Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Zi mban shpirti e jo trupi ...

    Ne rast fatkeqesie te ndarjes nga jeta te nje njeriu te afert, eshte nje zakon shqipetar mbajtja e zise per nje ose me shume vite.

    Ne shtete te tjera ,sigurisht me nje kulture ndryshe nga e jona zija mbahet vetem ne diten e mortit , me veshje klasike per te nderuar te ndjerin. Gje qe nuk ndodh ne vendin tone.

    Kam degjuar te thuhet se rroba e zeze eshte nje barre e rende e mbajtur kjo vetem per sy te botes, e sic eshte tipike ne vendin tone njerezit adhurojne te perflasin ose ka dhe nga ata qe i bejne objekte tallje fatkeqesite e dikujt tjeter.

    Dhimbjen e ndjen shpirti, trupi paraqef ate qe te tjeret kerkojne te shohin, duke mbyllur ne helme e deshperim shpirtrat e lenduar nga fatkeqesia qe u ka ndodhur.

    Si mendoni a jane normale keto "tradita" te shoqerise sone ? Ne je rast te tille (sa me larg o zot )juve si do te vepronit , do te mbanit 'zine' per nje kohe te gjate apo do vazhdonit me idene " I gjalli me te gjallet " ????
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Po ke shume te drejte,zi mbane shpirti po ne me zakonet qe kemi shkaterrohemi dhe nga ana fizike pa na interesuar qe para syve te botes jemi bere qe mos te na i hedh kush syte,. njeriu duhet te ruaj imazhin dhe te duket zonje e zoteri sepse veshja e te tjerat nuk e sjellin me ate qe iken.

  3. #3
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Citim Postuar mė parė nga alda09 Lexo Postimin
    Po ke shume te drejte,zi mbane shpirti po ne me zakonet qe kemi shkaterrohemi dhe nga ana fizike pa na interesuar qe para syve te botes jemi bere qe mos te na i hedh kush syte,. njeriu duhet te ruaj imazhin dhe te duket zonje e zoteri sepse veshja e te tjerat nuk e sjellin me ate qe iken.
    Plotesisht dakord me kete qe ke thene. Asnje veshje dhe asgje s'ta kthen personin qe ke humbur...
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  4. #4
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Jam shume dakort me ju.... por ja qe mbahen, sepse nese si mban "te qeshin bota "...........
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  5. #5
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Problemi qendron tek mentaliteti me te cilin jemi rritur qe impononte ne rast Zie te gjithe grate veshur me te zeza edhe per vite me rradhe ne shenje respekti etj etj qe sipas meje nenkuptojne Idiotesi.

    Normale qe dhemb shpirti edhe rroba apo televizori fikur apo ku e di une se cfare te tjera nuk kane lidhje fare me respektin sepse respekti i duhet bere sa eshte gjalle personi edhe jo mbasi mbyll syte.
    Gjithsesi nga ajo qe kam perjetuar zia e shpirtit ngelet me apo pa rroba te zeza apo gjera te tjera.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  6. #6
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Shoqes time te ngushte ne Shqiperi i vdiq mami ne moshe relativisht te re nga kanceri. Ajo e dinte dhimbjen qe kishte dhe akome ka. Ama sa per sy e faqe, i duhej te vishte rrobat e zeza se perndryshe komshijet do e benin objekt bisede. Gje qe mua me duket shume absurde. Nuk kishte dite qe ajo mos lutej qe ti kthehej mami e gjalle. Edhe sado te kuqe apo cfare do ngjyre ti vishte rrobat, ajo e dinte ca dhimbje kishte ne shpirt.

    Personalisht nuk jam dakort me kete zakon. Per varrimin dakort, tregon respekt etj etj...por ama qe te mbash zi per nje kohe te gjate eshte e kote. Na pelqen ne apo jo, jeta vazhdon, dhe kujtimi i njeriut mbetet me ne gjithmone cfare do qe te ndodhe. Nuk eshte rroba e zeze ajo qe te kujton.

    Megjithate do duhet shume kohe e gjate qe keto zakone te nderrohen. Kane qene prezente me shekuj te tere ne shoqerine tone, keshtu qe do duhet shume kohe qe te ndryshojne... nese do ndryshojne.
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  7. #7
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anėtarėsuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    un jam per demokracin:deri sa nje njeri eshte rrit me sa zakone veshtir ti ndrroj dhe nqofse do rri vite vesh me zi ska ndonje gje..ske ca te bosh!e mendon ashtu..
    dhe un jam qe ska aty te zi apo te tjer se po me iku nje njeri vuajtja po ajo mbet..
    po edhe qe te dali me ngjyr ylberi ne xhiro sme duket nje gje e mir..
    bejm paqe dhe vishemi ngjyr gri pra..

  8. #8
    UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
    Anėtarėsuar
    12-11-2007
    Vendndodhja
    shrine
    Postime
    471
    Sdua te filloj gjithmone me 'Une',por ja perseri jam nje shembull konkret. Ne vendin ku jetoj eshte zakon qe vishen kembe e koke me te zeza,biles dhe shami te zeze ne koke,sidomos kur te vdes burri ateher nuk ka limit kohe sa duhet te rrish me te zeza, duhet te rrish pergjithmone. Ose ne rastin kur dikush mer guximin qe pas disa viteve te heq rrobat e zeza ateher fillojne menjehere ''i hoqi se kerkon burre tjeter''.
    Une kam pasur kohe te mendoj nje jave nga vdekja deri sa u be riatdhesimi i kufomes. I analizova holle e gjate,te vishem me te zeza?ok.
    Do rri gjithe jetes me te zeza??joo.
    Cfare do te thone te tjeret kur nje dite te nderoj veshjen?? arjeta kerkon burre!!! A eshte mire te me shikon femija im ne ate dore dite??joo.
    Pse kur te eci rruges te gjithe te kthejne koken dhe te thone 'kush i ka vdekur kesaj?? me ate veshje do te terhiqja vemendjen edhe te atyre qe nuk me njohin.
    Si perfundim vesha rroba te zeza klasike, si thot dhe DeAda ne shenje respekti, rroba te cilat i mbajta vetem nje jave,pastaj fillova me te zakonshmet, ashtu sic isha veshur gjithmone, duke perjashtuar vetem mini fundet dhe dekoltete.
    Isha e para qe beja nje gje te tille,kam degjuar 1milion fjale,per keta isha REBELJA. Jam krenare per zgjidhjen qe kam bere.Me dhem shpirti per te, por une vendosa qe zine per te ta mbaj ne menyre tjeter, jo me rroba. E dij qe nje dite do te thone 'ajo kishte te drejte', deri atehere le te flasin...who cares!!!
    Rrobat e zeza nuk e heqin dhimbjen me besoni
    ju pershendes
    Loneliness comes in only one size - Extra Large

  9. #9
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ke shum te drejte arjeta.. rrobat e zeza mund te vishen gjate nje jave, por jo gjithmone!! SIc e dime te gjith, dhimbjen e kemi ne shpirt, jo tek rrobat qe veshim. Jeta ecen perpara me streset e dites edhe problemet qe kemi. Jeta per dike fatkeqesisht mbyllet ne mosh te re apo te vjeter, por sdo te thote qe u mbyll edhe per personat e afert te tij. Madje personi qe e mbylli jeten, ka deshire qe ti shohe te lumtur te afermit qe la pas, jo ti shohe gjithmone duke qare e vajtuar.. Ndaj edhe hir te atij qe dha lamutimiren, mundohuni te jetoni jeten, sepse nje her na jepet shansi, jeta vazhdon..
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  10. #10
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Ne pari meshte ashtu sic juve thoni, por ne realitet ndodh ndryshe .... Shume pak njeres e kane guximin e arjetes konkretisht ....
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  11. #11
    Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
    Anėtarėsuar
    17-05-2002
    Vendndodhja
    As Vet Se Di
    Postime
    923
    Nuk mendoj qe duhet te mbaje per shume kohe rrobat e zeza.
    nuk tregojne rrobat a ban zi a jo , ne shpirt mbahet zi .
    E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

  12. #12
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    I vdekuri nuk kthehet prape, s'ikur tane jeten te vishesh me rroba te zeza. Me rendesi eshte qe te familjen ,te afermit shoqerine t'i duash s'a jane gjalle ,dhe te tregojshe respekt per ta.

    Rrobat e zeza,per zi , duhet te mbahen me se shumti nje jave.Sai perket thash e thenive , popullata jone me se shumti jetojne per te tjeret, se s'a per vet vehten

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anėtarėsuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    une mendoj si perla

    dhimbja ndjehet ne shpirt

    kete tradite disa zona shqiptare nuk e kane fare,
    kjo nuk do te thote se nuk kane dhimbje kur humbasin njerezit e tyre te dashur
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hope31 : 02-05-2008 mė 05:03
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

Tema tė Ngjashme

  1. Nese jeni te sinqerte me sqaroni keto vargje Biblike.
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 16-05-2009, 10:45
  2. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  3. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 21-09-2004, 21:47
  4. Trupi dhe Shpirti
    Nga Fjala e drejte nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-03-2004, 17:12
  5. Trupi dhe Shpirti
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-03-2004, 18:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •