Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Varsia ndaj drogs, prirje personale!

  Ka m shum se 2000 ilae pr trajtimin dhe parandalimin e drogave n fazn e eksperimentimit klinik, me ndrhyrjen direkte ose financimin e "National Institute on Drag Abuse and Alcoholism". Instituti "Picoer Institute for Learning and Memory" t "Massachusetts Institute of Technology", q organizon nj konferenc ndrkombtare mbi kt tem me pjesmarrjen e neurologve dhe biokimistve m t mdhenj t bots. "Journal of Neurosience" dshiron t reklamoj krkimet mbi kt tem. N Shtetet e Bashkuara t Ameriks sht hapur lufta kundr drogave dhe ajo q e ka deklaruar kt ka qen Nora Volkaw, drejtoresh e institutit "Drag Abuse" t Institutit Ndrkombtar t Shndetit.

  Psikiatre dhe neuroshkenctare me fam botrore, Volkow ka treguar se te drogat jan verifikuar ndryshime fizike n reagimet cerebrale, t cilat jan t prfshira n arsye, vendosmri dhe knaqsi. Duke punuar pr ciklin e dopamins, nj neurotransmetues ka treguar se sasit e pranishme n trurin e nj individi mund t luajn nj rol t rndsishm n prcaktimin e prgjegjsis s saj n marrjen e drogs dhe q ulja e disa substancave si acidi "gama aminobutyric" dhe "glutamato" mund ta mjekojn smundjen. Rezultati i krkimeve t saj ka shrbyer pr t stimuluar at q mund t jet prshkruar si nj hap ndaj substancs, e cila sht e aft t kuroj t droguarit. Nora Volkaw ka dhn nj intervist pr ta shpjeguar m mir kt fenomen.

  Droga sht nj smundje e trurit?

  Mbrritja e rezonancs magnetike dhe teknika t tjera t nj parashikimi t kompjuterizuar t proceseve fiziologjike n jetes na kan lejuar t krkojm n trurin e personave t smur nga e keqja. sht konfirmuar se bhet fjal pr nj shqetsim fiziologjik, q influencon n proceset cerebrale, t cilat rregullojn arsyen, mnyrn n t ciln merren vendimet dhe mekanizmat q parandalojn mnyrn e t sjellurit. Jo vetm kt, por edhe arritjen e prparimit n mnyrn e t msuarit. Kshtu konsolidojm informacionet dhe arkivojm eksperiencat.

  Cilat jan mosfunksionimet cerebrale q shkaktojn drogat?

  N fillimin e drogs ndrhyjn shum hapsira t trurit dhe shum mosbalancime kimike t ndryshme. Ndryshimet m t fsheha jan ato q mund ti interesojn sistemit t dopamins, nj neurotransmetues shum i rndsishm, sepse sht i prfshir n uljen dhe rregullimin e aktiviteteve t hapsirave cerebrale t cilat marrin pjes n precizionin e knaqsis dhe t dhimbjes dhe drejtojn prgjigjen shprblyese t sjelljes ton. Dopamina influencon edhe n hapsirat e trurit, t cilat jan prgjegjse t prgjigjes emocionale dhe q kontrollojn dshirat dhe pasionet tona. Gjithashtu dopamina sht e prshir edhe n prgjigjen e menjhershme t stimujve emocional dhe ambiental; luan nj rol t rndsishm n kujtes. Pra, dopamina sht nj nga neurotransmetuesit parsor dhe nj prej prziersve kimik q goditet m shum nga prdorimi i drogave. Nse shqetsohet dopamina, shqetsohen t gjitha hapsirat prgjegjse t sjelljeve q prshkruam deri tani.

  N ciln mnyr sistemi i dopamins goditet nga prdorimi i drogave dhe far ndrhyrjesh mund t prdoren pr t ristabilizuar ciklin natyral?

  Celulat q prodhojn dopaminn jan zakonisht t aktivizuara nga ngjarje t rndsishme nga shum pikpamje. Nj gj q shkakton knaqsi sht nj ngjarje e dukshme, t njjtn gj mund t themi edhe pr at q provokon dhimbje. Celulat e dopamins, t aktivizuara nj her, e shtyjn trurin t prgjigjet ndaj stimulit. Nse nj fakt sht shum i knaqshm, celulat e dopamins aktivizohen dhe i komunikojn trurit q sht e nevojshme t prgjigjet n mnyr pohuese t plot. Pr shembull: nse Ajo, q sht nj person i shndosh, takon nj mik, sistemi i saj i dopamins aktivizohet dhe i drgon nj mesazh trurit duke i komunikuar se sht e nevojshme t arrij knaqsin e plot nga ai stimul. Sepse ndodh kjo gj: ajo adopton nj sr strategjish- do ta vonoj rikthimin e tij n vendin e puns, n shtpi ose n shkoll -pr ta mbajtur veten me mikun. Nse ndrhyn me sistemin e dopamins, ekuilibrohen edhe sjelljet natyrale, si dashuria pr fmijt ose dashuria pr nusen, apo instinktet e tjera, t cilat jan t rndsishme pr mbijetesn. Kur pretendohen droga si kokaina, marijuana apo alkooli, krijohet nj konkurrenc e brendshme pr aktivizimin e sistemit t dopamins: aktivizimi i shkaktuar nga drogat sht m i fuqishm dhe m i qndrueshm se ai i prodhuar nga stimujt natyral, aktivizimi i shkaktuar nga droga paraardhse dhe ajo pasardhse nga aktivizuesit natyral. Prdoruesi i drogs n fund nuk i prgjigjet m stimulit natyral, por vazhdon t reagoj ndaj stimulit t drogs. Fillon kshtu nj rreth vicioz dhe pr t motivuar nj person duhet t ndrhyjn stimuj m t fuqishm se ata natyral.

  Krkuesit jan n kapje t molekulave t afta q luftojn kt efekt. far ka n horizont?

  Dy prbrs shum premtues, gaba dhe glutamato, q jan t afta t ngacmojn neuronet. Ndrsa gaba n kundrshtim sht penguesi kryesor i tyre, le t themi q glutamato i shrben trurit si prshpejtues i motorit dhe gaba sht njsoj sikur t jet frena. Kshtu, kur prdoret gaba celulat nuk ngacmohen, ndrkoh q reagojn fort kur prdoret glutamato. T gjith prbrsit s bashku krkojn t kompensojn efektin e drogave n tru. N shum raste gaba arrin t zvogloj kapacitetin cerebral pr t reaguar n mnyr graduale ndaj stimulit t drogs.

  Dhe n kt rast far ndodh?

  Marrim si shembull prgjigjen normale t trurit njerzor ndaj nj dshire. Shpesh her na ndodh t shikojm dika q duam, por jo gjithmon reagojm n mnyr t vetdijshme; shum her vendosim t bjm m pak gjra pr shum arsye. N kt moment sht gaba ajo q vepron. Duke mos lejuar efektet, personi do t ket vshtirsi pr t kontrolluar intensitetin e dshirs n zotrim dhe kjo do t shkatrrohet. Nj nga hapsirat ngacmuese t krkimit pr ilaet direkte n mjekimin e t droguarve sht ajo relative ndaj prdorimit t ilaeve q zhvillojn koncentrimin e gaba-s n tru. N prgjithsi ilaet pr t trajtuar epilepsin, apo miorilassanti, si "topiramato" dhe "balclofen" funksionojn m s miri n ristabilizimin e ekuilibrit t gaba-s dhe japin rezultate t knaqshme n mjekimin e t alkoolizuarve dhe t atyre q marrin kokain.

  Kjo do t thot q vetm nj ila mund t jet ndihm n t gjith llojet e vartsve?

  Nse jo n t gjith, t paktn n nj pjes t mir. Disa prbrs influencojn n reagimin e trurit si depresioni, inati. Sigurisht q t njjtat ilae mund t prdoren n luftimin e atyre drogave q shkaktojn t njjtat reagime. Dhe ndoshta mund t funksionojn edhe n shrbim t lindjes s smundjes si iperfagia, loja me zare, mosfunksionimi i sjelljeve seksuale.

  Cilat jan hapsirat e trurit q ndrhyjn n formacionin e sjelljes s t droguarit?

  Hapsirat kye jan amigdala, q gjithmon luan nj rol t rndsishm tek emocionet; korja frontale, q sht e prfshir kur prcaktojm nj eksperienc ose nj stimul, sht zona orbitale. Kur nj person sht i droguar, kjo e fundit prshpejtohet dhe prfshin si kujtesn, ashtu edhe trurin.

  Nj ila q arrin t bllokoj reagimin e amigdaloidit mund t ndaloj aktivizimin e gjith puns.

  Ju mendoni me t vrtet q neurofiziologjia mjafton pr t shpjeguar t droguarit kronik?

  Un mendoj se vetm duke kuptuar mir se cilat jan arsyet q i japin drejtim nj sjelljeje t varur pas pushimit duhen trajtuar me kujdes. Marrim si shembull t droguarit kronik: ka nj ndryshim t madh mes atyre q prdorin marijuan dhe atyre q prdorin kokain ose amfetamin. Duhet t kuptojm jo vetm trajtimet e prgjithshme t nj vartsie. Nse njri merr amfetamin, sistemi i dopamins prishet m n thellsi, sesa me drogat e tjera. Ata q e prdorin jan shum shkatrrues dhe aftsit e tyre njohse jan vrtet komprometuese, por sht nj mnyr shum ndryshe nga ajo e alkoolizimit, q n fakt bn t vuaj akoma m shum memorien.

  Mundja e drogimit kronik kalon vetm me nj pilul?

  Sigurisht q nj ila t ndihmon, t paktn t bllokoj dhunn e smundjes. Por vetm nuk mundet. Duhet t ndrhyjm me zgjidhjet e sjelljeve dhe kjo faz e dyt arrin m shum nse personi nuk sht i burgosur mendrisht n domosdoshmrin pr t marr dozn e prditshme. Ilaet anti-varsi mund t jen protagonist t anti-dhimbjes: prdoren pr t qetsuar dhimbjen dhe m pas pr t kuruar pacientin. E njjta gj mund t ndodh me piluln kundr varsis: bllokohet dshira q m pas t ndrhyhet me terapin.

  Metadone, naltrexone dhe bruprenorfina nuk zhvillojn kt funksion?

  Jo, ato jan molekula t cilat aktivizojn receptort e dopamins, si bjn drogat e tjera. sht njlloj sikur loja me shkallt muzikore t zvendsohet si nj drogim kronik me nj tjetr. Objektivi yn duhet t jet ai pr t kuruar smundjen, jo ta zvendsojm.


  Nga alkooli te kokaina

  N pritje pr t ardhur ilaet, t cilat jan t afta pr t reaguar n mnyr t drejtprdrejt mbi mekanizmin e formacionit t drogave, psikiatrit dhe neurologt prdorin nj sr molekulash, t cilat reagojn mbi stimujt e vet drogave kronike dhe mund t ndihmojn n terapi.

  ja disa prej tyre:

  Antidepresiv

  Shpesh prdoren edhe pr t trajtuar varsit ndaj substancave: n veanti "amitriptillina" sht efikas kundr varsis ndaj duhanit.

  ACAMPROSATO

  Ila anti-dshir (prshkruhet kshtu dshira e thell dhe e pafrenueshme pr t pranuar nj substanc specifike) prdorur n Evrop n trajtimin e alkoolizmit, q sht aprovuar von n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Mekanizmi i aksionit vazhdon t jet pak i njohur dhe ka efekte t rnda ansore.

  Balcofen

  sht prdorur pr qetsimin e muskujve, sht shfaqur efikas pr trajtimin e alkoolizmit dhe n disa raste t varsis nga heroina dhe kokaina. Duket se sht i aft pr t ndaluar lirimin e neurotransmetuesve q jan t prfshir n sjelljen abuzive dhe varsin (dopamina, noradrenalina, seteronina dhe glutamato).

  BENZODIAZEPINA

  Ila me veprim qetsues-hipnotik. sht prdorur n shum raste pr t kuruar efektet e substancave abuzive, pr shembull pr t trajtuar toksikimin e menjhershm nga "Lsd" dhe varsin nga kokaina.

  Buprenorfina

  Molekul e sintezave q ka karakteristik n pjes t ngjashme, n pjest e kundrta ndaj atyre narkotike. sht prdorur pr vite pr trajtimin e varsis nga lndt narkotike dhe kokaina.

  Bupropione

  Ka lindur si antidepresiv. sht prdorur pr trajtimin e varsis nga duhani, vetm ose n lidhje me leukoplastin n baz t nikotins.

  Clonudina

  Antidepresiv q reagon mbi sistemin nervor. sht shfaqur efikas kundr krizave t maturis nga nikotina dhe nga substanca t tjera, edhe pse shfaq efekte ansore t paprfillshme.


  Marre nga: Sipas nje studimi te fundit, gjithcka varet nga truri yne.Shpresa e se ardhmes medikamentet qe do te rregullojne mosfunksionimet cerebrale qe na kthejne ne skllever te pluhurit te bardhe

  "Revista Jone"
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Tymosja e marihuans dmton pjes t rndsishme t trurit

  Knaqsia shumvjeare me marihuan mund t nxis zvoglimin e pjesve t rndsishme t trurit deri n 12 pr qind, kan publikuar shkenctart australian nga universiteti n Melbourne.

  Incizimet e detajuara t trurit tek 15 t anketuar, t cilt gjat 20 viteve kan konsumuar s paku pes cigare marihuan n dit, kan dshmuar se hipokampusi i tyre sht m i vogl pr 12 pr qind, derisa amigdala pr shtat pr qind, krahasuar me 16 personat n grupin testues, t cilt nuk kan konsumuar marihuan.

  Hipokampusi rregullon memorien dhe emocionet derisa amigdala luan rol n menaxhimin e friks dhe agresionit. Ata t cilt kan konsumuar marihuann kan kaluar keq edhe n testet e memories, ku u sht krkuar t mbajn mend nj list prej 15 fjalsh.

  "Kto rezultate sjellin n pikpyetje besimin e shprndar se pirja e marihuans ka pak apo aspak ndikim n tru", ka thn njri nga hulumtuesit pr gazetn Herald Sun.

  T 15 t anketuarit t cilt kan pir marihuan kan mesatarisht 39 vjet dhe nuk kan konsumuar lloje t drogave tjera.


  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Marihuana n mosh t re shkakton vartsi

  Qeveria amerikane ka dhn informata sipas s cilave kombinimi i rrezikshm i depresionit, adoleshencs dhe marrjes s marihuans mund t sjelli deri te vartsia, smundjet mentale dhe tendencat vetvrasse.

  Departamenti pr kontrollimin e drogs, pran Shtpis s Bardh, ka paralajmruar se tinejxhert t cilt jan n depresion kan mundsin dy her m shum q ta provojn marihuann n krahasim me ata t cilt nuk jan n depresion edhe at n raport prej 25 % ndaj 12 %. Derisa pirja e marihuans mund t shkaktoj shum probleme serioze.

  Konsumimi i marihuans rrit rrezikun pr smundje mentale pr 40 %, ndrsa tinejxhert t cilat kan pir marihuan s paku nj her n muaj brenda nj viti, tri her m shum mendojn pr vetvrasje.

  "Koha Jone"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Droga dhe parandalimi i saj


  Dr. med. Musli Ferati


  sht nj rrjet aq mir i organizuar i prodhimit, prpunimit, distribuimit dhe prdorimit t drogs, saq edhe masat m t rrepta legale nuk kan gjasa pr nj koh t gjat ta zhdukin. Mbetet q t kufizohen kto kanale t thella, q t ndrgjegjsohet rinia jon dhe s paku deklarativisht t potencohen rrethanat parandaluese dhe favorizuese q ojn n nj ekspansion masovik t ksaj shprehie ogurzez. Kjo pr vet faktin se deri m sot nuk kemi nj program nacional kundr narkomanis, n t cilin rolin e vet t pazvendsueshm do ta jepnin t gjitha strukturat dhe institucionet shoqrore e shtetrore, si jan shrbimi shndetsor, organet e rendit e t prndjekjes, mediumet, sistemi i prgjithshm arsimor, feja e t ngjashme. Sugjerimet e msiprme nuk jan ndonj parafrazim megaloman, por nj prvoj mjaft dobiprurse q vite me radh po zbatohet n vendet e zhvilluara perndimore dhe SHBA.


  N kuptimin gjithprfshirs droga paraqet nj varg materiesh psiko-aktive, t cilat po qe se konsumohen nga ana e njeriut kan aftsi q t ndryshojn dhe dmtojn seriozisht integritetin psiko-fizik t subjektit i cili i prdor, gjegjsisht i keqprdor ato. Thuhet me t drejt se abuzimi me kto substanca psikotrope sht nj problem i madh shoqror dhe shndetsor mbarbotror, ngase pasojat q dalin nga efektet e drejtprdrejta dhe t trthorta nga kjo shprehi e kobshme morbogjene jan shumfish t dmshme pr vet individin q sht br rob i marrjes pa mas i materieve dehse, si dhe pr rrethin m t gjer social ku jeton dhe vepron ky ose nj grup m i madh abuzuesish t drogave.

  Q t kemi nj ide m t qart mbi kt fenomen t rrezikshm mediko-social, dhe jo vetm kaq, fillimisht do t’i referohemi definicionit mbi varshmrin nga droga q kohve t fundit e ka dhn Organizata Botrore e Shndetsis (OBSH), n t cilin tekstualisht thuhet: Vartsia nga droga paraqet nj gjendje t intoksikimit (helmimit) periodik ose kronik me droga natyrale, gjysmsintetike, dhe e cila karakterizohet me nj dshir dhe apasion t prafrenueshm q t merret me do kusht, prirje pr t rritur dozn (toleranca), varshmri fizike dhe psikike dhe veprimit destruktiv mbi personalitetin e narkomanit. Problemi del se sht edhe m i mpreht kur kihet parasysh fakti se kjo epidemi moderne m s shumti prek rinin, ardhmrin e do komuniteti, n tr globin, duke mos kursyer asnj shtre sociale dhe prkatsi nacionale dhe konfesionale. Dukuri pothuajse e pashmangshme q shoqron do abuzim me kto lnd shkundulitse sht shfaqja e sindromit abstinencial fill pas ndrprerjes s konsumimit t drogs, shpeshher edhe me simptome dhe komplikime m t rnda se substanca q ka shkaktuar kt varshmri kmbngulse.

  N kt grup materiesh nootropike, para s gjithash, sipas klasifikimit m t ri t rregulliomeve mentale, q vijn si rezultat i prdorimit kompulsiv, bjn pjes kto nngrupe substancash distimike:

  *
  alkooli
  *
  opiatet
  *
  kanabinoidet
  *
  sedativet dhe hipnotik
  *
  kokaina
  *
  kofeina dhe stimulues t tjer t sistemit qendror nervor
  *
  halucinogjent
  *
  duhani
  *
  tretsit q avullohen
  *
  adikcioni me m shum lloje drogash njkohsisht.

  Duke patur parasysh objektivin e ktij diskutimi, aspektin teorik dhe praktik t ksaj materie kaq voluminoze, do t shqyrtojm prciptazi shkaqet dhe faktort q sjellin deri tek paraqitja dhe prhapja me prmasa krcnuese t ktij vesi kompleks q me nj shpejtsi marramendse dmton dukshm mirqenien e mbar njerzimit, pa mos anashkaluar edhe mjedisin ton vulnerabil. Prkundr ligjeve dhe konventave antidrog q ka miratuar do shtet, dukuria e narkomanis sa vjen e po bhet m aktuale, ngase po rritet numri i konsumuesve t rinj, bile edhe ndr nxnsit e shkollave fillore.

  sht nj rrjet aq mir i organizuar i prodhimit, prpunimit, distribuimit dhe prdorimit t drogs, saq edhe masat m t rrepta legale nuk kan gjasa pr nj koh t gjat ta zhdukin. Mbetet q t kufizohen kto kanale t thella, q t ndrgjegjsohet rinia jon dhe s paku deklarativisht t potencohen rrethanat parandaluese dhe favorizuese q ojn n nj ekspansion masovik t ksaj shprehie ogurzez. Kjo pr vet faktin se deri m sot nuk kemi nj program nacional kundr narkomanis, n t cilin rolin e vet t pazvendsueshm do ta jepnin t gjitha strukturat dhe institucionet shoqrore e shtetrore, si jan shrbimi shndetsor, organet e rendit e t prndjekjes, mediumet, sistemi i prgjithshm arsimor, feja e t ngjashme. Sugjerimet e msiprme nuk jan ndonj parafrazim megaloman, por nj prvoj mjaft dobiprurse q vite me radh po zbatohet n vendet e zhvilluara perndimore dhe SHBA.

  Meq momentet etiologjike jan t shumta, faktort dhe rrethanat q shpien deri n prhapjen e narkomanis do t’i klasifikojm n tre grupe, edhe at: faktort q prcaktojn personalitetin e narkomanit, kushtet socio-ekonomike dhe vet substanca psikoaktive si faktor provokues.  1.
  Pr sa i takon veorive q karakterizojn tiparet e personit q konsumon drog, mund t thuhet se n rastet tipike kto subjekte jan adoleshent psiko-labil t cilt prve tjerash jan intolerant ndaj streseve dhe traumave fizike dhe psikike, endacak me teke t uditshme, psikopat latent q jan personalisht t papjekur, neurotik dhe individ q i prkasin grupit “border line”, si dhe nj dyzin delikuentsh q i ka inaktivizuar pr pun kreative ndjenja e mosbesimit dhe agresivitetit.  1.
  M t akuzuar dhe njherit m t prevenueshm jan konditat socio-ekonomike, n t cilin rolin dominant e ka funksionimi i shndosh i mjedisit familjar me t gjitha premisat e harmonizuara morale dhe materiale. Ambienti ku rinia shkollohet dhe edukohet, pa dyshim, ndikon pozitivisht dhe n shum raste negativisht n paraqitjen e ksaj dukurie t mbrapsht. Raportet e kqija ndrnjerzore q ekzistojn dhe n mnyr perfide maskohen nga udhheqsit lokal irritojn t rinjt, t cilt jan m t ndjeshm ndaj padrejtsive, edhe ashtu zhgnjyese, papunsia dhe neglizhimi pothuajse total i shtetit ndaj t rinjve kontribuon n shtimin e numrit t narkomanve.  1.
  Substancat e ndryshme psioko-aktive, me cilsit e tyre toksike dhe farmakoterapeutike, prbjn nj moment tjetr inicues dhe favorizues q t rritet pa ndal aradha e atyre q shptimin idilik e krkojn dhe gjen tek droga, ose si shprehet nj psikiatr i njohur i Zagrebit, Ceriq, tek “patericat kimike”.

  Pr sa u prket t dhnave epidemiologjike dhe statistikore mbi numrin e prgjithshm t narkomanve npr vendet e ndryshme t bots, duhet t jet i rezervuar mbi saktsin dhe prezentimin real t gjendjes faktike, ngase eksperienca ka treguar se pr do t regjistruar si viktim e lndve t ndryshme q e harlisin gjendjen mendore dhe shpirtrore vin s paku edhe 10 individ q fshehtas e prdorin drogn, d.m.th. as edhe m t afrmit nuk e din se i pikasuri sht narkoman.

  Megjithkt, sot llogaritet se n prmasa botrore ka m se 200 milion narkoman aktiv, nga t cilt dy t tretat e prbjn grupmoshn deri n 28 vje, kurse nga numri i msiprm rritet prqindja e atyre 12-13 vje, q sigurisht duhet t na brengos t gjithve. Ajo q duhet t theksohet ktu sht se, n dy dekadat e fundit sht dyfishuar numri absolut dhe relativ i prdoruesve t drogs si rezultat i rnies s bllokut socialist. Vlen t prmendim se toksikomania i prngjet nj smundje infektive, ngase do konsumues droge patjetr n kt loj t rrezikshme e fut hert a von shokun e vet m t ngusht. Ajo q i shtyn t rinjt tan, sidomos, q t provojn njher drog dhe m pas t mos ndahen kurr nga ajo, qndron n t dhnn q dokush m e din, se prfitimet nga kontrabanda me drog jan astronomike dhe brenda nats.

  Duhet t na shqetsoj fakti se, edhe prdorimi legal i medikamenteve anksiolitike, hipnotike, bile edhe narkotike, q arsyetohet fare leht nga mjekt me an t recetave, indirekt shton kuotn e narkomanve. Duke analizuar t dhnat komparative statistikore mbi prmasat e narkomanis npr vendet e ndryshme t bots, mund t thuhet se n trevat tona Narkomania nuk sht edhe aq e prhapur dhe pikrisht gjendet n stadiumet fillestare, q nuk prjashton mundsin e nj vale t madhe q mund t pllakos n nj t ardhme t afrt. Kjo para s gjithash kur dihet mentaliteti yn patologjik pr t fituar para me batakillqe alla kollumbiane.

  Derisa jemi tek shkoqitja e faktorve stimulues dhe inhibues t ksaj dukurie me pasoja t rnda shndetsore dhe implikime t parenovueshme socio-ekonomike, sht e udhs t pranojm si tepr inkurajuese studimet e shumta npr SHBA, t kryera nga Instituti Nacional i Abuzimit me Drog (NIDA), n t cilat sht konstatuar se masat e ndryshme preventive deri n 50% kan ulur numrin e narkomanve ndr adoleshent pr nj periudh kohore 10 vjeare. M tutje n kt raport vihet n dukje se, programi parandalues ul koston e shpenzimeve pr 4 her n mjekimin dhe shrimin definitiv t nj narkomani. Cilat jan, pra, kto masa profilaktike q mundsojn nj efikasitet t till kundr ksaj smundje sociale? Para s gjithash, duhet punuar m tepr me prindrit dhe arsimtart t cilt rrisin dhe edukojn brezin e ri, gj t ciln n rend t par duhet ta bj personeli mjeksor n krye me mjekt familjar, psikiatrt, psikologt, sociologt dhe pedagogt.

  Vuajtjet e shumta jetsore na kan msuar se nj e keqe nuk shkon e vetmuar, andaj edhe ky “dfrim” rrnues prcillet me rritjen e numrit t t smuarve nga Hepatiti, SIDA, si dhe kriminalitetit n form vjedhjesh, dhuns, prostitucionit dhe vrasjeve. Nj gabim tjetr ndr ne bhet kur i stigmatizojm narkomant, t cilt edhe m tepr mbyllen n botn e tyre t pashpres, duke i uar t njjtit kah gremina e izolimit dhe bojkotimit social dhe profesional. Duhet t dijm se edhe ata jan njerz t cilve u duhet ndihm jo vetm mjeksore, por edhe mbshtetje morale e materiale pr nj risocializim sa m human, qndrim ky i cili shum do t rriste numrin e atyre q do t heqin dor nga ky aktivitet keqbrs.  marr nga: Revista Vepra
  "Carpe Diem"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e andromeda_rock
  Antarsuar
  17-03-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shprehja kryesore e shume narkomanve asht Lost in Marihuana dmth kan ra viktim apo jan plotsisht gips tan kohen edhe nuk kan mundesi me menu se qysh me dal prej kesaj gjendjeje .!.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shprehja kryesore e shume narkomanve asht Lost in Marihuana dmth kan ra viktim apo jan plotsisht gips tan kohen edhe nuk kan mundesi me menu se qysh me dal prej kesaj gjendjeje .!.
  Heu !
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 7. #7
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga andromeda_rock Lexo Postimin
  Shprehja kryesore e shume narkomanve asht Lost in Marihuana dmth kan ra viktim apo jan plotsisht gips tan kohen edhe nuk kan mundesi me menu se qysh me dal prej kesaj gjendjeje .!.
  Sa keq po me vjen!Po kur sduan veten a te bejme ne!!
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. Spiun t Sigurimit, punonjs t Ambasads Amerikane
  Nga CEZARND n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 18:41
 2. Zra nga diaspora shqiptare n Amerik krkojn hetim pr Nanon
  Nga CEZARND n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-07-2005, 21:57
 3. Punime seminarike nga Studentet e See-University
  Nga BluPower_blu n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2003, 07:49
 4. Shqiperia vendi i dyte ne bote per marijuanen.
  Nga Enri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-07-2003, 21:47
 5. Kosova dhe ndalimi i tregtise se droges
  Nga Enri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2003, 11:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •