Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Muzika e dasmave

    Ideja e kesaj pyetje me erdhi nga disa eksperienca personale neper dasma...Nuk e di por ne pergjithsi ne dasmat shqiptare apo ato gjys shqiptare kam vene re nje organizim te dobet persa i perket zgjedhjes se muzikes.

    Dhe nuk u ve faj - mendoj se eshte e veshtire te gjesh nje balancim midis kengeve popullore tradicionale shqiptare si dhe kengeve te huaja. Apo kengeve per brezin e prinderve dhe kengeve per brezin e ciftit qe martohet. Gjithashtu kenget e dasmes nuk jane njesoj me albumin e preferuar te nje personi, album qe mund ta degjoje ulur duke pire nje kafe e duke pare qiellin ...

    Pyetja ime eshte - Cila do te ishte lista juaj (e balancuar) me kenge per nje mbremje te ketij lloji?

  2. #2
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Ideja e kesaj pyetje me erdhi nga disa eksperienca personale neper dasma...Nuk e di por ne pergjithsi ne dasmat shqiptare apo ato gjys shqiptare kam vene re nje organizim te dobet persa i perket zgjedhjes se muzikes.

    Dhe nuk u ve faj - mendoj se eshte e veshtire te gjesh nje balancim midis kengeve popullore tradicionale shqiptare si dhe kengeve te huaja. Apo kengeve per brezin e prinderve dhe kengeve per brezin e ciftit qe martohet. Gjithashtu kenget e dasmes nuk jane njesoj me albumin e preferuar te nje personi, album qe mund ta degjoje ulur duke pire nje kafe e duke pare qiellin ...

    Pyetja ime eshte - Cila do te ishte lista juaj (e balancuar) me kenge per nje mbremje te ketij lloji?
    Hehehehe, i paske rene anes per motivet po nejse .

    Muzika e dasmave, per ato shqiptare puro dmth varet shume nga cili qytet, cila krahine je.
    Megjithate jane ca kenge pak a shume kombetare, si psh "nusja jone ne valle", "napoloni" etj.
    Gjithesesi, brenda mundesive (lidhjeve fisnore) do sygjeroja larmi. Dasma me nje motiv te vetem behet shume monotone.

  3. #3
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Mendim me dhe - dhe ti (pahh sa shume mund te perdoret 'dhe' ne shqip lol)...une ate qe duhet turli e thashe me lart, por pyetja behet sa sheqer e sa gripe...

    Motivet i kam shume te pastra...jane pasojat qe nuk i kam shprehur plotesisht. Heren tjeter sill listen kur te pergjigjesh

  4. #4
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Mendim me dhe - dhe ti (pahh sa shume mund te perdoret 'dhe' ne shqip lol)...une ate qe duhet turli e thashe me lart, por pyetja behet sa sheqer e sa gripe...

    Motivet i kam shume te pastra...jane pasojat qe nuk i kam shprehur plotesisht. Heren tjeter sill listen kur te pergjigjesh
    Po c'liste te sjell derman. Ajo e imja ka Fatmira Brecanin e Ponin brenda .

    Nejse, nejse, do i hedh nje sy asaj iTunes time te shoh c'do katranos

  5. #5
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Ideja e kesaj pyetje me erdhi nga disa eksperienca personale neper dasma...Nuk e di por ne pergjithsi ne dasmat shqiptare apo ato gjys shqiptare kam vene re nje organizim te dobet persa i perket zgjedhjes se muzikes.

    Dhe nuk u ve faj - mendoj se eshte e veshtire te gjesh nje balancim midis kengeve popullore tradicionale shqiptare si dhe kengeve te huaja. Apo kengeve per brezin e prinderve dhe kengeve per brezin e ciftit qe martohet. Gjithashtu kenget e dasmes nuk jane njesoj me albumin e preferuar te nje personi, album qe mund ta degjoje ulur duke pire nje kafe e duke pare qiellin ...

    Pyetja ime eshte - Cila do te ishte lista juaj (e balancuar) me kenge per nje mbremje te ketij lloji?
    Fiori se pari urime

    Mendoj se mund te ndihmoj me kete sepse kam njeriun tim qe kendon ne dasma shqiptare ketu ne US me orkestren e tyre dhe heren e fundit qe i kontrollova kenget ne laptop kishte nja 3,000 kenge shqiptare

    Nuk e di se cfare kengesh kerkon ti konkretisht, nese i do te nje zone te caktuar a ku ta di une, prandaj po deshe jep pak me teper detaje.

    Dea

  6. #6
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    DeAda faleminderit por pyetja ishte vertet per pergjithsine. Tani do hidhet Lioness do thote 'Pergjithsia tek kjo teme ne te treja jemi dhe pyetjen e beri Fiori lol' - po dhe hidhet se labe tjetra ca ti bej une

    Cila do te ishte lista tende per zonen e jugut DeAda?

  7. #7
    Perjashtuar Maska e _Matrix_
    Anėtarėsuar
    07-06-2007
    Vendndodhja
    Paris
    Postime
    489
    Ylli Baka i pari

    Djemte e Vjoses

    Poni

    Maya

    Grupi Ali Pashe Tepelena

    Kenget e ketyre

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ArbenNYC
    Anėtarėsuar
    18-11-2006
    Vendndodhja
    New York City
    Postime
    77
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Ideja e kesaj pyetje me erdhi nga disa eksperienca personale neper dasma...Nuk e di por ne pergjithsi ne dasmat shqiptare apo ato gjys shqiptare kam vene re nje organizim te dobet persa i perket zgjedhjes se muzikes.

    Dhe nuk u ve faj - mendoj se eshte e veshtire te gjesh nje balancim midis kengeve popullore tradicionale shqiptare si dhe kengeve te huaja. Apo kengeve per brezin e prinderve dhe kengeve per brezin e ciftit qe martohet. Gjithashtu kenget e dasmes nuk jane njesoj me albumin e preferuar te nje personi, album qe mund ta degjoje ulur duke pire nje kafe e duke pare qiellin ...

    Pyetja ime eshte - Cila do te ishte lista juaj (e balancuar) me kenge per nje mbremje te ketij lloji?
    Fiori ke te drejte, shumica e muzikave te dasmave eshte muzik rakie edhe muzike zhurme .

    Une besoj edhe kam qene ne dasma me kenge shume te bukura, kenge popullore edhe te lehta qe mund te jene edhe kenge qe mund ti degjosh. Per te bere nje liste e kisha bere kete:

    1. Kenge Popullore - te shqiperise se mesme (sidomose kenget e valbona mema)
    2. Kenge Popullore te Jugut - (edhe pse nuk jam nga jugu, keto kenge jane te pa kohshme edhe jane aq te vecanta qe gjith populli shqiptare duhet ti mban)
    3. Muzike te lehte - ne forme te serenatave korcare, muzike qytetare nga cdo vend shqiptar. Shkodrane, kosovare, vlojante etc

    Besoj qe kemi muzike shum te bukur, edhe prandaj esthe mire qe ato njerez qe e bejne dasmen te ulen me muzikantet edhe te bejne nje liste per muziken, po kjo ralle ndodh prandaj tani neper dasma kemi muzikante qe e kendojne "cka ka gurbeqari" (katastrofe)
    Sieze the day

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ArbenNYC
    Anėtarėsuar
    18-11-2006
    Vendndodhja
    New York City
    Postime
    77
    Te filloj nje liste ketu me kenget qe i preferoj une si popullore ose te lehta neper dasma:

    1. hapy syte e zeze
    2. do mar ciften
    3. Permi Tepelene
    4. Lulebore
    5. Ne Moshen e Dashurise
    6. Himni i Dashurise
    7. Napoloni
    8. Xhinxhile
    9. Vetem 5 Minuta

    hmm brain freeze
    Sieze the day

  10. #10
    * Yllėza e forumit *
    Anėtarėsuar
    02-10-2004
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    454
    lalala,une do beja nje dasem ne menyren time...ne nje lokal, me miqte me te afer dhe me kenge te lehta shqiptare(rock) dhe gothic metal e special me muziken e benidt Nightwish...
    mos me merrni per snobe ahah, ama kjo eshte shija ime,mendimi im
    ArsGothicė

  11. #11
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anėtarėsuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    musik te leht ose rock dhe gothik metal ne dasem??qyqa..
    un per veten time nuk shtroj asnje list:dua vetem nje orkester live se per Zotin me vjen turp ta boj me dj..ta tuni kerrneten gabeli qe leket ti ket hallall at nat se nje here do martohem!se ca liste duhet skuptoj deri sa un qe do kercej i them vet na merr ket na merr ate..sigurisht kenge dasme do marrin ca do boj un martesen me britney spears?

    nga kurbeti nje her qe kemi mundesi ti mbledhim te gjith robt dhe te kercejm pak vetem aheng dum..opaaaaaa
    mos luj se sta quj

Tema tė Ngjashme

  1. Muzika klasike, 101 pjesėt mė tė bukura
    Nga Tannhauser nė forumin Muzika botėrore
    Pėrgjigje: 103
    Postimi i Fundit: 21-10-2023, 16:25
  2. D.J, tendenca e re e dasmave shqiptare
    Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 21-05-2014, 09:13
  3. Muzika popullore ne dileme.
    Nga ChuChu nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
  4. Muzika, si po deformohen shijet
    Nga Davius nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 14-03-2007, 21:03
  5. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-05-2003, 18:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •