Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shen Gjergji fest iliro - shqiptare

  Dita e Shen Gjergjit interesante nje here ne vit per ta perjetuar daljen e dimrit dhe ardhjen e stines se veres. Fillon me 5 maj mvaresisht prej krahines shqiptare
  vazhdon deri me 15 maj. Karakterizohet me lojera te shumta, me fluks te madh te shqiptare ne fusha te gjera, pran tyrbeve, apo ndonje vendbanimi te lasht.

  Pra njerezit besojn se e kan kaluar nje stine mjaft te merzitshme siē eshte dimri, dhe ia ka beh vera e cila sjell frutat, rigjenerimin e tokes, bashkmin e qifteve etj.
  Gjurmet shkojn larg ne lashtesin ilire athere kur ata besonin ne shum perendi apo politeizem. Me kete rast ata sigurisht qe kan therrur qengjin apo delmen duke ia bere theror perendive, e per tju lutur atyre qe tua japin ndonje gje ne jeten e tyre.

  Ardhja e krishterimit si duket nuk e shkuli nga rrenja kete tradite te tyre dhe per ti rezistuar ia vune emrin Shen Gjergj apo Qengj? mirepo kjo fest nuk figuron ne asnje kalendar katolik dhe as ortodoks siq pandehin disa prijes te fes islame duke shperndar pamfleta neper rroget dhe xhamite e Kosoves se kinse kjo fest eshte serbe apo rome!?
  Me ardhjen e Pernadorise Osmane ne trevat shqiptare filluan te ndertohen tyrbe apo mauzole te ndryshme te cilat ndertoheshin per evliat, hoxhallaret, shehleret apo dervishet e devotshem.

  Shqiptaret per ti qendruar besnik tradites ia pershtaten tani, edhe fes islame kete fest tradicionale. Festa ne Kosove psh. ne Rrafsh te Dukagjinit organizohet pran tyrbeve te shenjta, ne prani te te cilave prehet apo therret qengji, duke kerkuar nga Zoti per miresi etj etj.

  Mirepo fakti se ajo eshte fest e romeve dhe ashkalinjeve nuk qendron sepse ata jan pakice ne ket vend dhe kan ardhur gjat mesjetes se zhvilluar perketesisht gjat shek. XIII-XV me qrast i pershtaten vendit dhe vendasve.

  Kjo perflitet gjat tere dites nga banoret shqiptar derisa ata vet veq jan ulur ne shilte duke pire ndonje birre te ftoht apo coca col, femijet e kan gezimin me te madh, kan rast per te pare me qindra vet njerez nga te gjitha anet, syzat, gurabiet, qerret prej druri, lojerat e shumta defryese skan te ndalur gjat tere dites

  Behet nje pyetje pse shqiptaret mos ta institucionalizojm kete fest e cila i ka gjurmet nga lashtesia ILIRE duke pasur parasysh se keto i kan edhe popujt e Evropes Perendimore, por ata i bejne ne menyre me moderne siq i quajn Kalrneval

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  edhe anej prej ka jam un festohet shum kjo feste, biles ma shum sesa festat fetare.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Derjanis flm qe e keni lexuar kete, megjithat kisha pas qejf ta di si festohet andej nga ana jote. Sepse po mendoj te shkruaj diq lidhur me kete fest ne ndonje gazet me qellim senzibilimi objektiv, se nga ne po perflitet me te madhe si fest e romeve

 4. #4
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nė veri festohet shumė, pėr nė jug se di.

  Po s'i u bė kjo festė, festė 'kombėtare' e romėve?
  Life's too short to remove USB safely.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  C`a dmth iliro shqiptare mor tutkun?
  Thuhet iliro romake, iliro greke, por jo iliroshqiptare.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  C`a dmth iliro shqiptare mor tutkun?
  Thuhet iliro romake, iliro greke, por jo iliroshqiptare.
  iliro-shqiptare do te thot qe i ka fillimet ne ilirine e lashte dhe akoma vashdon ne shqiprin e sotme
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  Nė veri festohet shumė, pėr nė jug se di.

  Po s'i u bė kjo festė, festė 'kombėtare' e romėve?
  romet ne shqipri se festojn ket feste
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Romet ne Fyrom , "gjith" paret qe i kan i harxhojn per ket dite , pjekin mish , muzik , alkool ... festa me e madhe e tyre , kam ndegju se edhe shqiptaret kan pas disa ceremoni per ket dite .
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 9. #9
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  romet ne shqipri se festojn ket feste
  E festojnė e festojnė. Po kėta nga e morėn se?
  Life's too short to remove USB safely.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Romet ne Fyrom , "gjith" paret qe i kan i harxhojn per ket dite , pjekin mish , muzik , alkool ... festa me e madhe e tyre , kam ndegju se edhe shqiptaret kan pas disa ceremoni per ket dite .
  Romet prej shqiptarve i kan mor

  hej ku ku zot romet festojn festat tona ilire e shqipet festojn festat e romve arabo hebraike
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju pershendes te nderuar, faleminderit qe e keni perkrahur kete tem ta debatoni!
  Pra eshte fest iliro-shqiptare, Doctor! Sepse iliret jan paraardhesit e shqiptareve, kurse shqiptaret jan te vetmit popull ne Ballkan qe historikisht rrjedhin prej ilireve duke pasur parasysh aspektin arkeologjik, etnologjik etj.

  Romet e moren valla prej nesh! Hoxhallarėt ( e kam fjalen disa prej tyre ) ne ligjeratat e tyre te se premtes thon publikut se ajo eshte fest serbo-ortodokse. Edhe me keq!!!
  Shperndajn pamfleta neper shtylla, xhami, e sheshe duke shkruar marrite absurde pseudoshkencore.
  Fatkeqesisht keto po vijn prej org. arabe ekstreme te cilat po i hutojn besimtaret bile edhe vet hoxhallaret, te cilet dasht e padasht biejn viktime e tyre.

  Tung ju pershendes

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Humanisti Lexo Postimin
  Ju pershendes te nderuar, faleminderit qe e keni perkrahur kete tem ta debatoni!
  Pra eshte fest iliro-shqiptare, Doctor! Sepse iliret jan paraardhesit e shqiptareve, kurse shqiptaret jan te vetmit popull ne Ballkan qe historikisht rrjedhin prej ilireve duke pasur parasysh aspektin arkeologjik, etnologjik etj.

  Romet e moren valla prej nesh! Hoxhallarėt ( e kam fjalen disa prej tyre ) ne ligjeratat e tyre te se premtes thon publikut se ajo eshte fest serbo-ortodokse. Edhe me keq!!!
  Shperndajn pamfleta neper shtylla, xhami, e sheshe duke shkruar marrite absurde pseudoshkencore.
  Fatkeqesisht keto po vijn prej org. arabe ekstreme te cilat po i hutojn besimtaret bile edhe vet hoxhallaret, te cilet dasht e padasht biejn viktime e tyre.

  Tung ju pershendes
  mie e kie vallaj

  dun me ne zhvesh nga cdo tradite ilire qe neser masneser te thon se na skina asni lidhje me iliret dhe na ina te ardhun ne ballkan.

  bukur fort po e lujn lojen, perderi sa kan dhe "hoxhallar" qe i perkrahin dhe i ndihmojn
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  iliro-shqiptare do te thot qe i ka fillimet ne ilirine e lashte dhe akoma vashdon ne shqiprin e sotme
  derjanso
  iliri e shqiperi jane po e njejta gje.
  Eshte njesoj si me te thene une ty" - ti ke zakone burelso matjane.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Une e festoj gjithmone shengjergjin, por kur u them te tjereve ketu ne Tr qe e festoj kete feste me thone" yy po ajo eshte nje feste e romeve. SI ka mundesi te jete e romeve kur vete emri eshte Shen Gjergj, dmth eshte nje feste e kohes kur u shfaq kristianizmi ne Shqiperi. Romet filluan te vijne ketu ne shek 15, prandaj si ka mundesi qe romet te ishin katolike para nesh dhe te na e sillnin kete feste? Romet kete feste e moren nga kultura te ciles ata iu bashkangjiten, asaj shqiptare, prandaj ata e moren kete feste.

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fillon me 5 maj mvaresisht prej krahines shqiptare
  vazhdon deri me 15 maj. Karakterizohet me lojera te shumta, me fluks te madh te shqiptare ne fusha te gjera, pran tyrbeve, apo ndonje vendbanimi te lasht.
  Shėngjergji festohet me 6 maj. Askund nuk festohet me 5 maj.

  Shqip i thonė "Kryet e Motmotit". Shėngjergj ėshtė emėr i kristianizuar.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te nderuar, festa e Shen Gjergjit rrenjet i ka nga lashtesia ilire dmth para eres sone, me e hershme se krishterimi, por kur u perhap krishterimi iliret ia pershtaten kete fest apo e kombinuan njesoj sikur edhe kur u perhap feja islame te ciles iu pershtaten. Une e kam than ma heret se populli mblidhet pran tyrbeve te vjetra qoft ne fushe qoft bjeshk ku ka tyrbe.
  Ne qytetin tim ne Prizren psh. festohet me 5 maj qe ndryshe qytetaret e Prizrenit i thon "Karabash" ( Kryezi ) pran tyrbes se Karabashit sepse aty ne ate fushe gjenden vorrezat e vjetra te qytetit, por njerezit ulen aty dhe se kan pasur kurre bezdi, sepse ka vetem rrasa te vjetra. Aty kan hyre banoret e qytetit dhe te rrethit dhe kan kerkuar shpetim duke len ndonje leke apo duke e pire ujin e tyrbes etj. Tani Kfori Turk e ka rrethuar ate vend, dhe nuk i lejon banoret ta festojn aty pran tyrbeve. festa zhvillohet ne afersi ne nje livadh te gjere dhe ne parkun afer.
  Kurse ne regjionin e Hasit respektivisht ne majen e malit Pashtrik eshte tyrbja me e vjeter ne Kosove qe quhet tyrbja e Sari Salltukut qe populli e nderon shume, poashtu e vizitojn per nder te Shen Gjergjit, tyrbja e Suziut, e Lukise, Romajes. etj. Keto behen gjat diteve ne vijim.
  Por keto behen edhe ne regjionet tjera te Kosoves.
  Pra shqiptaret mundemi me thene qe ka qen dhe eshte populli me tolerant ne Evrope sa i perket religjionit sepse e kan kombinuar festen e daljes nga dimri ne vere, festen e rigjenerimit te tokes, bashkimi i qifteve, pra Shen Gjergjin edhe me fen katolike, ortodokse edhe me fen islame dhe bektashiane.

  Pershendetje defrim te kendshem

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  A esht e vertet qe Shen gjergjin e ka mbyte Perdori ilir Diocletiani dhe grune e vete.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime nė 21 postime
  Ja si festohej te na Shen Gjergji(shingjergji i thonim)
  Diten e Shen gjergjit(nuk dij sakt se cila date ne maj) duhej zgjuar heret ne mengjes , laheshim pastaj varshim kungullin e eger ne qafe qe na pergatitke nena( behej nga nje lloj bime qe ishte si patate grihej ne copa te vogla dhe behej qafore me penin e kuq dhe te bardhe)shkonim rreth lumit per te mar dege te gjelberuara shelgu , pastaj shkonim tek mullire dhe tek lugu i mullirit i lageshim deget e shelgut ,lanim fytyren ,dhe sjellshim degrt ne shtepi por duhej patur kujdes se mos te prekin ne toke,pastaj keto dege vareshin ne port te shtepise(me kujtohet cdo port ishte e stolisur me dege shelgu)
  Pastaj behej edhe nje ritual tjter ku dilshin femijet ne kodren e afert groponin rreth ndonje druri deri sa zbulonin ndonje rrenje, hjekshin dheun dhe benin nje si kanal qe te perbihen nen rrenje te drurit.

 19. #19
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  edhe ne kosov vetem romet e festojn , ka dul e shqiptarve tash,

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
  edhe ne kosov vetem romet e festojn , ka dul e shqiptarve tash,
  Ti qe ke 6 yje ne flamur duhet te mesosh te huazosh nga pakicat rome qe jane ne nje nivel me ty, aq me shume qe keto paskan kulture te lashte autoktone, ndersa e jotja qenka levizese (muhaxhire).

  Keto qe thashe me lart nuk vlejne per Shqiptaret.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 3. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •