Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Kush e vrau Miladin Popoviin?

  Kush e vrau Miladin Popoviin?


  Miladin Popovii i heroizuar dy her: nga Tito, me Hero i Popujve t Jugosllavis, me muzeun Miladin Popovi n Pej, emrin e tij mbanin mjaft shkolla e rrug n Pej, Prishtin, Shkup etj., dhe Miladini i vrar nga nacionalisti shqiptar, Haki Taha. I heroizuar dhe nga E. Hoxha: Miladini u vra nga Tito, sepse mbronte t drejtn e shqiptarve t Kosovs pr vetvendosje. Akademiku Jevrem Berkovi shkel n drras t kalbur me botimin e rrfimit t Radovan Zogovi-it pr mikun e tij Miladin. Ribotimi i rrfimit t Zogoviit nga Gazeta Shqiptare, me ngarkes negative ideologjike e politike. E vrteta historike: Miladin Popovii u vra si hakmarrje politike pr Kosovn nga nacionalisti i shquar gjakovar, Haki Taha. Gazeta Shqiptare 2008,12 shkurt.
  Kush e vrau Miladin Popoviin? sht pyetje jo kureshtare, sht me ngarkes politike e historike. Miladin Popovii me Dushan Mugoshn jan themeluesit e PKSH; sht Miladini, i drguari i Titos, kryetari de fakto i partis pr tre vjet, q bashk me Mugoshn iu dhan ngjarjeve kryesore t lufts fatin q deshte politika jugosllave, sht po Miladini ai, ezari i Kosovs para ardhjes n vendin ton, dhe nga tetori 44 e derisa u vra n fillim marsi 45. Interesa politike t vjetra e t reja pr t nxjerr n plan Miladinin me medaljen q i takon n historin shqiptare ktu e n Kosov.

  Kush e vrau Miladin Popoviin? sht pyetja, me t ciln fillon parashtresa e Prof. Kristo Frashrit nga Dshmia e Radovan Zogoviit pr vrasjen e Miladin Popoviit, t botuara n Gazeta Shqiptare e 12 shkurtit 2008. Radovan Zogovii, m 22 maj 1981 i rrfen mikut t tij, Jevrem Berkovi, ka i kishte treguar Miladin Popovii pak koh para vrasjes (fillimi i vitit 1945); dhe rrfimi i Zogoviit botohet nga Berkovii n librin e tij memoriaristik Dnevnici I (Podgoric 2007). Zogovi, Berkovi dhe Popovi, q t tre malazes e miq t vjetr. Ribotimi i rrfimit t Radovan Zogoviit nga Gazeta Shqiptare pr ti dhn fund dilems 60-vjeare se kush dhe pse e vrau Miladin Popoviin: e vrau regjimi i Titos, sepse Miladini ishte mbrojts i t drejtave t shqiptarve t Kosovs pr vetvendosje, sipas rrfimit q Popovii i bnte Zogoviit pak koh para vrasjes, dhe nuk e vrau nacionalist kosovar Haki Taha, por q prej asaj kohe n opinionin e gjer popullor e intelektual n Kosov e te ne e m gjer mbeti Haki Taha, dhe kjo sht e vrteta historike.

  Tregimi i Radoviit dhe parashtresa pr tregimin e tij botohen nga Gazeta Shqiptare pes dit para shpalljes s Kosovs Republik, ather kur shqiptart n Kosov, n trojet shqiptare e kudo, or e ast prjetonin gzim t madh n vigjilie t fests s madhe; dhe dalja n sken e M. Popoviit, n prkim me ngjarjen m t madhe historike, intelektual kosovar t ktushm e prjetuan si kujtes se M. Popovii meritoka nderim si lufttar pr mbrojtjen e t drejts s shqiptarve pr vetvendosje politike, deri n at shkall sa ai vritet nga njerzit e Titos, se e deshi Kosovn Republik; por q nuk ka kosovar q M. Popoviin mos e kujtoj si simbolin e s keqes, kur ishte kryetari i PKJ pr Kosmet-in (Kosov-Metohi), pr krimet serbe mbi shqiptart, veanrisht pr mijra shqiptar t vrar e masakruar n janar-shkurt 1945. Interesant sht fakti se shkas pr kt debat bhet tregimi i Radovan Zogoviit, i botuar nga Jevrem Berkovii, e t dy iu kan besuar ankesave e paknaqsive t Miladin Popoviit pr njerzit e Titos, por sht e besueshme se nuk kishin informacion tjetr pr punn e mikut t tyre n Shqipri n vitet e lufts, pr t shtuar se Jevrem Berkovii sht ngutur dhe nuk e ka peshuar sa duhet botimin e tregimit t Radoviit, si t thuash se ka shkelur n drras t kalbur, vese jeta e tij n tri dekadat e fundit sht me plot argumente se tregimi i botuar m 2007 nuk ka prej tij ngasje politike; dhe ndoshta e vetmja arsye pse Radovii mendon se Miladini sht vrar nga njerzit e Titos, sht se n fatin e tij (Radovii) shihte dhe fatin e vet M. Popoviit.
  M par pikpamja, apo faktet ojn n pikpamje?
  Vitet e fundi edhe ndonj media, por veanrisht Akademia e Shkencave i ka dhn vlera t veanta M. Popoviit n themelimin e partis s komunistve shqiptar me mandatin e t drguarit t Kominternit, e q sishte vese prfaqsuesi i PKJ dhe Titos. Dhe E. Hoxha e ka vlersuar Miladinin si mik t madh t Shqipris dhe t Kosovs dhe u vra, sepse ishte shprehur pr t drejtn e popullsis s shqiptarve t Kosovs pr vetvendosje.(1) Gazeta Shqiptare rimerr shtjen e Miladin Popoviit me gjetje argumente t forta n tregimin e Radovan Zogoviit dhe botimin e tij nga Jevrem Berkovii: Radovan Zogovii: shkrimtar, poet, ish-kryeredaktor i gazets Borba, organ i Komitetit Qendror t Partis Komuniste Jugosllave dhe Jevrem Berkovii, funksionar i lart i Partis Komuniste Jugosllave dhe antar i Akademis s Shkencave t Beogradit, dhe se vetm me ksi argumentesh do t bhej m n fund e besueshme e vrteta se Miladin Popovii sht vrar nga regjimi i Titos pr arsye politike, pse i kishte krkuar Titos q Kosova t bhet republik, sepse, tek e fundit, jan dy militant t vjetr t Titos q e pranojn me gojn e tyre. E vrteta sht se n tri dekadat e fundit t jets, Radovan Zogovii besoj se flaku tej si nj mbeturin t qenit dikur kryeredaktor i gazets Borba t PKJ, po ashtu edhe Jevrem Berkovii t qenit funksionar i PKJ, dhe t prdorsh sot kto argumente pr ti dhn fund dilems m se 60-vjeare pr vrasjen e motivin e vrasjes s Miladin Popoviit, kjo nuk i prgjigjet s vrtets historike.

  Madje, sht m shum se kaq, sepse kinse shkarravitet ADN e ndrgjegjjes t Zogoviit dhe Berkoviit q Miladini t mbetet miku i mir i shqiptarve t Kosovs dhe kundrshtari politik i Titos pr t mirn e Kosovs, dhe kjo smund t mos jet me ngarkes negative pr shqiptart e Kosovs. Ssht aspak e vrtet se Radovan Zogovii sht vetm shkrimtar, poet, ish-kryeredaktor i gazets Borba, organ i Komitetit Qendror t Partis Komuniste Jugosllave, dhe Jevrem Berkovii funksionar i lart i Partis Komuniste Jugosllave.(2) Dhe, pr t par se ndodh, kur manipulohet me t vrtetat, kur censurohen ato, kur ndriohet njra an e medaljes dhe fshihet apo lihet n errsir ana tjetr e saj, kur kapesh fort pas nj fakti dhe fshin t tjert q i ke para, apo pr ti rn m shkurt, kur krkon at fakt q josh pikpamjen e akcilit, historianit a medias dhe asessi jo fakte t mjafta pr t ndriuar e krijuar pikpamjen e vrtet pr ngjarjen.

  Dhe pr ti hequr fashon e zez s vrtets s botuar n Gazetn Shqiptare, t shohim faqen tjetr t identitetit t dy militantve t Titos. Radovan Zogovii, i portretizuar nga Jevrem Berkovi, duke marr mimin ndrkombtar Kepi i Shpress s Mir, Mitrovic 2006: Populli malazez pati fatin t kishte poetin e madh Radovan Zogovi, ardhacakun metohias, q hetoi rrnjt e thella shqiptare t ngulitura n tokn kosovare. Zogovi u identifikua me plakun Ali Binaku, si protestues ezopik kundr politiks serbomadhe, shtypjes dhe shfarosjes s shqiptarve n Kosov. Jevrem Berkovi: Poeti i madh malazias, Radovan Zogovi, vdiq n Beograd. Sipas amanetit t tij u varrsos n nj varr t vogl t Deanit. Radovan Zogovii ju ka takuar t gjithve, sa ju [Kosovs] dhe Malit t Zi. Le t jet varri i tij dhe vllazria ime e Ali Podrimjes, ato lidhje q kurr nuk do t tradhtojn, q me koh do shndrrohen nga dashuria individuale n at popullore.(3) Jevrem Berkovi: Qysh nga viti 1981, Jevremi u pozicionua n llogoren e zrave t pakt n ish-Jugosllavi q e mbrojti me prkushtim dhe q e prkrahu me guxim rinin shqiptare t Kosovs, at rini q krkonte trimrisht Republikn, ndaj dhe prjetoi krcnimet e atakimet e rrezikshme t regjimit, prjetoi shantazhet dhe izolimin. Jevremi ishte nga t part q nuk u pajtua me prgjakjen fashiste t shqiptarve dhe Kosovs, ishte zri i vetmuar q vinte si npr balada. Jevremi e ka bartur mbi supet e tij nj koh t gjat kryqine tradhtarit t popullit dhe t shtetit t tij pr shkak t prkrahjes s shqiptarve dhe t Kosovs. Atij shum her i sht dashur t fshihet, t izolohet, t mbrohet e ta braktis dhimbshm vendin e tij. I vran truprojen, vet mori palg t rnda. Shefi i Akademis Dukleane t Shkencave (jo t Beogradit), militanti i liris s popujve, miku i madh i shqiptarve mezi ka shptuar gjall nga ky akt i shmtuar. Dhe ky ssht atentati i par kundr shkrimtarit.(4) [Foto e Jevrem Berkovi-it.] Identiteti i tyre intelektual mbetet n hije dhe jo pr munges informacioni.

  Dihet se faktet bjn ngjarjen dhe ngjarjet historin, vese faktet presin t vlersohen drejt pr nga autoriteti i burimit t faktit, pr nga autenticiteti (vrtetsia) i faktit, e vnia e fakteve n marrdhnie mes tyre e n sitn e arsyes, pr t ardhur pastaj n rezultanten historike. Ndodh shpesh q gjendet nj dokument n arkiv e pa menduar a pa e ditur se ai sht nj rrenash e madhe, dokumenti mbush faqe gazetash me dossier; dhe pr kt dukuri t zakont q t bn me dhimbje koke, nga t shumtit i drejtohem nj fakti i lidhur me problemin ton. Kshtu, Letra e panjohur e Enver Hoxhs mbi Kosovn (e nxjerr nga arkivat ruse), drejtuar KQ t PK (b) t BS mbi parahistorin e lindjes s problemit t Kosovs dhe metodat e zgjidhjes s tij (2 shtator1949)(5), kur vihet prball dokumenteve arkivore t Enver Hoxhs gjat Lufts, apo me dokumentin e 17 marsit 1948 t shkruar nga E. Hoxha gati nj vit m par nga kjo letr, ku pa pik dinjiteti i lutej Titos pr bashkimin e Shqipris me Jugosllavin(6), lehtsisht bindesh se Letra e panjohur e E. Hoxhs sht trsisht e trilluar nga vet E. Hoxha dhe me t pavrteta historike. Pr t par ann tjetr t debatit, at se cilat jan argumentet e rrfimit t Radovan Zogoviit, q i boton akademiku Jevremi Berkovi dhe q ribotohen nga Gazeta Shqiptare me parashtres t Prof. K. Frashrit.
  Ankesa e paknaqsi t Miladinit!
  Akademiku Jevrem Berkovii kujton nga rrfimi (m 1981) i Radovan Zogoviit: [Miladinin] Filloi t ankohet pr Bllazha Jovanoviin [i drguari i P.K.J pran Komitetit Qendror t P.K.SH] dhe pr punn e tij n Shqipri. M tha se Bllazha kishte br gabime t mdha atje (n Shqipri). Miladini i ankohej Zogoviit pr t kqijat/padrejtsit q i kishte br Bllazho-ja atij dhe pr padrejtsit kundr Shqipris. Koo Tashko n tetor 1942 i drgonte Kominternit raportin pr mbledhjen themeluese t PKSH, dhe atje kishte kritika e akuza t forta e t drejta pr Miladin Popoviin, q drejtoi mbledhjen themeluese t partis, dhe q ai bashk me Dushan Mugoshn ishin faktori subjektiv numr nj pr themelimin e partis.(2) N Konferencn e I t Vendit t PKSH (17-22 mars 42), Bllazho Jovanovii vinte i deleguar i Kominternit e me nj letr t Titos, dhe smund t vihet n dyshim se Bllazho-ja kritikat e akuzat e Tashkos me rekomandim t Kominternit i shkarkonte mbi Miladinin, ndaj dhe ky i ankohej Berkoviit pr Bllazho Jovanoviin dhe, prderisa Miladini qndroi n krye t partis edhe nj vit m pas (fundshtator 44), kuptohet se kritikat q i bheshin Miladinit nga Kominterni nuk ishin t asaj shkalle sa t vihej n dyshim misioni i tij i ngarkuar nga Tito, prkundr faktit se ishte besnik i tij e n ombrelln e tij. [Foto e Miladinit bashk me E. Hoxhn]

  N mbledhjen e Plenumit t II t Beratit (fundnntor 44), nga diskutimi i E. Hoxhs ka mbetur e thn prej tij: Baca [R. itaku] tha se Bllazhua i kish thn: Kini mendjen ke M.[iladini]. Un nuk e dija, Baca sma ka thn. Kjo do t ishte nj pun e mir pr ne po ta dinim. Bllazhua ka thn n mbledhje se M.[iladini] sht instruktor dhe jo si deri tani. Baca. Miladini sht instruktor dhe jo si deri tani, sht domethnse se Miladini nuk sht kryetar i partis, q u duk m s qarti n Konferencn e marsit, q pas diskutimeve t do referati konkluzionet i bnte Miladini, e q ishte afirmim i kritikave t Tashkos dguar Kominternit. Sipas akademikut Berkovi, Miladini i ankohej Zogoroviit edhe pr pr punn e tij [Bllazhos] n Shqipri. E. Hoxha n mbledhjen e dyt t Beratit i bn vlersimin m t lart Bllazhos n prgatitjen e Konferencs s I t Vendit dhe theksonte se Shoku Bllazho ka qen ai q ka ndihmuar m shum n prgatitjen e referateve e sidomos n at ushtarak. Kur erdhi Bllazhua, na u duk sikur erdhi P.[erndia]. Si e tregojn burimet arkivore, Bllazho bri m shum nga sa thoshte Hoxha, sepse ai shkroi nga fillimi n fund t dy raportet kryesore, at t Ushtris dhe t Lufts Nacionallirimtare, vese n librin TITISTT, gati 40 vjet m pas, E. Hoxha lshon rrufet kundr Bllazhos e puns s tij armiqsore (t pafaktuar) n Shqipri, para dhe pas Konferencs s I t Vendit.
  Parimsia e Miladinit!
  Akademiku Jevrem Berkovi i beson rrfimit t Zogoviit: Miladini sht ankuar edhe tek un, edhe te t tjert kundr Ivan Mulitnoviit. M ka thn se Ivani... kishte drguar urdhresa se far t bnin komunistt shqiptar. ...Miladini... kishte thn se nuk mund ti diktohet n at mnyr partis shqiptare, pasi me t mund t bashkpunohet vetm n baza t barabarta. Ka plot argumente se Miladini ishte i zhveshur nga do parimsi n marrdhnie me antart e qendrorit komunist shqiptar, dhe as mund t flitet se ka ndonj gjurm bashkpunimi vetm n baza t barabarta t Miladinit me t zgjedhurit e partis, dhe ai mori vet n dor timonin e drejtimit politik t partis q nga krijimi e deri shtator 44, kurse Mugosha drejtimin ushtarak, e q t dy spostuan partiakt shqiptar t zgjedhur nga forumet qendrore t partis. Miladini, terrorist: Vija terroriste ishte m e theksuar te Dushani dhe tek Aliu [Miladini]. ...N kt pik un isha pasqyra e Aliut [Miladinit]. Kur vinte ndonj nga fronti, ku thuhej se ky apo ay po vepronte keq, dhe ne vendosnim ta vrisnim.(7) N konferencn e qarkorit t Tirans (janar 43), Miladini akuzohej nga A. Lulo e S. Premte si kryetar serb n krye t partis dhe Miladini sht diktator, kjo sht e arsyeja kryesore e likuidimit politik e pushkatimit t Lulos e ndjekja pr asgjsimin e Premtes. Q nga krijimi i partis dhe gjat gjith lufts Partia dhe K.Q. ishin identifikuar vetm me Miladin Popoviin, si pohonte E. Hoxha n mbledhjen e Beratit. Miladini dekonspironte pr t eliminuar persona q i shihte si kundrshtar politik t tij, a q skishin simpati pr t: Kur raportet vinin nga shok q Miladini nuk i kishte n sy t mir, p.sh., raport t atyre q ishin ngarkuar me pun me nacionalistt, kto raporte mbaheshin n arkiva t ekspozuara, e si rezultat ato ran n duart e policis... dhe disa nacionalist u internuan dhe t tjer u burgosn.(8) si ndodhi me figura kryesore t zgjedhura n Konferencn e Pezs e t tjer.

  Mbrojts i t drejtave s Kosovs!
  Nga rrfimi i Zogoviit, n bised me Miladinin: Ne dhe para lufts, edhe pas lufts, - vazhdon Zagovii, - komunistve shqiptar iu kemi premtuar Kosovn e Metohin, duke menduar se e tra do t jet nj Federat Ballkanike. Do t jet se Miladini i sht prmbajtur ksaj dhe se palve shqiptare iu ka premtuar Kosmetin. N Rezolucionin e mbledhjes s grupeve komuniste pr themelimin e partis, i shkruar nga Miladini e Mugosha (sht fjala pr rezolucionin origjinal prej nj faqe e gjysm, i botuar nga V. Dedijeri m 1949), n pika e katrta i sht hequr kryq zgjidhjes s shtjes shqiptare: ...E me gjith kto, nuk duhet t harrojm rrezikun e influencs s nacionalizmit. (dhe qart sht fjala pr tokat shqiptare prtej kufijve politik), q n rezolucionin e quajtur origjinal fjala nacionalizmit sht ndryshuar me nazizmit gjerman, dhe m von (1960) me fjaln nazizmit, dhe n t gjitha botimet shkencore t derisotme pohohet se n mbledhjen themeluese t partis shtja e Kosovs mbeti e patheksuar, kurse, si shihet, sht dhn mjaft e prcaktuar n togfjalshin rreziku i nacionalizmit, dhe nacionalizmi smund t ishte vese ai shqiptar ndaj tokave prtej kufijve politik. Qndrimi pr Kosovn: shtja e Kosovs. Pr shqiptart e Kosovs [...] Partia ka heshtur sistematikisht, duke thn (fjalt e Miladinit), se shtja e Kosovs nuk na prket neve, por i prket PKJ.(9) Parulla politike (e fundit) e Rezolucionit t Konferencs s Pezs: ...Rroft Shqipria e lir, e pandashme, indipendente dhe demokratike! dhe e pandashme do t thot: Rroft Shqipria etnike!; por pas dy javve, n thirrjen e Kshillit t Prgjithshm Nacionallirimtar, t 30 shtatorit 42, me ndikimin e drejtprdrejt t M. Popoviit hiqet fjala e pandashme; edhe marrveshjen e Mukjes e grisi Miladini vet. Tito-ja ka qen shum i qart pr Kosmet-in, si pjes e pandar e Jugosllavis, ndaj asnjher nuk ia ka premtuar at Shqipris dhe komenti i Radovan Zogoviit pr Miladinin se iu ka premtuar shqiptarve Kosmet-in nuk ka asnj baz.

  Tito n letrn q daton 6.12.43 drejtuar Komitetit Qendror t Partis Komuniste Shqiptare, n prgjigje t letrs s Miladinit t 29 majit t po atij viti trajton vetm shtjen e Kosovs dhe, megjithse nuk kam n dor letrn e Miladinit, thelbi i saj zbulohet nga prgjigjja e Titos: ...gjej t nevojshme t prgjigjem n pyetjet e parashtruara nga ana juaj mbi gjendjen e Kosovs dhe t Metohis... Nuk dihet se far pyetjesh i bheshin Titos nga Miladini dhe ato t delegatit shqiptar pr [Ivan] Multinoviin, por thelbin kryesor t tyre e jep Tito n prgjigjen e tij: Shoku Milo [Miladin] nuk ka t drejt, kur thot se partia jon do t duhet t paraqiste qndrimin e saj - gjithashtu edhe [partis] s Shqipris- mbi shtjen e Kosovs dhe Metohis.... [Letra e Miladinit drguar Titos ka vetm nj shpjegim: n shtypin e djatht, por dhe n masat e gjera, veanrisht n radht e intelektualve, po bheshin gjithnj e m t qarta synimet jugosllave ndaj Kosovs dhe Shqipris, emisart e Titos ktu quheshin armiqt tan, kjo duket se sht dhe arsyeja q Miladini i krkonte Titos, q t dy partit t bnin t njohur qndrimin politik ndaj Kosmetit, sepse Miladini e dinte se nj dit do t kthehej n Kosov, ku urrejtja politike pr t ishte br mal.] Tito e prfundon letrn me detyrn q shqiptart e Kosovs dhe Metohis duhet t vllazrohen e dashurohen me popujt e Jugosllavis n luft t prbashkt kundr pushtuesve gjerman. Dhe e prfundon me konkluzionin: Jugosllavija e re, e cila po krijohet, do t jet nj vend i popujve t lir, pra pr kt gj nuk ka pr t pas vend n t t shtypjes nacionale dhe as t pakics shqiptare. Katr dit m pas, m 10 dhjetor, Shpati [E. Hoxha] i shkruante letr Komitetit Krahinor t Kosmet-it t Partis Komuniste Jugosllave pr t reflektuar n detyrn q i jepte Tito pr me zhvillue dashurin vllazrore pr popujt heroik t Jugosllavis n luftn e prbashkt kundr gjermanve, dhe iu shkruante: N kt luft antifashiste popuj e kombe po vllazrohen, po lidhen me gjak n nj luft t prbashkt... vllazrimi n mes popullit ton dhe popujve t Jugosllavis t bhet i plot... Emisari i Titos n vendin ton, Nijaz Dizdarevi, n librin e tij Albanski Dnevnik (Sarajev 1988) me dokumente e argumente shkruan qart, se udhheqja shqiptare q gjat lufts e kishte vendosur bashkimin e Shqipris me Jugosllavin dhe n kt pik ne ishim t knaqur dhe nuk na u desh pun pr kt synim tonin. Nse akcili ka argument mbledhjen e Bujanit, ku ishte pjesmarrs dhe M. Popovii, e vrteta sht se vendimmarrja pr Kosovn u prcaktua nga pjesmarrs t tjer n at mbledhje.

  Dilema 60-vjeare pr vrasjen e Miladinit
  Miladini u vra, sapo erdhi n Prishtin. ...M von ishte prhapur nj version, vazhdon Zogovii, se ushtart jugosllav diku n periferi t Prishtins kishin zn nj shqiptar ballist me flamurin [shqiptar] rreth trupit. Dhe gjoja ai njeri kishte pranuar se kishte vrar Miladinin. ...Ne edhe para lufts, dhe pas lufts, - vazhdon Zagovii, - komunistve shqiptar iu kemi premtuar Kosovn e Metohin. Mirpo, kur u kthye [Miladini] n Jugosllavi, gjrat rreth Kosovs kishin qndruar krejt ndryshe nga premtimet tona t mparshme. Ndoshta ky sht shkaku i vrtet i vrasjes s tij. Nj gj sht e sigurt, - prfundon Zogovii, - se shqiptart nuk e kan vrar Miladinin.

  Dhe n t njjtin vit t biseds s Berkoviit me Zogoviin, E. Hoxha do t shkruante: Jo shum koh pas lirimit t Kosovs Miladinin e vran prapa krahve njerzit e UDB [OZNA], sepse ishte shprehur pr t drejtn e popullsis shqiptare t Kosovs pr vetvendosje. ...Pas ksaj njerzit e Titos e trumbetuan se vrasjen gjoja e pasksh br... nj shqiptar kosovar!... E gjith kjo fars kriminale qe organizuar me cinizmin m t madh nga Tito e Rankovii n mes tyre edhe Dushan Mugosha... i vun dekoratn e heroit t popujve t Jugosllavis.(10)

  Nga rrfimi i botuar i Jeremi Berkoviit, profesor Frashri vjen n prfundimin: Ka gati gjashtdhjet vjet q t dyja kto pikpamje t kundrta midis tyre qndrojn prball njra-tjetrs, pa qen asnjra pal t thot fjaln e fundit, kush e vrau me t vrtet Miladin Popoviin - nacionalistt kosovar apo titistt serb. Ndoshta prgjigjen e sakt po e jep nj militant i vjetr komunist jugosllav, Jevrem Barkovi, me origjin malazeze, nj shok i Miladin Popoviit, njkohsisht funksionar i lart i Partis Komuniste Jugosllave dhe antar i Akademis s Shkencave t Beogradit. Argumenti m i drejtprdrejt i Radovan Zogoviit sht pyetja e tij dhe prgjigjja e Millovan Gjillasit: Pse gazeta Borba nuk e ka botuar nekrologun pr Miladin Popoviin? Gjilasi kishte br shenj me dor, duke thn: Pse ta botonin q armiku t knaqet sesi n vritemi. Miladin Popovii sht vrar nga nacionalisti shqiptar nga Gjakova, msuesi Haki Taha.
  Argumente ...
  Miladin Popovii, Hero Kombtar i Popujve t Jugosllavis. Miladin Popovii vrar nga nacionalisti shqiptar, pr merita t shquara Tito e dekretoi Hero Kombtar i popujve t Jugosllavis dhe, n rastin e Miladinit nuk ndodhi si me Mustafa Gjinishin q Enveri dha urdhr pr pushkatimin e tij n pabesi, e po vet shpalli tri dit zi kombtare n Ushtrin Nacionallirimtare, e shpalli dshmor dhe m 1946 i hoqi emrin gjimnazit t Peqinit e m pas e shpalli armik; ose Tuk Jakova, n 28 nntor 1948 u shpall Hero Kombtar dhe m 1953 iu hoq titulli i dhn, si me shum t tjer. Me Miladinin ka nj praktik krejt tjetr, Tito i la pas Miladinit nderime t veanta. N Pej u ngrit e qndroi deri fare von Muzeumi Memorial i Miladin Popoviit, hero i lufts partizane dhe lider i PKJ pr Kosmet-in, memoriali sht ngritur n shtpin origjinale t Miladin Popoviit, e shekullit 19.(11) Mjaft shkolla, rrug e institucione mbanin emrin e Miladinit: Nj shkoll e mesme (gjimnaz) dhe nj shkoll e mesme elektrike n Prishtin me emrin Miladin Popovi, dhe shkolla fillore n fshatin Bostone n Dean; edhe disa rrug n Prishtin, n Pej dhe Shkup me emrin e Miladinit.(12) Nderimet e shumta q Tito i bri Miladinit jan argument i plot se Miladini sht vrar jo nga njerzit e Titos, por nga nacionalisti shqiptar, dhe nuk ka asnj arsye, as logjik q vrasja e Miladinit t bhej nga regjimi i Titos dhe po ai t nderonte kundrshtarin e vet politik, pse e deshi Kosovn republik! Nj absurd q n dekada mban gjall dilemn kush e ka vrar M. Popoviin, sa edhe sot shfaqet si hije mendimi i Hoxhs!

  Nacionalisti gjakovar, msuesi Haki Taha sht vrassi i Miladin Popoviit. Vrasja e Miladin Popoviit sht br me gjakftohtsi nga nj antar i Ballit Kombtar n Kosov, dhe vrasja ngjau n atmosfern e zbatimit t urdhrave, t 8 shkurtit 1945, t Komands Supreme t Ushtris s lirs s popullit.(13) E t njjtit mendim sht dhe Open Society Archives (1961): Miladin Popovi, lideri jugosllav sht vrar nga nj nacionalist shqiptar n fillim t vitit 1945. Kurse Wikipedia pohon: Haki Taha, nacionalist dhe patriot besohet se ka vrar n zyrn e tij Miladin Popoviin.(14) Argumente jepen edhe n librin e Prishtins(15)nga Faik Smajli.(17) Jam bindur edhe n baz t ca deklaratave q kam dgjuar ose lexuar n raste t veanta. E para sht ajo e Fadil Hoxhs, ish-shok shkolle i Haki Tahs, q e dgjova n prani t shefit t kabinetit t tij (Masar Murtezait), si prgjigje n pyetjen time: Si sht e mundur q Vladimir Dedier, i cili, pr do gj q ka shkruar, sht mbshtetur n dokumente konkrete, pr kt atentat ka thn: Dosjen pr vrasjen e Miladin Popoviit nuk e kam par kurr, por, si m kan thn, kt e ka vrar Haki Taha Fadil Hoxha, me at rast, pasi u mendua pak, tha: Un mendoj, po ashtu, se Hakiu e ka vrar Miladinin. Ai ka qen nacionalist i madh dhe me kt ka dashur q t mbetet n histori. Vesel Rexhepit, ish-drejtor i Shtpis botuese dhe shtypshkronjs Progres n Prishtin, i pranishm n kontrollin e trupit t vdekur t Haki Tahs. Vllai i Vesel Rexhepit, Vehbi Rexhepi, fotograf n Prishtin: Haki Taha, ather, nn mantel, kishte veshur nj gozhup me lesh, si i smur (tuberkuloz) q ishte, nn t nj xhemper dhe ishte mbshtjell me flamurin kombtar shqiptar, t qndisur me nj parull n form t harkut me shkronja t arta: Kosovs liri- Bashkim me Shqipni! ...Pleqt gjithashtu thon se ato dit, kur sht vrar M. Popovii, UDB ka vrar, maltrajtuar e burgosur me qindra shqiptar n Prishtin e m gjer. Edhe patriote Marie Shllaku, me guxim intelektual pohonte n gjyqin serb: nj nga poezit e mia ia kushtoj vrassit t Miladin Popoviit.

  Shpesh t vrteta t mdha gjenden edhe mes rreshtash, madje edhe n paranteza. Kt e shoh dhe n burimi: RFE. Research and Evaluation Department Yugosllav Special. Nr. 1095/1961 sht intervist e Dushan Mugoshs, sekretari politik i PKJ pr Kosmet, detyr q mbante q nga viti 1945, kur u vra Miladin Popovii. Dokumenti shkruan: Miladin Popovii (nj udhheqs jugosllav sht vrar n vendin e puns m 1945 nga nj nacionalist shqiptar), dhe ky nacionalist ishte Haki Taha. Nderimet e shumta q Tito i bri Miladinit, burime nga militant t Titos (Djedieri e Mugosha), nga bashkkohs nga Kosova, nga studiues t huaj, t gjitha bashk vin e takohen n nj pik t vetme: Miladin Popovii sht vrar nga nacionalisti kosovar, dhe ky sht intelektuali, Haki Taha.

  Haki Taha, msues patriot, martir i Kosovs
  (nga Faik Smajli)
  Haki Taha meriton nj libr, por ktu pak nga jeta e tij. Hakiu shkolln fillore e nisi n vendlindje dhe e kreu n shkolln fillore Kosova n Krum t Hasit n Shqipri. Gjimnazin e ult e kreu n Shkodr e Shkolln Normale n Elbasan, n vitin 1939, kur edhe u emrua msues n Shinavlash t Shqipris. N vitin 1941, me grupin e par t msuesve q erdhn n Kosov, erdhi n vendlindje dhe Haki Taha, bashk me shokt e vet Hysni Zajmi, Fadil Hoxha, Xheladin Hana, Zeki Shehu, Muharrem Gazia etj., gjat vers, organizoi kurset e gjuhs pr t rinjt shqiptar t shkolluar m par npr shkollat n gjuhn serbe. Aty edhe ngjalli ndr t rinjt ndjenjat patriotike dhe frymn e atdhedashuris.

  Patriot dhe atdhetar i flakt, me shndet t shkatrruar dhe i zhgnjyer me gjendjen dhe situatn e krijuar pas prfundimit t lufts, kur u mor vesh mashtrimi gjat lufts dhe n Konferencn e Bunjajt, e duke e konsideruar Miladin Popoviin kreun dhe ideologun e sllavokomunistve n Kosov dhe fajtorin kryesor pr prishjen e Marrveshjes s Mukjes, Haki Taha me gjakftohtsi t madhe kreu aktin e vrasjes politike t Miladin Popoviit. Gjat kohs sa ishte Miladin Popovii n pozitn m t lart politike n Kosov ndodhn t gjitha ato q ndodhn: masakrat pothuaj n t gjitha qendrat e Kosovs, luftrat dhe masakrat n Ferizaj, Gjilan e Drenic, largimi i brigadave shqiptare t Kosovs dhe i brigadave t Shqipris nga Kosova pr t ardhur n vend t tyre brigadat serbomalazeze dhe famkeqja brigad kriminale e Boks q bri krdin n Rrafshin e Dukagjinit, ploja e t rinjve t mobilizuar shqiptar dhe masakrimi i tyre n rrug pr n Shkodr, Tivar, Dubrovnik e Trogir, vendosja e pushtetit ushtarak n Kosov etj. E politikisht, Kosova q ather ishte tradhtuar dhe e mbetur definitivisht n kuadr t Serbis. Haki Taha me kt nuk mund t pajtohej kurrsesi. Prandaj nuk i mbeti tjetr prve t bnte nj gjest heroik, qoft edhe duke e sakrifikuar me vetdije t plot jetn e vet dhe t tregonte me vepr at q thoshte me goj dhe e shkruante me pen. Me atentatin e tij heroik e flijoi veten pr Kosovn martire, s cils i kndoi n kushtrimin e tij, botuar n revistn Alternativa t shoqats Migjeni t Ljubljans.
  Ndajfolet ndoshta!
  Ndoshta e par e Jevrem Berkoviit: Ndoshta ky sht shkaku i vrasjes s tij [Miladinit]: q Miladini nuk mundi t mbaj premtimin q i kishte dhn pals shqiptare se do tiu kthente Kosmet-in (Kosov e Metohi). Nj gj sht e sigurt, - prfundon Zogovii, - se shqiptart nuk e kan vrar Miladinin. Atyre q e besojn kt, iu mbetet t shpjegojn, pse Tito edhe e vrau Miladinin, edhe e mbuloi me lavdi dhe e heroizoi at, dhe pr kt duhet t ket nj arsye t fort, cila sht ajo?

  Ndoshta e dyt e Prof. Kristo Frashrit: Ndoshta prgjigjen e sakt po e jep nj militant i vjetr komunist jugosllav, Jevrem Berkovi... dhe srish pyetja: Si e shpjegon profesori faktin q Miladini pushkatohej nga njerzit e Titos dhe njkohsisht dekretohej Hero i Popujve t Jugosllavis nga Tito, ngrihej Muzeu i Miladinit n Pej, shum shkolla e rrug n Pej, Prishtin e Shkup etj., mbanin emrin e Miladinit? Nj pyetje q krkon prgjigje!

  Prball dy ndajfoljeve ndoshta t akademikut Berkovi e t akademikut Prof. Frashri, solla nj sr faktesh e argumentesh, se Miladin Popovii sht simboli i s keqes pr t gjith shqiptart e Kosovs e t Shqipris dhe nuk ka asnj fije argumenti historik t pretendohet se Miladini sht vrar nga rankovit e Titos, ngaq ishte n mbrojtje t Kosovs pr vetvendosje, sepse, n fund t fundit, nuk ka asnj shpjegim pse Tito heroizoi aq shum Miladinin, kundrshtarin e tij politik. Nderimi i Miladinit bhej pr meritat e tij dhe ska asnj arsye t besohet se nderohej pr gabime e qndrime nacionaliste n t mir t Kosovs, e ky do t ishte absurdi vet. Si prfundim, ska asnj fije dyshimi se vrassi i Miladin Popoviit sht nacionalisti gjakovar, Haki Taha.
  Shnime
  E. Hoxha. Kur lindi partia, 1981, 394

  2 Gazeta Shqiptare 2008,12 shkurt

  3 Santa Kruz 08-11-2006. Nga Fehmi Ajvazi, Prishtin

  4 Santa Kruz 08-11-2006. Nga Fehmi Ajvazi, Prishtin

  5 Ymer Minxhozi. Letra e panjohur e Enver Hoxhs mbi Kosovn

  6 AQSH. Fondi 14/AP, dosja 4, viti 1948

  7 Trajtimi im n gazetn TemA, 2007


  8 AQSH. Fondi 14, dosja 2/1, 1944

  9 AQSH. Fondi 14, dosja 5, 1942

  10AQSH. Fondi 14/AP, dosja 5, 1942

  11 E. Hoxha. Kur lindi partia, Tiran 1981, 394

  12 By Andreas Riedlmyr, Harvard University. New Series nr. 15/16, 2000

  13 By Alex Dragnich & Slavko Todorovich Vanderbilt University Maryland USA, 2001

  14 Kosovo in the New Yugoslavia. By Wiliam Durich, 2005

  15 Wikipedia the free Enciklopedia, 2001

  16 Tahir Z. Berishs: Emra q nuk harrohen - Arsimtart veteran (1941-1951), vllimi I, Prishtin 1994

  17 Faik Smajli. Haki Taha- msues patriot, martir e dshmor. Prishtin

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2008
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  “Kush e vrau Miladin Popoviin?”

  I lumt dora!

  Perndryshe kjo nuk eshte "Problematika Shqiptare" por histori.

  Pershendetje

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e gjilan55
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  gjilan
  Postime
  311
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  shka u kan edhe miladini prandaj nuk kem nevej ta vajtojm.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Fatmiri i Stupcave e vrau!! Sa kam qesh me kete emer se mu kujtua nje Humor nga Stupcat kur flasin per kete Miladin Popovicin
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 5. #5
  kapedan ne mergim Maska e RedDardan
  Antarsuar
  01-02-2008
  Postime
  325
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja dhe nj artikul tjetr q lidhet me at sipr Shkruan : BAHTIR HAMZA,
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93914

  Citim Postuar m par nga Bahtir Hamza Lexo Postimin
  ROLI I HISTORIS N VENDIMET POLITIKE


  Shqiptart n Kosov, kan dy faqe
  Forcen e t vrtetes historike dhe fuqin politike
  11. Prill .2008.


  Shqiptart n Kosov, kan dy faqe,kan forcn e t vertetes historike dhe fuqin politike.Nga kto dy kande kan mundesi ngritjen e dashurise pr jet,pr Dashuri,pr gjum,pr liri dhe atdhe n favor t secilit shqiptar mbi 18.vjete dhe ndergjegjen e vet njeriut.Nga ktu buron inspirimi q t udhtojn n rrugen e edukimit,nga tradita ,kultura autokton Drenicare, Shkodrane, Mirrditore,
  Korare,Shqiptare q s bashku t dijn dhe t msojn pr t kaluarn dhe n kt udhtim t gatiten pr ardhmrin qe t bhen qytetar t ndershem n reputacionin e puns dhe t jets,t kultures dhe t besimit fetar.

  Gjat prvojes s dhimbshur t popullit shqiptar kosovar,faktor i rndesishem i vuajtjeve ishte mungesa e udheheqjes s mirrefillt politike,(si zot shtpie)pr zgjidhje politike pr Kosovn dhe shqiptaret e Ballkanit.N kt pasqyr historike,shofim shqiptarin me vetvten.
  Ndrsa udhheqja politike aktuale,duhet t i kushtoj vmendje serioze mundsis s ushtrimit t rinise shqiptare n inkuadrimin e rrjedhave m t avansuara ushtarake q do te i paraqesin vendet e zhvilluara. Dhe n ann tjetr secili shqipatar mbi 18 vjet ka t drejt t protestoj,t abstenoj,t ragoj dhe t mbroj t vrtetn historike t popullit shqiptar n priudhat e kohes s vjetr dhe t re,kt tani na mundson kushteta e re e Kosoves..

  E vrteta historike reflekton shum kontradita q zhvilloheshin mbrenda permbrenda kufijve t banuara me shqiptar dhe poashtu edhe me fqinjt e rrethuar rreth shqiptareve.
  Besimi,religjioni dhe konfesioni ndr shqiptar kurr nuk kane qen dhe nuk duhet t lejohen t jen moll sherri. ashtu si u munduan dhe mundohen t na paraqesin armiqt tan pr ineresat e tyre politike,pr interestat e t hujve, pr interesat individuale, pr t sunduar,ktu prononcoj kishen serbe ortodokse n Dean,me priftin serb Artemije q kryekput fen e lidhe me politiken,dhe krijon armiqesi n emr t fes, megalamonija e tij,ka godite manastiret shqiptare, gj q mundohet t nderroj t kaluarn historike,pr t pervetsue shume kisha shqiptare nga ato katolike n ortodokse,duke i qujtur serbe! Dhe as kush nuk e ka kritikuar ket shtypje Megallomane te priftit serb gnjeshtar Artimije.

  Mirpo shqiptart e kan t njohur gjakmarrjen si plage e vjeter,q n nj far mnyre edhe ruajti e mbrojti nderin e traditat shekullore shqipetare ,sot shte e moderruar dhe nuk paraqet rrezik pr zhdukje zingjirore.Ky quhet fat dhe emancipim kulturor i shqiptarve.Nga ky reflektim historik,duhet t lidhet kandi politik,q t i dedikohet zhvillimit t miqesise ndr shqiptar dhe me shqiptar,pr shuarjen e armiqesis s vet shqiptarve pr t mos i derguar uj n mullijte e armiqeve,q mbi shqiptar atdhetar,e mbi familje shqiptare, e mbi individ nacionlist shqiptar me shekuj ,dekada e vite prdorn dhun t egr.

  Qndresa e atdhetarve shqiptar n tokn e Arberit q nga viti 1271 dhe q para Jezu Krishtit, edhe pas shpalljes s pavarsis s Shqiperis me 1912,duke ditur varret e strgjyshve t tyre,deri te GURI I SHPUM,a, (qe eshte afr Nishit) ,a,e ARTA kryeqytet i amrise shqiptare,a,e SJENICA bjeshk e ALPEVE SHQIPTAR,a,e TIVARI (Bari)qytet bregdetar shqiptar i masakres s mbi 4.ooo shqiptarve,a,e MANASTIRI (Bitoli)qytet i gjuhs shqipe,a,e,TOPLICA vendlindja e nans time.Kto q ju mungojn sot Shqipris dhe Kosovs….

  Pra ky reflektim i t vertetes historike nuk i la zgjidhje tjeter politikes Europjane dhe politikes Botrore,q u ndeshen me t vertetn historike,prpos pavarsis s Kososvs.Kandet e historis dhe t politikes jan kombinim q krijuan injicimin drejt fitores t nj populli shqiptar t roberuar me shekuj qe i ishte kanosur asimilimi.
  Fuqis politike force i dha e vrteta historike.Kt e bri i nderuari Presidenti i Ameriks Gjorgj W Bush, i pa vdekshm pr mbar shqiptart,duke u lidhur n peshn e moralit kombtar n t vertetn historike n shrbim t popujve pr LIRI,pati nderin q shqiptarve t Shqiperis dhe shqiptarve t Ballkanit,Europianve dhe mbar Bots t ju zbardh t kaluarn pr t njohur historin e vet popullit shqiptar duke bart me vete forcn historike t popullit shqiptar,q i pari krkoi Kosovn shtet t pavaruar,n Shqipri prkrahi shpalljen e pavarsis s Kosovs.

  Po t i kthehemi lufts se dyt botre,viteve t kaluara,konkretisht kohs s “komunizmit “kur atbote n Shqipri ishte shoku Stalin,(Enver Hoxha)me mustaqe dhe pa mustaqe,a, e, e ndrsa n Kosov Marshall Tito dhe Aleksandr Rankoviq,do t reflektohet forca politike n ndikimin e dhuns s egr pr t harrue t verteten historike,q popullin shqiptar ta len pa shklqim t historis,me shperlarje truri ishte pasqyrim i zbehur atbot..(populli n gjum)

  N Kosov Josip Broz Tito dhe Aleksander Rankovii me bashkpuntor,
  krijuan politiken e tyre, u munduan t shuajn traditen dhe kulturen e popullit shqiptar,pr t arritur asimilimin e popullit shqiptar,q ishte nj organizim prefekt i dekoruar me “LIRI e BARAZI”,uzurpim i pasuris n emer t “SOCIALIZMIT” dhe”KOOPERATIVAVE”, t “VELLAZERIM BASHKIMIT” me qllim t tretjes s historis s Arberit.Marshall Tito dhe Rankovici, dekoruan shokun Enver Hoxha me medalje te Art,me alternativen e tij komuniste t injicuar nga Dushan Mugosha dhe t Milladin Popovicit.(Foto bashkangjitur artikullit).

  N ngritejen e mtejshme n Shqipri,populli shqiptar nn udheheqjen e Shokut Stalin pa mustaqe(Enver Hoxha) q mvarej kryekeput nga politika Ruse e Kineze, me “REFORMA AGRARE” pesha e varferis ra mbi popullin,q alternativa e tij zhveshi popullin dhe n emer “t mbrojtjes dhe intergritetit territorial”Stalini pa mustaqe,izoloi popullin shqiptar dhe krijoi humner mes Kosovs e Shqiprise,ndau gati skajshmerisht popullin shqiptar t Shqipris nga populli shqiptar i Kosovs,dhe nuk u lejua q n asnj shkoll shqiptare fillore,t mesme dhe universitet t Shqiperis t njihej e vrteta historike e Kosovs,pr Kosovn, pr popullin shqiptar n pergjithsi,si n Kosov ashtu edhe n Shqipri!

  Kjo politik moniste me nj frymezim pr atdhedashuri t rrejshme duke ndrtuar nj histori t rrejshme zhvezhi popullin shqiptar t Shqiperise nga ndjenjat e nacionalizmit dhe atdhedashuris s vrtet,zbehi dashurin mes Kosoves e Shqipris,por hasi n rezistence titanike t atdhedashsve,patriotve,nacionalistve,t Kosoves,sidomos t Drenicarve,te cilt me vetdije t plot t nxitur nga e verteta e historis kan krijuar karaktere t betejave t lavdishme pr liri,nuk duruan devijim,dhe sakrifikuan pasurin,vetveten, e familjet e tyre,duke ju ekspozuar nj dhune mesjetare, t kujtojm edhe dhunn t ushtruar mbi femra dhe mbi vajza drenicare,n Kosov dhe n mrgim, si dhe likuidimet e nacionlistave individ,grupor dhe edhe masiv, dhe gjykimet pa gjygj,me dshmitar t rrejshm dhe pa deshmitar krimi,kunder nacionlistave q kishin pikpamje kombtare.

  Mirpo n Shqiprin e cunguar me politikn e tij shoku STALIN,pa mustaqe.(Enver Hoxha) zhduki shum intelektual t vrtet shqiptar,duke i burgosur,duke i internuar e persekutuar n litar,n fytyren qytetare,disa duke i zhdukur natn pa han.! Te tjeret i afroj afr vetit pr te iu zhvesh ndenjat e tyre kombtare, i beri vegla qorre n przirje t plitikese kriminale t shtypjes s ashpr t Dhunshme,mbi nacionlist shqiptar q mbronin tashigimin e tyre kombtare dhe krijonin karakterin e lart kombtar.Duke ber trysni dhe vdekje tinxare, e vdekje n burgje,Satlini pa mustaqe,pr mes ketyre torturave ai beri pr vete edhe m shume komunist t ndyt e goj qelbur, t tjer pa as nj kualitet t standardit jetesor Mbi 50% t popullit jetonin ne varferi t skajshme.”Me rracion” ! E shum shqiptar mbulesat e rimorkiove t kamionve q ishte harrna i bne pantollona.!

  Koha e komunizmit te shqiptart e Shqiprise dhe te shqiptart e Kosovs la pasoja t ndryshme t cilat nuk sherohen me dakada! Q as sot nuk dijne shum pr Kosoven ,po,por ka te till q nuk dijn asgj, sepse kan mendime t ndryshme dhe dallohen nga karakteri i tyre, q ishin t vendosur n msimet e Partise dhe t Satlinit pa mustaqe.Te shqiptart e Shqipris gjat kohs s “komunizmit”iu humbn ndjenjat reale atdhetare!Gjeneratat e asaj kohe,u shndruan n medium hipnotik,n marioneten e partis,ku duhej t bhej do gj q thoshte e urdhronte dhe edhe dshironte PARTIA.me signatur t Stalinit pa mustaqe.
  Pothuajse n do shtpi shqiptare frymzonte nj njeri i partis,dhe askush nuk mundej t shprehte at q ndjente me t vrtet.! Lirin e fjals.! Jeta e asaj kohe,ishte robri e ideollogjis,e partizanve t Satlinit pa muetaqe.Ishte fat tragjik i mbar popullit.Pra nuk jetohej pr vete,por pr t tjert! E sot e kan t qart shpikjen e Demokracis nga zoti Kryeminister, ish President i Shqiprise, Prof.Dr.Salih Berisha, q aftesia e z.Salih Berishes, beri q Shqiperia t ndryshoj,e popullit shqiptar ia kthej qumshtin e Nanes, qumshtin e shtazes, e shqiptart t i ndrrojn edhe kpucat.


  Kandi politik i shokut Stalin pa mustaqe,(Enver Hoxha) me grushtin e tij t rexhimit, me bashkpuntor arriti q shqiptart e Shqipris t i bind se kosovart jan “serb” q dijn t flasin shqip!Ky ishte bastardimi m i turpshm q iu b padrejtesisht shqiptareve n Shqipri,dhe krijoi hendekun me klyshte e tij deri n thyrjen e Depove Ushtarake,me 1997.duke prhapur vllavrasjen dhe luftn mes shqiptarve me banda e bandit t ndryshem criminal siq ishte “Banda e analfabeteve”Zanit t Vlores” e tj….
  Nga ajo koh e deri tani gjith shqiptart u bindn pr historin e rrejshme q e kishin msuar! Nga P.P.SH.dhe STALINI pa mustaqe,me grushtin e dhunes,me megallomonin e propagandes s rrejshme Serbe e Ruse.E NE, n Kosov,shqiptart autokton t Drenices,t Kosovs,digjeshim e dergjeshim pr nnn Shqipri!

  “Shokun Enver Hoxha” e idealizonim deri n ekstrem,vetm e vetm pse ishte udhheqsi i shtetit am t tyre!E ne kosovart nuk e dinim q shqiptart n Shqipri nuk e msonin historin e Kosoves,ne nuk e dinim q shqiptart e Shqipris nuk kishin shtaz shtepiake,prveq gomarit! Dhe nuk e kemi ditur se ku dhe kah i qon mushka shqiptart e Shqipris!

  N ish-Jugosllavin e Titos, shqiptart e Kosovs,kishin makina,pula, traktora,gjela, mercedesa t zinj, e pela,dhe pasaporta Jugosllave,nuk u mungonte liria e lvizjes,dhe gjendja ekonomike edhe pse n shkalln m t ult krahasuar me Republikat tjera n ish Jugosllavi,prap se prap iu ipte mundsi q t lviznin npr bot dhe q ata q e donin vrtet atdheun,pra intelektualt ,atdhedashesit,punonin pr njohjen e vertet t historis shqiptare,dhe shprehja e mendimit t lir n familjet e tyre ishte e mundshme,prandaj n mnyre t themi “ilegale”msohej historia e vrtet,dhe lexoheshin librat e ndaluara,q na vishin ilegalisht nn samar t gomarve nga Shkodra , Kuksi, e Tropoja, sidomos “ Lahuta e Malcis, “ e At Gjergj Fishtes e tj….
  Te ne n Drenic ushqeheshin kokat e njoma t shqiptarve t rinj,dhe zgjoheshin ndjenjat pr lirim.Babai im shkoi n mgrim n Slloveni me 1964.dhe nga atje me sjellte ngjarjet qe kishin ndodhur ne trupin e Elites kombtare me Ballist n Kosov, me gjermant e me z.Xhafer Devn,...

  Shum shqiptar kosovar,u burgosen , u prsekutuan , u masakruan,dhe u likuiduan,n emer t “IREDENTIZMIT DHE SEPERATIZMIT”n emr t”NACIONALIZMIT”dhe n emr t “DIFERENCIMIT POLITIK”.
  N kt politik diskriminuese udheheqja”komuniste”,nn urdherat e Rankoviqit n Kosov gjeti shum bashkpuntor,si domos n Deqan, ne Pej,n Rugov, n Isatog, e n Drenice, sepse kto treva shqiptare pas luftes s par botrore, ishin vatrat e zjarrta t nacionalizmit shqiptar, dhe ktu u vendos Rankovici dhe beri bashkeputor, miq e kumar, “pobratima “ trathtar, shqiptar t Kosovs, pr t i shtypur kokat e njoma dhe kokat e burrave te kullave,pr ta shuar karakterin pr liri t nacionlizmit shqiptar.

  Ata me nj politik diskrete,npr gjygjet e athershme zgjedhnin rastet e njerzve q ishin n hasmri,pr gjakmarrje,dhe meqense i dinin zakonet e rrepta t kanunit,i shfrytezonin ata njerz,duke i zbuluar nacionalistet dhe njikohsisht duke nxitur vllavrasjen,sepse i lironin vrasesit me t vetmen mundsi q t bashkpunojn me “komunistet”me Rankoviqin,dhe i shfrytezonin deri sa t arrinin qllimet e tyre.pastaj ata njerz duhet t fshiheshin nga tyta e hasmit,ose t ekzekutoheshin nga vet UDB-ashet,dhe pr te humbur gjurm t kohs u shpalleshin “patriota”!
  Nn kt trysni politike t lufts s ftoht,ushtrohej edhe eleminimi i intelektualve,dhe nacionalistve shqiptar,gjithnj me taktikn e montimit t fatkeqsive t natyrave t ndryshme,nisur nga semundjet,paralizimet e trurit motorik,fatkeqsit e komunikacioneve,e deri t ushtrimi i padive private, i proceseve t montuara me dshmitar t rrejshm,e deri te proceset kur deklarohej se u vra ushtari duke pastruar ose duke luajtur me armn e tij…..!

  Shum djem t rinj shqiptar kosovar shkuan n sherbimin ushtarak “APJ”t prcjellur me ahengje,dhe u kthyen n arkivole!
  Dgjoni kngen e Aziz Kelmendit,ku po i ndaj dy vargje t asaj knge:
  ”Biri i shkines more shka,
  nuk e ka zakon burri me sha”
  Kujtoni Tahir Mehen dhe vajzat e tia.
  Kujtoni Afrim M.Lushtakun,Xhevdet H.Aruqin,e shum e shum t tjer!
  Kujtoni vrasjen e vajzs n moshn rinore Ylfete Humolli,…

  M shum se t gjitha keto ndjenjat e patriotizmit n Kosov rriteshin ather kur nuk durohej pozita e qytetarit t rendit t dyte,n truallin ton!
  Q t dijn se shqiptart e Kosoves jan n tokn e tyre,iu msoi historia e msuar npr Bot,pra historia e vrtet,e jo historia e msuar n shkollat e athershme komuniste,si n Kosov ashtu edhe n Shqipri!

  Kjo bri q shqiptart e Kosovs t vllazerohen edhe m shum,dhe kjo bri q shqiptart e Kosovs t krijojne karaktein e lufts pr liri! T vriten pr liri !
  M kujtohet n vitin 1969.pr her t par n shkollen fillore “Vllaznim-Bahskim” n Gllogovc,msuam himin e flmurit kuq e zi,dhe atebot musuesi im Osman Gashi nga Ujmiri (“Dobrovod,K.K.Klin)mbante shenjn e flamurit kombtar n jakn e kostumit t tij n ann e zemres, dhe pr kt erdhi milicia e athershme, e arrestuan para syve tan n Klasen –VI-1.pr t mos e pare m kurr kt msues!.

  Nga kjo rrjedh e ngjarjeve tragjike t shqiptarve,ende ndihen pasojat,q po pengojn shpejtimin e nivelizimit t ideollogjive mes shqiptarve t Kosovs,dhe atyre t Shqipris!Kjo ndikon n harmonizimin e ndjenjave vllazrore sepse tani duhet t shfytezohet motoja”Vellazerim-Bashkim”.Jemi vllezer shqiptar dhe duam bashkimin kombtar! E jo Enver Hoxhen, e jo komunizmin e socializmin, e jo UDB-ashat,
  Kjo dshire sht n zemrn e do shqiptari t sinqert e t ndrgjegjshem,por “BIJT BASTARDE T ETRVE DINAK” me gjak t przier,nuk na lejojn t qartsojme historine,mendimet e lira,dhe t kthjellojme t kaluarn q t jemi bashke n t ardhmen! Me ato virtyte njerzore dhe kombtare q karakterizohet dhe q lidhet populli shqiptar, q shqiptaret mos t veprojn e mos t vriten n PABESI,duke e fuqiauar funksionimin e UDB-ashave.

  N Kanada,ashtu si edhe n Amerik,e edhe n Europ,ndjehet hendeku q ende na ndan si pasoje e ndryshimit t historis dhe politiks s gabuar! Shqiptart numrojn ndryshimet e shqiptarve t Shqipris me ata t Kosovs q i kan mes vete,dhe kjo m mundon s teprmi,nga mllefi keta njerz i quaj ”shqiptarella”sepse: Gjat leximit t artikujve t shumt q hasim do dit n media t shkruara dhe elektronike,po lexoj n shum web-faqe,n shum komente falso.Prandaj i kritikoj duke ju thne : Thuani t vrtetn me emer e mbiemer, me dshmi dhe fakte,q t mesojme nga gabimet e t mos i prsrisim ,q t mos e psojn fmijt tan at ka e psuam NE, at ka e psuan ata para NESH,e edhe ata para,e para NESH!Dhe nuk duhet t shkelet e drejta e shfaqjes s mendimit t lire!Dhe poashtu nuk guxohet t cenzurohet dhe t shlyhet e vrteta e do kohe me dshmi dhe fakte! Poashtu nuk guxon te shlyhet nga web-faqet e nga faqet e historis,dora e forte e krimit ,e as bllokimi me mjete krcnuse pr likuidimin e Familjeve shqiptare, apo dhe t individve nacionalist shqiptar.

  Prandaj n kt koh t liris,mos u mundoni t fsheheni pas shprehjes s fjales “ARSYE”dhe t mbroni UDB-asht,t cilt ende na pengojn n shkrimin e historis s vrtet,duke i bishtruar faktet, me”Guximin shqiptar”duke br propaganda t rrejshme dhe gjithnj duke zhdukur t vrtetn e vrtetsis!Kta njerz nuk lejojn t trokitet n DEREN e Ndrgjegjes,dhe t i kthehemi puns pr Atdheun me sa m pak pengesa e hendeqe!

  Historia e vrtet e popullit shqiptar msohet nga shqiptart e vrtet,intelektualt e akademikt,e jo nga vlleht, e jo nga greket, e jo nga serbet, jo nga UDB-asht, e jo nga turqit.e jo nga Zogistt, e jo nga Satlinistt, e jo nga Enveristt,.
  Kujtojm qart se ka prjetoi Fan.S.Noli,Hasan Prishtina,Luigj Gurakuqi,Shota Galica, e t tjer gjat periudhs t trathetarit Ahmet Zogut.Zagaristave t tij ….
  Kujtojm qart ka prjetoi Gjergj Fishta,Resul Dullani,Zallo Xhamaqi,Sami Bardha,Riz Metalija,Xhelal Koprencka,Osman Kazazi, Tefik Gabrani,Tomor Aliko,Viktor Dosti, Abaz Kupi,Sami Kupi,Fatbardh Kupi,Zihni Dervishi,Skender Dine,Ptrit Toto,Besnik Duro,Hajro Babameto,Ylber Gjumjani,Bujar Doko,Adem Petrela,Abdullah Berberi,Skender Kosova,Aziz Jareci,Riza Hasho,Njazi Hoxha,Kujtim Koculi,Parid Derani,Petrit Berisha,Bektash Kokona,Ylli Selenica,Ded Gjon Marku,Qamil Kaqmolli,Gjorgji Koqi,Bardhyl Dindi,Napolon Tasi,Xhemajl Alimehmeti,Islam Lleshi,Aqif Selimi,Skender Jenisheri,Baftijar Kokona,Isa Mena,Tefik HasaniRifat Vallteri,Asllan Tagani,Ali Mena,Sinan Hysenaj,Astrit Delvina,Shaqir Qosja,Billall Xhaferi,Pano Toqi,Hivzi Nela,Pjeter Arbnori, Sami Rapishti,e shum e shum t tjer antikomunist t pushkatuar e t persekutuar n burgje e internime t Shqipris,t Stalinit pa mustaqe(Enver Hoxhes).

  Kjo duhet t peshohet n kurorzimin e faktit historik kombetar,dhe t shqiptarve t vrtet nacionalist e intelektual e t ndershm n qshtjen kombtare, duke i dhn ndarje Kosovs nga Shqipria ,duke i pushkatuar intelektualt q kishin adresen e karakterit kombtar t shprehjes s mendimit t lir,n adresen kriminale t P.P.SH.n emrin e komandantit suprem t Stanilit pa mustaqe dhe kjo duhet t peshohet realisht,
  sepse Satlini pa mustaqe asnj shqiptar nacionalist nuk e fali nga pushkatimi.!

  Ndrsa shqiptart e Kosoves n Kosov n angazhimin kombtar,per liri dhe atdhe,q nga viti 1912/13,-1918-1924-1945-1956-1981-1999-2008. Duke i mbrojte pikpamjet kombtare, duke krijuar karaterin e luftes pr liri,kujtojm ka prjetuan gjat kohs s okupimit : Isa Boletini,Bajram Curri,Azem Bejta,Shote Galica,deri n shuarjen e shtetit n shtet i quajtuar “ARBANIA E VOGL”.(1921-1924) Q ishte n Kosov, ish Jugosllavi.

  Inicijativa dhe Rezistenca n kohn e komunizmit n Kosov,zhvillohej nga ballistet dhe nga nacionalist q kishin fuqi, zemer dhe bindje kombtare.Duke njohur luftrat e historin e vrtet kombtare n shekuj dhe n vite, ndr ta t dalluar jan:Shaban Polluzha,Mehmet Gradica,Rifat Berisha,Ram Ballca,Aziz Zhilivoda,Xhafer Deva,Adem Demai,Fazli Grajevci,Adem Rukiqin,Rexhep Qosaj,REVULUCIONIN E RINIS STUDENTORE KOSOVARE,Tahir Meha e deri, deri n shperthimin e lufts s fundit 1998./’999.t U..K-es, Komandanti legjendar i UK-s Adem Jashari,e, e deri te pramgosja e Akadamik Prof.Dr. Rexhep Qosja.! (Shtator.2007) !

  TRATHTIA,FRENIM I IDEALEVE KOMBTARE

  “Vendet me te mira na i mori shkau,e me vlla,vllaun na ndau”
  At Gjergj Fishta.


  Gjurmt n koh dhe e kaluara na mesoi pr tragjedit e shumta q ndodhen te shqiptart,nga trathetit e vet shqiptarve,t cilet shiten nderin e vet dhe nderin e familjeve t tyre pr shum pak t mira matreale,apo pr ndonje diplom,apo edhe pr nderlikime gjakmarrjeje,q me trathti u munduan t zgjidhin problemet e tyre duke shkatrruar s pari idealet e shum t rinjve dhe duke demoralizuar nj pjes t madhe t bashkqytetarve pr nj interes t ult t ktyre trathtarve,egoizm q bri njerzit t i frikohen shprehjes s mendimit t lir.

  Lojaliteti i shqipatrve n Shqipri ndaj “nenes Parti”ishte shum m i qndrueshm dhe trathtia e Shqiptarve t Shqiperis ishte nj barikad e pakapercyeshme sidomos pr qeshtjen e Kosoves, dhe t ameris, e edhe pr vendet e banuara me shqiptar ne Maqedoni e n Mal t Zi.N kt rast do t veqoja trathtine q iu b intelegjences dhe nacionalistve shqiptar n Shqiperi gjat periudhes s eger t komunzmit q dominonte atje!

  Politika e eger moniste bri q njerzit t detyrohen t mendojn dhe t besojn n at ka u servohej,dhe nuk dinin m mir! N Shqipri pr hir t ktij sundimi,nj populli t tr,ju ndalue informimi pr botn e jashtme,jetonin me racion, n izolim t hekurt,sa q edhe ata q ndoshta thithnin ndonj informat nga jasht prcilleshin hap pas hapi,dhe nuk lejoheshin t sensibilizonin,sepse menjher me punen e trathtarve, pasonte internimi i eger ,burgosja,e nse nuk bindeshin,edhe likuidimi fizik! Mirpo nga ana tjetr kta trathtar forcuan edhe m shum idealet e nacionalistve t vrtet,duke i njohur dhe duke i par qarte trathetit, e, edhe urrejtjen sidomos ndaj bashkpuntorve t tyre!

  Nga kjo periudhe ende jan prezente pasojat,dhe kto vrehen edhe me shum n diaspor! Me shum keqardhje,e them se organizimi i shqiptarve ktu n Kanada,duke ditur numrin tyre te madh,sht shum i prqar, krahasuar me komunitetet tjera q jetojn ktu! Ose krahasuar me shqiptart e Australis, apo t Amerikes, ktu jan t prqar e t vrar nga sllavrimi i tyre.

  Nj koh t gjate shqiptart mbar n t gjitha trojet si n Shqiperi ,Kosove,Mal te Zi,Maqedoni,Serbi e edhe n ameri,hasen n barikada q frenuan dhe edhe ndrruan kursin e rrugs s planifikuar t idealeve kombtare!
  N Kosov Shrbimi sekret i ish Jugosllavis,si OZN-ja e UDB-ja dhe s fundmi “Crna Ruka”(Dora e zez)sjellen dhe po sjellin shum dme politiks s athershme dhe politikes aktuale!

  E dia q populli shqiptar n emer t BESES,sht shum besnik,dhe mu pr kt leht bie n kurthat e armikut dinak,kujtojm vrsajen e mbi 100.shqiptarve n thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar,n Koshar,1999…………
  Anmiku dinak, po pregadit pr do dit modele t reja trathtie,s bashku me UDB-ashet,n synim t ndryshimit t opinionit botror pr Kosovn!Kjo u pa dhe u b e njohur edhe n Mitrovic 17 e 18.Mars.2008 q okupuan Gjykatn n Mitrovic.

  Tani q Kosova u pavarsue,duhet t jemi m syqel se asnjher m par!
  do shqiptar duhet t jet i vetdijshm q anmiku nuk fle asnjher,dhe nuk duhet t lejojm hapsir neglizhences,duhet t ju kerkojm prgjegjsi maksimale,kopetentve pr zbulimin,dhe shkatrrimin e rrjetit t bashkpuntorve t anmikut.

  Shqiptaret e Kosoves u ballafaquan me shum intriga dhe propaganda t rrejshme,ku kjo m s miri u pasqyrue n rastin e paraburgimit t Heroit tone kombtar Ramush Haredinajt,q ka krijuar karaktere t betejave pr liri,si shqiptar nacionalist,dhe n n procesin e gjykimit t tij ishin paraqitur 75 UDB-ash,puntor t sigurimit sekret serb,ku ndr ta ishin 27 UDB-ash shqiptar,duke filluar q nga numri 6.shqiptar q sht nga Burimi(Istogu)…….

  Dihet se shqipetart e Kosovs vuajten e po vuajn ende nga serbet dhe hordhit e tyre,t cilet dmtuan familje t tra,vetem e vetem q t thellojn hendekun e krijuar,dhe t mos njohim as t mos dijme kurr t vertetn ton t kaluar!
  Pr t arritur kt,okupatort serb dhe bashkepuntort e tyre “UDB-asht,i munduan shum nacionalistt e atedhetart. Ata q me politiken e tyre t gabuar,dhe me devijimn e rruges s vertet,duke iu ln hapsir dhe aq m keq duke iu dhn prparsiUDB-ashve, si n pozita t mira n shoqeri,ashtu edhe t ardhuara te majme n at koh ishin: Fadil Hoxha,Ali Shukriu ,Mehmet Hoxha, Sinan Hasani, Kol Shiroka, Veli Deva, Xhavit Nimani, Mahmut Bakalli, Ilaz Kurteshi,Azem Vllasi, Shaban Kajtazi, Hysamedin Azemi,Kaqusha Jashari, Islam Bogiqevici,(Bogiqi,) Jusuf Kakarushi,Mehmet Maliqi,Rrahman Morina, e shum shqiptarella t tjer,…

  N emr t ksaj ,historia jon duhet t shkruhet dhe t jet e vrtet,me t mirat e t kqijat e kohes, dhe t gjurmve n koh,! Ashtu si numrohen atdhetart,patriott,nacionalistt,intelektualt,i deologet,teologet,e tj,duhet t numerohen UDB-asht,shqiptar t sigurimit sekret serb dhe ata q penguin rrugn e liris,q plaqkiten e rrahen nacionalist e mrgimtar shqiptar.
  Trathtart me synimet e tyre t liga, cenzuruan dhe prsekutuan libarat tona shqip,prandaj fmijet tan duhet t dijn se kush ishin OZN-ja,UDB-asht, CRNA RUKA dhe se armiku nuk fle kurr!

  Sot shum faqe t internetit i kan t shkruara emrat e UDB-asheve,moderatort e ktyre web-faqeve me korrektsi dhe n mnyr direkte e inderekte pasuruan faqet e historis son!Kta emra do t i shnoj edhe nj her t marruara nga faqja e internetit:studentet.info.forumi shqiptar,prishtina.team.pashtriku.com, derenica.com.e tj..Prsonalisht prshndes dhe falenderoj zotin,Cakiqi,dhe zotin,Berisha,q me guxim t plot,paraqiten listen me emra t UDB-ashve.

  OZN-s-UDB-shet, N KOSOV N VITET 1945-1990?!

  Ata q prbnin strukturat udhheqse t ktij shrbimi famkeq dhe q prgaditn mijra procese gjyqsore n bashkpunim me strukturat politike n Kosov, kundr atdhetarve shqiptar,ja disa q dallohen jan:

  edo Mijoviq Sedo Topalloviq Rajko Vidaiq Miqa Mijushkoviq Lluka Tomanovi
  Vllado Shilegoviq Budimir Gajiq,Milosllav Bllagojeviq,Andrija Vujoviq,Radomir Bojaniq,Novak Samargjiq,Kosta Mihajlloviq,Radovan Tapushkoviq,Jovan Rosandiq
  Gojko Medenica,Mirko Iliq,Zhivko Gjurishiq,Vesho Cvetkoviq,Drago Crnigiq,
  Angjellko Armush,Shaban Kajtazi,Xhevdet Hamza,Mehmet Shoshi,Jusuf Karakushi ,Mustafa Sefidini,Xheladin Beqiri,Istref Sadikaj Bedrush Shala,Cvetko Llakoviq ,Zenel Gervalla,Tafil Zena,Din Gjoshi,Ram Ajazi, Aziz Misini,Jakup Hamza,Sahit Bashota,Hajdar Mula,Syla Hetemi,Ahmet Nishori,Jakup Hoti,Ahmet Asllani,Sahit Meraku ,Bafti Jakupi,Pavle Jelisaviq, Vlladen Djordjevici,Mehmet Haskaj,Ibush Kllokoqi ,Drago Dragojeviq, Muharrem Dana ,Sllobodan Mijoviq,Asllan Sllamniku Shefqet Hashani ,Svetisllav Dollasheviqi,Zenun Shala,Naip Hoxha,Refik Tashi,Metush Sadiku,Zejnullah Shala,Hasan Mehmeti,Shefqet Obria,Rajko alloviqi, Met Kuqi,Rame nga Prizreni,Ahmet Dobruna,Qamil Obri, Rizah Graiqevci,Faruk Mehmeti, Mexhid Beqiri,Lutfi Ajvazi,Hajredin Bujupi,Ramush Isaku,Sahit Zogaj,Halim Hajdari ,Bashkim Qerkini,Osman Veliqi,Fahredin Sllamniku,Osamn TrumkolliImer Sllamniku ,Xhemajl Bilkiqi,Hyzer Ahmeti, Nexhmedin Mehmeti,Hasan Salihu Nevzat Jashari ,Ahmet Blakori,Zenel Hoti,Ajet Istogu,Daut Fetahu,Mehmet Gerguri,Rizah Sadriu,Murat Bajrami, Halim Hajrizi,
  Bislim S.Bogiqevici,(Ramadani)Hysen Hyseni, Isalm Bajrami,Ymer Qorri,Hamz Shtutica, Latif Hasi,Hajzer Gjoshi,Musli Haxhiu, Shaban Caravadiku,Avdi Gashi,
  Fadil Misini,Ismet Haziri,Pal Selmani,Imer Kui,Naman Sijarina ,Ejup Azemi,Ali Halili,Jusuf Hashani,Shaban Hoti,Shaqir Krasniqi,Pashk Berisha,Zeqir Hasangjekaj,
  Mustaf Aliu,Xhafer Kaliqani,Adem Ibishi,Ramadan Ferizi,Avni Sadriu,Nexhdet Gjoci,Sahit Ismajli,Ismail Grbeshi,Ejup Bajgora ,Sllobodan Mijoviq,Bejtush Beka, Ismet Baleci,Kemajl Shabani,Xhavit Kui,Isa Bunjaku,Zyber Zyberi,Emin Hasi,
  Sylejman Salihu,Hakif Latifi ,Hashmet Baxhaku ,Hilmi Syla,Rifat Berisha,Bajram Munishi,Haki Velija, Hasan Shahini,Muamer Novobrdaliu, Drita Novobrdaliu,
  Ahmet Delia,Ejup Kamerolli ,Murat Trnava,Flori Bruqi, Lorenc Selmani,Refik Tashi,Faik Nura, Arif H.Ramadani, Deli Ramadani,Sabah Muhaxheri ,Ali Ollani,Sabit Myftari,Ndrec Preni,Selim Ndrecaj,Ali Vllasi-vllau i Azem Vllasit ,Xhafer Bejiqi,
  Hajredin Bujupi,Latif Maliqi,Bejtush Beka ,Qerim Sllamniku, Rrustem Rrustemi,Abaz Ajvazi,Hajrulla Jashari,Zejnulla Hajrizi,Halit Hasani,Nexhmedin Ajeti,Hilmi Hasani,
  Drgut Jakupi,Fazli J.Jakupi, Istarf Sadikaj,Ilaz Maxhuni,Abdullah Rrustemi,Enver Dragusha,Dem Mujaj,Abdurrahman Mulla Enver Kelmendi ,Jakup Llonari,Nazif Zymberi,Hasan Banushi,Kajtaz Bacaj,Halit Muhaxheri ,Vesel Krasniqi,Latif Dulla,
  Daut Morina,Isa Kastrati ,Glauk Dulla ,Astrit Koshi ,Zenel Celina,Musa Jorganxhiu,
  Jusuf Konstandini,Kemajl Celina,Xhemali Shasivari,Hysen Bajrami,ShasivarDesatni,
  Haxhere A.Nishori,Qerim Buzhala,Avdi Buzhala,Hasan Rrystemi,Ilaz Vranovci, Sylejman Sahitaj,Shefazim Trshnjaku,Lulzim Neziri,Mustaf Maliqaj,Gani Zeneli,
  Azem Haliti,Shaban Maloku,Hysni Topalli,Afrim O.Trumkolli,Bajram Luri ,Sali B.Blakaj,
  Hebib Koka,Avdi Musa,Hamz Shefkiu,Raif Srmaxhaj,Xhavit Basha,Aliriza Osmani,
  Mehmet Neziri, Fatmir Drmaku,Halim Hajdari,Naser Shavelli,Fadil Ibrahimi,
  Avdi Maliqi,Ramadan Srmaxhaj,Sejdi Kastrati,Emin Kastrati,Shefqet Ibrahimi,
  Idriz Nishori,Haki Haziri,Ramadan Syla,Selim Brosha,Faik Nura,Musa Bajgora………

  Besoj se gjenerata e tyre i njeh dosjet e tyre, dhe inicijativa e trathtarve,dhe e UDB-ashve, q do t paraqitet n faqet e histories son pr t iu br t njohur brezave t ardhshme njohjen e gjurmve n koh.Njiherit pr t siguruar t ardhmn e Kosovs, sepse Kosova sht vet shqiptari i saj.E harmonia e liris dhe karakteret e betejave t liris nuk guxojn t mbeten bosh,jo pr t fituar politikisht, por pr t i njohur rolin e historis dhe luften e UK-es,dhe vendimet politike.

  Vetm kshtu i shtohen faqet e reja historis, pr t dshmuar misionet e nacionalistve shqiptar t cilt kan qndruar: n megrim, n burgje, n ndjekje, n shtypje, nn grabitje NGA DHUNA E EGER e UDB-ashve shqiptaro-serbo-shqiptar.,
  Ndryshuar pr her t fundit nga RedDardan : 22-04-2008 m 08:25

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vrasja e Miladin Popoviqit nga Haki Taha ne Gjakov pershkruhet nga pjestari i Lidhjes se II te Prizrenit, Tahir Zajmi, ne vepren " Lidhja II e Prizrenit" e botuar ne vitin 1968. Gjindet ne biblioteken kombetare te Kosoves ne Prishtine.
  Tahir Zajmi ishte nje veprimtar i shquar i Lidhjes por pasiqe u ripushtua Kosova nga partizanet u detyrua te ik ne Belgjik ku dhe shkruan librin ne fjal.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2008
  Vendndodhja
  kosov
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sipas deshmive serbe milladini kur u vra n prishtin ishte i mbrojtur ng tri Roje. njra n hyrje t nderteses, tjetra diku n korridor kurse e treta afr zyres s milladinit. si sht e mundur q vrassi t kaloj t tri rojet pa u ndalur dhe t kryej atentatin? pastaj burimet serbe thon se haki taha pas vrasjes u mbyll n nj pleme t prishtins gjoja duke knduar kng patriotike. policia e kalli plemen dhe sigurisht aty u mbyt ose u djeg dhe haki taha.
  si duket nj skenar i prgatitur pr bukuri.
  ARMIKU T VRET NATN DHE T QAN DITEN

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ti them dhe une dy llafe.. bazuar nga ckam degjuar nga njerez te vjeter qe i kan ditur keto pune para gazetes shqiptare sigurisht e para kristos frasher e para plejades se re te publicistikes kosovaro e shqiptare.. e qe i kan treguar gjerat pa hile e demagogjira e ambalazhe konjukturale..

  pra.. sic del nga shkrimet lart.. ne jugosllavi te titos u jan vene emri miladin popovic shkollave e rrugve..
  ne shqiperi te enverit.. nuk ju dha emri miladin popovic asnje rrugze a shkolleze..
  kjo tregon dicka..

  miladini ka qene ne fakt organizatori i formimit te partise komuniste shqiptare..
  ai dhe dushani mugosh.. kan qene ne fakt instruktoret apo keshill-dhenesit kryesore per udheheqjen e partise se sapo formuar athere.. por dhe te formimit te shtabit te ushtrise partizane..
  pra si ne tirane ku u mblodhen antaret e grupeve komuniste ..si ne labinot ku u mblodh shtabi per te organizuar ushtrine nacional-clirimtare.. ose partizane.. ka qene prezent dyshja miladin popovic e dushan mugosha.. dhe ata te dy i kan dhene vulen cdo projekti apo ideje apo nisme politike ushtarake te pksh-se e kryesise se saje.. si dhe shtabit te ashtuquajtur i pergjithshem i ushtrise nac-cl.
  me vone erdhen dhe te tjere misionare nga partia komuniste jugosllave per te keshilluar apo ndihmuar levizjen nacional-clirimtare..

  per nje pjese te komunisteve shqiptare te asaj kohe.. mendohej se.. partia komuniste jugosllave do te ishte nje mesuese e mire per partine e re te komunisteve shqiptare.. meqense pkj .. kishte nje eksperience te madhe fale asaj se qe themeluar nja 20 vjet para asaj shqiptare.. si dhe fal asaj se.. sic mendonin komunistet e atherdshem.. se nga kjo parti e komunisteve jugosllave merrej lidhje dhe me qendren..pra me kominternin.. sic quhej athere internacionalja komuniste.. por qe ne fakt nuk ish tjeter vec..degez e pkbs-se..pra e kremlinit te stalinit.. shkurt e moskes.h

  mirpo disa komuniste shqiptare.. te brezit konare-ist.. pra nga brezi ish fanolist.. pra nga komunistet e vjeter te llojit zai fundo apo lame kodra.. apo dhe zef mala.. kjo nuk shikohej si pun e mire..
  vet lame kodra ( sejfulla maleshova..) i cili nuk ndodhej ne shqiperi kur u lajmerua se eshte formuar ne tirane nje parti komuniste me ndihmen e shokve jugosllave..
  pat shprehur habi dhe mos aprovim..
  c'eshte kjo parti kish thene ai.. ne e kemi partine tash 20 vjet.. me lidhje direkte me komintern etj e skemi pas nevoje te na vijne jugosllavet te na e formojne.. etjetj..

  duke ndejtur pran miladinit e dushanit.. enveri dal ngadale mori fijet e partise se re te komunisteve shqiptare por dhe komanden ushtarake te shtabit nga ku beheshin lidhjet me formacionet partizane ne terren.. pra dal ngadale enveri filloj te jete nr 1 i partise.. dhe i ushtrise..
  pikerisht ketu ka filluar dhe egoja e tije.. qe pse te mos jem une tani kryesori e cme duhen tani me mua jugosllavet dushan e miladin..
  prandaj ai filloj te nuhase relatat mes miladinit e dushanit si dhe mes ketyre te dyve dhe misionareve te mevonshem jugosllav.. e aty te fuse spica e te heq qafe varesine nga keta e marrjen e punve ne duart e veta..
  ai ishte nje mjeshter i ketyre punve e qe me vone e ktheu ne shkence.. pra qerimin e hesapeve me te gjithe qe mund tja largonin pushtetin absolut mbi shqiperine qe dal nga dal po perfundonte ne duar te partizanve..te udhehequr nga komunistet shqiptare..

  po miladini vete a nuhati dicka?

  miladini thon keta te vjetrit.. kishte nji bindje.. se ai kishte punuar per te miren e shqiptareve.. se i kish bere ata me nje parti te konsoliduar e me nje ushtri te forte qe sipas idese se tije do ta beje shqiperine me te mire se cka qene.. e se krah per krah me vende tjera do ecin drejt rruges se ndritur..sic e kuptonte ai.. te ndertimit te nje shoqerie pa shfrytezime kapitaliste e shovinizma.. nacionaliste.. etjetj peralla apo iluzione.. te kohes.. qe i kish jo vec ai por dhe shum te tjere.. komuniste nga vende te ndryshme te botes..apo me mir me than..te europes ..
  ne fakt miladini e njohu mire enverin.. dhe ne fund ai iku me nje piishmanllek..

  ja bej hallall ka then ai.. gjithcka qe bera per shqiperine (sepse ai keshtu mendonte se kish bere pun te medhaja ne shqiperi) dhe nuk dua asgje si shperblim.. nga shqiptaret.. por vetem nje gje kerkoj.. te me falin qe u lash ne krye nje gomar.. pra nje enver..

  pikerisht kjo e shpjegon se megjithse enveri e mori peshqesh shqiperine nga miladini.. ai kete nuk ja ka falur..pra kete amanet te fundit qe miladini para se te ike e bisedoj me dy-tre persona me rendesi ne shtabin e pergjithshem.. dhe prandaj.. ai nuk i vuri emer asnje shkolle asnje kooperative.. miladin popovic..

  po a beri pun te medhaja miladini ne shqiperi..?

  sigurisht nuk beri.. sepse pun e madhe ne shqiperi.. nuk ishte berja e shqiperise.. kolkoz stalinoist.. dhe lenja e kosoves ne dore te "internacionalizmit" komunist jugosllav.. sepse koha tregoj se..komunistet jugosllav.. sidomos ata serb.. e flaken moti xhamperin internacionalist.. dhe u cfaqen ashtu sic ishin ne gen.. shoviniste te fosilizuar..

  po si e la miladini shqiperine pron te enverit do thot dikush..?
  qenka ko-qe kandari ky brari do thoni ju qe e mendon shqiperine si kepuce te miladinit i cili kur iken nuk e merr me vete po ja le enverit..

  per ata qe nuk e njohin historine ashtu duket si budallallek.. por e verteta eshte keshtu.. qe miladini ja fali enverit shqiperine me apo pa dashje..
  pse..

  sepse ushtria partizane qe farketuan miladini e dushani..u be mjeti i pushtet marrjes.. e kush mori ne dore fijet e kesaj ushtrie mori ne dore dhe shqiperine..

  po si e farketuan miladini e dushani ushtrine partizane..

  fakt eshte se.. pikerisht dushani.. eshte komisari i pergjithshem i formacioneve te para partizane te fuqishme..
  asnje emerim kuadri ne batalionet e brigadat partizane..asnje aksion e operacion ushtarak..partizan..nuk u be pa urdherin pa miratimin e dushanit..si ne shqiperi te mesme e veriut ashtu dhe ne jug.. korce gjirokaster skrapar berat vlore e kudo..

  kudo gjindet dushani.. cdo lab e korcar e skraparlli partizan po jo vetem partizan e ka njohur dushan mugoshen.. calamanin.. ose shokun sal..
  ai nuk la fshat e mal e shpelle e brigade pa e asistuar e kontrolluar.. sidomos ne shqiperine nen shkumbin.. e poshte..

  krejt shtabet e brigadave i merrnin leje e keshilla dushanit per veprimtarine e tyre.. dushani pra ishte koka e ushtrise partizane.. e meqe ai ishte koka.. e partizanve.. e meqe miladini ishte koka e partise.. krejt fati i shqiperise varej nga keta te dy.. e meqe keta .. lane ne krye te partise-shtab.. enverin.. do te thote se.. ja lane enverit celsat e atij pushteti qe morri ushtria partizane.. pra shqiperine e pas 44-tres..

  po c'lidhje ka miladini me haki tahen..

  miladini.. e kam thene me duket dhe diku tjater.. sikurse shum te rinj te asaj kohe.. vuante nga tuberkulozi..
  e din ata qe dine.. se ne vitet e para luftes dyte.. tbc bente kerdine..
  migjeni psh ishte tuberkuloz.. por dhe mijra e mijra njerez an e mban botes vuanin nga kjo semundje..
  penicilina e flemingut akoma nuk e kish filluar mire betejen me tbc-ne..

  me vone prodhimi industrial i antibiotikut ne mbare boten beri qe tbc te marre lemerine.. pra te sherohen nga tbc miljona e miljona njerez ne gjithe planetin..
  por nuk ish vetem penicilina.. por dhe fizika me rrezet radioaktive te kyrive e rontgeneve.. qe i dha hov mjekesise ne zbulimin e parandalimin e sherimin bashk me penicilinen te asaj semundjeje te tmerrshme..

  nejse..

  pra miladini ishte tbc.. por dhe haki taha ishte tbc..pra me tuberkuloz..

  rasti e kish sjelle qe si miladini si haki taha te njiheshin bashke ne jugosllavine e para luftes.. ne senatoriumet e njohura te jugosllavise se athershme..
  pra femija apo i riu haki taha prej gjakove ishte i njohur personalisht me studentin apo te riun apo femijen miladin.. malazezin e kosoves.. ne senatoriumet e athershme.. ku mjekoheshin njerzit me tbc..

  kjo njohje beri ate qe vite me vone kur miladini e la shqiperne.. e erdhi ne kosove dhe filloj te militoje ne komitetin krahoinor.. si funksionar i larte i partise e i pushtetit.. haki taha te takohej me te ne prishtine e te hyje e te dale ne zyre te miladinit pa u penguar nga rojet..

  pra ajo hamendja se si hyri haki taha..kur aty ishin kaq e aq roje ska asnji peshe..

  pra komiteti krahinor ruhej nga nji polico partizan i vetem kurse haki tahaj si mik i vjetr i miladinit hynte e dilte pa pasur nevoj bile as te trokase ne zyr te miladinit..

  kjo eshte e verteta..

  por jo vetem tbc e lidhte miladinin me haki tahen..

  meqe miladini kishte qene ne shqiperi.. e pikerisht nga kjo njihte mire shum shqiptare te shqiperise por dhe qytete e qyteza te shqiperise.. kjo e afronte dhe me haki tahen.. i cili gjithashtu e njihte shqiperine..
  miladini njuihte peqinin dhe elbasanin.. por dhe tiranen..
  edhe haki taha si student i normales kishte njohur elbasanin.. por dhe njerez eminente te kesaj zone..
  ne prag te pushtimit italian.. ne mbare shqiperine rinija e atdhetaret u hodhen ne protesta ..
  ne krye te rinise u vune nacionalistet por dhe disa komuniste te asaj kohe..
  dallimet apo inatet nuk kishin filluar akoma.. prandaj ne demonstrat e prill 39-tes i gjeje te gjithe ne rruge.. si me vone balliste te shquar..por dhe kuadro te shquar te me vone ushtrise partizane..

  pikerisht si nje nacionalist i kulluar qe ishte.. haki taha i gjakoves.. ish- studenti i normales.. se elbasanit.. ishte nje nga figurat me te njohura ne rinine elbasanase te kohes..
  pikerisht ato dite te prillit.. ne elbasan.. vihej ne skene nga trupat teatrale amatore te rinise..kryesisht asaj normaliste.. drama e atdhetarit e shkrimtarit te shquar elbasanas..ethem haxhiademit.. "Skenderbeu"..
  ne rolin e skenderbeuit luante pikerisht haki taha.. i sapo diplomuar ne mos gaboj si mesues..
  populli e pelqeu dramen e ethem haxhiademit si dhe figuren qe interpretonte haki taha.. e ne kontekst me situaten.. kjo drame e ky rol u bene simbolike kombetare ne prag te okupacionit fashist..

  ashtu i veshur si skenderbeu.. doli ne shesh haki taha e bashk me te tjere mbajten fjalime atdhetarizmi para rinise se elektrizuar.. e demonstrata pati efekt te jashtzakonshem..

  pra ky ishte haki taha pak a shume..

  ka shum mundesi qe.. ne prishtinen e sapo bere kryeqender e kosoves.. aso kohe.. haki taha te jete angazhuar si gjithe atdhetaret me ceshtjen.. aq me rendesi per ate kohe.. por dhe sot.. se cdo behet me kosoven..

  do bashkohet me shqiperine.. do jete shtet me vehte apo do ri-kolonizohet perseri nga shovinizmi serb..

  sigurisht qe haki taha ishte per nje kosove te bashkuar me shqiperine..

  e sigurisht kjo ka qene mosmarreveshja e tij me miladinin dhe me orientimet e reja te pkj-se..

  e keshtu me kete ideal.. ai ka qelluar brenda ne zyre te milasdinit..mbi ish mikun e tij.. miladinin.. e pastaj ka dale jashte i tronditur..
  them i tronditur sepse haki taha nuk ishte tipi i vrasesit gjak ftohte.. ndoshta ka qene e para dhe e fundit perdorim arme qe ai ka bere ne jeten e tij prej atdhetari..
  pra ashtu i tronditur ka vrapuar e ka hyre ne nje oborr shtepie aty prane..

  dhe aty e kan gjetur me vone te vet vrare e me flamurin kombetar ne trup..

  hollesi te kesaj ngjarjeje ka treguar dhe qazim vula..miku i tij i afert..

  jam i bindur se zekiria cana i di mire keto ceshtje e mund ti kete shkruar diku..

  do vazhdoj me vone..

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  55 falenderime n 47 postime
  Brari! Po te lexoj me vemendje dhe interes te paperfunduar. Domethene? Vazhdo!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ka nje tendence ne keto vite qe tu ngarkohen krime te bera nga regjimi enverist ca figurave te cilet figurojne si armiq te partise.. pra tu e ven autoresine atyre qe enveri i denoj neper ato famekeqet plenume e pastaj u a syrgjynosi familjen e fisin e vet armiqte i kalbi birucave apo i pushkatoj.. ose atyre qe enveri i etiketoj si revizioniste etjetj..

  shkrunte nje dizaj sofua i laz-d-ruari i ramizit e i enverit.. mbi ngjarje te luftes ne zonen e laberise.. e i hidhte nje sy.. vrasjes se ramize gjebrese.. vajzes partizane e ish studentes se institutit femror tirane.. qe krejt pa faj u pushkatua nga partizanet..

  me perpikmeri te larte ai e qendiste ngjarjen ashtu sic e ka dashur partia te thuhet.. pra duke ja vene fajin.. atyre dhe vetem atyre qe partia mbas lufte ne dekada sipas radhes.. i kishte shpallur armiq..

  dhe ne lidhje me miladfinin dhe dyshanin.. ka tendenca qe tu hidhen tera krimet.. por keto tendenca nuk i thone vetem te shpallurit historiane enveriste por ca birbo te ashtuquajtur te djathte.. pra dhe keta jo vetem tek ceshtja miladin e dushan por dhe ne ceshtja tjera per cudi nxjerrin kriminele po ata qe ka nxjerre enveri si armiq partie..

  e vura re kete ne kujtimet e petritit te velojva te vlores..

  plot krime tregon ai.. per ate zone e me plot vertetesi por per cudi kerkund nuku dalin autore eksponentet hysni kapoiste te zones se vlores.. qe vegjetuan ne bllok a rreth bllokut te enverit per 50 vjet.. perkundrazi i ngrati autoret i gjen tek ca leshko te zones ose tek ata qe gjithashtu ishin denuar nga partia me vone..

  nejse..

  historine e vertete te gjerave duhet ta nxjerrim nga te thenat e te sinqerteve.. por dhe nga te pathenat e mashtrusve..

  puna eshte te dish te lexosh se dhe mashtrusi me i madh..thote te verteten..
  si do thoni ju..

  psh ne se zan caushi.. thote se..skam perdhunuar asnje femer por i kam mbrojtur .. ti si lexus.. kupto.. te kunderten..
  ne se.. enveri thosh se.. kam udhehequr luften per clirim .. kupto..se un enveri kam udhehequr punet qe te jem sundimtar.. e jo te cliroj por te sundoj..

  nje dizaj nexhmija shkrunte kujtime.. e ja botonin keto basho malltezet.. e bollinos..
  vazhdonte me rrena si gjithmone.. asnje pik e presje.. nuk luante nga dokrrat qe ka thene ajo dhe i shoqi dikur..

  ne klasen ku jep mesim zydiu.. vidhen stilolapsa e stilografa e celulara..
  nje dizaj kapet beni..
  ju gjet ne cante nje stilolaps.. i tjatrit..
  nje te perjashtuar benin dhe thane..
  beni i ka pas vjedhur tere stilot e grafet e celo luaret..

  sa mire..shpetuam..

  mirpo edhe se beni e la shkollen e filloj pune ndihmes traktorist ne smt.. te levanit.. a mamurrasit.. ne klase vazhduan vjedhjet..

  pra nuku kish qene vetem beni hajduto villajdut..

  pra thame se.. ne shum shkrime permenden dushan e miladin si kriminele..
  patjeter qe ata nuk kan ndjere dhimbsuri kur togat partizane rreshtoheshin para qyqareve katundaro-atdhetare e i pushkatonin si te ishin pula qe i ka kapur ajo h5-sa..
  e keto kan ndodhur ne zona te ndryshme te vendit.. sepse ne fund te fundit ata nuk ishin shqiptare..
  por cbenin vet shqipot komandante e kuadro..
  dushani ka qene ne jugosllavi e miladinini ne varr kur ndodhi bomba ne ambassad sovietike..
  kush i pushkatoj pa gjyq dhjetra atdhetare te mrekullushem.. me ate rast..
  dihet.. kupola enveroiste.. pa pasur fare nevoje per keshilla nga dushi e miladini..
  shum shkrime historike ja vene fajet kocit te xoxajve.. si ata ne koh te partise punes.. si ata me vone ne kohen pluraliste.. nje e dy koci xoxe ko.qi i xoxes..

  mirpo pse e tregova punen e benit..

  ne burgjet e pas te ashtuquajturit clirim.. fillimisht u burgosen kontigjentet e ashtu quajtura koolaboracioniste apo ballisto-zogiste.. e tek tuk ndonje nga radhet ish partizane qe mendja ja dha te thote ndonje llaf disident kunder regjimit qe po instalohej..

  ra koci xoxe nga fiku..
  ti mond e kupton shprehjen.. ra nga fiku filani..
  thuhej ne koh te partise per ata qe enveri e partia i perjashtonte nga partia e me vone dhe nga te tera .. e qe zakonisht fundi i tyre dihej.. spac burrel a ndonje nga gulaget e internimeve..
  pra ra koci.. e vuuu mileti u gezuan.. more ki koci xoxja i paska bere te tera.. te zezat..
  u gezuan dhe ata .. qe ishin neper burgje..
  dhe kur trokellinin zinxhiro bravat e birucave.. te ngratet mendonin.. ja po vijne te na lirojne se enveri tani e ka kuptuar se jeshem pa faj e se na e beri me pa te drejte koci xoxja..

  mirpo cndodhi..

  a u lirua ndonjeri mbas shpartallimit te grupit armiqesor te kocit te xoxes..?
  a u lirua ndonjeri qe ish denuar si armik i miqesise shqiptaro -jugosllave?

  asnje.. thone ata qe i kan provuar ato kohe e ato biruca..
  u gezuam kote thone ata..se asnje dite sna ulen nga burgu e asnje defter leter sna u dha me shume tu bejme letra grave e nenave e kalamaqerve.. e asnje pik yndyre nuk u shtua ne taso sahanet e supo kazaneve..

  pra miladin dushani.. ose shoku ali.. sic i thoshin miladinit.. apo shoku sal.. sic i thoshin dushanit.. iken nga shqiperia para se te clirohej vendi nga fashizmi e filluan punet e tyre ne jugosllavine qe po benej e titos dal kadale.. e me sakte ne kosove..

  por krimi .. nuk mbaroj me ikjen e miladinit e dushanit..
  pra kjo te shtyn te mendosh se.. e verteta e krimeve duhet sqaruar mire..

  pra edhe se iku beni nga shkolla.. stilo lapset e celularet vazhduan tre vidhen..
  erdh beni nga smt-ja naten e vidhte?

  joo..

  vinte miladini nga varri naten si konstantini e i frynte enverit ne vesh para cdo plenumi.. gjat 40 -50 viteve qe enveri sundonte e miladini krimbosej ne varr?

  joo

  vetem ne vitin..diku nga 1988 a 89.. fotua jo cam i ramizit.. vate ne gjermani.. sdi per cfar dhe deklaroi.. se tani.. ne nuku kemi me te burgosur politike.. pra ato dite ramizi kish pastruar hauret.. qe ti jepte sinjal perendimit..se ja jemi helsinko-zuar.. dhe ne..prandaj na pranoni keshtu mu.t m.utera si jemi..

  me nje llaf inkuizicioni enveroist krimi e vrasja e burgu.. kane qene nje kreshendo e perhershme e regjimit.. nje menyre jetese.. bile e vetmja menyre qe diten.. kupola enveriste gjat enverit e pas vdekjes se enverit.. ta bejne mire e me efikasitet e efektivitet.. ose me laps ne dore kur thosh ramizi..

  pra kanibalet tone skan pasur nevoj per miladin e dushan..

  kte desha te theshnja o mond..

  dalim tek haki taha..

  a beri mire qe e vrau ai miladinin..

  me aq sa i di une rrethanat e asaj kohe.. ne kosove.. mendoj se vrasja e miladinit i ka ardhur si shi ne kallamoq te tyre.. serbo shovinizmit cetniko-partizan qe po instalohej perdhunshem ne kosoven e pas 44-tres..

  pra cetniko pertizanet.. e kan pritur kte ngjarje si nje rast fatlum per te 100 fishuar dhunen.. mbi shqiptaret.. per te c'bujani-zuar dhe at pak shkendij bujani.. qe kish mbetur e per te fshire prapanicen me letrat e pkj-se per vllaznime bashkime e ardhmeri te barabarte te kombeve e kombesive..

  ndonse pra mund te quhet akt heroik veprimi i haki tahes ..vrasja e miladinit popovic.. ne llogari te pergjithshme.. ka qene nje veprim krejtesisht ne dem te shqiptareve te kosoves..

  zakonisht cdo veprim individual.. i kujdo qofte.. por dhe veprim grupezash.. e celulash.. ne emer te cilit do ideali ne dukje te larte.. del i demshem e keq sjelles ne nje popull te llojit te vogel pa aleate .. te fuqishem..
  keshtu i ndodhi dhe kosoves..

  ne ate kohe nje nga te arrestuarit apo te kerkuarit si i menduar si bashk mendimtar apo bashk aksionist ne vrasjen e miladinit.. ka qene qazim vula..
  ai ka qene ato dit ne kontakte te rregullta me mikun e tij haki taha..

  pra ai ndoshta di me shum se te tjeret..

  sdi hollesi per kete qazim vulen.. e kush di le te tregoje..por ajo qe di eshte se.. me von qazim vula arratiset ne shqiperi.. dhe sigurisht do ket dhene llogari per kte ngjarje..
  shqiperia e enverit e futi ne burg qazim vulen.. a per kte ceshtje a tjeter sdi cte them..


  me vone i ngrati qazim.. perfundon ne gulagun enverist.. shtyllas.. ( pran levanit socialisto enveroisto jevgo arixhi pocaqi cobano mocaloro gjinushist) nje fshato-sektor fermo koperative ku ca nga baraket ku flinin sklleverit me partishmeri te larte pra me status kooperativisto fermero-kllas puntore.. perdoreshin dhe si qymeze per te internuarit e regjmit enveroist kanibalo stalinist hysni kapo mehmet shehist e ramizi nexhmije ist..

  aty sic me kan treguar.. atdhetari qazim vula kaloj shum vite si i gulago-zuar.. e pran tij.. jetonte aty dhe drita kosturi.. ish mikja dhe e dashura e shoqja e qemal stafes.. anti-fashitja familjarisht e oreve te para neper demonstrata e rinise se tiranes..
  sigurisht jetonte aty e shkreta.. per "konvaleshence" te detyruar mbas shum viteve burgjeve..

  kuptohet se qazimi me driten ne ate pellg injorance e pleshtash e tartabiqesh enveriste ne cdo kanal e ferre.. do kene lidhur miqesi me njeri jatrin.. e per kete jam i sigurte.. kuptohet miqesi e dy te moshuarve e plakurve neper vuajtje..

  e kuptohet do ken folur dhe per qamal staf e per enver e per miladin..

  kush e ka pare filmin.. papilon..

  eshte nje nga filmat me te medhenj qe ka bere njeriu..

  edhe i ngrati qazim si ai personazhi filmit.. ka menduar arratisjen..

  ose ndoshta nuk e ka menduar por e kan menduar kqendrorasit qe frymezonin sigurimin.. dhe e akuzuan.. se qazimi po bente nje varke diku nga pyllo -shkurret e vjoses aty prane.. e qe me ate varke.. te arratisej.. ne det..
  kush e di te verteten.. por di qe beri perseri burg i ngrati qazim.. me kete akuze..

  ndonji kosovar ketu le te interesohet se mos qazim vula ka lene kujtime a intervista.. gazetareve kosovare.. sepse me duket e pati fatin te jetoje mbas renjes se berlinit te m.urit..

  kaq per tani..


  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 30-06-2008 m 05:47

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime
  sht pak e besueshme q haki taha t ket qen shok i ngusht i milladin popoviqit. Edhe po t kishte qen shok i ngusht i tij nuk sht e besueshme q ai t hyj te milladini i pakontrolluar prej rojeve t tij kur dihet se n momentin e vrasjes ai i kishte tri roje. Pse i kishte milladini tri roje? Sigurisht se kishte pozit t lart shoqrore.
  Po e zm se haki taha ishte patriot i madh dhe e vrau milladinin nga mllefi se kosovA MBET PA U BASHKUAR ME SHQIPRIN por sht e pakuptueshme se nj patriot i madh t kryente krimin dhe t fshehej apo t ikte nga forcat e sigurimit. Patriotet e vertet nuk fshehen dhe nuk ikin. Ata u dorzohen organeve shoqrore dhe e mbrojn idealin e tyre dhe aktin q kan bere.
  Kjo nuk ndodhi me haki tahen. pra sht e vshtir t besohet se ai ka kryer kete vepr. Pr t zbuluar t vertetn e thjesht duhet t shikohen t dy ant e medales: pra duhet t ssigurohen materiale nga sherbimet serbe , t shikohen dokumente, procese te mbledhjeve etj. Sa jemi ne t informuar, milladini nuk shikohej mir nga serbomedhenjet dhe plotsisht sht e sigurt se kta ia kan prgtitur kurthin. Edhe pas vrasjes s tij, serbt mezi e kan zn n goj emrin e tij. Pra studjuesit e mirfillt le t mirren me studimin e kesaj ngjarjeje dhe t dal n spikam vetem e verteta, qoft e hidhur pr dik apo e embl. Nuk preferoj qe njerzit t behen heronj pa u pa gj puna e tyre....

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Enver Hoxha e ka vra Milladinin Popoviqin, Boshko Buhen , Dushan Mugoshen se e kan tradhetue per kosove , qameri dhe iliride .
  Enveri ka qen shqiptar pika e pikes se pules,ata i ka shti qe ta shkatrroin jugosllavin sepse me prejardhje kan qen me gjak te Enver Hoxhes

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga arberi_fr Lexo Postimin
  Enver Hoxha e ka vra Milladinin Popoviqin, Boshko Buhen , Dushan Mugoshen se e kan tradhetue per kosove , qameri dhe iliride .
  Enveri ka qen shqiptar pika e pikes se pules,ata i ka shti qe ta shkatrroin jugosllavin sepse me prejardhje kan qen me gjak te Enver Hoxhes


  http://img510.imageshack.us/img510/4...iladinihz7.png

 14. #14
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Komenti i mesiperm ishte nje variant interesant i historise. Ose me sakt nje masakrim imbecil dhe mbllacitje sofre e shoqeruar me pagure me raki.

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Kush e vrau Miladin Popoviin?

  Historia e njeriut q vrau bashkpuntorin e ngusht t Enver Hoxhs

  Emri: historia-e-haki-tah-euml-s-njeriut-q-euml-vrau-milladin-popoviqin_hd.jpg

Shikime: 4001

Madhsia: 30.0 KB

  Nj atentat n mes t Prishtins. Pastaj nj vetvrasje. Ishte vrasja e Milladin Popoviqit nj veprim nacionalist i Haki Tahs, apo eliminim i UDB-s? far fshihet pas vrasjes s mikut malazez t Enver Hoxhs. Telegrafi risjell m posht analizn e Artes Llazanit.

  Nse pes rojat partizane, q ruanin komandantin e qarkut t Kosovs, 15 marsin e 1945 bnin nj loj t vrtet shahu, apo nj lvizje t detyruar filash, kjo ka mbetur nj enigm m vetvete. Por, e sigurt sht se vmendja e tyre u shqetsua pak nga figura e gjat e nj 28-vjeari, q s’u foli dhe drejtoi syt e gjelbr nga hyrja e ndrtess s Komitetit Krahinor t Kosovs.

  Pak minuta m von, po kto sy paksa m t turbullt iu drejtuan daljes, prsri pa trhequr vmendjen dhe pa shqetsuar lojn e partizanve jugosllav. N astin q Milladin Popoviqi do t gjendej i ekzekutuar me tre plumba, dy n gjoks e nj n kok, mbi tryezn e tij t puns, sipas nj versioni ballkanik t “herostratit”, me fishekt e mbetur t 15-shes, gjakovari Haki Taha do t vriste veten publikisht n qendr t Prishtins.

  Ajo q ndodhi mesmarsin e vitit 1945, pak muaj pasi ishte “liruar” Kosova, sht nj ndr t rrallat histori q edhe po t kishte nj “version” tjetr t ngjarjeve, prsri do t’i falte viktims dhe vrassit t njjtin fat. Q t dy do t kishin vdekur nga tuberkulozi. Por, nse malazezi Milladin Popoviq, natyrisht do t kishte jet pak m t gjat, gjakovari Haki Taha, marsin e 1945 jetonte ditt e fundit n kt bot. Q nj njeri i dnuar nga natyra me vdekje t parakohshme t kryej nj vrasje, ky sht nj fakt historikisht i pranueshm. Por, ky nuk u b kurr shpjegim pr nj nga vrasjet m t mistershme historike, q lidhin Shqiprin me Kosovn.

  Askush nuk mundi t thoshte se kosovari Taha e vrau Milladin Popoviqin, nj figur t prmasave jo t zakonta pr kohn, vetm nga dshprimi i vdekjes q e priste. Pas ksaj dite q t dy u bn heronj t llojit t vet, pr pal q nuk do kishin kurr interesa t prbashkta. Mbi atentatin, dy figurat dhe t kaluarn e tyre u ngritn dhe dy alibit m t mdha t ksaj ngjarjeje, q shrbyen politikisht pr shum koh.

  Dshmitart e pakt t mbetur gjall, thon se Hakiu nacionalist e vrau komunistin q kishte bashkpunuar ngusht me Enver Hoxhn se kishte shitur Kosovn dhe se ishte nj ndr shkaktart kryesor t ndarjes s fundme t dy pjesve me nj etni. Kurse, pr m shum se 50 vjet Enver Hoxha tha, i bindur, se n fund t jets Taha u prdor si kamikazi m i mir e UDB-s pr t shuar nj ndr jugosllavt m pro- shqiptar.

  MILLADINI I TITOS APO ALIU I ENVERIT

  I pari q e ndjeu fundin e keq t bashkpuntorit t tij malazez qe Enver Hoxha. Tre muaj para se t lirohej Shqipria, gushtin e vitit 1944, marshalli Tito drgoi urdhrin se Milladin Popoviqi duhej t kthehej n mnyr urgjente n Jugosllavi. Kasnect e Titos i kthyen mbrapsht Hoxhs krkesn q Milladini t qndronte edhe disa muaj pran tij, duke thn se “Popoviqi po drgohej pr nj detyr tjetr dhe duhet t raportonte pr gjendjen n Shqipri”. Enver Hoxha i lejoi vetes vetm nj pyetje: “Me ’rrug do t shkonte Milladini n Jugosllavi?”

  “Mal m mal i prgjigjen, jemi akoma n luft”.

  Kjo alternativ iu duk e rrezikshme diktatorit t ardhshm shqiptar. Pr njeriun q i kishte ndenjur afr pr katr vjett e lufts me nj besnikri t uditshme pr llojin q i prkiste, Hoxha ndrmjetson edhe tek aleatt. Ai u krkon oficerve t misionit anglez n Shqipri q me anijet ose aeroplant, q shkonin n Itali ta kalonin edhe Milladinin.

  Gjasht muaj para se t vritej Milladin Popoviqi mbrriti n Bari me emrin shqiptar “Ali Gostivari”. Po pse duhej t kishte frik Enveri pr jetn e Milladinit? T fundmit jugosllav q kishte mbrritur me misione “bashkpunimi” me komunistt shqiptar, nuk kishin gjetur shum pika t prbashkta me malazezin Milladin Popoviq, q Enver Hoxha e kishte kthyer n “Ali Gostivarin”. Por, kjo nuk ishte hera e par q shqiptarizimi ose m mir enverizimi i Milladinit i bezdiste njerzit e Titos.

  Popoviqi kishte mbrritur n Shqipri vern e 1941-it. I arrestuar nga fashistt n Mitrovic, ai ishte drguar n nj kamp prqendrimi. Lirimi i tij nga burgu ishte aksioni i par q ndrmorn s bashku, para themelimit t PKSH-s tri grupet komuniste shqiptare dhe ndoshta favori i par q Milladini i kishte borxh ose “ia dinte pr nder” Enver Hoxhs.

  Q nga kjo koh, Popoviqi u b i pranishm n thuajse q t gjitha lvizjet e kreut t komunistve shqiptar dhe i vetmi jugosllav, q ia prkrahte idet edhe kur “qendra” ishte kundr. Influenca e tij tek Enveri ishte e deklaruar. Por, i pranishm n mbledhjen themeluese t PKSH-s, Milladin Popoviqi s bashku edhe me Dushan Mugoshn, u bn zemra e nj konflikti q do t vazhdonte gjat mes komunistve kufitar. “Jugosllavt hodhn pretendimin se dy komunist jugosllav, e kishin fjaln pr Milladinin dhe Dushanin, krijuan Partin Komuniste jugosllave”, thoshte Enver Hoxha, duke struar me bindje se “Milladini asnjher nuk i ka veshur vetes merita q nuk i takojn… prkundrazi, hidhte posht do aluzion q mundoheshin t’i bnin t drguarit e Titos pr t’i atribuar nj rol q nuk i takon”.

  Por, Milladini u b “jugosllavi internacionalist”, q megjithse zyrtarisht nuk u quajt kurr i drguari i Titos, ishte nyja e marrdhnieve shqiptaro-jugosllave e viteve t lufts. Prkrahsi i Enverit q n kundrshtimin e krijimit t nj shtabi interballkanik, prishjen e marrveshjes s Mukjes, rezultatet e konferencs s Bujanit, Milladini u b i vetmi jugosllav q kreu komunist shqiptar i besonte. N gjurmt e para t “tradhtis jugosllave” Enveri donte thjesht t ruante jetn e t besuarit t vet malazez.

  ATENTATOR MES NACIONALIZMIT DHE UDB-s

  “Haki Taha, si nacionalist q ishte e vrau Milladin Popoviqin, sepse ai kishte grisur tekstin e Marrveshjes s Mukjes dhe s bashku me Enverin kishin ln Kosovn pr her t dyt jasht kufijve t Shqipris”.

  Ky sht versioni i t gjith atyre q e kan njohur gjakovarin Haki Taha dhe q jan ende gjall.

  “Haki Taha i prkiste asaj kategorie kosovarsh q duke njohur t dyja ant e realitetit shqiptar, prisnin q paslufta t sillte edhe bashkimin e Shqipris me Kosovn”, thot Sadik Bekteshi, nj prej shokve t atentatorit n konviktin “Malet Tona”, kur Hakiu vazhdonte para lufts gjimnazin e Shkodrs. “Ai q n shkoll ishte nacionalist dhe shpesh n bisedat tona kmbgulte se duhej gjetur momenti q t bashkoheshim”, thot Sadiku.

  Pas gjimnazit t Shkodrs, Haki Taha, n moshn 23-vjeare vazhdoi Normalen e Elasanit, kurse fillimi i lufts e kthen at prsri n Kosov.

  Nj nga enigmat q e shoqrojn aktin e paemrt t atentatorit t Milladinit, sht vizita e tij e fundit n Shqipri. Haki Taha ndodhet n Shkodr vern e vitit 1944, n t njjtn periudh kur Milladin Popoviqi kishte marr urdhrin nga Tito q t nisej pr n Jugosllavi dhe pritej q t kalonte kufirin nga Shkodra. I vetmi q hedh dyshimin se Haki Taha e kishte prgatitur me koh, para marsit t 1945 atentatin ndaj Popoviqit, sht nacionalisti Zija Muka.

  Syri

Tema t Ngjashme

 1. At Zef Pllumi - Deshmia e se Vertetes
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-04-2015, 19:34
 2. Pandi Kristo deshmon per historine
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 29-10-2013, 23:57
 3. Haki Taha - Nacionalisti qe vrau Miladin Popovicin
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-09-2006, 13:31
 4. Myslim Islami per Ali Kelmendin dshmojn pr Enver Hoxhn
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:07
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 13:11

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •