Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 142
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Besoj se ky akte nuk duhet lejuar nese gruaja e vellait nuk ka ndjenja per vllain e burrit. Eshte nje abuzim te detyrosh dike te martohet per nderin e familjes, sjam absolutisht dakort me kete mentalitet.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 2. #42
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  E uditshme por ja qe ka ndodh edhe tek ne . Kur gruas i ka vdek burri , familja e burrit e kane martuar me kunatin ose xhunin e xhajes ose ndonje kusheri te afert te burrit . Per arsye qe nusen te mos e perzene nga shtepia, dhe femijet te mos mbesin pa te dy prinderit. Sic ka qen perpara kur vdes burri gruaja nuk ka te drejte ti mare femijet e vet , pra nuk i lejohej qe femijet te dalin jasht truallit te tyre .Dhe per kete arsye qe femijet te mos ngelin edhe pa nene ajo ka qene e "detyruar" te martohet perseri brenda fisit te burrit . Tashi kjo tradite eshte turke apo arabe nuk e di , por qe e kane praktikuar edhe te paret tane . Normale qe nuk eshte llogjike as per gruan as per kunatin edhe ata nuk e kane pasur te lehte por kush i ka pyetur . Po shyqyr qe keto fenomene nuk ndodhin me .
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 3. #43
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  N kt tem paskan marr pjes kryesisht disa antar q m shum merren me sport, me mod, me muzik, me lojra olimpike etj.

  Kanuni nuk e lejon gruan e vej q t marr fmijt me veti nse martohet, pa lejen e shtpis. Nse e lejon shtpia e burrit, (kunetrit, vjehrri) ather mundet por kjo ndodh rrall, sepse asnj familje nuk dshiron q jetimt e vet t'i lr n dor t ndonj njerku pedofil e t abuzoj me ta.

  Pleqt gjetn mnyrn q gruaja t kishte edhe burrin edhe fmijt. Varsisht nga fiset disa e ndalojn disa e lejojn. Secili fis ka mbajtur kuvendin e fisit, ku me shumic votash kan vendosur q kjo gj t lejohet ose t ndalohet.

  Kanuni i jep t drejt vejushks q t martohet ku t'i doj qejfi. Askush nuk mund t'a ndal motrn e vllait me dhun. "Vejushka dhe Vejani e din ka sht jeta". Pra njerzit e vej pavarsisht nga gjinia, simbas kanunit kan t drejtn t zgjedhin bashkshortin.

  Ata q e kan detyruar at gruan q t martohet me kunatin kan shkelur Kanunin.

 4. #44
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Tradite kjo? jo me shume eshte ABSURDITET!!.
  Sui generis

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E njoh kete tradite sepse kemi pasur ne lagje nje nuse nga fshatrat e shkodres,i vdiq burri dhe donte te martohej me kunatin,por ne krahinen time e kemi per turp. persoalisht nuk e pranoj si teori por ja qe eshte pjese realiteti.

 6. #46
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ekziston edhe tradita e kundrt, por q tash sht e shuar vetm se ka mbetur n kujtesn popullore, n form gojdhnash, kur vdes gruaja dhe vejani martohet me t motrn e grues.

 7. #47
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Familjet shqiptare kane qene dhe vazhdojne ende te jene te natyrave te hapura, te medha, qe kane jetuar ne kushte teper te veshtira (prinderit, femijet, djemte me nuset, pra disa kurora ne nje banese), te lidhur shume me njeri tjetrin edhe ne fis.

  Eshte e vertete qe te tilla fenomene kane ndodhur, alibaba e ka shprehur qarte ne shkrimet e mesiperme.
  A eshte kjo dicka e drejte ose jo?
  Une mendoj se brezi jone e ka te pashmangshme qe nje fenomen te tille ta shikoj dhe gjykoj pa "paragjykuar". Nga kjo pikepamje askush s'do ishte dakort.

 8. #48
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Nuk ben me vellain e rradhes. Me tjetrin po. Duhet nje po nje jo, ndryshe thone se iftit i bie magjia e zeze dhe ata nuk bejne me femije, madje as dashuri.

  Nese ska vella te trete, atehere duhet kerkuar nje tek kusherinjte, derisa te gjendet nje gomar qe e merr persiper ate pune.

  Ju mori dreqi kaptinen ju mori, e keni kthyer njeriun ne bageti. A thua se ajo fatkeqja ka ngele te provoje hunjte e tere familjes.

 9. #49
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Endless Lexo Postimin
  ^ Kush jane keta te paret e tu qe e kane praktikuar kete ritual te AMORALTE?! Nga cila krahine je t'i?

  Se me sa di une, te pakten andej nga jam une, nuk kam degjuar qe i till ritual te jete praktikuar.
  Mos u trego kaq agresiv. Kur si di gjerat mos kerce si gjel.
  Plus qe asnje se detyronte vajzen te martohet me vellain api cunin e xhajes, por mund edhe te kthehet ne shtepine e vete (nese e pranojne) mos harro se dikure po tu ktheje te shtepia e prinderve "ishte turp" ndaj edhe ndodhin kto fenomene, per te mos e lene vajzen ne mes te 4 rrugeve, edhe tja vinin gishtin "si gruaja pa burre" i thonin te martohej me ndonjerin brenda familjes apo fisit.

  Gjithsesi kto jan raste te rralla, qe ndoshta perdoren akoma neper fshatra te thella, ska te beje abaro-turku, apo cifuto-palestinezi ne kte mes. Edhe qe ta dish ti, dikure per cdo gje pyetej kryeplaku i fshatit, ai mblidhte pleqt e tjeret edhe vendosnin se cfar te benin, edhe i zoti i shtepise bente ashtu sic thonin pleqt e fshatit. Ne kohe te Enverit kemi qene te gjith ATEISTE, ndaj c'lidhje turko-afgani ne kte mes, mos e lidhni gjithcka me fene, ska lidhje feja ne kte gje. Ka akoma fshatra qe kan kryepleq te cilet vendosin per cdo gje ne fshat, mos te duket cudi.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 10. #50
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk lexohet eshtja...se ata qe ndjekin moden apo ikin ne bingo jane gabim,dhe ata qe martohen me vejushet e vellezerve jane te rregullt.
  A ke kapacitet t kuptosh se pse tjetri e thot nj fjal??

  Ata q luajn bingo e kazino, nuk ia kan haberin tradits, prandej nuk u prket q t vin ktu kalimthi t hudhin ndonj fjal si iu do qejfi. Pr tradit flasin ata q e njohin traditn.

  N Kosov ka qen mjaft e prhapur deri pas L2B. Njsoj sikurse n Shqiprin Veriore.

  Vdekjet e burrave kan qen t shpeshta. Lufta, Gjakmarrja, etj. Pasonte nj grua vejushk, me fmij jetim, dhe martohej me vllain e burrit.

 11. #51
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Nuk lexohet eshtja...se ata qe ndjekin moden apo ikin ne bingo jane gabim,dhe ata qe martohen me vejushet e vellezerve jane te rregullt.
  Leximi i eshtjesh ne kete menyre eshte i gabuar.Njeriu duhet te shohi dhe pak raportet e vetes me boten...kjo s'do te thote qe duhet te mari boten si pike referimi,por indiferenca ndaj botes te izolon dhe si rrjedhoje te shkaterron.
  Reflektojini mire kto gjera.
  Ktu po flasim per histori, spo flasim per kohet e sotme, por edhe ju sduhet te thoni QE KURRE SKA NDODH KJO GJE, ose te kerceje si gjel duke then se jan tradita arabe, krejt pa pike kuptimi.
  Njeriu kur nuk e di dicka, pyeten dike tjeter, ose rri edhe lexon se cfar shkruajn te tjeret, te pakten te mesoje dicka qe NUK E DI. Nuk eshte turp te mesosh, turp eshte kur nuk di, edhe ben sikur di gjithcka.
  Se kam me ty Lenc, por ne pergjithesi ne kte teme, ja kan fut totalisht kot. Por shyqyr qe kemi edhe njerez si alibaba qe din shum gjera ne lidhje me traditat e hershme tonat. Edhe un si ty po rri e lexoj se cfar shkruan alibaba, sepse dua ti mesoj akoma me mire, sepse skam pas mundesine ti mesoj me pare.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 12. #52
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Alibaba ka plotesisht te drejte kur thote qe ka qene tradite, ne Veri. (Njoh raste te tilla personalisht.)

  Faktikisht gruaja (sidomos femijet) nuk lejoheshin te ktheheshin tek familja e nenes. Sa e vjeter eshte kjo tradite nuk e di. Kur vdes i shoqi, ajo martohet me mashkullin e shtepise qe eshte i pamartuar dhe ne moshe madhore, qofte vella apo kusheri. Nuk eshte incest (se kush e permendi me lart) se na late pa mend. Ku i pate lidhjet e gjakut?

  Nuk eshte se po aprovoj nje tradite te tille, por mire do ishte te kemi njohuri.

  PS: Kini parasysh traditen patriarkale, dhe kjo dukuri vete-shpjegohet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 18-04-2008 m 14:52

 13. #53
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Lioness, disa as qe e kan idene se cfar eshte incesti.
  Une po flas ne fakt per insest "biologjik". Nga ana tjeter, per kulturen sot eshte nje fare insesti "psikologjik", martesa dmth me vejushen e vellait apo kusheririt. Gjerat evolojne, dhe traditat gjithashtu.

  PS: Angjelin, nuk ka ndodhur ne dy-tre fshatra. Ka qene tradite dhe ne Tropoje. (Di njeri te na thote per Kosoven?)

 14. #54
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Do ju lutesha qe ne kete teme te jepni mendimet tuaja pa kaluar ne ofendime ndaj njeri-tjetrit.

 15. #55
  Elbasanlli 4eve Maska e AnGeL_DeViL
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne kohet e me pareshme e di qe ka qene qe gruaja mud te martohej me vellain e burrit se duke mbetur e ve ka pas nevoje per dike qe te kujdeset per te edhe femijet(nqs ka pas femije)po ne kohet e tanishme se di.Po per mendimin tim kjo gje nuk hecen
  Ndryshuar pr her t fundit nga AnGeL_DeViL : 18-04-2008 m 16:57 Arsyeja: Nje gabim i vogel
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 16. #56
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga elsaa Lexo Postimin
  Nuk e ndalon kanuni por nuk e lejon fisi i burrit , qe femijet e atij trualli te rriten ne nje fis tjeter ( nese gruaja martohet ne tjeter fis ) . Por eshte edhe ajo qe gruaja nese nuk do te martohet me kunatin ose kusheri te burrit , Ajo kishte te drejte te jetoje te familja e burrit dhe ti rrise femijet pa u martuar me .
  Ka shum arsye pse ka ndodhur kjo, nje nga arsyet eshte ajo qe the ti, pastaj per arsye qe fshehtesirat e asaj familje te mos shkojne te ndonje familje tjeter, pastaj eshte edhe fakti qe tek ne shqiptaret ka ndodhur nje kohe qe kan lindur me shum meshkuj se femra, ka qene krize e madhe per tu martuar (sidomos ne malsi), ka ndodhur qe meshkujt jan rritur, plakur e vdekur pa u martuar, pra ate nuse qe e kan patur ne shtepi dhe i ka vdekur burri nuk e kan lene te shkoj tjeter kund, qe te mos i humb fara asaj familje. Ka edhe shum arsye tjera qe nuk po me bien nder mend ne kete moment.

  Neve sot duhet te kemi mirekuptim per ate lloj "tradite" te me hershme, natyrisht duke mare parasysh shkaqet apo arsyet, por eshte me t'vertet trishtim ta paramendosh ta marrish nusen e vellaut te vdekur per grua.

 17. #57
  kapedan ne mergim Maska e RedDardan
  Antarsuar
  01-02-2008
  Postime
  325
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Q ta kesh m t kjart, sht vllai i burrit ai q nuk pyetet fare sepse si djal i pamartuar do t martohet pr at q ia cakton babai ose i zoti i shtpis. E veja mund t pranoj ose t mos pranoj. Kjo sht me kanun.

  Fundja t gjith e kemi prejardhjen nga "kto kafsh".

  mir e ke thn, hajde fol me kto t tjert q e bjn pun morali apo q thojn sht ligj shkrettire, arabi apo inest...sja kan haberin fare nga zakonet Shqiptare se mungojn nga 100 vjet prej vendit.

  desha t shtoj q ky zakon ishte i mir pr kohn q u zbatua dhe zduhet t na vij turpi...
  le t kujtojm zakonet n evrop se do t thoshte kur nj grua i vdiste burri.

  nj grua q i vdiste burri dhe nuk ishte e fisme (kontesh, baronesh, markeze etej ) jo vetm nuk mund t gjente burr (asnj nuk donte ta martonte nj t ve me fmi apo jo ) por nuk kishin asnj t ardhur t siguruar nga shteti...

  ...kjo bri q kurvria t zhvillohej n shum vende n evrop n shekujt e kaluar sepse femra ishte shum e shtypur dhe e vuajtur...dhe nuk kishte mundsi t jetonte sidomos po t kishte edhe fmi jetim.

  kjo gj nuk ndodhi n Shqipri fal kanunit q edhe pse nuk sht i njjt n gjith Shqiprin por zbatohej me versione t ndryshme t prshtatura.

  pr ata q nuk kan sy le t lexojn "Berberi i Sevilies" ( komedi shkruar nga i madhi Molier ) pr t kuptuar se sa vuante nj femr n at koh dhe pr disa ligje imorale t aprovuara nga kisha katolike, si ishte ajo e provs q i bnte Aristokrati ( konti, baroni, duka etej) gruas s nj fshatari t tij q ditn e par t martess (duhet ta provonte ai... e kuptuat pr a bhet fjal apo tja u them m shqip) q ishte me ligj.
  kto gjra nuk ndodhn asnj her n Shqipri fal ktij kanuni q juve e quajtt arab , t shkrettirs, apo inest kafshror pa e njoftur fare vlern morale t tij...dhe ajo q sht m e rndsishme fmijt rriteshin me dinjitet.

  tashti nuk ka m arsye t zbatohet n ditt tona ky ligj ( ligjet e tjera t Kanunit po ) sepse nj grua q sbn fmi apo q e ka ln burri mund t gjej burr dhe asistenc nga shteti ( megjithse pr burr nuk sht aq kollaj n Shqipri )


  PS. X alibaba flm. pr materialin q ke sjell ktu( t kishte edhe t tjer shqiptar si ti mir do ishte ) po t qllosh n kalim pr Itali m lajmro se t kam borxh nj drek t mir dhe disa goca t reja q du me ti prezantu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga RedDardan : 22-04-2008 m 14:19

 18. #58
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Mund te martohet kur degjenerimi arrin kulmin.

  Kanuni nuk ekziston me.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 19. #59
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Po nqs nuk pranon ka te drejte te largohet nga ajo shtepi dhe te gjej apo te martohet me njeri tjeter qe nuk ka te beje me ate familje apo fise ?Une kam degjuar nga nje person tjeter i veriut se nusja iken nga shtepija nqs mbetet e ve .
  Nusja ka te drejte te iken nga shtepia dhe te martohet ku te doje , por nese ka femije ajo nuk mund ti marre me vete femijet e saj.Keto martesa jane bere me shume ne rastet kur nusja ka pasur femije , qe te mos i leje femijet dhe te martohet ne fis tjeter ka qen pothuajse e "detyruar" te pranoje oferten qe i caktonte fisi i burrit. E themi edhe nje here qe keto martesa nuk kane qene te detyruara , por eshte pare si zgjidhja me e mire per ate kohe .
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Jo "nqs nuk pranon", por "nqs nuk pranonte". Jemi duke fol pr t kalumen.

  Varej nga ligjet lokale. Secila krahin kishte variantin e saj t kanunit.
  Ti mund te flasesh per te kaluaren(kalumen) por i sigurt te jesh se ne disa zona te veriut te shqiperise ka familje qe i ruajne keto ligje .I kam pare vete kur shkoja shpesh nje zone te veriut .Ndoshta jo kaq te rrepta sa kane qene atehere, por qe ekzistojne sidomos tek te moshuarit qe duhet te pyeten me c'do kushte .
  Nejse,c'do gje ndryshon me kohen .

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Deklarata universale e t drejtave t njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 12:37
 2. Gruaja n Islam
  Nga Xhenneta-Morina n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
 3. Dashuria dhe Martesa
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
 4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 13:50
 5. T drejtat e njeriut n Lindje dhe n Perndim
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •