Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i papune
  Anėtarėsuar
  20-04-2008
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Emra musliman

  "Ju do tė thirreni nė ditėn e kijametit me emrat tuaj dhe me emrat e baballarėve tuaj"
  "Emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė bukur"

  Emrat e gjinisė femėrore  A
  Abide........................................adhur uese
  Abire........................................flutu rake
  Adhra........................................marga ritarė i pashpuar
  Adile........................................e drejtė
  Afife........................................e pastėr, e thjeshtė, e qartė
  Afie........................................larg nga ēdo problem
  Afije........................................e pastėr nga ēdo sėmundje dhe nga ēdo pikėllim
  Afshin........................................qė driēon si yll
  Aida........................................mysafi re, ajo qė kthehet
  Aishe........................................bashk ėshortja e pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]
  Ajisha........................................e pasur
  Ajra........................................e respektueshme
  Akile........................................e menēur, e urtė
  Alije........................................fisni ke
  Alime........................................e ditur
  Amale........................................shpre sė, synim
  Amelia........................................besn ike, e bukur
  Amire........................................grua bujare, princeshė
  Anbere........................................erė e mirė peme
  Anisa........................................e afėrt, intime
  Anika........................................unike
  Anum........................................dhurat ė e Zotit
  Ariana........................................plot ė jetė
  Arife........................................e ditur
  Asie........................................shpres ė
  Asime........................................mbroj tėse
  Atifa........................................dhemb shuri
  Atika........................................e lashtė
  Ajana........................................fatlu me
  Azize........................................e ēmueshme
  kthehu lart

  B
  Bahije........................................vezu lluese, e bukur
  Bahire........................................e shkėlqyeshme
  Basile........................................e patrembur, guximtare
  Basime........................................e buzėqeshur
  Bedrije........................................qė gjason nė hėnėn e plotė
  Baha........................................e vlefshme
  Belige........................................e kthjellėt
  Belkisa........................................emė r i mbretėreshės Sebee, e cila pranoi Islamin para Sulejmanit alejhi selam
  Belsame........................................qė jep erė tė mirė
  Berie........................................e pastėr, pa tė meta
  Besire........................................vizi onare, largpamėse
  kthehu lart

  D
  Damime........................................shoq ėruese
  Dania........................................e bukur
  Danin........................................princ eshė
  Daria........................................e ditur, me kulturė
  Dijae........................................drita , lindja e diellit
  Dijba........................................dėgju eshmėri
  Durdane........................................per lė
  Duxhana........................................shi
  Dhafire........................................tri umfuese
  Dhakire........................................pėr kujtuese e Allahut
  Dhalile........................................hij e
  Dhekije........................................e menēur, inteligjente
  kthehu lart

  E
  Elife........................................e butė, shoqėruese
  Elmase........................................diam ante, flori
  Eliza........................................unike , e ēmueshme
  Emane........................................qė ka shpresė nė atė ēka dėshiron, besnike
  Enuare........................................ndri ēuese
  Eribe........................................e shkathtė, e zellshme, e menēur
  Erina........................................zonjė e bukur
  Ermina........................................miqė sore
  Esma........................................sahabi je, vajza e Ebu Bekrit radiallahu anhu
  kthehu lart

  F
  Fadile........................................epėr si
  Faide........................................e vlefshme, e zellshme, e dobishme
  Faktah........................................pėll umb
  Faize........................................e sukseshme, fitimtare
  Falisha........................................fat mirėsi
  Fara........................................perėnd im i diellit
  Farha........................................lumtu ri
  Farhin........................................e ngallėzyer
  Faria........................................e dashur, e butė
  Feriha........................................e lumtur
  Farkanda........................................e lumtur, me fat
  Faris........................................jetė
  Fariza........................................drit ė
  Fatima........................................vajz a e Profetit sal-lallahu alejhi ue selam
  Fejruz........................................ngjy rė e bruztė
  Ferjat........................................drit ė dielli e lezetshme
  Fehare........................................kren are, qė mburret
  Fehime........................................inte ligjente
  Fehmida........................................int eligjente dhe e urtė
  Femida........................................e urtė
  Fekihe........................................qė kupton
  Fekire........................................eleg ante
  Ferashe........................................flu tur
  Ferhane........................................e lumtur, krenare
  Feride........................................unik e, e vetme, e ēmueshme
  Feroza........................................gur i ēmuar
  Fesihe........................................elok uente
  Feuzije........................................fit imtare
  Fikrije........................................e menēur, mendimtare
  Furkane........................................qė dallon tė mirėn nga e keqja, lule
  kthehu lart

  G
  Gajda........................................e re dhe e njomė
  Galibe........................................domi nante
  Galije........................................erėm irė, e ēmueshme
  Garibah........................................e huaj, e ēuditshme
  Gazije........................................luft ėtare
  Gufrane........................................qė fal
  kthehu lart

  H
  Habibe........................................e dashur, mike
  Hadare........................................e gjelbėrt
  Hadika........................................e mrekullueshme, kopshtare
  Halisa........................................e dėlirė
  Hanije........................................e kėndshme
  Haxher........................................e fortė si guri, gurore
  Hadije........................................udhė zuese pėr nė rrugėn e drejtė, dhuruese
  Hafije........................................fisn ike, e fshehur prej tė tjerėve
  Halaue........................................e ėmbėl, e shijshme
  Khalide........................................e pėrjetshme, e paharruar
  Hamide........................................falė nderuese
  Hanife........................................musl imane e ēiltėr, e pastėr, e sinqertė
  Hanije........................................ledh atuese, e butė, e sjellshme, simpatike
  Hasije........................................e veēantė, e posaēme
  Haua........................................emri i bashkėshortes sė Ademit alejhi selam
  Hikmete........................................urt ėsi
  Husane........................................tepė r e bukur
  kthehu lart

  I
  Ibtisame........................................bu zėqeshje
  Iffah........................................modes ti, dėlirėsi
  Iffat........................................nders hmėri
  Ilham........................................intui tė, frymėzim
  Ines........................................dasham irėsi
  Intisare........................................tr iumf
  Imtihal........................................e sjellshme
  Isire........................................e fortė, frymėzuese
  Islahe........................................bami rėse
  Isma........................................qė mbron
  Ishrak........................................lind ja e diellit
  kthehu lart

  J
  Jara........................................flutur e vogėl
  Jasna........................................nė arabisht do tė thotė trėndafil i bardhė
  Jasmin........................................lloj luleje
  Jemame........................................lugi nė nė Arabi
  Jumna........................................fat i mirė, sukses
  Jusra........................................pėrpa rimtare, e majtė
  kthehu lart

  K
  Kamalije........................................pė rsosuri
  Kamile........................................e pėrsosur, e plotė
  Kanual........................................zamb ak i ujit
  Kasame........................................e mirė dhe e bukur
  Kaula........................................qė ka veēori tė bukura
  Kashish........................................atr aksion
  Kida........................................e ruajtur, e fortė
  Kenza........................................thesa r
  Keram........................................natyr ė bujare
  Khatuun........................................zon jė
  Komal........................................e bukur
  kthehu lart

  L
  Lama........................................errėsi rė e buzėve
  Lamia........................................e buzėve tė errėta
  Lamise........................................e prekshme
  Lanika........................................mė e mira
  Leshira........................................shu mė inteligjente
  Latifa........................................e butė, e kėndshme
  Lebibe........................................e menēur, e zgjuar
  Lehame........................................madh ėshtore nė bukuri dhe nė mirėsi, ajo qė pergatitė mishin
  Leila........................................natė
  Lejla........................................e lindur natėn, bukuri e errėt
  Lijana........................................butė si
  Liina........................................pėrdė llim, butėsi
  Lubabe........................................prej femrave mė tė zgjedhura
  Lubina........................................dėli rėsi
  Lu'lu........................................marga ritarė
  kthehu lart

  M
  Maha........................................sytė e mėdhenj
  Mahnur........................................ndri ēim hėne
  Mahek........................................aromė
  Mahrin........................................e ndritshme dhe e bukur si dielli
  Mahrosh........................................pje sė e hėnės, e kėndshme
  Mahum........................................drita e hėnės
  Mahuish........................................e bukur si hėna
  Maira........................................hėnė
  Magfire........................................e falur
  Mahira........................................e zellshme, eksperte, e zgjuar
  Maja........................................prince shė
  Makbule........................................e pranuar
  Mashal........................................drit ė
  Mazine........................................qė i shkėlqen fytyra
  Medenije........................................e kulturuar, qytetare
  Mediha........................................e lavdėrueshme
  Meisare........................................pas uri
  Mehasin........................................buk uri
  Meliiha........................................e hirshme
  Menahil........................................bur im i ujit tė freskėt
  Menar........................................dritė udhėzuese
  Menhale........................................bur im
  Mehrije........................................e dalluar, e shkathtė
  Mehriin........................................me natyrė dashjeje
  Mehrish........................................aro mė e kėndshme
  Mehrunisa........................................g rua e bukur
  Mehuish........................................e bukur, hėnė
  Mejsane........................................yll i qė shkėlqen shumė
  Merjem........................................nėna e Isait alejhi selam, e qėndrueshme
  Meshkura........................................qė falėnderon
  Metine........................................e fuqishme, guximtare
  Misha........................................e lumtur pė tėrė jetėn
  Mishel........................................njė dritė
  Mithaleh........................................sh embullore
  Mohga........................................drita e lumturisė
  Mubineh........................................ajo qė qartėson diēka
  Muhsina........................................bam irėse dhe e butė
  Muneuer........................................e ndritshme
  Munibe........................................e penduar, e kthyer
  Munirah........................................e ndriēuar
  Murade........................................e kėrkuar
  Musaret........................................lum turi
  Muskan........................................buzė qeshje, lumturi
  Muslimeh........................................be simtare e devotshme
  Muxhahideh........................................ ajo qė pėrpiqet ne rrugė tė All-lahut
  Muzejne........................................zbu kurim
  kthehu lart

  N
  Nada........................................bujari , njomėsi
  Nadia........................................shpre sė
  Na'ire........................................e ndritshme, ndriēuese
  Nadra........................................unike
  Nafije........................................e dobishme
  Nafise........................................e ēmueshme
  Nagina........................................gur i ēmuar
  Nagiin........................................perl ė
  Nahid........................................e ndershme
  Nahida........................................e ngritur
  Najla........................................me sy tė gjerė
  Namila........................................e heshtur, serioze
  Nasiha........................................kėsh illuese
  Nasime........................................flla d, puhi
  Nasriin........................................trė ndafil i egėr
  Nasrin........................................lule e kaltėr aromatike
  Nasha........................................aromė , parfum
  Nashima........................................e urtė, e lulėzuar
  Nashua........................................e ngallėzyer
  Nuuriin........................................dri tė e shkėlqyer
  Nauar........................................ajo qė e ruan veten
  Nazniin........................................e bukur
  Nazuk........................................e njomė
  Nedhra........................................shem bullore, e njohur
  Nedime........................................shoq ėruese, mikeshė
  Nejire........................................ndri ēuese
  Nekibe........................................prij ėse, e parė
  Nekije........................................e pastėr
  Nelam........................................gur i ēmuar
  Nemira........................................e pastėr, e kulluar
  Nermin........................................lule , e njomė, e butė
  Neshiin........................................gjė e ėmbėl
  Nesime........................................ambi ent i pastėr, erė e mirė
  Nesira........................................ndih mėtare, fitimtare
  Neuale........................................drit ė e fortė, qė e arrin qėllimin e vet
  Nexhua........................................e cila e ruan sekretin
  Nigar........................................e bukur
  Niha........................................shi,
  Nina........................................e kėndshmja
  Nishat........................................lumt uri
  Njasia........................................mė e bukura
  Nudare........................................e artė
  Numa........................................e bukur dhe e kėndshme
  Nurijeh........................................ndr iēuese
  Nuriin........................................e dashur
  Nurhan........................................drit ė
  kthehu lart

  R
  Rabie........................................pranv erė, kopsht
  Radije........................................e kėnaqur, e mjaftuar
  Rafije........................................e lartė
  Rahibe........................................zemė rgjerė
  Rajja........................................dritė
  Rajna........................................e pastėr
  Ramisha........................................plo tė me trėndafila
  Ramsha........................................fyty rėn porsi hėna
  Rania........................................mbret ėreshė
  Rajana........................................derė e Xhennetit err-Rrejjan (Ejjub Albani)
  Ratibe........................................e pėrqėndruar, e vendosur
  Rauije........................................tran smetuese e fjalėve tė Profetit sal-lallahu alejhi ue selem
  Rebiha........................................fito re
  Redane........................................e menēur, udhėzuese
  Redife........................................pėrc jellėse
  Refike........................................shoq ėruese, pėrkėdhelėse, emri i gruas sė Is’hakut alejhi selam
  Rejah........................................rehat i
  Rehana........................................njė grusht borziloku i ėmbėl
  Rehame........................................rigė shiu
  Reihane........................................aro ma e trėndafilit
  Reide........................................udhėh eqėse
  Rejhane........................................shp irtmirė, bimė qe ka aromė tė mirė
  Reike........................................e dėlirė, e patrazuar
  Reina........................................mbret ėreshė paqėsore
  Rekike........................................e butė, e ėmbėl
  Rexhije........................................qė shpreson
  Ramis........................................e fshehur, sekrete, e ruajtur
  Rashide........................................e menēur, udhėzuese, e pėrqėndruar
  Rezine........................................mode ste
  Rimsha........................................buqe tė lulesh
  Rizuana........................................e bukur
  Rona........................................dritė ndriēuese
  Roshini........................................dri tė
  Rubina........................................e bekuar me dashuri, ujėvarė
  Rubije........................................sezo na pranverore
  Ruhina........................................arom ė e kėndshme
  Rukhsana........................................e bukur
  Ruksha........................................e bukur
  Rumeisa........................................buq etė lulesh
  Rumeha........................................gur i bukur
  Rukeja........................................e bija e pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]
  Ruhije........................................e qetė, e mėshirshme
  Rukije........................................emri i vajzės sė Profetit sal-lallahu alejhi ue selam
  Ruvejda........................................e ngadalshme, qė pret e nuk ngutet
  kthehu lart

  S
  Sabije........................................qė i robėron zemrat me bukurinė dhe moralin e saj
  Sabiin........................................flla d mėngjesi
  Sabire........................................duri mtare
  Sabrina........................................trė ndafil i bardhė
  Sabura........................................shum ė durimtare
  Sadike........................................e sinqertė, e drejtė
  Safa........................................qartės i, dėlirėsi mendjeje
  Safijeh........................................e drejtė, e pastėr, e qartė
  Sahire........................................mahn itėse, qė tė mahnitė me bukuri
  Saime........................................agjėr uese
  Saira........................................qė e ruan nderin dhe pasurinė e saj dhe tė tė tjerėve
  Sakine........................................e qetė, e vendosur
  Salije........................................shpi rtmirė
  Saliha........................................e drejtė, e devotshme
  Samaira........................................mah nitėse
  Samuja........................................e vendosur, guximtare
  Sanika........................................me mendje tė fortė, me zemėr tė ngrohtė
  Sara........................................prince shė
  Sarah........................................e dėlirė, e lumtur
  Sarije........................................udhė tim nate
  Saxhide........................................e pėrulur ndaj All-llahut
  Seade........................................e lumtur
  Sedef........................................gocė deti, perlė
  Sehade........................................qė flen pak, e zgjuar
  Sehije........................................fisn ike, bujare
  Sehile........................................e thjeshtė
  Sehrish........................................lin dja e diellit
  Seide........................................e gėzuar
  Sejide........................................udhė heqėse
  Sekine........................................e qetė, e butė, modeste
  Selma........................................paqės ore
  Semaa........................................qiell i
  Sekina........................................e qetė dhe e lehtė
  Semina........................................buja re
  Semiin........................................e ēmueshme
  Semire........................................bash kėbiseduese
  Senada........................................e hirshme
  Senae........................................lindj e, ndriēim
  Senije........................................shnd ritėse
  Sofia........................................e bukur
  Soreja........................................prin ceshė
  Sorfina........................................e pastėr nga pisllėku, e thjeshtė
  Suhejla........................................e rrjedhshme, e patrazuar
  Suhira........................................e bukur
  Sukejna........................................reh ati
  Sumeja........................................e lartė nė pozitė, me vlerė
  Sunja........................................dritė dielli, shkėlqim
  kthehu lart

  SH
  Shahla........................................lule e errėt, sytė e errėt bojė hiri
  Shakila........................................e hijshme, e bukur
  Shakira........................................fal ėnderuese
  Shamima........................................fll ad aromatik
  Shanum........................................dinj itet, bekim i Allahut
  Shanza........................................grua dinjitoze
  Shanzi........................................trėn dafil
  Shazia........................................arom atike
  Shezana........................................pri nceshė
  Shefike........................................e dhembshme
  Shekura........................................fal ėnderuese
  Shemame........................................aro mė
  Shermin........................................mod esti
  Shesmiin........................................sh umė e bukur, besnike, me zemėr tė artė
  Shefae........................................shėr uese, ndėrmjetėsuese
  Shehame........................................shp irtmirė, qė kryen punė tė rėndėsishme
  Shejma........................................qė i paraqitet era dhe shija e mirė prej fytyrės sė saj
  Shekime........................................tri mėreshė, guximtare, me zemėr te fortė
  Shemae........................................me erė tė fortė
  Shiriin........................................e ėmbėl
  Shujana........................................gux imtare, e fortė
  Shukrije........................................fa lėnderuese
  kthehu lart

  T
  Tahire........................................e pastėr
  Taibe........................................pendu ese
  Tejba........................................e dėlirė
  Tajibe........................................e mirė, e kėnaqshme
  Talaue........................................e bukur, lulėzuese
  Talibe........................................nxėn ėse
  Tanisha........................................lum turi
  Tara........................................yll
  Taraife........................................diē ka e re
  Tefdile........................................e vlefshme
  Tehije........................................pėrs hėndetėse
  Temim........................................e plotė, e shėndoshė
  Tensim........................................erė e lehtė
  Terime........................................qė i nėnshtrohet vetėm All-llahut
  Terxhumane........................................ shpjeguese, pėrkthyese, sqaruese
  Teshrife........................................nė vend tė lartė, e ngritur
  Tezim........................................respe kt
  Tezmin........................................qė ka cilėsi tė mira
  Teufike........................................e sukseshme
  Teusile........................................shp resė dhe nėnshtrim
  Tisha........................................qė ėshtė plotė jetė
  kthehu lart

  TH
  Thabite........................................e vendosur, guximtare
  Thakibe........................................men dimtare
  Thekafe........................................me prestigj, e kulturuar
  Thana........................................falėn derim, lavdėrim
  Themare........................................fry tdhėnėse
  Themine........................................e shtrenjtė, e ēmueshme
  Thoreja........................................yll
  Thubate........................................e fuqishme
  kthehu lart

  XH
  Xhahide........................................e angazhuar, e zellshme
  Xhebraje........................................da shuri, respekt
  Xhelae........................................sqar uese
  Xhelile........................................e shkėlqyeshme
  Xhemane........................................per lė
  Xhemile........................................buk uroshe
  Xherie........................................e fuqishme
  Xhesina........................................zem ėrmirė
  Xheuahire........................................d iamant
  Xheurije........................................lu lekuqe, e ēmueshme
  Xhijade........................................shu mė e mirė, fisnike
  Xhihan........................................mend je kreative
  Xhumane........................................per lė e argjendtė
  kthehu lart

  U
  Uabisa........................................diēk a e ndritshme
  Uahide........................................e veēantė, unike
  Uafije........................................besn ike
  Uaide........................................qė mban premtimin
  Uaije........................................qė e kupton mirė ēdo send
  Uathike........................................e besueshme
  Uaxhide........................................e pasur, e fuqishme
  Uedide........................................e dashur
  Uehibe........................................dhur uese
  Uerda........................................trėnd afil
  Uerisha........................................lum turi
  Uesime........................................e mirė, e bukur, e dalluar
  Uudade........................................simp atike
  kthehu lart

  Z
  Zahide........................................aske te, e dėgjueshme ndaj Allahut, e kėnaqur me pak
  Zahire........................................fisn ike, e lartė, e qartė
  Zaara........................................lule e bukur
  Zarija........................................buku ri dhe dritė
  Zeba........................................bukuri
  Zehna........................................bukur oshe
  Zehra........................................e ndritshme, fytyrė qė shkėlqen nga drita
  Zejnebe........................................lis me aromė tė mirė
  Zejnije........................................dek orim, stoli
  Zekije........................................inte ligjente
  Zerina........................................prin ceshė, e menēur
  Zerka........................................kaltr ina
  Zijade........................................pėrp arimtare, qė jep shumė
  Zinete........................................stol i, hijeshi, bukuri
  Zoeja........................................jetė
  Zoha........................................dritė
  Zohura........................................e pafajshme dhe dashamirėse
  Zoja........................................qė do
  Zuhdije........................................tep ėr e devotshme, askete
  Zuhijra........................................e bukur dhe e mirė
  Zuhra........................................shkėl qesi
  Zuhrije........................................e bukur, e mirė
  Zulejha........................................gru aja e mbretit tė Egjiptit qė u dashurua nė Jusufin alejhi selam
  Zurafete........................................e lehtė, e butė
  kthehu lart


  Emrat e gjinisė mashkullore
  A B D F G H I J K L M N R S SH T TH U Z


  A
  AbdulAdl........................................ro b i tė Drejtit
  AbdulAdhijm....................................... .rob i Madhėshtorit
  AbdulAkhir........................................ rob i tė Fundit
  AbdulAlij........................................r ob i tė Lartit
  AbdulAlim........................................r ob i tė Gjithėditurit
  AbdulAziz........................................r ob i Fuqiplotit
  AbdulBaith........................................ rob i Ringjallėsit
  AbdulBari........................................r ob i Zhvilluesit
  AbdulBaki........................................r ob i tė Pėrhershmit
  AbdulBatin........................................ rob i tė Padukshmit
  AbdulBasid........................................ rob i Ēliruesit
  AbdulBedij........................................ rob i Shpikėsit
  AbdulBerr........................................r ob i burimit tė sė mirės
  AbdulBesir........................................ rob i Atij qė sheh ēdo gjė
  AbduDarr........................................ro b i Dėmsjellėsit
  AbdulDhahir....................................... .rob i tė Dukshmit
  AbdulEuel........................................r ob i tė Parit
  AbdulFetah........................................ rob i Dhėnėsit tė fitores
  AbdulGafar........................................ rob i Falėsit
  AbdulGani........................................r ob i Vetė-Mjaftuesit
  AbdulHadi........................................r ob i Udhėzuesit
  AbdulHafid........................................ rob i Pėrulėsit
  AbdulHafidh....................................... .rob i Mbrojtėsit
  AbdulHaj........................................ro b i tė Gjallit
  AbdulHak........................................ro b i sė Vėrtetės
  AbdulHakem........................................ rob i Gjykuesit
  AbdulHakim........................................ rob i tė Urtit
  AbdulHalijm....................................... .rob i Vetė-Pėrmbajtėsit
  AbdulHamid........................................ rob i Atij qė ėshtė i denj pėr lavdėrim
  AbdulHanan........................................ rob i tė Mėshirshmit
  AbdulHasib........................................ rob i Llogarimarrėsit
  AbdulKabid........................................ rob i Shtrėnguesit
  AbdulKadir........................................ rob i tė Aftit
  AbdulKahar........................................ rob i Mposhtėsit
  AbdulKajjum....................................... .rob i Atij qė Vetė-Mbahet
  AbdulKauij........................................ rob i tė Fortit
  AbdulKerim........................................ rob i Bujarit
  AbdulKhabir....................................... .rob i Atij qė ėshtė i tė Informuarit
  AbdulKhalik....................................... .rob i Krijuesit
  AbdulKebir........................................ rob i tė Madhit
  AbdulKudus........................................ rob i tė Shenjtit
  AbduLatif........................................r ob i tė Butit
  AbdulMani........................................r ob i Atij qė parandalon
  AbdulMelik........................................ rob i Sundimtarit
  AbdulMenan........................................ rob i Mirėbėrėsit
  AbdulMetin........................................ rob i tė Pathyeshmit
  AbdulMexhid....................................... .rob i tė Lavdishmit
  AbdulMubdi........................................ rob i Nismėtarit
  AbdulMudhil....................................... .rob i Nėshtruesit
  AbdulMuhejmin..................................... ...rob i Mbrojtėsit
  AbdulMugni........................................ rob i Pasuridhėnėsit
  AbdulMuid........................................r ob i Rikrijuesit
  AbdulMukadim...................................... ..rob i Nismėtarit
  AbdulMuntekim..................................... ...rob i Atij qė denon keqbėrjet
  AbdulMuhji........................................ rob i Jetėdhėnėsit
  AbdulMuhsi........................................ rob i Gjithėnjohėsit
  AbdulMuhsin....................................... .rob i Mirėbėrėsit
  AbdulMuiz........................................r ob i Ngritėsit
  AbdulMu’min....................................... .rob i Ruajtėsit tė Fesė
  AbdulMumitė....................................... .rob i Vdekjeprurėsit
  AbduMuntekim...................................... ..rob i Ndėshkuesit
  AbdulMukit........................................ rob i Ushqyesit
  AbdulMuktedir..................................... ...rob i tė Fortit
  AbdulMuksit....................................... .rob i tė Drejtit
  AbdulMutekebir.................................... ....rob i tė Madhėrishmit
  AbdulMusauir...................................... ..rob i Formėdhėnėsit
  AbdulMuxhib....................................... .rob i Lutjepranuesit
  AbdulNafi........................................r ob i tė Volitshmit
  AbdulNasir........................................ rob i Ndimuesit
  AbdulRab........................................ro b i Zotit
  AbdulRrahim....................................... .rob i Pėrdėllestarit
  AbdulRafi........................................r ob i Atij qė lartėson
  AbdulRakib........................................ rob i Vigjiluesit
  AbdulRashid....................................... .rob i Udhėzuesit
  AbdulRauf........................................r ob i tė Mėshirshmit
  AbduRrahman....................................... .rob i tė Gjithėmėshirshmit
  AbduRrezak........................................ rob i Furnizuesit
  AbduSabur........................................r ob i Durimtarit
  AbduSamed........................................r ob i tė Pėrjetshmit
  AbduSami........................................ro b i Atij qė dėgjon ēdo gjė
  AbduSelam........................................r ob i Dhėnėsit tė paqes
  AbduSetar........................................r ob i Atij qė i fsheh gabimet
  AbduSubuuh........................................ rob i Atij qė ėshtė skajshmėrisht i pastėr
  AbduShafi........................................r ob i Shėruesit
  AbduShehid........................................ rob i Dėshmuesit
  AbduShekur........................................ rob i Vlerėsuesit
  AbduTeuab........................................r ob i Pendim-Pranuesit
  AbdulUehab........................................ rob i Dhuruesit
  AbdulUahid........................................ rob i tė Vetmit
  AbdulUalij........................................ rob i Udhėheqėsit
  AbdulUarith....................................... .rob i Trashėguesit Suprem
  AbdulUasie........................................ rob i Gjithėpėrfshirėsit
  AbdulUaxhid....................................... .rob i Kreatorit
  AbdulUduud........................................ rob i Atij qė ėshtė i pėrzemėrt
  AbdulUekil........................................ rob i Kujdestarit
  AbdulUelij........................................ rob i Mikut Mbrojtės
  AbdulUesi........................................r ob i Gjithpėrfshirėsit
  AbdulUexhid....................................... .rob i Gjetėsit
  Abdullah........................................ro b i All-llahut
  AbduXhami........................................r ob i Tubuesit
  AbdulXhebar....................................... .rob i Shtrėnguesit, Detyruesit
  AbdulXheliil...................................... ..rob i Fisnikut
  AbdulXheuad....................................... .rob i Bujarit
  Abid........................................adhuru es
  Abisali........................................luf tėtar nė Islam
  Abrar........................................devot shmėri
  Adil........................................i drejtė
  Adiim........................................i rrallė
  Afak........................................vendi ku takohet Toka dhe Qielli
  Affan........................................perso n falės
  Afif........................................modest
  Afijf........................................i pastėr, i ndershėm, i devotshėm
  Afraz........................................i qėndrueshėm si mali, aftėsia pėr t'u pėrballuar me ēdo gjė
  Afzal........................................mė i miri
  Ahdan........................................shoku mė i mirė
  Ahil........................................princ
  Ahmed........................................mė i admiruari
  Ahsan........................................mė i miri
  Aiman........................................i patrembur, guximtar
  Aixhaz........................................beki m
  Ajan........................................dhurat ė e Zotit
  Akil........................................inteli gjent
  Ali........................................i lartė
  Alman........................................i mirė, i urtė
  Almir........................................princ
  Ammar........................................me iman tė fortė, njėri nga Sahabet
  Amir........................................komand ant, princ
  Amr........................................emri Sahabi
  Amin........................................besnik , kujdestar
  Amir........................................i civilizuar
  Aniik........................................elega nt
  Anuar........................................vezul lues
  Ariib........................................i shkathtė
  Ariz........................................njeri i respektueshėm
  Asad........................................luan
  Asim........................................njeri qė largohet nga mėkatet
  Ashar........................................ai qė ka urtėsi
  Ashfak........................................shok i dhembshėm
  Atib........................................shumė i devotshėm
  Atif........................................i dhembshur
  Ather........................................i thjeshtė, i pastėr
  Auf........................................mysafir , aromė, luan
  Axhir........................................shpėr blim
  Azam........................................i vendosur
  Azfer........................................udhėh eqės
  Azim........................................i vendosur
  Edib........................................i kulturuar
  kthehu lart

  B
  Basim........................................i buzėqeshur
  Basil........................................trim
  Bekir........................................guxim tar, luan
  Beshar........................................prur ės i lajmeve tė mira
  Bilal........................................emri i muezinit tė Pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]
  Bishr........................................gėzim
  Burejd........................................ftoh ėt, mendje
  kthehu lart

  D
  Dajjen........................................sund ues i fuqishėm
  Damin........................................garan tues, siguri
  Damir........................................zemėr , ndėgjegje
  Danijal........................................int eligjent
  Danish........................................urtė si, mėsim, shkencė
  Daud........................................emėr pejgamberi
  Demura........................................xixė drite
  Deuid........................................princ
  Dilauer........................................gux imtar
  Dildar........................................i hirshėm, i dashur
  Dija........................................dritė
  Dijari........................................dhur atė
  kthehu lart

  F
  Fadil........................................i ndershėm, i shquar
  Faik........................................i shkėlqyeshėm
  Faiz........................................fitimt ar
  Fehim........................................intel igjent
  Feisal........................................i fortė, i hijshėm
  Feizan........................................eleg ancė, nder
  Fexharudin........................................ i pari
  Fekih........................................gazmo r
  Feleh........................................sukse s
  Ferid........................................unik
  Faris........................................guxim tar
  Faruk........................................ai qė dallon tė vėrtetėn nga e pavėrteta
  Fasih........................................eloku ent
  Fatah........................................ai qė fiton
  Feuzi........................................i suksesshėm
  Fejd........................................begati
  Fejzan........................................dash amirėsi
  Feroz........................................qė shndritė
  Fiddah........................................argj end
  Firas........................................mendj emprehtė
  Firoz........................................dhura tė
  Fudeil........................................me karakter tė shkėlqyeshėm
  kthehu lart

  G
  Gaith........................................shi
  Galib........................................fitue s
  Ganim........................................i suksesshėm
  Gauth........................................ndihm ues, mbrojtės
  Gejur........................................vetėr espektues
  Gazi........................................pushtu es, luftėtar
  Gufran........................................falė s
  Gutejf........................................i begatė
  Gohar........................................diama nt
  Gulab........................................trėnd afil
  Gulfam........................................fyty rė-trėndafili
  Gulshan........................................kop sht lulesh
  kthehu lart

  H
  Hadi........................................udhėhe qės, udhėzues
  Hafid........................................i urti
  Hafiz........................................mbroj tės
  Hafs........................................i riu i luanit
  Haliim........................................i duruar
  Hamdan........................................ai qė lartėson
  Hamza........................................luan
  Hanif........................................besim tar i vėrtetė
  Hani........................................i kėnaqur
  Haris........................................kujde star vigjilues
  Harith........................................lėru es
  Harun........................................emėr pejgamberi
  Hasan........................................i hijshėm, i mirė
  Hasin........................................i bukur, i menēur
  Hashmat........................................din jitet, lavdi
  Hajat........................................jetė
  Hejthem........................................faj kua i ri
  Hazim........................................i matur, i urtė
  Hisam........................................shpat ė e mprehtė
  Hilal........................................hėnė e re
  Himajet........................................mbr ojtje, mbėshtetje
  Hisham........................................buja ri
  Humen........................................shpir tmirė, me natyrė tė mirė
  Husam........................................shpat ė
  Humejun........................................i bekuar, mbretėror
  Husni........................................i hijshėm
  Husein........................................i bukur
  kthehu lart

  I
  Ibrahim........................................emė r pejgamberi
  Idris........................................emėr pejgamberi
  Ihsan........................................bamir ėsi
  Ihtiram........................................nde r, i nderuar
  Ijad........................................bujar
  Ikrime........................................emėr sahabi
  Ilan........................................njeri i mirė
  Ilifat........................................miqė si, mirėsi
  Iljas........................................emėr pejgamberi
  Imad........................................shtyll ė fuqie, me besim nė vete
  Imran........................................emėr pejgamberi
  Inam........................................shpėrb lim
  Inajet........................................dhur atė, mirėsi
  Isa........................................emėr pejgamberi
  Isam........................................mbrojt ės
  Is'hak........................................emėr pejgamberi
  Ismail........................................emėr pejgamberi
  Izan........................................bindje
  Izz........................................lavdi, nder, prestigj, pozitė e lartė
  kthehu lart

  J
  Jahja........................................emėr pejgamberi
  Jakuut........................................gur i ēmuar
  Jakub........................................emėr pejgamberi
  Jar........................................shok
  Jasin........................................Ja Sin janė shkronja tė Kur'anit. Vetėm Allahu e di domethėnien e kėtyre shkronjave.
  Jauar........................................ndihm ues
  Jeman........................................i bekuar
  Junus........................................emėr pejgamberi
  Jusr........................................rehati , komfort
  Jusuf........................................emėr pejgamberi
  kthehu lart

  K
  Kamil........................................i plotė
  Kamran........................................sigu ri dhe ndihmues
  Kazim........................................qė pėrmbahet nga zemėrimi
  Khaliid........................................i qėndrueshėm
  Khaliil........................................mik
  Kejsan........................................i urtė
  Khunejs........................................i fshehtė [emėr sahabi]
  Kinza........................................thesa r i fshehur
  kthehu lart

  L
  Lebiib........................................i arsyeshėm, inteligjent
  Leith........................................luan
  Lijaket........................................vle rė, meritė
  Lu'ej........................................mburo jė
  kthehu lart

  M
  Madani........................................i kulturuar
  Mahad........................................i kėndshėm, madhėshtor
  Mahbir........................................guxi mtar
  Mahir........................................i shkathėt
  Mexhd........................................lavdi , bujari
  Mensur........................................fiti mtar
  Makil........................................intel igjent
  Maruf........................................i njohur, i pranuar
  Merzuk........................................i bekuar, me fat
  Meshkur........................................qė meriton lavdėrimin
  Mesud........................................i lumtur, fatlum
  Masrur........................................i gėzueshėm
  Matin........................................i fortė, i vazhdueshėm
  Mejsareh........................................re hati, komfort
  Mika........................................i lezetshėm, i qetė, inteligjent
  Misbah........................................drit ė
  Muazam........................................i respektuar
  Muadh........................................i mbrojtur
  Mualim........................................mėsu es
  Mubarek........................................i bekuar, fatlum
  Mubeshir........................................pė rhapės i lajmit tė mirė
  Muejjed........................................i mbrojtur
  Muhamed........................................emr i i pejgamberit tė fundit [salallahu alejhi ue selam]
  Muhid........................................ai qė beson nė njėshmėrinė e Allahut
  Mufid........................................i dobishėm
  Muhib........................................ai qė do, shok
  Muhlis........................................i sinqertė
  Muhsin........................................bami rės
  Muhsin........................................ndih mues
  Muhtedi........................................i udhėzuar drejt
  Muin........................................ai qė ndihmon
  Mukbil........................................i radhės, i ardhshėm
  Muneuer........................................i ndriēuar
  Munir........................................i ndritshėm
  Mutaz........................................krena r
  Mu'tasim........................................i hijshėm
  Musa........................................emėr pejgamberi
  Mustenir........................................ma dhėshtor
  Mushir........................................kėsh illues
  Mutejjib........................................er ėmirė
  Muxhahid........................................lu ftėtar
  Muzafer........................................fit imtar
  Muzekir........................................pėr kujtues
  kthehu lart

  N
  Na'il........................................pėrfi tues
  Nabil........................................njeri bujar
  Nabig........................................gjeni
  Nadim........................................shok, mik
  Nadir........................................i dashur, i rrallė
  Nadr........................................lulėzi m, i begatė
  Naiim........................................bekim , rehati
  Nakib........................................udhėh eqės
  Nasif........................................i drejtė
  Nasim........................................fllad , puhi
  Nasir........................................ai qė ndihmon
  Nasif........................................i drejtė, i paanshėm
  Nasr........................................ndihmė , fitore
  Nauid........................................pėrgė zim
  Nazif........................................i pastėr, i thjeshtė
  Nehan........................................i bukur
  Nexhm........................................yll
  Nidal........................................lufti m, mbrojtje
  Nihal........................................i lumtur, pėrparimtar
  Numan........................................njeri me tė gjitha bekimet e Allahut
  Nuh........................................emėr pejgamberi
  Nuri........................................i ndritshėm
  kthehu lart

  R
  Raid........................................udhėzu es
  Rabar........................................perso n dashamirės
  Rafan........................................i bukur, i hirshėm
  Rafi........................................i lartė, i kulturuar, i gdhendur
  Raonar........................................lavd i
  Raziin........................................i pėrmbajtur, serioz, i kthjellėt
  Rebij........................................pranv erė, fllad
  Rebia........................................gjelb ėrim
  Reis........................................i pasur, udhėheqės
  Reshad........................................i matur
  Riduan........................................ruaj tės i portave tė parajsės
  Rijad........................................kopsh te
  Roshan........................................i ndritshėm, me shkėlqim
  Rukaneh........................................i fortė, i vendosur
  kthehu lart

  S
  Sa'd........................................lumtur i, aftėsi shprehėse
  Sa'dan........................................fatl um
  Sa'ud........................................fatlu m
  Sadat........................................bekim , nder
  Safir........................................i pashėm
  Sabahat........................................buk uri, lezet
  Sabir........................................durim tar
  Sadid........................................i rėndėsishėm
  Sahib........................................shoqė rues, mik
  Sahir........................................vigji lent, syēelė
  Salih........................................i sigurt, i plotė
  Sami........................................fisnik , i lartė
  Samit........................................i heshtur
  Sehl........................................i lehtė, i pakomplikuar
  Seiid........................................i hareshėm
  Se'id........................................i lumtur
  Sejf........................................shpatė
  Sejid........................................zotėr i
  Selim........................................i sigurt, i lirė
  Selman........................................i sigurt
  Suheib........................................i kuq pak
  Suhejl........................................miqė sor
  Subhi........................................mėngj esi i hershėm
  Suhejb........................................emėr sahabi
  Sulejman........................................em ėr pejgamberi
  kthehu lart

  SH
  Shad........................................i lumtur
  Shakiil........................................i pashėm
  Shamiim........................................aro mė
  Shamil........................................i gjithanshėm, i plotė
  Shan........................................dinjit et, madhėshti
  Sharik........................................vezu llues
  Shazad........................................prin c
  Shaxhi........................................guxi mtar
  Shefik........................................pėrd ėllestar, i butė
  Shejan........................................inte ligjent
  Shemshir........................................sh pata e nderit
  Sheukat........................................fis nikėri
  Shiraz........................................i kėndshėm
  Shuajb........................................emėr pejgamberi
  Shuxha........................................trim
  kthehu lart

  T
  Taban........................................i shkėlqyeshėm
  Tabassum........................................i buzėqeshur
  Tahir........................................i dėlirė, i ndershėm
  Tahsiin........................................ngr itje e vlerės
  Talal........................................i mahnitshėm
  Talha........................................lloj druri
  Tekij........................................i devotshėm
  Tammam........................................buja r
  Tanim........................................valė deti
  Temim........................................i plotė
  Temkiin........................................din jitet
  Teimur........................................heku r
  Tejmur........................................trim dhe i fortė
  Tenuir........................................i ndriēuar
  Teufik........................................ndih mė apo udhėzim hyjnor
  Turhan........................................i mėshirės
  kthehu lart

  TH
  Thabit........................................i fortė, i vendosur
  Thaman........................................vler ė, ēmim
  Thekaf........................................qė tejkalon nė aftėsi
  kthehu lart

  U
  Ueil........................................i qetė, paqėsor
  Uafi........................................besnik
  Uahid........................................unik
  Uaxhih........................................buja r, i shquar
  Uekas........................................luftė tar
  Uesiim........................................i pashėm
  Uesif........................................njeri virtuoz
  Uethik........................................i fortė, me besim nė vete
  Ubejd........................................adhur ues
  Ubejdullah........................................ rob i Allahut
  Umer........................................emri i halifes sė dytė
  Umejr........................................emėr i vjetėr arab
  Umran........................................pėrpa rim
  Unejs........................................i butė, i ngrohtė, i dashur, i qeshur, gazmor, i shoqėrueshėm
  Urueh........................................mbėsh tjetje
  Usame........................................pėrsh krim i luanit
  Usejd........................................luan i vogėl
  Uthman........................................emri i halifes sė tretė
  Uzejr........................................i ēmuar
  kthehu lart

  Z
  Zaim........................................udhėhe qėsi
  Zafir........................................fitim tar
  Zahir........................................i ndritshėm
  Zain........................................shok, i dashur
  Zeker........................................i pashėm, me zemėr tė mirė
  Zekerija........................................em ėr pejgamberi
  Zejd........................................i bollshėm
  Zia........................................i urtė
  Ziaud........................................shkėl qim
  Zijad........................................begat i
  Zubejr........................................emėr i pėrshtatshėm, emėr sahabi
  Zuhejr........................................i kthjellėt, i mprehtė
  kthehu lart


  Emėrtimi i fėmijve me emrat e sahabėve (Shoqėruesve tė Profetit Muhammed sal-lallahu alejhi ue selem)

  Bekir........................................Ebu Bekr es-Siddik
  Umer........................................Umer ibnul Khatab el-Faruku
  Uthman........................................Uthm an ibnu Affan dhun-Nurejn
  Ali........................................Ali Ibn Ebi Talib
  Seid........................................Seid ibnu Amr el-Xhumehij
  Tufejl........................................Abdu llah ibn Hudhafe es-Sehmij
  Umejr........................................Umejr ibnu Uehb
  Berra........................................el-Berrau ibnu Malik el-Ensari
  Thumame........................................Thu mame ibnu Uthal
  Amr........................................Amr ibnu Xhamuh
  Ubejde........................................Ebu ibnul Xherrah
  Ikrima........................................Ikri ma ibn Ebu Xhehl
  Zejd........................................Zejdul Khajr, Adij ibnu Hatim et-Taij
  Usame ........................................Usame ibnu Zejd
  Seid ........................................Seid ibnu Zejd
  Umejr........................................Umejr ibn Sa’di
  Xhaferr........................................Xha fer ibnu Ebi Talib
  Sead........................................Sead ibnu Ebi Uekas
  Hudhejfe........................................Hu dhejfe ibnu Jemani
  Habib........................................Habib ibnu Zejd el-Ensari
  Rebia........................................Rebia ibnu Ka’ab
  Asim........................................Asim ibnu Thabit
  Habab........................................Habab ibnu Eretti
  Suraka........................................Sura ka ibnu Malik
  Thabit........................................Thab it ibnu Kajs el-Ensari
  Muadh........................................Muadh ibnu Xhebel
  Khadid........................................Khal id ibn Uelid
  Nuajm........................................Nuajm ibnul Mes’udi
  Utbe........................................Utbe bin Gauzan
  Zubejr........................................Zube jr bin el-Auan
  Hamza........................................Hamza bin AbdulMutalib
  Abbas........................................Abbas bin AbdulMutalib
  Katade........................................Kata de bin Numan
  Amar........................................Amar ibn Jasir
  Mus’ab........................................Mus’ ab bin Umejr
  Ej-jub........................................Ebu Ejjub el-Ensari
  Selman........................................Selm an el-Farisi
  Ebu Dherr........................................Ebu Dherr el-Gafari
  Talha........................................Ebu Talha el-Ensari
  Zijad........................................Zijad el-Harithi
  kthehu lart


  Emėrtimi i fėmijėve me emra tė Profetėve
  ADEM
  IDRIS
  NUH
  HUD
  SALIH
  IBRAHIM
  ISMAIL
  IS’HAK
  JAKUB
  JUSUF
  SHUAJB
  MUSA
  DAUD
  SULEJMAN
  EJJUB
  JUNUS
  ZEKERIJA
  JAHJA
  LLUKMAN
  DHULKIFL
  ELJESA
  UZEJR
  ISA
  MUHAMMED
  kthehu lart


  Emrat e fėmijėve te Profetit sal-lallahu alejhi ue selem
  Fatime........................................nėna e Hasanit dhe Huseinit, radijall-llahu anha
  Ibrahim........................................dja li i Profetit alejhi salatu ue selam
  Rukije........................................migr uesja e dyfishtė (nė Etiopi dhe Medine)
  Zejnebe........................................vaj za me e madhe radijall-llahu anha
  Ummi Kulthum........................................gru aja e Uthmanit radijall-llahu anha
  kthehu lart


  Emrat e grave tė Profetit sal-lallahu alejhi ue selem
  Khatixhe........................................Kh atixhe bint Huejlid
  Seuda........................................Seude te bin Zumat el-Arimije
  Aisheh........................................Aish eh bint Ebi Bekr es-Siddik
  Hafsa........................................Hafsa bint Umer
  Zejneb........................................Zejn eb bint Huzejne
  Ummi Seleme........................................Ummi Seleme bint Zadu er-Rekb
  Ummi Habibe........................................Ummi Habibe Remlete bint Ebi Sufjan
  Xhuvejrijeh....................................... .Xhuvejrijeh bint el-Harith el-Hazaije
  Zejneb........................................Zejn ebe bint Xhahshi
  Safije........................................Safi jete bint Haji
  Mejmune........................................Mej munete bint el-Harith el-Hilalijete

 2. #2
  BeLeGu Maska e KaLajsi
  Anėtarėsuar
  19-05-2004
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  35
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me leje te shtoj edhe un ca emra?

  Tahir , Sulejman , Hatixhe .
  Jufka ime ...

 3. #3
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Eshte Interesante ,se kur dikush ka nje emer Musliman ,ai person qe mban kete emer shifet me nje sy te keq dhe tentohet te perqeshet,ndersa kur dikush mban nje emer ,doren ne zemer ai emer vetem mund te jetė kombinim shkronjash dhe asgje tjeter,apo noj emer i huaj,jo shqiptar,dhe jo musliman,ateher nuk shifen keta emra si te kritikuar nga te tjeret...

  del nje tip kritikon tjetrin se ka emrin Hajdar apo Abdullah ,ndersa per vete mban emrin Eduard apo John...ku qendron ketu dallimi ne mangesi apo ne gabim...

  Njeriu kur te ve emere duhet te kete parasysh domedhenjen apo kuptimin e atij emri e jo vetem kombinim shkronjash apo emitim te nje personaliteti...
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Lani_dr Lexo Postimin
  "Emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė bukur"
  Ketu pajtohem une plotsisht me ty,

  por

  me trego ti mua perēka duhet une ti emertoj femijet e mi me nje domethenje te nje gjuhe te huaj e jo me nje domethenje te mire nga gjuha e shenjet e Zotit, nga gjuha shqipe ???

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  840
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  si duket me eshte fshi nje koment

  desha te falenderoj edhe nje her per keta emra shum faleminderit

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  37
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ne liste mund te shtoni emrin Adnan ose Adnant

  emra te bukur jane edhe emrat shqiptare, sidomos ato emra qe kane te bejne me te paret tane. Ashtu sic jane te shenjte (nuk po e them ne kuptim adhurimi) brezi yne familjar qe i njohim qe jane nena dhe babai ashtu jane te shenjte edhe parardhesit tane.
  Disa emra te bukur shqiptare jane Arber, Taulant, Dardan, ilir, Indrit.

  Tani eshte ne preferencen e secilit qe te zgjedhe edhe emra me kuptim te bukur por qe jane ne gjuhe te huaj. Psh nje emer shume i perdorur ne shqiperi Ervin. Ka kuptimin i ndritshem. Eshte perdorur per nje kohe te gjate dhe na duket si i yni (si emer shqip) por nuk eshte. Duket i bukur gjithashtu pasi nuk duket se i perket nje gjuhe direkt sic mund te jene emrat: Doloreza- ky perdoret ne Shqiperi (i cili vetem nga kuptimi nuk eshte mire te vendoset), Kondoleza, ose Principesha. Keto emra bejne muuuuu qe jane italiane dhe nuk ka nevoje per emra kaq jashte spektrit te gjuhes shqipe.

  Por ama jo emra si psh: Groshe.
  beqar

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  37
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ka edhe prej atyre qe duan qe femijet e tyre te kene emra me kuptim fetar. Sic jane Eva apo Hava, Adam apo Adem, David apo Davut dhe kjo eshte zgjidhja e secilit.

  Dikush me lart tha se emri Xhon (John) eshte emer pa kuptim. Per mendimin tim ky eshte emer shume i bukur vetem se eshte versioni anglisht i emrit Jahja. Pra ketu ka vetem konflikt gjuhe dhe jo kuptimi.

  Nqs dikush do qe edhe feja e tij te reflektohet ne emrin e personit atehere mund te beje zgjedhje midis emrit David dhe Daut, Sulejman apo Solomon. Po ti biesh telit te ciftelise hollshem fare nderkohe qe kriteri i vetem eshte feja si i krishtere ashtu edhe musliman mund te anojne me shume nga versioni Daut dhe Sulejman pasi David dhe Solomon jane me shume versioni anglisht i ketyre emrave. Ne tokat ku kane shkelur pejgamberet emrat Daut dhe Sulejman perdoren si nga te krishteret ashtu edhe nga muslimanet.

  Tani nje Meksikan femijes se tij ja ve emrin Hesus, qe ne anglisht eshte Jesus, ne shqip Jezus ose Isa. Megjithese ky emer duket sikur ka nevoje per trajtim te vecante vlen per te permendur se arabet e krishtere perdorin Isa.
  beqar

 8. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Diqka ne lidhje me Emrat e ndaluar(qortuar) dhe Ndikimin qe e ka Emri per personalitetin e njeriut...

  Hadith:

  Me te verete ne diten e gjykimit do te thirreni me emrat tuaj dhe me emrat e baballareve tuaj,keshtu qe vendosni emrat te bukur (ebu derda)

  Nga te gjitha emrat tuaj,te Allahu me te dashur jan Abdullah dhe Abdurrahman (Omeri)
  Vendosni emra perjgamberesh,ndersa emrat me te dashur jan Abdullah dhe Abdurrahman,me te sinqerit jan emrat Harith dhe Hemman,ndersa me te keqinjt janemrat Harb dhe Murra (ebu vehb el-Xhushemi)


  Maliku Transmeton :

  Omeri : e kishte pyetur nje njeri se si quhet ,
  Njerii : Xhemre (prush).
  Omeri : "Djali i kujt je",
  Njeriu : djali i shihabit (flakes)
  Omeri : cili eshte fisi ytė ?
  Njeriu : Hurka (nxehtesia ne brendi,flak)
  Omeri : ku eshte vendi u juaj ?
  Njeriu : Ne Harretun-nar (ne shkembin e zjarret),
  Omeri : ne cilin rajon ,
  Njeriu : ne Dhatu ledha(zjarrin e fort) u pergjigj njeriu
  Omeri : -Ngutu per te shpia jote ,se do te digjet familja.
  Dhe me te vertet ashtu ndodhi siq i tha omeri....

  Ibn Vehbi e permend se Perjagamberit a.s ia kan sjellur nje djalosh dhe pyeti: si ia keni lene emrin? Saib (i larguar ,i hedhur) ,u pergjigjen.
  Mos e thirrni Saib por thirreni Abdullah ,por ,prap vazhduan qe ta therrisnin me emrin e tij te parė dhe Saibi nuk vdiq derisa nuk luajti mendesh...


  Disa nga Emrat e daluar jan: Sundues i sundimtareve,mbret i mbretereve,sulltan i sulltaneve dhe shahu i shaheve,Faraon etjj..

  Emrat e shejtaneve : Hinzeb,El-Velehan,el-eaver,el-exhdea.

  Emra te kuranit apo te sureve,si jasin etj...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 11-05-2008 mė 14:10
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2006
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  emrat shum te bukur me domethanje te paster edhe ne gjuhen e paster arabe

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-09-2005
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Emer musliman

  E di qe mund te jete hapur dhe here tjeter po gjithsesi nese mund te me ndihmoni do doja te dija ndonje link per emra femijesh muslimane. E di qe mund ti kerkosh ne Google, por para ca kohesh kam gjetur nje faqe qe bashke me kuptimin jepte dhe "pronoucation" e emrit.

 11. #11
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kosovar2006
  Anėtarėsuar
  23-11-2005
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Ketu pajtohem une plotsisht me ty,

  por

  me trego ti mua perēka duhet une ti emertoj femijet e mi me nje domethenje te nje gjuhe te huaj e jo me nje domethenje te mire nga gjuha e shenjet e Zotit, nga gjuha shqipe ???
  "Emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė bukur"

  Emrat Siq jan

  BESIM
  ILIR
  ENDRIT
  GEZIM
  QENDRIM
  Besoj qe poashtu jan te Lejuara

  Po Emrat sidomos qe e ndiva para disa dite eshte FLAKA jan repsisht te ndaluar
  BAC, SU KRY

Tema tė Ngjashme

 1. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
 2. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 09:59
 3. Per hir te Allahut lexo kete o musliman (Perqarja)
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 14:58
 4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-10-2004, 05:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •