Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1

    Mė duhet mendimi juaj.

    Mė duhet tė shtjelloj njė esse mbi ēėshtjen profesionnale por ka ngecur …

    Mbase ndonjėrit nga ju i flet mė shumė ēfarė do shkruaj mė poshtė dhe mė jep ndonjė drejtim si ta shtjelloj.

    Vendosja e praktitės suaj profesionale nė zhvillimin e saj historik dhe nė pėrmbajtjen institucionale tė edukimit social (edukimi kopshtor, parashkollor, edukimi i specializuar). Marrja pjesė nė ndėrtimin dhe vazhdimėsine edukative me mjedisin shkollor dhe institucionet e specializuara nė bashkėpunim me profesionalė tė tjerė tė fushės sė edukimit.
    Janė 8 aspekte tė tilla pėr ti shtjelluar. 7 ja kam dalė, por kjo po mė lodh. Nėse dikujt i flet diēka ėshtė i mirėpritur tė shprehet. Mbase ndizet ndonjė dritė shtjellimi.

    Falenderimet e mia paraprake.


    Elna!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 29-03-2008 mė 19:05

  2. #2
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
    Mė duhet tė shtjelloj njė esse mbi ēėshtjen profesionnale por ka ngecur …

    Mbase ndonjėrit nga ju i flet mė shumė ēfarė do shkruaj mė poshtė dhe mė jep ndonjė drejtim si ta shtjelloj.
    Vendosja e praktitės suaj profesionale nė zhvillimin e saj historik dhe nė pėrmbajtjen institucionale tė edukimit social (edukimi kopshtor, parashkollor, edukimi i specializuar). Marrja pjesė nė ndėrtimin dhe vazhdimėsine edukative me mjedisin shkollor dhe institucionet e specializuara nė bashkėpunim me profesionalė tė tjerė tė fushės sė edukimit.


    Janė 8 aspekte tė tilla pėr ti shtjelluar. 7 ja kam dalė, por kjo po mė lodh. Nėse dikujt i flet diēka ėshtė i mirėpritur tė shprehet. Mbase ndizet ndonjė dritė shtjellimi.

    Falenderimet e mia paraprake.


    Elna!
    Elna, ato qe ke cituar jane kopetencat e planit arsimor qe tejkalon ato te lendeve specifike, pra te formimit nder-lendesor. Dy jane pikat qe ti duhet t'i ndash dhe perpilosh me tutje:

    1. I pari eshte aspekt me teorik. Ti deri tani nepermjet stazheve etj. ke ndertuar njefare eksperience ne arsim dhe ne didaktike ke pare forma te ndryshme percjelljeje dijesh. Ai qe perdorin ne shumicen e institucioneve arsimore eshte ai induktiv. Atehere ti ne ca periudhe e vendos ?Kryesisht mbas viteve 50. Po Sistemin didaktik autoritar?Po ate laissez-faire?Po ate demokratik?Me perpara, kjo varet nga teoria qe te jepet ty ne vendin ku banon.
    "Vendosja e praktitės suaj profesionale nė zhvillimin e saj historik dhe nė pėrmbajtjen institucionale tė edukimit social (edukimi kopshtor, parashkollor, edukimi i specializuar). "

    2. Dhe kjo eshte shume e thjeshte per t'u shtjelluar. Ketu po te kerkojne dy gjera. Po t'i spjegoj ne fjalor populli:
    A. Sa inovative je ti ne fushen e arsimit ne shkollen ku punon? Ke marre iniciativa projektesh te reja? Psh. iniciativa anti-racizem?Iniciativa solidariteti me te varferit? Ke marre iniciativa inovative psh. (ti mesa the je ne arsim te ulet)ne oren e gjuhes t'i vesh femijet ne kontakt me ndonje forme literature?Psh. teater etj?
    B. Ti sa je ne gjendje te funksionosh ne nje team, grup mesuesish, per te arritur qellimet e siperpermendura?
    [B]
    "(A)Marrja pjesė nė ndėrtimin dhe vazhdimėsine edukative me mjedisin shkollor dhe institucionet e specializuara(B) nė bashkėpunim me profesionalė tė tjerė tė fushės sė edukimit"[/B]

    Elna, une nuk jam mesuese. Jam ne kontakt me kopetencat e planeve te ndryshme ndaj dhe kam nje vizion pak a shume gjeneral mbi ate qe kerkohet. Une te dhashe ca shtjellime te pergjitheshme qe ti mund te besh, ti pershtati me ate qe mban programi yt qe ti e njeh me mire perderisa ti shkon ne ato leksione.

    Shpresoj te te kem ndihmuar sado pak.

    B.S.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blue_sky : 30-03-2008 mė 22:02
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  3. #3

    Falenderime!

    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin
    Elna, ato qe ke cituar jane kopetencat e planit arsimor qe tejkalon ato te lendeve specifike, pra te formimit nder-lendesor. Dy jane pikat qe ti duhet t'i ndash dhe perpilosh me tutje:

    1. I pari eshte aspekt me teorik. Ti deri tani nepermjet stazheve etj. ke ndertuar njefare eksperience ne arsim dhe ne didaktike ke pare forma te ndryshme percjelljeje dijesh. Ai qe perdorin ne shumicen e institucioneve arsimore eshte ai induktiv. Atehere ti ne ca periudhe e vendos ?Kryesisht mbas viteve 50. Po Sistemin didaktik autoritar?Po ate laissez-faire?Po ate demokratik?Me perpara, kjo varet nga teoria qe te jepet ty ne vendin ku banon.
    "Vendosja e praktitės suaj profesionale nė zhvillimin e saj historik dhe nė pėrmbajtjen institucionale tė edukimit social (edukimi kopshtor, parashkollor, edukimi i specializuar). "

    2. Dhe kjo eshte shume e thjeshte per t'u shtjelluar. Ketu po te kerkojne dy gjera. Po t'i spjegoj ne fjalor populli:
    A. Sa inovative je ti ne fushen e arsimit ne shkollen ku punon? Ke marre iniciativa projektesh te reja? Psh. iniciativa anti-racizem?Iniciativa solidariteti me te varferit? Ke marre iniciativa inovative psh. (ti mesa the je ne arsim te ulet)ne oren e gjuhes t'i vesh femijet ne kontakt me ndonje forme literature?Psh. teater etj?
    B. Ti sa je ne gjendje te funksionosh ne nje team, grup mesuesish, per te arritur qellimet e siperpermendura?
    [B]
    "(A)Marrja pjesė nė ndėrtimin dhe vazhdimėsine edukative me mjedisin shkollor dhe institucionet e specializuara(B) nė bashkėpunim me profesionalė tė tjerė tė fushės sė edukimit"[/B]

    Elna, une nuk jam mesuese. Jam ne kontakt me kopetencat e planeve te ndryshme ndaj dhe kam nje vizion pak a shume gjeneral mbi ate qe kerkohet. Une te dhashe ca shtjellime te pergjitheshme qe ti mund te besh, ti pershtati me ate qe mban programi yt qe ti e njeh me mire perderisa ti shkon ne ato leksione.

    Shpresoj te te kem ndihmuar sado pak.

    B.S.
    Blue,

    Bėhet fjalė pikėrisht pėr bilanin tim tė kompetencave.

    Kam kaluar nga fusha arsimit nė Shqipėri, nė botėn kopshtore kėtu nė Gjenevė ( Edukatore). Pra duhet tė pėrshtas praktikėn profesionale tė formuar nė arsim nė praktikė profesioonale pėrshtatėse pėr nė kopėsht.

    Momentalisht jam me studime en cours d'emploi ( 3 ditė punė dy ditė studime) pėr tė patur formacionin pėrshtatės.

    Pedagogjia e formimit ketu ėshtė e tipit aktive dhe stdenti duhet te bilanconojė vetveten pėr tė qartėsuar ku ėshtė nė planin profesional dhe tė vėrė objektivat e formimit nė lidhje me ēfarė i mungon. Edhe ėshtė edhe s'ėshtė intersante ky lloj formimi...

    Nejse, pėr momentin po nisem pėr nė punė. Mirrem nė mbrėmje me idetė e lartpėrmendura. Nga sa pashė ishin pak a shumė tė kuptueshme.

    Tė falenderoj nga zemra pėr shkėmbimin e mendimit tėnd.

    Ditė tė mirė

    Elna!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 31-03-2008 mė 04:31

  4. #4
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    ELNA!

    Sa po e kuptoi unė, qenka fjala pėr kompetencat tua.

    Nė vendet e zhvilluara evropiane , rØnedėsi dhe peshė tė madhe qojnė kompetencat , pra pėrvoja nė punė. Kjo Øluan rol tė madh sidomos kur t`ipet rasti tė punosh njė punė e nuk e keni shkollimin pėrkatės .

    Ju jeni edukatore (mėsuese) shkollore , por jo mėsuese parashkollore .
    Pėrvoja e juaj e punės mund tė ju ndihmojė shumė qė tė fitosh statusin e mėsueses7edukatores parashkollore .
    Edhe pse sistemi edukativ nė vendlindje dhe ai nė Zvicėr dallon, nė bazė janė tė njėjtė.

    Pasi qė jeni edhe duke u shkolluar derisa po e kryeni edhe praktikėn , besoj se keni njė bazė tė mirė qė tė pėrvetsoni profesionin e mėsuese nė parashkollore.

    Nuk e di a isha nė temė , por tentova sė paku!

    Suksese!

    Kili

    SHQIPĖRIA ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  5. #5
    Gjithēka ndodhet ne duart e profesoreve tashme.

    Te shoh kur te vijne rezultatet ē'verejte do kene.

    Falenderimet e mia per shkembimet tuaja.

    Mbremeje te mire.

    Elna!

  6. #6
    Pėrshėndetje,

    Mė duhet tė pėrgatitem pėr shtjellimin e njė teme mbi zhvillimin e funksionit sémiotique.

    Vėshtirėsia qė has ėshtė diferencimi midis zhvillimit tė tė folurit (fjalosja ose verbalizimi) dhe zhvillimit tė komunikimit xhestuel (qė ma merr mendja mua duhet tė jetė funksioni semiotique, por qė s'jam e sigurtė).

    Ēuditėrisht nė shėnimet e marra flitet pėr zhvillimin konjitiv nė pėrgjithėsi (ku bėn pjesė edhe zhvillimi i tė folurit), por nuk kemi tė dhėna ekzakte mbi funksionin semiotique.

    Pyetja ime ėshtė :

    • Ē'ėshtė funksioni semiotique?


    Nėse funksioni semiotique ėshtė komunikimi gestuel:
    • a ėshtė roli i tij tė shprehė pėrputhshmėrinė ( la congruence) midis marrjes sė informacionit, pėrpunimit dhe kuptimit tė tij?

    • Si dhe, a ėshtė ky funksion paraprijės i komunikimit verbal?


    Falenderimet e mia paraprake nėse dikush qė mund tė ketė dijeni (dhe kohė) tė mund tė sjellė disa detaje mbi kėtė ēėshtje.


    Elna.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 08-06-2008 mė 10:23

  7. #7
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Semiotika, Elna, eshte shkenca e studimit te shenjave. Psh:
    -shenja indeksale
    -ikona
    -simbole

    Shembuj: shkronjat e alfabetit, tabelat e qarkullimit, shenjat e alfabetit mors etj.

    Tani perkthimi qe ke bere mesiper eshte shume i paqarte dhe jo-koherent, te pakten per mua eshte. Nga cila gjuhe e ke perkthyer? Ndoshta do ishte me mire t'a vije ne gjuhen origjinale, keshtu do e kuptoja me mire dhe mund te te jepja nje mendim me te kthjellet.

    Blue!
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin
    Semiotika, Elna, eshte shkenca e studimit te shenjave. Psh:
    -shenja indeksale
    -ikona
    -simbole

    Shembuj: shkronjat e alfabetit, tabelat e qarkullimit, shenjat e alfabetit mors etj.

    Tani perkthimi qe ke bere mesiper eshte shume i paqarte dhe jo-koherent, te pakten per mua eshte. Nga cila gjuhe e ke perkthyer? Ndoshta do ishte me mire t'a vije ne gjuhen origjinale, keshtu do e kuptoja me mire dhe mund te te jepja nje mendim me te kthjellet.

    Blue!
    Pėrshėndetje Blue,


    Pyetja qė shtrova mbi funksionin semiotik na ėshtė dhėnė nga co-profesoreshat e temės mbi "Zhvllimin Trupor dhe Psiqik tė fėmijės". Pėr mbylljen e vitit duhet bėrė njė punim pėrmbledhės. Midis njė "buqete" pyetjesh, ishte dhe kjo mbi funksionin semiotik qė na la perplex si grup kursi.

    Askujt nuk i kujtohej tė kishim folur mbi kėtė term si dhe nė shėnimet tona nuk kishim asnjė tė dhėnė. I dėrguam njė mail zonjave nė fjalė dhe pėrgjigja e kthyer ishte shumė e shkurtėr: Ka tė bėjė me zhvillimin konjitiv!


    Termi nė frėngjisht ėshtė ky: La fonction sémiotique.

    Pyeta sot njė kolege tė punės e cila mė sqaroi shkurtimisht : Funksioni semiotik ka pėr qėllim tė japė sens (drejtimin). Mė shumė nuk folėm dot se koha nuk na premtoi.

    Sipas lidhjes qė bėj unė midis mailit mbi zhvillimin konjitiv dhe dhėnies sens tė gjėrave, mund tė ndodhė qė funksioni semiotik tė jetė drejtimi qė i jep nėna qarjeve apo "kėrkesave" tė bebit (apo fėmijės) nėpėrmjet qėndrimit, mimikės dhe xhesteve sė saj. Ndoshta gaboj, por jam nė kėrkim e sipėr.

    p.sh.
    • a) Bebe papritmas qan me tė madhe. Nėna afrohet me vrull, me njė fytyrė tė trembur dhe e merr nė krahė po vrullshėm (e siguron apo e tremb dhe mė shumė fytyra e nėnės nė atė gjėndje?)

    • b) Bebe papritmas qan me tė madhe. Nėna afrohet ngadalė dhe me njė fytyrė tė qetė e me buzeqeshje jodramatike e merr nė krahė ngadalė (e qetėson apo e shqetėson edhe mė shumė kjo beben?)


    Pra nėse nė vend tė shenjave tė tabelave, alfabetit apo kodeve rrugore do vinim shprehitė joverbale individ-individ ndoshta mund tė thuhet qė funksioni i semiotikės nė kėtė rast ėshtė rrugėtimi i njė problematike jo verbale e njerit prej individve, nėpėrmjet mesazhit joverbal ( qėndrimit, mimikės, emocioneve) qė individi tjetėr transmeton?


    Ky ishte reflektimi im pėr sonte.

    Faleminderit pėr pėrgjigjen tėnde. Si dhe falenderime pėr "dritėzat" nė lidhje me bilanin tim tė kompetencave. Mė ishin tė vyeshme dhe bilani nė totalitetin e tij ėshtė pranuar me pėrgėzime.


    Mbrėmje tė mirė

    Elna.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 09-06-2008 mė 19:38

Tema tė Ngjashme

  1. Medh'hebet ne Islam.
    Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2009, 17:07
  2. Pėrse na duhet Mendimi?
    Nga AuGuSt_ nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 27-11-2007, 14:09
  3. Mendimi juaj pėr veten dhe mendimi i tė tjerėve pėr ju
    Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 04-10-2006, 17:59
  4. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
    Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
  5. Mendimi Ekstrem
    Nga green nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 18-11-2004, 11:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •