Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e gjilan55
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    310
    ne te kaluaren nuk kan qen te rralla shitjet e vajzave ndersa sot kjo eshte absurde.ka edhe kenge ne folklorin tone te cilat e pasqyrojn kete dukuri te shemtuar.a ka gje me te shenjet dhe me te vlefshem se femiu......ska.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e lleila
    Anëtarësuar
    20-08-2007
    Postime
    59
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Kanuni nuk e jep me shit çikën.

    Simbas Kanunit familja e burrit do t'i japë familjes së çikës paret e gjakut, e familja këto pare nuk mban sepse nuk janë të sajat, po janë të çikës. Me këto pare blehet paja (çeizi) dhe kjo pajë do të mbetet përherë si pronë e kësaj çike (nuse). Pas vdekjes së saj, pajën e trashëgojnë vajzat e saj, të cilat e ndajnë ndër veti.

    Zakoni është tepër i lashtë që nga koha e ilirëve. Herodoti thotë që Venetët Ilirë përgatisnin pajën për vajzat me paratë që i jipte shtëpia e burrit.
    edhe diqka interesante sipas kanunit ,kur eshte martuar vajza ne ate kohe babai i vajzes i ke dhen dhenderrit edhe nje plum per vajzen e tij ,llagarit c'far vlera ka pas nje femer ne ate kohe ,qfar mbeshtetje eshte e hidhur por e vertete fakt qe dikur ishte shpresoj qe mos te ekziston me nje fenoment i tille diku ne popullin tone

  3. #23
    Cobra1 Maska e Cobra1
    Anëtarësuar
    18-01-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    288
    Sa gje e bukur qeka ne po lem koskat amerikes dhe paret qekan ne shqiperi
    pse nuk keni thenur me par te shkoj te blej nja 100 cop femra nga shqiperia dhe i ti shes ketu te shpetoj nga puna o ooooooooo i shkreti qe nuk e dija ca behet nga librazhdi kuksi burreli mati dibra peshkopia prishtina drenica tetova gjakova paska tepruar gocat nga ju te veriut se ne nga jugu mezi gjejme nga nje dhe me zor dje mbajme si pak uje ne dor mezi i kemi grat dhe as qena ka shkuar ne mendje ti lendojme nga ato kemi jeten dhe lumrurin ajo na jep gezimin eplot te jetes na perfundon komplet ciklin e familjes Grat dhe syt e ballit se femijte do rriten dhe do ikin si dhe neve vet ikem nga gjiri familjar qeka ber deti kos nga juve o ooooooo vellezer
    Couni dhe thyejni keto zakone se nuk ka me vend tek traditat tona ky zakon te shitet goca dhe te laj kembet e burrit akoma ajo eshte po nje soj si dhe burri me te njejta te drejta deri sa pounon kujdeset per famil;jen rrit femijte mban me pak fjal shpin ne kemb se pa grat burrat qelben dhe mban me shum er nga MMMMMMMMMuuuuu ok
    faleminderit Borshi ne Emigrim
    Ndryshuar për herë të fundit nga Cobra1 : 19-04-2008 më 20:31

  4. #24
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    edhe diqka interesante sipas kanunit ,kur eshte martuar vajza ne ate kohe babai i vajzes i ke dhen dhenderrit edhe nje plum per vajzen e tij
    Plumbi ka qenë për shkelje të kurorës. Babai i vajzës i ka dhënë plumbin dhëndërrit, sepse dhëndrri nuk e ka pasur detyrë të shpenzojë fishekë kot, për një gabim që bën anëtari i familjes tjetër, sepse gruaja ka qenë anëtar i familjes vet, e jo anëtar i familjes burrit.

    qfar mbeshtetje eshte e hidhur por e vertete fakt qe dikur ishte shpresoj qe mos te ekziston me nje fenoment i tille diku ne popullin tone
    Nga fjalët dukesh e re. Posa t'i mbushësh edhe ca vjet do fillosh dhe ti duke shfryrë mbi shqiptarët: "Uh çfarë kafshësh" "Uh çfarë bishash".

    Edhe unë shpresoj që një dukuri e tillë si ky racizmi që keni ndaj vëllezërve, babave, bijve e burrave tuaj, të mos jetë prezent në të ardhmen.

  5. #25
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga lleila Lexo Postimin
    edhe diqka interesante sipas kanunit ,kur eshte martuar vajza ne ate kohe babai i vajzes i ke dhen dhenderrit edhe nje plum per vajzen e tij ,llagarit c'far vlera ka pas nje femer ne ate kohe ,qfar mbeshtetje eshte e hidhur por e vertete fakt qe dikur ishte shpresoj qe mos te ekziston me nje fenoment i tille diku ne popullin tone
    Kjo qe thua ti eshte e vertet . Por ai plumi ka pas nje domethenie . Nese nusja e tradheton burrin kishte te drejte ta vriste me ate fishek qe ja kane dhene me vete ne paje , Pra ishte per nder .

    Pastaj cfare flisni ju te tjeret . Shume i ka theksue dy her alibaba , qe ato para te cilat i linte dhendri ishin per pajen e nuses jo per familjen e saj , dhe nuk ishte aspak shitje sikur e quani ju .
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  6. #26
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    pse nuk keni thenur me par te shkoj te blej nja 100 cop femra nga shqiperia dhe i ti shes ketu te shpetoj nga puna o ooooooooo i shkreti qe nuk edija ca behet nga librazhdi kuksi burreli mati dibra peshkopia prishtina drenica tetova gjakova paska tepruar gocat nga ju te veriut se ne nga jugu mezi gjejme nga nje dhe me zor dje mbajme si pak uje ne dor mezi i kemi grat dhe as qena ka shkuar ne mendje ti lendojme nga ato kemi jeten dhe lumrurin ajo na jep gezimin eplot te jetes na perfundon komplet ciklin e familjes Grat dhe syt eballit se femijte do rriten dhe do ikin si dhe neve vet ikem nga gjiri familjar qeka ber deti kos nga juve o ooooooo vellezer
    Hap sytë, lexo temën mirë e mos ofendo popullin.

    Couni dhe tyejni keto zakone se nuk ka me vend tek traditat tona ky zakon te shitet goca dhe te laj kembet eburrit akoma ajo eshte po nje soj si dhe burri me te njejta te drejta deri sa pounon kujdeset per famil;jen rrit femijte mban me pak fjal shpin ne kemb se pa grat burrat qelben dhe mban me shum er nga
    Ik mos shit kopalla. Ku i sheh këto zakone, amerikan i bastarduar. Edhe ti ke mbetë me shit mend për kulturë.

    MMMMMMMMMuuuuu ok
    faleminderit Borshi ne Emigrim
    Me nderime Alibaba në Atdhe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga J@mes : 20-04-2008 më 11:03

  7. #27
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    O njerez tani jane te rralla ato qe behen shitjet theksova dhe ne fillim'sepse tani vajza sa po linden apo djali e gjen vete dhendrin,kane ndrishuar kohet theksova se nga behen keto gjera.

    Tani ka marr fund kanuni dhe dreqi sepse kur e don nje vajze nje djal edhe nga vrima e miut iken dhe nuk i plas as per nene as per baba'iken kohrat e kanunit mbaroj ajo histori.

    Mos e n'trashni muhabetin shume se e pati kjo pune.

  8. #28
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ne Turqi e di un qe ndodh akoma ky fenomen, qe cdo kilogram i gruas peshohet me flori.

    Se di se sa e vertete eshte kjo, me te degjuar e kam.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  9. #29
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Kjo eshte me se e vertet dhe ne Maroko dhe disa vende arabe per ne Maroko e kam degjur sepse kam punuar me Marokane dhe me kane thenese eshte e vertet.

  10. #30
    kapedan ne mergim Maska e RedDardan
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Postime
    325
    Citim Postuar më parë nga dibrani2006 Lexo Postimin
    Kjo eshte me se e vertet dhe ne Maroko dhe disa vende arabe per ne Maroko e kam degjur sepse kam punuar me Marokane dhe me kane thenese eshte e vertet.
    ka tè drejtè alibaba mos i ngatèrroni temèn
    mos i ngatèrroni me arabt dhe tè huajt edhe pse ka njgjashmèri lekèt jepeshin pèr pajèn e nuses dhe jo pèr ta blerè atè.

    dhe mos kini turp nga traditat e vjetra Shqiptare sepse ishin ato qè rregullojshin jetesèn nè atè kohè.

  11. #31
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anëtarësuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    sdi si thuhet po un ket gje e quaj vetem turp..injoranc te njeriut!!
    vras veten time me mire sa te shes gocen..mos o Zot na ruaj nga budallejt..
    me ket kriz te petrolit si ja leverdis me e ble se di!!
    po kush jan keto trima tjere njehere qe blekan gruan ose dashurin??qenkan fare bosa..per ti vra me buk ne goj mendimi im..

  12. #32
    kapedan ne mergim Maska e RedDardan
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Postime
    325
    Citim Postuar më parë nga Daniel Maker Lexo Postimin
    sdi si thuhet po un ket gje e quaj vetem turp..injoranc te njeriut!!
    vras veten time me mire sa te shes gocen..mos o Zot na ruaj nga budallejt..
    me ket kriz te petrolit si ja leverdis me e ble se di!!
    po kush jan keto trima tjere njehere qe blekan gruan ose dashurin??qenkan fare bosa..per ti vra me buk ne goj mendimi im..
    po ti e lexon temèn dhe atè qè èshtè shkruajtur kètu apo hajde tè shtojm postimet sa me thènè ?!

  13. #33
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Citim Postuar më parë nga lleila Lexo Postimin
    edhe diqka interesante sipas kanunit ,kur eshte martuar vajza ne ate kohe babai i vajzes i ke dhen dhenderrit edhe nje plum per vajzen e tij ,..fenoment i tille diku ne popullin tone
    Besoj se keto tradita kane qene realitet deri ne gjysmen e shekullit 20.

    Cfare idiotesishe.......une nuk do ta quaja tradite....por idiotesi me thes.
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  14. #34
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    Citim Postuar më parë nga dibrani2006 Lexo Postimin
    Kjo eshte me se e vertet dhe ne Maroko dhe disa vende arabe per ne Maroko e kam degjur sepse kam punuar me Marokane dhe me kane thenese eshte e vertet.
    tani shpjegohet pse çupat andeja e kanë bycën si elikodrom... it's okkkkkkkkkkkkk
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  15. #35
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga TeovaMas Lexo Postimin

    Pershendetje anetare te nderuare !

    Personalishte jame munduare gjithe rinine time te beje analiza dhe hulumtime, ne kulturen dhe traditat tona shqipetare , duke bere disa dalime ,ne mes te mirres dhe te keqes, te vlevshmes dhe te asaj jo te vlevshme .

    Ne tokat etnike shqipetare para disa vjeteve, ka pasur raste ku disa prinder s'idomos baballaret kane shitur cikat (vajzat ) per martese dhenderit (mikut ) me lek.
    Ajo qe ka qene me e keqja se vajza nuk e ka pa (takuare )asnjehere ate burrin , dhe s'imbas urdherit te prinderit ka qene e detyruare te marre burrin s'i maca ne thes.

    S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi ????
    Ore tetova se paske hulumtu taman ti , keto tek ne jane bere nga injoranca sepse s ja kane pas haberin se qka dmth ajo , ato para eshte dasht ti merr nusja si garancion nese divorcohet nga burri dhe kjo nuk eshte shitje por ty te duket e atille , se nuk eshte vetem ajo qe ta marresh e me ne fund te ndahesh nga ajo dhe qfare te bene ajo keshtu qe pershkak se nese ndahet ajo ti kete garancion ato para dhe ato jane te asaj she jo te familjes se saj , por ti si duket se ke shtjellu problemin gjere ne fund , dhe kjo nuk eshte shitje sepse ka nga disa qe nuk kerkojn hiq para .
    Kurse per ate qe se ka pare burrin dhe kjo eshte nga injoranca dhe jo tjeter .Kjo eshte edhe n evende arabe qe e permendi dikush por kjo quhet mehr dhe jo shitje andaj mos i perzini gjerat por kerkoni te dini diq me shum . Dhe kush don me dite se qka eshte mehri le te pyes , mirepo kjo ska te beje aspak me shitblerje .
    Ndryshuar për herë të fundit nga eldonel : 22-04-2008 më 19:30

  16. #36
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    Ore tetova se paske hulumtu taman ti , keto tek ne jane bere nga injoranca sepse s ja kane pas haberin se qka dmth ajo , ato para eshte dasht ti merr nusja si garancion nese divorcohet nga burri dhe kjo nuk eshte shitje por ty te duket e atille , se nuk eshte vetem ajo qe ta marresh e me ne fund te ndahesh nga ajo dhe qfare te bene ajo keshtu qe pershkak se nese ndahet ajo ti kete garancion ato para dhe ato jane te asaj she jo te familjes se saj , por ti si duket se ke shtjellu problemin gjere ne fund , dhe kjo nuk eshte shitje sepse ka nga disa qe nuk kerkojn hiq para .
    Kurse per ate qe se ka pare burrin dhe kjo eshte nga injoranca dhe jo tjeter .Kjo eshte edhe n evende arabe qe e permendi dikush por kjo quhet mehr dhe jo shitje andaj mos i perzini gjerat por kerkoni te dini diq me shum . Dhe kush don me dite se qka eshte mehri le te pyes , mirepo kjo ska te beje aspak me shitblerje .

    Pershendetje eldonel !!!

    Me detyruate qe te largohem prej temes : Ne Maqedoni ,Tetove kjo ide e juaja ende po zbatohen,pore kjo nuk quhet shitje apo blerje e vajzes .

    Prinderit e dy pale vajzes dhe djalit takohen ne shtepine e vajzes, ka ana jone quhet "Dita e teshave dhuratave " Ne raste se dasma duhet te behet diten e diel ,s'i zakonishte kjo dite organizohet diten e ejte 4, dite para dites se marteses.

    1) Diten e Ejte , Ne kete ceromoni s'i zakonishte merr pjese hoxha i katundit ,dhe te dy palet ,prinderit e dhenderit dhe prinderit e vajzes me fare fisnine e tyre .

    2) Per vajzen caktohet nje shume ari qe arrijne vleren e 1200 eurove stoli (salltanat) dhe tre pare komplete tesha (roba) te gjinise femrore ne pajtushmeri te dy paleve .

    3) Ky garancion me vlere duhet t'i jepet nuses ne raste se vjene deri te shkurorezimi ndermjet djalit dhe nuses.

    4) Garancen ne vlere qe caktohet ne oden e burrave ,duhet me deomos t'a garantojne edhe dy deshmitare nga te dy palet .

    Mbas mbarimit te ceremonise , shtrohet darka apo dreka nga prinderit e vajzes (nuses) per gjithe te pranishmit ne oden e burrave.

    5) Fjala i mbetet Hoxhes ,s'imbas tradites fetare islame qe te vendos kurroren (niqahin ) ndermjet vajzes (nuses ) dhe djalit (dhenderit )

    Eldonel !!!! Keto tradita te lartepermendura ende ekzistojne ,pore kjo nuk don te thote shite ,blerje.

  17. #37
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Erdonel !!!

    S'a per t'a kuptuare esencen e temes me mire . Prinderit kurr ishin te hidheruare me vajzen ,gjithemone jane shprehur : Kame per te martuare (shitur ) ku ha pula gurre !!!

  18. #38
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi?
    ---
    Tradite e keqe,tregeti e keqe te shitet femra si skllav.
    Atij babes qe ka bere keto gjera per para per femijen e vet tja fusesh me plumb ballit.
    Turp.

  19. #39
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga TeovaMas Lexo Postimin
    Pershendetje eldonel !!!

    Me detyruate qe te largohem prej temes : Ne Maqedoni ,Tetove kjo ide e juaja ende po zbatohen,pore kjo nuk quhet shitje apo blerje e vajzes .

    Prinderit e dy pale vajzes dhe djalit takohen ne shtepine e vajzes, ka ana jone quhet "Dita e teshave dhuratave " Ne raste se dasma duhet te behet diten e diel ,s'i zakonishte kjo dite organizohet diten e ejte 4, dite para dites se marteses.

    1) Diten e Ejte , Ne kete ceromoni s'i zakonishte merr pjese hoxha i katundit ,dhe te dy palet ,prinderit e dhenderit dhe prinderit e vajzes me fare fisnine e tyre .

    2) Per vajzen caktohet nje shume ari qe arrijne vleren e 1200 eurove stoli (salltanat) dhe tre pare komplete tesha (roba) te gjinise femrore ne pajtushmeri te dy paleve .

    3) Ky garancion me vlere duhet t'i jepet nuses ne raste se vjene deri te shkurorezimi ndermjet djalit dhe nuses.

    4) Garancen ne vlere qe caktohet ne oden e burrave ,duhet me deomos t'a garantojne edhe dy deshmitare nga te dy palet .

    Mbas mbarimit te ceremonise , shtrohet darka apo dreka nga prinderit e vajzes (nuses) per gjithe te pranishmit ne oden e burrave.

    5) Fjala i mbetet Hoxhes ,s'imbas tradites fetare islame qe te vendos kurroren (niqahin ) ndermjet vajzes (nuses ) dhe djalit (dhenderit )

    Eldonel !!!! Keto tradita te lartepermendura ende ekzistojne ,pore kjo nuk don te thote shite ,blerje.
    Po edhe une e ceka nje gje te tille mirepo tema mu duk e tille si shit blerje shikoje pak "A shitet nusja me para " nga kjo duket si shit blerje e kuptoj nje gje te tille dhe mu duk absurde qe te konsiderohej si e tille sepse eshte krejtesisht diq tjeter pra behet per nje qellim tjeter , nese e ke lexuar dhe kuptuar postimin tim deri ne fund kete mund ta gjesh .
    E gjithe tema po lidhet me shitje andaj nuk mendoj qe eshte arsyeshme te quhet e tille sepse nuk ka kete karakter , per ata qe me te vertet deshirojn ta kuptojn .
    Ndryshuar për herë të fundit nga eldonel : 23-04-2008 më 06:14

  20. #40
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga TeovaMas Lexo Postimin
    Erdonel !!!

    S'a per t'a kuptuare esencen e temes me mire . Prinderit kurr ishin te hidheruare me vajzen ,gjithemone jane shprehur : Kame per te martuare (shitur ) ku ha pula gurre !!!
    Po kuptohet kjo eshte injoranc dhe jo tjeter , prap pa aprovimin e vajzes ata s ben ta martojn , kuptohet qe kerkohet edhe aprovimi i prinderve mirepo edhe vajza duhet ta aprovoj nje martes te tille , nese i pelqen ja paft hajrin .

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shtatzania ne moshen adoleshente
    Nga BvizioN në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 19-10-2010, 00:15
  2. Dashuria dhe Fejesa nga nje kendveshtrim tjeter!!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 05:38
  3. A eshte gabim seksi para martese?
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 06-12-2009, 12:14
  4. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
  5. Mbi dashurine
    Nga ani-ani80 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •