Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Perjashtuar Maska e xnjeri
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Postime
    267

    81% prej amerikanve: vendi ynë po ecë rrugës së gabuar

    81% prej amerikanve: vendi ynë po ecë rrugës së gabuar



    Populli amerikan asnjëhre nuk ka qen më i paknaqur ndaj shetiti të tyre dhe rrugës së cilës po ecë shteti i tyre, që nga shekkulli 19, kur New York Times dhe CBS kan fillluar anketimin e opinionit puplik rreth mendimit amerikan.

    81% prej te anketuerve në anketimin e fundit të përgaditur nga New York Times janë të mendimit se "vendet e tyre jan duke ecur rruges së gabuar". Kjo shifer është rritur dukshëm nga viti i kaluar, e cila kan qen 69%, kurse 35% ne vitin 2002.



    Edhe pse jeta e popullit amerikan vinte duke u bër dita dites më e zymt që nga ditet e para të luftes së Irakut, muajve të fundit, gjendja është keqsuar dukshëm për shkak te deflacionit ekonomik që po i kanoset ketij vendi.



    Shumica e amerkanve, pa marr parasysh racen, gjininë, venqendrimin, përkatsinë fetare a politike, janë të mendimit se vendi i tyre po ecë në drejtim të gabuar.

    78%prej tyre mendojn se vendi i tyre është në gjendje më te keqe se ajo që ishte para 5 viteve. Kurse vetëm 4% prej te anketuerve, mendojnë se janë në gjendje më të mirë.

    Sipas gazetes, kjo paknaqsi ka tërheqë vëmendjen, se opinoni publik zakonisht nuk pson ramje të tillë, përveq në vitet dhe muajt që pason deflacioni ekonomik.



    Sot amerikanët e shprehin paknaqsinë e tyre ndaj vendit të tyre edhe pse shumica e tyre e konsiderojnë gjendjen e tyre përsonale ekonomike deri diku të mirë.

    Përqindja e atyre që mendojnë se gjendja ekonomike e vendit është mirë nuk e tejkalon 21% e që është përqindja më e ult që është regjistruar lidhur më këtë temë që nga viti 1992 kur filloj ngecja ekonomike në veren e vitit 1990 dhe vazhdoj më shum se një vit.

    Në anketimin e tanishëm, 1/3 e amerikanve mendojn se ekonomia e tyre është në gjendje të deflacionit.

    New York Times pohon se kjo paknaqsi paraqet një rrezik të madh për republikanet pasi që edhe zgjedhjet për kryetar veq janë ofruar, dhe ramjet e vazhdueshme të popullaritetit të kryetarit të tanishëm George W Bush.

    Gjithashtu ky anketim ka bër të ditur se amerikanët i fajsojnë përgjegjsit e vendeve të tyre politik me shum se bankat dhe borqet kreditore.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    DaRk §©®îþt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
    Postime
    634
    Su lodhe qe e paske shkruajtur gjithe kete :P
    Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

  3. #3
    Perjashtuar Maska e xnjeri
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Postime
    267
    Nuk ndjej lodhje kur shkruaj

  4. #4
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anëtarësuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Eshte e vertete se ka nje renie drastike te ekonomise boterore
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Kishte then bush do shkoj ne kryqzata ne Irak me kal shale....
    franca dhe gjermania i kishin then ani shko pa ne me kalê....

    ---------------
    vertet te gjith po e pranojn qe ishte gabim trashanik,shkuarja me kali....damet e krijuara nuk permirsohen kurr me....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #6
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    Ej po normale te bejne ligjin Shtetet e tjera (keta te tanet cfare thote amerika bejne )
    Ere mire mire

Tema të Ngjashme

  1. Masakra e Tivarit-1945
    Nga Sabriu në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 38
    Postimi i Fundit: 13-04-2013, 17:15
  2. Gjilani
    Nga cod3r në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
  3. Urgjenca për planifikimin e rrugës Morinë-Prishtinë-Merdare
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-01-2009, 11:16
  4. Harta e rrugës për në Xhennet
    Nga ebu_abdulaziz në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-12-2008, 10:27
  5. Si u vranë 4300 shqiptarë më 1945
    Nga ~Geri~ në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-12-2006, 14:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •