Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 44
 1. #1
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  'Shitja' e vajzs n martes


  Pershendetje anetare te nderuare !

  Personalishte jame munduare gjithe rinine time te beje analiza dhe hulumtime, ne kulturen dhe traditat tona shqipetare , duke bere disa dalime ,ne mes te mirres dhe te keqes, te vlevshmes dhe te asaj jo te vlevshme .

  Ne tokat etnike shqipetare para disa vjeteve, ka pasur raste ku disa prinder s'idomos baballaret kane shitur cikat (vajzat ) per martese dhenderit (mikut ) me lek.
  Ajo qe ka qene me e keqja se vajza nuk e ka pa (takuare )asnjehere ate burrin , dhe s'imbas urdherit te prinderit ka qene e detyruare te marre burrin s'i maca ne thes.

  S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi ????

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 3. #3
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
  Imagjino te kete ndonje 100 kg ne shtepi qike ai, e falimentoi
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 4. #4
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  me sa di une miku edhe ne ditet e sodit jep pare per babin e qikes, bile kam degju qe ne maqedoni ne disa vende 1 kg e qikes 100 euro kushton sdi sa eshte e vertet ashtu kam degjue. po ashtu kam degjuar se ne shkup bjondet nga zeshkanet e kan qmimin ndryshe eshte e vertet kjo ?
  kjo qeka e forte lol . Prandaj i majne mire vajzat me ushqim deri sa te martohen , se pastaj kur te shkojne te burri jua thajne zorren duke i thon qe ec aty puno se te kena ble me pare
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 5. #5
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Blue_sky Lexo Postimin
  Imagjino te kete ndonje 100 kg ne shtepi qike ai, e falimentoi
  kush e merr ate nuse mer ? hahahahah  elsaa, une kam degju ashtu se nga kosova jam, per ate pyeta ndoshta din dikush ndonje gjo qe mundet te na tregoj.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga TeovaMas Lexo Postimin

  Pershendetje anetare te nderuare !


  S'i munde t'a quanim kete fenomen tradite apo lakmi ????
  As tradite,as lakmi.
  Asnjehere se kam kuptuar se si mund ta shesi babai femijen si nje cope mall.Si mund te vihet nje shume per femijen?Femija ka vlere te pacmueshme.
  Cfare ulje i behet femres se shkrete!

 7. #7
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  32
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Teme interesante kjo TeovaMas!

  Pavaresisht se nuk me pelqen ta them, por duhet pranuar qe keto lloj martesash kane ekzistuar per nje kohe teper te gjate ne Shqiperi. Martesat me para, pra duke paguar per nusen kane filluar te predikohen ne kohen kur Shqiperia u pushtua nga Perandoria Osmane. Sulltanet dhe te tjere pushtetare te perandorise martoheshin me grate me te bukura dhe qe ato deshironin kundrejt pagesave te majme, dhe, kur Shqiperia u pushtua nga osmanllinjte, kjo kulture e keqe filloi te futej dhe ne popullsine tone. Keto martesa kane ekzistuar deri vone, deri ne vitet e demokracise, ndersa tani pothuajse eshte zhdukur kjo lloj kulture, pavaresisht se ne zona shume te thella rurale mund te kete serish raste sporadike te martesave te tilla.

  Personalisht une jam kategorikisht kundra ketyre gjerave, jo martesa me para, me shkuesi etj si keto. Jane lidhje te paqendrueshme dhe jo te frytshme. Dhe po ta marim nga ana e fese, ne asnje lloj feje nuk lejohet martesa pa dashuri, pavaresisht se sa respektohet ky "ligj fetar" nese mund ta quajme keshtu.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 8. #8
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kanuni nuk e jep me shit ikn.

  Simbas Kanunit familja e burrit do t'i jap familjes s iks paret e gjakut, e familja kto pare nuk mban sepse nuk jan t sajat, po jan t iks. Me kto pare blehet paja (eizi) dhe kjo paj do t mbetet prher si pron e ksaj ike (nuse). Pas vdekjes s saj, pajn e trashgojn vajzat e saj, t cilat e ndajn ndr veti.

  Zakoni sht tepr i lasht q nga koha e ilirve. Herodoti thot q Venett Ilir prgatisnin pajn pr vajzat me parat q i jipte shtpia e burrit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ekziston akoma ne ndonje vend se nuk e di??? pervecse tradite ka qene dhe nje menyre pasurimi. Kemi nje mikun e shtepis qe jeton ne tirane,dhe ai e shiti vajzen,nje cifti italian ne vitet 95', keto jane banalitete.

 10. #10
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kjo nuk eshte tradite Shqiptare por Arabe qe shitet nusja me para dhe njoh ca vende posaerisht qe i di une,' por ta le per pastaj deri sa te ngrohet tema.

 11. #11
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Antarsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Une kam degjuar qe ne Librazhd ka nje pazar nusesh.... se kam idene sa e vertete mund te jete po ku ka llafe s'eshte pa gje thote populli
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 12. #12
  Elbasanlli 4eve Maska e AnGeL_DeViL
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ouu shitet si jo.Tani ne keto kohe qe kane ardhur te gjitha keshtu po martohen dmth mendojne he se eshte cun i mire e ka punu ne Greqi dmth ka lek :P
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 13. #13
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Diesel Industry Lexo Postimin
  Une kam degjuar qe ne Librazhd ka nje pazar nusesh.... se kam idene sa e vertete mund te jete po ku ka llafe s'eshte pa gje thote populli
  Nuk na the sa eshte kilja??.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ekziston akoma ne ndonje vend se nuk e di??? pervecse tradite ka qene dhe nje menyre pasurimi. Kemi nje mikun e shtepis qe jeton ne tirane,dhe ai e shiti vajzen,nje cifti italian ne vitet 95', keto jane banalitete.
  Kjo sht prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditn. Mos e oroditni temn. Hapsi tems nuk pyet pr t tilla gjra.

 15. #15
  Wilma Maska e xhuliana
  Antarsuar
  15-12-2006
  Vendndodhja
  Emilia-Romagna
  Postime
  824
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Tradite apo jo nuk shitet femija per leke..... une kam degjuar qe jepej nje kafshe(kale, gomar etj) por me shenje respekti!!!

  Por ta shesesh femijen me lek te thata ne dor....sado tradite te ishte....njerez te trash shume paskan qene.
  La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

 16. #16
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Kjo sht prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditn. Mos e oroditni temn. Hapsi tems nuk pyet pr t tilla gjra.


  Do ti quaja edhe keta prostituta te ligjshme shtetrore dhe bashkefamiljare' nese eshte keshtu.  Nuk e kemi tradite tone kete qe po i shesim pe para' nese thua nuk ka lidhje me tradite

 17. #17
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Do ti quaja edhe keta prostituta te ligjshme shtetrore dhe bashkefamiljare' nese eshte keshtu.
  Nuk e kemi tradite tone kete qe po i shesim pe para' nese thua nuk ka lidhje me tradite
  E thash m lart pr ka kam edhe fakte. Familja e burrit kishte pr detyr t siguronte pajn e nuses. Familja e burrit jepte paret. Me kto pare blihej paja, e cila mbetej pron e nuses pr jet.

  Ishte nj dhurat q i bhej nuses. Familja e nuses nuk merrte asnj lek.

 18. #18
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Tradita e vjeter qe ne te vertet ka pas dhe akoma eshte ne disa vende por ne aspektin tjeter zakonor, kur vijne krushqit ta marrin nusen e pyet miku' mikun a ka lek apo jo per ta marre nusen' tani vjen fjala nuk eshte se shitet me para por vjen fjala ' a ka me ka ta mbane ket nuse dhendri apo miku, sepse kohet me perpara e kan pas dhe ket ne tradite se ku e marton vajzen dhe fare miku eshte.

  Tani eshte kjo koha e sotme qe e fusin dhe traditen e vjeter Shqiptare'por tani behet

  shitje njerzish per ka sepse disa fanatik njerez qe skan te bejne me traditen si ka qen'ato e modernizojne pak a shum se une kam lek me e ble, dhe keto jane disa fshatra' nga tetova gostivari dhe shkupi kjo eshte me se e vertet dhe topi nuk e luan nuk ofendoj askendi por keshtu eshte realitet une flas per ket anen ketej nga une qe e njoh'tani per disa vende te tjera i din ata te tjere vet


  Alibaba aty jam dakort me ti dhe akoma po i ruajm keto zakone por jo te shitet vajza.


  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga dibrani2006 : 19-04-2008 m 09:43

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Kjo sht prostitucion dhe nuk ka lidhje me traditn. Mos e oroditni temn. Hapsi tems nuk pyet pr t tilla gjra.
  Pse e takove ne rruget e italis ti qe e quan prostitut???' e biresuan dy prinder italian e jeton si mbreteresh por vetem se prinderve ne shqiperi kane ca ndryshime mendore. keshtu qe mendohu pak me teper pastaj nxir konkluzione. se ne te dy rastet ke te besh me shitje femije.

 20. #20
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pse e takove ne rruget e italis ti qe e quan prostitut???' e biresuan dy prinder italian e jeton si mbreteresh por vetem se prinderve ne shqiperi kane ca ndryshime mendore. keshtu qe mendohu pak me teper pastaj nxir konkluzione. se ne te dy rastet ke te besh me shitje femije.
  Nuk je n tem. S'ka lidhje me temn kjo. Ik ma.
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 19-04-2008 m 18:58

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shtatzania ne moshen adoleshente
  Nga BvizioN n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 19-10-2010, 00:15
 2. Dashuria dhe Fejesa nga nje kendveshtrim tjeter!!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 04:38
 3. A eshte gabim seksi para martese?
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 06-12-2009, 11:14
 4. Nderto fort folene tende. Martesa
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
 5. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 11:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •