Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 142
  1. #61
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nese nuk pranon, nuk ka bire nene qe e detyron.
    Eshte e drejte e patjetersueshme e gruas qe te zgjedh fatin e saj me gisht te vet mbasi t'kete qene nje here grua e nje burri.

    Kjo zgjedhje eshte ne nderin e saj; dhe me kete te drejte ajo e mbron nderin e vet te cilin ashkush ne kete bote nuk ka te drejte as mundesi t'ia mohoje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Kush mund te thot se kjo tradit paska qen gabim ? sidomos per kushtet e mehershme ?
    Gruja e ve , me femij , ngel vet , cka ben ajo , del punon token , kujdeset per fmijet , ose ik te prinderit e vet dhe i len femijet ?
    Menyra me e mire per te qen me femijet dhe per tu kujdes per to , ka qen kjo pra martesa me vellaun e burrit te ndjer. Nje femer ne ate kohe ka qen veshtir te perkujdeset vet per femijet, sepse dihet cfar pune esht desht te kryje ajo.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  3. #63
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ti mund te flasesh per te kaluaren(kalumen) por i sigurt te jesh se ne disa zona te veriut te shqiperise ka familje qe i ruajne keto ligje .I kam pare vete kur shkoja shpesh nje zone te veriut .Ndoshta jo kaq te rrepta sa kane qene atehere, por qe ekzistojne sidomos tek te moshuarit qe duhet te pyeten me c'do kushte .
    Nejse,c'do gje ndryshon me kohen .
    Problemi i jonë është humbja e të gjitha zakoneve të mira dhe ruajtja e të gjitha zakoneve të rrepta.

    Analizo vetëm për një moment gjendjen e shoqërisë së sotme, dhe e sheh që s'kemi rujt asni traditë të hajrit. Ende zbatohen gjakmarrja e disa zakone të ngjashme, por ato që i duhen Shqipërisë nuk zbatohen askund.

  4. #64
    DaRk §©®îþt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
    Postime
    634
    Ato qe martohen ne menyre primitive vijne nga vende kur nuk shkon dot rrezatimi diellit.Njeriu martohet me ate qe ka deshuire ta kaloje jeten jo kot e kot.Pastaj ka dhe kot e kot qe martohen po 2 gr tru kane sja vene njeri fajin
    Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

  5. #65
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Ka shume martesa te tilla prandaj edhe hapa temen.

    Si Teori e zgjedh vet njeriun e jetes por ja qe ka edhe njerez invadent qe kerkojne te vendosin per te tjeret.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  6. #66
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    O leje se Enveri ka lane pasoja te shumta ne Shqiperi , tek ne edhe pse kemi pasur armiqt shume gjera i kemi ruajtur , tani pate po hupen s di qa eshte me shqiptaret kesisoj me armiq i ruajm me te tanet i humbim me te vertet s di qfare te them per kete qe e kemi .
    Në përgjithësi po them. S'jon ma të mirë as këta tont këtu n'Kosovë. Ki njerëz që urrejnë çdo gjë shqiptare, me arsyetimin banal, se "vetëm kultura europiane na qenka më moderne më e re".

    Ose ke njerëz që u vje mërzi me i pyet "çfarë fisi je", se i duket sikur prapambeturi, ndërkohë që e vetmja gjë që di është të ëndërrojë për Europën e bashkuar, ku do të punojë si prostitutë transvestit.

    Gjithashtu titulli i kësaj teme është me tendenca anti-shqiptare. Ata që e njohin traditën e kanë të qartë që nuk bëhet fjalë për pronësi të familjes mbi gruan. Është vullneti i së vejës nëse do të "kthehet" apo jo.

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-04-2006
    Postime
    1
    Mendoj se njerezit nuk duhen te detyrohen per t'u martuar.
    Martesat me mbleseri kane pasur sukses. Per shembull prinderit e mi jane martuar me mbleseri dhe akoma jetojne te lumtur bashke.
    Mosha eshte gje tjeter. Eshte nje teme tjeter per t'u dikutuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga IL@YLLBOTE : 23-04-2008 më 19:22

  8. #68
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    Nuk po flasim per kuranin , qe ke ruajtur ti dhe e mban poshte jastekut ,po per tjeter gje .
    Sikur vertet ti te kishe ruajtur keto ligje keshtu sic thua ,do e kishe qare shkrimin ne gegerisht +++s'do na kishe bere moral rreth kuranit dhe Enverit ,por do plasje trut te kexoje dhe fiksoje ato c'ju thote kanuni dhe jo allahu .(Te them te verteten une qe nuk jam nga veriu e shkruaj me bukur se ty shqipen ne dialektin tend edhe ta lexoj . )Kujdes se po humb gjuhen ,se te tjerat jane pare dhe po shihen sa po i ruajame .
    O Alnosa s jemi duke fol per religjion , une te pakten ju permbava q `te shtyri ty mos te ju permbash , por lere se thojn si eshte vendi behet kuvendi une ketu nuk desha ta perzieja religjionin andaj kur flitet per religjionin do te flas per te po ketu nuk flitet per te me duket dhe nje gje e tille me duket e tepert nga ana juaj . E kuptoj fare mire as mua nuk me vje mire qe disa tradita shqiptare humben por realiteti eshte realitet edhe pse i hidhur , apo deshiron me ta bere rrafsh jo s eshte ashtu , o gegerishten e flas une mirepo ketu po duhet edhe me perzi me tosk po fundja e gjitha shqip eshte , tani edhe ketu ta them une jam pro ruajtjes se traditave shqiptare .

  9. #69
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Une nuk kam aspak gje kunder ketyre te pakten tani , sepse tani praktikohen ne ate menyre qe te njihen djali me vajzen dhe nuk eshte me ne ate menyren si perpara "qka te hyn ne dhome " por tani eshte me mire te pakten kjo me duket me ne rregull sepse eshte me mire ka aspekti i pergjegjesis , si djali ashtu edhe vajza ne kete menyre e dine qe kane nje pergjegjesi me te madhe , por edhe keshtu ka pasur martesa te sukseshme nuk ka shum lidhje se si mirepo me e rendesishme eshte personi qe deshiron ta marresh eshte per ty apo jo .

  10. #70
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Tradita ka qene shume e sakte. Ne nje kohe kur gruaja e ve,nuk gjente dot burre , e kur mund te kishte disa femije,te cilet per tu rritur shendetshem kane nevoje per nenen e per figuren e atit,atehere kjo zgjidhje eshte me e mira e mundshme.
    Atehere burri e gruaja nuk ishin individe te pavarur por rrites e edukues femijesh. Femija mbi te gjitha e per ta cdo sakrifice do behej. Nese per nje rritje sa me te mire duhej pas vdekjes se vellait,ta merrte vellai tjeter gruan atehere kjo do behej.

    Pastaj tradita e do qe femija ngel tek familja e burrit. Si do rriteshin keta femije edhe pa nenen,nese kjo do largohej nga shtepia ?
    Pastaj gruan kishte shume shance te mos ta merrte njeri dhe faktikisht eshte gjynah qe psh nje femer 25 vjecare ta lesh pa mashkull ne krevat gjithe pjesen tjeter te jetes.

    Pra jane nje sere arsyesh te forta qe benin te jetonte kete tradite...
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  11. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Tradita ka qene shume e sakte. Ne nje kohe kur gruaja e ve,nuk gjente dot burre , e kur mund te kishte disa femije,te cilet per tu rritur shendetshem kane nevoje per nenen e per figuren e atit,atehere kjo zgjidhje eshte me e mira e mundshme.
    Atehere burri e gruaja nuk ishin individe te pavarur por rrites e edukues femijesh. Femija mbi te gjitha e per ta cdo sakrifice do behej. Nese per nje rritje sa me te mire duhej pas vdekjes se vellait,ta merrte vellai tjeter gruan atehere kjo do behej.

    Pastaj tradita e do qe femija ngel tek familja e burrit. Si do rriteshin keta femije edhe pa nenen,nese kjo do largohej nga shtepia ?
    Pastaj gruan kishte shume shance te mos ta merrte njeri dhe faktikisht eshte gjynah qe psh nje femer 25 vjecare ta lesh pa mashkull ne krevat gjithe pjesen tjeter te jetes.

    Pra jane nje sere arsyesh te forta qe benin te jetonte kete tradite...
    Mister hyjo!! C'far po flet pac veten tende .Si po thua ?Po dhe njeqind femije te kishte ,te bente vellan e burrit babain e femijve a?!
    Kjo nuk ishte aspak zgjidhja e mundshme dhe me e mira ,Zgjidhja me e mire ishte te riste femijet dhe nqs do donte ndime ta ndihmonin dhe jo te martohej me njeriun po aty ne ate dere .Eshte ajo qe vendos dhe respektin qe ka pasur per burin e vete te martohet apo te rij pa martuar .Por qe te vendosin te tjeret aspak e mire .
    Edhe kjo tjetra ,si ishte tradit te rrije femija ne familjen e burrit ,po nena qe e mbajti 9 muaj ne barke s'kishte asnje lloj te drejte mbi femijet nqs vdes i shoqi ?!
    Duhet ti linte mbrapa nqs vendoste te largohej .Mbi femijet nqs ata jane te mitur dhe per fatin e saj vendos vetem ajo .Jane gjaku i saj dhe i burrit te saj(edhe pse eshte i vdekur) dhe s'ka te drejte njeri te fusin hundet .Nuk eshte gruaja fabrik riprodhimi .
    U SA GJERA TE PADITURA QE PASKA PASUR ASO KOHE .
    Por kane qene grat e urta aso kohe ,dhe kane bere si ju ka dashe qefi me to .
    PUUU sa inat eshte kur fusin turit te tjeret per fatin e vajzave ,apo grave qe ju ka vdek burri .
    Disa gjera kane qene te mira dhe duhet te ruheshin dhe sot e kesaj dite ,por kane humbur hyjo,
    Kush ka dashur i ka ruajt .

    PS .Kujdes hyjO se s'ka vdek lajmesija akoma andej nga anet tona HA-HA .TI PRO ,UNE KUNDRA lajmesis .Ngelem ne pa martuar se s'te lene radhe 15 - 16 vjecet ha-ha-haha. :P
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 26-04-2008 më 14:02

  12. #72
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Pertoj te lexoj te gjitha postimet ne kete teme, por po me habit fakti qe ekzistoka goxha acarim per traditat, apo zakonet e 100 viteve me pare. Jane pjese e historise, ne varesi te rrethanave historike, sociale dhe ekonomike.

    Me falni por, (ndoshta disi jashte teme) po te diskutohet per te drejtat e femrave ne Angli, jo shume larg, shek 19, do patakseshim ne "bijat e shekullit t'ri" .

  13. #73
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Edhe kjo tjetra ,si ishte tradit te rrije femija ne familjen e burrit ,po nena qe e mbajti 9 muaj ne barke s'kishte asnje lloj te drejte mbi femijet nqs vdes i shoqi ?!
    Siguyrisht është më mirë t'i marrë fëmijët me vete sepse në këtë mënyrë jo vetëm që do të plotësojë dëshirat seksuale të vetat por edhe të fëmijëve si dhe të njerkut pedofil.

    Sikur në këtë rastin këtu:

    http://balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=31342

    Mashkulli është forca. Fëmiu ka nevojë për shembull të forcës. Dhe kur forca është gjak i huaj, sjell deri te vetë shkatërrimi. Fëmiu ka nevojë që të posedojë forcë familja e tij e t'a mbrojë nga të tjerët dhe jo të kenë forcë të tjerët e vetë "qull".

  14. #74
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    Mister hyjo!! C'far po flet pac veten tende .Si po thua ?Po dhe njeqind femije te kishte ,te bente vellan e burrit babain e femijve a?!
    Kjo nuk ishte aspak zgjidhja e mundshme dhe me e mira ,Zgjidhja me e mire ishte te riste femijet dhe nqs do donte ndime ta ndihmonin dhe jo te martohej me njeriun po aty ne ate dere .Eshte ajo qe vendos dhe respektin qe ka pasur per burin e vete te martohet apo te rij pa martuar .Por qe te vendosin te tjeret aspak e mire .
    Edhe kjo tjetra ,si ishte tradit te rrije femija ne familjen e burrit ,po nena qe e mbajti 9 muaj ne barke s'kishte asnje lloj te drejte mbi femijet nqs vdes i shoqi ?!
    Duhet ti linte mbrapa nqs vendoste te largohej .Mbi femijet nqs ata jane te mitur dhe per fatin e saj vendos vetem ajo .Jane gjaku i saj dhe i burrit te saj(edhe pse eshte i vdekur) dhe s'ka te drejte njeri te fusin hundet .Nuk eshte gruaja fabrik riprodhimi .
    U SA GJERA TE PADITURA QE PASKA PASUR ASO KOHE .
    Por kane qene grat e urta aso kohe ,dhe kane bere si ju ka dashe qefi me to .
    PUUU sa inat eshte kur fusin turit te tjeret per fatin e vajzave ,apo grave qe ju ka vdek burri .
    Disa gjera kane qene te mira dhe duhet te ruheshin dhe sot e kesaj dite ,por kane humbur hyjo,
    Kush ka dashur i ka ruajt .

    PS .Kujdes hyjO se s'ka vdek lajmesija akoma andej nga anet tona HA-HA .TI PRO ,UNE KUNDRA lajmesis .Ngelem ne pa martuar se s'te lene radhe 15 - 16 vjecet ha-ha-haha. :P
    Zogu mos u irrito... Femija rrinte tek familja e te Atit sepse mendohej se ishte gjaku i te atit si dhe sigurisht per nje femije ne ato kohe mundesia e mbijeteses ishte me e madhe ne nje familje te konsoliduar qe i garanton ushqimin veshjen e te ardhmen sesa jashte saj.

    Ku mund te shkonte femra me femijet ? Kush kishte mundesine ekonomike te ndertonte nje shpi te re,me cfare do jetonte e si do rriteshin femijet pa baba ?

    Mos e mendo me kutin e sotem ,kane qene kohe te veshtira me pare,kane qene kohe kur mbijetonte me i forti ,kur nga 20 femije qe lindte nje femer 15 vdisnin pa mbushur 15 vjec.

    Mos me ec me kushtet e tanishme per te gjykuar nje tradite te se shkuares. Traditat nuk lindin nga qefi po nga halli,nga kushtet ,nga rrethanat....

    Kur ndryshojne rrethanat ndryshojne edhe traditat,kjo eshte normale....Nese nje tradite nuk ndryshon me ndryshimin e kushteve kemi ngelje prapa,zakonisht kjo i perket traditave qe mbrohen rreptesisht nga Zoti,ato islamike e kristiane.

    Kjo tradite pra gjykohet me kutin e atehershem dhe ishte e persosur,saqe ne gjithe boten ka ekzistuar nje tradite e tille,pra kudo ne bote njerezit kane arritur per te njejtat kushte ne te njejtin perfundim.

    Prandaj zogu mos merr kot zjarr e femrat e atehershme ishin shume me te logjikshme e punetore se te sotmet e dinin te sakrifikonin,prandaj dhe ka mbijetuar ky popull... Keto te sotmet duan te jetojne te gjitha jashte shtetit,me pak fjale te zhduket fara shqiptare....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anëtarësuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950
    Nuk e Di me sakt mund te jap nje pergjigje qe kam degjuar nga disa.

    Nuk e di por shume Persona ktu jane nga Tirana dhe nqs se jan pak ne moshe dine per historine e te fortin e rruges Bardhyl apo ndryshe GAZ MUÇA.
    Me sa di une ai ka qen i martuar ka pasur dhe nje goce apo djale nuk e di sakte.
    Di qe mbas Vdekjes se tij Vllai i tij me i Vogel Landi U martua me gruan e vellait por edhe ai per fat te keq e pati jeten shume te shkurter.

    Perfundimi ashu sic ishte ai femi ngeli perkundrazi ajo femer u lendua per te dyten here.
    Per mendimin tim eshte dicka e ulet une nuk do ta beja kurre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tipiku : 28-04-2008 më 16:18

    Stjerner er dom som lyser i Mørke

  16. #76
    DaRk §©®îþt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
    Postime
    634
    Tipik e kane karakterin e ulet ato qe kryejne kesoj lloj gjerash
    Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Ne nje te familjes , vellau i madh u vra ne luft.. ( ne front ) dhe kshtu kishte 2 femij .. dhe per hater te femijeve.. per te mos i len jetim pa nene.. e mori vellaun e vogel.. por mbas 2 viteve edhe kete te dyti e vran.!! do te thot zoti nuk i la te jen bashk per at!!

    Un per vete kisha kundershtu per kete gjest me marr vellan .. por cka me ba mua sme pyeti askush.

    niemand
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Endless Lexo Postimin
    ^ Kush jane keta te paret e tu qe e kane praktikuar kete ritual te AMORALTE?! Nga cila krahine je t'i?

    Se me sa di une, te pakten andej nga jam une, nuk kam degjuar qe i till ritual te jete praktikuar.
    Së pari të sqaroj se jam kundër kësi lloj martesash,edhe pse kan ndodhur mjaft në të kaluaren,shyqyr se sod shoqrija jon është vetdijsuar dhe nukl ka më aso lloj lidhjeje,pra sod femra vendos vet se kë dëshiron të marr.

    Shiqoni se ca këtu po paraqiteni si shum naiv,kinse nuk keni dëgjuar apo par kësi lloj raste nga ana juaj,atëher edhe un po të them se spaske jetuar mes shqiptarve ti fare !dhe mos pyet kot kinse kush jan keta të parët tu që e kan praktikuar kët ritual të Amoralt(këtu pajtohem me ty se nuk është në regull kjo lloj martesa )am se kan ndodh, kan ndodh tek ne shqiptarët në të kaluaren,na pëlqej neve apo jo nuk kemi se nga i ikim së vërtetës(edhe ate ka ndodh në të gjith truallin ton pa dallim,ndoshta nuk të ka ndodh në familje tënde të ngusht,ama pyet të vjetrit nga ajo zon nga je ti).
    E sa për origjinen e këtij zakoni nuk ja kam iden fare se nga ka ardh,nga turqit,grekrit,jevgjit,etj,sidoqoft zakon shum i mbrapësht ka qen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bela70 : 02-05-2008 më 20:04
    Duajeni njëri tjetrin.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Angjelini Lexo Postimin
    Kur Leka shkrujti kanuni dmth shkruajti nje variant vetem per puken

    Gojdhea deri me sot jan vetem ato te Gjecovit se nga paska dal ky Xhemali! ( mesa kam dijeni myslimant kurre se kan pranu kanunin e Lekes ) dhe e lem se e paska pas puka ket tradite do te thote qe eshte e gjith shqiptarve? Psh. Mirdites, Shkodres, Lezhes, etj etj permenda kta se jan me afer pukes

    Qe te kesh dijeni kjo tradite eshte e nje khahine te kuksit e quajtu Shemri dhe e nje fashti ne ne rreth te shkodres te cilet kta sic thone kan preadhjen nga Shemria e kuksit 100% mysliman ne kto dy fshatra kam degju qe ka ndodh kjo gje sidomos ne Mjede se e kam shum afer dhe te flas me fakte sepse kishim nje mik shtepie qe beri kte gje ne shtepine e tij bile gjyshi im e kundershtoj se nuk ishte dakort dhe qe atehere u prish kjo miqsi qe kishim si familje

    ( kerkoj falje se sdua te ofendoj myslimant me kto qe thash me lart )



    Sa per ate qe the me lart qe jam dim apo sja dime emrin stergjyshave fol per vete dhe jo per te tjer ..
    Pse more burr ja fut kaq palidhje ,ku ki mar vesh ti se muslimant nuk e pasken pas pranu kanunin e Lekes aiii qetu ja ki fut kkooot lako e qysh sipaskan pranu kur na ton tpart ikemi Katolik,jemi vazhdim i tnjejtes tradit vetem se masi kemi kalu ne fe muslimane kan ndru fare pak ca gjana.
    Pse morr burr ja futni kaq per hava(qielli)pa qen te sigurt,mos bani ksi deklarata se dikush qi sdin tamon do mendoj se asht ashtu si thua ti.
    Duajeni njëri tjetrin.

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Traditat tona qe i kemi i kemi. Dhe shume prej tyre i kemi gabim. Ne jemi kundra kesaj qe kunati te marre nusen e vellait por kjo eshte praktikuar sic e thane shume me lart.
    Nje tradite tjeter qe i detyron njerezit te marrin kete hap eshte se ne shqiperi nuk e merr njeri gruan me kalamaj. Nje grua me kalamaj eshte e denuar te rrije beqare sipas kultures tone ose do te shkoje te jetoje me familjen e saj ku ka lindur. Kete e bejne edhe kur u vdes burri qe ne moshen 25 vjecare.

    Une personalisht do e merrja nje grua me femije pavaresisht se i gjithe fisi dhe lagja ime do te dilnin kundra dhe me vone edhe do talleshin.
    Di shume raste qe jane divorcuar goca te reja (gra te reja) dhe kane abortuar femijet e tyre pasi me femije ato i kane mbyllur jeten vetes. Pse abortuan? Pse abortuan edhe kur femija ka qene disa muajsh? Vetem per kete traditen tone te famshme qe gruan me femije nuk e merr kush. Faktori femije gjithmone harrohet. Epo ne raste te tilla shume vajza mund te zgjedhin te marrin ligjerisht vellezerit e burrave.

    Edhe nese disa prej jush mund te martoheni me gra me femije pyeteni nje here veten: A do pranonin prinderit tuaj kete?
    beqar

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Deklarata universale e të drejtave të njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Gruaja në Islam
    Nga Xhenneta-Morina në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
  3. Dashuria dhe Martesa
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Të drejtat e njeriut në Lindje dhe në Perëndim
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •