Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 142
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Antarsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Po duhet perkufizuar cfare nenkuptoni me mbleseri nje here, pastaj jepni pergjigje. Quhet psh mbleseri nese nje i njohur te prezanton dike dhe me pas lidhesh me ate person?
  Seicili ka pikempamje te ndryshme...ndaj dhe pergjigjet do jene vari bidonat!

  Nejse, rendesi ka qe lidhja te shkoje sa me mire, po se si njihesh e lidhesh nuk besoj se eshte problem.

 2. #102
  Para_Siempre
  Antarsuar
  20-02-2010
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Larg qofte , nje histori te tille me kujtohet e kam degjuar diku , tek gangot e tiranes shume vite me pare , mavrija mire qe e kishte te nxir jeten me burrin e pare , po ju nxi dhe me te vellain e burrit ,i cili e mori pasi i vran vellan , qe mos i dilte nusja me femijet nga shpija e te thonin me vone gruja filanit k.... , e ky keqtrajto kete e keqtrajto femijet qe kishte kjo mavrija me te vellan e tij , ppupupupupuu larg ketyrq gjerave o zot ..

 3. #103
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  edhe pse jane absurde kjo eshte pjese e tradites se vjeter shqiptare,mos u cudisni shum,keto tradita jane shekullore,duam a s'duam ne keto vazhdojne te ekzistojne ne vendet ku akoma Kanuni njihet si kushtetuta e vetme
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 4. #104
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Eshte dukuri e pa pranuar, nga te gjithe njerezit normal.
  Si shume gjana tjera te ketij lloj qe na e la Turku, fatekeqesisht na la edhe kete kulture. Qe eshte shume afer me kafshet. E kemi pranu dikur por ne jemi vetediesuar tash.
  Nese nje mashkull e merr gruan e vellait sot, nga aj duhet te ruahet e tere lagjeja.
  Sepse ai eshte kafsh. Aj kur bene seks me gruan e vellaut, aj kete gje normal e bene edhe me vajzen e agjes, motren sidhe nuk e kursen asnje pjestar te familjes. Ku i qmendur kur bene keshtu ne familje te vete paremendojeni qka mundet me ju bere njerezve ne rrethin e tij.
  Keni kujdes nese i keni afer ku ju jetoni.
  Duhet tij trajtoni, me mjete te forta kokes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bardhi : 02-06-2010 m 06:53
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 5. #105
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,305
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Pershendetje anetare te nderuare !!

  Mendoje se cdo kushi do te kete mirekuptim per temen, sepse nuk kame per qellim qe te lendoje dike , pore thjeshte te bisedohet per probleme qe ne disa raste kane qene edhe te dhimbshme me deshire apo pa deshire.

  Duke u bazuare ne tradite , lakmi, xhelozi, mbrotje te nderit familjare, apo kujdesi per femijet jetima ,vendosa qe te hape nje teme , e cila disa vjete me perpara ne shume familje shqipetare ,jane praktikuare martesa te pa deshiruara. Ne shume raste keto martesa qellimet teorikishte kane qene pozitive ,pore ne anen tjeter praktikishte kane funkcionuare s,i martesa te dhunshme apo negative.

  Nga me te moshuarit kame ndegjuare se dikush ne mesin e shqipetareve ,mbas vdekjes se vellaut eshte martuare me gruane e vellaut, duke u bazuare ne arsyet e larte permendura, s'i qe jane respekti i familjes ,kujdesi i femijeve jetima ,nderi familjare, zhelozia , lakmia, apo edhe tradita.

  Pra anetare te nderuare kerkoje edhe mendimet e juaja ne lidehje me keto martesa ,duke mos e perfshi religjionin .

  I nderuar TetovaMas,
  Une nuk pajtohem asesi se kjo eshte nje tradit shqiptare, kjo eshte tradit Turke apo Arabe.
  Kunata duhet te respektohet tamam si nje moter e asesi te martohesh me te. Ti mund qe te edukosh dhe ti ndihmosh financiarsht femijet e Vllaut por asesi te ndodh ajo qe thuhet se eshte tradit apo lakmi apo qkado tjeter..
  Te lutem, shume mos i ngatrro gjerat duke then se eshte tradit por thuaj se ishte marri.
  Tradita Shqiptare jan te bukura e nuk u ngjajn atyre qe martojn qiken e Axhes apo kunaten.
  Duhet te mos thuhet kjo kurr.
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 6. #106
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Kane ndodhur jo vetem ne veri, por edhe ne krahina te tjera. Une kam degjuar disa, por nuk mund te them ekzaktesisht ku kane ndodh. Fatmiresisht jane raste shume te rralla, dhe s'besoj te praktikohet akoma.

 7. #107
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime n 21 postime
  [QUOTE=TetovaMas;1887482]Pershendetje anetare te nderuare !!

  Mendoje se cdo kushi do te kete mirekuptim per temen, sepse nuk kame per qellim qe te lendoje dike , pore thjeshte te bisedohet per probleme qe ne disa raste kane qene edhe te dhimbshme me deshire apo pa deshire.

  Duke u bazuare ne tradite , lakmi, xhelozi, mbrotje te nderit familjare, apo kujdesi per femijet jetima ,vendosa qe te hape nje teme , e cila disa vjete me perpara ne shume familje shqipetare ,jane praktikuare martesa te pa deshiruara. Ne shume raste keto martesa qellimet teorikishte kane qene pozitive ,pore ne anen tjeter praktikishte kane funkcionuare s,i martesa te dhunshme apo negative.

  Nga me te moshuarit kame ndegjuare se dikush ne mesin e shqipetareve ,mbas vdekjes se vellaut eshte martuare me gruane e vellaut, duke u bazuare ne arsyet e larte permendura, s'i qe jane respekti i familjes ,kujdesi i femijeve jetima ,nderi familjare, zhelozia , lakmia, apo edhe tradita.

  teme leshi.......

 8. #108
  i/e regjistruar Maska e stern
  Antarsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 12 postime
  Mua personalisht me duket shume absurde
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist fr das Auge unsichtbar."


 9. #109
  i/e larguar
  Antarsuar
  06-10-2002
  Vendndodhja
  France
  Mosha
  58
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Verime te tilla te ulta morailsht kan ndodhur ne Shqiperine ton te dashur.
  Jan te ralla shum, te pa mbeshtetura tek Kanuni e tek dokra pas bregut qe kan then me pare forumistat ne kete teme.
  E kam lexuar shum mire Kanunin e Leke Dukagjinit, nuk esht fare kjo tek ai Kanun.

  E kan praktikuar injorantet, te pa zhvilluarit nga ana sociale dhe kulturore.

  Po te flasim per traditen e popullit tone, esht nje nga popujt me tradita dhe virtyte qe ralle do tia gjeni shokun ne kete bote.

  Turpi vjen dhe sot ne ditet tona nga injoranti i pa skrupullt Sali Berisha qe do te veje ne ligj martesen mes gjinise se njejt ... ! ashtu do bota dhe ne valle duhet te pranojme te ligat e saj sepse ndryshe nuk na futkan ne BE etj !

  Cudi me keto pranime, sipas mendimit tim gjithmon dihet, per mua i zoti i shtepise e di vet sesi jeton ne shtepine e tij dhe nuk lejon asnje te jashtem ti imponoje nen lloje lloje aresyesh ... beje kete se jetojm ne kohet moderne ... liria e njeriut ... liria e mendimit dhe e veprimit, bota te bej c'te doje me vendet e veta, ne duhet te jemi edhe kunder disa gjerave qe nuk jan aspak te tradites ton.

  Cdo popull ka pederasta, ka lezbike, mos valle per disa kokra te ralla ne duhet ta ngrejme kete dukuri ne ligje ?

  Mos duhet te pranojm valle qe edhe tek ne ne Shqiperi te rihapen shtepite publike ?

  Jam kunder te tilla gjerave te ndyra, per mua jan degjenerim moral qe ti pranojm sot ne Shqiptaret.

  Falenderoj perzemersisht hapesin e kesaj teme.

 10. #110
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Asaj qe i esht referuar hapsja e temes po mundohem te jep nji mendim timin .Nuk maten gjerat veq nga nji kend ,nese duhet gjeture nji pik duhet caktuar nji pik per te gjetur kendet gjeomerike.Ashtu edhe ne ket tem edhe pse e lexova te teren nuk pash nji arsye te fort tek as nji forumist te te jap nji mendim me te perafert te arsyshem dhe pse rastet dallojn edhe kure na duken te ngjashme .Nuk gjykohet nji tem me nji te dhenur te mendimit dhe ajo jo arab jo veri jo ai apo ky. Martesat e tilla din ti vlersoi vetem Allahu xh.h jo njeriu .Njof martesa te tilla dhe per mua ata njerz qe marin ish gruan e vellaut per grua qe deri kure Allahu e caktoi te ndhodh ajo martes e konsideronte si moter veq Allahu ka te drejt te gjykoi jo njereiu.E kom degjuar nji nene duke then .O pragu i shtepis tuaj u gezoft ,arat vend misri beshin ar qe nuk po me largoni nga fmit e mij, pasi asaj ja vran te shoin njerzit e hyqymetit.PO ajo shtepi qe i siguroi edhe burre e jo te jet e njellosur vejushka etj Aka gje me te mire se per at zot shpie .Edhe femrat kan nevoj per shtrat po ai qe te jet me i paster duhet te kesh burre me kuror.Ata qe fshihen pas fushe nuk fshihen pas mali.Qellimi human e burreror i ben shum shqiptar te mdhenj.Veq Allahu xh.h. jap shperblim per vepra te tilla.PO a ka gje me fisnike se sa nji te vuajtur ta nxirresh ne drit ne jet ne shpres.Vetem kure dhuna dikto situatat ateher e keqja ska koke fare .Njetin e di veq Zoti .e ne....,ne njet nuk kemi te drejt te gjykojm Allahu na falt.  Nese gjerat i vlersojm ndryshe nga bota nuk do thot se jemi popull hyjnor
  Si popull zemer bute dallojm nga bota ,e kjo na ben te fisnikrohemi e te jemi krenar.Nuk esht zgjedhje e leht per gjerat e renda.Vetem te mdhenjet din ti zgjedhin gjerat qe na duken te ngatrruara.  Zjarrin per ta bart ne dor ,te gjykosh me zemer,Te punosh per Zotin e madhrishem jon gjera te mdha qe i bejn veq te diturit te devotshmit te sinqertet , po une nuk jom i till ah sa do isha krenar te isha aq i fort.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 08-06-2010 m 17:33

 11. #111
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Pershendetje anetare te nderuare !!

  Mendoje se cdo kushi do te kete mirekuptim per temen, sepse nuk kame per qellim qe te lendoje dike , pore thjeshte te bisedohet per probleme qe ne disa raste kane qene edhe te dhimbshme me deshire apo pa deshire.

  Duke u bazuare ne tradite , lakmi, xhelozi, mbrotje te nderit familjare, apo kujdesi per femijet jetima ,vendosa qe te hape nje teme , e cila disa vjete me perpara ne shume familje shqipetare ,jane praktikuare martesa te pa deshiruara. Ne shume raste keto martesa qellimet teorikishte kane qene pozitive ,pore ne anen tjeter praktikishte kane funkcionuare s,i martesa te dhunshme apo negative.

  Nga me te moshuarit kame ndegjuare se dikush ne mesin e shqipetareve ,mbas vdekjes se vellaut eshte martuare me gruane e vellaut, duke u bazuare ne arsyet e larte permendura, s'i qe jane respekti i familjes ,kujdesi i femijeve jetima ,nderi familjare, zhelozia , lakmia, apo edhe tradita.

  Pra anetare te nderuare kerkoje edhe mendimet e juaja ne lidehje me keto martesa ,duke mos e perfshi religjionin .
  Po ka shum raste ne Kosove tek shqiptaret mysliman, disa i njof edhe un,pas vdekjes se vellait, e kthejn nusen per vellain tjeter me te ri ose edhe nese eshte i martuar i ben dy me arsyetimin qesharak 'per te mos e nxjerr jashte robin e shpis'.
  Kjo dukuri sot fatmiresisht eshte zhduk, mund te ndodhin raste te rralla.
  Nuk guxojme asesi ta lidhim kete tradit me Kanunin sepse kjo eshte tradit e importuar nga turqit e nuk ka te beje asgje me Kanunin, nuk e di pse flasin per kanunin disa qe nuk kan as me te paktat njohuri per te.
  Kjo tradit duhet patjeter te zhduket bashke me shume tjera, me duket shum e ulet kjo gje, nuset e vllait deri dje e shikove si moter e si nane dhe sot ta besh grua, kjo eshte shtazarake per mendimin tim.

 12. #112
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Kush jan njerzit e famshm q jan martuar me kushrirat

  Nga Alber Einstein, Edgar Allan Poe, Roosvelt e deri te Darvin

  N disa vende, martesa mes kushrinjve t par sht e ligjshme, n disa t tjera jo. Prgjat historis, shum njerz t famshm jan martuar me kushrinjt tyre, pr arsye nga m t ndryshmet. N koht e hershme, martesa mes kushrinjve ishte m se e zakonshme. Duke qen se njerzit nuk lviznin shum nga vendi, ku lindnin, personat q kishin n dispozicion pr tu martuar ishin zakonisht kushrinj. Martesa mes kushrinjve gjithashtu do t thoshte dhe mbajtjen e prons dhe toks brenda familjes. Po kush kan qen disa prej njerzve t famshm q jan martuar me kushrinj. Nj prej tyre ka qen Albert Einstein. Albert Einstein u martua me kushrirn e tij t dyt, Elsa, n vitin 1919. Ai u martua thuajse menjher pas divorcit me gruan e tij t par, Mileva. Elsa vdiq n vitin 1936 pr shkak t problemeve me shndetin. Gjeniu i matematiks nuk u martua m pas vdekjes s kushrirs dhe bashkshortes s tij, por njihet pr historit e tij me shum femra. Presidenti amerikan Jefferson gjithashtu sht nj prej atyre q sht martuar me kushrirn. Thomas Jefferson u martua me kushrirn e tij t tret Martha Wyles Skelton Jefferson n vitin 1772. Bashkshorti i saj i par kishte vdekur duke e ln me nj djal, i cili i vdiq n kohn q ajo ishte e fejuar me Jefferson. Martha dhe Thomas solln n jet gjasht fmij. Duke pasur shndet delikat, ajo u nda nga jeta n vitin 1782 dhe Jefferson nuk u martua kurr. Babai i teoris s evolucionit Darvin ka marr pr grua kushrirn. Pasi kishte refuzuar shum propozime pr martes, pr shkak se i duhej t kujdesej pr t mn, kushrira Emma pranoi propozimin e Darvin m 11 nntor 1838, kur ishte 30 vjee. Ato u martuan nj vit m von dhe solln n jet dhjet fmij. N moshn 20-vjeare shkrimtari i njohur, Edgar Allen Poe shkoi t jetonte me tezen, burrin e saj dhe kushrirn, pasi babai e braktisi, ndrsa e ma i kishte vdekur. Ishte pikrisht n Baltimore, ku ai takoi pr kushrirn e tij Virginia, me t ciln ra n dashuri dhe u martua, kur ajo ishte vetm 13 vjee. Ajo vdiq 18 vite m von, n vitin 1848 dhe Poe vdiq dy vjet pas saj. Guvernatori Rudy Giuliani u martua me nj grua q mendonte se ishte kushrira e tij e tret, Regina Peruggi, n vitin 1968. Por vetm disa vet m von ato e kuptuan se n fakt, ato ishin kushrinj t dyt. Regina dhe Rudy u divorcuan n vitin 1982 dhe ai u martua me bashkshorten e tij t dyt, Donna Hanover, n vitin 1984. H.G. Wells sht shkrimtari britanik, i cili sht i famshm pr librat fantastiko-shkencor Makina e kohs, Ishulli i doktor Moreau, Njeriu i padukshm, Lufta e botve etj. Ai u martua me kushrirn e tij t par, Isabel Mary Wells 1894, por e la at e la pas tre viteve pr tu martuar me nj studenten e tij, me t ciln pati dy fmij.

  Edgar Allan Poe
  N moshn 20-vjeare shkrimtari i njohur, Edgar Allen Poe shkoi t jetonte me tezen, burrin e saj dhe kushrirn, pasi babai e braktisi, ndrsa e ma i kishte vdekur. Ishte pikrisht n Baltimore, ku ai takoi pr kushrirn e tij Virginia, me t ciln ra n dashuri dhe u martua, kur ajo ishte vetm 13 vjee. Ajo vdiq 18 vite m von, n vitin 1848 dhe Poe vdiq dy vjet pas saj.

  Albert Einstein
  Albert Einsetin u martua me kushrirn e tij t dyt, Elsa, n vitin 1919. Ai u martua thuajse menjher pas divorcit me gruan e tij t par, Mileva. Elsa vdiq n vitin 1936 pr shkak t problemeve me shndetin. Gjeniu i matematiks nuk u martua m pas vdekjes s kushrirs dhe bashkshortes s tij, por njihet pr historit e tij me shum femra.

  H.G. Wells
  H.G. Wells sht shkrimtari britanik, i cili sht i famshm pr librat fantastiko-shkencor Makina e kohs, Ishulli i doktor Moreau, Njeriu i padukshm, Lufta e botve etj. Ai u martua me kushrirn e tij t par, Isabel Mary Wells 1894, por e la at e la pas tre viteve pr tu martuar me nj studenten e tij, me t ciln pati dy fmij.

  Franklin D. Roosevelt
  Edhe pse ishin takuar q kur ishin fmij, ato u afruan me njri-tjetrin gjat nj darke n Shtpin e Bardh, e cila u organizua nga xhaxhai i Eleanor dhe kushriri i pest i Franklin, presidenti Teddy Roosevelt. Franklin Roosevelt ishte 20 vje n at koh dhe studionte n Harvard. Ato u martuan n vitin 1905 dhe patn gjasht fmij.

  Charles Darvin
  Duke ln mnjan teorit e seleksionimit natyror, njeriu q popullarizoi teorin e evolucionit, u martua me kushrirn e tij Emma Wedgwood. Pasi kishte refuzuar shum propozime pr martes, pr shkak se i duhej t kujdesej pr t mn, Emma pranoi propozimin e Darvin m 11 nntor 1838, kur ishte 30 vjee. Ato u martuan nj vit m von dhe solln n jet dhjet fmij.

  Thomas Jefferson
  Thomas Jefferson u martua me kushrirn e tij t tret Martha Wyles Skelton Jefferson n vitin 1772. Bashkshorti i saj i par kishte vdekur duke e ln me nj djal, i cili i vdiq n kohn q ajo ishte e fejuar me Jefferson. Martha dhe Thomas solln n jet gjasht fmij. Duke pasur shndet delikat, ajo u nda nga jeta n vitin 1782 dhe Jefferson nuk u martua kurr.

  Johann Sebastian Bach
  Kompozitori i njohur u martua me kushrirn e tij t dyt nga babai, Maria Barbara Bach n vitin 1707. Edhe pse nuk dihet shum pr martesn e tyre, sht i njohur fakti se Bach ka pasur nj jet martesore t knaqshme. Sidoqoft vdekja e saj erdhi shpejt dhe e papritur, kur Bach ishte larguar nga shtpia pr t prcjell pundhnsin e tij, Dukn e Kotnit.

  Jesse James
  Nj prej anti-heronjve m t famshm amerikan, i cili n filmin e fundit, ku sht subjekt, interpretohet nga Brad Pitt. Jesse James u martua me kushrirn e tij t par, Zerelda Zee Mimms, e cila kishte marr emrin e mamas t Jesse James. Ato dy fmij s bashku dhe qndruan t martuar deri sa Jesse u nda nga jeta n moshn 34-vjeare, n vitin 1882.

  Rudy Giuliani
  Guvernatori Rudy Giuliani u martua me nj grua q mendonte se ishte kushrira e tij e tret, Regina Peruggi, n vitin 1968. Por vetm disa vet m von ato e kuptuan se n fakt, ato ishin kushrinj t dyt. Regina dhe Rudy u divorcuan n vitin 1982 dhe ai u martua me bashkshorten e tij t dyt, Donna Hanover, n vitin 1984.

  Jerry Lee Lewis
  N vitin 1957, muzikanti i njohur rok, Jerry Lee Lewis u martua me kushrirn e tij, Myra, e cila n at koh ishte vetm 13 vjee. Me kt martes ai humbi respektin e t tjerve dhe besueshmrin. Kjo lvizje pothuajse i dha fund karriers s tij dhe bri q ai t zhvendosej nga muzika rok n at kauntri. Ato patn dy fmij bashk dhe u divorcuan n vitin 1970.

  http://www.tiranaobserver.com.al/ind...iale&Itemid=84

 13. #113
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga SystemA Lexo Postimin
  Jane te huaj,ne krahasim me moralin tone shqiptar.
  Nuk esht me e turpshme tja maresh vllaut te vdekur nusen me shum se tia maresh per se gjalli.ose edhe babai te shkret i vdiq robi ,nena e djalit dhe babai sjell nji nuse te re dhe diten ja mer djali e besa edhe naten shpesh .Kjo tem duhet shiquar nga aspekti fetar ..ket nuk e ndalon Profeti madje e gradon me gjenet ate person qe njetin e ka te sinqert. une kisha nji pyetje!...Dhe Allahu kure krijoi femren dhe mashkullin ..atyre u linden femij vetem vajza apo edhe djem apo filluan martesat e njerzve dhe egjinve sa per fillim.Shpesh ne shqiptaret jemi krenare per gjera te pa vlera eqe nuk kan baze sa disa e arsytojn qe mshehurazi ben te behet dashuri burre grua pore nese ket dashuri e mbajn sekrete edhe nese jon raste si kto qe po debatojm.
  Tash jemi ber modern dhe me nuk jemi arab as turq tani ja marin edhe gjall edhe vdekur po mshet se zoti nuk po i pajka shqiptaret se po bekan veq une pleme biseda te tilla.
  E p[o me duket kure qohen tani shiptaret e thon po dojka ai ganimet me na qit ne nju tybe heee.
  valla sa raste martesash te tilla kom ndegju per se gjalli as 10 perqind si kom ndegju raste kure njani prej klientve u shkue ne HAVA te Zoti.

 14. #114
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Pershendetje anetare te nderuare !!
  Nga me te moshuarit kame ndegjuare se dikush ne mesin e shqipetareve ,mbas vdekjes se vellaut eshte martuare me gruane e vellaut, duke u bazuare ne arsyet e larte permendura, s'i qe jane respekti i familjes ,kujdesi i femijeve jetima ,nderi familjare, zhelozia , lakmia, apo edhe tradita.
  .
  NUk mund te gjykohet nje kontekst mesjetar nepermjet prizmit te vlerave bashkekohore!!
  Asokohe, nje grua e v nuk kishte kurrfare mundesie per te jetuar vetem, si nga ana ekonomike e po ashtu edhe nga ajo shoqerore. Nuk duhet harruar qe ne Shqiperi(dhe treva), mbizoteronte feudalizmi gati deri ne vitet '40!!!
  Jarigas

 15. #115
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  France
  Postime
  265
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Cili sht mendimi juaj pr martesat n mosh t re?

  Tung te gjitheve...

  Se pari desha t'ju pershendes nga zemra te gjithe...

  Me siguri e njihni edhe ju dikend,qe eshte fejuar apo martuar ne moshen e re,p.sh ne vitet 15 apo 17-18 ku pe di une.

  Cfare mendoni ju per kete?
  Eure Meinung dazu?


  --> Une per vete ndoshta ne kete mendim jam akoma "mbrapa"...nuk di, por mendoj qe kjo eshte nje gabim i madh qe bejne te rinjet tane...nuk mund ta shijojn teresisht femijerine dhe rinine e tyre dhe shume shpejt lidhen me problemet dhe hallet qe sjell martesa...nganjehere edhe lindin femi dhe me kete fundosen brenda shume probleme te jetes....
  Andaj mendoj qe koha me e mire per martese tek ne femrat eshte kah mosha 24 vjeare dhe te djemt prej moshes 25 deri 28 vjeare...apo edhe me gjate...se martesa u del boll te gjitheve! Me besoni....

  Une mendoj qe gocat e sodit qe te gjitha jane ne stres mendojn se do mbesin pa u martuar ??


  Me nderime dhe rrespekt, po ashtu edhe me falemnderim per pergjegjet qe mesiguri do vijojn...
  Ndryshuar pr her t fundit nga muslim_ks : 17-10-2010 m 16:26

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Mund te them qe nuk kam pare ndonje cift te lumtur nga ata qe jane martuar shume te vegjel. Plot vuajtje, drama, xhelozira te vet moshes, niveli i ulet arsimor, rrjedhimisht nivel i ulet ekonomik. Zhgenjime se coc prisnin nga martesa, divorcet te nje shkalle me te larte etj, etj. Te pakten kur martohesh ne nje moshe me te pjekur je i ndergjegjshem qe martesa nuk eshte vetem puthje e perqafime, e fushe me lule.
  Feelings change - memories don't.

 17. #117
  i/e regjistruar Maska e jeta_ime
  Antarsuar
  16-09-2010
  Vendndodhja
  aty ku eshte gjithnje me mire
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe une jam kunder marteses ne moshen e re.Nuk mendoj qe mund ti gjykosh gjerat dhe ti marresh me mend,sic i merr ne moshen me te vjeter.Edhe besoj qe nje person qe do zgjedhesh ne moshen e re,mbase pas nje kohe pjekurije nuk do e zgjidhje kurr.Prandaj edhe une mendoj qe em mire,eshte te martohet me vone.Pajtohem gjithashtu me moshen 24 -25.
  Besoj cdo gje duhet shkuar me rend.Sepse as te vonohet martesa nuk duet,sepse lindin probleme tjera,qe psh nuk mund te krijosh familje,etj etj.

 18. #118
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Mendoj se n koht e sotme mosha m e mir sht 18-22 pr femrat dhe 20-25 pr meshkujt.

  Kuptohet q t jen edhe t virgjr, se ndryshe martesa sht e pavler.

 19. #119
  barcelona Maska e shpresa-gazi
  Antarsuar
  28-09-2010
  Vendndodhja
  NE TOKE
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne kohet e sotme nuk ka me martesa nder 18 vjet ato martesa te hershme kan qen ne kohet e me parme atehere njerzit nuk kan qene te shkolluar,mentaliteti ka qene ndryshe,nuk e kan ditur se femra mbi 18 vite mund te behet grua po ashtu edhe nene,po tani njerzit jzn te ditur dhe me nuk ndhodhin ke si lloj martesa femijesh ehhehe me respekt....
  BARCA IS DIE BESSTE!!!

 20. #120
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  [=-BATO-;2897462]Mendoj se n koht e sotme mosha m e mir sht 18-22 pr femrat dhe 20-25 pr meshkujt.

  Kuptohet q t jen edhe t virgjr, se ndryshe martesa sht e pavler.
  [/QUOTE]
  Qe do te thote qe femra s'duhet te beje shkolle te larte? Apo te veje ne shkolle e shoqeruar me burrin?
  Mos u bo merak Bato se tani ka dal metode e re. Rrine te virgjera kastile qe ta shesin ne ankand. S'keni shpresa ta merrni te virgjer po s'fituat ankandin. Shitet shtrenjte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mia@ : 17-10-2010 m 18:54
  Feelings change - memories don't.

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Deklarata universale e t drejtave t njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 12:37
 2. Gruaja n Islam
  Nga Xhenneta-Morina n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
 3. Dashuria dhe Martesa
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
 4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 13:50
 5. T drejtat e njeriut n Lindje dhe n Perndim
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •