Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime

  Zanat dhe Ort n "Lahutn e Malcis"

  Zanat dhe Ort n "Lahutn e Malcis"


  27/04/2008 - gazeta Shqiptare
  Tonin obani


  N gojn e popullit, kur prmendn Zanat dhe Ort, thuhet Shtojzovallet, q do t thot Shtojua, o Zot, vallet. Zanat dhe Ort jan qenie mitologjike, ndrsa fjala Shtojzovallet vjen si eufemizm pr Zanat dhe Ort ose pr t dyja s bashku. Ky ligjrim ishte i prgjithshm n kaprcyell t shek.XIX-XX kur ngjizej Lahuta e Malcis, ndrsa sot n ligjrimin e shkruar ndodh t prdoret eufemizmi Shtojzovallet, sikur t bhej fjal pr qenie mitologjike, pavarsisht nga Zanat dhe Ort. N popull thuhet edhe Zanat e Malit, far nnkupton se vendqndrimi tyre ka qen prgjithsisht mali, prandaj gjinorja e malit sht identifikim: Zana e Veleikut (Zana e Malit t Veleikut), Zana e Miliskaut (Zana e Malit t Miliskaut). Pr Ort thuhet: Ora e Shals ose Ort e Dukagjinit dhe Ora e Shtpis ose Ora filanit me kuptimin prkujdestarja misterioze e krahins, e shtpis apo e aksh individi. Pr kt arsye mund t arrijm n prfundimin se funksioni i dallon Zanat prej Orve. Me fjal t tjera, Zana sht nj qenie mitologjike, ndrsa Ora sht nj Zan me detyra t prcaktuara. Pr m tepr Zana sht trime, sepse n popull thuhet: Filani sht trim si Zana, ndrsa ky krahasim zakonisht nuk vjen pr Ort. Zana sht shum e bukur, prandaj thuhet: E bukur si Zan. Ort mund t jen ose jo t bukura.
  Si Zanat ashtu edhe Ort, pra Shtojzovallet, zotrojn edhe nj fuqi t mistershme: aftsin pr t shituar njerzit. Zakonisht shitojn burrat q guxojn ti shohin Shtojzovallet nudo tek lahen nn dritn e hns, apo kdo q i trazon gjat ekstazs s tyre t vallzimit. Folja me shitue ka t bj me nj veprim t mistershm q e zotrojn vetm Shtojzovallet, t cilat, kur zemrohen me njerzit, i shitojn ata, dmth, i ln pa mend n kok pr tr jetn, t paaft pr ti dal zot vetes; i ngrijn n vend, i bjn kallkan. Zanat dhe Ort shitojn kdo, burr apo grua, plak a t ri me timbrikn e hatashme t tingujve q prodhojn gjat t knduarit ose me vallet e magjishme e mjete t tjera, ashtu si edhe shrojn apo u japin fuqi t mbinatyrshme me qumshtin e gjirit cilitdo q ka fituar simpatin e tyre.
  E bm kt hyrje, sepse gjykojm se Fishta nga ky prfytyrim popullor u nis kur iu drejtua Zanave dhe Orve n veprn e tij madhore, Lahuta e Malcis. Madje mund t thuhet me plot goj se vepra e tij ka ndikuar n ngulitjen e mpastajme t prfytyrimeve pr Zanat dhe Ort, tanim jo thjesht si besime popullore, por t rizgjuara si imazhe artistike nga mitologjia iliro-arbrore.
  Nisur nga vargu Pr mjedis mue mplast lahuta, q Fishta e ka vn si betim n gojn e nj Zane, mendojm se edhe vet titulli i veprs Lahuta e Malcis ka t bj m tepr me mitin e Zanave kngtare se sa me instrumentin e lahuts, me t cilin shoqroheshin prgjithsisht vargjet epike t folklorit shqiptar. N veprn e Fishts metonimia lahuta e malsis shnjon bmat e malsorve, historin e shkruar dhe t pashkruar t shqiptarve ndr shekuj, mbartur ndr mitet e tyre t trashguara qysh nga parahistoria e etnogjenezs ilire q na shpie te pellazgt, popullimet paraindoeuropiane t kontinentit ton. Lahuta sht simbol identifikues i atyre qenieve mitologjike prej nga Fishta krijoi figurn e Zans s Frymzimit, me t ciln kndoi pr 35 vjet rresht n veprn e tij epope. M tej ai modeloi personazhin e Ors s Shqipris, nj Zan q u jep fuqi t mbinatyrshme heronjve shqiptar; skaliti figurn e Zans s Madhe, q lufton fyt a fyt me Orn thepe t Malit t Zi etj. Fishta kndoi n Lahut t Malcis Panteonin e munguar t Shtojzovalleve dhe t disa figurave t tjera mitologjike n letrsin shqiptare. Edhe pr kt kontribut Lahuta e Malcis sht prpjekja ma vigane,- si shprehet Ernest Koliqi,- qi Shqiptari bani deri tash per tia zbuluem vetvetes boten e vet
  Zanat dhe Ort zn vendin m t madh t lnds mitologjike n Lahut t Malcis. Veanrisht Zana e Frymzimit, q na shfaqet q n blenin e par (Marash Uci, shkruar m 1902), e identifikuar si Zana e Veleikut. Zana e Frymzimit sht thirrur prej Fishts q n ngjizje t poems si nj alter autor, duke e br kshtu nj element funksional t strukturs prmbajtsore dhe narrative t veprs.
  Duhet thn q n fillim se Zanat dhe Ort (dhe prgjithsisht figurat mitologjike) nuk vijn n veprn e Fishts si mite t gatshme, si mund t mendohet sot kur etnologt kan arritur t studiojn mitologjin shqiptare dhe ta krahasojn at me mitologjin ballkanike e m gjer. Mitet n veprn e Fishts nuk jan as ndikim i modeleve t njohura letrare t penave t shquara, si jan shprehur disa studiues kur kan krahasuar poetin e Lahuts s Malcis me Homerin, Virgjilin, Miltonin a ndonj tjetr. Aq m pak, Zanat dhe Ort e Lahuts s Malcis shmbllejn me Vilat e mitologjis s sllavve t Ballkanit, pr t cilat, gjithashtu, ka pasur studiues q kan gjetur prvijime pa u thelluar sa duhet.
  N kohn kur jetonte Fishta, Zanat dhe Ort ishin nj realitet, ta quajm, fantastik shqiptar. Ditn malsort gjallonin me pushk n krah, natn mbylleshin n kullat e tyre pr tua lshuar trojet prreth qenieve mitike, t cilat kishin n dor fatin e njerzve, mbarvajtjen e gjs s gjall, shumimin e bereqetit. Secili person ose do gj e gjall kishte Orn e vet t bardh ose t lig. do fis a krahin kishte Zann e vet q ishte e bukur me t verbue, trime me t art. Edhe n qytete (vemas n nj qytet si Shkodra) fantazia mitologjike ishte e gjall. Netve me hn t plot Zanat dhe Ort e maleve kndonin dhe hidhnin valle zabeleve m t bukura buz ujrave, ashtu si ditn malsort mblidheshin n log duke u argtuar me kng e valle.
  Duke qen edhe vet pjes e ktij realiteti, Fishta e thrret Zann e Veleikut pr t knduar s bashku me t n Lahut t Malcis bmat e ktyre njerzve, shpirtin e tyre. Sikur t mos kishte vepruar ashtu, dmth, po t mos e thrriste nj Zan Mali pr t knduar s bashku me t jetn e malsorve, zor se malsort do ta pranonin kngn e tij, si u pranuan realisht vargjet e Lahuts s Malcis, duke u msuar prmendsh edhe nga njerz q nuk dinin shkrim e kndim. Sepse ndr shqiptar ka edhe nj kult t kngs, nj kult t fjals s bukur q vjen vetm si frymzim i magjishm prej qenieve mitologjike, si kudo n trevat e Mesdheut. Kur duan ato, Shtojzovallet, ia vn dikujt n dor lahutn dhe ia rreshtojn fjalt. Jo kushdo mund ta bj kt pun, prve t zgjedhurve prej Zanave. Fishta q kur zu fill Lahuta e Malcis ndihej i zgjedhur prej Zans s vet t Frymzimit: Se pa ty, besa, moj Zan, / Vshtir se i fjal un muj me e than do t shkruaj ai m von.
  Nisur nga vargjet e Fishts, gjithnj nga bleni i par, Zana e Frymzimit sht thirrur n Lahut t Malcis pr t mallkuar armikun (Lum, oj Zana e Veleikut \ q mia lshon ti namet anmikut); pr t nxitur malsort n mbrojtje t trojeve t veta (Q mi uron djemt e Malcis); pr t mbajtur zgjuar ndrgjegjen kombtare edhe n kushtet m t pafavorshme (Q mia qan hallin Shqipnis). Por, pavarsisht asaj q komunikon autori, Zana e Frymzimit sht thirrur n Lahut t Malcis, jo vetm si nj alter autor, por edhe si nj alter ego. Fishta v n pingrimn e Zans krahas lavdis s t kaluars (n t bardhat koh q kan prendue) edhe dhimbjen e vet pr gjendjen e rnd ekonomiko-sociale t shqiptarit t robtuar:
  Pr me mbrojt nj grue te shpia,
  T cils buk i lypin fmija
  Edhe i len, ndoshta, me qa
  Prse e mjera buk nuk ka
  (Knga XIII, v.30-34)
  Vargje t tilla, q rreth nj erek shekulli m von do t karakterizonin veprn e Migjenit, nuk mund t zinin vend ndryshe n nj vepr epike q ishte e orientuar n lartsimin e bmave heroike t kombit. Kemi parasysh ktu rregullat e ngurta t klasicizmit q nuk e pranonte kategorin e s ults (vulgares) n nj vepr epike. Por Fishta, q i ka njohur mir kto rregulla, ka ditur edhe tu shmanget atyre, duke i lshuar rrug spontanitetit t vet poetik prmes pingrims s Zans s Frymzimit. Zana e Frymzimit, si nj alter ego, shpreh n ndonj rast edhe nervozizmin q i shkaktohej poetit prej nj realiteti her-her aspak epik, si dhe nevojn pr tu liruar prej mllefeve asfiksuese pr shkak t politiks s athershme t Evrops n Ballkan, e cila ishte fare pak qytetruese si pretendonte t ishte. N shprthime t tilla autori ka prdorur edhe nj gjuh tejet vulgare, si n vargjet:
  Uh, Evrop, ti kurva e motit,
  Q i re mohit Bess e Zotit,
  Po a ky asht sheji i qytetnis,
  Me nda tokn e Shqipnis,
  Pr me mbajt klysht e Rusis?
  (XIII, v.40-44)
  Nj dimension tjetr i Fishts, t cilin na duhet ta theksojm q n krye t ktyre shnimeve pr Zanat dhe Ort n Lahut t Malcis, sht fakti se ai ishte nj frat i shkolluar q njihte mir mitologjin greko-romake e biblike. Fishta njihte mir edhe letrsin e shkruar q ishte mbshtetur n at mitologji. Por thirrja e Zanave dhe Orve n Lahut t Malcis nuk duhet marr si aplikim i atyre modeleve, qofshin edhe t mjeshtrve klasik si Homeri e Virgjili. Aq m pak t mendohet se Zanat dhe Ort jan muzat dhe nimfat e Olimpit apo se Zana e Frymzimit t Fishts sht muza Kaliopi q n mitologjin greke paraqitet me lahut n dor dhe simbolizon epikn. Fishta e krijoi vet figurn mitologjike t Zans s Frymzimit sipas lnds mitologjike q gjallonte n popull. Zana e tij e Frymzimit nuk sht as Diana e romakve q identifikohet me Artemidn e grekve, sa do q n thelb ka dika t prbashkt me t, sepse simbolizon mbrojtjen e natyrs s virgjr. abej q e ka lidhur origjinn e fjals Zana me Diann e romakve, ka theksuar se kulti i fort i Dians n Shqipri e prve ktij vendi n mbar Gadishullin e Ballkanit t kohs antike sikundr shihet nga dshmia e mbishkrimeve (...) na bn t pranojm q te kjo Diana kemi t bjm me nj interpretatio latina t hyjnive epikore (vendase) pararomake. Ka edhe nj shpjegim t A.Meyerit, q vren se tek emri ilir Thana... mund q t ruhet nj shkall e vjetr e shqipes Zana, t ciln e l t kuptuar edhe abej si t pranuar. N kt rast kemi t drejt ta lidhim edhe me kuptimin e foljes me than (ai thot-), pra, me simbolikn e Thot-it, nj nga perndit m t lasht t Egjyptit me origjin pellazge (iliro-shqiptare), si e klasifikon prof. Katapano n veprn e tij, Thot-i fliste shqip.
  N blenin e dyt t Lahuts s Malcis, n episodin e Vranins (botuar m 1907) Zana e Frymzimit (ajo nuk identifikohet m si Zana e Veleikut) z vend m dukshm n strukturn prmbajtsore dhe narrative t atij cikli. N nj far mnyre mund t thuhet se Zana e Frymzimit, gjithnj si nj alter autor, przihet n konfliktin e ets shqiptare t Oso Kuks me cubat e sirdarit t Malit t Zi. Me t narracioni fiton nj prmas t re, tepr origjinale, sepse dialogu i saj me autorin zbulon n nj far mnyre intrign e atij konflikti t ashpr tragjik midis shqiptarve dhe fqinjve t tyre.
  N blenin e tret t Lahuts s Macis Zana nis t na shfaqet edhe si personazh. Ajo tanim sht Ora e Shqipnis. Duhet t risjellim ndr mend se bleni i tret Lidhja e Prizrenit (shkruar dhe botuar s pari m 1920-1922) z vend n Lahut t Macis fill mbas episodit t Oso Kuks (bleni i dyt), me t cilin hapet vepra. Kur shkruheshin dhe botoheshin t pes kngt e episodit Lidhja e Prizrenit, Shqipria ishte br shtet i pavarur, ishin vendosur kufijt dhe kishin filluar t funksiononin institucionet. E kaluara nuk ishte m nj tregim mitologjik pr fisin apo nj kng folklorike trimrie. E kaluara tashm sht histori. Marash Uci dhe Oso Kuka jan nj pjes e saj. Fiset e malsorve q u prballn me shovinizmin malazias, gjithashtu, nj pjes e saj. Madje e gjith Shqipria dhe Ballkani ishin pjes e konflikteve historike t perandorive t kohs dhe t Fuqive t Mdha. Ashtu si sot dhe dje, n vitet 20-30, kur vazhdonte t shkruhej Lahuta e Malcis, Fishta ishte ndrgjegjsuar se po shkruante epopen e fisit dhe t kombit shqiptar. Dhe kombi shqiptar i kishte rrnjt deri thell n mitet e veta. Zana e Frymzimit do ta shoqroj autorin si n dy blenet e para. Por tashm Fishta sht br intim me t. Ai i drejtohet me shprehje t tilla, si: Deh, moj Zan, ty, tqofsha true.
  Edhe n kngn e fundit Fishta nuk e harron Zann e vet t Frymzimit, e cila pr disa dekada i ka qndruar pran. Ai tani e quan nj bjeshkatare, me t ciln ka realizuar nj monument t pavdekshm n gjuhn shqipe: Ndertue kem i pomendare, \ Rrfe as mot mos me drmue. T pathemelta mbetet argumentimet e disa studiuesve q te kjo Zan vazhdojn t krkojn nj figure q del n literaturn ton si substitut i Perndive t literaturs antike greke. Ajo sht thjesht nj krijes e poetit q i shton rrfimit epik notat e tipizimit lirik. M kot jan munduar edhe zra t tjer q kan krkuar te kto Or dhe Zana t Lahuts s Malcis analogji apo dika tjetr me Vilat e epiks sllave. Mund t ishte e kundrta.
  Fakti q figurat mitologjike shqiptare vijn fuqishm n letrsin e shkruar shqiptare kaq von, n fillimshekullin XX, nuk duhet paragjykuar si nj fenomen i vonuar n letrsi, krahasuar me letrsin e vendeve t zhvilluara, prfshir, psh, letrsin dhe kulturn gjermane me Richard agnerin (1813-1883), shkrimtar dhe kompozitor i shquar i romantazmit evropian, veprat e t cilit ishin rikrijim i subjekteve dhe figurave mitologjike gjermanike, veanrisht, t eposit t Nibelungve. Mund t kujtojm ktu se n vitin 1906, kur Fishta niste botimin e Lahuts s Malcis n Evrop vlersohej me mimin Nobel italiani Kardui (1835-1907), q n vendin e tij konsiderohej poeti i fundit romantik. N nj kndvshtrim m t guximshm, pr shfrytzimin e miteve nga Fishta dhe rikrijimin e tyre, sipas modeleve t letrsis gojore, mund t shtonim se ai ishte n t njjtn paralele me zhvillimet estetike evropiane t kohs s tij. Autori i Lahuts s Malcis ishte n vazhdn e atyre shkrimtarve romantik, pr t cilt sht thn se n krijimtarin e tyre pati gjallrim edhe nj lloj mitologjizmi i ri, i cili i parapriu mitologjizmit modernist.

  Knga e fundit
  Edhe n kngn e fundit Fishta nuk e harron Zann e vet t Frymzimit, e cila pr disa dekada i ka qndruar pran. Ai tani e quan nj bjeshkatare, me t ciln ka realizuar nj monument t pavdekshm n gjuhn shqipe: Ndertue kem i pomendare, \ Rrfe as mot mos me drmue.

 2. #2
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Uh, Evrop, ti kurva e motit,
  Q i re mohit Bess e Zotit,
  Po a ky asht sheji i qytetnis,
  Me nda tokn e Shqipnis,
  Pr me mbajt klysht e Rusis?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 3. #3
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Uh, Evrop, ti kurva e motit,
  Q i re mohit Bess e Zotit,
  Po a ky asht sheji i qytetnis,
  Me nda tokn e Shqipnis,
  Pr me mbajt klysht e Rusis?

  Dhe akoma po i mban.......
  Historia perserit vetevetn deri sa edhe SHQIPERIA TE PERSERISE VETVETEN...dhe te nxjerre ne skene BURRAT e qemotit, te cilet e shpetuan

 4. #4
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pjesz e shkputur nga " Ali Pasha i Gucis"

  Tlshofsha bjeshkt e tlshofsha malet,
  Mos na nam, he shto Zot vallet!
  Pse ne nama na ka ra,
  Se ne besa na ka vra,
  Qse ka mbrrijt fisi i shqiptarit
  Me u dridh para gospodarit,
  Shqiptari me u dridh nsy tKnjazit,
  Q as luga nfyt tnji mazit
  Son kandar ai ndr mbretni
  Jo, por, nqoft se nshqiptari
  Ke gjet hije me pushue,
  Ke gjet gurra me u freskue,
  E rudina me lodrue,
  Me lodrue e me vallzue
  Krah e mkrah me tBukrat tjera,
  Kur lulzon e but pranvera,
  Pash at sy q e paske yll,
  Q ma il e q ma mbyll
  Si ajo hana nepr pyll,
  Deh! mkallzo nket hije shpati
  Si ta shptoj Shqipnin i ngrati,
  Se tbaj ben mbi gur tvorrit,
  NBig t Shals e mshkamb tTomorrit,
  Q pr t nuk mdhimbet djali,
  Q pr t jetn e fali.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  dicka nuk shkon ne keto komentet e cobanit..
  sdi pse.. sikur nuk i ka lezet ktij me u marr me fishten..

  nejse..

  Fishta do te mbetet ma i madhi poet i shqiptareve.. dhe nji nga ma te medhejt e botes..


  nje dizaj isha ne shqiperi e rastesisht hyj ne bised me NJA tre katunar ..( prej veriut dukeshin nga pamja dhe e folmja.. ) tek nje kafene e zakonshme ne kamz.. diku aty buz rruges ose udhes.. ku shkojne shterngatat.. makinat.. jo partia .. lol..
  si e ke e emnin i them.. atij ma te madhit ne moshe..
  marash me thon ..tha..
  e po ku je o marash uci .. i them.. me shaka sigurisht..
  po tha marash uci jam tha i uc mehmetit.. e qeshi..
  po kta dy tjeret i thash.. tuj qesh dhe un.. a mos jan t'bijt e calit..
  po tha bash te bijt e calit jan tha e tja fillon katunari.. qe sta mushte synin.. e ta reciton fillim e mbarim.. te famshmen kangen e marash ucit nga Lahuta e te madhit Fisht..

  me habiti me diturin e tij e me recitimin madheshtor qe beri..aty ne tavolinen e kafenese buz rruges me pluhur e zhurme.. sa dhe kafexhiu .. mbeti pa mend.. megjithse ish nje skraparlli i ardhur..

  cili poet shqiptar e ka kte veti qe vjershat e tij tja kendoj aq bukur e me shpirt dhe njeriu i thjeshte me plot halle..

  nje mrekulli qe e kemi fishten..

  ka qen e do jet busull e atdhetarise me te kulluar..  ja dhe ..


  Kenga e Marash Ucit .. por tme falin adhurusit e fishtes per fatin e keq qe ne internet nuk gjen dot asnji poezi te fishtes te shkruar pa gabime te tmerrshme gjuhesore e sharlatanizma te disave qe duan kinse ta pastrojne fishten nga dialekti e ta bajn kinse ma te qytetnyem.. e qe ja kan hup lezetin e origjinalit..
  nejse..

  kur ske pulen do hash sorren..

  le te knaqemi dhe me kto qe kemi..

  kenga e Marash ucit.. nga Lahuta e Malcise..
  Te nje mriz, te nje lajthi
  Kishin ndodhun tre bari
  Dy me dhen e nje me dhi
  Njeri plak e dy te ri
  Marash Uci e t’bijte e Calit
  Dy djem t’lehte si shpezet e malit
  Marash Uci i Uc Mehmetit
  Ane e mbane i kisht’ ra detit
  Kishta pa pronat e mbretit
  Cak prej Hotit tue zane fill
  Der’ku piqet buka n’diell
  Pse saqe Marashi i ri
  I pat dale mbretit n’ushtri.
  Me arme n’dore, me zjarr ne gji,
  si qe doke asht n’Shqipni
  Burre i forte e trim si zana,
  armet i qene ketij baba e nana
  Babe tagani e nane breshana,
  vella e moter dy pistolet
  dy gjarprusha prej Stambollet.
  Ky qe lype eshe per vete
  En’kushtrim e n’gjyqt bajrakut
  E nder pre marre karadakut
  E kudo qe i doli prija
  Aty iu duk edhe trimeria
  Por, si kripit i ra bora
  E la kamba , e la dora
  Edhe i shkrehi armet besnike
  Ato arme qe n’kohe jetike
  Pa n’qene ndera e Arberise kreshnike
  E na doli bari malit
  I shnrijak me t’bijte e Calit
  Prore Mashi djelmeve t’Hotit
  U kallezonte punet e motit
  Punet e motit, pune trimnie
  Si shqiptari mbas lirie.
  E mbas beses e s’bardhes fe
  Bante deken si me le
  E u permendte ore e zana
  Edhe u thonte shum’ pune t’medhana
  Per lugat kur zehet hana
  E per lufte qe me dragona
  Ban kuldhedra n’vise tona
  Edhe i njihte ai ma s’mirit
  Sa dragoj jane rodit t’njerit
  Mbi rane t’hjedhme e n’ure t’vezirit
  Prandej e donin gjith’baria
  E ndigjojshin fjalet e tia
  Si kah pushka ashtu ka ‘urtia
  Por cka, Zot, Ka Mashi sot
  Qe na asht vra e nuk ban ta?
  Athue i ra bsha nder berre
  Ja se toket i mbeten djerre
  Ja i punoi t’ngratit rreziku
  Pa buke n’shpi me e gjetun miku?
  Ujku n’berre si ka ra,
  pse kur marashi s’u asht nda
  nuk kisht mbetun ky pa e pa
  m’e pase pa edhe e kishte vra
  as s’i mbet ketij n’dere borxhlia
  me 'i qind dhen qe ka te shpia
  s’len borxhli me 'i vojtun t’birit
  edhe miqte ia pret ma s’mirit
  si edhe qete qe i ka si buej
  s’ia len djerr token kurrkuj
  por as vet cka ka s’e di
  vec u thote shnrijakeve t’ri
  “Pa ndigjoni, o djemte e mi
  diku i pune sot m’ka qellue
  as nuk kam si rri pa shkue
  nje here pse me pase per t’peshtue
  zogu dore, pasha mue!
  Vone e vone ke per ta zane,
  fjale i mocmi si e ka lane
  se sa rri as vet s’e di
  se je jave, ose nje muej
  Zoti e di, nuk mund t’a quej
  Por n’qofte thane prej Perendie
  Mos me shkele un ma n’keto hije
  Mos me u zane ma pune trimnie
  S’bardhes kohe qe ka perendue
  Ah, ju djem, u qofsha true
  Per ate qe vrane e kthiell!
  Me ma majte ju sot nje keshille:
  “Amanet un jam t’u lane
  me ruejt gjane, me k’qurun stan’
  armet e mbushme mos me i dhane
  me shoke tuej kurr mos m’u zane
  mos m’u zane, as mos m’u nga
  pse n’dite t’ngushte k’ta u gjinden vlla
  si me pushke ashtu me vha
  t’huejn me fjale mos ta poshtoni
  buken para, por t’ia shtroni
  n’shqiptari si asht zakoni
  me i besue mos i besoni?
  Edhe n’mend kini nje fjale
  Zemres s’fryt me i lanun dale
  Fjalet per paje kurr mos me i ndale
  Ujit turbull mos me i ra
  Mos me dale n’va t’pa va
  Me iu ruejte rrases se limueme
  Me iu rujte shakes s’terbueme
  Me iu ruejte po, grues se leshueme
  Vendin tuej, e dashte perore
  Me ruejte bese, mos me carte ndore
  Ai Cun Mula thote nje fjale
  Madhi Zot, ty t’qofshim fale!
  Nder dy pune njera do t’dale
  A se i shkojme mbretit n’ushtri
  A se lufte kem me Mal t’Zi
  Oren cult por e ka Hoti
  Po u coj fjalet tash kreneve t’vendit
  T’dalin sonte n’log t’kuvendit
  Aty punet kem me i peshue
  Mandej dalte si qofte gjykue.  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 03-05-2008 m 02:52

 6. #6
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Po per "vllz-at" apo "vallesa" qe shfaqen ne fjalorin arberesh di njeri gje ?

  ps.vllzat a ligat thon se t`jen do gra pisruame, plaka e t shnduame , ven tuke ecur natn mbi varret, kur mjegullat e errsira pshtronjn jetn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •