Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
  1. #1
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664

    'Shitja' e vajzës në martesë


    Pershendetje anetare te nderuare !

    Personalishte jame munduare gjithe rinine time te beje analiza dhe hulumtime, ne kulturen dhe traditat tona shqipetare , duke bere disa dalime ,ne mes te mirres dhe te keqes, te vlevshmes dhe te asaj jo te vlevshme .

    Ne tokat etnike shqipetare para disa vjeteve, ka pasur raste ku disa prinder s'idomos baballaret kane shitur cikat (vajzat ) per martese dhenderit (mikut ) me lek.
    Ajo qe ka qene me e keqja se vajza nuk e ka pa (takuare )asnjehere ate burrin , dhe s'imbas urdherit te prinderit ka qene e detyruare te marre burrin s'i maca ne thes.

    S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi ????

  2. #2
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  3. #3
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga MmEeTtIi Lexo Postimin
    me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
    Imagjino te kete ndonje 100 kg ne shtepi qike ai, e falimentoi
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  4. #4
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga MmEeTtIi Lexo Postimin
    me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
    kjo qeka e forte lol . Prandaj i majne mire vajzat me ushqim deri sa te martohen , se pastaj kur te shkojne te burri jua thajne zorren duke i thon qe ec aty puno se te kena ble me pare
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  5. #5
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky Lexo Postimin
    Imagjino te kete ndonje 100 kg ne shtepi qike ai, e falimentoi
    kush e merr ate nuse mer ? hahahahah



    elsaa, une kam degju ashtu se nga kosova jam, per ate pyeta ndoshta din dikush ndonje gjo qe mundet te na tregoj.
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga TeovaMas Lexo Postimin

    Pershendetje anetare te nderuare !


    S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi ????
    As tradite,as lakmi.
    Asnjehere se kam kuptuar se si mund ta shesi babai femijen si nje cope mall.Si mund te vihet nje shume per femijen?Femija ka vlere te pacmueshme.
    Cfare ulje i behet femres se shkrete!

  7. #7
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Teme interesante kjo TeovaMas!

    Pavaresisht se nuk me pelqen ta them, por duhet pranuar qe keto lloj martesash kane ekzistuar per nje kohe teper te gjate ne Shqiperi. Martesat me para, pra duke paguar per nusen kane filluar te predikohen ne kohen kur Shqiperia u pushtua nga Perandoria Osmane. Sulltanet dhe te tjere pushtetare te perandorise martoheshin me grate me te bukura dhe qe ato deshironin kundrejt pagesave te majme, dhe, kur Shqiperia u pushtua nga osmanllinjte, kjo kulture e keqe filloi te futej dhe ne popullsine tone. Keto martesa kane ekzistuar deri vone, deri ne vitet e demokracise, ndersa tani pothuajse eshte zhdukur kjo lloj kulture, pavaresisht se ne zona shume te thella rurale mund te kete serish raste sporadike te martesave te tilla.

    Personalisht une jam kategorikisht kundra ketyre gjerave, jo martesa me para, me shkuesi etj si keto. Jane lidhje te paqendrueshme dhe jo te frytshme. Dhe po ta marim nga ana e fese, ne asnje lloj feje nuk lejohet martesa pa dashuri, pavaresisht se sa respektohet ky "ligj fetar" nese mund ta quajme keshtu.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  8. #8
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kanuni nuk e jep me shit çikën.

    Simbas Kanunit familja e burrit do t'i japë familjes së çikës paret e gjakut, e familja këto pare nuk mban sepse nuk janë të sajat, po janë të çikës. Me këto pare blehet paja (çeizi) dhe kjo pajë do të mbetet përherë si pronë e kësaj çike (nuse). Pas vdekjes së saj, pajën e trashëgojnë vajzat e saj, të cilat e ndajnë ndër veti.

    Zakoni është tepër i lashtë që nga koha e ilirëve. Herodoti thotë që Venetët Ilirë përgatisnin pajën për vajzat me paratë që i jipte shtëpia e burrit.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Ekziston akoma ne ndonje vend se nuk e di??? pervecse tradite ka qene dhe nje menyre pasurimi. Kemi nje mikun e shtepis qe jeton ne tirane,dhe ai e shiti vajzen,nje cifti italian ne vitet 95', keto jane banalitete.

  10. #10
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Kjo nuk eshte tradite Shqiptare por Arabe qe shitet nusja me para dhe njoh ca vende posaçerisht qe i di une,' por ta le per pastaj deri sa te ngrohet tema.

  11. #11
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Une kam degjuar qe ne Librazhd ka nje pazar nusesh.... se kam idene sa e vertete mund te jete po ku ka llafe s'eshte pa gje thote populli
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  12. #12
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anëtarësuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Ouu shitet si jo.Tani ne keto kohe qe kane ardhur te gjitha keshtu po martohen dmth mendojne he se eshte cun i mire e ka punu ne Greqi dmth ka lek :P
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  13. #13
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    Une kam degjuar qe ne Librazhd ka nje pazar nusesh.... se kam idene sa e vertete mund te jete po ku ka llafe s'eshte pa gje thote populli
    Nuk na the sa eshte kilja??.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  14. #14
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ekziston akoma ne ndonje vend se nuk e di??? pervecse tradite ka qene dhe nje menyre pasurimi. Kemi nje mikun e shtepis qe jeton ne tirane,dhe ai e shiti vajzen,nje cifti italian ne vitet 95', keto jane banalitete.
    Kjo është prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditën. Mos e çoroditni temën. Hapësi temës nuk pyet për të tilla gjëra.

  15. #15
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Tradite apo jo nuk shitet femija per leke..... une kam degjuar qe jepej nje kafshe(kale, gomar etj) por me shenje respekti!!!

    Por ta shesesh femijen me lek te thata ne dor....sado tradite te ishte....njerez te trash shume paskan qene.
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  16. #16
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Kjo është prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditën. Mos e çoroditni temën. Hapësi temës nuk pyet për të tilla gjëra.


    Do ti quaja edhe keta prostituta te ligjshme shtetrore dhe bashkefamiljare' nese eshte keshtu.



    Nuk e kemi tradite tone kete qe po i shesim pe para' nese thua nuk ka lidhje me tradite

  17. #17
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Do ti quaja edhe keta prostituta te ligjshme shtetrore dhe bashkefamiljare' nese eshte keshtu.
    Nuk e kemi tradite tone kete qe po i shesim pe para' nese thua nuk ka lidhje me tradite
    E thashë më lartë për çka kam edhe fakte. Familja e burrit kishte për detyrë të siguronte pajën e nuses. Familja e burrit jepte paret. Me këto pare blihej paja, e cila mbetej pronë e nuses për jetë.

    Ishte një dhuratë që i bëhej nuses. Familja e nuses nuk merrte asnjë lekë.

  18. #18
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Tradita e vjeter qe ne te vertet ka pas dhe akoma eshte ne disa vende por ne aspektin tjeter zakonor, kur vijne krushqit ta marrin nusen e pyet miku' mikun a ka lek apo jo per ta marre nusen' tani vjen fjala nuk eshte se shitet me para por vjen fjala ' a ka me çka ta mbane ket nuse dhendri apo miku, sepse kohet me perpara e kan pas dhe ket ne tradite se ku e marton vajzen dhe çfare miku eshte.

    Tani eshte kjo koha e sotme qe e fusin dhe traditen e vjeter Shqiptare'por tani behet

    shitje njerzish per çka sepse disa fanatik njerez qe skan te bejne me traditen si ka qen'ato e modernizojne pak a shum se une kam lek me e ble, dhe keto jane disa fshatra' nga tetova gostivari dhe shkupi kjo eshte me se e vertet dhe topi nuk e luan nuk ofendoj askendi por keshtu eshte realitet une flas per ket anen ketej nga une qe e njoh'tani per disa vende te tjera i din ata te tjere vet


    Alibaba aty jam dakort me ti dhe akoma po i ruajm keto zakone por jo te shitet vajza.


    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga dibrani2006 : 19-04-2008 më 09:43

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Kjo është prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditën. Mos e çoroditni temën. Hapësi temës nuk pyet për të tilla gjëra.
    Pse e takove ne rruget e italis ti qe e quan prostitut???' e biresuan dy prinder italian e jeton si mbreteresh por vetem se prinderve ne shqiperi kane ca ndryshime mendore. keshtu qe mendohu pak me teper pastaj nxir konkluzione. se ne te dy rastet ke te besh me shitje femije.

  20. #20
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Pse e takove ne rruget e italis ti qe e quan prostitut???' e biresuan dy prinder italian e jeton si mbreteresh por vetem se prinderve ne shqiperi kane ca ndryshime mendore. keshtu qe mendohu pak me teper pastaj nxir konkluzione. se ne te dy rastet ke te besh me shitje femije.
    Nuk je në temë. S'ka lidhje me temën kjo. Ik ma.
    Ndryshuar për herë të fundit nga J@mes : 19-04-2008 më 18:58

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shtatzania ne moshen adoleshente
    Nga BvizioN në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 19-10-2010, 00:15
  2. Dashuria dhe Fejesa nga nje kendveshtrim tjeter!!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 05:38
  3. A eshte gabim seksi para martese?
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 06-12-2009, 12:14
  4. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
  5. Mbi dashurine
    Nga ani-ani80 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •