Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Vendndodhja
  Kosova/Kamenica
  Mosha
  28
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Historia e 1 Majit - festa e punės

  Historia e 1 Majit - festa e punės

  Marrė nga libri “Festat jobesimtare dhe qėndrimi i muslimanėve ndaj tyre” e Dr.Ibrahim b. Muhammed el-Akil
  Nė vitin 1889, asociacioni botėror i partive socialiste kishte mbajtur njė konferencė nė Paris dhe u kishte dhėnė mbėshtetje kėrkesave tė lėvizjes sė punėtorėve nė Amerikė qė koha ditore e punės tė jetė e kufizuar nė tetė orė. Tė pranishmit zgjodhėn 1 majin e vitit 1890 pėr demonstrata dhe mbėshtetjen e kėtij vendimi.  Prej kėtij viti, 1 Maji mbeti festė me emrin Festa e Punės, ndėrsa shumica e shteteve tė botės e quajnė festa e Majit. Po ashtu, shumica e shteteve arabe dhe islamike nuk janė kursyer lisena nga risia e kėsaj feste. Nė atė ditė pushohet sė punuari, dmth punėtorėt marrin pushim zyrtarisht.  Kjo festė ka origjinėn nė festat e idhujtarėve mosbesimtarė dhe nderohet tek grupimet e ehlul kitabėve, kurse ka mbetur traditė vjetore tek tė tjerėt. Festėn e punės e sollėn adhuruesit e drurėve, qė identifikoheshin me grupimin e Druidėve. Po ashtu, thuhet se tė parėt tė cilėt e zbatuan ishin Egjiptianėt e vjetėr dhe Indianėt, dhe e quanin Festa e pranverės. Anglezėt e kanė marrė nga Romakėt gjatė ekspeditave tė tyre nė Angli, ndėrsa Romakėt e kremtonin kėtė ditė si festė tė luleve dhe i mblidhnin lulet pėr zotin e luleve, qoftė i lartėsuar Allahun nga shpifjet e tilla. Nė shekullin e mesėm, kjo ditė tek anglezėt u bė festė e veēantė. Ata, nė kėtė ditė, kanė ceremoni dhe tradita tė veēanta, meqė mbledhin lule dhe me to i zbukurojnė shtėpitė dhe kishat e tyre.  Nė Francė, 1 Maji konsiderohet si festė fetare, pasi [sipas tyre] ka tė bėjė me virgjėreshėn Mari dhe e konsiderojnė tė shenjtė muajin Maji. Femrat e reja, nė kėtė ditė, nė kishat e tyre kurorėzoheshin si mbretėreshat qė, mė vonė, nga nderimi pėr virgjėreshėn Mari, dilnin pėr posebnim povorkama.  Pėrktheu: Ebu Unejs

  Mburoja.Net

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tr0p0jan
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  ATJe Ku S`Ke Qene NDoNJeHeRe Ti.
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te Lumt Dora e VoGeL ......

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2008
  Vendndodhja
  Kosova/Kamenica
  Mosha
  28
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga tr0p0jan Lexo Postimin
  Te Lumt Dora e VoGeL ......
  Hehhehehehehehhehe flmm vella, po ku e dini ju se a kam doren e vogeel apo te madhee?! :P hehe Sidoqofte ishte vetem nje shaka, ēdo te mir vella.

 4. #4
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tonyss Lexo Postimin
  Historia e 1 Majit - festa e punės

  Marrė nga libri “Festat jobesimtare dhe qėndrimi i muslimanėve ndaj tyre” e Dr.Ibrahim b. Muhammed el-Akil
  Nė vitin 1889, asociacioni botėror i partive socialiste kishte mbajtur njė konferencė nė Paris dhe u kishte dhėnė mbėshtetje kėrkesave tė lėvizjes sė punėtorėve nė Amerikė qė koha ditore e punės tė jetė e kufizuar nė tetė orė. Tė pranishmit zgjodhėn 1 majin e vitit 1890 pėr demonstrata dhe mbėshtetjen e kėtij vendimi.  Prej kėtij viti, 1 Maji mbeti festė me emrin Festa e Punės, ndėrsa shumica e shteteve tė botės e quajnė festa e Majit. Po ashtu, shumica e shteteve arabe dhe islamike nuk janė kursyer lisena nga risia e kėsaj feste. Nė atė ditė pushohet sė punuari, dmth punėtorėt marrin pushim zyrtarisht.  Kjo festė ka origjinėn nė festat e idhujtarėve mosbesimtarė dhe nderohet tek grupimet e ehlul kitabėve, kurse ka mbetur traditė vjetore tek tė tjerėt. Festėn e punės e sollėn adhuruesit e drurėve, qė identifikoheshin me grupimin e Druidėve. Po ashtu, thuhet se tė parėt tė cilėt e zbatuan ishin Egjiptianėt e vjetėr dhe Indianėt, dhe e quanin Festa e pranverės. Anglezėt e kanė marrė nga Romakėt gjatė ekspeditave tė tyre nė Angli, ndėrsa Romakėt e kremtonin kėtė ditė si festė tė luleve dhe i mblidhnin lulet pėr zotin e luleve, qoftė i lartėsuar Allahun nga shpifjet e tilla. Nė shekullin e mesėm, kjo ditė tek anglezėt u bė festė e veēantė. Ata, nė kėtė ditė, kanė ceremoni dhe tradita tė veēanta, meqė mbledhin lule dhe me to i zbukurojnė shtėpitė dhe kishat e tyre.  Nė Francė, 1 Maji konsiderohet si festė fetare, pasi [sipas tyre] ka tė bėjė me virgjėreshėn Mari dhe e konsiderojnė tė shenjtė muajin Maji. Femrat e reja, nė kėtė ditė, nė kishat e tyre kurorėzoheshin si mbretėreshat qė, mė vonė, nga nderimi pėr virgjėreshėn Mari, dilnin pėr posebnim povorkama.  Pėrktheu: Ebu Unejs

  Mburoja.Net
  Pershendetje Tonyss !!

  Festa e 1 majit , eshte feste boterore e punetoreve ,mendoje se nuk e ka vendin ne nenforumin muslimane.

  Kjo feste normalishte qe nuk eshte ,dhe nuk do te jete me vlere ,per ato njeres (popuj) qe nuk punojne .

 5. #5
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga TeovaMas Lexo Postimin
  Pershendetje Tonyss !!

  Festa e 1 majit , eshte feste boterore e punetoreve ,mendoje se nuk e ka vendin ne nenforumin muslimane.

  Kjo feste normalishte qe nuk eshte ,dhe nuk do te jete me vlere ,per ato njeres (popuj) qe nuk punojne .
  Pse bre Teova flet andej kendej pa e kuptuar fare po fest e Islamit s eshte dhe s k abaze ne fene Islame dhe jo per ate apo ate tjtren arsyen qe e ceke ti andaj pos jep pergjithesime te shpejta , ps eshte e disave nuk do te qe eshte e te gjitheve , j a ta marr edhe nje fest nata e shtrigave , viti i ri e shum festa qe jane "botrore " sipas asaj qe e thua ti edhe pse paska vende qe s eshte boterore nuk do te thot te japesh vleresim ne shikim te pare , s ka lidhje kjo fest me ate qe e deklaron ti se kinse s ka punetor por nuk i takon kesaj feje kjo fest , tek ne shqiptart jemi ba si "strajca e maxhupes" kemi shum festa qe i festojn qe s kane as karakter fetar as ate kombetar .
  KOSOVA E MADHE

 6. #6
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
  Pse bre Teova flet andej kendej pa e kuptuar fare po fest e Islamit s eshte dhe s k abaze ne fene Islame dhe jo per ate apo ate tjtren arsyen qe e ceke ti andaj pos jep pergjithesime te shpejta , ps eshte e disave nuk do te qe eshte e te gjitheve , j a ta marr edhe nje fest nata e shtrigave , viti i ri e shum festa qe jane "botrore " sipas asaj qe e thua ti edhe pse paska vende qe s eshte boterore nuk do te thot te japesh vleresim ne shikim te pare , s ka lidhje kjo fest me ate qe e deklaron ti se kinse s ka punetor por nuk i takon kesaj feje kjo fest , tek ne shqiptart jemi ba si "strajca e maxhupes" kemi shum festa qe i festojn qe s kane as karakter fetar as ate kombetar .

  Hajde Erdonel Prishtina ,hajde !!! ha,ha,ha,

  Festat qe jane jo zyrtare ,njerezit munde t'i organizojne s'imbas nevojes.

  Pronari i bagetive ,dhe cobani (barriu) per cdo dite ne muajn e shejte ramazan e benin Bajram feste .Pse ndodhin fetstat per cdo dite ndermjet pronarit dhe sherbyesit ????

  Pronari i bagetive s'i zakonishte nuk e mbante muajn e shejte ramazanin ,kurse cobani (barriu ) i ngrati ,nuk e dinte se kurre fillonte ramazani dhe kurre mbaronte.


  Sote me 1 maje ne shume shtete te evropes jane organizuare protesta te qeta ne bashkepunim me sindikatat e pavaruna ,me moton ..Me shume pagese dhe te drejta per klasen punetore. Ne raste se bejme nje vleresim te kesaj dite ,me s'iguri se ne tokat etnike shqipetare kjo feste nuk ka shume vlere,sepse nje punetore punon 12,ore per 10 euro,bile bile ne disa raste nuk paguehet fare.

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2295
  Postimi i Fundit: 12-02-2018, 12:46
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 01:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •