Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 75
  1. #1
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i famshmi deri te më pak i përdoruri.
    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i “famshmi” deri te më pak i përdoruri. Gazeta “Albania” publikon sot listën me 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri. Mbiemri Hoxha është kryesuesi i kësaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk është aspak e rastësishme. Ky mbiemër ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka bërë që ky mbiemër të jetë mjaft i përhapur në të gjitha anët e vendit. Ndërkohë që nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe të hierarkisë fetare që nuk i përkasin fesë myslimane. Kështu, në radhë të dytë dhe të tretë renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, përkatësisht tituj të fesë bektashiane dhe asaj ortodokse. Më pas kjo listë vijon me mbiemra të ardhur nga emra njerëzish apo nga emrat e vendbanimeve të të parëve të atij “oxhaku”.

    Klasifikimet

    Në prononcimin e tij për gazetën “Albania”, profesori i patronomisë, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen në katër kategori të mëdha. “Në kategorinë e parë përfshihen mbiemrat që tregojnë vijimësinë e birërisë. Në këtë kategori futen ata mbiemra që rrjedhin nga emrat e të parëve”, - pohoi Bidollari. Sipas tij, këto mund të jenë në formën e plotë të emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe në trajtat e tyre të shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. Në kategorinë e dytë përfshihen mbiemrat që tregojnë origjinë ose prejardhje, si Dibra, Frashëri, Bushati, të cilët janë ndër më të përhapurit. “Kushti numër një i vendosjes së mbiemrave të këtij lloji ishte që familja që merrte këtë mbiemër të kishte lëvizur nga vendbanimi i mëparshëm. Gjithashtu, kur prijësit e familjeve të zhvendosura nuk arrinin të gjenin një paraardhës të denjë për të mbajtur si mbiemër, atëherë ata përdornin emrat e fshatrave ose të qyteteve nga vinin”, - pohoi prof. Bidollari. Një tjetër kategori janë mbiemrat që tregojnë zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, një pjesë e mirë kësaj kategorie janë në gjuhën turke, pasi periudha e vënies së mbiemrave ka përkuar në kohë me pushtimin turk. Ndërsa kategoria e katërt në klasifikimin e mbiemrave përfshin mbiemrat që janë formuar në formën e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vënë fillimisht disa personave në formën e epiteteve, me kalimin e kohës ato janë konsoliduar në mbiemra. Këto epitete kanë qenë të formave të ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohës ngjyresa e tyre ka humbur.

    Fjalori

    Fjalori i mbiemrave është një studim që ka nisur rreth 7 vjet më parë. Bidollari saktësoi për “Albania”-n se për kryerjen e këtij studimi është shfrytëzuar regjistrimi i popullsisë i vitit 1945. Gjithashtu, studimi është ballafaquar edhe me regjistrime të popullsisë në vitet në vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve në vitet 2003-2005. Bidollari saktësoi se qëllimi i fjalorit është të zbulojë vatrën ku ka lindur patronima. “Për fjalorin po punohet për disa plotësime qoftë të numrit, qoftë të përmbajtjes apo shpjegimit të mbiemrave. Pjesa më e vështirë është historia e tyre. Më mirë për historinë e mbiemrave dinë vetëm ata që i mbajnë këto mbiemra.


    Historia e mbiemrave

    Zhvillimi i mbiemrave ka ecur në shek XII-XX. Në rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vënies së mbiemrave ka ecur nga lart poshtë. Kështu, fillimisht janë pajisur me mbiemra shtresat e larta, më pas shtresat e hierarkisë fetare, ndërsa më vonë ka zbritur deri në shtresat e ulëta. Qëllimi fillestar i mbiemrave ka qenë për të dalluar njerëzit nga njëri-tjetri. Mbiemrat janë stabilizuar në shek XX në Shqipëri. Deri më 1912-n, shumica e popullsisë në Shqipëri nuk kishte mbiemra. Pas këtij viti filluan të kryheshin regjistrimet e para të popullatës.

    TOP LISTA e MBIEMRAVE
    1. Hoxha
    2. Shehu
    3. Prifti
    4. Çela
    5. Leka
    6. Dervishi
    7. Hysi
    8. Rama
    9. Dibra
    10. Abazi
    11. Sinani
    12. Gjika
    13. Kola
    14. Kraja
    15. Luka
    16. Duka
    17. Gjoka
    18. Murati
    19. Kristi
    20. Mulo
    21. Muço
    22. Andoni
    23. Hasani
    24. Koçi
    25. Frashëri
    26. Ruçi
    27. Zeneli
    28. Papa
    29. Spahiu
    30. Balla
    31. Bushati
    32. Gjoni
    33. Brahimi
    34. Kanani
    35. Alikaj
    36. Arapi
    37. Çaushi
    38. Halili
    39. Thanasi
    40. Xhafa
    41. Aliaj
    42. Basha
    43. Mezini
    44. Sula
    45. Agolli
    46. Gjata
    47. Haxhiu
    48. Jaho
    49. Kodra
    50. Lako
    51. Mehmeti
    52. Niko
    53. Osmani
    54. Pano
    55. Bardhi
    56. Cani
    57. Deda
    58. Demiri
    59. Hasa
    60. Kasa
    61. Mema
    62. Myftiu
    63. Peçi
    64. Shtylla
    65. Toska
    66. Treska
    67. Ymeri
    68. Zaimi
    69. Bezhani
    70. Dedja
    71. Duro
    72. Kamberi
    73. Kote
    74. Laçi
    75. Laze
    76. Malaj
    77. Marku
    78. Hana
    79. Shyti
    80. Skënderi
    81. Berberi
    82. Dede
    83. Elezi
    84. Gjergji
    85. Jaupi
    86. Koka
    87. Kondi
    88. Luarasi
    89. Vata
    90. Meçe
    91. Nikolla
    92. Rexha
    93. Saraçi
    94. Xhani
    95. Dangëllia
    96. Shalsi
    97. Madhi
    98. Begu
    99. Myslimi
    100. Kaleshi

    Marre nga Gazeta Albania
    "Carpe Diem"

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Une mendoj se emri me i vjeter dhe me i perhapur ne trojet shqiptare eshte dukagjini si familje e vjeter pastaj vjen krasniqi...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 30-04-2008 më 15:19

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-06-2005
    Postime
    297
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i famshmi deri te më pak i përdoruri.
    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i “famshmi” deri te më pak i përdoruri. Gazeta “Albania” publikon sot listën me 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri. Mbiemri Hoxha është kryesuesi i kësaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk është aspak e rastësishme. Ky mbiemër ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka bërë që ky mbiemër të jetë mjaft i përhapur në të gjitha anët e vendit. Ndërkohë që nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe të hierarkisë fetare që nuk i përkasin fesë myslimane. Kështu, në radhë të dytë dhe të tretë renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, përkatësisht tituj të fesë bektashiane dhe asaj ortodokse. Më pas kjo listë vijon me mbiemra të ardhur nga emra njerëzish apo nga emrat e vendbanimeve të të parëve të atij “oxhaku”.

    Klasifikimet

    Në prononcimin e tij për gazetën “Albania”, profesori i patronomisë, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen në katër kategori të mëdha. “Në kategorinë e parë përfshihen mbiemrat që tregojnë vijimësinë e birërisë. Në këtë kategori futen ata mbiemra që rrjedhin nga emrat e të parëve”, - pohoi Bidollari. Sipas tij, këto mund të jenë në formën e plotë të emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe në trajtat e tyre të shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. Në kategorinë e dytë përfshihen mbiemrat që tregojnë origjinë ose prejardhje, si Dibra, Frashëri, Bushati, të cilët janë ndër më të përhapurit. “Kushti numër një i vendosjes së mbiemrave të këtij lloji ishte që familja që merrte këtë mbiemër të kishte lëvizur nga vendbanimi i mëparshëm. Gjithashtu, kur prijësit e familjeve të zhvendosura nuk arrinin të gjenin një paraardhës të denjë për të mbajtur si mbiemër, atëherë ata përdornin emrat e fshatrave ose të qyteteve nga vinin”, - pohoi prof. Bidollari. Një tjetër kategori janë mbiemrat që tregojnë zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, një pjesë e mirë kësaj kategorie janë në gjuhën turke, pasi periudha e vënies së mbiemrave ka përkuar në kohë me pushtimin turk. Ndërsa kategoria e katërt në klasifikimin e mbiemrave përfshin mbiemrat që janë formuar në formën e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vënë fillimisht disa personave në formën e epiteteve, me kalimin e kohës ato janë konsoliduar në mbiemra. Këto epitete kanë qenë të formave të ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohës ngjyresa e tyre ka humbur.

    Fjalori

    Fjalori i mbiemrave është një studim që ka nisur rreth 7 vjet më parë. Bidollari saktësoi për “Albania”-n se për kryerjen e këtij studimi është shfrytëzuar regjistrimi i popullsisë i vitit 1945. Gjithashtu, studimi është ballafaquar edhe me regjistrime të popullsisë në vitet në vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve në vitet 2003-2005. Bidollari saktësoi se qëllimi i fjalorit është të zbulojë vatrën ku ka lindur patronima. “Për fjalorin po punohet për disa plotësime qoftë të numrit, qoftë të përmbajtjes apo shpjegimit të mbiemrave. Pjesa më e vështirë është historia e tyre. Më mirë për historinë e mbiemrave dinë vetëm ata që i mbajnë këto mbiemra.


    Historia e mbiemrave

    Zhvillimi i mbiemrave ka ecur në shek XII-XX. Në rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vënies së mbiemrave ka ecur nga lart poshtë. Kështu, fillimisht janë pajisur me mbiemra shtresat e larta, më pas shtresat e hierarkisë fetare, ndërsa më vonë ka zbritur deri në shtresat e ulëta. Qëllimi fillestar i mbiemrave ka qenë për të dalluar njerëzit nga njëri-tjetri. Mbiemrat janë stabilizuar në shek XX në Shqipëri. Deri më 1912-n, shumica e popullsisë në Shqipëri nuk kishte mbiemra. Pas këtij viti filluan të kryheshin regjistrimet e para të popullatës.

    TOP LISTA e MBIEMRAVE
    1. Hoxha
    2. Shehu
    3. Prifti
    4. Çela
    5. Leka
    6. Dervishi
    7. Hysi
    8. Rama
    9. Dibra
    10. Abazi
    11. Sinani
    12. Gjika
    13. Kola
    14. Kraja
    15. Luka
    16. Duka
    17. Gjoka
    18. Murati
    19. Kristi
    20. Mulo
    21. Muço
    22. Andoni
    23. Hasani
    24. Koçi
    25. Frashëri
    26. Ruçi
    27. Zeneli
    28. Papa
    29. Spahiu
    30. Balla
    31. Bushati
    32. Gjoni
    33. Brahimi
    34. Kanani
    35. Alikaj
    36. Arapi
    37. Çaushi
    38. Halili
    39. Thanasi
    40. Xhafa
    41. Aliaj
    42. Basha
    43. Mezini
    44. Sula
    45. Agolli
    46. Gjata
    47. Haxhiu
    48. Jaho
    49. Kodra
    50. Lako
    51. Mehmeti
    52. Niko
    53. Osmani
    54. Pano
    55. Bardhi
    56. Cani
    57. Deda
    58. Demiri
    59. Hasa
    60. Kasa
    61. Mema
    62. Myftiu
    63. Peçi
    64. Shtylla
    65. Toska
    66. Treska
    67. Ymeri
    68. Zaimi
    69. Bezhani
    70. Dedja
    71. Duro
    72. Kamberi
    73. Kote
    74. Laçi
    75. Laze
    76. Malaj
    77. Marku
    78. Hana
    79. Shyti
    80. Skënderi
    81. Berberi
    82. Dede
    83. Elezi
    84. Gjergji
    85. Jaupi
    86. Koka
    87. Kondi
    88. Luarasi
    89. Vata
    90. Meçe
    91. Nikolla
    92. Rexha
    93. Saraçi
    94. Xhani
    95. Dangëllia
    96. Shalsi
    97. Madhi
    98. Begu
    99. Myslimi
    100. Kaleshi

    Marre nga Gazeta Albania
    Nji pjese e madhe e ketyre "mbiemrave" jan emra e jo mbiemra.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    ihhh mbiemri im eshte aty D
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e kamaco 1
    Anëtarësuar
    27-01-2006
    Postime
    1
    keta jane me te perdorurit por mua do me pelqente qe te shihja mbiemrat me te pa perdorur qe nuk jane ne mas por qe e kan nje far kohe

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Baraliris
    Anëtarësuar
    18-05-2008
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    21
    1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxhë !
    2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
    3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
    4. Çela nga mbiemri i shumë pëdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbëve e Rusëve !
    5. Leka nga emri Greko-Bizantinë Aleka , Alexios = mbrojtës, guardian !
    6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itët) = hoxhë shi'it !
    7. Hysi nga emri Arab Hussein !
    8. Rama është emri i vjetër i Beogradid !
    9. Dibra është mbiemër vendor e jo fisnor si Ilirët , Taulanti , Albani etj.
    10. Abazi mbiemër Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestinës !
    11. Sinani mbiemër Arab : Sinnan !
    12. Gjika mbiemër i krishterë , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
    13. Kola mbiemër i krishterë , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
    14. Kraja emër Sllav , krajna : kufi !
    15. Luka mbiemër i krishterë , italisht Luca etj.
    16. Duka italish Duca = Dukë !
    17. Gjoka mbiemër Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu dukë shumë Serb dje në natën e parë të EUROVISION 2008 !
    18. Murati nga Arabishtja Murat !
    19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
    20. Mulo , italisht Gomar !
    21. Muço emër Arab , Alimucha etj.
    22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
    23. Hasani : Arab, Hassan !
    24. Koçi : Grek , Kotsis !
    25. Frashëri Frengjisht Fraser !
    26. Ruçi Greqisht Routsos !
    27. Zeneli S'ja kam idenë , por duket Shqipëtarë , Zenep ,Zenel etj.
    28. Papa italisht Papë !
    29. Spahiu Titull Turk Spahiy
    30. Balla emër jo fisnor si Ilirët por simbolik ?!
    31. Bushati emër Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonezë !
    32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
    33. Brahimi , Arab Ibrahim !
    34. Kanani , hebre Cannan !
    35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shumë i përdorur mes Boshnjakëve !
    36. Arapi , Arab !
    37. Çaushi, titull Turk , Kont !
    38. Halili arab Halil !
    39. Thanasi Grek Thannassos !
    40. Xhafa U LODHA ! Shqipëtarët nuk përdorin mbiemrat e Ilirëve por të pushtuesve , ushtrak e fetar , shkoni e falenderoni priftin e hoxhën për këtë !
    41. Aliaj .......................
    42. Basha
    43. Mezini
    44. Sula
    45. Agolli
    46. Gjata
    47. Haxhiu
    48. Jaho
    49. Kodra
    50. Lako
    51. Mehmeti
    52. Niko
    53. Osmani
    54. Pano
    55. Bardhi
    56. Cani
    57. Deda
    58. Demiri
    59. Hasa
    60. Kasa
    61. Mema
    62. Myftiu
    63. Peçi
    64. Shtylla
    65. Toska
    66. Treska
    67. Ymeri
    68. Zaimi
    69. Bezhani
    70. Dedja
    71. Duro
    72. Kamberi
    73. Kote
    74. Laçi
    75. Laze
    76. Malaj
    77. Marku
    78. Hana
    79. Shyti
    80. Skënderi
    81. Berberi
    82. Dede
    83. Elezi
    84. Gjergji
    85. Jaupi
    86. Koka
    87. Kondi
    88. Luarasi
    89. Vata
    90. Meçe
    91. Nikolla
    92. Rexha
    93. Saraçi
    94. Xhani
    95. Dangëllia
    96. Shalsi
    97. Madhi
    98. Begu
    99. Myslimi
    100. Kaleshi

    Para lirisë !

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxhë !
    2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
    3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
    4. Çela nga mbiemri i shumë pëdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbëve e Rusëve !
    5. Leka nga emri Greko-Bizantinë Aleka , Alexios = mbrojtës, guardian !
    6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itët) = hoxhë shi'it !
    7. Hysi nga emri Arab Hussein !
    8. Rama është emri i vjetër i Beogradid !
    9. Dibra është mbiemër vendor e jo fisnor si Ilirët , Taulanti , Albani etj.
    10. Abazi mbiemër Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestinës !
    11. Sinani mbiemër Arab : Sinnan !
    12. Gjika mbiemër i krishterë , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
    13. Kola mbiemër i krishterë , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
    14. Kraja emër Sllav , krajna : kufi !
    15. Luka mbiemër i krishterë , italisht Luca etj.
    16. Duka italish Duca = Dukë !
    17. Gjoka mbiemër Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu dukë shumë Serb dje në natën e parë të EUROVISION 2008 !
    18. Murati nga Arabishtja Murat !
    19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
    20. Mulo , italisht Gomar !
    21. Muço emër Arab , Alimucha etj.
    22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
    23. Hasani : Arab, Hassan !
    24. Koçi : Grek , Kotsis !
    25. Frashëri Frengjisht Fraser !
    26. Ruçi Greqisht Routsos !
    27. Zeneli S'ja kam idenë , por duket Shqipëtarë , Zenep ,Zenel etj.
    28. Papa italisht Papë !
    29. Spahiu Titull Turk Spahiy
    30. Balla emër jo fisnor si Ilirët por simbolik ?!
    31. Bushati emër Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonezë !
    32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
    33. Brahimi , Arab Ibrahim !
    34. Kanani , hebre Cannan !
    35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shumë i përdorur mes Boshnjakëve !
    36. Arapi , Arab !
    37. Çaushi, titull Turk , Kont !
    38. Halili arab Halil !
    39. Thanasi Grek Thannassos !
    40. Xhafa U LODHA ! Shqipëtarët
    keto jan prejardhjet e mbiemrit?
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e kleos
    Anëtarësuar
    28-04-2006
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    426
    Hoxha ... i xhamise
    Shehu ... i teqese
    Prifti ... i kishes

  9. #9
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    uuaa nuk e paskam mbiemrin tim aty :-(...
    nuk ka rendsi nga vin a nga shqiperia turqia e ku ta di une jan thesht ato qe perdoren me shume ne shqiperi...
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  10. #10
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    uuaa nuk e paskam mbiemrin tim aty :-(...
    Lool....

    Mos u merzit e dashur,se as une nuk e kam,por kjo gje nuk do te thote qe sjemi Shqiptare...

    Respekte
    "Carpe Diem"

  11. #11
    £u & £i Maska e xlindax
    Anëtarësuar
    10-02-2007
    Vendndodhja
    Italy
    Postime
    733
    Citim Postuar më parë nga Sokoli i Malit Lexo Postimin
    Nji pjese e madhe e ketyre "mbiemrave" jan emra e jo mbiemra.
    jo x te them nje budallallek...
    po me sa kam degjuar une, mbiemrat vijn nga emrat e ster gjysherve tan.
    Ogni xsona che passa nella mia vita è unica...
    Xkè lascia un poco di se..
    E prende un poco di me.

  12. #12
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar më parë nga pulcina86 Lexo Postimin
    jo x te them nje budallallek...
    po me sa kam degjuar une, mbiemrat vijn nga emrat e ster gjysherve tan.
    Po kjo është shumë e vërtetë.
    Në qoftë se do të bësh muhabet me pleq nga Jugu askush nuk përmend mbiemra por përdorin emrin e babait.
    Mua më kujtohet gjyshi kur tregonte histori gjithmone thoshte:
    Hasan Aliu (Aliu ishte babai i Hasanit)
    Lato Fetahu (Fetahu ishte babai i Latos dhe po keshtu quhej dhe djali i tij i madh)
    Hysen Bektashi (Bektashi ishte babai i Hysenit dhe po ashtu quhej dhe djali i tij i madh)
    Keshtu qe unë mendoj se ata perdoren keto lloj mbiemrash deri vone kur filloi regjistrimi i saktë i popullsisë dhe pastaj ngelën këto mbiemra të pandryshuar dhe që njerëzit i përdorin edhe sot e kësaj dite
    Por për tu çuditur është pjesa tjetër e mbiemrave që nuk kanë asnjë kuptim, si përshëmbull mbiemri im nuk ka asnjë kuptim dhe nuk e di se si ka ardhur në përdorim nga të parët e mi

    Temë interesante
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    i imi nuk eshte aty
    rrac e rrall ne

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    shume interesant ajo lista e mbiemrave..
    pergezime hartuseve e sjellesit..

    baraliu.. lere ti shpjegojne ato gjera ata qe kan studiuar shkencat demografike apo etnografike apo historike.. e gjuhesore..

    megjithse cave u je afruar ne shpjegim por amatorisht..

  15. #15
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Sa shpejte i paskan bere analizat dhe diagnostikimin e mbiemrave!!!
    Edhe emrin ilir Gjokë e paskan lidhe me sllavet dhe mbiemrin Djokoviq, ashtu edhe disa tjera..!!!
    Ti mer djal qe e ke bere kete pune, a je njohes aq i mire i sllavishtes? Me duket se e ke gabuar profesionin.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e suada dr
    Anëtarësuar
    04-04-2008
    Postime
    652
    uaaaaaaa po mbiemri im ku eshte??
    e paske harru eee!hajt po ta fal ksaj rralle lol

  17. #17
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    U befasova që në këtë listë prej 100 mbiemrash nuk gjenden mbiemrat si: Berisha, Gashi, Krasniqi..... por a ishte kjo megjithatë listë e mbiemrave vetëm në Shqipëri?

    Po të ishte puna mirë e mbarë.... në faqet e entit statistikor do të mund të shihje numrin e saktë të personave me mbiemër të caktuar......sikurse në botën e përparuar....
    të gjitha me masë!

  18. #18
    SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    225
    Po mire,aty vendosen mbiemrat me te shpesht sipas studiuesit megjitheate mendoj se ka edhe mbiemra me te shpesht se ata aty.Psh nuk mendoj se mbiemri Balla eshte me i perhapur se mbiemri Bala i cili sipas studiuesve eshte shime i vjeter dhe rrjedhe nga ai i fisit arber te Balshajve.Madje ka nje shtririe te gjere gjeografike ne trojet shqiptare si ne veri edhe ne jug.
    LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e suada dr
    Anëtarësuar
    04-04-2008
    Postime
    652
    uaaaaaaa e gjeta mbiemrin tim po nga ana mamit.hajt shyqyr.se aty me ngeli menia.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e klaus fisher
    Anëtarësuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    aty ku mbaron hapesira
    Postime
    254
    Germo Tare.germo se aty eshte varri i qenit te ngordhur

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
  3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Koha për të formuar të majtën reale
    Nga Xhuxhumaku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •