Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

  Sa e vertete eshte per ju shprehja :

  " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

  Si do ta argumentonit ?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Personalisht, pa hyre ne te thella do e shikoja ne kete menyre:

  E mira dhe e keqja ecin ne te njejtat shina. Ato jane dy te kunderta qe bashkjetojne tek cdo qenie njerezore.
  Me pas, ne vrazhden e jetes, varet se nga cili kah terhiqet me teper individi.
  Kuptohet qe tek njeriu eshte me e thjeshte te dominoj e keqja.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 08-03-2014 mė 12:48
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e gjashtlisat
  Anėtarėsuar
  11-04-2007
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  77
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mos te ishte Engjulli nuk do te dallohej Djalli, dhe anasjelltas !
  E vertet se tek i gjalli ndodhen te dyja brenda.
  Ka raste kur njeriu me qellim vepron si Djalli sepse brenda tij eshte Djalli.
  Dhe po ashtu ka njerz te lindur Engjuj dhe brenda tij eshte Engjulli.
  Une keshtu e shof.
  Diten kur tė kam pėrcjell...shpirtin tim,me Ty...e lashė!

 4. #4
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Sa e vertete eshte per ju shprehja :

  " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

  Si do ta argumentonit ?
  yin dhe yang,,,,,,,,,,,,,,,,jane interdipendente,lexo pak filozofi ēineze,konfucianizem apo taoizem..............i afrohet shume me teper te vertetes se broēkullat e quranit dhe te bibles

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  e drejte,diocleziano.por ato dy figura,jane nga historia e bibles,apo nuk e di ku tjeter.cfare ishte ky djalli?nje engjell i rrezuar.pra,kemi nje monedhe me dy ane.dy engjej,si te themi,dy ''vellezer''.tani,kush eshte i mire apo i keq,it's up to you.per mua asnjeri nuk egziston.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  e drejte,diocleziano.por ato dy figura,jane nga historia e bibles,apo nuk e di ku tjeter.cfare ishte ky djalli?nje engjell i rrezuar.pra,kemi nje monedhe me dy ane.dy engjej,si te themi,dy ''vellezer''.tani,kush eshte i mire apo i keq,it's up to you.per mua asnjeri nuk egziston.
  ok,e di kte qe the............ēa egziston per ty!!!!

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
  ok,e di kte qe the............ēa egziston per ty!!!!
  vetem nje gje egziston,sipas meje.njeriu,ne univers.me ato qe beson.pastaj,e mira dhe e keqja,jane relative.kete besoj i dashur.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  vetem nje gje egziston,sipas meje.njeriu,ne univers.me ato qe beson.pastaj,e mira dhe e keqja,jane relative.kete besoj i dashur.
  ēfare brenda nesh eshte ajo gje misterioze qe na percakton cfare eshte e mire apo e keqe???ndergjegja!!skrupujt!!!qe cdonjeri prej nesh i ka te ndryshme(nete dy i kemi shume te ngjashem).....................yin dhe yang nderthuren keq me njeritjetrin,e mira dhe e keqja jane brenda njera tjetres sa ne shpesh here nuk dallojme kufirin.

  ps.psh xhihadi per nje myslyman eshte e mire absolute,per mua dhe miliarda te tjere eshte nje e keqe absolute.(ky eshte rast ekstrem i cili tregon relativitetin e asaj qe the ti)e mira dhe e keqja ngaterrohen aq keq sa nuk ka bir nene qe i jep dum

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
  ēfare brenda nesh eshte ajo gje misterioze qe na percakton cfare eshte e mire apo e keqe???ndergjegja!!skrupujt!!!qe cdonjeri prej nesh i ka te ndryshme(nete dy i kemi shume te ngjashem).....................yin dhe yang nderthuren keq me njeritjetrin,e mira dhe e keqja jane brenda njera tjetres sa ne shpesh here nuk dallojme kufirin.

  ps.psh xhihadi per nje myslyman eshte e mire absolute,per mua dhe miliarda te tjere eshte nje e keqe absolute.(ky eshte rast ekstrem i cili tregon relativitetin e asaj qe the ti)e mira dhe e keqja ngaterrohen aq keq sa nuk ka bir nene qe i jep dum
  ok.dakord me ty.per yin yang,kemi bere nje bisede te zgjeruar.gjithe bota eshte ndertuar mbi kete ide.dhe vazhdon te na sundoje.te dyja jane absolute?joooooo.nuk egziston vetem e zeza dhe e bardha.ka edhe nuanca te tjera.

  por le ta cojme biseden me tej.nese edhe engjelli edhe djalli,jane brenda tek i gjalli,kur i gjalli vdes,ku shkojne keta te dy?

 10. #10
  Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
  Anėtarėsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po pse kot e kam nickun AnGeL_DeViL une?Jam cun me prespektiva :P
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 11. #11
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  ok.dakord me ty.per yin yang,kemi bere nje bisede te zgjeruar.gjithe bota eshte ndertuar mbi kete ide.dhe vazhdon te na sundoje.te dyja jane absolute?joooooo.nuk egziston vetem e zeza dhe e bardha.ka edhe nuanca te tjera.

  por le ta cojme biseden me tej.nese edhe engjelli edhe djalli,jane brenda tek i gjalli,kur i gjalli vdes,ku shkojne keta te dy?
  ndoshta ne nje realitet tjeter paralel.............ke pare dejavu,te duket sikur ne nje moment te dhene e ke jetuar ne nje jete tjeter,po te njejten gje

  ps,pyetje: kemi qene dikur bashke ne jeten e kaluar!chi lo sa

 12. #12
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  E mira - e keqja jane dy forcat nga perplasja e te cilave lind jeta,dialektika.

  Pyetja qe do pergjigje eshte : Kur e keqja eshte e domosdoshme atehere perse luftohet kunder te keqes prej mijera vjetesh ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  E mira - e keqja jane dy forcat nga perplasja e te cilave lind jeta,dialektika.

  Pyetja qe do pergjigje eshte : Kur e keqja eshte e domosdoshme atehere perse luftohet kunder te keqes prej mijera vjetesh ?
  eh, goxha pyetje .
  E mira dikujt eshte e keqja dikujt tjeter dhe anasjelltas.
  Me thuaj nje rast ku eshte luftuar e keqja? Une nuk di asnje te tille, une di vetem raste luftrash per interesa vetjake ose te nje populli. Lufta kunder te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere.

 14. #14
  Plejad Maska e ocean
  Anėtarėsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime nė 6 postime

  Beteja e ujqeve

  Perla] Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

  --------------------------------------------------------------------------------
  Sa e vertete eshte per ju shprehja :

  " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

  Si do ta argumentonit ?
  Tregim i Indianeve te Amerikes

  Gjyshi po bisedonte me nipin se si ndihej.

  Ai tha,

  "Ndiej sikur i kam dy ujqi duke luftuar ne zemren time.
  Njeri ujk eshte hakmarres, i zemeruar, i dhunshem.
  Tjetri ujk eshte i dashur, i meshirshem."


  Nipi e pyet gjyshin,

  "Cili ujk do ta fiton luften ne zemren tende?"

  Gjyshi u pergjegj,

  "Ate qe do ta ushqeje."

  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 16-04-2008 mė 08:29
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 15. #15
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  eh, goxha pyetje .
  E mira dikujt eshte e keqja dikujt tjeter dhe anasjelltas.
  Me thuaj nje rast ku eshte luftuar e keqja? Une nuk di asnje te tille, une di vetem raste luftrash per interesa vetjake ose te nje populli. Lufta kunder te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere.
  Nese thua lufta te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere,atehere perse kur edukohet femija i thuhet 'bere keq' e pse ligji godet 'keqberesit'. Ja qe lufta kunder te keqes eshte ende duke u zhvilluar.
  Njeriu i ndergjegjshem njeh te miren e te keqen,apo me sakte duhet ta njohe.

  Paradoksi eshte se njeriu eshte e vetmja kafshe qe njeh te miren e te keqen dhe e vetmja qe e lufton te keqen dhe pikerisht shton te keqen ne bote.

  Mendoj se njeriu nuk e njeh me ekuilibrin mes te mires dhe te keqes,ekuiliber qe ndodhet vetem ne Natyre.

  Njeriu i sotem te keqes i thote e mire dhe te mires e keqe, e eshte duke luftuar ne emer te se mires duke bere pikerisht me ndergjegje apo pandergjegje te keqen.

  C'eshte e mira - Gjithcka qe perputhet me ligjet e natyres apo qe nuk i bie ndesh

  c'eshte e keqe - Gjithcka qe bie ndesh qartazi me ligjet e natyres

  Pra morali qe buron nga natyra apo lejohet prej saj eshte i vetmi moral i mire. Cdo moral antinatyre eshte moral i se keqes.

  Sot sundon morali antinatyre,ky vleresohet mire,prandaj paradoksi nuk ekziston nga ky kendveshtrim. Po shtohet e keqja sepse ne te vertete po luftohet per te keqen,nen flamurin e se mires. Kur e keqja te sundoje plotesisht per njeriun sdo kete me vend ne natyre,keshtu qe do vetasgjesohemi ndersa Natyra do flase serisht per nje eksperimet te deshtuar.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Anėtarėsuar
  17-10-2006
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  teme e mire .keto varje i thosh shpesh nje mikesha ime.
  njeriu ka te drejte te zgjedhe brenda kafazit ku e kane futur dhe ne kete kontekst duhet thene se cdo kendveshtrim qe ne shohim botet ka te mire dhe te keqe .
  megjithate ne zgjedhim dhe poshtersia qe ndodh ehste qe ne nuk e dime cfare zgjedhim dhe per kete ne degjojme te "te tjeret ""

  zgjitdhja e dilemes eshte forma e se vertetes qe ne duam te shohim .

  psh: i keq mund te jete ai engjelli qe do te na coje ne parajse ,i mire eshte prometeu qe na dha zjarrin dhe na deshi . ose anasjelltas

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2014
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

  Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
  yin dhe yang,,,,,,,,,,,,,,,,jane interdipendente,lexo pak filozofi ēineze,konfucianizem apo taoizem..............i afrohet shume me teper te vertetes se broēkullat e quranit dhe te bibles
  Ngjio te ko o Ti i Mallkuar nėse nuk do ishte Allahu (a.s) nuk do ishe ti mor ēun! Filozofet ēinezė Thojn por nėse do ti kishe pytur se kush i bann rruefjat nė natyrė ose se kush e ka krijuar univerzin dhe neve ēfarė do tė kishin pėrgjigjiur??

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Sa e vertete eshte per ju shprehja :

  " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

  Si do ta argumentonit ?


  Ėshtė mė se e vėrtetė: "Edhe engjėlli, edhe djalli janė brenda tek (njeriu) i gjalli"
  Njeriu, trupi fizik i tij, ėshtė i pėrbėrė nga gjallesa tė imta, tė cilat quhen (nė ezoteri) Pitris, edhe atė nga lunar pitris dhe solar pitris.
  Pitris janė njė lloj devash (deva or angel evolucion) sipas ezoterisė. Kurse, sipas religjioneve, njihen si bota a mbretėria e xhin(d)ėve/djajve dhe engjujve. Prandaj,
  1) Lunar pitrisėt janė djajtė tė cilėt e pėrbėjnė trupin tonė fizik, mu ashtu sikurse
  2) Solar pitrisėt, tė cilėt janė engjuj nė pėrbėrjen e trupit tonė.
  Numri i tyre shkon nė miliona.
  1. Lunar pitris janė thėrrmijat atomare tė materies sė dendur fizike - materie, kurse
  2. Solar pitris janė thėrrmijat subatomike tė materies fine - dritė.
  Sa mė i evoluar njeriu, nė trupin e tij ka aq mė shumė solar pitris (dritė).

  Kjo ėshtė luftė permanente e njeriut. Lufta ndėrmjet materies sė dendur fizike dhe asaj fine (tė hollė). E gjithė kjo rezulton me fitoren e solar pitrisėve. Sa mė tepėr solar pitrise (thėrrmija subatomike) nė trupin tonė, aq mė tė pėrndritur (kemi mė shumė dritė nė ne) do tė jemi.


  "Si lart, ashtu dhe poshtė"


  Kjo gjė ndodhė si nė mikrokozmos (atomet, njeriu) ashtu edhe nė makrokozmos (tė gjithė univerzet).
  E njėjta gjė ndodhė edhe me popujt/kombet: Sa mė shumė njerėz tė pėrndritur nė tė, aq mė i zhvilluar (nė tė gjitha lėmitė ai komb/popull/shtet.
  Lufta kundėr materies nė religjioni Islam quhet XHIHAD, Xhihadi i Madh...


  *
  klipp&klar

Tema tė Ngjashme

 1. Albtelecom
  Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
 2. A keni degjuar ndonjehere per kete version te Antikrishtit?
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 03-07-2012, 12:05
 3. Basha: Shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė BE brenda vitit 2009
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 282
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 00:45
 4. Genocidi serb nė Kosovė
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 08:14
 5. Gjenocidi kundėr shqiptarėve
  Nga Fjala e drejte nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2004, 06:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •