'ka me Arben Rakipin, i cili ka qene miku im. Dhe ato prova qe ka t'i coj ne Prokurori qe une te denohem per kete pune. Por jo te bej spektakle te tilla. Nese eshte serioz...Pra, nese ai ka argumenta qe destabilizimi i vendit, ngjarjet me te rendesishme negative qe kane ndodhur paskan qene dora ime, e ka rrugen e hapur le te shkoje ne Prokurori dhe te mos bej show televiziv. Dhe une vete jap llogari para Prokurorise. Komisioni Parlamentar duket se c'rruge ka marre. Komisioni eshte krijuar per te "argumentuar" bemat e SHIK-ut dhe ka ardhur e kete perfundim qe shkaktaret e te gjitha atyre qe kane ndodhur ne Shqiperi, shkaktare i nje mos marreveshje te vazhdueshme midis partive te medha paska qene SHIK-u. Une kam qene vartes i persaonazheve shume te rendesishme i njeres prej partive.

  -Nje tjeter akuze e Berishes eshte skenari i Shkodres i denoncuar nga PD, SHIK-u ka hequr materialet, i ka djegur i ka zhdukur dhe Berisha shtroi nje pyetje ku jane pengmarresit pse nuk u arrestuan duke lene te kuptohet qe ishin njerez te SHIK-ut...

  -Nese perdoret si argument qe SHIK-u ka hequr materiale ky eshte absurditet. Normalisht kur ne parashikojme nje gjendje kercenuese te objektit te SHIK-ut do te marrim masat tona. Dhe me e shtrenjta qe eshte ne SHIK jane materialet. Ne vertete i kemi hequr materialet gjate gjithe kohes se trazirave te Shkodres se nuk donim qe me materialet tona te ndodhte ajo qe ndodhi ne Vlore ne '97, Gjirokaster, e vende te tjera. Pra une kam hequr materiale, sepse parashikoja ate qe ndodhi. Por une kisha force ta ndaloja natyrisht dhe i kam hequr materialet dhe i kam cuar pastaj kur situata u qetesua, u stabilizua. Por ajo qe ndodhi e njeh gjithe populli i Shkodres se kush kane qene ata njerez, se kujt i takonin ata politikisht, kush ishin ata qe mbanin arme neper duar, kush ishin ata qe vodhen qendren e Shkodres, kush ishin ata qe ngriten postblloqe dhe barrikada per te ndaluar policine qe te hynte ne Shkoder, kush e dogji komisariatin e Shkodres. Ata i dine te tere, gjithe populli i Shkodres e di kete dhe asnjeri nga shkodranet nuk ka thene qe eshte SHIK-u. Sali Berishes sigurisht qe i intereson kjo gje per te justifikuar ate qe beri.

  -Nje tjeter akuze e Berishes eshte se ju keni thene nje genjeshter lidhur me prezencen tuaj ne Gramsh. Z.Berisha precizoi kohen kur keni qene ju, pra keni qene ne fund te gushtit sipas tij dhe gjithcka qe tha Klosi eshte genjeshter.

  -Une nje gje e kam te sigurte dhe e them me plot gojen dhe e perseris. Une nuk kam gisht absolutisht ne kete histori. Pra ne historine e lirimit te dy personave, te cilet me vone kane dale te implikuar ne ngjarje. E them dhe nje here une nuk kam gisht fare ne ate pune. Une kam qene nje here ne Gramsh atehere kur shkova per te pare godinen e SHIK-ut qe po riparohej. Nuk kam qene asnjehere tjeter ne Gramsh. Me pyeten me kerkuan daten dhe une u thashe nuk e mbaj mend ka qene gusht, ka qene shtator. Por di te them qe nuk ka ndodhur kurre qe une te interesohem per ata persona. Le te nxjerrin nje deshmitar, nje dokument. Berisha ka luajtur gjithmone me shifra qe i hedh si qofte 80 per qind, 90 per qind. Ashtu e ka zakon ne stilin e tij te propagandes. Le ta nxjerrin personin qe i ka thene me emer. Dhe te bejme nje debat para publikut me kete person qe thote se une kam vajtur ne Gramsh dhe jam marre me kete pune. Qe une kam vajtur ne Gramsh kam vajtur njehere dhe ndofta me mbajne mend kete here qe kam vajtur. Nuk eshte cudi. Por nese del nje dhe thote qe une jam interesuar per kete problem. Atehere po, hajde ta diskutojme. Thenia se eshte nje person zyrtar i rendesishem eshte demagogji, stili klasik i Berishes. Dhe me vjen keq qe shefi i opozites eshte katandisur te perdore dhe akoma vazhdon te perdore argumenta te tilla.

  -Tjeter akuze e Berishes ka te beje me ceshtjen Hajdari, vrasjen e tij. Ai tha se radiot qe mbanin njerezit e u ndodhen rreth selise se PD ishin radio te SHISH dhe jo radio te policise. Kete e ka bere dhe ne deponimin qe ka bere per ambasadorin amerikan...

  -Une nuk e di ku e gjen sigurine Berisha qe deshmitari i tij dalloka se radio qe ka pasur njeri nga keta persona ka qene radio e SHIK apo e policise. Une nuk e njoh fare kete problem nuk di te kete ndryshime ne keto radio. Kjo nuk eshte fusha ime se cilat jane radiot e SHIK dhe cilat te policise. Kjo eshte nje brockull e madhe dhe kaq. Nuk eshte argument ajo qe thote se dikush ka pare se ata qe vrane Azem Hajdarin paskan pasur radio te SHIK. Eshte nje gje qe nuk mund te provohet kurre. Nese Berisha di ta provoje le ta provoje. Une prandaj kerkoj qe gjerat t'i coje ne Prokurori. Sepse ne Prokurori nuk mjaftohet me deklarata te tilla. Prokuroria merret me dokumenta, me fakte, me deshmitare dhe me gjera konkrete. Nese ka le t'i coje. Ti thote po nje nga argumentat qe eshte kunder SHIK jane radiot. Kjo eshte nje genjeshter e madhe. Ai mund te thote dhe syzet qe mbanin ishin te SHIK-ut e njejta gje eshte.

  -Berisha tha sot qe 80 per qind e njerezve qe vrane Azemin kane qene te SHIK-ut.

  -Kjo eshte me e madhja nga genjeshtrat. Ai i leshon shifrat shume kollaj. Te nxjerresh numrin 80 dmth nuk eshte nje raport te njerezve qe kane qene te SHIK dhe njerezve qe kane marre pjese ne vrasje. Por duhet t'i njohesh te tere njerezit qe kane marre pjese ne vrasje dhe pastaj te dish se kush prej tyre qenka bashkepunetor i SHIK. Ai s'mund te dije se kush eshte bashkepunetor i SHIK dhe jam i sigurte qe ky sekret nuk ka dale kurre. Asnje nga ata qe kane marre pjese ne vrasjen e Azem Hajdarit nuk eshte as oficer, as punonjes, as bashkepunetor i SHIK. Une tani keta njerez i njoh qofte nga puna e SHIK, qofte dhe nga c'kane thene ne gjykate dhe e di qe asnje prej tyre qe jane implikuar nuk jane te SHIK. Kjo shifer eshte 0 per qind jo 80 sic thote Berisha. Ai mundohet te binde publikun, por ai genjen.

  -A ka pasur ndonje version nga SHIK-u per vrasjen e Azemit?

  -Pak dite pas vrasjes ne e zbardhem problemin. Por per te qene te sakte versionin zyrtar e dhame 3 muaj me pas. Berisha ishte ne gjendje qe ta bente per 35 minuta pas vrasjes. Kjo s'eshte asgje per t'u mburrur, por si eshte e mundur qe z.Berisha 35 minuta me pas arrin qe ta mesoje nje gje te tille. Nuk duhet te mburret shume per kete se dhe plot fakte te tjera qe thashe do te dalin me vone.

  -Cfare faktesh?

  -Keto do t'i diskutojme me vone se jane fakte analize.

  -A ishte vrasje politike?

  -Per kete eshte pergjigjur gjykata. Gjykata ka dhene verdiktin e saj ne shkallen e pare dhe te dyte.

  -Z.Bizhga beri nje pyetje aty qe duket se nuk mori nje pergjigje lidhur me daljen e deputetit...

  -Kush t'ia jepte pergjigjen. Eshte nje nga ato probleme qe vertete po te analizohen mund te japin perfundime interesante. Kush mund ta nxirrte Azem Hajdarin? Kush mund ta perdorte Azem Hajdarin si xhenjer per te pare a kishte bomba. Pak roje kishte PD per te pare se a kishte bombe ndonje makine apo jo, por duhet te dilte nje nga liderat?

  -Pra ju hidhni hije dyshimi?

  -Jo une nuk hedh asnje gje. Jane gjera per t'u diskutuar dhe do diskutohen keto gjera. Le t'ia leme kohes. he Berisha vete tha le t'ia leme kohes keto gjera.

  -Megjithate ai tha se tre muaj me vone SHIK-u ka dorezuar emrat e vrasesve etj.etj. Por une them tha Berisha se 11 muaj me vone eshte liruar nga spitali Fatmir Haklaj...

  -Berisha aludoi ne linjen e tij te aludimeve. Pozicioni im ka qene pozicioni i kryetarit te nje institucioni qe kishte per detyre te informonte shefat e shtetit per probleme kombetare dhe asgje me shume. Nuk kam pasur kurre asnje kompetence tjeter. Nuk mund te gjendet asnje nepunes i larte i shtetit qe te thote Fatos Klosi me ka marre kompetencat.

  -Berisha ju quajti te gjithepushtetshem dhe per faktin se tre kryeministra ju kane kerkuar doreheqjen?

  -S'eshte e vertete vetem nje kryeminister ka kerkuar ne presidence largimin tim nga detyra. Dhe nje tjeter ma ka kerkuar kete konfidencialisht qe une te jap doreheqjen nderkohe qe Meta nuk ma ka kerkuar asnjehere kete. Berisha sot pretendoi qe une kam punuar intensivisht per rrezimin e Ilir Metes. Ky eshte nje skenar qe ai ka qejf te jete i vertete. Ai i mbush mendjen vetes qe jane te vertete.

  -Ne fakt ai foli per nje kupole drejtuese ku perfshiheshit dhe ju, foli per njerez qe kane miqesi me njeri tjetrin, z.Meidani, z.Gjinushi, ju...

  -Miqesia eshte tjeter gje. Ne marredheniet institucionale qofte Meidani, qofte Gjinushi, flas per Meidanin ne kete rast se per ate behet fjale ne kete rast jane jashtezakonisht korrekt dhe nuk e kane ngaterruar kurre detyren e tyre me miqesine. Vertete po kerkohet te gjendet nje argument dhe une them qe dhe komisioni kete detyre ka marre nga ata qe e kane ngritur. Edhe ate qe ndodhi sot e quaj argument ne favor te idese qe po kerkohet te gjendet nje argument, nje arsye pse kaq vone kjo marreveshje dhe te gjenden shkaktaret dhe natyrisht me quajne mua ekzekutorin kryesor.

  -Trafiku i droges sipas Berishes dhe shperdorimi i parave jo vetem te buxhetit te shtetit lidhur me tenderin e naftes...

  -Cilin tender te naftes? Une them qe z.Berisha i ka sajuar te gjitha vete. Nje gje do te keshilloja. Berisha nuk ka informatore te mire. Eshte nje semundje e shume drejtuesve qe rreth tyre kane njerez qe duan t'u bejne qejfin. Iu japin lajme sic u pelqejne dhe i servirin ashtu. Ai te gjitha t'i coje ne Prokurori. Le t'ia mbaje. Vecse mban pastaj pergjegjesi per deshmi te rreme. Une i jap nje keshille qe te mos t'u besoje atyre njerezve qe kerkojne t'i bejne qejfin. Kete gje e ka bere kryeministri. Eshte treguar me i mencur ne kete pune. Dhe ia le pergjegjesine prokurorise per te verteten apo denimin. Mos te merret zoti Berisha me keto gjera sepse ka plot pune per t'u marre.

  - A ndjeheni i tradhetuar nga politika?

  - Nga politika, po. Jam perpjekur 5 vjet te jem ne krye te institucionit. Mora persiper ta ristrukturoje e ta nxjerre jashte politikes. Pretendoj qe kete pune e kam bere dhe e kam bere shume mire. SHISH te pakten dy vitet e fundit ka qene ne pozicion shume te mire ne te gjitha aspektet. Por menyra sesi po iki dhe c'po ndodh nga prapa, nuk di ta komentoj...

  - Ndjeheni i shitur nga zoti Nano?

  - Ndjehem pak me shume sesa i shitur. Me ka cuar ne prokurori dhe pretendon te me fus ne burg.

  - Pse?

  - yesni zotin Nano. Une vertet jam shume i zhgenjyer nga gjithcka qe zoti Nano po ben lidhur me mua dhe me SHIK-un.

  - Ju nuk e keni kuptuar?

  - Padyshim brenda meje kam plot analiza dhe idera. Por nuk jane per t'u thene ne publik, sepse nuk jam i sigurt.

  - Pse nuk keni marre nje kontakt me te?

  - Jam perpjekur, jam perpjekur shume here. Dhe them qe fajin e ka zoti Nano qe s'kemi mundur te merremi vesh e te sqarojme nese ka mosmarreveshje mes nesh. Nano mendon se i di te tera, se eshte i pagabueshem. Por ne kete rast ka gabuar shume. Dhe une konsideroj qe nje pjese e pergjegjesise per kete qe po ndodh eshte edhe e tija. Jam munduar te mos bej deklarata dhe akoma nuk po them ndonje gje shume te madhe.

  - Ju keni pasur kontakte me drejtuesit e Sherbimeve te huaja aktualisht?

  - Kam pasur dhe kam marredhenie shume te mira. Nuk ma merr mendja se sherbimet me te medha te botes do te pranonin te punonin me SHIK nese SHIK do te ishte sic thote zoti Berisha. Ai e di shume mire se c'bashkepunim kane pasur keto sherbime me sherbimin e tij me Gazideden. Dhe se cfare ndodhi ne dy vitet e fundit, _96-'97 ne keto marredhenie.

  - Zoti Berisha tha sot se nuk dinte te kishte dosje per Hajdarin...

  - Por zotit Berisha kur nuk i intereson, i mohon te gjitha. Une po thosha: pse u larguan sherbimet partnere nga sherbimi i Gazidedes vitet e fundit? Sepse konstatuan se ai sherbim po perdorej nga politika, personalisht nga zoti Berisha per qellimet e tij politike. Ndersa me ne, tani jane larguar. Le te pyesin: kush ka vajtur te takoje drejtorin e ri nga perfaqesues te sherbimeve partnere gjate ketyre tre muajve? Asnje. Sepse e quajne anormale kete qe po ndodh ne SHISH, ky anatemim i madh qe po behet.

  - Ju kane sugjeruar ata te flisni a te mos flisni?

  - Ne pergjithesi ne sherbime nuk flitet. Por nese nje komision, ben nje hetim e nxjerr ne televizor une duhet te mbrohem. Del ish-presidenti i vendit dhe mendon se ka sjelle fakte. Eshte normale qe une te dal nga skema qe kam mbajtur deri tani. Une akoma nuk po ngutem se dua te shoh rezultatet dhe pastaj te mbroj veten time dhe te them te verteten per te gjitha gjerat, ashtu sikurse e mendoj une. Eshte akoma nje periudhe qe une nuk duhet te flas shume.

  - A po shkaterrohet sherbimi?

  - Me keto qe po ndodhin, me kete trajtim qe po i behet, ne nje komision parlamentar, nga nje ish-president i vendit, por edhe nga kryeministri, cili do te ishte ai bashkepunetor qe do te ishte i gatshem?

  - A duan te shkaterrojne sherbimin keta njerez?

  - Une nuk po them qe duan ta shkaterrojne se do te ishte akuze shume e rende dhe une duhet t'i coja ne gjyq te gjithe keta njerez. Une nuk e them akoma dhe s'dua ta them.

  - Por te pakten e mendon?

  - Padyshim. E mendoj sepse eshte nje pune shume e madhe qe eshte bere ne SHIK. Te punosh pese vjet te vjen keq. Dhe papritur vjen dikush qe ka interesa te ndryshme nga ato te sherbimit dhe ben kete gje.

  - Cfare interesash?

  - Nuk e di. Por analizat do te behen. Edhe une do te perpiqem t'i bej per te thene te verteten: pse ndodhi kjo gje dhe kush jane te interesuarit. Dhe s'jam vetem une, por ka shume njerez te zhgenjyer. Do te zbulohet kjo qe po ndodh.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Berisha: Klosi pengoi pajtimin PS-PD

  Kryetari i Partise Demokratike flet perpara Komisionit Hetimor Parlamentar per hetimin e veprimtarise se sherbimit sekret. Ish-shefi i SHIK akuzohet per denimin me vdekje te Azem Hajdarin, trafik droge dhe abuzime financiare

  Per te qartesuar, per te bere transparencen te asaj qe kundershtaret apo mbeshtetesit kerkojne me te drejte, eshte e rendesishme qe ju si komision hetimor keni nje detyre shume te rendesishme. E verteta eshte se te vetmen gje qe nuk keni per mendimin tim ne keto kushte, do te thosha eshte individualizimi apo personalizimi i problemit ndaj ketij apo atij, ndonese kjo ne nje shkalle eshte e pashmangshme. E rendesishme eshte qe te ngrihej komisioni dhe shqiptaret te marrin vesh. Kjo qe po ndodh tani nuk ndodhte me pare. Nuk ndodhi ne '98, '99, nuk ndodhi ne 2000. Nga ketu gjykoj une duhet te ishim me nje kerkese te pergjithshme, te ligjshme, te majte dhe te djathte, te qendres dhe te mbare Shqiperise, sikunder do te doja shume qe ju te dilnit me propozime konkrete qe situata analoge te mos mund te perseriten. Asgje me te rendesishme se suksesi i ketij komisioni mendoj une momentalisht nuk kemi. Une kam ardhur ketu per te deshmuar se ligji, institucionet kane qene dhe mbeten perkushtimi yne me sublim, me madhor i jetes sime politike. Mund te kem deshira, mund te kem vullnete, idera, por asnje prej tyre nuk do te me pengoj te respektoj ligjin dhe institucionet. Ne kete kontekst jam para jush ketu edhe si ish-kryetar shteti. Duhet te jem i hapur. Kam patur dhe kam nje vleresim te patundur per sherbimin e fshehte te shtetit, si nje insititucion absolutisht i domosdoshem per mbrojtjen e interesave publike kombetare te shoqerise dhe vendit. Kam patur dhe kam nje respekt te palekundur per ata qindra e qindra informatore, te cilet kredon, mencurine, perkushtimin e vene ne funksion te mbrojtjes te ketyre interesave dhe ata meritojne nderim te mbare shoqerise. Dhe per ata punonjes te ndershem te Sherbimit Informativ, te cilet ligjin, objektvitetin dhe sekretin e kane ne themel te punes se tyre. Por si shpjegohet do te shtronim pyetjen, pse ju, ish-Presidenti i vendit, kryetar i forces politike opozitare kryesore gjate 5 vjeteve, ke vene ne shenjester me shume se kedo tjeter Sherbimin e fshehte Informativ dhe kryetarin e saj? Sepse e kam bere kete me bindjen me te thelle te qytetarit, politikanit, shtetarit, se ky sherbim ishte organizatori numer nje i te gjitha akteve destabilizuese me madhore te vendit. Une jam ketu dhe kam qene ish-President. Ajo detyre me ka bere mua te njoh sekretin e shtetit. Me ka bere qe te jem nje para ligjit, si per ata qe i perkasin PD, ose forcave qe ishin ne opozite. Dhe i atille do te mbetem. Nuk mund te mos ngrija zerin, nuk mund te mos denoncoja kur shihja bashkepunetore te sherbimit te salduar te te gjitha kampeve, te cilat ndodheshin ne epiqender. Une ju them se ne te gjitha pa perjashtim. Ne rast se komisioni, por jo publikisht, se une publikisht une nuk kam ndermend te prononcoj, pasi keshtu eshte rregulli, as emrin e ketij apo atij informatori, sado e dhimbshme apo e padhimbshme se ky komision edhe nje here nuk ka qellim te ngjalle, por ka qellim nxjerrjen e nje te vertete te madhe. Dhe ky eshte sherbimi i madh qe po i beni vendit. Pra, kur une i shihja keta fatkeqinj ne rolin e organizatorit, ne rolin e provokatorit, ne rolin e informatorit, kjo ka qene edhe arsyeja qe une ish-kreu i shtetit te ketij vendi, detyrohesha te denoncoja policine sekrete. Kjo eshte e vertete per Shkodren. Do t'ju bej nje ftese. Gjate 5 vjeteve me shume se per integrim, ne Shqiperi u fol per kryengritje te armatosur. Kush eshte ne burg sot per kryengritje te armatosur? Mos beme ndonje amnisti? Jo nuk beme. Me z. Nano nuk beme asnje amnisti. Dhe ajo marreveshje qe beme nuk parashikon ndonje amnisti. Behet ne kuadrin e nje klime tjeter. Por a ka njerez qe duhet te ndeshkoheshin dhe penalizoheshin per aktet e dhunshme? Absolutisht po. Dhuna nuk eshte platforma jone. Ajo s'eshte platforme politike. Mirepo pse nuk jane. Jane arrestuar me qindra. Jane perdorur te gjitha llojet e akuzave. Edhe jashtetokesore, kur nje njeri i pafajshem akuzohet per krime kunder njerezimit. Por vendime gjykatash nuk ka. Une ju garantoj ju, jo se ka patur nje kryengritje, por se ka patur akte madhore destabilizuese ndaj te cilave shteti duhej te qendronte. Por nuk mund te qendronte, sepse ato i organizonte Sherbimi Informativ Kombetar. Sepse autoret e vertete ishin katerciperisht ky kontigjent. Une nuk po perdor epitet per ta, ushtaret e Fatos Klosit. Te cilet benin edhe informatorin, edhe provokatorin, edhe manipulatorin dhe organizatorin. Ju lutem rikthehuni ne rrethimin e Shkodres. Kujtoni te mjeruarit gazetare dhe deputete ne uren e Bacallekut. Ajo ishte skena me surrealiste. Per cdo njeri qe shkelte shihte nje skenar te flliqur, ku vetem heronj, ndonese nuk shkojne ne asnje ngjarje na futeshin dhe na e zgjidhnin nga brenda. Dhe dilte teza zyrtare se Berisha dogji Shkodren se i deshtoi mitingu. Por c'jane keto gjera qesharake mor zoterinj se nuk shkonte Berisha ne Shkoder. Askush nuk mund te djege nje qytet, nje qytetar i pergjegjshem i cilitdo spekter politik, nuk mund te djege nje qytet. Une s'mund ta imagjononj veten ne nje pozicion te tille. Por ndodh para djegies, pse u hoqen dokumentat e SHIK-ut. Ishte nje skenar dhe ky skenar eshte denoncuar ate kohe nga ne, brenda dhe jashte vendit. Ku jane personat te cilet ishin me te vertete pengmarres? Po jua them une ketu pengmarresi eshte terrorist ne te vertete. Dhe te tille e kam trajtuar te gjithe jeten time dhe te tille do ta trajtoj. Ku jane pengmarresit? Pra, problemi eshte se keto veprime u kryen te programuara, si pjese e nje skenari, i cili kulmon ne gusht-shtator.

  Kam bere 21 ftesa mbasi Qeveria e Pajtimit Kombetar u zevendesua me qeverine e plote socialiste, me nje qellim te vetem. Dhe qellimi ishte ky: Ajo qe eshte akumuluar ne menyre progresive gjate ketyre 5 viteve t'i transmetohet vendit, edhe ne qofte se ky individualisht dhe si parti, ne me te pakten te zvoglohet. Por duhet ta pranojme se ai eshte investimi i shoqerise dhe i vendit dhe nuk mund te behet i paqete. Po ne kete fryme ishte ftesa qe une i cova Kryeministrit te asaj kohe, z. Fatos Nano per tryezen. Vetem dy dite me pare u hap drita jeshile per Shqiperine per negociata. Une ju garantoj se Kushtetuta ishte rasti me i shkelqyer i hapjes se kesaj drite jeshile dhe une, kur shume gushtin e konsumuan me pushime, e konsumova bashke me nje grup juristesh dhe bashkepunetoresh te mi, duke punuar me nje orar shume te zgjatur mbi nenet e nje projektkushtetute, qe me 30 gusht sebashku me perfaqesuesit e qeverise e te mazhorances do t'i konfrontonim. Pra, ne kohen qe Sherbimi Informativ me kupolen qe e drejtonte kishte sajuar dhe informonte per kryengritje te armatosur, mund te them me sinqeritet absolut se armet e mia, revolet, pushket dhe topat ishin amendamentet e Kushtetutes. Une po punoja qe vendi, haptas me nje pasion jo te paket, kam kaluar shume vite duke lexuar shume Kushtetuta, doja qe te gjenim nje Kushtetute te pranueshme nga te gjithe shqiptaret, forcat kryesore politike dhe ai tekst aty eshte. Por dikujt kjo nuk i interesonte. Dhe ai ne gare vuri hijen e zeze ne ate perpjekje, te ndershme padyshim, dhe kjo ftese per hir te ze vertetes ishte pranuar edhe nga pala tjeter dhe ishin ftuar eksperte te huaj ne ate tryeze. Dote firmosnim nje draft, nuk ishte per lavdi personale, por per te bere vendin me nje dokument themelor, per te ndertuar nje shtet modern, te bazuar ne ligje moderne. Ky ishte qellimi. Si hije mesnate ata arrestojne me metodat me staliniste 6 ish-zyrtare te PD. Kryetari i qeverise deklaron, qe per hir te se vertetes dokumentat aktuale provojne ate qe thote ai, se nuk kishte dijeni, megjithate komisioni e vertetoi. Te arrestosh ne mesnate 6 eksponente kryesore te opozites, cfare do te thote? Dhe t'i arrestosh per cfare? Jo per arme mbajtje pa leje, apo se shkelen nje ligj, apo nje rregullore te dikasterit qe drejtuan. Por me akuzen monstruoze per krime kunder njerezimit, e cila nuk ekziston kurre ne tentative ne asnje kohe. Dhe mos harroni se te gjithe ata kane marre pafajesine nga Gjykatat shqiptare. T'i arrestosh keta ne mesnate nje jave para tryezes, do te thote qe kishte qellimin e qarte te shtyje vendin drejt konfliktit civil. Ne histori vrasje dhe akte te tilla i kane sherbyer motiveve te shperthimeve te pakontrolluara dhe konflikteve civile. Keto jane te njohura. Dhe ishte fiksuar data 10. Une te them te verteten cdo dite lexoja gazetat dhe ndjehesha jashtezakonisht i mahnitur, por edhe i deshperuar nga ajo strategji dhune dhe tensioni qe montohej.

  E kam akuzuar dhe do te ndalem pak se ka nje moment kur askush ne Shqiperi nuk mund te mohoje mohoje kontributin historik te Azem Hajdarit. Une e kam akuzuar z.Klosi per implikim dhe dua te ndalem ne fakte dhe argumenta qe me kane shtyre ne kete akuze. Eshet akuze shume e rende. Nuk e kam akuzuar se ka qene ne vendngjarje, sepse nuk ka qene ne vendngjarje, nuk ka qene ne Maqedoni. Me 11 dhe 12 shtator me makinen e tij ka larguar gjithe diten dokumenta. Dhe kete e kam denancuar ne ate kohe publikisht. Qe ne Gramsh, ne te kunder te asaj qe ai deklaroi ne kete komision te nderuar, se nuk ka qene ne muajin gusht shtator aty, ne fakt ka qene ne javen e fundit te gushtit. Nga kush me vjen informacioni? Nga punonjes te rendesishem te administrates shteterore shqiptare. Te cilet jane gati t'ia thone ne sy. Edhe oren edhe vendin. Pra, u angazhua me lirimin e dy prej personave per te cilet jo vetem opozita, por edhe zhvillimet e mevonshme treguan se kishin marre pjese ne vendngjarjen dhe ne skuadren e ekzekutimit te Azem Hajdarit. Do te shkoj pak me tutje. Kam nje deshmi. Radiot e ekzekutoreve te Hajdarit, ka deshmitare okulare, se kane qene radio te Sherbimit Informativ Kombetar. Se dyti, z.Klosi deklaroi para jush se ne qershor kishte njoftuar Perikli Teten se Azem Hajdari kercenohej. Ju e dini se Sherbimi Informativ ka per detyre parandalimin e akteve terroriste dhe ky sherbim e shpallte ate pak kohe me vone komandant te kryengritjes se armatosur. Do t'ju pyes ju se ne cilin vend demokratik komandanti i kryegritjes se armatosur nuk merr ate denim qe meriton. Rendi kushtetues mbrohet me te gjitha mjetet. Natyrisht duke e deklaruar komandant te kryengritjes se armatosur Fatos Klosi shpalli denimin e tij me vdekje. Nese nje politikan merr persiper te marre arme per te permbysur rendin kushtetues, Kushtetuta mbrohet me te gjitha mjetet. Faktikisht ne daten 12 u ekzekutua. Nuk eshte nje ceshtje individuale. Deklaroi para jush se 3 muaj me vone ka dorezuar listen e plote te vrasesve. Une po ju them se 11 muaj me vone ka liruar nga spitali i burgut dhe ka nxjerre ne Spitalin Ushtarak, bashke me Arben Rakipin dhe Agim Tiranen, vrasesin kryesor te Hajdarit, Fatmir Haklajn. Kjo qe do te them nuk perben ndonje sekret se ka lidhje me komunitein nderkombetar. Ne muajin nentor ketu vjen nje ambasador amerikan me te cilin une kam patur bashkepunim te hershem ne vitet '90 per probleme te rajonit dhe te te drejtave te njeriut, ambasadorin Frouik. Shprehu vullnetin per te kontribuar ne zgjidhjen e ketij problemi madhor per vendin. Dhe une i jap atij nje deklarate. E firmosem te dy, me te gjitha gjerat qe kisha bere publike deri atehere, por tashme merr nje karakter zyrtar. Me pyet: "A mund t'ia jap Prokurorit te Pergjithshem?. "Po", - i thashe, - "mund t'ia japesh derisa ju keni besim". Une nuk i besoj por nuk ju kerkoj juve te keni te njejtin besim ndaj tij. Ne ate kohe u organizuar prita ne Tropoje me mina. U ekzekutuan ne mesdite, rreth ores 11, nga Jaho Salihi, dy qytetare te pafajshem ne prani te dhjetra qytetareve te tjere. Ne Shqiperi kishin ardhur eksperte nderkombetar per vrasjen e Azem Hajdarit. Une bej nje takim me ta dhe u them ne bisede se kam nje problem qe eshte ky. Sepse e quaj te papershtatshem faktin qe une komunikoj me ju dhe jo me kryeprokurrin e Shqiperise, se une jam ish-kryetar shteti dhe kjo eshte nje gje shume e rendesishme. Por une nuk e bej kete se kryeprokurori i Shqiperise dhe kreu i Sherbimit Informativ jane bashkepunetor ne vrasje dhe ju do ta harroni kete derisa une t'ua provoj. I them ne pyetje perse nuk arrestohet Jaho Salihi per vrasjen e dy qytetareve? "Nuk pranon kryeprokurori se nuk e ekzekuton urdherin policia", thane ata. Por ministri i Rendit shprehej se "une e zbatoj urdherin por nuk me vjen urdhri". Tani kishte nje komision nderkombetar. Cfare ndodh? Por ne kemi nje akuze te forte. Kemi Fatmir Haklajn. Tani do te zbatojme ceshtjen. Arben Rakipi dhe grupi i prokuroreve dergoi deshmitaret ne spitalin e burgut. Une mund t'ju them se te gjithe te lidhur dhe te zgjidhur sic ishin u thone se "po", ky eshte, kete kemi pare. Njoftoj gjykatesit dhe u them kjo ka ndodhur. Nuk e dinte. Do ta njohin. Jo eshte e pamundur, u them. Nga aty e transferoje ne Spitalin Ushtarak. I them: "Po e cojne ne Spitalin Ushtarak per ta liruar. Aty i bejne gjyqin me nje trup gjykues dhe e liruan". Atehere u them gjykatesve nderkombetare: "A isha une korrekt me deklaraten time". Ai la detyren dhe iku ne pune te vet dhe une u ktheva ne zyren time. Pra, ky ishte njeriu qe deklaroi se une jam i lare, nuk kam nje lidhje. E kam akuzuar se ka pergatitur, se ka perpunuar vrasesit si deshmitare dhe ka bere kete duke perdorur leva familjare ne menyre te perseritur. Nje gje mund te them pas botimit dhe dorezimit te deklarates qe une kisha bere me ambasadorin Frouik, i mori data. Filloi ekzekutimi nje pas nje i autoreve te vrasjes se Azem Hajdarit. Por ata qe e kane bere ate kane bere nje krim te shemtuar. Ata ishin kriminele, por nuk ishin per t'u denuar pa gjyq. Madje ata nuk ishin per t'u denuar me vdekje se Shqiperia e ka hequr denimin me vdekje. Dhe une isha pyetur nga komuniteti nderkombetar se "a jeni dakort per heqjen e denimit me vdekje edhe pse vrasesit e Azem Hajdarit mund te mos denoheshin me vdekje". Une nuk mund te mbaja vendin peng me nje mase e cila eshte bere kriter standart i Evropes. Pra, filloi eleminimi i tyre dhe jo gjykimi. Dhe Fatos Klosi, sic pohon vete dy vjet me vone, takohet me Isamedin Haxhine, i cili e kishte shkruar me doren e tij, sic fakti pohoi ketu, ne grupin e pjesemarresve te vrasjes se Hajdarit. Atehere, mbetet te bejme pyetjen: "A mos keto skenare e mbajten ate ne kembe?" Qe ky ishte i implikuar ne keto edhe Klostaret me fanatike nuk jane ne gjendje ta mohojne kete. Por cfare ka ketu? Pse u mbajt ne detyre ky shef sherbimi mbas kesaj vrasjeje te shekullit per Shqiperine? Pse u mbajt shef sherbimi kur Kryeministrat socialiste njeri pas tjetrit kerkuan shkarkimin e tij?. Une gjykoj se ka vetem nje rrethane kur shefi i sherbimit mund te qendroje para Kryeministrit. Kur Kryeministri ka konsumuar tradhetine kombetare dhe eshte ne momentet e fundit para goditjes. Ne asnje rrethane tjeter nuk mund te prevaloje nje shef sherbimi para Kryeministrit, sepse ai Kryeminister ka mandat te Parlamentit dhe ka te drejten e krijimit te nje kabineti.

  Mbijetoi me Kryeministrin Nano, Kryeministrin Majko dhe per hir te se vertetes mbijetoi dhe mori pjese aktive ne permbysjen e Kryeministrit Meta, sebashku me te tjere. Per llogari te Sali Berishes e beri? Jo per te te tjereve. Per llogari te kujt e beri? Eshte shume e rendesiehem t'i jepni ju pergjigje, se atehere do te kuptohen shume qarte zhvillimet politike te vendit. Pse Shqiperia mbeti vend, nuk po themi i damkosur, por me imazh te prishur? Dhe nuk mund ta mohojme. Nje dite nje deputet socialist tha se sesi ka mundesi qe keto trafiqe u rriten kaq shume. Shume thjesht. Sepse Fatos Klosi riktheu plotesisht Sigurimin e Shtetit ne sherbim. Por Sigurimi i Shtetit ishte nje shkolle qe bazohej ne principet cnjerezore, ishte instrumenti me i eger ne diktature, me i eger se gjykata, me i eger se prokuroria. Dhe ndaj te gjitha vendet ish-komuniste e shkrine ate sic beme ne ne vitin '91. Bashkarisht me mazhorancen e asaj periuedhe. Tani ai qarkulloi ne SHIK nje shifer 27 %. Eshte nje mashtrim. Jane 95 % ne sektorin operativ. Pastaj jane ne sektorin e pastrimit. Sektori operativ 90 % i ka ish-gjenerale te sigurimit te shtetit shqiptar, perfshi dhe 2 drejtoret e pergjithshem. Kur u thashe miqve te mi nderkombetar, ata nuk mund ta besonin. Por perse erdhen keta? Por fat te keq nuk them se i emeroi Kryeministri. Do te doja te akuzoja nje Kryeminister socialist, por s'mundem. Sepse c'beri Fatos Klosi?. Nga nje ligj, ne te cilin drejtoret e vartesit e tij i emeronte qeveria, e beri nje ligj me ndihmen e kryetarit te Parlamentit, te cilit i dergonte relacione speciale, sepse ashtu e kishte oreksin, e beri nje ligj ne kundershtim flagrant me cdo princip, ku drejtoret i emeronte vete. Vete Ali, vete Kadi. Me vjen keq, une si opozite, 5 vjet jam marre me qeverine dhe jo me kupolen, se mua me takon te merrem me qeverine dhe jo me kupolen. Por e verteta eshte se ata qeveria nuk i kishte emeruar. Perkundrazi ka patur nje perpjekje te themi hapur, madje ka patur nje kerkese nderkombetare per largimin e tyre. Une nuk jam per persekutimin e tyre. Rezoluta e Keshillit te Evropes, 750, e percakton ne menyre taksative se nuk mund te punesohen ne detyren e policise sekrete anetare te asaj policie, te cilat jane shkrire, jane larguar per shkak se policia ka perdorur medota jo humane.

  Une e kam akuzuar per vrasje politike. Nuk eshte vetem Hajdari ne te cilen Klosi del ne rastet qe une paraqita ketu dhe lidhja me vrasesit e tij. Klosi ka kryer krime te tjera shume te shemtuara, me te cilat i ka vene nje damke te rende vendit, por nuk eshte objekt i ketij komisioni. Do te ndalem ne nje moment tjeter, Bujar Suli. Ju ftoj ju zoterinj te Komisionit te njiheni me deshmine publike te gjeneral Astrit Merjes, i emeruar nga Kryeministri socialist, shef komisariati i Fierit. Se cfare deshmon ai per veprimtarine direkte te Fatos Klosit ne destabilizimin e Fierit. Sepse duhej qe skenari i djegieve te kalonte nga qyteti ne qytet. Dhe tani ne Fier, meqe atje jeton nje komunitet kosovar qe ne vitet '20-'30, vetem ai mund te digjte Fierin. Dhe fillon beteja donkishoteske e turpshme, skenari i diegies se Fierit. Une do te vleresoja shume ta degjonit z.Mehja dhe te provoje se si shefi i Sherbimit Informativ te Fierit ndan te njejtat mendime per gjendjen dhe stabilitetin e rrethit. E verteta eshte se qyteti kishte dy muaj pa vrasje. E verteta eshte se z. Mehja vendosi rendin. Si nje polic me eksperience policie. Dhe une s'do te mbetesha i mahnitur kur deshtaket qe vinin nga Tirana benin fjale per nje diegie eminente. Me ne fund u detyrua te vihej ne kontakt direkt me z. Klosi. Dhe Klosi i tha: "Nuk di gje ti, i kam une informacionet". Kam nje foto ketu, ku shtepia e Bujar Sulit eshte gjuajtur me flakehedhese dhe nuk eshte gjuajtur nga policet e Fierit, por nga nje fallange e derguar nga Tirana dhe per fat te keq jane vrare dhe dy police. Kemi tre te vrare. Sot Bujar Suli eshte shpallur qytetar nderi i Levanit. U dogj me nje arme qe e kane kategorikisht te ndaluar policite e cdo vendi.

  E kam akuzuar Fatos Klosin per trafik droge. Shoferi i Vladimir Laskut, per hir te se vertetes ish-bashkepunetor i Sigurimit te Shtetit, aktualisht drejtor i SHIK-ut te Tiranes, ndiqet nga njesiti i antidroges per nje ngarkese droge ne makine. Pasi e con ceshtjen deri ne perleshje me arme ne njesitet e antidroges, shkon dhe futet ne strofkullen e tij. Para zyrave te Fatos Klosit parkon makinen. Arben Saliun, drejtor i kontrollit te SHIK-ut e njofton policia. Zbaton ligjin. I ve qe te dy ne arrest, shoferin dhe shqeopruesin. Ia bllokon makinen dhe ben detyren e shtetit. Arben Saliu e pagoi me largimin nga detyra dhe mbeti ca kohe pa pune. Fatos Klosi e liroi. Kur erdhi puna per shoferin e Adi Shamkut, telefonat e pare ne Shqiperi kane rene ne shtepine time se u arrestua shoferi i Monika Kryemadhit. Kurse per shoferin e Vladimir Laskut, i kapur para zyrave te Klosit, u lirua. Nuk po marr rastin e ndalimit te oficereve te SHIKU-ut me ngarkesa droge nga policia. Nepermjet Rakipit e liroi dhe njeri prej atyre oficereve iku ne Itali. Dhe kur e shpjegoi ne televizion e shpjegoi tamam si nje kapitan. Dhe ketu qendron dhe shkaku se pse ne u beme nje vater e trafiqeve.

  Nje ceshtje tjeter eshte ana financiare. Ka dhunuar ligjin me dhjetra here. Cdo te thote te shpallesh tenderin e naftes akoma pa u miratuar buxheti i shtetit ne Kuvend. Nje ligj i detyrueshem per Kryeministrin, shtetaret dhe qytetaret, ben tenderin. Do te thote te mbushesh xhepat. Eshte marre nafta me 900 leke kur brenda pak muajsh u be me 800 dhe 600 e me poshte. Ka perlyer rende bashkepunimin e sherbimit. Sherbimet nuk e kane ndihmuar sherbimin. Ju ftoj te kontrolloni te gjitha donacionet, sepse bashkepunimi eshte delikat, kerkon ndershmeri dhe mirebesim. Shumat financiare shefi i sherbimit i ka inkasuar ne kasaforten e tij. Por nuk jane vetem nga nje drejtim, por jane nga disa drejtime. Ju ftoj te kontrolloni ketu ne dokumentat e mia qe nuk kam ndermend ti ashu...Ekzistojne shperblime per te justifikuar shperdorimet gjer ne 70 dollare diten dhe me afat te pacaktuar. Keta persona, - thote, - do te shperblehen me kaq per aq kohe sa atij do t'i duhet te mbuloje shperdorimet qe ka bere. Eshte pronar i paligjshem dhe komisioni mund te kerkoje pronat qe ka krijuar me emrat te tjere. Ka funksionuar si nje trafikant influencash dhe terrori ne institucionet shteterore dhe zyrtaret. Ka pasur nje bashkepunim te semure, te merdhire me kryetarin e Kontrollit te Shtetit. Dosjet para se te shkonin ne qeveri, kalonin tek Klosi. Ushtarit te tij nuk i mjaftonte besimi i Parlamentit. Per shkak te mosfunksionimit mbi bazen e ligjit te Kontrollit te Shtetit, Shqiperia u ngjit ne nivelet me te larta te korrupsionit.

  Media shqiptare eshte kollone kryesore e demokracise, por perjetoi nje veshtiresi te madhe. Thuhet se gazetaret jane informatore te sherbimit. keto per mendimin tim jane shume te gabuara. Dua te deklaroj ketu se nuk ka sherbim ne bote qe nuk punon me gazetaret dhe anasjelltas. Investigues jane te dy palet. Katastrofe dhe e denueshme eshte percaktimi i politikave te botimit nga Sherbimi Infomativ. Ju garantoj se asnje gazetar nuk percakton politiken, por jane botuesit, kryeredaktoret, ndaj une ftoj komisionin qe ta injorojne totalisht kete kapitull, se ne vendet demokratike eshte normale qe investiguesit te bashkepunojne njeri me tjetrin. Ai heton nje ceshtje dhe gazetari heton per te njejtin qellim. Sa i lejohet sipas rregullave, por ajo nuk perben nje problem madhor. Natyrisht, askush nuk duhet te harroje se ajo qe quhet marreveshje e forcave politike, apo ajo qe quhet marreveshja Nano-Berisha, nuk eshte gje tjeter ne thelbin e saj me te thelle, pervecse zbatimi i ligjit dhe shtetit ligjor. Se kujt i vjen per shtat dhe kujt jo, kjo eshte nje ceshtje tjeter. Shoqerise shqiptare kjo i vjen shume per shtat. Ishte kjo nje nga faktoret kryesore qe dje u vendos hapja e negociatave. Kjo do te jete nje nga faktoret kryesore per firmosjen e kesaj marreveshje.

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Del n drit nj informacion sekret i firmosur nga Klosi: Si po organizohet kryengritja n Veri

  "Azemi drejton krahun e armatosur"
  Raporti i SHIK: Ai ka gjetur armt dhe finacimet  --------------------------------------------------------------------------------

  Altin Kreka

  TIRANE

  Azem Hajdari ishte drejtuesi i krahut t armatosur t PD-s. Kjo u prmend n shkresat sekrete t SHIK q u lexuan dje dhe u pranua nga ish-kreu i SHIK Fatos Klosi. Revolucion islamik", kshtu sht cilsuar nga Fatos Klosi ajo q ndodhi gjat vitit 1998 n Shkodr dhe m pas n Tiran. Klosi informonte Nanon pr nj kryengritje t armatosur dhe q do bhej nga UT dhe USHK n 10 shtator 1998. Kt fakt e bri t ditur nj nga antart e komisionit hetimor i cili lexoi nj informacion t klasifikuar "sekret". Qendra ishte Shkodra, njoftonte SHIK.

  Sipas ksaj dosje t quajtur "Rebelimi", kryengritja do niste n Shkodr dhe m pas me furgona njerzit e armatosur do t vinin n Tiran. Seanca e djeshme e dgjimit n komisionin parlamentar ku ishte thirur Fatos Klosi nxori n shesh fakte q lidhen me ngjarje t katr viteve m par. Emra agjentsh, plane kryengritjesh, deklarata kryetarsh partie pr luft t armatosur kto ishin ato q u dgjuan pasi u hap nj pjes shum e vogl e arkivit sekret t SHIK. N fillim t mbledhjes Ngjela prmendi "Dosja 24 dhe dosja Rebelimi". N kto dosje thuhej se kishte informacione pr kryengiritje t armatosur. Rreth 500 njerz t armatosur strviteshin dhe drejtoheshin nga oficeri Ivzi Bushati; ata planifikohej q t sulmonin dhe lironin Tirann. UT (ushtria pr lirimin e Tirans) dhe UKSH (ushtria pr lirimin e Shqipris nga komunizimi). Prgatitjet kishin nisur nj vit m par dhe Klosi tha se kjo u konkludua n 14 shtator t vitit 1998. Emrat q prmendeshin n informacionet e SHIK drejtuar Nanos q ishte kryeministr tregonin se n kt kryengitje ishin emrat e deputetve Mark Krroqi, Ferit Hoti, Ridvan Bode, Sali Berisha, Genc Pollo dhe Azem Hajdari, si dhe t Izet Haxhis dhe Ivzi Bushatit. Kto informacione Klosi i justifikoi me faktin se bashkpuntort e SHIK kishin dgjuar njerz t armatosur q thoshnin se n shtator do rrzonin qeverin dhe se lideri i tyre ishte Sali Berisha. "Pak muaj m par Shkodra u dogj dy her", tha Klosi. N dosjet e SHIK thuhet se Azem Hajdari ishte nj nga drejtuesit kryesor q gjente financimet, armt dhe merrej me kryengritjet n Shkodr, Lazarat dhe Lushnje dhe krcnonte rendin kushtetues. Klosi, sipas deputetve t PD-s kishte nisur nj informacion Kryeministrit ku thuhej se vendimi pr kryengritje t armatosur ishte marr nga ana e Berishs nj vit m par n nj mbledhje t ngusht. Emri i Berishs m pas prmendet edhe n nj informacion n SHIK drguar nga nj bashkpuntor q mesa duket sht shum afr kryetarit t PD-s. Ai shkruante se m 13 shtator kishte hyr n zyrn e Berishs dhe kishte par se ai mbi tavolin mbante n pistolet dhe tha se "tani do e rrzojm kt qeveri.Ju do sulmoni Kryeministrin. Kush vret Kryeministrin ka 30 milion lek. Shoqruam Berishn deri n Presidenc dhe ishin kthyer prsri. Ne shkuam drejt parlamentit t vrisnim ndonj deputet por si gjetm dhe e dogjm at". Kjo ishte nj nga shkresat e lexuara dje n komisionin parlamentar.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #47
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Duke lexuar interpelancen e djeshme ne gazten "Koha Jone" pashe se shume deputet donin me doemos ta shkaterrojne Fatos(h) Klosin dhe me nje mllef te madh te mbledhur qe nga vrasja e Azemit po shfryne mbi ish-shefin e SHISHit.Duke dashur te shkaterrojne Klosin grupi opozitar me Ngjelen ne krye po perpiqet ta godasi ate dhe ta nxjerri te fajshem sa me shpejt te jete e mundur me sa me pak prova, pasi edhe ata vete e dine qe keto nxjerrje ne shesh te sekreteve jane shume te demshme.
  Per endimin tim tani Ngjela duhet ti beje nje pyetje vetes "A ja vlen barra qirane?" qe per te godit Klosin (nuk e di nese ka gisht ne ate krim te shemtuar apo jo F Klosi) te shkatrroje komplet sherbimin e inteligjences tone?Sepse midis te keqijave duhet te zgjedhim ate me te voglen dhe Ngjela per mendimin tim duhet te jete i ndergjegjshem qe perpara ka kreun e inteligjences,nje nga njerzit qe di me shume se cdo shqiptar tjeter dhe per ta futur ne kurth duhen vite me rradhe pasi edhe nqs Klosi ka gisht ne vrasjen e Azemit ai eshte profesionit eshte i zanatit .
  Prandaj une kam arritur ne konkluzionin qe Komisioni Ngjela duhet ta mbylle kete kapitull perpara se ta coje vendin ne nje humnere tani qe kemi hedhe edhe hapin e pare per ne familjen e madhe uvropiane
  PAUCA SED MATURA

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Nano dhe Ceshtja Klosi?

  Keto dite ne shtypin shqiptar po pervijohet koncepti i Nanos si kryeminister i shqiperise dhe opozites shqiptare mbi ate qe po e quaj "Ceshtja Klosi".

  Ju ftoj ne diskutimin e ketij problemi i cili mendoj se eshte nje pike kulmore e politikes se ardhme te Shqiperise.

  Sic e shoh une Nano ka vendosur qe te sulmoje klanin Mejdani, Gjinushi, Klosi dhe tu faturoje atyre pervec te tjerave dy nga elementet me te pa qarta per politiken shqiptare.

  Vrasjen e Azemit dhe te ashtuquaturin grusht i shtetit.

  Sot pashe reagimin e deputeteve socialiste mbi kete qendrim.

  Une e vleresoj si pozitive kete orjentim te situates e cila mund te perkoje edhe me te verteten.

  Si mendoni juve, cfare kahje do te marre rrjedha e ngjarjeve ne PS dhe ne politiken shqiptare ne pergjithesi.

  A do te arrije Nano qe te kryqezoje klanin tashme te rrezuar nga pushteti dhe me kete te zbardhe nje pjese te pa sqaruar te se shkuares se afert, apo ai do te dale bllof dhe do te terhiqet dhe asnje pjese e PS-se nuk do te sakrifikohet, apo ish klani do te rimarre PS-ne dhe do t'a jashteqise Nanon dhe do ta riktheje perseri politiken ne pozicionin kur e mira eshte PS-ja dhe e keqja eshte PD-ja.

  Keto jane alternativat qe shoh une. Jam optimist per alternativen e pare, pra per ate qe Nano dhe opozita do te arrijne qe te kryqezojne kete klan.

  Po juve si mendoni?

 9. #49
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  mendoj se nanos diku i ka ngec gozhda pasi per mua nano vetem po i hap rugen opozites per ti shkaterruar dhe nuk eshte se ai po perballet vete me ta.me vjen keq vetem per nje gje qe me te njomet do digjen dhe te thatet.ne grupin qe dhate juve ben pjese edhe majko dhe kjo gje sme pelqen pasi nuk do ta uroja asnjehere kete personalitet (majkon) perkrah njerezve si gjinushi dhe klosi pasi keta dy te fundit kane bere shume pislleqe dhe njerezit me te uryer ne shqiperi(per mendimin tim) perjashtim ketu ben mejdani qe eshte futur si cjapi te kasapi te ky grup i pamoral.
  uroj qe nano te fitoje mbi ta per dy arsye
  1-sepse nano duket se e ka marre seriozisht kete punen e nje integrimi sa me te shpejte te shqiperise(dhe rezultatet po shihen)
  2-nqs nano do mundet atehere do kemi kthim mbrapa (ne trazira) dhe do ta humbim shancin per nje integrim sa me te shpejt ne BE pasi dhe keta te fundit do lodhen me budallalleqet e shqiptareve
  3-po te mundet nano do kemi nje prishje te nje bashkpunimi konsktruktiv
  PAUCA SED MATURA

 10. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nese Nano nuk e gjen fajin tek klani Mejdani - Gjinushi - Klosi, atehere faji bie mbi vete Nanon, per mos gjetjen e fajit. Ne nje fare menyre, Nano po pastron veten nga faji pasi nuk eshte vetem opozita qe e ka kerkuar nje gje te tille por edhe Perendimi e vecanerisht Italia.

  Nano nuk ka shume opsione dhe po nuk i hapi rrugen drejtesise per te gjykuar faktet dhe ceshtjen, shume shpejt mund ta gjej vetveten nen akuze. Ndryshe nga kreret e tjere, Nano e di se cfare eshte burgu.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kreu i OSBE: Debati per SHISH, ne standarte perendimore

  Debatin publik per veprimtarine e sherbimit sekret, qe po zhvillohet ne Komisionin Parlamentar Hetimor, kryediplomati i OSBE-se ne Shqiperi, Osmo Liponen e ka quajtur normal dhe ne pershtatje me demokracite europiane dhe perendimore. Eshte krej normale, qe Parlamenti te kontrolloje veprimtarine e shebimit sekret, pavaresisht nga niveli i debatit", ka thene Liponen para gazetareve ne Kukes, ne perfundim te nje vizite pune. Ne kete qark, kjo eshte dhe vizita e tij e pare prej marrjes se detyres ne fillim te tetorit. Ai ka zhvilluar takime pune ne Tropoje dhe Kukes me autoritetet lokale, ku eshte informuar per situaten ekonomike dhe politike ne kete rajon. Liponen eshte interesuar dhe per procesin e cminimit, duke deklaruar se Shqiperia nuk ben perjashtim nga vendet e tjera me te njejtat probleme dhe se zgjidhja nuk eshte e menjehershme. Autoritetet lokale i kane kerkuar diplomatit te OSBE me shume ndihme dhe ndikim ne sensibilizimin e qeverise shqiptare dhe te donatoreve te huaj, qe ato te jene me shume te pranishem ne zbutjen e varferise dhe plageve sociale ne kete rajon problematik te vendit.

  SH. Hasani
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  TV KLAN

  "Ish-kryetari i SHISH-it, Fatos Klosi, zbuloi dje nj arsye t re t konfliktit t tij me kryeministrin


  Klosi: Nano m sulmon pr Xhoann


  "Mora informacion nga shrbime partnere pr bashkshorten e Nanos, por nuk e publikoj"


  TIRAN - Ish-kryetari i SHISH-it, Fatos Klosi, dje, n emisionin "Opinion" t Bledni Fevziut, n TVKlan, tha se nj nga arsyet e sulmeve t kryeministrit Nano kundr tij sht bashkshortja e Nanos, Xhoana. Klosi tha se se kishte krkuar t dhna nga shrbime homologe lidhur me Xhoann, por nuk pranoi t bnte publike prgjigjet. "Nuk mund t'i tradhtoj shrbimet partnere", - tha ai duke shtuar se, pr nj informacion t till, nuk hapen "File" n SHIK.

  'ka ndodhur mes jush e Nanos, sepse dihet q, nj nga politikant me qndrimet m t ashpra ndaj jush, sht kryeministri Nano?

  Mes meje dhe Nanos nuk ka ndodhur ndonj gj e madhe.
  Ka ndodhur n t vrtet dy gjra:
  Kryesorja q ka ndodhur sht marrveshja q sht br q, me sa duket, ka pasur si kok turku edhe kokn time.
  Nj marrveshje q, natyrisht, duhet t jap shpjegime pse nuk u b m prpara.
  Kjo nuk sht nj shtje e vogl, kjo sht nj shtje e Nanos edhe e Berishs, q, natyrisht, sht pr ta, por zoti Nano pr PS-n duhet t jap shpjegimet e tija, pse, qysh, tek?
  Dhe, natyrisht, sht gjetur njfar zgjidhjeje, nuk sht kjo e vetmja, sikur un paskam qen faktor, q i kam prishur marrdhniet e mundshme mes tij dhe Berishs. Ve saj ka edhe nj problem tjetr, sht problemi i s shoqes s zotit Nano.
  Un nuk e kam thn ndonjher, por po e them tani, ky sht fakt dhe s'kemi pse e mbulojm m.
  sht br nj emision televiziv tek "Ajsbergu" n t cilin autori i emisionit kishte pretendimet e tija ndaj Nanos dhe ndaj s shoqes.
  Natyrisht, ishte nj emision q ka ln gjurm, sigurisht, tek zoti Nano. Dhe dikush e ka gnjyer q n kt emision kam gisht edhe un, edhe SHIK-u ka kontribuar n brjen e ktij emisioni. sht nj gnjeshtr e pastr.
  Un nuk e dija fare se far do t prmbante emisioni, madje as nuk e kam par emisionin.
  Vetm pak minuta pasi mbaroi emisioni, m mori zoti Nano n telefon dhe m tha: "'sht kjo q m bre, sa t kushtoi kjo q bre?" Un u mundova ta sqaroj,.
  Natyrisht ai ishte mjaft i inatosur dhe un nuk arrita ta sqaroj.
  U mundova edhe t nesrmen ta sqaroj, madje krkova kasetn pr t par se far sht thn n at emision dhe prse m akuzojn. T nesrmen e kam par me thn t drejtn dhe thash se po ta quaja se ia kisha br, mbase kishte t drejt t nxehej.
  U mundova t sqaroj kt shtje, drgova mesazhe.


  Jeni i sigurt se as ju dhe as ndihmsit tuaj nuk kan kontribuar n at emision?

  Jam absolutisht i sigurt, meqense u interesova.
  Nuk ishte nj gj e vogl, ishte nj gj e madhe dhe nuk di n mnyr absolute q dikush nga punonjsit e SHIK-ut t ket ndihmuar n brjen e ktij emisioni.

  Zoti Klosi po kmbngul n kt tem meq sht e rrall. N astin q ju msuat q kryetari i PS-s, nj nga figurat m t rndsishme politike n vend, shoqrohej me zonjn Xhoana Nanon n Greqi apo n udhtimet e tija jasht Shqipris apo edhe ktu, a keni ndjekur lvizjet e tija dhe a jeni informuar pr zonjn Nano?

  Jo, jo. N mnyr absolute jo. Un e kam marr vesh relativisht von se, me thn t drejtn, nuk e dija dhe nuk jam kureshtar nga natyra pr informacionet.

  Ishit shefi i Shrbimit Informativ, duhet t ishit kureshtar?

  Nuk sht detyra ime t jem kureshtar pr informacionet, detyra ime sht t drejtoj shrbimin me prioritete q jan caktuar.
  Nuk bhen gjrat n shrbim pse dua apo nuk dua un, m plqen apo jo.

  A u interesuat pran shrbimeve homologe pr t pasur t dhna pr zonjn Nano?

  M shum, m von. Kam pyetur pas ksaj q ndodhi. Por m par kam folur me zotin Nano pr kt problem, jo pr problemin konkret q u tha n emision. Kemi diskutuar pr gjra fare t tjera, kemi diskutuar pr problemin e ksaj lidhjeje t re t tij, por n tjetr aspekt fare, jo n aspektin q shtrohet n emision.

  Nga informacione q ne kemi pasur thon se ju keni tentuar pran zotit Nano q ta ndalonit at t bnte zyrtare lidhjen me zonjn Nano. A sht e vrtet kjo gj?

  Jo, nuk sht kshtu, q ta ndaloj. S'kam marr asnjher prsipr ta ndaloj dhe kam biseduar pr problemin, pa dyshim, si miq.

  Kur ka ndodhur kjo, prpara se lidhja t bhej publike?

  Koh m par, prpara se lidhja t bhej publike. Kemi biseduaer dy her shum gjat. Ka qen nj bised midis miqsh pr nj prvoj t ngjashme q un kisha pasur, por s'ka t bj fare me at aspekt q shtrohej n emision. Un fola mbi bazn e prvojs sime.

  Zoti Klosi, ju that se, pas ktij emisioni, pas thyerjes s raportit tuaj me kryetarin e athershm t Partis Socialiste dhe kryeministrin aktual, u informuat pran shrbimeve homologe pr zonjn Nano. Si ishte prgjigjja e tyre?

  Eh, nuk sht e mundur t jap asnj lloj prgjigje, meqense un s'mund t'i tradhtoj ato. Nuk sht zakon q informacionet q merren nga shrbimet t shfrytzohen. N asnj mnyr.

  Si shpjegohet ather q prgjigjja e shefit aktual t komanduar t SHIK-ut ishte se nuk ekziston asnj "file" pr zonjn Nano?

  Absolutisht nuk ekziston, ka thn t vrtetn.

  Ather ky ishte nj interesim personal juaji?

  Jo, nuk ishte interesim personal. Por, kur nuk sht puna jon, nuk futet fare npr "file". Un bra nj interesim pr t ditur se 'ndodh dhe kam marr prgjigje q ata dinin.

  Kto prgjigje ose kto t dhna i keni shprndar edhe pr politikan t tjer?

  Jo. Nuk e kam par t udhs.

  A sht e vrtet q ish-kryetari i SHIK-ut Gazidede sht takuar n Shqipri me Arkanin?

  Un e di q sht br nj takim i till, nuk e di q t jet br n Shqipri. Kt informacion e kam marr jo drejtprdrejt, por indirekt, nga nj burim i besuar, nga ai q ka qen ndrmjetsi midis Arkanit dhe Gazidedes.

  E prse ka qen ky takim?

  Ka qen koha e kontrabands s nafts. SHIK-u ka qen i implikuar n nj mnyr a n nj tjetr n at lloj kontrabande dhe n Serbi ka qen nj nga personazhet kryesore q ishte interesuar dhe merrej me rezultatet e ksaj kontrabande.

  Pse donin t vrisnin Azem Hajdarin?

  Midis tyre diskutohej pr nj hakmarrje t nevojshme. Ather kur ne kemi pasur informacionin e par atje diskutohej dhe ata mburreshin dhe ata q mburreshin pr nj vrasje t mundshme motivet i kan t ksaj natyre. Ata mburreshin me kt gj q do t bnin, mburreshin me mnyrn si do ta bnin, sa mir ishte organizuar dhe me radh. Prandaj informacioni erdhi deri tek ne, nuk sht se ne kishim arritur t infiltronim midis tyre, se dinim se donin t bnin kt gj.

  Kur e mort vesh se ky person i ndihmuar nga nj grup njerzish ose ky grup njerzish donin t vrisnin Azem Hajdarin, a i mbajtt nn kontroll?

  Ne u prpoqm t'i mbanim nn kontroll pr aq sa na lejohej dhe pr aq sa mund t'i mbanim. Q t gjith ishin punonjs t policis s shtetit dhe, n kt rast, q ishte Ministria e Rendit q kishte pr detyr t'i mbante nn kontroll, meqense ka nj shrbim t specializuar pr kt gj, q ka pr detyr kontrollin e pastrtis s figurs s punonjsve t policis dhe ky aspekt hyn n kt kategori. Natyrisht, edhe ne jemi munduar t jemi t kujdesshm, por dueht t kemi parasysh q mundsit tona n Tropoj gjat gjith ktyre viteve kan qen shum shum t vogla. Ne kemi shum pak njerz, pothuajse fare dhe nuk sht aq e kollajshme. Kan qen njerz, ashtu si ka deklaruar edhe zoti Fatos, ktu ai nuk gnjeu, ishin njerz t veshur me uniform q kishin liri t mdha veprimi n Tropoj, shum m t mdha se punonjsit tan, me makina t gjith, me rrobn e policis, t armatosur, q lviznin ku t donin dhe si t donin, duke pasur parasysh edhe detyrn q kishin.

  Megjithat, nuk ju ra n sy fakti q, duke u nisur q nga 11 shtatori, nj pjes e madhe e tyre, shoqruar me mbi 70 vet t tjer, ishin t pranishm n Tiran?

  sht nj argument q krkohet t prdoret kundr SHIK-ut, si sht e mundur q gjith kta njerz vijn nga Tropoja dhe ne s'dinim gj. SHIK-u nuk mban nn kontroll njerz. Nuk kemi vzhgues q ne t'ia vm prapa nj njeriu dhe t'i rrim prapa atij, aq m shum q ai njeri sht i veshur me uniformn e policit dhe oficerit madhor t policis. sht absurde ta mendosh. Edhe sikur t ikte nga Tropoja pr n Tiran, ishte nj gj normale.

  Zoti Klosi, Azem Hajdari e dinte q n nj moment ose tjetrin mund t vritej nga kta persona?

  Azem Hajdari e dinte. E para se, zyrtarisht, ishte lajmruar. Ishte thn dhe po t shkonte n Tropoj, meqense atentati, t paktn nga ata pretendohej se do t bhej n Tropoj q do ta thrrisnin Azemin n vakira ose n dasma. Dhe ndodhi nj gj e till, njher Azemi vajti atje iu b atentat. Kjo ishte nj prov q ky informacion ishte i vrtet. Dhe Azemi nuk vajti m. Azemi, t paktn pr ata q e njohin, ka qen i trembur disa dit prpara atentatit. Dhe i trembur un them se ka qen pr nj arsye shum t thjesht. Ai u tremb nga njerzit e PD-s.

  E keni br kt deklarat publike edhe para dy ditsh duke iu prgjigjur akuzave t zotit Ngjela. A mund t ma shpjegoni pak?

  sht e thjesht. Kur i di armiqt dhe armiqt jan larg sht m e leht t ruhesh. Kur merr vesh se edhe mes miqsh t tu paska lidhje me armiqt bhet m e vshtir.

  Msohet se shtja juaj do t shkoj n prokurori. Si do ta prisni nj gj t till?

  Un mendoj q kam punuar me shum seriozitet, me shum ndershmri, pr t arritur at q SHIK-u kishte arritur dhe un them q, pavarsisht nga kto q po ndodhin dhe mnyra si shtrohet, problemet jan politike, nuk kan t bjn me SHIK-un n mnyr absolute. Un them q e vrteta do t dal, prandaj do ta quaja vrtet t pakndshme dhe t padrejt q t ndodhte dika me mua. Frik nuk kam. Nuk sht pun frike. Jam i bindur q un kam vepruar ashtu si duhet t veproja n prputhje me ligjin, me moralin tim, me konceptin tim pr gjra, kshtu q jam i sigurt q nuk kam gabuar. T tjert duan t m nxjerrin q kam gabuar.

  Uroj q t mos u dal. ""

  Marr me shkurtime nga TVKlan

  -----------------------------------------------------


  KJ

  Perplasen komisionet per te kontrolluar SHISH
  Nikolin Todolli /Ish-kreu i Sherbimit Informativ kombetar, Fatos Klosi, do te thirret sot per te deshmuar para nenkomisionit parlamentar per rendin dhe SHISH-in. Kete e deklaroi dje per mediat, Neritan Ceka, kryetari i komisionit parlamentar per Rendin dhe SHISH-in. Sipas tij, ky nenkomision nuk ka pune me verifikimin e punes se komisionit parlamentar hetimor qe drejton Spartak Ngjela, qe ka degjuar deri tani Klosin, Berishen dhe bashkepunues te sherbimit. Ceka tha se, ky nenkomision do te ndjeke procedurat qe zbatohen ne verifikimin e dokumentave dhe ne respektimin e ligjit per klasifikimin e dokumentave.

  "Nese dokumentat jane klasifikuar dhe behen publike, natyrisht kjo do te nxjerre pergjegjesine e atyre qe i bejne publike keto gjera", tha Ceka. Ai nuk mohoi keshu venien para pergjegjesise se ligjit te Ngjeles, ne rast se ky i ka tejkaluar kompetencat. "Ky eshte nje sektor qe nenkomisioni ka per detyre ta shqyrtoje dhe do te beje nje takim me kryetarin e Sherbimit Informativ", deklaroi Ceka. Ky takim ka mundesi te behet qe sot, sipas Cekes. "Ne nuk kemi probleme se si punon komisioni, problemet fillojne kur komisioni shkel ligjet ne fuqi, te cilat i ka miratuar parlamenti dhe natyrisht komisioni nuk mund te dali mbi parlamentin", tha Ceka. Sipas tij, ceshtja nuk eshte nese duhen marre masa, por nese ka patur shkelje te procedures nga ana e komisionit "Ngjela", atehere do te reagohet ne menyre qe te mos perseriten me keto shkelje. Nese ky nenkomision do te vereje shkelje, atehere do t`i drejtohet organeve qe kontrollojne komisionin, qofte parlamentit, qofte Kryetarit te tij. Ceka shprehu bindjen se komisioni i Ngjeles ka punuar sipas nje baze te percaktuar nga kryetari i parlamentit.

  Komision per komision

  Deputeti socialist, Ndre Legisi, i cili eshte nenkryetar i komisionit parlamentar per Rendin dhe SHISH-it, do te drejtoje nenkomisionin, i cili do te verifikoje punen qe anetaret e komisionit tjeter "Ngjela", kane bere deri tani, per te nxjerre shljeljet e ligjit nga ana e SHISH. Anetaret e ketij nenkomisioni jane Legisi, Bizhga, Ndoka, Xhindi. Nga keta, me mandat te dyfishte del Bizhga, i cili ben pjese edhe tek "Ngjela". Nga ana tjeter, kolegu i Legisit, Shaban Memia, ka mohuar ngritjen e nje nenkomisioni te tille. Me cilesine e nenkryetarit te komsionit per Rendin dhe SHISH-in, ai e quajti idiotesi qe raporti prefundimtar te kontrollohet edhe njehere nga nje komision tjeter.

  N.T


  -----------------------------


  Ceka, Legis Legeni etj ne ndihme te Klosit.
  Pse valle?

  Teta, miku i Cekes, ishte ministri i rendit kur u vra A. Hajdari.
  Ceka vete ishte minister kur u godit me mitraloz nga forcat e Policise ne rrugen Shkoder-Tirane , Azem Hajdari.

  Te Shohim tani Nardin e Pollos ne se do ndihmoje "Komisionin ngjela" per zbardhjen e se vertetes ose "komisionin ceka" per fshehjen e se vertetes.


  Besoj ne kte te dyten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga erzeni : 01-11-2002 m 06:37
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  55
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vinny T
  Keni bere nje pyetje interesante dhe me detyruat qe te marr pjese, e kam lexuar edhe here te tjera kete rubrike thjesht per kuriozitet dhe per te marre opinjone ne lidhje me luften kunder Klosit.
  Klosi mendoj se ka mjaft "gjynahe" ne drejtimin e SHISH, por menyre se si po veprohet nga dyshja Nano-Berisha per largimin e tij po ben qe Klosi te fitoje pike ne lidhje me ta.

  Marrim nje shembull Berisha akuzoi kryesisht Nanon per vrasjen e Hajdarit dhe per kete tha; "Se kam prova te pakunershtueshme dhe se keto do ti paraqes". Sot Berisha ka nderruar mendje dhe thote: "Hajdarin e ka vrare Klosi (urdheruar), atehere duhet t'i kerkoje falje Nanos dhe te nxjerre fakte per Klosin.

  Pra Berisha nuk ka bere as njeren as tjetren, kthehemi tek pyetja e Vinny: Opozita jo vetem qe nuk karregulla por Berisha po mundohet te perjashtoje te gjitha partite e tjera opozitare, megjithse keto parti paten mundesine qe me votat e tyre te benin te deshtonte "marrveshja per Presidentin", ose Nano te ishte President dhe Berisha ishte duke luftuar me mullijte e eres.
  Por historia perseritet shpejt dhe Berisha do te kete nevojen e te vetve me shume se te Nanos.
  Pershendetje
  Dreret

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  Tirana-Albania
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte nje teme delikate,sigurisht interesante.
  Politika ne kete tranzicion te zgjatur per faj te saj,jo pak here ka goditur sherbimet e policise,ushtrise,sidomos te sherbimit kombetar.Kujtojme vitin 1992,1997,2002.Mendoni se si mund te punojne punonjesit e ketyre sherbimeve,secili prej tyre ka nje familje dhe nje rreth shoqeror,kur ato etiketohen spiune te mire apo te keqinj,dhe terrorin qe ato ndjejne.
  Sigurisht Fatos Klosi eshte nje figure e lidhur me RexhepMejdanin,Skender Gjinushin dhe ai eshte deshmitar dhe protagonist i disa ngjarjeve te renda te cilat ai mban pergjegjesine e tij.Por jam kunder luftes frontale ne bllok,publike,me paralajmerime pa thene ende fljalen organet kompetente (e politizuara) te cilat denojne por shpallin dhe te pafajshem perseri ne emer te se drejtes.
  Nje dite do te jemi me te qete dhe do te gjykojme me mire,por mendoj te tjere jo ato qe e gatuajne kete buke.Atehere shpresojme nuk do te jete larg,50% te shqiptareve nuk votojne,ndoshta nje dite do te dine ku te hedhin voten dhe mundesia per te vjedh voten e lire do te jete me minimale,ketu fillojne pastaj te gjitha.
  Klosi duhet te flase dhe per kete veper penale,ai duhet te denohet edhe per mos veprimin per mos me thene per veprime direkte te tij ne kete maskarade.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Idmon
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  detroit
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  CESHTJA KLOSI

  ESHTE NJE LUFTE E EGER POLITIKE BRENDA LOJIT.


  ZOTI E NDIMOFTE SHQIPERINE
  nuk ka rendesi

 16. #56
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kryetari i Partis Demokratike krkoi dje q kreu i ri i SHISH-it t mos jet nga radht e shrbimit

  Berisha: Deputett me dosje mbshtesin Klosin

  TIRAN - Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha, shprehu dje opinionin e tij se kryetari i ardhshm i Shrbimit Informativ Shtetror t mos i prkas strukturave t sigurimit t shtetit dhe t bashkpunoj ngusht me dy institucionet kryesore, qeverin dhe Presidencn. "Mendoj se kreu i ardhshm i SHISH-it, kushti i par dhe i vetm sht pr mua q t mos ket asnj lidhje me strukturat e sigurimit t shtetit, q t jet nj njeri q bashkpunon ngusht me qeverin dhe me presidentin, t ket besimin e t dy palve",- deklaroi ai dje. Kt deklarat Berisha e bn n kt periudh kur sapo kan filluar bisedimet mes presidentit Moisiu dhe kryeministrit Nano pr kreun e ri t SHISH-it. Msohet nga burime jozyrtare se edhe PD-ja sht prpjekur t prfshihet n kt proces, n mos drejtprdrejt, t paktn t'i merret mendimi jo pr emrin e kandidatit, por pr kushtet q duhet t plotsoj ai. N momentin kur Nano shkarkoi nga detyra Fatos Klosin, si kryetar t SHISH-it, opozitart, duke mos prfshir drejtuesit e lart t PD-s, krkuan njzri q kandidati i ardhshm t zgjidhet me konsensus. Kt propozim e bri kryetari i Partis Republikane, Fatmir Mediu, i cili ka theksuar se nj zgjedhje e till, pra me konsensus, do t bnte t mundur q kreu i SHISH-it n punn e tij t mbshtetet nga t gjitha forcat politike. Por prgjigja e Nanos ishte "jo", pasi n baz t ligjit kompetencn pr t zgjedhur kreun e ri t ktij institucioni e ka kryeministri dhe presidenti i Shqipris. Berisha ia ka njohur kryeministrit kt t drejt, por ka krkuar me koh q kryetari i ri i SHISH-it duhet t ket mbshtetjen e plot t institucioneve prkatse, ashtu si deklaroi edhe dje. Kryetari i PD-s n kt deklarim pr mediat denoncoi mbshtetsit e Klosit, t cilt ai i quajti "klosakt", se mbshtetja q ata japin bhet vetm se Klosi u ka br atyre dosje. "Mbshtetja e disa deputetve q po i japin Klosit sht nj reagim i bots s dosjeve. Me dosjet e krijuara n bashkpunim me Kontrollin e Lart t Shtetit dhe ish-prokurorin e prgjithshm Arben Rakipi, Klosi po mban peng deputett q i kan dal n mbrojtje",- tha ai dje. Sipas tij, kjo mbshtetje ka qen e vazhdueshme dhe u pa dukshm n momentin kur sht votuar pr t n Parlament pasi opozita i kishte krkuar ish-kryeministrit Majko shkarkimin e Klosit. Por Berisha nuk prmendi faktin q edhe katr deputet t opozits kishin votuar pro Klosit dhe kt votim ai e justifikoi m pas me "defekt teknik", kurse Klosi nuk e quajti kshtu. Kryetari i PD-s la t kuptohej se kishte dijeni se cilt ishin ata deputet t maxhorancs, t cilve Klosi u ka br dosje n mnyr q t'i bnte shantazh kur mbshtetja e tij t dobsohej. "Kam dijeni t plot se "klosakt" jan q t gjith t pengzuar absolutisht nga dosje. Mendoni ju se ata kan ndonj afeksion pse Klosi po shkon n prokurori apo atje ku mund ta oj ligji. Absolutisht jo",- u shpreh kryetari demokrat i PD-s. Berisha shtoi m tej se kta deputet jan n dijeni q dosja e tyre sht m e rnd se ajo e Klosit, "ata e din q dosjet q Klosi ka pr ta, jan njkohsisht po aq t rnda sa dosja e Klosit, mos m shum".
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 17. #57
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ngjela do t prgatis i vetm raportin


  TIRAN - Antart e komisionit hetimor vendosn dje q prfundimet e puns s ktij komisioni t hartohen n formn e draftit dhe ta hartoj kryetari i komisionit, Ngjela. N mbledhjen e djeshme u diskutua pr dy variante t hartimit t ktij drafti, varianti i par ishte q kt draft ta hartonin 2 ose 3 antar t komisionit, ndrsa varianti i dyt q kt draft ta hartonte nj njeri. Pr variantin e dyt ran dakord t gjith antart e komisionit dhe ngarkuan Ngjeln q ta prgatis dhe ta paraqes sa m shpejt t jet e mundur kt draft. "N kt draft do t prfshihen t gjitha dshmit, t gjitha shtjet pr t cilat sht hetuar dhe n fund do t diskutohen n komision secila prej tyre",- tha dje Fatos Beja, antar i ktij komisioni. Sipas tij, ky draft, sht nj raport jo prfundimtar i komisionit pr hetimet q jan br pr veprimtarin e SHISH-it nga viti 1997-2002 dhe pas paraqitjes s tij secila prej shtjeve do t krkoj aprovimin e antarve t komisionit. Ai sqaroi se n kt draft asnjra prej shtjeve nuk do t prjashtohet, qoft edhe vrasja e deputetit Hajdari, pr t cilt deputett socialist mund t ken rezerva dhe mund t votojn pro ose kundr tij. Sipas Bejs, n rast se socialistt nuk do t jen dakord pr shtje t ndryshme, ather dhe do t votojn kundr tyre, ather pr seciln prej ktyre shtjeve prve opinionit t deputetve t opozits do t paraqitet edhe opinioni i socialistve t komisionit.
  G.Bushati
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 18. #58
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ish-kreu i Shrbimit Informativ hedh akuza kundr Berishs pr vrasjen e Hajdarit: Azemi kishte frik

  Klosi: Pres t m arrestojn
  "T iki? Do bj at q sht e arsyeshme"  --------------------------------------------------------------------------------

  Fatos Klosi pohoi se pret t arrestohet. "Ka tre dit q thuhet se ka dal nj urdhrarresti pr mua. N kt mnyr u bhet presion deputetve q t votojn nj raport kundr meje", tha dje ish-shefi i shrbimit t fseht n emisionin Opinion t televizionit Klan. Me daljen e tij dje n mbrmje n publik, Klosi hodhi posht hamendjet q qarkullonin q prej dy ditsh se sht larguar nga Shqipria. Ndrkoh ai akuzoi kryetarin e Partis Demokratike Sali Berisha si t prfshir n vrasjen e Azem Hajdarit.

  I pyetur n fund t emisionit se a do tentoj t largohet nga Shqipria, Klosi u prgjigj: "Do bj at q do shikoj t arsyeshme, por un sot jam ktu, megjithse ka tre dit q thuhet se ka dal nj urdhrarresti pr mua". Klosi la qart t kuptohet se arrestimin e tij e krkon PD-ja dhe kryeministri Nano. "Pushtetin e keni ju bashk me Kryeministrin. Krkoni t m fusni n burg me akuza absurde", ju drejtua ai deputetve t PD-s q ishin n studion e televizionit.

  Emisioni q kishte si objekt hetimet e komisionit parlamentar pr ish-kreun e Shrbimit Informativ Kombtar kaloi pothuajse gjat gjith kohs me polemika t ashpra. Dy an-tar t ktij komisioni, prfaqsuesit e PD-s, Fatos Beja dhe Edi Paloka mbrojtjn versionin se Klosi ka persekutuar opozitn dhe ka organizuar vrasjen e Azem Hajdarit. Ndr-koh varianti i kundrt mbrohej nga dy deputet t tjer, socialistt Bashkim Fino dhe Mustafa Mui.

  Kur emisioni kishte kaluar gjysmn e kohs sht shfaqur papritur Klosi, fal nj lidhje q u b me studion qendrore. N kt mnyr ai u dha fund hamendjeve se sht larguar nga Shqipria pr t'i shptuar arrestimit. Argumentet dhe kundrgumentet q kan paraqitur t dyja palt kan qen t njjta me ato q jan prsritur gjat dy muajve t fundit, kur ish-shefi i SHIK-ut sht ven n qendr t sulmeve. E reja n emisionin e djeshm ka qen se Klosi, pr shtjen Hajdari nga mbrojtja sht hedhur n sulm. Ai ka akuzuar Berishn si t implikuar n vrasjen e Hajdarit. I pyetur nse ka prova mbi kt akuz dhe prse nuk i on ato n gjykat, Klosi u prgjigj se ende nuk ka prova. "Por un mund t bj nj analiz: kujt i interesonte vrajsa e Azemit, kush prfitoi prej saj". Shefi i shrbimit t fsheht tha se, sipas nj bashkpuntori t tij,"Azemi ishte i shqetsuar nj jav para vrasjes". "Ai sht shprehur se Berisha t vret", tha Klosi, i cili u shfaq dje n ekran me nj pamje t lodhur.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. #59
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Pas Komisionit, gjithcka ne dore te Prokurorise

  Nga Fatos NANO

  Sic pershkruhet dhe ne raportin perfundimtar te ketij komisioni, aq problematik, aq dhe te veshtire qe eshte, veprimtaria e komisionereve per hetim parlamentar ndaj SHISH-it u perqendrua ne kater drejtime kryesore, tashme te njohura. Ne hetimin e ketyre ceshtjeve komisioni ka shqyrtuar dokumente shteterore, ka pyetur deshmitare, te cilet besoj askush nuk e konteston, qe kontribuan realisht ne punen e vete komisionit. Shqetesim per mua si Kryeminister eshte publikimi i disa te dhenave qe potencialisht mund te rrezikonin te ardhmen e sherbimit. Ketu eshte fjala, jo vetem per njohjen dhe respektimin e legjislacionit qe klasifikon kete lloj informacioni, por gjithashtu per ruajtjen e konfidencialitetit ne veprimtarine e ketij sherbimi, sic jane informatoret, te cilet perbejne nje institucion brenda institucionit dhe, ne menyre te vecante, partneritetin e SHISH-it me sherbimet inteligjente te vendeve aleate dhe partnere te rendesishem te vendit ne gjithe procesin e integrimit euroatlantik.

  Duke vleresuar detyren e Kryeministrit, ne rolin per transparence dhe kontroll civil edhe ne Sherbimin Sekret, u perfshiva me veprime te Kryeministrit per te harmonizuar veprimet dhe iniciativat ligjore ne veprimtarine e Komisionit Parlamentar te Posacem dhe u paraqita me vullnetin e plote te Kryeministrit dy here dhe duke ju vene ne dispozicion dokumente te rendesishem ne komision, anetareve te tij, per te ndihmuar vete hetimin. Nje pjese e dokumentave dhe te dhenave qe vertetojne abuzimin ne detyre te ish - drejtuesit te SHISH-it, per shkak te klasifikimit ligjor sekret, i kemi vene ne dispozicion direkt te prokurorise se shtetit. Pra, dua te ritheksoj se, progresi i Sherbimit Sekret te vendit, nuk eshte perputhur me menyren se si institucionalisht dhe funksionalisht ka drejtuar Fatos Klosi ne te. Ndaj jam i bindur qe abuzimi i tij me detyren dhe tejkalimi i kompetencave, politikat personale te perdorimit te burimeve njerezore dhe praktikat teresisht abuzive te shperdormit te fondeve publike, jane elemente te mjaftueshem per te nxitur me tej, jo vetem hetimin e kesaj te kaluare qe eshte lene prapa ne SHISH, por dhe reformimin e metejshem te vete SHISH-it, duke e perafruar me punen e institucioneve partnere euroatlantike. Dua te theksoj gjithashtu se komisioni yne kishte nje veshtiresi, e cila ka te beje me mandatin e tij ne hetimin e nje institucioni qe nuk eshte ne juridiksionin lendor te drejteperdrejte te ketij Kuvendi, por eshte ne ate te Kryeministrit dhe Presidentit te Republikes. Kjo ndoshta nuk eshte ndjere drejteperdrejt ne punen e komisionit hetimor, por ky konflikt juridiksioni u shfaq dukshem ne momentet e fundit te punes se tij kur do te dilte raporti perfundimtar. Eshte e vertete qe neni 77 i Kushtetutes krijon mundesine per zhvillimin e hetimeve parlamantare per cdo ceshtje te rendesishme shteterore, por ky parim kushtetues, me sa duket, konflikton me eksperiencen e deritanishme.

  Ne kete kontekst lindin mjaft konflikte ligjore qe duket qe e komplikojne situaten. Keshtu p.sh. pyetja themelore qe u diskutua eshte: - Cfare vlere juridike ka raporti apo votimi i ketij raporti ne Kuvend, aq me teper kur te gjithe ketu bien dakort, qe do te jete prokuroria ajo qe do te beje nje hetim te pavarur profesional dhe ligjor? Natyrisht votimi per nje raport do te kishte rendesi substanciale nese komisoni hetimor do te kishte ne objektin e hetimit nje ceshtje me nje institucion ne varesi te Kuvendit, pasi votimi con automatikisht ne marrjen e masave ligjore nga vete Kuvendi, ne kete rast. Ndersa ne rastin konkret sot kerkohet te behet nje votim formal, procedurial i cili duhet te certifikoje nje raport te Komisionit Hetimor, i cili, pra, komisioni eshte produkt i ketij Kuvendi. Pra, une do te vleresoja qe nje gjykim konsensual i punes se ketij Komisioni nuk do te thote aspak shuarje e konceptit "mendim i shumices dhe i pakices". Pra, nuk ka pse te ndihemi xheloze, sepse besoj, nuk e lame ne duart e ketij Komisioni te na rikujtoje qe

  fatet e mazhorancave apo te opozitave, shumicave apo pakicave, nuk caktohen ne Komisionet e zakonshme apo te posacem te Kuvendit, por me zgjedhje te pergjithshme.

  I vetmi moment qe duhet te analizohet, duket, ne kete ceshtje eshte qendrimi politik ne veprimtarine e SHISH-it gjate ketyre viteve. Raporti perfundimtar i Komisionit na sygjeron dy qendrime politike te shprehura ne raportin e votave pozite-opozite dhe duke lene ne ajer ekuivokun se disa te mbrojne Fatos Klosin dhe disa te tjere ta lincojne. Per t'i dhene pergjigje ketij ekuivoku politik me lejoni te rikujtoj edhe njehere se z.Klosi eshte propozuar nga une ne kete detyre, eshte propozuar nga une, pas 5 vjetesh, per t'u shkarkuar nga kjo detyre, pasi krijova bindjen se ky person nuk mund te vazhdonte te drejtonte sherbimin, sepse kishte kohe qe kishte dale nga shinat ligjore per ushtrimin e detyres ligjore, duke krijuar shqetesim serioz edhe ne mirefunksionimin e vete institucionit. Propozimi im kesaj radhe u mbeshtet menjehere nga Presidenti i Republikes qe dekretoi shkarkimin. Me lejoni qe te sjell ne vemendjen tone te perbashket se, dhe kryeministrat paraardhes kishin tentuar te benin te njejten gje, madje z.Majko i ka propozuar presidentit te kohes perkatese te njejten gje, por asnje veprim nuk u ndermorr dhe nuk besoj se me kete komision do t'i davarise te gjithe arsyet e paqarta dhe te mosveprimit. Natyrisht, nuk dua te ndalem dhe te analizoj verpimtarine e z. Klosi ne kete seance, pasi kete gje, mire apo keq, ne menyre te plote apo te pjeseshme, po i referohem ndjeshmerive qe ka raporti, e ka bere vete Komisioni Hetimor. Pra, pyetja: - A duhet mbrojtur apo jo z. Klosi nuk vlen me, pasi ai eshte shkarkuar nga kjo detyre. Une do t'ju thoja, se duke respektuar organet e specializuara te hetimeve dhe te akuzes, mos te lejojme me askend qe abuzimi ne detyre per shkak te veprimeve dhe mosveprimeve ne reference me ligjin, ta shnderrojme ne kazus politik, sic po ndodh rendom kohet e fundit, aq me pak t'i lejojme individe te akuzuar per shperdorim detyre dhe abuzime, te vazhdojne te identifikojne veten me instuticionin apo strukturen qe kane drejtuar dhe po, me falni per referencen e zakoshme modeste, jua kerkon nje njeri qe e di mire, me mire se kushdo tjeter, se cdo te thote manipulim politik i te vertetes. Veprimtaria e z.Klosi, dhe jo e sherbimit si institucion, me sa duket do t'i takoje prokurorise se shtetit. Pavaresisht nga kjo, me lejoni t'ju ftoj te gjitheve te pranojme, neqoftese respektojme shtetin ligjor, te vertetat qe do te shfaqe programi i hetimit. Te jemi dhe ne, jo vetem prodhues te ligjit, por edhe korrekt me te.

  Me kete rast theksoj edhe njehere se nuk eshte koha per fjalime patetike, pro apo kunder njeri - tjetrit, te shperqendrojme vemendjen edhe nga detyra te rendesishme dhe sfidat jo te vogla qe na presin ne fushen e sigurise kombetare, gjithashtu. Me tej, besoj se, nje rol i rendesishem i ketij institucioni do te mund te luante ose mund te kishte luajtur me mire nje ekspertize akoma me e kualifikuar. Nuk eshte fjala per te nenvleftesuar ekspertet qe u angazhuan ne ndihme te ketij komisioni, por per te riqartesuar statusin e tyre ne te tilla ceshtje. Puna e ekspertit eshte gjithmone e cmuar kur ajo eshte profesionale dhe sidomos e paanenshme. Nqs ekspertiza do ta kishte luajtur kete rol, jam i bindur se shume nga ceshtjet qe sot dalin si mendim pakice apo shumice, nuk do te kishin kete status per votim, por do te ishin te gjithe te pranuar. Veprimi, pra, per ta bashkeshoqeruar hetimin parlamentar me konkluzionet politike, me duket se la realisht ne hije gjykimin e eksperteve dhe ceshtje te tilla shume sensitive, si abuzimi me financat publike, qe pothuajse kaluan ne hije.

  Nje firme titullari eshte ose legjitime, ose abuzive dhe trafikuese per interesa private. Nuk do te fshihen me interesat private pas interesave te shenjta, qofte keto dhe te sigurise kombetare, pra, te ndeshkueshme per firmosesit dhe jo per institucionin. Nje ceshtje mjaft delikate vecanerisht per opinonin ishte hapja e eksagjeruar e procesit hetimor ne media. Faleminderit medias per kontributet ne zbulimin e sekreteve, gjithashtu, por ka ca ceshtje qe, edhe medias i interesojne sidomos, te mos i publikoje ne kurriz te vet. Pra dhenia e fakteve te verteta, pyetesit apo te pyeturit te sulmojne apo te mbrojne nga nje petk abuziv politik ndodhin per shkak, le ta marrin miqesisht kete fenomen te tradites qe gjithkush qe ka mundesi te dale ne ekran, t'i largohet te vertetes kur akuzohet. Natryrisht, kjo eshte nje e drejte per cilindo qe ndjen se duhet te afroje kontaktin me publikun edhe ne funksion te interesave te perfaqesimit, por kur eshte fjala per hetime te sherbimeve inteligjente, besoj se nuk ka kontest qe te duhet te ruhet konfidencialiteti, i cili nga ana tjeter ndihmon shume ne gjetjen e se vertetes, qe i intereson dhe Kuvendit te Shqiperise.

  Shkurt nuk me shqeteson aspak, qe depati politik per keto ceshtje mori keto permasa, sepse PS as nuk cahet, as nuk rreshtohet per shkak te nje njeriu. Por kam bindjen, se ky debat na ka larguar fokusin nga disa ceshtje te tjera te verteta dhe te rendesishme, edhe per publikun. Me kete rast me lejoni te theksoj qarte, prere dhe ne foltoren e Kuvendit te Shqiperise, se teorite apo hipotezat, se Fatos Klosi eshte viktime e marreveshjes Nano-Berisha, jane jo vetem te paqena, por dhe nave, te konsumuara dhe pa efekt te nje provincializmi politik te se kaluares. Deshiroj t'ju siguroj se veprimet e mia si Kryeminister ishin te detyrueshme nga ligji per t'u ndermarre, maxhoranca me opoziten njohen si nje tryeze publike transparente te perfaqesuesve te vete legjitim ka rene dakort te bashkepunojne institucionalisht per te konsoliduar institucionet, per te pershpejtuar reformat dhe vete procesin e integrimit europian te Shqiperise ne dobi te shtetasve natyrisht te lodhur ata me shume se kushdo tjeter nga trazicioni konfliktual i politikes.  Ky proces perjashton perfundimisht mendesite dhe praktiken se me nje komision, ne nje komision, apo per cdo komision mund te beje politike penale ne favor te ndokujt dhe te cenojne veprimet dhe reformat qe konsolidojne veprimin e shtetit te se drejtes. Pra, une nuk mund t'i shmangesha detyres per te ushtruar kontrollin administrativ mbi veprimtarine e SHISH-it, sepse me kete institucion me ngarkon Kushtetuta te mbikqyre nga afer legjitimitetin dhe korrektesen e veprimit ligjor dhe nuk besoj se tashme e kemi kuptuar te gjithe se nje nga arsyet e vonesave e deformimeve, e konflikteve e abuzimeve dhe krimeve ne 12 vjet trazicion ka qene mosveprimi ne perputhje me ligjin.

  Nje ceshtje mjaft delikate ne vecanti per opinonin publik eshte edhe diskutimi qe ne lidhje me veprimtarine hetimore ndaj z. Klosi shumica e pjesemarresve ne proces kane qene te shqetesuar sa e afekton vete mbarevajtjen e institucionit dhe nuk besoj se shqetesimi i opinionit publik mund te devijohet dhe degradohet te ndonje vemendje mbarekombetare per fatin e individit Klosi. Kam degjuar edhe teza, se marrja nga abuzimet financiare na qenkesh e parendesishme, kur behet fjale per drejtues te kesaj natyre. Me lejoni te theksoj se te gjithe ata qe mendojne se menaxhimi i financave publike qofte dhe ne sektore te sherbimeve sekrete qenka i parendesishem, jo vetem qe e kane gabim, por ve serozisht ne dyshim sinqeritetin e tyre ne drejtim institucional dhe ne perfaqesite elektorale dhe politike. Ritheksoj se abuzimi me financat publike, ndryshimi i destinacionit te perdorimit te tyre nga interes publik apo kombetar ne interes ilegjitim, privat qe duhet ndeshkuar administrativisht dhe ligjerisht, gjithashtu, jo vetem politikisht dhe ne kontakte me median dhe me opinionin publik.

  Ketu nuk behet fjale per marredhenie penalizuese personash per shkaqe abuzive, por per ruajtjen e integritetit te drejtuesve ne perfaqesi dhe pastaj te institucioneve qe natyrisht marrin formen dhe ritmin e veprimit ne raport me ligjin edhe nga drejtuesit qe zgjidhen ne krye te detyres. Besoj pra se ne na bashkon konsesusi qe ndaj fenomenit abuziv askush nuk mund te jete i imunizuar.  Ne perfundim me lejoni te shpreh vleresimet e mia perfaqesuese dhe institucionale per punen e pranueshme te ketij komisioni hetimor si risi e jetes sone parlamentare me te cilen po mesohemi dhe te mesohemi akoma me shume ne te ardhmen. Do t'ju ftoja, qe ne vazhde te arsyetimit ligjor mbi raportet kushtetuese te SHISH-it mbi Komisionin dhe Kuvendin, duke mbetur i bindur se ndaj me ju vleresimin se Kyeministri dhe Presidenti i Republikes kane bere tashme detyren ligjore lidhur me permiresimin e punes se Sherbimit, qe mos e mbysim me debate politike dhe propogandistike per ceshtje kaq serioze dhe delikate dhe t'i japim besimin institucional prokurorise dhe organeve te pavarura te shtetit te drejtesise te bejne punen e tyre ne vemendje te opinionit dhe te ligjit. Me lejoni te deklaroj ketu, perpara ketij Kuvendi se me cilesine e perfaqesimit te Qeverise do te vazhdoje puna per thellimin e reformimit te SHISH-it ne harmoni te plote kushtetuese dhe ligjore me Presidentin e Republikes. Qeveria do te paraqese se afermi ne Kuvend nje pakete projektligjesh qe e vendosin perfundimisht punen e SHISH-it mbi baza te plota ligjore dhe demokratike, te harmonizuara me Kushtetuten e vendit dhe natyrisht me praktikat bashkekohore te sugjeruara edhe nga partneret tane strategjike ne kete fushe.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 20. #60
  i pavarur
  Antarsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Klosi ka blere deputetet socialiste! sipas PD-se

  PD: Klosi i ka bler socialistt
  Bode: Deputet morn para nga SHISH


  --------------------------------------------------------------------------------

  n.t.

  TIRANE

  Nj pjes e deputetve t maxhorancs kan marr para nga insitucioni i Shrbimit Informativ Kombtar pr t zn vende si deputet. Me kt qndrim doli dje Ritvan Bode, sekretari i prgjithshm i Partis Demokratike. N nj konferenc pr shtyp ai deklaroi se kto borxhe Klosi ua ka krkuar socialistve gjat procesit t raportit prfundimtar pr SHISH-in. "sht krejtsisht e dukshme se nj pjes e madhe e ktij grupi deputetsh ka marr shuma t mdha n para nga SHISH-i dhe ish-kryetari i tij pr t zn vendet e pamerituara n Parlament. Dhe kto borxhe Klosi ua krkoi t`ia kthenin menjher gjat ktij procesi", tha Bode. Ai nenvizoi se votimi i djeshm n parlament i raportit prfundimtar nuk mund t mos bhet edhe pr mendimin e pakics, i cili sht legjitim. Bode shtoi se "klanet brenda maxhorancs mbajtn nj qndrim hermetik ndaj do sugjerimi konstruktiv t PD-s". Sipas tij, kto klane vazhdojn t dominohen nga principet e aferave korruptive. Bode tha se n ditt q do t vijn PD-ja do t dorzoj n Pro-kurori t gjitha faktet q demokratt kan pr shkelje t ligjit nga ana e SHISH-it. PD-ja prshndet gjithashtu nismn e re parlamentare t ngritjes s komisioneve hetimore. Sipas Bodes, opozita mund t kontribuoj n transparencn e procesit t hetimit t SHISH-it n vazhdim. Megjithse nga nj grup socialistshj ka patur kundrvnje ndaj puns s komisionit.

  Me duket e uditeshme se si nje drejtues i larte i PD-se ben deklarata te tilla ne nje kohe qe per te akuzuar dike drejtperdrejt duhet te kesh prova e jo te flasesh ne beze te supozimeve e hamendjeve! aq me teper akuza te kesaj natyre.
  Deklarata te tilla i ulin komplet kredibilitetin e PD-se dhe eshte turp qe politikanet tane merren me gjera sensacionale ejo me problemet e verteta te vendit!! Populli do pune do programe te qarta ekonomike qe te rise mirqenjen e tij e jo llafe e sensacione.
  Just God Can Judge Me

Tema t Ngjashme

 1. Shkarkohen Delijorgjasit e drejtsis ...
  Nga BlueBaron n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-10-2008, 14:33
 2. Shqipria firmosi sot me KE marrveshjen pr vizat
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 09-01-2008, 03:43
 3. PD dhe e ardhmja e saj..
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 26-08-2007, 09:40
 4. Aldo Bare: Dokumentat do ti bjm nprmjet Gjermenit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 00:58
 5. Shqipria ngjitet n indeksin pr korrupsionin
  Nga Lioness n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-11-2006, 13:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •