Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 72
 1. #41
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  DardanG te falenderoj per angazhimin tuaj dhe disa te dhena interesante qe i ke sjelle per origjinen e familjes suaj dhe per disa gojedhena per origjinen e perbashket te disa banoreve shqiptar dhe serb ne Kosove. Megjithekete mos ma merr per te keq, mirepo ka disa gjera qe nuk me bindin mua tek postimi juaj dhe qe nuk thone me shume se sa hipoteza te njohura mire nga te gjithe ne dhe te cilat do te kishim shume per qef te ishin te sakta ose te argumentoheshin . Une deshiroj qe edhe nje here te ndalem te disa pika.
  1. Ju thoni se sipas asaj qe ju ka thene profesori i nderuar Anton Qetta ne ndeja ka vetem 6 fise dhe jo 12. Une kam thene se shqiptaret e Kosoves dhe te Shqiperise verilindore i kane pranuar dhe i pranojne se jane 12 fise te cilat qartas permenden. Kjo nuk eshte e veshtire te degjohet edhe sot e gjithe diten. Kurse cilat jane fiset me te vjetra dhe cilat fise kane derivuar nga te tjerat eshte nje gje tjeter edhe pse edhe ketu duhet te kemi parasyshe diqka : Une kam marre shembullin e vete fisit Bytyq dhe sipas asaj qe thone vete banoret e Bytyqit del se vete Bibe Leka dhe Kral Leka jane te vetmit para ardhes te gjithe fisit Bytyq dhe jane djemte e Leke Shkrrelit. Mirepo duhet patur parasysh se formimi i fiseve Shkrrel dhe Bytyq ka mund te ndodhe paralelishte edhe pse e kane nje paraardhes te perbashket , sikurse qe thuhet edhe per fiset Hot, Palabardh, Kastrat e Kelmende qe jane te te njejtit paraardhes por qe kane evoluar ne shume fise me vone. Ne nje periudhe te caktuar kohore me te larget ndoshta te gjitha fiset jane pasardhese te nje njeriu por kjo nuk do te thote se ato qysh ne fazat e hershme duke u ndare vellezerit dhe vellazerit te mos kene krijuar nje indentitet te vetin i cili ka qene i veqante dhe si i tille eshte pranuar dhe respektuar edhe nga fiset tjera.
  2. Ne piken e dyte ju ndaloni ne disa qeshtje te cilat edhe une i kam shtruar por gjithenje duke bere fajtore drejpersedrejti te huajte per kete q'ka me duket shume mendim subjektiv. Ju mendoni qe kjo ėshtė rrjedhoj e presionit tė tmerrėshėm psikologjik qė vinte nga "kleri" musliman, i cili, padyshim, kishte mbėshtetjen edhe tė sllavėve, pushtuesve dhe armiqve tonė shekullor, njė bashkėpunim i tyre i gjatė pėr t“ia fshirė kujtesėn shqipėtarėve dhe ata tė binden se rrėnjet e tyre nuk janė kėtu, nė Kosovė, apo nė copat tė tjera etnike shqipėtare, por ata janė turq dhe herdokurė duhet tė shpėrngulėn nė Turqi, diku nė Azi, sic edhe ka ndodhur me njė pjesė tė madhe tė shqipėtarėve, tė cilėt u shpėrngulen me dhunė nė Turqi, Siri..., si musliman.
  Pajtohem se ka shume te verteta nga kjo qe ke thene , por jo ashtu ne formen si e ke dhene ti. Ketu nuk eshte qeshtja vetem tek bashkepunimi i qellimshem i te gjitheve kunder nesh, por duhet te behemi te natyrshem se pas pranimit te fese islame shqipetaret sikurse qdo popull tjeter qe kalon ne nje besim tjeter ,kane filluar ta formojne nje indentitet te ri fetar ( jo kombetare por fetar ) dhe ky indentitet i ri me kohe eshte shume e natyrshme se ka qene nje pjese e pozitive e qenies se kesaj popullate ( ose eshte pranuar si e tille ) dhe ka ndikuar qe vete keta banore te tentojne margjinalizojne ose t'a harrojne ate pjese te se kaluares se tyre e cila do te binte ndesh me ideologjine e re dhe ajo ka qene te qenurit pasardhes te nje feje tjeter. Megjithekete ndjenja kombetare ( ose ndjenja e te qenit te te njetit grup etnik ) qe per fat ka dominuar gjithmone tek populli yne e ka ruajtur mire aspektin e qenesise kombetare, duke sjelle edhe ne ditet tona shume qarte lidhjet e gjakut edhe pse ato n'a dergojne tek fiset qe sot jane me besimkatolike ose edhe ortodokse.

  3. Ju pastaj thoni se hapėsi i temės sė mrekullueshme, mbase padashtas, i dha kahje tjetėr kėsaj teme, madje duke e vėnė nė pikėpyetje, autoktoninė e shqipėtarėrve nė Kosovė, dhe mbase duke e trumbetuar atė farė tezėn e njohur serbe se shqipėtarėt janė ata qė kanė ardhur nė Kosovė duke i pėrzėn serbėt! Teza e tij se tė gjithė shqipėtarėt erdhėn nga Shqipėria dhe, mbase para se tė vin nga Shqipėria, (sic del nga kjo, them unė)ata, nė kohėn e Turqisė, bashkė me turqit mps kishin ardhur nga Kaukazi?!
  Une dua te ju them se qysh ne fillim te temes e kam pritur qe kjo teme do te na dergoje tek tema per autoktonine dhe kete e kam thene edhe shprehimishte qysh ne postimin e pare. Une kam pasur parasysh se sa here qe hapet kjo qeshtje per shkak se kjo eshte shume e nderlidhur me vendin dhe origjinen dhe ne kete kuader patjeter edhe me vete autoktonine e asaj familje ose popullesie per te ciulen diskutohet, si dhe duke ditur ngarkesen emocionale qe muind te shkatoj tek ne kjo qeshtje edhe i kam pritur diskutimet edhe ne kete rrafsh. Sa i perket asaj se teorine e kujt po e trumbetoj une besoj se duhet shikuar pak me me kujdes shkrimet e mia dhe do te kuptoni se thelbi i asaj qe dua te paraqes eshte prezentimi i logjikshem i te qenurit autokton te popullesise shqiptare duke u bazuar ne metoda dialektike e jo metafizike si dhe ne interpretimin e paanshem te atyre pak argumenteve qe i kemi ne kete fushe. Dikush boten e ne kete rast edhe proceset shqoqerore dhe historikei sheh ne kendin metafizik nese mund t'a quaj keshtu dhe jo si procese dhe dukuri qe kane qene dhe jane ne dinamike dhe qe jane relative , pra qe kane ndryshuar dhe qe mund te ndryshojne). Kete koncept po e kundershtoj une jo autoktonine e shqiptareve dhe kete per te mos e perseritur mund ta lexoni postimin tim te parafundit , kur i jam pergjigjur te Kreksit te nderuarit .
  3. Poashtu une per asnje moment nuk kam thene se ka pasur vetem albanizim te serbeve dhe per kete kam marre dy shembuj te ndryshem , kur ka pasur edhe serbizim te shqiptareve dhe faktet qe i ke sjelle rreth kesaj qeshtje i vleresoj shume ( disa edhe i kam degjuar edhe me heret ) dhe mendoj se e perforcojne ate qe e kam thene edhe me heret.
  4. Ne Post scriptum keni dhene nje porosi te qarte se qka keni deshir te lexoni ne kete teme dhe me ke me ty edhe ne kete qeshtje.
  Sigurishte qe kerkoj nga ju forumist te nderuar : Ali Baba, Kreks, GL Branch, DardanG dhe kushdo qe mundet ,qe te me sillni dikush ndonje link ose ndonje dokumente i cili me qartazi do te tregonte per popullesine e Hecegovines, Malit te Zi dhe Bosnjes per periudhat kohore , kur gojedhenat tona thone se te paret e fiseve tona kane ardhur , po nga ato vise. Kjo do te mund te ishte nje argument i forte per te perforcuar ose per te dobesuar versioni qe e japin gojedhenat shqiptare dhe malazeze per origjinen e fiseve shqiptare dhe malazeze. Ndoshta arkivat e Raguzes, Venedikut ose edhe te tjera do te mund te ishin diqka shume interesante.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 2. #42
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  E dije qe eshte shume teme e ndjeshme dhe shume kush forumin e shfrytezon per te shprehur ndjenjat atdhetare dhe ne kete pike i respektoj te gjithe . Une me sinqeritetin me te madh po mundohem qe te ju prezentoj ato qeshtje te cilat fundi fundit me kane bere te mendoj dhe mendoje se eshte e nevojshme te diskutohen edhe pse dikush shume lehte mund edhe t'a keqinterpretoje qellimin tim , per shkak te mangesive qe na dalin gjate komunuikimit virtual kur nuk nihen njerzit , karakteret , natyra dhe veprimtaria e tyre.
  Ne duhet te diskutojme me objektivitet , sikurse ne kete teme te kyqeshin njerez edhe te nacionaliteteve te tjera dhe ti marrim ne konsiderate edhe versionet tjera , gjithmone duke i studiuar me paanshmeri . Nuk kemi nevoje te jemi inferior dhe te mos guxojme te luajme hapur . Une nuk shoh arsye per t'u frikesuar nga ato qe thone te tjeret. Bile aty ku lidhen me ne ne duhet te ndalemi dhe me syrin me kritik te mundshem , ti studiojme me paanshmeri sepse shumica e tyre ne thelb kane diqka te vertet , por pasataj qellimishte nga politika shoviniste jane batardhuar , jane keqinterpretura dhe sot perdoren si fakte te forta per te treguar autoktonine e nje populli po me metdoiken metafizike te kuptuarit te proceseve historike. Une kam lexuar shume per versionet e ndryshme te formimit te shumices se fiseve shqiptare dhe eshte interesant se sa perkojne gojedhenat tona me ato te malazezeve per formimin dhe zhvillimin e fiseve shqiptare dhe malazeze, qe me gjase ishin eddhe ato shqiptare. I vetmni ndryshim esencial eshte ngjyrosja me petkun nacionalist. I njetin version per parardhesit e fiseve Hot, Kelmend, Kastrat , Kuq , Bersishe , Palabardhe , Vasojeviq etj. eshte edhe tek gojedhenat malazeze. Poashtu do te ndalem pak edhe tek origjina e fisit Krasniqe duke u nisur nga dy versionet shqiptare dhe sllave. Sipas versionit shqiptare i pari i fisit Krasniqe eshte KRAHA ose KRASA dhe ai ka ardhur ne Krasniqen e sotme nga Mali i Zi ose Sanxhaku. Eshte edhe nje version tjeter se ai se pari ka jetuar diku ne Drenice dhe pas pushtiumit te Kosoves nga turqit ka ikur ne Sanxhak dhe nga atje eshte kethyer ne Tropoje. Serbet e japin perafersisht te njetin version dhe vetem se tregojne se ata shtojne se Krasa ka qene nip i Dukes se Kosoves dhe ka jetuar ne pjesen veriore te Drenices dhe pastaje , pas pushtimit turk te Kosoves ai ka ikur ne Sanxhak , Mal te Zi dhe pastaj eshte kthyer ne Malesi ku eshte albanizuar. Siq shihet perafersisht e njejta gojedhene por vetem e veshur me petkin nacionalist. Nese e marrim p.sh vete mitoligjine sllave dhe po e zeme se ai paska qene nje fisnik serb i dinastise se Njermaniqeve, sikurse aludojne ata dhe se paskesh ikur ne Bosnje ose Mal te Zi dhe paska kthyer me vone ne Malesi dhe qenka albanizuar , athere kush e albanizoi ate ? Ne periudhen qe mendohet se ai erdhi ne Malesi , se paku sipas gojedhenave serbe popullesia ishte serbe. Pra ja ku del edhe nje teori tjeter qe ai ose paskesh qene nje princ shqiptare ortodoks dhe qe pas kthimit ai ose pasardhesit e tij kaluan ne fene katolike , ose tjetra qe kur ka ardhur ne Malesi ai ose pasardhesit e tij kane gjetur nje popullesi shqipefolese . Sot munde te jene ndoshta edhe 300 000 banore qe e dine se i takojne fisit Krasniqe ne Kosove dhe qe del se qenkan autoktone.
  Do te vazhdoj nje dite tjeter.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  I nderuari Shkoza,

  KU U STREHUAN POPULLI AUTOKTON PAS PUSHTIMEVE SLLAVE ?

  Me ardhjen e ēdo pushtuesi ne nje vend te huaj kuptohet qe populli e ka pritur me kundersulm pra me arme ne dor ose iu eshte dorzuar pushtuesit.
  Qyshe se ne kohen e pushtimeve romake ne viset ilire ne kemi mjafte te dhena edhe pse kane kaluar me se 2000 vite por shenime kane mbetur te mjaftueshme ku thuhet se ata popuj qe nuke deshen ti nenshtrohen armikut os kane vdekur me arme ne dore ose jane zene rober lufte ose kane marrur arratine per tu strehuar ne malet e larta.

  Sa here ne keto kronika kemi patur rastin qe te lexojmi fraza te tilla per popullin ilire qe ishte shume i madh e qe jetonte ne fusha ku kishte edhe qytetrim ?

  Ulpiana, Justiniana Prima, Vicianumi, Theranda e qytete tjera te Dardanisė ishin sulmuar nga hordhitė sllave, a u zhduken te gjithe keta qytetar ?

  ju e dini se Avaro-sllavet e bene rrafsh me toke kete vend, pastaj mbretroi edhe kolera e smundje tjera ngjitese qe populli u dobesua dhe nuke gjeti tjeter shpetim vetem se naltesit e larta te Alpeve shqiptare, atje ku mund te jetonte i sigurte...

  Alpet shqiptare per popullin autoktone ka qene si nje mburoje ndaj ēdo pushtuesit.
  Kuptohet se pas nje kohe te gjate populli i strehuar eshte marrur me blegtori por si mendoni ju qe gjithmon te jetoje populli edhe pa bujqesi ?
  E pamujtun ka qene qe te mos dilte ne fusha sepse popullsija shtohej vazhdimishte dhe nuke ka qene lehte te mbijetoje ne shkrepa pa drithera, pastaj ju e dini se ēfare acari mbretron dimrit ne bjeshkė....
  Per mendimin tim te gjitha keto fise te naltesive shqiptare jane refugjate ose te mbijetuarit te cilet i kane ikur ndonje pushtimi te huaj.
  Pra nuke eshte edhe qudi kur lexojmi se keto fise apo grupe familjesh zbresin nga malet ku pas nje rahatije aat kane zbritur ne fusha ose te te parve te tyre qe kane mbetur boshe me parė.
  Si deshmi, ne ditet e sotme qe me nuke ka luftera, a nuke i leshojne keto naltesi banoret per te jetua me mire ne rrafsh ne zonat urbane ?
  Po edhe ne kohen e luftes se fundit, a ishin po keto male te larta qe i strehuan banoret e gropes se kosoves ?
  Une u ktheva pas luftes ne drenicen time dhe te gjithe me thoshin; mos te ishin malet ne patem te qfarosemi...
  Me se 70 OOO banore te qytezave te drenices me 1998 -1999 gjeten strehime ne malet legjendare te Berishes deri sa u ēlirue kosova.
  Pra i nderuari Shkoza, duhet marrur edeh keto rrethana ne pyetje se edhe nese kane zbritur njerzit nga malet e Shqiperise dhe jane instaluar ne fushat e rrafshta te kosoves kjo nuke do thote se kane ardhur nga Shqiperija, per ata kufijt shtetror te asaj kohe nuke kane egzistue dhe ka patur banore shqiptar qe jetonin ne male dhe banor shqiptar qe jetonin ne fusha, pra per ta e tera ishte Shqiperi, mos te referohemi ne kufijt shqiptare pas 1912 -tes.
  Por nese studiohet mire ky shembull i zbritjes nga malet i fiseve Shkreli e Bytyqi nga malcia qe na prezentove me siper edhe ketu deshmohet se ky popull me siguri ka qene me pare i perndjekur nga ndonje pushtues i huaj per te ikur dhe jetuar atje larte ne gurishte.

  shndet njehere se edhe une u lodha...
  naten e mire.

 4. #44
  DaRdAnE Maska e DaNa.B
  Anėtarėsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shkoza te falenderoj per temen e mrekullueshme qe ke hapur. Do deshiroja te flisja per prejardhjen e familjes time (Boletini). Dikush nga ju edhe mundet ta gjej veten ketu.
  Mendoj se dhurata me e bukur qe na ka lene gjyshi im Tafil Boletini eshte prejardhja e shtepise tone. Dua ta shkruaj ashtu sic ai na e ka lene:
  Shtepia jone, brez pas brezi rrjedh sipas numrit rendor ne tabelen, te cilen e kam krijuar sikurse mbahet mend ne 14 breza.

  14 breza ne trungun familjar te Boletineve
  Vija direkte (djem ose vllazen ne vije direkte)

  1. Leka...
  2. Deda...
  3. Staka...
  4. Vuku...
  5. Leka...
  6. Nika. Cana. Preka (tre vllazen djemte e Lekes)
  7. Muja...
  8. Dema...
  9. Hajdari, Halili, Ahmeti (tre vllazen djemte e Mujes)
  10. Murseli, Sinani (djemte e Hajda Demes)
  11. Ademi, Jashari, Abdia, Osmani, Muhtari, Zahidi, Nimani (Djemte e Murselit)
  12. Ahmeti, Isa, Halili, Muja (4 vllazen, djemte e Ademit)
  13. Tafili, Jonuzi, Haliti (3 vllazen djemte e Ahmetit
  14. Ali e Shemsia (femijet e Tafilit)

  Pasardhesit e Isa Boletinit (djem e nipa)
  1. Haliti - Isufi
  2. Muja - Ismeti, Skenderi
  3. Ademi - Enisi, Isa
  4. Seidi - (ne Sarajeve?)
  5. Musa - Seidi
  6. Bajeziti
  7. Asllani
  8. Faiku - Feriku, Xhavidi, Faruku
  9. Kapllani - Orhani

  Djemte e Lekes ishin Nika, Cana e Preka. Nga keta tre vllazen rrjedh Isniqi me tri lagje: Niklekaj, Cenlekaj e Preklekaj ma se 500 shtepi.
  Nga shtresat e popullit deri 180 shtepi jane shperngule e vendos ne rreth te Istogut ku formuan katundet: Tomoe, Muzhevine, Prekalle, Rudice, Zabllac, e Trubuhofce, Boletin e Zhazhe, ma se 70 shtepi. Edhe ma shume se 50-60 shtepi jane dale e vendose neper qytete e vise te ndryshme.
  Ngjarjet e stergjysherve tane me qeverine turke
  Sikurse mbahet mend konfliktet kane filluar aty kah viti 1750, domethene tre breza para tim ati dhe axhes Isa.
  Djemte e Dem Mujes (pasqyra nr.2), Halili, Ahmeti e Hajdari, qe ne kete kuader perbejne breznine e pare, per mosbindje ndaj vendimit te qeverise per disa ceshtje me katundin Decan, te nderlikueme ne lidhje me kishen e Decanit, jane djege e detyrue me marre rruget e mergimit pa drejtim te caktuar. Ne Tomoe e kane lene nipin, Shatrin prej te cilit rrjedh lagjja Shatrovit. Tue kerkue banim pelqejne si vend te forte Bjeshken e Sokolices, 6-7 km ne veri te Mitrovices (qe atehere nuk ka ekzistue) e afer Shale. Ne bri te asaj bjeshke, nalt ne nje gryke, peshtetun atyne shkembijve, formojne katundin Boletin.

 5. #45
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  DaNa.B te pershendes dhe te falenderoj per kete gjenealogji kaq te qarte qe e ke sjell. Kam kenaqesi te veqante te mesoj edhe me teper per origjinen e familjes Boletini, per paraardhesit si dhe pasardhesite e kesaj familje heroike. Me lejoni te ju them se pata nje ndjene te veqante kur lexova keto, jo vetem se po shkruhet per familjen e kryetrimit Isa Boletini por edhe se pse une si femije e gjer me sot e kam pase dhe e kam idol figuren e heroit Isa Boletinit. Fotografite e tij i ruaj ne shtepi dhe ne zyre. Poashtu jam i interesuar dhe kam lexuar aty ku kam gjetur q'do gje qe lidhet me Isa Boletinin, Tafil Boletinin, Asllan Boletinin, Pajazit Boletinin dhe familjen Boletini ne pergjithesi. Kam lexuar ne librin e Skender Luarasit se i pari i Isa Boletinit Leka ka ardhur ne Boletin nga Isniqi dhe kane lidhje gjaku me Isniqin . Poashtu edhe ne kujtimet e Tafil Boletinit me duket permenden keto.
  Eshte poashtu edhe nje ndere i veqante per mua qe po bisedoj me nje familjar te kesaj familje heroike . Megjithate ndoshta do te duhej permendur se te paret tuaj dhe te te gjitha atyre fshatrave qe ju permendet jane te fisti Shale .
  Te pershendes perzemersisht dhe te falenderoj per ndihmesen.

  Poashtu dua te pyes a ka hasur kush qe ne ndonje dokumente te shkruar te jete permendur Leke Shkreli , ose Shkreli si mbiemer , si emer ose toponim, ne zonat e Malesise , Malit te Zi ose Sanxhakut qofte ne tefteret turq, ne kronikat vendeikase ose edhe ne dokumentet tjere kishtare.
  Per fat te keq me eshte djegur libri i Selami Pulahes se aty besoj se tani do te mund te gjendej diqka qofte ne regjistrat e Sanxhakut te Shkodres, ose edhe te Foqes. Nese dikush e posedon e kisha lutur te interesohet , sepse eshte nje liber shume i rrallle ketu ne Kosove dhe nuk po mund ta gjeje tani.
  Pe
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  Shkrelin e has ne shume libra nga udhepershkrues te ndryshem, sidomos francez, mirepo kerko me SKRELI...
  Pra ca ditesh ne nje liber qe kerkoja per Mirditen hasaedhe tek fisi Shkreli qe sipas atij autori shkrel do thote koke cullak....ose tullac...

  Poashtu hasa edhe tek nje shkrim nga Dora d'Istia...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 13-05-2008 mė 16:19

 7. #47
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Dardan G une kam hulumtuar ne librin ,, TROPOJA NEPER BREZA " te autorit Ibrahim Malaj qe te gjej ndonje nga keta emrat e te pareve tu Deda, Cam, Kola dhe Ndreka. Une po u jap vetem disa lidhje te pareve te Krasniqes .
  Gege Lazi ka ardhur diku nga Bosnja ne Grude me tre vellezer Piper Lazi, Vaso Lazi, dhe Kras Lazi. ( Nje gojedhene e Krasniqeve si dhe e Vasoviqeve thote se i pari tyre ne Bosnje ka ardhur nga Drenica e Kosoves, pas luftes se Kosovesmes aleances ballkanike dhe ushtrise turke ).
  Kras Lazi fillimisht eshte vendosur ne Mal te Zi ne rrethinat e Podgorices dhe nga aty eshte vendosur ne Req te Shkodres. Thuhet se nga aty u quajt Kras ose Krahe Reqi. nga aty kur jane larguar jane vendosur ne fashtin Dushaj te Eperme , qe quhej katundi i Bokes. Banoret e Krasniqes ne Tropoje i kane dalluar deri vone Krasniqen e vendit qe ishte ne Kosove dhe Krasniqen e Bokes qe ishte ne Tropoje.
  Kraha kishte djale Riden , Rida Shiqin. Shiqi kisht tre djeme : Mekshin, Gecin dhe Niken.
  Mekshi kishte djeme : Kolen , Hysenin dhe Maken, prej te cileve eshte formuar fshati Bujan. Ka mundesi qe ky Mekshi te ket edhe djem te tjere qe jane fshire nga kujtesa e vendasve pasi qe kane dal ne Kosove . Poashtu eshte edhe nje lagje Vidrice qe thuhet se nga ajo lagje kane dal ne Kosove , por nuk kam mundur ti studijoj mire keto.
  Eshte poashtu edhe nje familje ne fshatin Margegaj te Krasniqes ku permendet nje Dede me dy vellezer dhe dhe dajli i tij Cam. Keta kishin ardhur nga Kosova ne Margegaj , fshat afer Bujanit. Megjithate nje dite tjeter shoh me ne thellesi qka ka rreth kesaj familje . Nje te jesh i sigurte se ketu diku me nje brez ose dy mangu d.m.th:
  Lazi
  Krasa
  Rida
  Shiqi
  Mekshi
  Kola ( ketu munde te lidhet nje ose dy breza dhe te dal Deda ).
  Mbeteshi te pershendetur.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 8. #48
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Faleminderit Kreksi per shpjegimet . Te lutem mundohu te me gjesh me konkretisht ndenje liber ku permendet Leke Shkrreli, Bibe Leka ose Karl Leka. Sidomos do te doja te gjeja paraardhesit e Leke Shkrrelit . Mendoj se ndonje dokument ku do te permendej duhet te jete diku .
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 9. #49
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ju pershendes te gjitheve
  Te dielen e kaluar isha me disa kusherinje per vizite ne Viliq te Bytyqit -Tropojes . Patem kenaqesine qe per here te pare pas ndoshta me teper se 100 vjeteve , prej se ne kete vend kishte ardhur per vizite shume here stergjyshi im , te behemi te paret qe po e vizitonim Viliqin , fshatin e paraardhesve te vjeter te familjes sime. Per fat te mire gjetem edhe lagjen Lahuka, te cilet duhet te jene njerzite me te afert te gjakut me ne atje , qe tani me kishte mbete vetem nje shtepi , pasi shumica nga ata ose ishin shperngulur nga Viliqi ose ishin faru. Familja Lahuka me shume kenaqesi na priti dhe na nderoj. Bile nena e tyre malsore e emocionuar dhe me lot ne sy n'a tregoj se si plaku i saj 95 vjeqare Shaban Lahuka qe kishte vdekur ne vitin 2000, e kishte permende aq shume se kishin njerez te familjes ne Kosove. Kete e pohoj edhe djali i saj Qele Lahuka se babait te tyre i kishte mbetur merak qe nuk kishte mundur te vinte ne Kosove dhe te gjente te afermit e gjakut te tyre. Besoni edhe ata e kishin shume te diture qe nje pjese e te afermeve te tyre ishin ne Kosove dhe na premtuan se se shpejti do te na vizitonin.
  Na erdhi teper mire kur mesuam se nga 6 djemte e axhes Shaban i dyti Islam Lahuka ishte caktuar ambasdor i Shqiperise ne Kosove. U kthyem te kenaqur qe gjetem nje pjese gati te harruar te historise familjare dhe u kenaqem edhe me bukurite e natyres se Malesise Gjakoves. Tani me nuk kam aspak dilem qe banoret e fshatit Shkoze jane pasardhes te Mehmet Alise te ardhur nga Viliqi i Bytyqit - Malesia e Gjakoves dhe se te gjitha ato gojedhena te pleqeve tane dhe te pleqeve te Viliqit jane shume te sakta.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Maars
  Anėtarėsuar
  31-03-2008
  Postime
  179
  Faleminderit
  2
  7 falenderime nė 6 postime
  Faleminderit te gjithe kontribuesve ne kete teme te mbrekullueshme.
  Shkoza, duhet patjeter te botoni nje liber me ate cfare keni mesuar mbi prejardhjen e fshatrave dhe fiseve te Kosoves dhe te Shqiperise. Une do isha i pari qe do e blija.

 11. #51
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ju falemnderit Maars per kurajon qe me dhate per keto kerkime qe po i beje . Nese jeni interesuar per kete lemi ju propozoj ta lexoni edhe librin ,, TROPOJA NEPER BREZA " . Ju pershendes
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 12. #52
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pershendetje
  Tani me ka mbetur te gjeje te dhena per Leke Shkrrelin , te parin e fiseve Shkrrel e Bytyq. Por me duket se erresira e mesjetes e ka mbuluar me nje vello te zeze dhe shume te trashe kete plak te dy fisve shume te medha shqiptare. Uroj qe te gjeje diku te dhena qe do te me jepnin se paku mundesi te ngritja ndonje hipoteze per ndonje person me emer te ngjashem , qe sipas gojdhenes duhet te ket jetuar ne Sanxhak, Bosnje ose Mal te Zi. Nuk perjashtohet mundesia qe Leke Shkrreli ose te paret e tij te jene shperngulur nga Kosova pas luftes se Kosoves sikur qe jane shperngulur te paret e Gege Lazit te parit te Krasniqes, Kelmendit,Hotit, Vasoviqit, Piperit dhe Leka i pari i Gashit dhe i Palabardhit .
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 13. #53
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Te falenderoj per mesazhin dhe per interesimin tende per kete teme Dardan100%. Renditjen nga Kole Mekshi tek Kras Gega e ke ne postimin e parafundit timin. Vazhdimin e brezave te meposhtem te Kole Mekshit per fat te keq nuk mund ta beje sepse me mungon libri , prej nga i kam marre ato te dhena. Te kisha propozuar ta kerkosh librin ,, TROPOJA NEPER BREZA " te autorit Ibrahim Malaj dhe aty gjeresishte pershkruhet gjenealogjia e krejt fisit Krasniqe. Poashtu ju thate qe me origjine thuhet se jeni nga Kalimashi. Fshati Kalimash eshte nje fshat malor ne kufijte e krahines se Lumes dhe Maleziut ne rrethin e Kukesit. Ka te ngjare qe ndonje pinjoll i Kole Mekshit te kete migruar nga Bujani ose ndonje fshat tjeter i Krasniqes se Tropojes per ne Kalimash dhe pinjoll te tjere nga Kalimashi ne Kosove. Migrimimet e shpeshta kane qene dukuri gati e zakonshme ne ato periudha kohore . Nje lagje e nje fshati te afert me Kalimashin , Shemeri, perkatesisht lagjeja Dobroshi thone se i pari tyre ka ardhur nga fshati Dobrusht i Prizrenit.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Po rendis emrat e te parve tane .
  LEKA
  SAHITI
  ILIAZI
  SALIHI
  FERIZI
  ZEQIRI
  SEFA
  ARIFI
  XHEMAJLI
  KUSHTRIMI
  ......
  Gjeneza e familjes sone ka kuptim te veqant .
  Quhem XHEMAJL GASHI jam i lindur ne Prishtine gjithnji me ka interesuar etnogjeneza e familjes sone sepse ka disa elemente ce te shtyejn te gjurmosh.
  Familja jone si shume familje tjera ne kohen e pas luftes se dyte botrore u shperngul nga fshati Mramuer qe gjindet dy ore kembe larg Prishtines .
  Eshte kryesisht nje vend malor ka shume lagje te banuara , shum nga keto lagje jane te ardhur nga vendet per rreth .
  Ne lagjen SUTESK ne anen jugore te fshatit me sakt ne luginen e K'ULKOVES u vendosen te paret tane qe vete emri te tregon se kush e popullonte ate lugine malore.
  Te paret tane u zhvendosen nga Graqanica e sotme ecila ishte e banuar nga PALLASKET-PALLOSHET te cilet kishin faltoren mireshin me punimin dhe mihjen e xehes dhe punonin token por u detyruan nga mbreti turk qe te zhvendoseshin sepse gjoja se ne teritorin e pallasteve ishte vrare nje postjer mbreti e ne fakt mbreti-pasha kishte mare disa femra dhurat nga sllavet dhe ja kishin zbukurue pashes -mbretit haremin ishin sllavet me shume si sherbetore ne ato kohra po ja e luajten nje potez qe te paret tane i detyroj te zhvendosen nga trojet e tyre shekullore.

 15. #55
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Dua te ju njoftoj edhe per disa informata te reja qe kam marre per te paret e mi. Siq ju kam treguar edhe me heret , tashme fale ketyre hulumtimeve qe i kam bere une dhe njohurive qe i kane ruajtur te paret e fshatit Shkoze te Llapushes dhe ata te fshatit Viliq te Bytyqit te Tropojes , pas rreth 100 vjetesh jemi ritakuar pasardhesit e te dyja fshatrave. Ne diten e zbulimit te lapidarit per deshmoret dhe martiret e fshatit Shkoze ishin musafire te veqante edhe kusherinjet tane nga Viliqi, te cilet paten emocione te veqanta. Perveq shkelqesise se tij ambasadorit me familje dhe me vellezer erdhen edhe dy veprimtar te dalluar, zoti Sejdi Bytyqi nga Viliqi i cili qe 42 vjete jeton ne SHBA dhe eshte anetar i Shoqates shqiptaro-amerikane ,, VATRA" dhe autori i librit ,, BYTYQI" , i nderuari Adil Kaloshi po nga Viliqi.

  Ne kete liber shume interesant te cilin ma dhurroj autori Adil Kaloshi nga Viliqi i Bytyqit, mesova edhe shume gjera tjera. Ju kisha preferuar qe ta blini kushedo qe eshte i interesuar per fiset shqiptare e sidomos per fisin Bytyq. Nga studimet e hollesishme te tij qei kishte bere ai kishte ardhur ne konkludim se fisi Bytyq dhe fisi Gash jane jane pasardhes direkt te fisit ilir Varohej qe paskan jetuar ne rajonin e grykes se Rizonit ( Kotorrit ), prej nga paska dalur edhe mbreti Bardhyl i Enkelejve i cili paska qene qymyrgji dhe paska arrite te rrezoj mbretin Syrra dhe te behet mbret i Enkelejve. Te paret e fisit Gash qenkan marre me perpunim te metaleve dhe nga fjala Gac ka evoluar edhe fjala Gash. Nje pjese e tyre qe qenkan marre me tregtimin e tyre paskan filluar te quhen te bardhe dhe nga keta vjen nenfisi te bardhet e Gashit. Te paret e Bytyqit qenkan marre me punimin e eneve prej balte , pra me poqari dhe emri Bytyq paska rrjedh nga nje fjale ne arumanishte Butiq qe do te thote Poqar. Sipas ketij autori gjate gjithe historise ku ka pasur Gash ka pasur edhe Bytyq te lidhur profesionalisht , por edhe permes aleaqncave te ndryshme. Keto dy fise jane perhapur neper vise te Shqiperise veriore dhe lindore si ne Misin e Rodonit, Shkrrel, Koman, Kqire e Puke, Bytyqin e sotem, Has, Llapushe e ne tere Kosoven e Iliriden. Keto dy fise se bashku kane dhe mendihmen e begolleve te Pejes qe jane me fis Gash dhe Kryezijve te Gjakoves qwe jane nenfis i Bytyqit , paskan arritur te largojne fiset e mehershem ne zonat e sotme te Tropojes Thaqin dhe Skirdonet.
  Te paret e fisit Bytyq kane kontrubuar ne kulturen e Komanit dhe Shkrrelasit jane nje fis i ardhur nga Dana e Delit qe duhet te gjendet diku ne Kroaci te cilet pastaj jane asimiluar ose vellazruar me Bytyqet e vjeter , prej nga jane dalluar nga fiset tjera si fise te aferta. I pari i fist Bytyq paska ardhur nga Bytyqet e Buzhales nga Komani i qujatur Leke Bytyqi i cili paska pase tre djem: Vilin, Biben dhe Karlin ose Kralin. Ai e paska varrin diku mbi Viliq dhe i paska udhezuar djemte e vete te pronesojne luginen e sotme te Bytyqit. Vili djali i madh paska shkuar ne drejtim te Prizrenit , kurse Biba dhe Karli ( Krali ) paskan populluar kete lugine. Nga ketu eshte po e njejta gojedhene ashtu siq e kam shkruar qysh ne fillim. Biba i ka pase tre djem , kurse Karl (Kral ) Leka vetem nji . Per shkak se Karli paska qene shume luftetar i madhe dhe paska rene ne kundershtim me turqit paska luftuar bashke me gruan e tij te pare ai nga populli eshte quajtur me emerin pergedheles Kral dhe nga Turqit Kara ( i zi, armik ). Ai paska lene nje djal qe per nder te vellaut te madh ia paska lene emrin Vil. Ketu vazhdojne te njetjat te dhena siq i kam pershkruar me heret ne postimet e mehershme.
  Megjithese kjo teori eshte shume me e kompletuar me dokumente dhe eshte shume atraktive, te ju them te drejten edne kam pak dilema sa i perket lidhjes Shkrrel - Bytyq , pasi qe boterisht te gjitha fiset tjera sikurse edhe pjestaret e fiseve Shkrrel dhe Bytyq i qujajne te te njejtes prejardhje keto dy fise te cilat edhe sot e kesaj dite ne vendet rurale nuk lidhin martesa. Pastja qeshtja e poqarise si profesion shume percaktues pak me duket e egzagjeruar , kur kemi parasysh qe keto dy fise dalloheshin shume si fise malsore dhe blegtoresh.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 16. #56
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  258
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mund te kerkoni dkund neper xhungllat e afrikes

  sepse disa ketu ne froum e perkrahish shume teorine e darvinit

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-05-2008
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga SHKOZA Lexo Postimin
  Ju falenderoj per kontributin qe po jepni rreth kesaj teme te cilen e kam hapur , pasi kam menduar shume se a duhet hapur apo jo. Kreks une ju kam sqaruar gjeresishte menyren se si kam arritur te keto fakte . Ju thashe se deri tek i pari i Shkozes nuk e kam pasur te veshtire te vije sepse ruhet ende mire kujtimi per te dhe djemte e tij. Bile ka edhe shume tregime te cilat poashtu per mendimin tim jane shume bindese se si ai me djemte e tij i ka marre ne kontroll pronat e ketij fshati. Mirepo ne kete shkrim nuk po i jap . Pra nuk ka asnje version tjeter deri tek Mehmet Alia , te gjithe e thone te njejten gje. Nga Mehmeti e deri tek Leke Shkrreli e thone banoret e Bytyqit dhe kjo periudhe kohore duhet te jete se paku 400-450 vjeqare .
  Eshte e vertet se nuk kam mundur te kerkoj neper arkiva , ose teftere turq, te cilet do te permendnin emrin e tij dhe te djemeve te tij , per shkak se nuk jam profesionist i kesaj fushe por vetem nje pasionant i historise. Mirepo jam i bindur se nese kane mbete kund teftere te regjistrimit te popullsise se ketij fshati per kete periudhe , keta emra do te jene aty dhe nuk ka kurrfare arsye qe te mos besojme se jane .
  Ne dyshimet qe e shtroni ju se njerezit e pashkolluar nuk kane mundur te mbajne mend paraardhesit brez pas brezi , sidomos pas brezit 5 dhe 6 dhe se ata duke u munduar te paraqiten si me te forte , kane thene se ne jemi nga Shqiperia ose nga ky fis edhe ketu une kam mendim tjeter. Se pari gati qdo shqiptare i Kosoves eshte interaesant e dine mire se cilit fis i takon dhe lidhjet fisnore ne trevat e veriut dhe sidomos ne Kosove , kane pasur nje rendesi te pazevendesueshme dhe per kete jane percjelle goje me goje dhe jane respektuar deri ne ditet tona. Mund te ju them lirisht se deri ne vitet e nentedhjeta e ne shume raste edhe deri ne ditet tona edhe pse ka nje rritje kaq te madhe te popullesise martesat brenda fisit kane qene te ndaluara ose se paku nuk jane pare edhe sot nuk shihen me sy te mire. Mund te jene mbi 300 000 banore qe thone se jane Bytyq ne Kosove dhe deri vone ne shume vende rurale edhe sot e kesaj dite thirren kusherinje dhe nuk lidhin martesa. Fshati Shkoze p.sh jo qe nuk martohen mes vete por as me shume fshatra me te cilat kane origjine te perbashket si Krevaseria, Nishori, Semetishti , Kasterci e shume e shume fshatra tjera. Kjo ka qene edhe nje sakrifice ne te kaluaren sepse sidomos ne fshatrat malore martesa e meshkujve ka qene shume problematike. Pastaj ne rastet kur ka pasur hasmeri ne fshat , pajtimin e kane bere pleqet e fisit qe kane ardhe nga Bytyqi dhe fshatrat e Kosves te te njejtit fis. Thuhet se kur kane luftuar banoret e fshatit Shkoze me Hoqen e Madhe dhe me Rahovecin per kufije malesh ne ndihme i kane ardhur njerezit e fisit te vete nga Kervaserija, Nishori, Kasterci etj. , bile thuhet se nje lagje e Rahovecit qe eshte Bytyq i ka dale edhe ajo ne ndihme njerezve te vete . Keto qe po i them per fshatin Shkoze dhe per fisin Bytyq jane vetem disa shembuj tipik , te ngjashem me shembuj te fshatrave dhe te shume fiseve te tjera ane e mbane Kosoves. Ndjenja e perkatesise se njejte fisnore pra nuk ka qene vetem perfitim por shume here edhe pergjegjesi dhe sakrfice. Shto ketu se shqipatret e sidomos fiset e veriut e kane ruajtur me fanatizem vijen e gjakut , keto gojedhena mund te jene shume te verteta . Une mendoj se nuk mund t'i injorojme te gjitha keto fakte dhe te themi se te gjitha keto jane pjelle e fanatazise se njerezve te paditur. Perkundrazi une mendoj se mu keta njerz te pashkoll e malsor por shume te zgjuar, per te cilet me i rendesishme ka qene indentiteti se sa qdo gje tjeter e kane thene te verteten dhe jo vetem qe e kane thene por ata e kane praktikuar ate . Une me sa kam mundur te kuptoj edhe kur kane fshehur diqka rreth origjines se tyre ,praktikishte kane qene dy gjera qe kane ndikuar se paku ne Kosove qe njerzite edhe pse i kane ditur ose i dine i fshehin brezat dhe ato arsyeja mendoj se jane :
  1. Qeshtja e religjionit - Nje pjese e madhe e njerezeve qe kam intervistuar kane treguar brezat me rradhe dhe ate pa asnje gabim deri ne 7,8, e deri edhe ne 12 e me teper breza deri sa kane perfunduar emrat musliman. Aty ku perfundonin emrat muslimanata ndalonin duke thene se eshte e mjaftueshme dhe se po te vazhdoj me tutje dalin emra katolik dhe nuk eshte e mire per fisin dhe familjen sepse ateher del se kemi qene katolik dhe kjo nuk eshte e pelqyer ose mirret si nenqmuese. Sidomos banoret qe kane origjine nga Fandi qe me sa duket kane qene pakice tek ne ne Kosove dhe dallohen nga malsoret e Malesise te cilet me gjase kane qene me shume , e marrin per nenqmim te tregojne se paraardhesit e tyre ishin fand. Kam pasur raste kur vete pleqet thonin per parardhesit e tyre se jane fand, por nuk eshte mire te thuhet kjo gje.
  2. Qeshtja e autoktonise - Gati nuk ka fshat ne Kosove ku jam interesuar dhe kam pyetur te moshuarit ose njerezit e ditur te atyre fshatrave per origjinen dhe qe nuk kane qene ne gjendje te tregojne me shume hollesi fisin e tyre, vendin nga kane ardhur dhe peripetite qe i kane pasur ata. Mirepo gjithmone ne fund ama te gjithe te intervistuarit e thonin se keshtu eshte, por ne nuk duhet te themi se eshte keshtu sepse dalim se nuk jemi autoktone. Bile disa pleqe ose banore te shkolluar gjithmone mundohen ta vejne ne dyshim versionin e ardhjes nga Shqiperia dhe te thone se ne duhet thene se kemi ardhur nga Serbia e jo nga Shqiperia.
  Per te ju bindur se gati te gjitha fshatrat kane versione te peraferta te formimit po jap edhe disa shembuj . Fshati Bellanice i Llapushes ( komuna e Malisheves ) jane te gjithe te fisit Thaq dhe ata deri gati pas luftes se fundit nuk jane martuar me banoret e fshatrave Lladrovc, Bllace, Mirushe, Shkarashnik, Novoselle, Divjake etj dhe i kane qujatur shoke fisi te gjithe banoret e fisit Thaq. Ne tefteret osman te shek.VII fshati Bellanice permendet si Bellanica e e perme dhe e poshtme ,si nje fshat i nahise se Hoqes. Te gjithe kryefamiljaret jane me emra ortodoks. Pleqet e ketij fshati thone se fshati eshte formuar nga tre vellezer Kasum Pasha, Tursun Pash dhe nje i trete qe ia kam harruar emrin. Ata thone se paraardhesit e tyre kane ardhur nga Bushati i Shkodres dhe jane pinjolle te familjes se madhe te Bushatllive qe e kane sunduar Pashallekun e Shkodres. Periudha kohore kur kane ardhur ne Bellanice duhet te je ndoshta mesi ose fundi i shek.VII. Banoret e fshtrave Senik dhe Ngucat dy fshatra te aferta thone se Bellanica qe eshte tani fshati me i madh eshte formuart shume me vone . Pleqet e fshatit Bellanice thonin se nje pjese e te afermeve te tyre ka ndaluar ne Gjakove. Kete gojedhene e pata marre shume me rezerve, por parevjete ne nje Akademi perkujtimore per atdhetarin Musa Shehzade nga Prizreni, u permend se familja e Musa Shehzades kishte te pare pashallaret e Shkodres -Bushatlinjet dhe nga Shkodra kishin ardhur ne Gjakove. Disa pjestare te kesaj familje kishin dal me vone ne Prizren. Une pata rastin te bisedoj me vete Shehun e Teqes Autoqefale Shqiptare qe gjendet ne Gjakove dhe e pyeta gjeresishte per kete qeshtjen e origjines dhe ai e deshmoj kete . Nder te tjera e pyeta se a kishte degjuar per fshatin Bellanice ? Ai mu pergjegj se po , ata jane nje pjese e famijes tone dhe kemi origjine te njete me ta, Banoret e fshatit Bellanice jane te ritit musliman syni -Hanifije sikurse shumica e banorve te Kosoves. Q'ka t'i thuash kesaj tash ? Po vazhdoj edhe me disa gojedhena per fshatrat tjera .
  Fshati Kervaseri eshte formuar nga dy ose tre vellezer te cilet kane ardhur nga fshati Zherke i Bytyqit te Tropojes( i kam harruar emrat por nese dyshoni une edhe i gjej perseri, bile njeri duhet te jete Kola) . Ne vitin 1914 ne kryengritjen e madhe kunder ushtrise dhe xhandarmerise serbe ne Llapushe qe nihet si kryengritja e Asharatit, prije i kesaj kryengritje ishte Sadri Abaz Bytyqi nga Kervaseria. Ai u plagos dhe pas shuarjes se kryengritjes eshte derguar ne Zherke te fisi i vete ku nga plaget e marra edhe ka vdekur dhe e ka varrin.
  Fshati Korishe i komunes se Prizrenit - Para para luftes se dyte boterore pjesa me e madhe e banoreve te ketij fshati kane jetuar ne fshatin Kabash , fshat ky malor mbi fshatin Korishe. Sot fshati Korishe ka me shume se 700 shtepi dhe banoret e ketij fshati nuk martohen mes vete dhe as me fshatin Grejkovc dhe Kabash te Komunes se Vitise ( Rrethi i Gjilanit ), sepse thone se jemi shoke fisi. Tek banoret e Kosoves fisi Kabash nuk pranohet si fis ne veti dhe nuk bene pjese ne 12 fiset qe i njeh populli . Fshati Kabash sipas tregimeve eshte formuar nga dy vellezer Ahmeti dhe Zeneli. Ahmeti dhe Zeneli thuhet se kane ardhur nga Kabashi i Pukes, kurse ne Puke te paret e tyre paskan ardhur nga viset e Gjirokastres pra nga Toskeria. Kur jane ndare Ahmeti ka marre njeren ane te lugines rrezen, ku sot eshte Mahalla e Gurit dhe Zeneli ka marre anen tjeter hijen ku sot quhet mahalla e Zenelit. Tani nga keto dy mehalle ose lagje ka shume lagje ne Korishe. Pak me vone ne kete fshat ka ardhur edhe nje fand me familje i cili thuhet se i ka pasur ne shpine derrkucet dhe ata e kane pranuar dhe ai e ka pranuar fene islame dhe sot nje lagje e madhe qe quhet Daka ka prejardhjen nga ai. Thuhet se jane edher disa lagje te vogla nga nje nip. Me besoni se gati per qdo fshat ka gojedhena te tilla dhe jo vetem gojedhena por ngjarje dhe situata te cilat tregojne qartazi se keto gjera kane ndodhur . Une e kam thene edhe ne fillim qe kjo teme duhet te jete e
  Desha te te pyes dicka ,a ka ne veriun e Shqiperise mbiemer Frangu sepse familja e nenes sime e ka kete mbiemer dhe pretendon qe eshte me preardhje nga Shqiperia.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e RinorZ
  Anėtarėsuar
  08-06-2008
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ku mund te gjeje informacione me shume mbi fisin Thaē...
  A mund te me referoni ndonje liber???

  Gjithe te mirat...

 19. #59
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ................

 20. #60
  SHKOZA
  Anėtarėsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Te dhena te nxjerrura nga libri ,, BYTYQI " i autorit Adil Kaloshi

  Fisi Thaq eshte nje nga 12 fiset kryesore te Leke Dukagjinit me nje shtrirje jo vetem ne Puke , por edhe ne Mirdite, Zadrime, Shkoder dhe Kosove. Per historine e ketij fisi te madh ka dhe disa gojedhena te ndryshme , qe e qojne hershmerine e tij deri ne shek. XI dhe e mbajne veten 33 breza me Murr Detin legjendar. Mendohet se nje degezim i fisit Thaq ka levizur nga Tuzi ne lindje te Alpeve , ne thellesine e tyre veriore, kaluan neper Pult, Shllak,Dri , Berishe , Fushe Thaq ne Puke ), ne Kryezi e zbriten ne Iballe te Pukes. Sot ne Puke fisi Thaq shtrihet ne Bugjon, Flete, Kulumri, Arst, Trun. Xathe, Miliska, Sakat dhe ne Iballe si ne Fierze, Mzi etj. dhe perfshihej ne Bajrakun e Bugjonit te Iballes. Ne Puke fisi i Thaqit eshte i perzier me disa fise te tjera. Fisi i Thaqit eshte i perhapur me te madhe shume edhe ne Kosove, i cili mund te jete nder fiset me te perhapura qe eshte i lidhur ne origjine te njete me pjeset e fisit Thaq te perhapuar ne Puke, Dukagjine, Mat edhe me tej.
  Mendohet se pikerisht nga Thaqi i Kosoves , nje degezim i tij , i ardhur ndoshta prej rrethinave te Gjakoves , u vendosen ne Shipshan, Berishen e Brigjeve e ne Has , pasi larguan fisin Scirton. Fisi Thaq sipas disave mendohet se eshte pasardhes i fiseve ilire te Maqedonise se lashte . Ata rreth shek. XII sulmuna dhe arriten te perzene fisin ilir Scirtonet nga lugina e Zogajve ne Bytyqin e sotem dhe te kishin nen kontroll perveq Pukes edhe zonen e Bytyqit dhe Gashit te sotem. Ne shek. XVI Gashi me Bytyqin , ne aleance midis tyre , me ndihmen e Begollajve te Pejes e te Ahmet Bej Kukut e larguan fisin Thaq nga kjo zone , i cili u rikthye ne Kosove, kurse nje pjese e ketij fisi qendroj ne Has. Gjithashtu edhe nenfisi Kabash, Zogaj dhe Helshan jane pjese e fist te madh Thaq.
  ATDHEU MBI TE GJITHA

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Roli ekonomik i familjes fshatare
  Nga PLaku-i-Detit nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 07:27
 2. Kumanova, informacione tė pėrgjithshme
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 3. Mbidoza e modernizmit tė familjes
  Nga Cimo nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
 4. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollėve Bua
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
 5. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 11:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •