Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 139
  1. #1
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Sa e konsumojnë shqiptarët peshkun?

    Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
    (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
    Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.
    Po te keni deshire mund te diskutojme.
    Me vone mund tju shkruaj dhe disa receta me baze peshkun.
    JU BEFTE MIRE!meqe eshte koha e drekes ke lagjja jone.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Kur kam jetuar ne shqiperi e perdornim shume rralle peshkun sepse nuk dinim ta gatuanim dhe s'ka qene i fresket,tani nuk e di sa ka filluar te perdoret ne shqiperi,

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Kur kam jetuar ne shqiperi e perdornim shume rralle peshkun sepse nuk dinim ta gatuanim dhe s'ka qene i fresket,tani nuk e di sa ka filluar te perdoret ne shqiperi,

  4. #4
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Vetem peshku i ndenjur qelbet, peshku i fresket s'ka ere qe te bezdis. Ne shtepine time konsumohet afersisht dy here ne jave.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  5. #5
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Tashi ka filluar të përdoret më shumë, më parë s'ka pas kushte..duhet ta pastroje vet në shpi, ato shpiat si kotec pulash...dhe normal që qelbej shpia. So ndryshon puna...ta pastron shitësi, ta bën pjesë pjesë, ti vetëm e pjek...edhe më pastër edhe për një kohë të shkurtër.

    Gjitashtu edhe llojet e gatimit me peshk janë shtu.
    Life's too short to remove USB safely.

  6. #6
    En el nombre del dios Maska e qorri_30
    Anëtarësuar
    31-08-2006
    Vendndodhja
    MADE IN ALBANIA
    Postime
    180
    Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
    (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
    Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.

    Nuk je shprehur qarte , ose nuk e ke jetuar ate koh ......

    E verteta eshte qe shqipetaret nuk dinin ta gatuanin peshkun , por keto vinin si pasoj e izolimit . Ne dyqanet e peshkut gjeje vetem sardel , krrap , ballgjon & shitsen qe t'rrinte si e fort ...Me kujtohet qe karkaleci dhe frutat e detit , quheshin si ushqime te kapitalizem revizionizmit
    ''Nëse puna ju shkakton lodhje ,atëher pasiviteti ju shkaton kalbje.''

  7. #7
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Shum rralle konsumohet te shtepia ime.. personalisht me pelqen shume, edhe gjate veres kur iki me pushime, shumicen e kohes vetem fruta deti konsumoj, pra 3 muaj vere i bej zbor..

    ca ti besh, kto kushte kena, ndaj kena mbet aq budallenj.. peshku te zhvillon trurin, po akoma se kemi kuptuar ne.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  8. #8
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Shum rralle konsumohet te shtepia ime.. personalisht me pelqen shume, edhe gjate veres kur iki me pushime, shumicen e kohes vetem fruta deti konsumoj, pra 3 muaj vere i bej zbor.

    Aq shumë të pëlqen sa 3 muaj që je afër detit nuk ha peshk po fruta deti



    Personalisht ha shumë rrallë peshk, jo se nuk kam mundësi por vallaj përtoj ta pastroj Nuk është se më pëlqen shumë.
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  9. #9
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Aq shumë të pëlqen sa 3 muaj që je afër detit nuk ha peshk po fruta deti
    Pse peshku ku hy? Tek frutat e pemes?

    Nuk rritet ne dete peshku, apo anej nga elbasani rritet neper peme?

    ahahahahahahahaha
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Ketu ne europ asht tradit qdo te premte ne drek hahet peshu.
    Ne veri te Belgjikes asht deti dhe atje ka disa lloje peshqish dhe sidomos guaca qe quhen 'mules' bile nji specialitet belg quhet mul e frit.
    mulat zihen me perime (karrota, celeri e qep ) tani me guca dhe keng sherbehen me frit.

    Une peshkun dhe mishin e bardh te pules e perdori me rujt vijen e trupit, se peshku ashe me pak i yndyrshem se vishi i kuq, tani prej qe shtazet po ushqehen me ushqim industrial nuk asht aspak i garantum,shum llje semundjesh po qfaqen nga mishi i kuq.

    --------------------
    Po tash edhe peshqit po ushqehen me ushqim indutrial se po rriten ne bazena , vetem kush ka shanca te haje peshk deti....
    ----------------------
    kur isha femij thonin me hanger peshk behesh inteligjent,kjo ishte perrall peshku nuk asht fare inteleigjent pasi peshkun mos me rujt ai i han te veqlit femijt grun e te gjith farefisin.

    "Ata njerz hahen si peshqit", fjalê popullore belge
    ----------------------
    shpesh per te mos sterpik gjithku me vaj e zij ne flet alumini ne furr me nji tomate te prer dhe disa flegra limon , pak voj ulliri dhe krip
    ketu ka shum lloje peshqish qe vin nga te gjitha shtetet , vetem zgjedh ne duqane.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Vendndodhja
    Shkoder
    Postime
    139
    Peshku e ka memorien nja 2 sekonda. Pas 2 sekondash harron cdo gje cfare ka ndodhur. Se si ka mundesi te behesh i zgjuar kur ha kete hajvan nuk dihet.

    Peshku hahet vetem aty ku ka det ose liqen sepse vetem aty eshte i fresket e gatuhet persembari, perndryshe eshte kot te lodhesh.
    Mua me pelqen shume peshku dhe kur kan qene ne shqiperi e kemi gatu gjithashtu ne shtepi. Qe me pelqejne me shume jane qefulli i liqenit, levreku, krapi, ngjalat, midhjet, karkalecat. Fiksim me ka mbet me provu koranin e pogradecit se si do te jete se kam degjuar fjale te mira.
    Tani me del parasysh nje levrek ne tjegull e me turbullon mendimet nje tave krapi, C'na bete qe na e kujtuat.

  12. #12
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga qorri_30 Lexo Postimin
    Nuk je shprehur qarte , ose nuk e ke jetuar ate koh ......

    E verteta eshte qe shqipetaret nuk dinin ta gatuanin peshkun , por keto vinin si pasoj e izolimit . Ne dyqanet e peshkut gjeje vetem sardel , krrap , ballgjon & shitsen qe t'rrinte si e fort ...Me kujtohet qe karkaleci dhe frutat e detit , quheshin si ushqime te kapitalizem revizionizmit
    Qorri mos fol si tifoz mishi.peshk ka pas nga te gjitha llojetefull,krap,barbunj,sardele,koce,sepia,levrek,midhj e,gjuca shkodre vetem karkalecat shiteshin rralle(se i hante xhaxhi)

  13. #13
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Po ajo puna e kosit si osht mër?

    Mu s'më bo efekt kosi e djathi me peshkun...jo se ka naj shije t'mir kombinimi i tyne, po vetëm sa e kom provu.

    Apo mos rreh tjetërkund lapsi
    Life's too short to remove USB safely.

  14. #14
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Jacko dhe une se kom morr vesh ca ka qene ajo puna e reaksionit me kos ose qumesht.peshku gatuhet me.....ose shoqerohet me produkte qumeshti

  15. #15
    Peshkun e ha shume sidomos frutat e detit nuk i refuzoj as1here po peshkun zakonisht e ha te pjekur duke marur parasysh qe cdo fundjave kam peshk...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  16. #16
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Pse peshku ku hy? Tek frutat e pemes?

    Nuk rritet ne dete peshku, apo anej nga elbasani rritet neper peme?

    ahahahahahahahaha
    Nuk e dija se peshku futej në familjen e frutave të detit, gjithsesi.



    Për punën e peshkut me nënproduktet e qumështit është se: më parë ishte luks të haje shumë gjëra për drekë ndaj nga varfëria e madhe duhet të haje o peshk o kos
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  17. #17
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Me shkrite se qeshuri

    Shume teme e lezetcme dhe komplimenta gjithe pjesmarresve.

    Edhe une si shumica ketu ushqimet e detit i kam shume qejf ne pergjithsi. Por duhet gjetur peshk i fresket dhe me cilesi ... Ne vere e kemi bere si 'tradite' ne shtepi qe ditet kur jemi pushim hame peshk te pjekur ne prush/gas lol Vetem pak limon e qepe (per ata qe i hane keto te fundit) ka nevoje ai peshk dhe te kenaq. Emrin duhet tja kerkoj sepse zakonisht me gatimin e ketij peshku nuk merrem une - ndoshta kjo eshte dhe arsyeja perse me pelqen me shume.

    Eshte e vertete qe tani peshku vjen i lare dhe i prere, por ka dhe gjerat jo te mira qe erdhen me zhvillimin industrial dhe intelektual te njerzimit, dhe nje nga ato eshte ndotja e ujrave. Zakonisht ketu ne US peshku thote ne qofte se eshte rritur ne fermë ose nq se eshte rritur ne Atlantik etj. Mire eshte qe kur ta zgjidhni peshkun te mos jete i rritur ne fermë sepse ne te tilla raste i rrisin me ilace per ti bere me te 'bukur' per syrin e per te rritur sa me shume per fitim. Por dhe kur thote qe eshte rritur ne ujra te hapura duhet pasur parasysh qe ka zona te ndotura shume me kimikate, ndaj edukojeni veten perparase ti fusni barkut ushqim te demshem per shendetin.


    Ndersa ne lidhje me reaksonin e peshkut me produktet e qumshtit eshte e vertete vetem per disa lloj peshqish. Mund t'ju shkruaj me shume per kete heren tjeter (nuk e ve ne dyshim qe ka qene pjeserisht dhe arsyeja qe dha Clay).

  18. #18
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    sot ne darke bera peshk...ja keputa ne furre se kur e gatuaj siper me vjen ere guzhina per nje jave...

    nje here ne jave e bej se s'ben ,po nuk shikoj ndonje permirsim nga trut ..lol
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488

    Question

    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Po ajo puna e kosit si osht mër?

    Vertet puna e kosit mister.....
    une e adhuroj kosin qdo dit ha kos nga nji pako apo dy sipas qejfit, nji dit po sa hangra peshk dhe menjiher hangra kos , harrova "helmimin" dhe pasi e hangra mu kujtu helmimi e telefonova motren i thash jam helmu fillun faqet te me skuqen ...motra tha rren asht une kam hanger e sme ka ba gjo, une nuk fjeta mos po me zen gjumi e helmuar ......nuk me beri gjo kosi as mu ....por nuk bej ma ashtu se jam frigu...mu kishin skuq faqet nga friga

    e pra ketu peshku pergaditet me limon tomate dhe patate desert mund te ket puding por kos kurr jo...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  20. #20
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Ajo puna kosit dhe djathit ishte nga varferia , qe mos hanin robt shume u thonin ju ben reaksion , keshtu qe ne nje vakt arrije te kursje dicka per me von , cte ben varferia thuaj dhe budalla te ben ...

    Sa per vete peshku me pelqen por mundesisht ta ha jasht , ne shtepi thjesht ideja qe do e skuq me rrenqeth trupin , ajo era e enet qe kundermojn qamet te tharton hunden , ndersa ne restorant gje qe e frekuentoj shpesh me pelqen te marr midhje , peshk sade te dites , ose brodetto | sup | me peshk , karkaleca , kallamar , midhje e ku di un me shum se si kam ber ekspertizen ...

    Me sa kam par para 4 vitesh ne shqiperi karkalecat kushtonin shume , njeher kam qen te Juvenilja dhe mora karkaleca sipas deshires apo dicka e till dhe ishin gjithsej 5 apo 6 karkaleca dhe benin 50 mij lek , te lajthitur fare me keto cmime njeriu sarrin dot as ti provoj dot te shkretat , e jo me ti haj 2 her ne jav ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga WALCHIRIA : 31-03-2008 më 19:35

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  3. Greqia u jep shtetësinë minoritarëve
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •