Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 142
  1. #21
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Mbleseria = me budallallek .
    Merre filanin/en se jane familje e mire .lol ..,
    Po jo o prinder se mua nuk me pelqen ai/ajo
    Ku merr vesh ti , degjo neve cfare te themi , se do ti biesh kokes me grushta pastaj .
    Hajt spo ua prish po e marr pra , mas 3-4 mujsh martese , o mami ai ka vene dore mbi mua , vjen i pire dhe me trajton shume keq , nuk punon dhe jam e mbyllur gjithe diten ne shpi , laj shplaj poturet e vjerres ngela mjes drek darke , po jo mi t'keqen mami se si dihet si i ka hallet se nuk e ben nga qefi ai , pastaj su prish gjiza se te ke rene 2 here me shuplake .
    Mire prinder si te thoni ju .

    Iken jeta e vajzes per dardha te buta , duke rrit femi gjithe jeten , pa nje horizont mbi jeten , dhe e vetmuar ne 4-ter cepet e murit nen-urdhrat e burrit , Dhe kryesorja pa asnje dashuri mbi kte person , por per hir te prinderve , hajt mo .ncncncnnc

    Sa gjynah qe akoma ka njerze te cilet prioritetin e tyre te pare e kane ti martojne femijet me mbleseri

  2. #22
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    Te rish 8 ore ne pune plus 4 ore internet dite per dite si thua ti mund te martohesh pa mbleseri?

    E pra gjysma e forumisteve ketu vetem me mbleseri do martohen (pas nja dy fejesash chit-chat te deshtuara)....

    Kryeplaku tamam derman se vertet si jemi bere sot ska perendi te na japi dashurine per dike tjeter po na e ka dhene per Forumin.Rrofte martesa me Mbleseri atehere.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Postime
    230
    naqe ish te dashurin tim e fejuan me shkuesi,dhe i ati i tha ose ate vajzen qe ke ose familjen tende,dhe kshu i thashe te ndahemi se nuk ta vija te zgjidhte mes meje dhe familjes.

  4. #24
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Aman se ka Lezet kur degjon 2 persona te Dashuruar qe duan te Martohen.

    Gjithashtu te duket fatekeqesi qe dikush tjeter ( Panvaresisht qe eshte i familjes) vendos per jeten qe cdo njeri ka perpara.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO
    Ore derman po mire ku e njofti ai Miku jot ate Gocen apo vetem se i thane te familjes eshte Goce e mire edhe beri vet thjesht 2-3 here muhabet???????????
    E njohu, ore derman, atje ku mund ta njohesh kedo. Ndenji me te ca kohe, u takuan ca (ça ca, shume fare) here, bene muhabet etj. etj.

    Pastaj varet se ça kupto ti me "njohje" se ka edhe nga ata qe dun me e dite si eshte ne krevat...dun me e mare me prove, si shalqi...

    Po ate qe ke thon ti me lart ta kam thon edhe une. Aman se ka Lezet kur degjon 2 persona te Dashuruar qe duan te Martohen. E ata ashtu jane, kane lezet!

    E dashuria, miku, s'eshte e thene te linde patjeter ne ndonje cep oborri gjimnazi, ne ndonje disko apo pub, a ku ta di une. Mund te linde dashuria edhe ne ndonje ambjent me te qete...lol.

  6. #26
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Hajt spo ua prish po e marr pra , mas 3-4 mujsh martese , o mami ai ka vene dore mbi mua , vjen i pire dhe me trajton shume keq , nuk punon dhe jam e mbyllur gjithe diten ne shpi , laj shplaj poturet e vjerres ngela mjes drek darke , po jo mi t'keqen mami se si dihet si i ka hallet se nuk e ben nga qefi ai , pastaj su prish gjiza se te ke rene 2 here me shuplake .
    Lol Titi.....Keto ndodhin dhe kur e merr dike qe e njeh vete ,sepse normalisht kur jane te dashuruar dy njerez kane verberine ndaj difekteve te njeri tjetrit, por edhe faktin qe duan ti shfaqin njeri tjetrit me shume virtytet keshtu qe keto probleme qe lindin me vone askush s'i di qe me pare, as ata qe martohen me mbleseri as ata qe martohen me dashuri.Te te paret ja hedh fajin familjes qe ta gjeti te te dytet sipas rastit here fatit here budallikut.

    Martesat me mbleseri kane anet e tyre te mira, qe sidoqofte s'i ngrejne ne ndonje piedestal me te larte se ato me dashuri, po qe s'jane per tu hedhur poshte komplet. Kur te sugjeronte familja dike, kohe me pare, merrnin parasysh gjiiiithe fisin qe njihnin edhe brezat e meparshem dhe psh po te kishte nje te semure apo me simptoma te veçanta e dinin dhe kete e benin per te garantuar qe femijet do lindnin te sakte. Kjo gje tani behet duke bere nje harte gjenetike dhe duke bere analizat.
    Per me teper , te njohesh ambientin familjar ku nje njeri eshte rritur eshte shume e rendesishme...mund ta njohesh edhe kur dashuron dike, po eeeehuhaaaaaa e njeh dot me mire se lagja???
    Kane te dyja menyrat gjera pro dhe kunder, rendesi ka qe asnje te mos imponohet.

  7. #27
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO
    Sot e kesaj dite dmth ne vitn 2006 degjoj akoma raste qe njerezit mbartohen me Mbleseri (Shkes) Prandaj dhe kjo gje me ngall habi te madhe duke menduar se thjesht duke pare 1 person rreth 1 ore me te cilin mund te kalojne jeten shume njerez martohen akoma ne menyra (Primitive).Prandaj desha te dija mendimin e pergjithshem si ju duket juve kjo gje?

    Ju lutem permbajuni temes.
    A s'me thu mua i kuja je ti djale se si shume perparimtar me qenke. He mer se nuk do bojm krushqi ne, oj po ky!

    Tani, martesat me mbleresi kane qene dhe jane damka e aristokrateve, por sic duket, kohet moderne i paskerkan ndryshuar rolet: brekegrisurit na qenkan bere "aristokrate." Hehe...ne fakt, e vetmja here qe brekegrisurit u bene "aristokrate" ishte ne kohen e proletariatit dhe per fat te keq, endrra nuk zgjati shume. U pika qe su bie me gjithe mbleserite tuaja!

    More, me gjeni mua nje me royal blood se, ne mos e marca me mbleseri, mos me thencin si me thone (lol) Po degjo, kam pretendime. E dua kollos eee, edhe te me fafurite qe atje tutje.
    Summertime, and the livin' is easy...

  8. #28
    Desert Fox Maska e bayern
    Anëtarësuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Deri tek kollos kisha njerin qe i permbushte konditat, kur the te te fafurise me humbe fare se se di c'do te thote edhe sjam so sure qe e ploteson personi ne fjale. Megjithate hints te jam. Borned ne NJ, raised ne Kalawazoohated in Feenway.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  9. #29
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Citim Postuar më parë nga bayern
    Martesa te tilla qe thua ti funksonojne me mire se ato me dashuricka for some strange reason. Per me i gjet ato arsyet pyt na i tjeter se une e kam kill the moralist in me longggggggggggggggggggg ago.
    Asht e thjeshte Bayo...! Thojne qe dashuria asht e verber dhe s'pyet..lol.
    Well , per momentin se me pas kur te ikin ato yjet qe te rrotullohen rreth kokes ( se jeta asht e gjate...ma shume se muaji i mjaltit lol ) , e sheh vehten te martuar me dike qe ndoshta nuk eshte the right choice...dmth , kur martohesh me dashuri do te thote qe s'pyet se si ka kene vajza deri tashi , cfare familje ka vajza , s'don me dite per ndonje te mete 'e vogel' per syte tuaj , arrin ta njohesh vajzen per aq sa te lejon me pa 'verberia e ndjenjave ' dmth...pak a shume e kalon detin ne kembe ( me mend lol ) !
    Mirepo sic kane thane ma perpara..Dardha bie nen dardhe , dmth nji femer qe e ka nanen kur've dhe baben horr , ka shume probabilitet te larte qe ti ngjaje familjes se saj kur ti plotesohen kushtet
    Sigurisht qe nuk jane te gjitha martesat me dashuri ne kete stad por mora shembullin ne gjyse te rruges te ekstremizmit lol
    Kurse me shkusi ( mbleseri ) , njeriu gjykon me gjakftohesi ...pyet per vajzen , familjen e vajzes , ca ka dhe ca s'ka ( me aq sa mund ti serviren informacionet ) and the rest is ...si ta kesh rrisk !lol
    Pra pak a shume ndryshimi qendron tek llogjikimi jot ! Ne rastin e pare njeriu gjykon me yje fluturuese ( qe mund te jene per hajer ose jo-per hajer ) dhe ne rastin e dyte njeriu gjykon me mend ne kry ( qe mund te jene prape per hajer ose jo-per hajer...varet sa mend ke ne koke )
    Ndryshuar për herë të fundit nga AgainstAllOdds : 13-05-2006 më 23:24
    ...

  10. #30
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Citim Postuar më parë nga Cupke_pe_Korce
    po kur ka mesu me fol edhe ky (lol)

    Ky si duket e ka pasur mendjen tek ato martesat ne kohen e qepes qe i benin qysh ne djep. S'ka faj i ziu, s'ka evoluar shume nga ajo kohe.
    Paske sense te evoluar njohjeje , aq e thelle sa del pak ceket ka ana tjeter...
    Nuk mbaj mend te kem fjetur me ndonje budallaqe qe te me analizoje me kaq siguri...lol
    Megjithate , lirohu se dukesh e fryre , ose merr Gasex nese je hopeless qe te mos shkoje ne kanalet e predispozuara per indet e inteligjences..lol
    Per temen...njoh 5 cifte te ndara ! 4 jane marre me dashuri , 1 me shkusi (ate punen e djepit e kam nigju si legjende por s'kam pase rastin te vizitoj ndonje muzeum prehistorik lately )
    Tashi e di qe martesa me dashuri asht ma e mire por i kam inat kto statistikat qe jane kryforte..!
    Nese s'me besoni , hidhni nji sy statistikave te divorceve ne vendet perendimore qe e kane mbleserine tradite..lol
    ...

  11. #31
    bad girl Maska e Capkenja
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Vendndodhja
    ne zvicer, kantoni ticino
    Postime
    71
    Mirdita. Une njoh nje vajze qe familja e martoi me shkese, te flas gati 15 vjet para, tani eshte ndare nga ai, sepse rrihte ate por edhe dy femijet e tij. Per mendimin tim martesat me shkese ne kohet tona vijne nga injoranca dhe pamundesia per tu shkolluar. Do ishte e trishtueshme qe ne Tirane per shembull te kete akoma familje qe martojne vajzen apo djalin me shkese. Eshte nje plage qe per mendimin tim ka per te ekzistuar akoma per shume kohe.... dhe kjo eshte me te vertete tragjike

  12. #32
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Citim Postuar më parë nga Capkenja
    Mirdita. Une njoh nje vajze qe familja e martoi me shkese, te flas gati 15 vjet para, tani eshte ndare nga ai, sepse rrihte ate por edhe dy femijet e tij. Per mendimin tim martesat me shkese ne kohet tona vijne nga injoranca dhe pamundesia per tu shkolluar. Do ishte e trishtueshme qe ne Tirane per shembull te kete akoma familje qe martojne vajzen apo djalin me shkese. Eshte nje plage qe per mendimin tim ka per te ekzistuar akoma per shume kohe.... dhe kjo eshte me te vertete tragjike
    Miredita !
    Un njoh nji cift nga Tirana ktu qe u martuan me dashuri kur ishin ne Tirane dhe ktu nji dite , burri e zuri gruan me dashnorin ne shtepi !E theri dashnorin me thike ! Ajo iku ne pune te saj , ai iku ne burg...!
    Kshtu asht kur te shterin ndjenjat e muajit te pare..lol
    ...

  13. #33
    bad girl Maska e Capkenja
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Vendndodhja
    ne zvicer, kantoni ticino
    Postime
    71
    Gjeja me e trishte eshte qe ka raste kur prinderit nuk e njohin mire djalin ose vajzen qe i keshillojne femijes dhe ato duhet te pranojne se sben? Nuk ekziston. Nuk them qe duhet te thuash jo, nese do del e njeh vete, kjo mi va bene, por nuk eshte o e merr o vdes....

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Tashme ne emigracion eshte e veshtire te njihen 2 persona .Mua me ecen shkesia dhe vjet martova tim vella me nje goce qe e njihja une dhe kunatin tim me nje te njohuren time vlonjate.Ishin persona qe aktualisht nuk kishin ndonje lidhje tjeter dhe u intreresonte martesa po nuk gjejshin goca ashtu sic donin .Tani per tani jane per bukuri.Sivjet jam duke gatuar nje shkesi tjeter per nje kusheririn tim ,jeta eshte ee veshtire ,njerezit jane shtepi -pune dhe anasjelltas ,po nuk u be ndonje party apo dasem nuk kane ku njihen .
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  15. #35
    bad girl Maska e Capkenja
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Vendndodhja
    ne zvicer, kantoni ticino
    Postime
    71
    jo te gjitha shkesat mbarojne me ndarje, por eshte e veshtire qe te perfundoje me dashuri, varet se si jane marrdheniet. une e kam njohur burrin tim ne internet dhe jam shume e lumtur dhe me fat, por asnjehere nuk kam lejuar njeri qe te zgjedhi per mua sepse po nuk me pelqeu me te paren here veshtire qe une te rri me te e te jetoje

  16. #36
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Ore mire e kni juve por une personalisht kritikoj faktin qe keto martesa ekzistojne akoma edhe me mbas problemi qendron sepse rrezikohet qe ne keto martesa mos te lind kurr Dashuri.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e amaro
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    NenToke
    Postime
    242
    Santo aty ku hyn dielli nuk hy dot mjeku, kte mund ta shenderrosh ne shume kuptime por duke ju permbajt temes mendoj se martesat me shkese jane me te shendetshme per mendjen sepse sikur te shkoje keq martesa nuk fajson dot veten dhe kjo gje te ngushellon , po shkoi mire mburresh me veten sepse ke arrire diçka te veshtire.
    Ne kohen tone tani ta besh seks ne takimin e pare eshte diçka e veshtire, dhe te biesh brenda qe naten e pare eshte pothuajse e pamundur , por kto te dyja bashke njerzit mund ti arrine ne saj te marteses me shkese, mendoj se ajo frika jote qe ne kto martesa ka rrezik qe nuk lind kurre dashuri eshte kot.
    Jeta eshte rrisk. - gjyshi im.
    Money Makes Man act Funny

  18. #38
    Perjashtuar Maska e kurkushi
    Anëtarësuar
    24-06-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
    Postime
    446
    Gjithnje kane ekzistuar dhe do jene prap.Ne kohen tone te sotme pak ca ka ndryshuar puna,per dy gjera ...ke shqiptaret mendoj. Mblesesit e meparshem tani me nuk quhen te tille por "menaxhere" dhe ndryshimi i dyte eshte se edhe vet femrat po behen menaxhere te vetvehtes per keto martesa...duke te thene hapur: me jep kaq ,te jap kaq dhe me kontrate te caktuar,apo me afatiziim te caktuar per zgjidhjen ( prishjen) e kontrates.

  19. #39
    DaRk §©®îþt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
    Postime
    634
    Per mendimin tim seshte gje e mire sepse njeriu duhet ta vendosi vete ato nqe do dhe ate qe sdo
    Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

  20. #40
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664

    Martesa të detyruara sipas zakonit dhe brënda familjes.

    Pershendetje anetare te nderuare !!

    Mendoje se cdo kushi do te kete mirekuptim per temen, sepse nuk kame per qellim qe te lendoje dike , pore thjeshte te bisedohet per probleme qe ne disa raste kane qene edhe te dhimbshme me deshire apo pa deshire.

    Duke u bazuare ne tradite , lakmi, xhelozi, mbrotje te nderit familjare, apo kujdesi per femijet jetima ,vendosa qe te hape nje teme , e cila disa vjete me perpara ne shume familje shqipetare ,jane praktikuare martesa te pa deshiruara. Ne shume raste keto martesa qellimet teorikishte kane qene pozitive ,pore ne anen tjeter praktikishte kane funkcionuare s,i martesa te dhunshme apo negative.

    Nga me te moshuarit kame ndegjuare se dikush ne mesin e shqipetareve ,mbas vdekjes se vellaut eshte martuare me gruane e vellaut, duke u bazuare ne arsyet e larte permendura, s'i qe jane respekti i familjes ,kujdesi i femijeve jetima ,nderi familjare, zhelozia , lakmia, apo edhe tradita.

    Pra anetare te nderuare kerkoje edhe mendimet e juaja ne lidehje me keto martesa ,duke mos e perfshi religjionin .

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Deklarata universale e të drejtave të njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Gruaja në Islam
    Nga Xhenneta-Morina në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
  3. Dashuria dhe Martesa
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Të drejtat e njeriut në Lindje dhe në Perëndim
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •