Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 69 prej 69
  1. #61
    Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
    Anëtarësuar
    08-04-2008
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    137
    Citim Postuar më parë nga jul-linda Lexo Postimin
    ke te drejte ketu qe ne Kosove nuk jane 99.9% myslymane por je edhe shume gabim qe thua nuk jane as 20 % , ti flet duke u nisur nga vetja jote , qe konfiguron si myslymane dhe pret te ndertohen kishat qe te fillosh te besosh ne dicka , historine shyqyr Zotit te gjithe e dime por kjo nuk ka te beje fare me ate se cfare ne besojme , secili nga ne eshte i lire te besoje ne ate qe ndjen ne zemer ,secila fe eshte e lidhur me Zotin dhe ne si njerez besimtare qe jemi duhet te respektojme te tjeret pa mare parasysh se cfare zgjedhje ben ...
    nuk eshte secila fe e lidhur me Zotin
    sepse ka shume profet te rreme dhe fe te rreme qe ka shpikur dreqi
    lidhjen mes njeriut dhe Zotit behet vetem nepermjet Jezus Krishtit

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Citim Postuar më parë nga xemanuel Lexo Postimin
    nuk eshte secila fe e lidhur me Zotin
    sepse ka shume profet te rreme dhe fe te rreme qe ka shpikur dreqi
    lidhjen mes njeriut dhe Zotit behet vetem nepermjet Jezus Krishtit


    Me vjen mire qe e mbron fene tende dhe ke te drejte qe beson se vetem Jezus Krishti eshte i derguari i Zotit sepse fundja je katolik dhe normal qe ke kete mendim ...

    Por ashu sic ke te drejte ti te besosh ne keto qe thua , ashu kane te drejte dhe te tjere besimtare te besojne ne fene qe duan dhe profetet e fese qe besojne ...

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2013
    Postime
    1

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Tluutem largoie foton 213au3

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    gabim postimi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bajraku : 15-01-2013 më 08:40

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Myslimanet nuk i pranojne konvertimet nga islami ne fe dhe besime te tjera. Po te keshilloj se nuk ja vlen te humbet kohe me ate injorance. P.sh. nje dijetar islamik me emrin Mark Gabriel ka shkruar nje liber 'Islami dhe Terrorizmi', pra dijetar qe ka studiuar ne universitetin e Al-Azhar-it ne Egjipt mbi islamin dhe ka pranuar besimin krishter, myslimanet nuk e pranojne kete konvertim dhe thone se 'ai nuk ka qene kurre mysliman'. Pastaj me dhjetera e qindra mijera raste, bile jo vetem besimtare te thjeshte, por dijetare qe kane njohuri te thella mbi islamin, madje edhe qe e dijne Kuranin permendesh. Ketyre njerezve injoranca dhe urrejtja (te cilat gjenden ne islam) ua ka mbyllur syte.

    Pershendetje
    UNe se di sa vite keni ju qe debatoni me Islamiket ,une jam i ri ne kete forum por ne debatet qe kam pasur asnje lloje argumenti nuk paraqesin vetem perpiqen te drishen me gjykime personale ,pa argumenta pa fakte :
    Ke shume Te Drejete Vella Eshte vertet Humbje Kohe edhe Rezultati i debatit eshte = 0 Eshte shume e cuditeshme se si njerezit edhe pse i jepen argumenta dhe fakte perseri nuk kthejne rruge ,Megjithese neve na eshte thene : Mos u Cuditni se cdo gje ka per te ndodhur,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Citim Postuar më parë nga jul-linda Lexo Postimin
    Me vjen mire qe e mbron fene tende dhe ke te drejte qe beson se vetem Jezus Krishti eshte i derguari i Zotit sepse fundja je katolik dhe normal qe ke kete mendim ...

    Por ashu sic ke te drejte ti te besosh ne keto qe thua , ashu kane te drejte dhe te tjere besimtare te besojne ne fene qe duan dhe profetet e fese qe besojne ...
    Zonjush ,Zonje , Me Vjene Mire qe je kaq Bashkepunuese edhe qe nuk paragjykon ,,Fjalen fe Per here te pare e ka thene Kurani dhe per kete te jeshe e bindur Por mjere ata qe besojne se zoti ka pasur deshiren ti ndaje njerezit ne shume fe ,,Nuk Ka Fe Ka Vetem Besim jooooooooo Fe ,,Vetem Besim Mjere Ata qe e klasifikojne besimin e tyre si te ndare ne fe ,,
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-12-2014
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    17

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Citim Postuar më parë nga NoName Lexo Postimin
    Sot ne Letnicë ne meshen qendrore ne ora 11,00 jane pagezuar rreth 32 besimtar nga Llapushniku i Drenices dhe nga Bresalci i Gjilanit.

    Ipeshkvi i Kosoves Dode Gjergji udhehoqi meshen dhe u ndau sakramentet.

    Letnica eshte vendi qe kemi zgjedhur per t'u pagezuar sepse gjysherit tane kane shtegtuar te Zoja sidomos per 15 gusht qe eshte festa e Zojes, eshte shprehur njeri per tyre. Dhe pasi pranuan me gezim sakramentet, njeri prej tyre iu drejtua popullit me keto fjale: sot jemi 32, per festen e Zojes shpresojme te jemi 320, per vitin tjeter 3200 ....






    Gezohem qe jane pagezuar, a jane pagezuar si Krishter apo vetem si Katolik?
    Pentakosti festa e derdhjes se Shpirtit te Shenjte mbi c'do njeri.

  8. #68
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Citim Postuar më parë nga Pentakosti Lexo Postimin
    Gezohem qe jane pagezuar, a jane pagezuar si Krishter apo vetem si Katolik?
    Nuk ka tjeter Pagezim pos në Krishtin, që d.t.th i Krisht-er - i Krishtit.

    Kliko - lexo, përafersisht Pagëzimi në Kishën e Krishtit - Katolike.
    http://www.forumishqiptar.com/thread...-Pag%C3%ABzimi
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  9. #69

    Për: Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Citim Postuar më parë nga che_guevara86 Lexo Postimin
    Ka mundesi mos shani fene myslymane , ata ta gezojne konvertimin .
    Ku e dime neve per cfare e kane bere ata konvertimin per leke , pasuri apo ku ta di une .
    Jo se jam une Mysliman nga ata me M te madhe por nese ju do ketheheni orthodox per ca vjet do ju bie Serbi ne dere dhe do ju thote qe ju jeni serb , si na e ben greku neve shqiptareve qe per nje leje qendrimi na e kthen emrin ne Thanas , Taqi , Themistokl e ku ta di une . Po te shihni Ciafactbook ne fillimet e demokracise greku fytyr m!ti duke perdorur kete menyre (kthimi i fese dhe emrave mysliman qe mbanin shqiptaret) ka pretenduar se ne shqiperi kishte 15% te popullsise minoritar grek(preteksi ishin emrat dhe feja ortodokse ne kufi me greqine).
    Korca , Saranda , Permeti , Erseka dhe Gjirokastra ka shume shume KISHA KATOLIKE POR THJESH POLITIKE E GREQISE , SEPSE UNE JAM ME ORIGJINE NGA JUGU POR ATO KISHA NGELEN BOSH.
    Keshtu jane gjerat ne fillim kerkohet konvertimi i fese per te marre dokumentat njehersh dhe emrin ta kthen 100 ne ortodoks dhe pastaj te thote : Ore po ti je Grek qe kur me pashaporte Shqiptare ti ???
    Mos krijoni percarje ju "SHQIPTARET" katolik se nuk ju ka ofenduar njeri po qe ne fillim te TEMES kishit permendur arab , feja e te pareve tone etj etj.
    Qe nga postimet qe beni nxirrni qe sjeni patriotik se vini fene ne plan te pare dhe ofendoni mazhorancen e myslimaneve .
    Vrr vrr ata qe u kthyen u kthyen per veten e vet , dhe mos ngaterroni nje gje se dhe thoni jemi SHQIPTAR dhe thoni jemi KATOLIK.
    Ore nese thua jemi SHQIPTAR 100%=FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA(PASHKO VASA).

    Kjo sdo te thote qe une jam turk as arab a ku ta di une .
    Jam mysliman 24 karac dhe SHQIPTAR 99,9% .


    Ne luften e Kosoves ka qene dhe nje Algjerian qe ka rene deshmore .
    Po vellezerit tuaj ortodoks ju ndihmuan apo ju dogjen ??
    Me serb , rus e grek ju duan te vdekur se duan kosoven ne fillim dhe pastaj ju respektojne si ortodoks.
    Gjeni ndonje DESHMOR ORTODOKS dhe ecni flisni ketu.
    E ke bere kete postim prej shume kohesh po rastesisht e lexova dhe nuk rri dot pa t'u pergjigjur. Serbi nuk te vjen dot ne dere e te te thote se je ortodoks pasi ti ke qene ortodoks perpara se te ishte serbi apo perpara se ai te vinte ne ballkan. Pra mos u fsheh mbas injorances tende dhe me mire mos komento fare kur nuk di cfare te thuash.

    Tjetra, ti qe nderrove emrin ne Greqi dhe u bere Thanas, Taqi apo Themistokli nga Murat, Qamil apo Sejfullah je pjelle e atij grupi shqiptaresh qe bene te njejten gje disa qindra vjet me pare kur per hir te turkut nderruan emrin nga Bujar e Bardhyl ne Bajram e Bexhet. Ti dhe te tjeret si ty deshet pa e nderruat emrin ne Greqi. Greku tha nderroje qe te rrish, ose mba ate qe ke e ik. Ti zgjodhe rrugen e pare sic zgjodhen te paret e tu ate te nderrimit te fese e te emrave nga te krishtere ne musliman qe mos i penalizonte turku me taksa, mos ju merrte femijet nizam apo shtrydhte e shkelynte sic beri me ata qe qendruan te krishtere. Ti qe te perfitoje nga qendrimi ne Greqi zgjodhe te ndryshosh emrin. Greku ishte ne vendin e tij. Me zor nuk te mbajti. Se je ti pa karakter mos bej me faj tjetrin.

    E fundit, shko meso historine e vendit tend se paske nevoje. Nuk dike as gjerat me elementare. Perpara se te kerkosh per DESHMOR ORTODOKS ke nevoje te mesosh qe 95% e Rilindjes Kombetare ishin te besimit ortodoks. Shume prej tyre rane dhe deshmor qe ti sot te shkruash gjuhen shqipe qe dhe flet. Ate gjuhe qe turku yt i dashur e ndaloi me zjarr e me hekur.

    Ja keshtu!!!

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    jarigas (17-12-2014)

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë i Republikës së Kosovës
    Nga Albanino në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  2. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •