Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e arius
  Anėtarėsuar
  02-12-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lekura e fytyrės

  hi !
  kam nje problem, te themi, me lekuren e fytyres.
  une jam pake a shume bjond dhe kam gjithashtu nje lekure shume te bardhe, gje qe mua me pelqen. por kam nje problem me fytyren pasi edhe pse lekuren e trupit e kam te bardhe sic thashe, durt dhe fytyren i kam te skuqura (jo nga dielli apo nga ndonje infeksion). karaste qe edhe me zbardhet por ne pergjithesi e kam te kuqe, tamam ashtu sic skuqemi kur kemi turp apo per ndonje shkak tjeter. madje kur jam me emocione ajo me skuqet aq shume aq sa bie ne sy.
  nuk e di nese ka ndonje krem apo ndonje dicka tjeter te ketij lloj qe te ma largoje kete pasi eshte shume e bezdisshme.
  flm
  "Get all fools around you, and you will be elected to everything"

 2. #2
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Eshte e veshtire te percaktosh llojin e lekures pa perdorur skaner. Megjithate do te perpiqem te te jap alternativen e mundshme. Duhet te konstatosh mollezat me vemendje, nese kapilaret jane te dukshem, atehere lekura e fytyres tende eshte delikate (ki parasysh qe eshte problem genetik). Perderisa kapilaret jane te dukshem, lekura eshte e holle dhe duhet evituar kontakti me temperatura te larta si uji i ngrohte, qendrimi me diell te forte etj. Me i mundshem eshte varianti qe lekura jote te jete sensibel, perderisa je bjond. Nese vendos te perdoresh produkte ne fytyre, te keshilloj te jene profesionale sepse kane efekt dhe trajtojne specifika te ndryshme, ne rastin tend duhet nje krem dhe nje maske per fytyre sensibel. Maska perdoret 1-2 here ne jave dhe mbahet per rreth 10-15 min, me pas shplahet mire. Ndersa kremi eshte i domosdoshem te perdoret 1-2 here ne dite. Produktet kozmetike, trajtojne vetem siperfaqen e lekures ndersa produktet profesionale, penetrojne ne brendesi te saj! Mund te me kerkosh sqarime te metejshme!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Mina,

  une lekuren vazhdimisht e kam pasur si te nje femije te vogel; shume te paster dhe te bute si mendafsh (te pakten keshtu me thone, lol). Por dua te parandaloj (deri diku, sa te jete e mundur) problemet qe mund te vijne me kalimin e viteve (rrudha etj). Psh, ne cfare moshe duhet te filloje femra te perdore moisturizer per fytyren (hidratant? kremi i perditshem dmth).

  Gjithashtu, skadojne kremrat? Ne nje fushate per te harxhuar sa me shume leke, bleva kremra te ndryshme po s'i kam perdorur asnjehere dhe kam frike mos skadojne.

  Po Toner-i si perdoret dhe a eshte i nevojshem? Kam nje me vitamine C, po pasi e perdora nje darke (me teper se kishte arome te mire, lol), te nesermen ne mengjes pashe qe me ishte acaruar lekura.

  ---------------------------------------

  Problem tjeter eshte qe sado kohe te rri ne diell, nuk nxihem ashtu sic dua (jam shume bardhoshe dhe bjonde). Ekzistojne produkte qe ndihmojne ne nxirje?

  faleminderit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 19-05-2003 mė 15:59

 4. #4
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kam pak te dhena por mendoj se jane te mjaftueshme per te konstatuar qe ke lekure te ndjeshme. Per te parandaluar rrudhat eshte mire qe trajtimi te filloje mbi moshen 25 vjec (vetem ne disa raste). Eshte nje gje; kur i thua klientes qe duhet te fillosh terapine antimoshe ajo frikesohet dhe ndihet keq. Kjo nuk do te thote qe lekura e fytyres se saj ka marre fund. Ky koncept nuk eshte i mirepritur,
  pavaresisht nga mosha e femres. Nuk eshte thjesht krem hidratues por nje set me kremra e maska dhe konsiston ne ngopjen e lekures me ushqim. Te tera nen lekure veprojne dhe e tendosin ate. Pakesojne rrudhat dhe zvogelojne poret. Nuk duhen bere trajtime te renduara ne kete moshe.
  Kremi i perditshem mund te vendoset sipas nevojave dhe specifikes se lekures. Kur ndjen thatesire dhe asfiksi lekure, normalisht duhet nje produkt ndihmes sic eshte kremi.
  Kremrat skadojne dhe duhen blere aty ku ka shume klientele dhe konsum sepse aty qarkullojne me shpesh.
  Termin Tone-r nuk e kam ndeshur asnjehere, ndoshta e ke fjalen per fondotinten ose krem-puder ne ngjyre roze. Fondotinta perdoret rralle. Sherben per t'i dhene tonalitet lekures. Nuk te keshilloj ta perdoresh shpesh. Ne disa raste ajo pengon frymemarrjen e saj. Femrat me fytyre me probleme e kane mani perdorimin e fondotintes dhe eshte e sigurte qe agravohet situata e lekures. Ideja e fshehjes se problemeve nepermjet fondotintes eshte e gabuar sepse ato jane evidente.
  Lekura jote merr pigment aq sa mundet. Nese e tepron me ekspozim ne diell, e djeg dhe e demton lekuren. Nuk duhet te krahasohesh me ezmeret. Produkte per nxirje egzistojne dhe mund t'i perdoresh. Praktikisht njihen me emertimin autobronzant. Aplikohen ne lekure te paster.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Arius, pyet doktorrin. Mund te kesh nje semundje lekure qe quhet Rosacea, dhe qe te skuq lekuren (por kjo ndodh me fytyren keshtu qe s'di c'te them per duarte). Une lekuren e kam te bardhe, dhe vjet, kur kisha shume stres, me skuqeshe fytyra me shume. S'ka sherim, por kane kremra qe ta kontrollojne skuqjen.

  Kuqalashja, neve me lekura te bardha nuk nxihemi dot lehte. Duhet te jesh ne djell c'do dite per disa ore qe te te mesohet lekura dhe te te marri ngjyre. Megjithate, kane produke qe ndihmojne qe te nxish lekuren, sic te tregoi Mina. Vetem nje gje mos e bej, te perdoresh baby oil. Nje shoqja ime qe e provoi u dogj aq keq sa qe nuk duronte dot asnje gje t'ia prekte trupin; flinte me peshqira te lagura... qe i nderronte naten c'do 2 minuta. S'ia vlen.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  marre nga SPEKTRI

  Dėshironi njė lėkurė tė shkėlqyer? Provojeni me maskat e sallatės
  Me ardhjen e dimrit, nė fytyrė dhe nė trup dalin nė pah difektet e para tė lėkurės, si rrudha apo ē'ngjyrosje tė lėkurės vende-vende. Pėr tė riparuar gjithēka mjafton qė tė ndiqen recetat e specialistėve tė cilėt janė kujdesur dhe pėr lėkurėn e Milly Carluccit.
  Nė fotografi Milly Carlucci qė ka ndjekur kurat e shpjeguara nė kėto faqe. Recetat e saj janė tė gjitha me baza natyrale si sallata, ananasi dhe argjili.
  Dimri tashmė ka ardhur dhe sė bashku me tė tė gjitha problemet pėr bukurinė nė qė sjell ndryshimi i stinės. Nxirja qė kemi marrė gjatė verės tashmė ėshtė zbehur shumė dhe lėkura e trupit nuk ėshtė mė e bukur si mė parė dhe ka nevojė qė ta ndihmojmė me pėrkujdesje mė tė mėdha. Dhe sa hėrė qė jemi nė krizė pėr pamjen tonė tė jashtme u kėrkojmė ndihmė specialistėve dhe ata kėshillojnė. Para sė gjithash fjala ēelės ėshtė peeling. Eleminimi i qelizave tė vdekura i dhuron lėkurės njė ngjyrė tė bukur dhe mbi tė gjitha i lehtėsn ajrosjen. Fillojmė nga trupi, duke kujtuar qė sidoqoftė peeling ėshtė njė veprim agresiv ndaj lėkurės ndaj dhe duhet tė bėhet nė mėnyrė tė butė dhe delikate. Pėrsėriteni pėrsėri nė qoftė se e shikoni tė arsyeshme por me njė distancė prej 8-10 ditėsh. Nė qoftė se keni pak probleme ėshtė i kėshillueshėm njė pastrues i lehtė qė ėshtė dhe zbutės. Pėrdoreni kėtė solucion duke e hedhur nė njė shami teli tė cilėn pasi tė keni lagur trupin ta pėrdorni nė vend tė fėrkueses sė zakonshme. Nė qoftė se lėkura juaj ėshtė shumė e tharė pėr shkak tė rrezeve tė marra nė stinėn e verės, ėshtė e nevojshme njė kurė mė e fortė qė tė lagojė tė gjitha qelizat e vdekura. Pėr kėtė rast nė fėrkuesen prej teli tė butė duhet tė hidhni njė tas tė vogėl miell misri integral, njė tas tė vogėl me miell bajamesh tė ėmbla dhe njė tas tjetėr me sambuko. Mė pas proēedohet si herėn e parė duke e fėrkuar lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė por nė mėnyrė delikate. Do tė shikoni qė lėkura do tė bėhet e butė dhe elastike si kurrė ndonjėherė. Nė qoftė se bėni pjesė tek ato fatlume tė pata tė cilat e kanė kaluar verėn pa u dėmtuar nga rrezet e diellit i lejoni vetes njė banjo tė kėnaqshme pėr tė patur njė lėkurė kompakte dhe elastike. Hidhni 3 litra qumėsht nė ujin e ngrohtė tė vaskės dhe qėndroni pėr 20 minuta. Do tė shikoni qė lėkura juaj do tė jetė e butė dhe e kėndėshme ashtu siē keni ėndėrruar gjithmonė.
  Njė dekolte si njė star
  Qafa ėshtė njė pikė qė lihet disi pas dore pėrsa i pėrket kujdesit tė lėkurės. Atėherė ja njė maskė e jashtėzakonshme: Merrni njė sallatė tė tėrė, lajeni me kujdes dhe grijeni. Mė pas aplikojeni sallatėn e grirė nė tė gjithė qafėn dhe nė pjesėn e krahėrorit. Mbajeni pėr 20 minuta. Sallata pėrmban shumė vitamina dhe ėshtė efikase pėr tė gjitha llojet e lėkurės.
  Duart nė plan tė parė
  Mos i harroni kurrė. Janė gjithmonė nė plan tė parė tė ēdo lloj xhesti qė ju mund tė bėni. Merrni njė patate tė patrajtuar, qėrojeni, grijeni dhe pėrdoreni pėr tė mbuluar sipėrfaqen e duarve tuaja pėr tė paktėn 20 minuta. Ditėn tjetėr nė njė enė tė gjėrė dhe tė thellė hidhni njė litėr qumėsht tė cilės do ti shtoni gjysmė limoni tė shtrydhur. Futini duart nė kėtė pėrbėrje dhe mbajini 20 minuta duke i masazhuar butėsisht gjatė kėsaj kohe. Nė qoftė se i keni nė gjendje tė rėndė merrni argjil pėrziejeni me pak ujė tė pastėr pėr tė pėrfituar njė pėrbėrje nė formė kremi dhe lyejini duart me tė. Mos lani duart tuaja deri kur argjili tė jetė thithur krejtėsisht nga lėkura.
  Nė fytyrė bajame dhe ananas
  Nė qoftė se do tė bėjmė peeling nė fytyrė ky duhet tė jetė shumė i lehtė. Sigurisht qė gjithēka varet nga gjendja e lėkurės suaj dhe nga dėshira juaj. Nė qoftė se pėlqeni qė tė reagoni me njė farė energjie merrni bajame tė ėmbla tė grira hollė dhe pastaj bashkojini me aq ujė sa mjafton pėr tė krijuar njė maskė kremi. Pėrbėrjen aplikojeni nė fytyrė duke e masazhuar lėkurėn por jo pėr njė kohė mė tė gjatė se sa dy minuta.Mė pas lajeni. Nė qoftė se lėkura e fytyrės suaj ka vetėm njė shtresė mjaft tė lehtė qelizash tė vdekura, pėrdorni lėngun e ananasit i cili ka aftėsi tė mira pėr tė zhvilluar peeling. Kėshtu pasi tė keni shtrydhur njė gjysmė ananasi shpėrndajeni nė tė gjithė fytyrėn. Mbajeni jo mė tepėr se 5-6 minuta dhe lajeni fytyrėn. Pėrsėriteni tė njejtėn gjė tre javė me rradhė duke e aplikuar njė herė nė javė. Nė kėtė pikė jeni gati pėr tė pėrballuar dimrin me njė lėkurė tė bukur dhe tė rigjeneruar mirė.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
  Kuqalashja, neve me lekura te bardha nuk nxihemi dot lehte.
  Une jam kam gjetur anen me kremra artificiale. Si gabelke e bukur jam dimer e vere

 8. #8
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam vene re qe shume persona qe nuk kan mundesin te vejne ne plazh....perdorin kremra artificial.....ku per ca kohe vertet lekura merr nje pamje te bukur...dhe shpesh here me shkon mendja te perdor dhe une kete lloj kremi(dite e nate po te rri ne diell nuk nxihem fare..me mban per 1 dite po perseri shkon ne gjendjen e meparshme...por nga ana tjeter kam degjuar qe me vone te krijohen ca pulla te vogla...gje qe nuk e deshiroj...Si thua ti Mina a eshte e vertete kjo gje??

 9. #9
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mendoj se behet fjale per lekuren e fytyres. Une nuk te sugjeroj te perdoresh AUTOBRONZANT ne fytyre sepse fytyra eshte delikate dhe here here merr disa njolla ne zona te ndryshme. Ato shpesh jane te padukshme me sy te lire. Ne kete rast fytyra do te marre pigment nga ky produkt dhe presupozohet qe nxirja behet e njetrajteshme. Ne zonat me njolla pigmenti behet me i theksuar dhe keshtu efekti eshte i pakenaqshem.
  Sa per trupin, do te thoja qe ky produkt eshte i pershtatshem por para aplikimit duhet te besh banje ne menyre qe lekura te jete absolutisht e paster. Pasi thahesh mire me peshqire mund ta aplikosh produktin duke e shperndare me masazh te lehte ne te gjithe siperfaqen e lekures. Eshte mire te kerkosh ndihmen e dikujt sepse eshte e pamundur te besh vete shperndarje uniforme te produktit. Produkti duhet perdorur dy here radhazi dhe cdo dite ose cdo 48 ore derisa ti te kesh ngjyren e preferuar ne lekure. Nese je shume e bardhe (e varfer ne pigment), mos mendo se AUTOBRONZANTI do te beje mrekullira sepse nuk mund te arrish nxirje te plote sikurse arrihet ne nje lekure ezmere.
  KUJDES: Gjate aplikimit duart marrin shume ngjyre keshtuqe lind nevoja te drejtohesh tek specialisti.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 10. #10
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  16-10-2003
  Vendndodhja
  italy
  Mosha
  29
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  un mund te te them nje krem per skuqjet kur ke turp ose....
  un jam esmere por kur kam turp per ndonje gje skuqem ne fytyr dhe doktoresha me ka dhen nje krem..po deshe te jap emrin..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e arius
  Anėtarėsuar
  02-12-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  bimba!
  do te me interesonte ai kremi prandaj nese ia mban mend emrin ma shkruaj mundesisht edhe cmimin.
  flm
  "Get all fools around you, and you will be elected to everything"

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Pėrbėrja e lėkurės:

  Lėkura pėrbėhet nga tri shtresa; Epiderma, Derma dhe Ipoderma shtresa nėnlėkurore e emėrtuar ndryshe subkutane.
  Epiderma: Ėshtė shtresa e jashtme e lėkurės (ajo qė shihet dhe preket). Vetė epiderma pėrbėhet nga 4 shtresa. Llojet e ndryshme tė qelizave tė lėkurės formohen nė shtresėn mė tė brendėshme tė epidermės (shtresa germinative) dhe dalin nė shtresėn mė tė sipėrfaqshme (shtresa korneale). Gjatė kėtij procesi, qelizat e gjalla shndėrrohen nė tė vdekura. Qelizat e vdekura nė sipėrfaqe bien vazhdimisht duke i lėnė vendin qelizave tė reja qė vijnė nga poshtė. Shtresa korneale e epidermės ėshtė shtresa e parė mbrojtėse e organizmit.
  Derma: Pėrbėn bazėn e lekurės. Ajo pėrmban enė gjaku dhe limfatike, gjėndra djerse, folikula qimesh, gjėndra sebace dhe mbaresa nervore. Tė gjitha kėto lidhen sė bashku nga kolagjeni dhe fibrat e elastinės tė cilat i japin lėkurės forcėn dhe fleksibilitetin.
  Shtresa nėnlėkurore (subkutane): Ėshtė njė shtresė dhjamore qė jo gjithmonė konsiderohet pjesė e lėkurės. Gjithsesi mirqėnia e saj ndikon drejtpersedrejti nė mirqėnien e dermės dhe tė epidermės.

  Tipat e lėkurės:
  Nė pėrgjithsėsi ato janė: normale, e yndyrshme, e thatė dhe e kombinuar. Ato pėrcaktohen nė vartėsi tė nivelit tė yndyrės dhe thatėsise. Zakonisht tipi i lėkurės varet nga madhėsia e poreve.
  Lėkura normale: Ka njė pėrbėrje tė ekuilibruar uji dhe yndyre. Poret janė mesatare.
  Lėkura e yndyrshme: Ka njė teksturė tė trashė. Zakonisht zonat yndyrore shkėlqejne. Fytyra e yndyrshme rezulton nga ekzistenca e gjėndrave dhjamore hiperaktive, yndyra shkakton mbajtjen e qelizave tė vdekura nė folikujt e qimeve. Poret janė mė tė mėdha.
  Lėkura e thatė: Ka njė teksturė tė ashpėr. Nuk ka zona tė ndritshme, nė tė kundėrt lėkura duket e fjetur. Poret janė zakonisht tė vogla sepse sasia e yndyrės ėshtė e pakėt. Me kalimin e moshės, lėkura e thatė ėshtė e prirur tė krijojė rrudha.
  Lėkura e kombinuar: Ėshtė njė pėrzierje midis zonave tė thata e tė yndyrshme nė shkallė tė ndryshme. Zakonisht zona T, (balli, hunda dhe mjekra) janė tė yndyrshme, ndėrsa mollzat dhe qafa janė tė thata.

  Pastrimi i fytyrės
  Ky trajtim konsiston nė mirėmbajtjen e lėkurės sė fytyrės, pastrimin e qelizave tė vdekura, heqjen e pikave tė zeza, trajtimin e komedonėve, korigjimin e ovalitetit dhe poreve tė zmadhuara, skuqjeve masive, kompensimin e mungesave tė lėkurės sic janė; mungesa e lagėshtires, imuniteti i dobet, asfiksia etj. Pastrimi i fytyrės ėshtė njė trajtim tradicional, tashmė i kompletuar falė aparaturave dhe produkteve profesionale qė stimulon metabolizmin e lėkurės. Procesi pėrmban shumė faza duke filluar nga pastrimi i lėkurės eksfolimi, trajtimi me avull, ozon, maska, serume, vacuum, lifting, e deri tek produktet finale dhe zgjat rreth 1 orė 30 minuta, kjo varet nga sasia e pikave tė zeza. Ky trajtim ėshtė i pėrmuajshėm. Kėtij trajtimi nuk mund t'i nėnshtrohen gratė shtatzana dhe ato qė vuajnė nga sėmundje tė zemrės. Gjithashtu nuk kėshillohet edhe gjate ciklit menstrual.

  Egzaminimi domosdoshmėri
  Vihet re njė tendencė e klienteve. Ato janė tė prirura tė konsumojnė produkte shumė tė kushtueshme, tė blera me porosi jashtė shtetit. Cilėsia kushton por nė kėtė rast mungon sugjerimi i estetistes i cili ėshtė i bazuar nė njohuritė dhe eksperiencėn e saj. Fytyra kėrkon kujdes dhe ajo nuk mund tė trajtohet me produkte tė hamendėshme ose tė sugjeruara nga persona inkompetentė. Askush nuk ėshtė i aftė tė pėrcaktojė karakteristikat e lėkurės sė fytyrės me sy tė lirė, madje as specialisti, pa ndihmėn e skanerit tė posacėm i cili plotėson tė dhėnat dhe ėshtė i pagabueshėm. Kėtij egzaminimi i nėnshtrohen detyrimisht klientet qė nė takimin e parė. Lind nevoja qė herė pas here tė bėhet ky egzaminim sepse faktorė te ndryshėm ndikojnė ndjeshėm dhe lėkura e fytyrės mund tė shfaqė probleme tė paparashikuara. Nga eksperienca mund tė them se nė tė gjitha egzaminimet e fytyrave, janė konstatuar dy ose mė shumė cilėsi. Me sy tė lirė mund tė konstatojmė njė fytyrė mikse ose tė yndyrshme. Cilėsitė e tjera qė fsheh lėkura zbulohen me skaner i cili i paraprin detyrimisht trajtimit. Nėse neglizhojmė kėtė fakt, rrezikojmė tė pėrdorim produkte tė papėrshtatshme qė nuk e ndihmojnė lėkurėn.

  Karakteristikat e lėkurės sė fytyrės
  Karakteristikat pėrcaktohen nga geni. Ato gjėnden tė kombinuara nė forma tė ndryshme si p.sh.

  Fytyrė sensibėl + e yndyrshme
  Fytyrė sensibėl + e thatė
  Fytyrė kuperoze + e thatė
  Fytyrė kuperoze + e yndyrshme
  Fytyrė mikse + sensibėl
  Fytyrė kuperoze + mikse + sensibėl
  Fytyrė kuperoze + e thatė + sensibėl etj

  Pėrshtatja e trajtimit
  Nė kėto raste i paraprihet problemit mė delikat duke pėrdorur produktin e pėrshtatshėm tė kombinuar. Ndėrhyrja ėshtė delikate sepse nė rast se lėkura ekspozohet nė avull me shumė se sa duhet, pasojat janė tė pakorigjueshme. Gjithashtu edhe trajtimi me produktin e gabuar mund tė stimulojė dehidratimin, yndyrėn deri ne superprodhim ose tė asfiksojė lėkurėn.

  Pėrjashtimet nė trajtim
  Kėtij trajtimi nuk mund t'i nėnshtrohen gratė shtatzana, pavarėsisht nga domosdoshmėria e trajtimit pėr arsye se avulli dhe jonoforesis (kontakti me cilindrin metalik), ndikojnė negativisht tek fetusi.
  Klientet me probleme kardiake (semundje tė zemrės) gjithashtu nuk mund t'i nėnshtrohen kėtij trajtimi. Edhe gjatė ciklit menstrual ky trajtim nuk kėshillohet.
  Pėr kėto kategori ka zgjidhje tė tjera ku nderhyrja bėhet nėpėrmjet masazheve, maskave etj.

  Procedura e trajtimit

  Faza pėrgatitore
  Pasi jemi siguruar qė klientja nuk i pėrket pėrjashtimeve, bėjmė egzaminimin e lėkurės. Karakteristikat regjistrohen nė kartelė. Ato mund tė ndryshojnė nė vartėsi tė disa kushteve si agjentėt atmosferikė, ndjeshmėria ndaj dritės, mėnyra e tė ushqyerit etj. Para trajtimit kėshillohet klientja tė heqė bixhutė metalike; unaza, vathė, varse, byzylyke, piercing etj. Pėr shkak tė aksesorėve tė aparatit elektronik qė pėrdoren gjatė procesit.

  Pastrimi
  Pastrohet makiazhi i syve, faqeve dhe buzėve me xhelė pastruese.Mė pas lėkura trajtohet me late (qumėsht pastrues) dhe pėrfshin dekoltenė, supet, qafėn dhe fytyrėn. Pėrthithja e produktit shoqėrohet me masazh i cili mėson klienten tė relaksohet. Disa minuta mė pas operojmė me njė disketė pambuku tė lagur me tonikun e pėrshtatshėm pėr tė larguar papastėrtitė e mbetura nė poret e lėkurės. Etapa e pastrimit pėrmban edhe eksfolimin e lėkurės me peeling kimik. Nė raste tė vecanta mund tė ndėrhyhet edhe me peeling mekanik (furcė dhe njė produkt special). Produkti penetron me ndihmėn e furēės e cila masazhon fytyrėn me rrotullime tė ngadalta dhe ndihmon lėkurėn tė fitojė elasticitet. Kėshtu ajo vibron mė mirė.
  Hapja e poreve realizohet nga ndėrhyrja me avull. Distanca e avullit nga fytyra ka njė kriter qė ndryshon sipas llojit tė lėkurės. Gjithashtu edhe koha e ekspozimit. Ky trajtim kombinohet me ozon pasi oksigjeni ėshtė kėrkesė e domosdoshme pėr lėkurėn.
  Trajtimi vijon nė vartėsi tė llojit tė lėkurės. Heqja e pikave tė zeza kryhet me ndihmėn e njė aparati tė kompjuterizuar qė mundėson daljen e tyre nėpėrmjet vakuumit nė tubin prej qelqi, i cili i jep mundėsinė klientes t'i shohė qartė ato. Ėshtė e rėndėsishme qė ky proces tė kryhet pa shkaktuar traume tek klientja (efekt i ndėrhyrjeve me duar) dhe pa e shkėputur atė nga gjėndja e relaksit. Ndodh qė ajo reagon keq kur sheh pikat e zeza nė tubin transparent. Sado e mirėmbajtur tė jetė lėkura, prania e pikave tė zeza ėshtė e pashmangshme pasi ky proces ėshtė fiziologjik dhe i pa paevitueshėm. Nė kėtė trajtim nuk mund tė pėrjashtohet procesi lifting qė realizohet me ndihmėn e njė aksesori prej qelqi, posacėrisht pėr tė trajtuar zonėn e rrudhave. Ky instrument funksionon me vacuum dhe bėn tėrheqjen e lėkurės nė kėtė zonė. Nė kėtė fazė fytyra ėshtė plotėsisht e pastruar dhe detyrimisht duhet ndėrhyrė me maskat dhe serumet pėrkatese. Serumi plotėson hidratimin e lėkurės. Ėshtė ushqyes perfekt gjithshtu tonifikon lėkurėn. Ai detyrohet tė penetrojė nė shtresat e brendėshme tė lėkurės me ndihmėn e cilindrit i cili njėkohėsisht nxjerr nė sipėrfaqe jonet metalike tė makiazhit. Ky instrument komandohet nė njė limit tė caktuar intensiteti. Ndėrhyjmė pėr tė kompensuar mungesat e lėkurės me maskat specifike nė vartesi tė mungesave. Ėshtė i rėndėsishėm pėrdorimi i HF (frekuencė e lartė). Ky instrument elektronik rrezaton infra tė kuqe dhe ultraviolet nė tė gjithė zonėn e trajtuar. Shėrben pėr tė rregulluar metabolizmin, rrit efektin absorbues tė produkteve dhe pėrēon temperaturė nė tė gjitha shtresat e lėkurės. Ky aksesor sterilizon poret dhe stabilizon frymėmarrjen e lėkurės. Ka efekte tė kėnaqshme mbi pucrat tė cilat pėrthahen dhe zhduken pas disa orėsh. Pėrpara pėrdorimit tė tij duhet tė sigurohemi qė produktet e pėrdorura tė mos kenė bazė alkooli.

  Produktet finale
  Mund tė pėrdorim kremin e syve ose xhelen me efekt tė trefishtė (kundėr rrudhave, borsave dhe rrathėve tė zinj nėn sy). Kremin e ditės ose tė natės, sipas rastit. Nuk kėshillohet pėrdorimi i produkteve ose larja e fytyrės tė paktėn pėr 2 orė pas trajtimit. Ky trajtim kėrkon profesionalizėm sepse produktet kombinohen dhe nė njė lėkurė shumė tė ndjeshme (reaktive) nuk mund tė pėrdoret ēdo lloj produkti.

  Marre nga SPEKTRI. Mgjte per cdo pyetje drejtohuni Mines sepse ajo eshte ekspertja

 13. #13
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  OK... kam dhe une probleme me lekuren, tani.
  Gjithnje e kam patur krejt te paster e te bute. Kalova edhe adoleshencen pa pucra. Tani ka ca kohe qe e kam shume te ashper. Me thone nga qe e laj shpesh me sapun ose produkte te ashpra, exfoliating-gerryes, dhe qe permbajne alkol. Ne fillim, kur e laja e gerryeja akoma me shume, qe te zhvishja shtresen e ashper e ta kisha te bute... qe zgjaste 1 dite. Perdor kremra zbutes, por s'po me ndihmojne. Vura edhe vazeline (heavy duty stuff!) dhe s'di sa te pres. S'me dha rezultat.
  I kam dhene vetes kohe edhe nja 2 muaj para se te shkoj ne nje dermatolog. Ndoshta do me duhet te bej zhveshje kemikale te lekures se ashper (chemical peel).
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 14. #14
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Produktet e ashpra, abrazivet keshillohen kur lekura eshte e thate per ta eksfoljuar me mire ate, ndersa alkooli e stimulon thatesiren dhe zakonisht e demton lekuren, produktet e mira cilesohen alkool free. Edhe ne lekurat e yndyrshme alkooli ben dem sepse per momentin duket sikur pakeson sekrecionet yndyrore por pas kesaj fshihet efekti negativ qe stimulon gjendrat e yndyres te prodhojne sekrecione mbi norme. Nese e ke te thate lekuren nuk do te rekomandoja kurre peeling profesional (acid glikolik etj) sepse ndikon negativisht. Duhet kuruar si fillim problemi qe ke, qe mendoj se eshte mungesa e lageshtires, me pas mund te pesh peeling, gjithmone te orientuar nga specialisti.
  Me keqardhje them se ndonjehere mjeket gabojne ne orientimin e trajtimit te lekures. Te jesh dermatolog i mire nuk do te thote te jesh edhe estetist i mire. Kam nje rast: Nje kliente qe vjen per te trajtuar fytyren. Ne pamje te pare dukej normal, kur i bera pastrimin nga make-up, ve re qe ne zonen T kishte skuqje dhe lekura ishte shume e brishte dhe e keqtrajtuar. I them qe nuk me dukej ne gjendje normale por klientja qe ngulte kembe ne te sajen dhe ishte shume skeptike ne kete drejtim. Ishte e fiksuar pas mjekut. Ideja eshte qe nje fytyre qe trajtohet, te ndihet me mire se me pare dmth e kuruar, pa probleme dhe te mund te qendrosh edhe pa fondotinte (krem puder). Ne rastin konkret, klientja thoshte se ndihej mire dhe kishte vene shume krem puder, duke maskuar problemin. U zgjata pak por mendoj se eshte me mire te preferosh estetisten sesa mjekun. Mjeku eshte i domosdoshem ne rastet kur kemi te bejme me patologji te lekures.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-12-2004 mė 06:40
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mina
  Kam pak te dhena por mendoj se jane te mjaftueshme per te konstatuar qe ke lekure te ndjeshme. Per te parandaluar rrudhat eshte mire qe trajtimi te filloje mbi moshen 25 vjec (vetem ne disa raste). Eshte nje gje; kur i thua klientes qe duhet te fillosh terapine antimoshe ajo frikesohet dhe ndihet keq. Kjo nuk do te thote qe lekura e fytyres se saj ka marre fund. Ky koncept nuk eshte i mirepritur,
  pavaresisht nga mosha e femres. Nuk eshte thjesht krem hidratues por nje set me kremra e maska dhe konsiston ne ngopjen e lekures me ushqim. Te tera nen lekure veprojne dhe e tendosin ate. Pakesojne rrudhat dhe zvogelojne poret. Nuk duhen bere trajtime te renduara ne kete moshe.
  Kremi i perditshem mund te vendoset sipas nevojave dhe specifikes se lekures. Kur ndjen thatesire dhe asfiksi lekure, normalisht duhet nje produkt ndihmes sic eshte kremi.

  Teta Mina, tani qe ke filluar ta heqesh censuren mbi permendjen e firmave te kremrave, ben te rekomandosh ndonje krem dite e nate per kete lekuren time qe shpjegohet me lart?

  Faleminderit.

 16. #16
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Se pari: Nuk me pelqeka fare te me thuash teta! Se dyti: Censuren nuk e kam hequr sepse eshte rregull i perhershem. Per lekuren tende duhet te te ekzaminoje specialisti. Nuk jepet keshilla pa u pare lekura! Keshilla ime e vetme eshte qe te perdoresh produkte profesionale. Ato kane saktesisht perberje bimore, keshtu kane aftesi te penetrojne ne shtresat e tjera vec epidermes dhe nuk skadojne kurre. Kane nje numer serie poshte nga i cili mund te konfirmosh origjinalitetin e tyre duke kontaktuar ne e-mail, me distributorin qendror.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime


  Ku te ka humbur sensi i humorit, mi...teta? :-)

  Censura si e hequr m'u duk mua se kam pare te permenden emra produktesh neper forum. Mgjte nuk dua ta zgjoj ujkun brenda teje , prandaj zere se s'e lexove.

  Te specialisti nuk kam c'te ekzaminoj se lekuren e kam super te mire. Por nga ty, si specialiste ne distance, doja te dija c'kremra dite/nate rekomandohen per perdita e per lekura normale.

  Psh ti permend produkte profesionale? Kush quhen te tilla, se te tera qe shiten neper farmacira me nr distributori poshte, jane...

 18. #18
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Nuk ekzaminohen vetem lekurat me probleme. Te gjitha lekurat duhen ekzaminuar per te pershtatur tipin e trajtimit dhe llojet e produkteve. P.sh. ne nje lekure te yndyrshme nuk mund te perdoresh produkte per te stimuluar yndyren. Shpresoj te me kesh kuptuar! Produktet profesionale mund t'i gjesh vetem neper qendra estetike. Ato rekomandohen nga specialisti i lekures.


  Nuk eshte se jam pa humor por e kam tepruar paksa me humorin ne forum kohet e fundit. Je e ftuar ne MP per humor te pafundem!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 22-12-2004 mė 10:53
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 19. #19
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kuqke, une perdor vetem hidratant.
  Edhe une kam nje lekure te bardhe dhe te lemuar, dhe hidratanti me mjafton. Por duket perdorur rregullisht.

  Tjetra eshte te marresh sa me shume vitamina nepermjet frutave(une dikur haja nje kg molle ne dite, tani 2 banane cdo mengjes e ndonje frut tjeter me vone) e vegetables si dhe maskave natyrale me fruta, molle, banane.
  Nje gote qumesht every morning helps too.
  Sepse nuk eshte problemi vetem tek kremrat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 22-12-2004 mė 11:30
  HAKUNA MATATA

 20. #20
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ti teto Mina pse na i heq emrat e kremrave? Si do shkembejme informacion pa emra?

  Kuqke me kane dhuruar nje parfum. Ja vlen ta hap, me demek eshte ndonje cik i mire apo ta bej dhurate, lol. Ai qe ma dha e kishte blere ne Paris i ziu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 23-12-2004 mė 06:59
  HAKUNA MATATA

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ushtrime per muskulaturen e fytyres dhe te qafes dhe te gjoksit.
  Nga Mina nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-04-2011, 07:30
 2. Efekti i leshit te fytyres dhe rruajtjes se tij mbi lekuren e fytyres?
  Nga Aragorn I nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 15-09-2008, 19:17
 3. Pas fytyrės sė qeshur fshihet xhelozia-interesi!
  Nga Tironce_Moderne nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-09-2008, 16:28
 4. Lėkurat delikate, si t'i kurojmė
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 10:16
 5. Produkte te fytyres (meshkuj)
  Nga FЯODO nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-09-2005, 16:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •